لوگو کانون بورس

پیش بینی قیمت سکه

شما در حال مطالعه مقاله ۲ از ۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

آموزش پیش بینی سکه

درباره پیش بینی قیمت سکه چه می‌دانید؟ اگر حتی درباره روش های پیش بینی قیمت سکه چیزی نشنیده باشید، احتمالاً با اهمیت آن آشنا هستید و می‌دانید که امکان پیش بینی آن می‌تواند هر کسی را پولدار و ثروتمند نماید. پیش بینی بورس، پیش بینی قیمت بیت کوین، پیش بینی دلار و پیش بینی هایی از این دست در گذشته می توانست شما را تبدیل به میلیاردرهای امروز کند. اگر به دنبال بهترین دوره آموزش پیش بینی قیمت سکه و سایر بازرهای مالی هستید، جای درستی آمده اید.

خرید و فروش سکه یکی از بازارهای مالی پرهیجان و پر ریسک را در ایران به وجود آورده است. بازاری که هر روز چندین نفر را به کام ورشکستگی می‌کشاند و چندین نفر را نیز تبدیل به سرمایه‌داران بزرگ ایران می‌نماید. خرید و فروش سکه یکی از شغل‌های بسیار پر ریسکی است که هر کس بدون آموزش و کمک مربی وارد آن شده با جیب خالی برگشته است. شانس در این بازار بسیار مؤثر است اما شانس در بازار خرید و فروش سکه سراغ کسانی می‌رود که سرمایه زیادی داشته و به روش های تحلیل قیمت سکه نیز آشنا هستند. از این رو نباید سرمایه گرانقدر خود را وارد هزارتویی کنید که راه ورود و خروج آن را نمی‌شناسید.

اصطلاح بسیار مهمی که در میان افراد قدیمی در بازار سکه رواج دارد این است که این بازار نیز مانند سایر بازارها خاک خوری خود را خواهد داشت. خیلی از کاربران به تصور اینکه یک شبه می‌توانند ره صد ساله را طی کرده و در چند ماه تبدیل به یک میلیاردر بزرگ در این بازار شوند، سرمایه‌های کل زندگی خود را وارد آن می‌نمایند. اما این جریان هیچ نتیجه‌ای جز شکست را به دنبال نخواهد داشت. اگر به این گفته شک دارید، کافی است تنها یک بار آن را امتحان کنید.

بازارهای پر ریسکی مانند بازار سکه همیشه از جذابیت‌های زیادی برخوردار بوده‌اند. اما ورود به این بازار در قدم اول نیاز به آموزش پیش بینی قیمت سکه دارد. اگر در این کار حرف‌های شوید می‌توانید پول خوبی از این بازار به دست آورده و خیلی زود هم بازنشسته شوید. اما اگر بدون آموزش حرفه‌ای وارد این بازار شوید، تنها نتیجه‌ای که انتظار شما را می‌کشد، ورشکستی زودرس است.

در این مقاله سعی داریم تا در درجه اول شما را با روش های پیش بینی قیمت سکه آشنا کرده و سپس با استفاده از همان روش‌‌ها، شرایط کنونی این بازار را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. تمام موارد بیان شده جنبه آموزشی داشته و همه روش‌‌ها نیز از بهترین و رایج‌ترین روش های مورد استفاده برای پیش بینی سکه هستند که در حال حاضر توسط بهترین تحلیل گران در این بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راهنمای مطالعه نمایش

مفاهیم اولیه مربوط به پیش بینی قیمت سکه

در مقالات گذشته سعی کردیم تا به معرفی دقیق شرایط بازار و قیمت سکه پرداخته و روند تحلیل قیمت این کالای گرانبها را برای شما بیان کنیم. اگر هیچ شناختی نسبت به انواع سکه ‌های مورد معامله در بازار ایران ندارید، می‌توانید مقاله جامع و کامل معرفی بازار سکه و روش های تحلیل قیمت آن را در بلاگ کانون بورس مطالعه کنید. در این مقاله در ادامه روند قبلی سعی داریم تا به صورت جامع بهترین و مدرن‌ترین روش های پیش بینی قیمت سکه را برای شما تعریف کنیم.

برای شروع و در بخش اول به معرفی مفاهیم اولیه مورد نیاز برای این پیش بینی می‌پردازیم. خیلی از کاربرانی که به تازگی وارد این بازار می‌شوند، با مفاهیم اولیه مورد استفاده در تحلیل‌ها و روش های پیش بینی قیمت سکه آشنا نبوده و این امر ممکن است آنها را گمراه نماید. از این رو لازم دانستیم تا این نکات را در بندهای زیر با شما در میان بگذاریم.

 • پیش بینی قیمت سکه برای چه کسانی اهمیت دارد؟
 • قیمت سکه در ایران در چه بازارهای تأثیر دارد؟
 • قیمت سکه در ایران از چه بازارهایی تأثیر می‌پذیرد؟
 • آیا پیش بینی قیمت سکه امامی با سایر انواع سکه متفاوت است؟
 • روش های پیش بینی قیمت سکه چقدر اعتبار دارند؟
 • چگونه می‌توان برای آموزش پیش بینی قیمت سکه اقدام کرد؟
 • روش های کسب سود با استفاده از پیش بینی قیمت سکه در بازار

پیش بینی قیمت سکه

پیش بینی قیمت سکه برای چه کسانی اهمیت دارد؟

قیمت سکه تحت تأثیر عوامل مختلفی که قبلاً به صورت مفصل به آن پرداخته‌ایم، در نوسان است. رفتار قیمت سکه برخلاف قیمت دلار داخلی به عنوان پیشگام بازارهای مالی نبوده و خود تحت تأثیر عوامل اصلی دیگری مانند قیمت طلای جهانی و قیمت دلار به حرکت خود ادامه می‌دهد، اما قیمت آن می‌تواند به عنوان یک نشانه مهم  و بزرگ از وضعیت کلی بازارها در ایران باشد. به این معنی که قیمت سکه از اولین مواردی است که با نوسان قیمت طلای جهانی و دلار تحت تأثیر قرار گرفته و نوسان می‌کند.

در واقع با بالا رفتن این قیمت است که درصد بالایی از اهالی بازار درباره آن تصور صعودی داشته و حتی قیمت اجناس معمولی نیز به طبع آن بالا می‌رود. از این رو تحلیل و پیش بینی اهمیت بسیار زیادی برای همه اقشار جامعه خواهد داشت. در این بین برخی از افراد با ارتباط مستقیم با بازار سکه نیاز به آموزش روش های پیش بینی قیمت سکه دارند.  برخی نیز با مطالعه تحلیل‌های دیگران و  شرایط بازار می‌توانند این مهم را درک نمایند.

با این تفاسیر اطلاع از قیمت سکه را می‌توان برای هر فردی یک عامل مهم دانست. اما برای کسانی که قصد فعالیت در بازار سکه و خرید و فروش آن را دارند، این پیش بینی اهمیت بیشتری خواهد داشت.

قیمت سکه در ایران در چه بازارهای تأثیر دارد؟

سکه در بازار ایران تبدیل به یک کالای بسیار مهم شده است. جالب است که در یکی دو دهه گذشته نوساناتی که قیمت سکه با آن روبرو شده از نوسانات طلا و دلار هم بیشتر بوده است و حتی سودهای بیشتری نیز برای کاربران و معامله کران خود به وجود آورده است. پیش بینی قیمت سکه باعث می‌شود تا شما بتوانید شرایط سایر بازارها را نیز درک کرده و پیش بینی نسبی نسبت به آنها داشته باشید. تأثیر زیادی قیمت سکه در سایر بازارها باعث شده تا خیلی‌ها حتی آن را به عنوان ملاک اصلی خود در افزایش قیمت‌‌ها قرار دهند. از مهم‌ترین بازارهایی که قیمت سکه روی آنها تأثیر دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بازار مسکن: البته بازار مسکن به صورت خاص و مستقیم تحت تأثیر قیمت و بازار سکه نیست و در عمل از بازارهای دیگری اعم از بازار طلا و دلار تأثیر مستقیم می‌پذیرد. اما به دلیل اینکه قیمت سکه نسبت به قیمت سایر بازارها خیلی زود از بازار جهانی تأثیر پذیرفته و نوسان می‌نماید، از این رو مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین دلیل بسیاری از کسانی که در بازار مسکن فعالیت دارند، با اولین مشاهده خود از نوسانات قیمت سکه تحت تأثیر قرار گرفته و قیمت‌‌ها را نیز افزایش می‌دهند. به همین دلیل افزایش و کاهش قیمت سکه می‌تواند روی بازار مسکن نیز تأثیر داشته باشد. پیش بینی قیمت سکه برای فعالان بازار مسکن نیز امری ضروری است. مخصوصاً کسانی که در کوتاه مدت به فکر خرید و فروش واحد‌های مسکونی هستند، لازم است تا از این بازار نیز خبر داشته باشند.
 • بازار خودرو: بازار خودرو در ایران یکی از فعال‌ترین بازارها محسوب می‌شود. شاید اگر هنوز وارد این بازار نشده باشید، درک شرایط نوسان قیمت در این بازار برای شما سخت باشد اما اگر تنها یک بار وارد بازار خودروهای دست دوم شده باشید، این موضوع را درک کرده باشید. نوسانات در قیمت خودروهای دست دوم و صفر موجود در بازار برخلاف گذشته‌های دور که به صورت فصلی و سالانه بود، در حال حاضر به صورت روزانه و حتی در برخی مواقع به صورت ساعتی است. فعالان این بازار چشم به سایر بازارهای مالی مانند بازار سکه داشته و با مشاهده اولین نوسانات سریعاً برای افزایش قیمت‌‌ها اقدام می‌نمایند. از این رو است که بسیاری از کارشناسان در سال‌های اخیر خودرو را از یک کالای مصرفی تبدیل به یک کالای تجاری مهم نموده و بازار خودرو نیز تبدیل به یک بازار عالی برای سرمایه گذاری شده است.
 • بازار فلزات پر استفاده: آهن، فولاد و ورق استیل از جمله پرکاربردترین فلزات در ایران و سایر جهان هستند. نقره و مس را نیز باید برای برخی کارهای صنعتی به این لیست اضافه کنیم. متعاقباً این بازارها به صورت مستقیم از بازار سکه تأثیر نمی‌پذیرند. اصلی‌ترین عوامل مؤثر در قیمت‌‌ها در این بازارها قیمت دلار و همچنین قیمت جهانی خود این فلزات است. اما بسیاری از افرادی که در این بازار فعال هستند، نیم نگاهی به بازار سکه نیز دارند. در واقع این نوسانات قیمت سکه است که هشدارهای اولیه برای صعود و نزول را به همراه قیمت دلار داخلی به این قشر از افراد برای تغییر قیمت‌‌ها می‌دهد.

اگر نوسانات قیمت بازارهای مختلف در ۱۰ سال اخیر را مورد بررسی قرار دهید، مشاهده می‌کنید که سکه همیشه در هر نوسان مثبت و یا منفی بسیار شدیدتر از قیمت در سایر بازارها عمل کرده است. به دلیل اینکه سکه تنها بازاری است که قیمت در آن با شدت بسیار زیاد از هر دو عامل قیمت طلای جهانی و قیمت دلار داخلی تأثیر می‌پذیرد.

تاثیر دلار روی قیمت سکه

قیمت سکه در ایران از چه بازارهایی تأثیر می‌پذیرد؟

یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی که برای پیش بینی قیمت سکه لازم است، اطلاع از بازارهایی است که روی قیمت سکه تأثیر می‌گذارند. اگر شما به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشید، به راحتی می‌توانید با پیش بینی قیمت در آن بازارها به بررسی و تحلیل قیمت سکه نیز بپردازید. البته شایان ذکر است که فاکتورهای بسیار زیادی روی قیمت سکه تأثیر می‌پذیرند. از فاکتورهای اقتصادی کشور گرفته تا عوامل سیاسی که در مقالات گذشته به صورت مفصل درباره آنها به گفتگو پرداخته و نکات مربوط به آنها را بیان کرده‌ایم. قیمت در بازار سکه به صورت مستقیم از دو بازار مهم تأثیر می‌پذیرد که به شرح زیر است:

 • قیمت طلای جهانی: اولین و مهم‌ترین عاملی که روی قیمت سکه تأثیر می‌گذارد، قیمت طلای جهانی است. همان‌طور که می‌دانید ۹۰ درصد از تمام سکه ‌هایی که در ایران ضرب می‌شود، از طلای ۲۴ عیار ساخته شده است. از این رو افزایش و یا کاهش قیمت طلا در جهان می‌تواند روی قیمت این سکه‌‌ها نیز تأثیر داشته باشد. البته باید خاطر نشان کنیم که هر چند تأثیر قیمت طلای جهانی روی قیمت سکه به صورت کاملاً مستقیم و آنی است، اما نوسان حاصل از این تأثیر مستقیم نبوده و شدیدتر اعمال می‌شود. به این معنی که اگر قیمت طلای جهانی با ۲ درصد رشد همراه شود، به این معنی نیست که قیمت سکه نیز با ۲ درصد رشد همراه خواهد بود. نوسان قیمت سکه در هر لحظه علاوه بر قیمت طلا از میزان عرضه و تقاضا در بازار نیز تأثیر می‌پذیرد. تجربه نشان داده که قیمت سکه نوسان شدیدتری را در این مواقع به خود می‌بیند. با این حال قیمت طلای جهانی را می‌توان مهم‌ترین عامل در پیش بینی قیمت سکه در نظر گرفت و با تحلیل نمودار قیمت طلای جهانی تا حد زیادی می‌توان برای پیش بینی قیمت سکه اقدام کرد.
 • قیمت دلار داخلی: از اضافه کردن داخلی در انتهای قیمت دلار قصد و منظور خاصی داریم. دقت کنید که قیمت طلای جهانی و قیمت دلار جهانی در اکثر مواقع در جهت عکس یکدیگر در حال نوسان هستند. از این رو وقتی هر دو این موارد روی قیمت یک کالا تأثیر داشته باشند، ممکن است قیمت کالای مورد نظر در یک سردرگمی همراه نباشد. اما قیمت دلار داخلی در اکثر مواقع تحت تأثیر عوامل اقتصادی می‌تواند همزمان با قیمت طلای جهانی با رشد روبرو شود. به همین دلیل است که قیمت سکه تحت تأثیر هر دو این قیمت‌‌ها با نوسان شدیدتری نسبت به هر دو روبرو می‌شود.

تمام کسانی که در بازار سکه فعالیت داشته و برای خرید فروش آن به دنبال پیش بینی قیمت سکه هستند، لازم است تا در بررسی‌های خود حتماً به نمودار قیمت دلار داخلی و طلای جهانی نیز نگاه تیزبینانه‌ای داشته باشند. با تحلیل قیمت طلای جهانی تا حدی می‌توانید مسیر حرکت قیمت سکه را در آینده پیش بینی کنید. همچنین با تحلیل قیمت دلار داخلی نیز اطمینان بیشتری نسبت به این پیش بینی خواهید داشت. پر واضح است که افزایشی بودن هر دو این موارد می‌تواند نوید کی حرمت پرتابی برای قیمت سکه باشد.

آیا پیش بینی قیمت سکه امامی با سایر انواع سکه متفاوت است؟

یکی از چالش‌های بسیار بزرگی که مخصوصاً برای افراد مبتدی و کسانی که به تازگی قصد ورود به بازار سکه را دارند، وجود دارد، چالش تمایز قائل شدن میان انواع سکه‌‌ها و تحلیل و پیش بینی قیمت آنها است. سکه امامی، بهار آزادی، نیم سکه، ربع سکه، طرح قدیم، طرح جدید، سکه ۸۶ و چندین نام و اصطلاح دیگر که معمولاً در بازار سکه می‌توانید آنها را از زبان فعالان بشنوید. در مقاله جامعی که برای معرفی بازار سکه و روش های تحلیل قیمت سکه داشتیم، به صورت کامل به بررسی همه این عناوین پرداخته  و وجه تمایز آنها را برای شما مرور کردیم. اما لازم است تا نکاتی را نیز درباره روش های پیش بینی قیمت سکه برای هر یک از این موارد بیان کنیم که می‌تواند برای شما نیز حائز اهمیت باشد.

 • دقت کنید که روش های پیش بینی قیمت سکه برای تمام این موارد یکسان است و از روش هایی که ما در ادامه معرفی کرده و به آموزش آنها می‌پردازیم، می‌توانید برای پیش بینی قیمت انواع سکه استفاده نمایید.
 • همچنین باید متذکر شویم که هر چند در اکثر مواقع روند حرکت قیمت سکه در انواع مختلف آن مشابه به یکدیگر است اما نوسانات بازارهای آنها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال نوسان قیمت در ربع سکه با نوسان قیمت در سکه امامی متفاوت است و ممکن است این دو با توجه به میزان عرضه و تقاضا با رشد و نزول مختلفی روبرو شوند. حتی در کوتاه مدت چند ساعته و یکی دو روزه نیز این امکان وجود دارد که نوسان یکی مثبت و دیگری منفی باشد. از این رو برای پیش بینی قیمت انواع سکه بهتر است نمودار هر یک را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهید. البته این موضوع در دراز مدت به این گونه نبوده و روند حرکت انواع سکه در بلند مدت مشابه خواهد بود.
 • نکته بعدی در پیش بینی قیمت انواع سکه دقت به حباب قیمت‌‌ها است. دقت کنید که حباب سکه برای انواع آن شرایط متفاوتی دارد. از این رو اگر از این روش برای تحلیل قیمت سکه استفاده می‌کنید، بهتر است حتماً حباب هر کدام از انواع سکه را به صور مجزا مورد بررسی قرار دهید.

روش های پیش بینی قیمت سکه چقدر اعتبار دارند؟

چالش مهم دیگری که باز بیشتر برای تازه واردات بازار سکه وجود دارد، اعتبار سنجی روش های پیش بینی قیمت سکه است. این چالش وقتی پررنگ‌تر و مهم‌تر می‌شود که تحلیل‌ها با اشتباه همراه شده و برخی از خرید و فروش‌‌ها با ضرر همراه باشد. در این مواقع است که بسیاری از افراد تمام اعتبار روش های پیش بینی قیمت سکه را زیر سؤال برده و ترجیح می‌دهند تا بدون دقت به آنها برای خرید و فروش های خود اقدام نمایند. در چنین مواقعی معمولاً روی آوردن به تحلیل‌های دیگران و یا استفاده از کانال و سیگنال قیمت سکه از راه‌حل‌هایی است که به ذهن این عزیزان می‌رسد که البته راه‌حل‌هایی اشتباهی بوده و شرایط را به مراتب بدتر خواهند نمود.

دقت کنید که سه عامل در کنار هم می‌توانند شما را در بازار سکه تبدیل به سرمایه گذاری موفق نمایند:

 • داشتن دانش تحلیل و پیش بینی قیمت سکه
 • داشتن استراتژی معاملاتی و پلن مدیریت سرمایه برای معامله در بازار سکه
 • تجربه و روانشناسی بازار و معامله‌گری

قرار گیری این سه عامل در کنار هم است که باعث می‌شود تا شرایط پیش بینی قیمت سکه و البته معامله در بازار برای افراد فراهم شود. هر یک از این عوامل تأثیر خود را روی شرایط معامله دارند و نبود هر یک می‌تواند یک نقطه ضعف بزرگ برای کاربران باشد. بازارهای مالی مانند بازار سکه به شدت تحت تأثیر رفتار کاربران و اعضای فعال در بازار عمل می‌نمایند.

با توجه به اینکه سکه یک کالای داخلی بوده و در خارج از مرزهای ایران معامله نمی‌شود، به همین دلیل تنها کاربران داخلی می‌توانند روی میزان عرضه و تقاضای آن تأثیر داشته باشند. از این رو در کنار تحلیل سکه بایستی به تحلیل رفتار کاربران در بازار نیز دست بزنید. شاید در نگاه اول این موضوع کمی سخت به نظر برسد، اما بازار این توانایی را در اختیار کاربران خود قرار داده تا با ترفندهایی برای پیش بینی رفتار کاربران اقدام نمایند.

داشتن دانش تحلیل و پیش بینی قیمت سکه

به عنوان یک عامل مهم و تأثیرگذار، دانش تحلیل و پیش بینی قیمت سکه را می‌توان لازمه حضور در بازار سکه معرفی کرد. البته لازم به ذکر است که دانش‌های مختلفی برای این منظور توسعه یافته و روش های زیادی را نیز شما می‌توانید رد کلاس‌های آموزشی و سایت‌های ارائه دهنده مطالب آموزشی در این باره بیاموزید. اما موضوع این است که بتوانید این روش‌‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و بهترین آنها را انتخاب کنید.

هزاران اندیکاتور و روش تحلیل در دسترس است که اکثر آنها نیز رایگان بوده و کاربران نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای هم برای استفاده از آنها ندارند. به همین دلیل امکان استفاده از آن نیز بسیار ساده است. اما کیفیت استفاده از این دانش می‌تواند متفاوت باشد.

یکی از دلایل اصلی که درصد بالایی از معامله گران در بازار سکه با ضرر و خسران روبرو می‌شوند، این است که این عزیزان به همین یک فاکتور اکتفا می‌نمایند. این عزیزان با یادگیری روش های پیش بینی قیمت سکه و دانش تحلیلی، دیگر هیچ نیازی به سایر فاکتورها در خود احساس نکرده و با همین دانش برای ورود به بازار اقدام می‌نمایند. در حالی که اطلاع از این روش‌‌ها و استفاده از آنها کمتر از ۱۰ درصد ابزار لازم برای موفقیت را در اختیار آنها قرار می‌دهد. به این معنی که اگر بخواهیم میان این سه عامل اولویت‌بندی کرده و به هر یک درصدی را اختصاص دهیم، دانش تحلیلی در بهترین حالت می‌تواند ۱۰ درصد از شرایط لازم را برای معاملات درست را در اختیار کاربر باقی بگذارد.

البته این ۱۰ درصد به این معنی نیست که نباید اهمیتی برای دانش تحلیل و پیش بینی قیمت سکه قائل شویم. این مرحله با وجود تأثیر ۱۰ درصدی اما پیش نیاز اصلی ابزارهای دیگری است و تا زمانی که کاربران در این مرحله به کیفیت خوبی نرسند، نمی‌توانند برای مراحل بعدی اقدام نمایند.

داشتن استراتژی معاملاتی و پلن مدیریت سرمایه برای معامله در بازار سکه

دومین ابزار مورد استفاده برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه داشتن یک استراتژی معاملاتی دون و البته در کنار آن یک پلن مدیریت سرمایه درست و منطقی است. اما لازم است تا هر دو این دو را به صورت دقیق برای شما تعریف کنیم تا در صورت اقدام برای طرح‌ریزی آنها دست و منطقی عمل کرده باشید. دقت کنید که این عامل هم می‌تواند نقش تأثیرگذاری روی روند معاملات شما در بازار سکه داشته باشد. از این رو اگر به خوبی به آن دقت نکرده و وقت کافی برای یک طرح‌ریزی عالی نداشته باشید، احتمالاً باید منتظر یک شکست زودهنگام و خروج از بازار باشید.

در بند قبل اشاره کردیم که هزاران روش و اندیکاتور مختلف برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولاً که همه این روش‌‌ها مناسب و خوب نبوده و ممکن است بسیاری از آنها کیفیت خوبی نداشته باشند. از این گذشته امکان استفاده از همه آنها نیز وجود ندارد و هر کس بنا به آموزش ‌هایی که داشته و همچنین تجربه‌ای که کسب می‌کند، می‌تواند از تعدادی از آنها استفاده نماید. به همین دلیل لازم است تا تفکیکی میان بهترین روش های پیش بینی قیمت سکه با سایرین داشته باشید و سپس از میان بهترین‌ها برای چیدن استراتژی معاملاتی اقدام کنید.

یک استراتژی معاملاتی می‌بایست شامل موارد زیر باشد:

 • بایستی روش هایی تعیین روند قیمت سکه را در بر داشته باشد. ابزارهای مختلفی را در استراتژی معاملاتی تحلیل و پیش بینی قیمت سکه مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر یک وظیفه و تعریف خاص خود را داشته و کاربرد خاص خود را نیز دارند. دسته اول این ابزارها باید به شما کمک کند که روند حرکت قیمت سکه را برای آینده پیش بینی کنید. اینکه سکه در حال حاضر در روند صعودی یا نزولی و یا حتی رنج قرار دارد، وظیفه‌ای است که این بازار به عهده خواهد داشت.
 • همچنین استراتژی معاملاتی برای پیش بینی قیمت سکه باید روش های اصلی تحلیل قیمت را نیز در بر داشته باشد. ابزارهای مختلفی برای این منظور تعریف می‌شوند که در ادامه مقاله به بررسی آنها نیز می‌پردازیم.
 • نقاط ورود و خروج آخرین پارامتری است که باید در استراتژی معاملاتی شما مشخص شود. برای این منظور نیز باید ابزارهای مخصوصی را تعریف کنید. نقاط ورود در واقع بهترین قیمت‌‌های برای خرید و نقاط خروج بهترین قیمت‌‌ها برای خروج هستند. بهترین نقاط ورود کف قیمتی و بهترین نقاط خروج سقف‌های قیمتی هستند.

همچنین لازم است تا شما پلن مدیریت سرمایه منطقی و اصولی را نیز برای خود تعریف کنید. پلن مدیریت سرمایه در معاملات سکه تعیین می‌کند که شما در هر بار معامله چند درصد از حجم سرمایه خود را وارد بازار کنید و چند درصد می‌توانید از کل سرمایه خود را وارد ریسک کنید. همان‌طور که بیان کردیم معامله در بازار سکه می‌تواند ریسک‌هایی را نیز به دنبال داشته باشد.

برخلاف تصور عموم که خیال کمی کنند قیمت سکه دائماً در حال صعود است، قیمت سکه در برخی مواقع با اصلاح و افت‌هایی هم همراه است. برای مثال در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستیم، قیمت سکه در یک سال گذشته با روند نزولی و افت روبرو بوده است. به همین دلیل شما باید در زمان معامله نسبت به سرمایه ایی که برای سرمایه گذاری در اختیار دارید، تصمیم گیری کرده و مقدار ریسک منطقی را بپذیرید. کمی کردن این ریسک‌ها به عهده پلن مدیریت سرمایه است.

آموزش پیش بینی قیمت سکه

تجربه و روانشناسی بازار و معامله‌گری

سومین و آخرین عامل موفقی در خرید و فروش سکه که اتفاقاً تأثیر بسیار زیادی روی روند پیش بینی قیمت سکه هم دارد، تجربه و شناخت بازار است. هر بازاری خصوصیات خاص خود را دارد. به همین دلیل است که برخی از تحلیل گران حتی بدون استفاده از روش های پیش بینی قیمت سکه نیز می‌توانند تا حد قابل قبولی دید خود را نسبت به آن اعلام کرده و در اکثر مواقع نیز این دید درست از آب در می‌آید. این موضوع نشات گرفته از تجربه و شناخت بازار است. روانشناسی بازار عامل بسیار مهمی است که حتی برخی از اقتصاد دانان معتقدند که می‌تواند تا ۷۰ درصد در روند معاملاتی کاربران تأثیر داشته باشد.

 • وقتی معاملات شما بعد از خرید وارد ضرر می‌شود، چه احساسی خواهید داشت؟
 • آیا با دیدن اولین ضررها باید از بازار خارج شوید؟
 • چقدر سود شما را راضی کرده و باعث خروج شما از بازار می‌شود؟
 • معاملات سایرین و نظرات دیگران چه تأثیری روی افکار و تصمیمات شما در بازار دارد؟
 • آیا به روش های پیش بینی قیمت سکه ‌ای که آموزش دیده‌اید اعتماد بیشتر دارید یا دلالی که در دل بازار حکم به روندی مختلف روند پیش بینی شما می‌دهد؟
 • با چند بار شکست از استراتژی خود دست می‌کشید؟
 • آیا با یک بار کسب سود در دور بعدی حجم معامله خود را افزایش می‌دهید؟

رفتارهای کاربران در بازار و تصمیماتی که در شرایط مختلف اخذ می‌نمایند، به عنوان روانشناسی بازار و معامله‌گری شناخته می‌شود. دقت کنید که هر چند این عامل تحت تأثیر روش های کمی و تحلیل قیمت سکه نیست، اما تأثیر بیشتری دارد. زیرا این رفتار معامله گران است که میزان سود و ضرر آنها را در بازار تعیین می‌نماید. از این رو بایستی همزمان با آموزش روش های پیش بینی قیمت سکه باید به آموزش معامله‌گری نیز پرداخته و اصول روانشناسی معامله در این بازار را نیز بیاموزید. تنها در این صورت است که می‌توانید در مواقع ضروری تصمیمات درست اتخاذ کرده و در نتیجه موفقیت خود را در بازار سکه تضمین کنید.

چگونه می‌توان برای آموزش پیش بینی قیمت سکه اقدام کرد؟

آموزش پیش بینی قیمت سکه کار پیچیده‌ای نیست. برخی از کاربران بر این تصور هستند که هرگز نمی‌توانند این آموزش ‌ها را سپری کرده و بر آنها مسلط شوند. اما موضوع این است که شما می‌تواند با شرکت در یک دوره حرفه‌ای آموزشی به راحتی تمام روش های پیش بینی قیمت سکه را بیاموزید. بعد از کمی تمرین نیاز خواهید داشت تا این روش‌‌ها را در بازار پیاده‌سازی نمایید.

در حال حاضر مؤسسات مختلفی دوره‌های حرفه‌ای آموزش تحلیل بازار را برگزار می‌نمایند که می‌توانید با کمک این دوره‌ها در پیش بینی بازار حرفه‌ای شوید. البته انتخاب دوره مناسب نیز اهمیت زیادی خواهد داشت. زیرا همان‌طور که عرض کردیم ده‌ها روش مختلف برای تحلیل سکه وجود دارد و هر مربی بنا به تجربه و شرایط کاری که داشته روش خاص خود را به افراد می‌آموزند.

اولین دوره‌ای که شما در آن شرکت می‌کنید، بسیار تعیین کننده بوده و می‌تواند اصلی‌ترین عامل در جهت دهی روند رفتار شما در بازار باشد. از این رو توصیه می‌کنیم که حتماً از حرفه‌ای‌ترین دوره‌ها برای این منظور استفاده کرده و به دنبال استفاده از خدمات بهترین مربیان بازار سکه باشید. مربی که خود در حال حاضر در این بازار فعال بوده و با چم و خم بازار آشنا است، می‌تواند بهترین کیفیت را در آموزش پیش بینی قیمت سکه برای شما به دنبال داشته باشد.

کسانی که ضرر بازار را تجربه کرده و با سعی و تلاش خود را به سود رسانده‌اند، می‌توانند بهترین مربی برای کسانی باشند که هنوز وارد بازار نشده و در پی دریافت این آموزش ‌ها هستند. همچنین کسانی که در منجلاب ضرر گیر کرده و برای خروج از آن با چالش روبرو هستند نیز می‌توانند از این دوره‌ها استفاده نمایند.

روش های پیش بینی قیمت سکه

آموزش رایگان پیش بینی قیمت سکه

البته شما می‌توانید از آموزش ‌های رایگان نیز برای آموزش پیش بینی قیمت سکه استفاده کنید. هر چند این آموزش ‌ها کاملاً حرفه‌ای نبوده و حتی در صورت کامل بودن به دلیل اینکه در ارتباط رودررو مربی و دانش پژوه آموزش داده نمی‌شوند، ممکن است تأثیر خود را نگذاشته و مشکلاتی را برای کاربران به وجود آورند. از این رو کاربران می‌توانند برای شروع از این آموزش ‌ها استفاده کرده و بعد از شناخت کافی نسبت به شرایط بازار در دوره‌های حرفه‌ای شرکت نمایند. دقت کنید که هرگز نباید تنها با اتکا به آموزش ‌های رایگان برای حضور در بازار اقدام کنید. حتی در صورت عدم شرکت در دوره‌های تخصصی برای شروع توصیه می‌کنیم که در کنار یک مربی برای ورود به بازار سکه اقدام کنید تا در قدم اول با چالش‌های اساسی روبرو نشوید.

روش های کسب سود با استفاده از پیش بینی قیمت سکه در بازار

اما با آموزش پیش بینی قیمت سکه چگونه می‌توانیم به کسب سود برسیم؟ کسانی که در دوره‌های آموزش تحلیل قیمت سکه شرکت کرده و با این روش‌‌ها آشنا می‌شوند می‌توانند از راه‌های مختلفی برای سرمایه گذاری اقدام نمایند. این روش‌‌ها به شرح زیر خواهند بود:

 • حضور در بازار سکه به صورت مستقیم می‌تواند بهترین راه‌حل برای این عزیزان باشد. با آموزش روش های پیش بینی قیمت سکه به راحتی می‌توانید از آنها برای تعیین اهداف قیمتی سکه استفاده کرده و در جای درست دست به خرید و فروش آن بزنید. با این آموزش ‌ها شما دیگر نیاز دیگری نداشته و تنها باید مقدمات خرید و فروش سکه در بازار را برای خود هموار کنید.
 • همچنین با شناخت روش های پیش بینی قیمت سکه می‌توانید در سایر بازارها نیز معامله کرده و دست به کسب سود بزنید. همانطور که اشاره کردیم قیمت سکه می‌تواند پیش رو بازارهای مختلفی باشد. برای مثال بازار مسکن و بازار خودرو را مثال زدیم شما با پیش بینی روند قیمت سکه در طولانی مدت می‌توانید وارد این بازارها شده و در آنها سرمایه گذاری کنید.
 • خرید و فروش طلا از دیگر روش های کسب سود با استفاده از پیش بینی قیمت سکه است.

در حال حاضر افراد زیادی هستند که خرید و فروش سکه تبدیل به شغل اصلی آنها شده و دیگر از روش دیگری کسب درآمد ندارند. البته جدای از دوستان صنف طلا فروش که در هر کالایی طلا ببینند، ترغیب به خرید آن می‌شوند، افراد با سرمایه‌های معقول نیز وارد بازار سکه شده و با نوسان گیری و خرید و فروش سکه درآمدهای قابل توجهی به دست می‌آورند.

شما نیز می‌توانید از این طریق برای کسب سود و خرید و فروش سکه استفاده کنید؛ اما به شرطی که ابتدا مراحل لازم را به ترتیب طی کرده و خود را در بازار خبره کرده باشید. نوسانات شدید قیمت سکه ممکن است در جهت عکس دلخواه شما حرکت کند که این امر می‌تواند ضررهای زیادی را به زندگی شما وارد کرده و باعث بروز چالش‌های عظیم در آن شود. از این رو سعی کنید تا کاملاً منطقی و اصولی به بازار نگاه کرده و خود را از هیجان همیشگی بازارهای این چنینی دور نگه دارید.

آموزش قیمت سکه

ابزارهای لازم برای پیش بینی قیمت سکه

در بخش اول مقاله سعی کردیم تا در تکمیل گفته مقالات گذشته درباره بازار سکه و روش های تحلیل قیمت سکه مفاهیم اولیه مورد نیاز برای پیش بینی قیمت سکه را نیز بیان کنیم. با شناخت این مفاهیم حالا نوبت به معرفی ابزارهای مورد نیاز برای پیش بینی قیمت سکه می‌رسد. در این بخش سعی داریم تا شما را با ابزارهایی آشنا کنیم که در اکثر مواقع به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته و بدون نیاز به پرداخت هزینه‌ای می‌توانید از این ابزارها استفاده کنید.

دقت کنید که شناخت ابزارهای مورد استفاده برای تحلیل سکه نیز از لازمه‌های ورود به بازار است. شما بایستی شناخت کافی نسبت به این بازارها پیدا کرده و روش های پیاده‌سازی روش های پیش بینی قیمت سکه را در آنها بدانید. البته با شرکت در دوره‌های حرفه‌ای می‌توانید این آموزش ‌ها را نیز در دسترس داشته باشید. برای آشنایی با ابزارهای مورد استفاده برای پیش بینی قیمت سکه عناوین زیر را با هم مرور خواهیم نمود.

 • برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه نیاز به چه ابزارهایی داریم؟
 • آیا دسترسی به ابزارهای پیش بینی قیمت سکه برای همه مقدور است؟
 • دانش‌های لازم برای پیش بینی قیمت سکه
 • اطلاعات لازم برای پیش بینی قیمت سکه
 • سایت‌های خبری مهم مربوط به بازار سکه
 • معرفی کتاب‌های مفید درباره قیمت سکه و شرایط پیش بینی آن
 • تفاوت معامله‌گری در بازار سکه با تحلیل‌گری

برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه نیاز به چه ابزارهایی داریم؟

به عنوان این بخش دقت کنید. برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه نیاز به چه بازارهایی داریم؟ ابزارهای بسیار متعدد و زیادی برای تحلیل سکه تعریف شده است که واقعاً به همه آنها نیاز نخواهید داشت و ورد به این عرصه می‌تواند ماه‌ها وقت گرانبهای شما را بی‌خود و بی‌جهت هدر دهد. متأسفانه برخی از کاربران عادت دارند تا برای توجیه شکست‌های خود دست به چنین اقداماتی زده و دائماً به دنبال استفاده از بازارهای جدید باشند.

پلتفرم معاملاتی خود را عوض می‌نمایند. از خدمات سایت‌های دیگری استفاده می کنید و از این قبیل اقدامات که در نهایت همه آنها نیز بی‌نتیجه خواهد بود. پلتفرم مورد استفاده برای تحلیل قیمت سکه اهمیت خاص خود را دارد اما عامل خیلی مهمی در معاملات نبوده و عوض کردن آن دردی را دوا نمی‌کند.

در اختیار داشتن نمودار قیمت سکه و همچنین ابزارهای مورد استفاده برای تحلیل تمام نیازی است که شما برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه خواهید داشت. وگرنه ما می‌توانیم در همین بند ده‌ها نرم افزار و ابزار مختلف را به شما معرفی کنیم که توسط افراد مختلف توسعه یافته و اتفاقاً به صورت رایگان هم در دسترس هستند. اما معرفی آنها جز طولانی‌تر کردن این مقاله و اتلاف وقت شما هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت. از این رو سعی کنید تا به جای اینکه به دنبال ابزارها و پلتفرم‌های مختلف مشاهده نمودار قیمت سکه باشید، استراتژی‌های و روش های خود را تقویت کرده و بهتر از قبل عمل کنید.

شما می‌توانید با آموزش روش های پیش بینی قیمت سکه و در اختیار داشتن یک پلتفرم که ابزارهای تحلیل را در اختیار شما قرار می‌دهد، تمام خواسته‌های خود را در اختیار داشته و از آنها استفاده کنید.

برای تحلیل سکه نیاز به در اختیار داشتن نمودار تغییرات قیمت آن خواهید داشت. نمودار قیمت سکه نموداری است که در آن تغییرات قیمت نسبت به زمان ترسیم می‌شود. محور افقی نمودار زمان را نشان می‌دهد و محور عمودی آن نیز نشان دهنده قیمت است. این نمودار را می‌توانید در سایت‌های مختلفی که ارائه دهنده خدمات تحلیل سکه هستند، در دسترس داشته باشید. البته لازم به یادآوری مجدد است که نیازی به خدمات پولی در این باره نداشته و این نمودار به صورت رایگان با تمام ابزارهای مورد نیاز برای تحلیل در دسترس شما عزیزان قرار دارد.

آیا دسترسی به ابزارهای پیش بینی قیمت سکه برای همه مقدور است؟

حساسیت داشتن روی ابزارهای مورد نیاز و مورد استفاده برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه در ابتدای ورود به این بازار امری طبیعی است. اما لازم به یادآوری است که این ابزارها و خود نمودار به راحتی در دسترس همه قرار دارد و کاربران باید تمرکز خود را روی موارد دیگری اعم از آموزش روش های پیش بینی قیمت سکه و مواردی از این دست قرار دهند.

دانش‌های لازم برای پیش بینی قیمت سکه

اما چه دانش‌هایی می‌تواند برای تحلیل سکه و پیش بینی قیمت آن برای شما کارساز باشد؟ دقت کنید که هر دانشی در این باره ابعاد وسیعی خواهد داشت و یادگیری آن مستلزم گذاشتن زمان و تمرین است.

به صورت کلی سه دانش اصلی مورد استفاده برای تحلیل سکه به شرح زیر تعریف می‌شوند:

 • دانش تحلیل تکنیکال
 • دانش تحلیل بنیادی
 • دانش تحلیل فاندامنتال

در مقالات گذشته به تفصیل و به صورت کامل و جامع هر سه این دانش‌ها را برای شما معرفی کرده و روش های استفاده از آنها برای تحلیل قیمت سکه را نیز بیان کرده‌ایم. در این مقاله سعی داریم تا از بهترین تکنیک‌ها برای پیش بینی قیمت استفاده کرده و بهترین تکنیک‌ها را به صورت ترکیبی با هم به شما آموزش دهیم. از این رو کاربرانی که اطلاعات کافی نسبت به این دانش‌ها نداشتند، لازم است تا مقاله تحلیل قیمت سکه را مطالعه کرده و سپس با استفاده از آموزش ‌های این مقاله برای پیش بینی قیمت اقدام نمایند.

اطلاعات لازم برای پیش بینی قیمت سکه

یکی دیگر از چالش‌هایی که معمولاً برای کاربران تازه وارد بیشتر از سایرین وجود دارد، اطلاعات و اخباری است که برای تحلیل سکه لازم خواهد بود. بازار سکه یکی از بازارهای مالی است که به شدت تحت تأثیر اخبار مهم سیاسی و اقتصادی قرار داشته و هر خبری می‌تواند تعیین کننده روند در این بازار باشد. به همین دلیل لازم است تا کاربران اطلاعات خود را در این زمینه نیز به روز نمایند. اطلاعات مختلفی را می‌توان روی بازار سکه مؤثر دانست که اطلاع از آنها لازم خواهد بود. مهم‌ترین اخباری که لازم است تا در این مقاله مرور کنید به شرح زیر است:

 • اخبار مرتبط با قیمت طلای جهانی می‌تواند مهم‌ترین اخبار برای پیش بینی قیمت سکه باشد. به جهت اینکه قیمت طلای جهانی به صورت مستقیم روی قیمت سکه تأثیر دارد، به همین دلیل لازم است تا این اخبار به صورت مرتب مورد ارزیابی قرار گرفته و قبل از هر اقدامی برای معامله در بازار سکه بررسی شوند. این اخبار را می‌توانید در سایت‌های خبری مختلفی در دسترس داشته باشید.
 • دومین اخبار مهمی که لازم است برای تحلیل سکه به آنها دسترسی داشته باشید، اخبار مربوط به شرایط قیمت دلار در بازار داخل است. البته تحلیل قیمت دلار نیز می‌تواند اتفاق خوبی برای کاربر باشد.
 • همچنین اطلاعات اقتصادی مهم مربوط به اقتصاد ایران را هم در بازار داخل و هم در بازار خارج باید دنبال کنید. اطلاع از نرخ تورم، نرخ بیکاری، نرخ وام بانکی و تسهیلات، نرخ سود بانکی و میزان تولید ناخالص داخلی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پارامترهایی است که باید آنها را از خبرگزاری‌های اقتصادی داخلی استخراج کرده و در زمان پیش بینی قیمت سکه به آنها توجه داشته باشید. میزان هر کدام از این پارامترها را باید با مقادیر سال‌های قبل آنها نیز مقایسه کنید تا هم شرایط اقتصادی را بدانید و هم تغییرات شرایط اقتصادی را نسبت به سال‌های قبل نیز در نظر داشته باشید.
 • اطلاعات سیاسی یکی دیگر از اخباری است که باید برای تحلیل سکه به آنها دسترسی داشته باشید. البته لازم نیست که تمام اخبار سیاسی را مورد مطالعه قرار داده و زمان زیادی را صرف این موضوع نمایید. اطلاعات سیاسی مؤثر در روند قیمت سکه محدود هستند و تنها باید به اخبار مهم و خیلی ضروری اکتفا کنید. اخباری مانند توافقات هسته‌ای، انتخابات، روابط بین‌المللی ایران با سایر کشورها، اظهار نظرهای افراد سیاسی بزرگ جهان درباره ایران و اطلاعات این چنینی که خیلی زیاد هم نیستند، می‌توانند به صورت مستقیم روی قیمت طلای جهانی و البته قیمت سکه تأثیر داشته باشند.

سایت‌های خبری مهم مربوط به بازار سکه

برای اینکه ذهن شما خیلی سردرگم نشده و در دنیای تمام نشدنی اینترنت گم نشوید، لازم دانستیم تا چند سایت خبری اصلی و مهم را برای دریافت اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه معرفی کنیم که با اتکا به آنها می‌توانید تمام اطلاعات مورد نیاز برای این منظور را در اختیار داشته باشید. دقت کنید که این اخبار و اطلاعات حتماً باید موثق باشند. به همین دلیل استفاده از خدمات هر سایتی نمی‌تواند شرایط لازم را برای شما ایفا نماید. از مهم‌ترین و اصلی‌ترین سایت‌های خبری مورد استفاده برای دریافت اخبار مربوط به بازار سکه می‌توان به سایت‌های زیر اشاره نمود:

 • سایت‌های خبری مربوط به قیمت و تحولات طلای جهانی

FXstreet.com

در سایت fxstreet می‌توانید به روزترین اخبار سیاسی و اقتصادی جهان را درباره طلای جهانی در اختیار داشته باشید. همچنین در این سایت می‌توانید اطلاعات دیگری اعم از تحلیل و پیش بینی قیمت طلا توسط سایر تحلیل گران را نیز در اختیار داشته و از آنها برای بررسی روند حرکت قیمت طلا استفاده نمایید.

Investing.com

این سایت نیز شرایط مشابهی با سایت fxstreet دارد و می‌توانید در آن علاوه بر اخبار مهم مربوط به قیمت طلا به چارت‌های تحلیل قیمت طلای جهانی نیز دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید از اطلاعات این سایت برای مشاهده نظرات اکثر کاربران درباره صعودی  یا نزولی بودن بازار طلا نیز استفاده کنید.

Tradingview.com

آخرین سایتی که برای مشاهده اخبار مربوط به طلای جهانی معرفی می‌کنیم، سایت tradingview است که یک سایت کامل و جامع برای این منظور است. دسترسی به اخبار مهم، تحلیل‌های سایر کاربران و البته نمودار قیمت طلای جهانی در این سایت امکان‌پذیر است و می‌توانید از این اطلاعات برای پیش بینی قیمت سکه در بازار ایران استفاده کنید.

 • اخبار مربوط به قیمت دلار داخلی

برای اطلاع از اخبار مربوط به قیمت طلای داخلی می‌توانید از اطلاعات سایت‌های زیادی به صورت همزمان بهره‌مند شوید. سایت‌های خبری مشهور مانند اقتصاد آنلاین، خبر آنلاین و قطره می‌توانند انتخاب خوبی برای این منظور باشند. این سایت‌ها به صورت خاص در بخشی از قسمت سایت به بررسی و بیان اخبار مربوط به دلار در بازار ایران می‌نمایند که می‌توانند برای پیش بینی قیمت سکه از آن‌ها استفاده نمود.

 • اخبار مستقیم مربوط به بازار سکه

همچنین لازم است تا با اخبار مستقیم مربوط به بازار سکه نیز روبرو شده و از آنها نیز با خبر باشید. برای اطلاع از اخبار مستقیم بازار سکه می‌توانید از سایت‌های خبری مانند تجارت نیوز و یا سایت شبکه اطلاع رسانی طلا و ارز استفاده کنید. البته لازم است یادآوری کنیم که این سایت‌ها اخبار مختلفی را پوشش می‌دهند که ممکن است همه آنها برای شما نیاز نباشد. برخی از اخبار تخصصی مربوط به بازار سکه را می‌توانید در این سایت‌ها جستجو کرده و دنبال کنید. با ذخیره کردن بخش مربوط به سکه در سایت‌های خبری دیگر در مراجعات بعدی نیاز به جستجو برای اخبار مخصوص به آن نخواهید بود.

 • اخبار اقتصادی داخلی و روابط بین الملل

دسته دیگر از اخبار اقتصادی مورد نیاز برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه مربوط به اخبار اقتصادی داخلی است. اخبار اقتصادی مورد نیاز به دو دسته از اخبار مربوط به پارامترهای اقتصادی و همچنین روابط بین الملل می‌شود که تأثیر بیشتری روی قیمت سکه داشته و برای پیش بینی قیمت سکه نیز اهمیت بیشتری نسبت به سایر اخبار دارند.

Cbi.ir

برای کسب اطلاعات مربوط به پارامترهای اختصاصی می‌توانید از سایت بانک مرکزی ایران به آدرس cbi.ir استفاده کنید. در این سایت می‌توانید تمام فاکتورهای اقتصادی مربوط به اقتصاد ایران را برای تمام سال‌های گذشته در اختیار داشته باشید. همچنین تمام پارامترهای اقتصادی مربوط به ر سال را نیز بانک مرکزی از طریق سایت به کاربران اعلام می‌نماید.

برای اطلاع از اخبار مربوط به روابط بین الملل نیز می‌توانید از سایت‌هایی مانند یورو نیوز فارسی و یا سایر سایت‌های خبری معتبر و شناخته شده استفاده کنید.

 • اخبار سیاسی و نظامی مربوط به ایران

دسته مهم دیگر از اخبار مورد نیاز برای پیش بینی قیمت سکه مربوط به اخبار سیاسی و همچنین نظامی مربوط به ایران است که این اطلاعات را نیز می‌توانید در سایت‌های خبری در دسترس داشته باشید.

توصیه می‌کنیم که برای همه این اخبار یک سایت خبری معتبر انتخاب کرده و در موبایل و یا لپ تاپ خود ذخیره داشته باشید. دیگر هر بار نیاز به جستجوی چندین سایت نخواهید بود و می‌توانید با یک مراجعه ساده اخبار مهم روز را در اختیار داشته باشید. البته لازم به ذکر است که هر خبری نمی‌تواند رد بازار تأثیر قابل توجهی داشته باشد. از این رو باید سعی کنید تا به مرور و با کسب تجربه اخبار مهم و اصلی را تشخیص داده و سپس برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه از آنها استفاده نمایید.

منابع آموزشی تحلیل سکه

معرفی کتاب‌های مفید درباره قیمت سکه و شرایط پیش بینی آن

اگر به دنبال مطالعه کتاب‌های مفید برای آموزش پیش بینی قیمت سکه هستید، بایستی از سه دسته از کتاب‌ها استفاده نمایید.

 • دسته اول کتاب‌های آموزش تحلیل تکنیکال هستند که در مقالات گذشته به بررسی و معرفی آنها به صورت کامل پرداخته‌ایم.
 • دسته دوم کتاب‌های مربوط به تحلیل بنیادی و فاندامنتال بازار سکه هستند که نمونه‌هایی از آنها را نیز معرفی کرده‌ایم. کتاب‌هایی مانند تحلیل بنیادی کاربردی طلا نوشته مهدی افضلیان و مواردی از این دست می‌توانند اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهند.
 • دسته سوم از کتاب‌ها که اتفاقاً اهمیت بسیار زیادی هم دارند، کتاب‌های آموزش روانشناسی مناسب بازار سکه و کنترل هیجانات و احساسات در این بازار است که می‌توانید از آنها نیز استفاده نمایید. کتاب‌های اصول موفقیت وارن بافت، رازهای معامله گران موفق، تحلیل بین بازار، مدیریت سرمایه در بازارهای مالی و مواردی از این دست را می‌توان از جمله مهم‌ترین کتاب‌های روانشناسی بازار معرفی کرد.

لازم است یادآوری کنیم که کتاب‌هایی که برای آموزش پیش بینی قیمت سکه مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است از نظر اطلاعاتی خیلی به روز نباشد. با توجه به اینکه هر کتابی برای اینکه به رشته تحریر در بیاید نیاز به بیش از چندین ماه زمان خواهد داشت و اطلاعات مربوط به بازار نیز هر ساله با تغییرات قابل توجهی روبرو می‌شود، از این رو بیشتر برای مفاهیم روانشناسی که همیشه ثابت است بهتر از این کتاب‌ها استفاده نمایید.

برای آموزش روش های پیش بینی قیمت سکه نیز می‌توانید آموخته‌های اولیه خود را با کتاب‌های موجود آغاز کنید اما برای حرفه‌ای شدن در این روش‌‌ها نیاز است تا با یک مربی همراه باشید. زیرا نوشته‌ها و گفته‌ها همیشه همان چیزی نیست که در بازار رخ می‌دهند. به همین دلیل است که خیلی از کاربرانی که حتی بهترین تحلیل‌ها را در بازار سرمایه و بازار سکه دارند، در عمل نمی‌توانند از دانش خود استفاده کرده و حتی با ضرر هم روبرو می‌شوند.

تفاوت معامله گر با تحلیل گر

تفاوت معامله‌گری در بازار سکه با تحلیل‌گری

آیا آموزش پیش بینی قیمت سکه و یادگیری روش های پیش بینی قیمت آن می‌تواند تضمین کننده موفقیت شما در بازار باشد؟ اگر کمی در بازار سکه فعالیت کرده و با فعالان بازار و همچنین تحلیل‌های این بازار آشنا شده باشید، به راحتی می‌توانید پاسخ این پرسش را بدهید. در همین حال حاضر ده‌ها کارشناس اقتصادی بسیار قدرتمند وجود دارند که تحلیل‌هایی فوق‌العاده از بازار سکه داشته و در اکثر مواقع نیز می‌توانند اهداف قیمت را در این بازار پیش بینی کنند.

افرادی که علم زیادی داشته و می‌توان به تحلیل‌های آنها اعتماد کرد. اما این عزیزان همیشه هم در معامله‌گری موفق نبوده و گاهی با ضررهای زیادی هم روبرو می‌شوند. در واقع این عزیزان از سه فاکتور اصلی مورد نیاز برای معامله و کسب سود در بازار سکه دو عامل اولی یعنی دانش تحلیل قیمت سکه و استراتژی معاملاتی و مدیریت سرمایه را به بهترین نحو دارا هستند. نقطه ضعف اصلی این عزیزان در عامل صوم یعنی روانشناسی بازار است.

این عامل بسیار مهم بوده و نبود آن می‌تواند حتی بهترین تحلیل گران را نیز از کسب سود دور نگه دارد. معامله‌گری و تحلیل‌گری در بازار سکه با هم متفاوت هستند و شما باید در همان ابتدا هدف خود را از ورود به این بازار مشخص نمایید. از مهم‌ترین تفاوت‌های معامله گر موفق و تحلیل گر موفق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحلیل گر موفق معمولاً ده‌ها مورد از روش های پیش بینی قیمت سکه را در ذهن داشته و به آنها مسلط است. اما معامله گر موفق تنها به چند روش قوی و مورد نیاز خود تسلط داشته و نیازی به آموزش هزاران روش مختلف نمی‌بیند.
 • تحلیل گر موفق ده‌ها عامل تکنیکالی و بنیادی را برای پیش بینی قیمت سکه مورد بررسی قرار می‌دهد. اما معامله گر موفق تنها عواملی را مورد بررسی قرار می‌دهد که در استراتژی معاملاتی خود دارد.
 • تحلیل گران معمولاً در بلند مدت به بازار می‌نگرند، اما معامله گران در هر بازه‌ای ایده‌ای برای بازار دارند.
 • تحلیل گران بیشتر کلیت روند را تشخیص داده و با تشخیص بهترین نقاط ورود و خروج به بازار خیلی میانه‌ای ندارند. اما معامله گر کسی است که به صورت کاملاً دقیق نقاط ورود و خروج بازار را تعیین می‌نماید.

تمایز اصلی که میان تحلیل‌گری و معامله‌گری وجود دارد، توسط روانشناسی بازار تعیین می‌شود. تحلیل گرانی که با موفقیت در بازار همراه نمی‌شوند، دست از معامله برداشته و بیشتر به تحلیل بازار می‌پردازند. نداشتن قدرت کنترل احساسات در هیجانات بازار مانع از امکان سرمایه گذاری در بازار سکه برای این عزیزان می‌شود. از این رو اگر به دنبال این هستید که معامله گ موفقی باشید، باید کم‌کم خود را با شرایط و رفتارهای بازار وفق دهید.

هر چقدر هم کتاب آموزشی در این باره مطالعه کرده و واقعیت‌های بازار را بدانید، باز هم تجربه آن می‌تواند سخت باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم اگر مبتدی هستید با حجم کم و سرمایه معقول وارد بازار شده و این احساسات را تجربه نماید . سپس به صور پلکانی سرمایه خود را اضافه نمایید. در هفته‌های اول نباید خیلی به دنبال سود باشید. تجربه هیجانات بازار و احساسات می‌تواند بهترین نتیجه در هفته‌های اول برای هر معامله‌گری باشد.

روش های تحلیل سکه

روش های پیش بینی قیمت سکه

با معرفی مفاهیم اولیه مورد نیاز برای پیش بینی قیمت سکه و همچنین معرفی ابزارها و اطلاعات مورد نیاز برای آن حالا نوبت به معرفی روش های پیش بینی قیمت سکه می‌رسد. این روش‌‌ها نیز با کیفیت‌های مختلف در دسترس کاربران قرار می‌گیرد و می‌توانید از آنها برای پیش برد اهداف خود استفاده نمایید. این روش‌‌ها نیز سابقه بسیار طولانی در بازارهای مختلف داشته و امتحان خود را پس داده‌اند. برای معرفی روش های پیش بینی قیمت سکه در بازار ایران با عناوین زیر در خدمت شما عزیزان خواهیم بود.

 • روش های پیش بینی قیمت سکه کدام‌ها هستند؟
 • روش تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت سکه
 • روش تحلیل بنیادی برای پیش بینی قیمت سکه
 • روش تحلیل فاندامنتال برای پیش بینی قیمت سکه
 • روش های عددی برای پیش بینی قیمت سکه
 • پیش بینی قیمت سکه به روش محاسبه حباب قیمت

روش های پیش بینی قیمت سکه کدام‌ها هستند؟

روش های پیش بینی قیمت سکه در شرایط که به سه دسته اصلی تکنیکال، بنیادی و فاندامنتال تقسیم می‌شوند. هر یک از این روش‌‌ها ساز و کار خاص خود را داشته و برای استفاده از آنها لازم است تا به اصول اولیه این روش‌‌ها واقف باشید. روش های پیش بینی قیمت سکه از روی تجاربی به دست آمده‌اند که در روند گذشته در قیمت شاهد آنها بوده‌ایم.

رفتارهایی که در گذشته از قیمت سکه دیده‌ایم، می‌تواند در آینده نیز به همان صورت به وقوع بپیوندد. این موضوع را می‌توان در سایر بازارها نیز به همین ترتیب بسط داد. وقایع و اخباری که قبلاً هم شاهد آنها بوده‌ایم، تأثیر مشابهی در آینده روی قیمت سکه دارند. به همین دلیل دوباره قیمت همان رفتار گذشته را تکرار می‌نماید. از این رو با بررسی تاریخی قیمت سکه می‌توان به پیش بینی آن در آینده اقدام کرد.

روش های پیش بینی قیمت سکه همان روش هایی هستند که در سایر بازارهای مالی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع این روش‌‌ها بیشتر برای نمودار قیمت زمان توسعه یافته و هر کالایی که این نمودار برای آن در دسترس باشد، با استفاده از این روش‌‌ها قابل بررسی و پیش بینی هستند. همچنین روش های پیش بینی قیمت سکه را می‌توان آینه‌ای از رفتار کاربران و افراد معامله کر در این بازار نیز دانست.

این موضوع اصلی‌ترین دلیلی است که به این روش‌‌ها اعتبار می‌بخشد و باعث عمل کردن آنها می‌شود. برای مثال وقتی یک خبر سیاسی بد علیه ایران انتشار می‌یابد، کاربران ترجیح می‌دهند تا سرمایه‌های خود را در بازارهایی مانند طلا و سکه حفظ کرده و سایر سرمایه‌های خود را نیز وارد چنین ابزارهایی نمایند. به همین دلیل شاهد افزایش قیمت در این بازار هستیم.

با این تفسیر در صورت بروز دوباره اخبار این چنینی این مهم در ذهن ناخودآگاه کاربران تثبیت شده است که می‌توانند باید برای خرید اقدام نمایند. این موضوع افزایش تقاضا را به دنبال داشته  و باعث افزایش قیمت در بازار سکه می‌شود. این رفتارها به مرور باعث به وجود آمدن روش های پیش بینی قیمت سکه شده‌اند. به همین دلیل است که این روش‌‌ها دقیقاً همان رفتاری را منعکس می‌نمایند که قرار است معامله ران در زمان‌های مختلف از خود نشان دهند.

تحلیل تکنیکال سکه

روش تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت سکه

اولین روشی که می‌توان آن را یکی از بهترین روش های پیش بینی قیمت سکه هم معرفی کرد، روش تحلیل تکنیکال است. در مقاله بررسی قیمت سکه به صورت جزئی به معرفی این روش تکنیکالی و تکنیک‌های مربوط به آن پرداختیم و قصد نداریم دوباره همان نکات را مرور کنیم. بلکه سعی خواهیم کرد تا با ترکیب روش های تکنیکالی چند استراتژی معاملاتی عالی برای خرید و فروش در بازار سکه به شما معرفی کنیم. از این رو کاربران علاقمند به یادگیری اصول اولیه مربوط به تحلیل تکنیکال سکه می‌توانند از اطلاعات مقاله تحلیل قیمت سکه استفاده نمایند.

تحلیل تکنیکال یک علم ثابت شده در میان همه کاربران جهانی است که در بازارهای سرمایه و مالی فعالیت دارند. در این روش برخی از بازارها تمام رفتارها و اتفاقاتی که در گذشته در قیمت سکه رخ داده را مورد ارزیابی قرار داده و آنها را برای آینده بسط می‌دهند. در استفاده از روش‌‌ها و تکنیک‌های تکنیکالی برای پیش بینی قیمت سکه نیازی به اطلاع از اخبار مختلف هم نخواهید داشت. زیرا رفتارهای گذشته کاربران بر اساس همین اخبار بوده و نتیجه به دست آمده از آنها که تبدیل به یک تکنیک شده، از قبل رفتارسنجی کاربران را در چنین مواقعی در خود دارا است.

برای اینکه تحلیل تکنیکال مورد استفاده برای پیش بینی قیمت سکه را بهتر درک کنید، لازم است تا سه اصل اساسی مربوط به آن را با شما در میان بگذاریم:

 1. همه چیز در قیمت نهفته است.
 2. قیمت بر اساس روند حرکت می‌کند.
 3. تاریخ تکرار می‌شود.

این سه اصل به خوبی روش تحلیل تکنیکال را تعریف می‌نمایند. پر واضح است وقتی صحبت از تحلیل قیمت سکه می‌شود، منظور نمودار قیمت زمان است که در بندهای قبلی به آن اشاره کردیم. نمودار قیمت سکه در روندهای مشخصی حرکت می‌کند. نحوه حرکت قیمت نیز بر اساس یک اصول کلی است. به همین دلیل می‌توان آن را پیش بینی کرد. تصور کنید که شما قرار است یک مسابقه فوتبال با تیمی برگزار کنید. آنالیز شرایط بازی تیم حریف و نقاط ضعف و قوت آنها می‌تواند استراتژی لازم برای مقابله با آنها را در اختیار شما قرار دهد. تکنیکال دقیقاً چنین شرایطی را برای قیمت سکه در اختیار شما قرار می‌دهد. آنالیزهای شما با این روش از روند قیمت باعث می‌شود تا شما بتوانید رفتار آن را برای آینده تجزیه و تحلیل کرده و پیش بینی کنید.

روش تحلیل بنیادی برای پیش بینی قیمت سکه

دومین روش از روش های پیش بینی قیمت سکه روش بنیادی است. در این روش شما می‌بایست با اتکا به اخبار و رفتاری که قیمت سکه در گذشته بر اساس اخبار مختلف داشته است، اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت سکه نمایید. این روش خیلی برای معامله‌گری در بازار سکه کاربرد نداشته و بیشتر برای تحلیل‌گری و بررسی کلی بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در یا روش باید عوامل مختلف مؤثر بر قیمت سکه را مورد بررسی قرار داده و سپس با توجه به تغییرات این عوامل نسبت به شرایط سکه نیز تصمیم گیری کنید.

روش تحلیل فاندامنتال برای پیش بینی قیمت سکه

سومین روش از روش های پیش بینی قیمت سکه روش فاندامنتال است که ترکیبی از دو روش قبلی است. در این متد شما علاوه بر بررسی اخبار و شرایط به تحلیل تکنیکال نمودار قیمت نیز می‌پردازید. سیگنال‌هایی که از اخبار و اطلاعات دریافت می‌کنید، می‌توانند برای تائید یا فیلتری برای معاملات شما باشند. به این معنی که وقتی تحلیل تکنیکال حکم به افزایش قیمت سکه می‌دهد، هم سو بودن اخبار با این روند می‌تواند تاییدی قدرتمند در اختیار شما قرار دهد. در مواقعی که این دو در جهت غیر همسو نیز عمل نمایند، شما می‌توانید دست از معامله بردارید و به این ترتیب معاملات خود را فیلتر کنید.

تحلیل فاندامنتال سکه

روش های عددی برای پیش بینی قیمت سکه

روش های عددی پیش بینی قیمت سکه نیز روش هایی هستند که در آن شما می‌بایست با برخی از توابع ریاضی پیشرفته برای پیش بینی قیمت اقدام کنید. این توابع عددی معمول نبوده و استفاده از آنها در بازار ایران نیز خیلی رواج ندارد. برخی از سایت‌ها با معرفی این روش‌‌ها سعی در جمع کردن مخاطب داشته و عملاً استفاده از آنها در حال حضار برای بازار سکه تعریفی ندارد. توصیه می‌کنیم که خیلی در این باره با دقت عمل کرده و بهتر است از روش های معمول برای تحلیل و پیش بینی قیمت استفاده کنید.

پیش بینی قیمت سکه به روش محاسبه حباب قیمت

آخرین روش از روش های پیش بینی قیمت سکه استفاده از حباب سکه است. در مقالات گذشته به معرفی دقیق و کامل روش محاسبه حباب سکه پرداختیم و نکات مربوط به آنها را نیز بیان کردیم. با محاسبه حباب سکه می‌توانید به راحتی برای معامله در بازار از آن استفاده نمایید. البته ترکیب استفاده از روش حباب سکه و همچنین روش تکنیکالی می‌تواند شرایط بهتری را برای شما تعریف نماید. ترکیب این دو روش می‌تواند نقاط ورود دقیق‌تر و بهتری در اختیار شما قرار دهد. همچنین در نقاط خروجی نیز می‌توانید بهتر عمل کنید.

به صورت اجمالی روش های پیش بینی قیمت سکه را معرفی کردیم. این روش‌‌ها هر کدام دارای تکنیک‌های خاص خود هستند. تکنیک‌های مورد استفاده ابری پیش بینی قیمت این کالا معمولاً از قبل ارزیابی شده و کیفیت لازم را دارا هستند. از این رو نیازی به تست کردن مستقیم این روش‌‌ها ندارید. اما اگر به دنبال تولید و تهیه یک استراتژی معاملاتی برای معامله و پیش بینی قیمت سکه باشید، بهتر است استراتژی خود را تست نموده و بعد از کسب اطمینان از آن استفاده نمایید. استراتژی‌های معاملاتی حتماً باید از قبل در گذشته نمودار قیمت زمان سکه مورد آزمایش قرار گیرند  در صورتی که درصد قابل توجهی از سیگنال‌های آن به ثمر نشست، اقدام به استفاده از این روش‌‌ها نموده و دست روی آنها بگذارید.

پیش بینی سکه

آموزش پیش بینی قیمت سکه در بازار ایران

سعی کردیم تا این مقاله را به صورتی پیش ببریم که کاربران بتوانند همزمان با آن شرایط پیش بینی قیمت سکه را به ترتیب دنبال نمایند. بعد از معرفی مفاهیم اولیه مربوط به بازار، به معرفی ابزارها و اطلاعات مورد نیاز برای این منظور پرداختیم و در بند قبلی نیز روش های پیش بینی قیمت سکه را بررسی کردیم. اکنون نوبت به آموزش پیش بینی قیمت سکه در بازار ایران می‌رسد. در این بخش سعی داریم تا روش هایی را به شما معرفی کنیم که اولاً اعتبار بسیار بالایی داشته و درصد موفقیت آنها بالا است و در ثانی به صورت مستقیم و بدون هیچ پیش نیاز دیگری می‌توانید از آنها برای پیش بینی قیمت سکه استفاده نمایید. برای این منظور عناوین زیر را در ادامه مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد:

 • اهمیت آموزش پیش بینی قیمت سکه در بازار
 • آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش تکنیکال
 • آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش بنیادی
 • آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از نمودار طلای جهانی
 • آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از بازار دلار داخلی و شاخص دلار
 • آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش فاندامنتالی
 • آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش همبستگی با سایر بازارها

اهمیت آموزش پیش بینی قیمت سکه در بازار

یک بار دیگر باید اشاره کنیم که اهمیت این آموزش ‌ها برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در بازار سکه را دارند، بسیار زیاد است و اگر به اندازه کافی به آنها دقت نکنید ممکن است با چالش‌های زیادی همراه شوید.

 • اگر برای سرمایه‌های گران قدر خود ارزش قائل هستید.
 • اگر تمایل ندارید که در چند روز تمام دارایی خود را از دست داده و یا با ضررهای زیادی روبرو شوید.
 • اگر به دنبال کسب سود در بازار سکه می‌باشید.
 • اگر به دنبال افزایش ارزش سرمایه‌های خود هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت در بازار سکه هستید.

لازم است تا با روش های پیش بینی قیمت سکه آشنا شده و این آموزش ‌ها را پشت سر بگذارید. ترفندها و روش های جایگزینی که معمولاً توسط کاربران در این بازار استفاده می‌شود، اصلاً کیفیت لازم را نداشته و تجربه نیز نشان داده که جز شکست نتیجه دیگری نداشته‌اند. روش هایی مانند:

 • سیگنال خرید و فروش سکه
 • کانال تلگرامی سیگنال سکه
 • استفاده از روش‌‌ها و تحلیل‌های دیگران بدون داشتن شناخت کافی نسبت به روش های مذکور
 • اتکا تنها به تجربیات دیگران
 • خرید و فروش بر اساس هیجانات بازار

از جمله روش های جایگزینی هستند که حتی ممکن است در کوتاه مدت موفقیت‌هایی را نیز برای کاربران به دنبال داشته باشند؛ اما در بلند مدت هیچ عایدی را ایجاد نکرده و منجر به از بین رفتن درصد قابل توجهی از سرمایه‌های افراد نیز می‌شوند. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که تازه واردین بازار سکه را گریبانگیر مشکلات زیادی می‌نماید، همین توجه به این روش‌‌ها است که متأسفانه در کشور ما بسیار زیاد هستند. افرادی که کم‌ترین تجربه را در بازار سکه و سایر بازارهای مالی دارند و هیچ موفقیتی در معاملات هم کسب  نکرده و حتی وارد معاملات این چنین هم نشده‌اند، با دریافت مبالغی هنگفت اقدام به ارائه سیگنال‌هایی در شبکه‌های مجازی می‌نمایند.

سیگنال‌هایی که در اکثر مواقع از تحلیل‌های سایر تحلیل گران خرفه‌ای کپی‌برداری شده و بدون در نظر گرفتن شرایط به کاربران انتقال داده می‌شود.

آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش تکنیکال

بهترین رویشی که در حال حضار می‌توان برای پیش بینی قیمت سکه استفاده نمود، تحلیل تکنیکال است. آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش تحلیل تکنیکال باعث می‌شود تا خود شما بتوانید با روش های معامله‌گری در این بازار آشنا شده و حتی در برخی مواقع بدون نیاز به اطلاع از اخبار رو کمک سایرین اقدام به خرید و فروش سکه نمایید.

استمرار داشتن در استراتژی‌های قدرتمند برای پیش بینی قیمت سکه و همچنین دقت به نکات مدیریت سرمایه می‌تواند راه روشی برای کاربران باشد. در این راه شما می‌توانید سرمایه‌های کوچک خود را کم‌کم رشد داده و شرایط مالی بهتری را در زندگی برای خود ایجاد نمایید. در ادامه همراه با آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش تکنیکالی و معرفی برخی از بازارهای تکنیکال سعی داریم تا استراتژی‌های مورد استفاده برای پیش بینی قیمت را نیز به شما معرفی کنیم.

اندیکاتور آر اس آی

آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از اندیکاتور RSI (استراتژی معاملاتی RSI در بازار سکه)

همان‌طور که عرض کردیم تکنیک‌های مختلفی برای پیش بینی قیمت سکه در روش تکنیکالی وجود دارد که هر یک می‌توانند به عنوان استراتژی معاملاتی نیز مورد استفاده قرار گیرند. ب عنوان تکنیک اول به آموزش پیش بینی قیمت سکه با استراتژی RSI می‌پردازیم. این اندیکاتور شاخصی است که در هر لحظه قدرت فروشندگان و خریداران موجود در بازار را نسبت به هم مقایسه می‌نماید. هر چقدر عدد این شاخص بالاتر روفته و به سمت ۱۰۰ درصد نزدیک‌تر می‌شود، به این معنی است که خریداران در حال تقویت هستند و بیشتر کاربران روند صعودی را برای قیمت سکه پیش بینی می‌نمایند. وقتی مقدار RSI به سمت پایین رفته و نزدیک ۰ می‌شود، به این معنی است که قدرت فروشندگان در حال افزایش است و اکثر کاربران روند نزولی را برای سکه پیش بینی می‌نمایند.

با این واقعیت می‌توان یک استراتژی معاملاتی خود و قدرتمند از این اندیکاتور استخراج کرد. برای تبیین این استراتژی لازم است تا واقعیت‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 • عبور قیمت از ۷۰ درصد به سمت بالا به این معنی است قیمت به منطقه اشباع خرید رسیده و احتمال نزول قیمت وجود دارد.
 • عبور قیمت از ۳۰ درصد به سمت پایین نشان از این دارد که قیمت سکه به منطقه اشباع فروش رسیده و احتمال برگشت قیمت به سمت بالا وجود دارد.

با اطلاع از این دو اصل و به روش زیر می‌توانید برای پیش بینی قیمت سکه با استفاده از اندیکاتور RSI اقدام کنید:

 • در قدم اول باید به بررسی روند حرکت قیمت اقدام کنید. برای این کار می‌توانید از خط روند استفاده نمایید. دلیل اصلی تعیین روند قیمت سکه فیلتر کردن معاملات اشتباه در اندیکاتور RSI است.
 • با عبور RSI از خط ۳۰ درصد به سمت بالا سیگنال خرید سکه صادر می‌شود و شما می‌توانید برای خرید اقدام کنید. این نقطه می‌تواند نقطه ورود شما به بازار سکه باشد.
 • با بالا رفتن قیمت سکه از ۷۰ درصد بایستی آماده باشید تا در شرایط مناسب از بازار خارج شوید.
 • با ریزش قیمت به سمت پایین و شکست خط ۷۰ درصد باید از بازار خارج شوید. این نقطه می‌تواند نقطه خروج از بازار باشد.
 • در زمان خرید باید دقت کنید که روند حرکت قیمتی که در مرحله اول تعیین کرده‌اید، صعودی باشد. اگر روند قیمت صعودی نبودید، نمی‌توانید از این استراتژی استفاده کنید.

برخی از کاربران هم هستند که با خالی فروشی به صورت دو طرفه در بازار سکه فعالیت می‌نمایند. به این معنی که در قیمت‌‌های بالا ابتدا وارد پوزیشن فروش شده و سپس در قیمت‌‌هایی پایین سکه را خریداری کرده و از بازار خارج می‌شوند. این رفتار بیشتر مخصوصاً افراد حرفه‌ای و کاربلد با تجربه بالا بوده و به افراد مبتدی اصلاً توصیه نمی‌شود. این دست از عزیزان می‌توانند از شرایط برعکس این استراتژی برای معاملات خود استفاده نمایند.

اندکاتور مکدی

آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از اندیکاتور MACD (استراتژی معاملاتی مکدی در بازار سکه)

یکی دیگر از اندیکاتورهای بسیار قدرتمندی که می‌توان از آن برای پیش بینی قیمت سکه استفاده نمود، اندیکاتور MACD است که در اصطلاح فارسی با عبارت مکدی شناخته می‌شود. این اندیکاتور نیز به دلیل قدرتی که دارد، به تنهایی می‌تواند یک استراتژی معاملاتی قدرتمند برای معامله در بازار سکه باشد. از این رو می‌توانید بدون نیاز به سایر ابزارها از مکدی نیز برای ورود و خروج به بازار سکه استفاده کنید.

اندیکاتور مکدی از دو قسمت مختلف تشکیل شده است.‌بخش اول هیستوگرام و میله‌های مکدی هستند که در واقع فاصله میان دو مووینگ اوریج روی نمودار می‌باشند. قسمت دوم هم که به خط سیگنال مکدی معروف است، یک منحنی است که در پیرامون این میله‌ها در حال نوسان است. برای استفاده از این اندیکاتور برای ورود و خروج در بازار سکه و معامله در آن به روش زیر عمل کنید:

 • در قدم اول باید روند نمودار قیمت سکه را با استفاده از ابزارهایی مانند خط روند مشخص کنید. همچنین می‌توانید برای این منظور از مووینگ اوریج‌ها نیز کمک بگیرید.
 • در صورتی که روند نمودار قیمت سکه در جهت صعودی باشد، با هر بار که خط روند مکدی هیستوگرام آن را به سمت بالا قطع می‌کند، سیگنال خرید صادر شده و شما می‌توانید برای خرید سکه اقدام کنید.
 • سیگنال خروج از معامله زمانی صادر می‌شود که خط سیگنال مکدی دوباره هیستوگرام را از بالا به پایین قطع نماید. با این برخورد شما می‌توانید از معامله خارج شده و سکه ‌های ذخیره شده را به فروش برسانید.

مکدی یکی از پرکاربردترین اندیکاتورهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال است که از آن برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. همچنین با استفاده از اندیکاتور مکدی هم می‌توانید در دراز مدت و هم در کوتاه مدت معامله کنید. با قرار دادن تایم فریم نمودار سکه روی کوتاه مدت می‌تواند از قابلیت‌های نوسان گیری مکدی استفاده نمایید و با قرار دادن تایم فریم روی بلند مدت می‌توانید برای بازه‌های زمانی طولانی از این ترفند برای معامله در بازار سکه استفاده نمایید. هر چند مکدی را می‌توان با ساری ابزارهای مورد استفاده در تکنیکال نیز ترکیب کرد، اما با این حال این اندیکاتور می‌تواند به صورت منفرد نیز یک استراتژی معاملاتی کامل باشد.

آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از مووینگ اوریج (استراتژی معاملاتی مووینگ اوریج)

نوبت به آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از مووینگ اوریج‌ها می‌رسد. این اندیکاتور از پرکاربردترین اندیکاتور در علم تکنیکال است و می‌توان از آن برای موارد بسیار زیادی استفاده کرد. برای پیش بینی قیمت سکه نیز می‌توانید از این اندیکاتور برای ساخت استراتژی‌های بسیار زیادی استفاده نمایید. بهترین تحلیل گران بازار از این اندیکاتور برای پیش برد اهداف خود استفاده می‌نمایند و هر کسی که برای آن از ایده‌های مخصوص به خود بهره می‌برد.

جالب است بدانید که ده‌ها و صدها روش و استراتژی معاملاتی با استفاده از مووینگ اوریج‌ها برای پیش بینی قیمت توسعه یافته که از آنها می‌توان برای پیش بینی قیمت سکه نیز استفاده کرد. البته لازم به یادآوری است که تنها استراتژی‌هایی باید استفاده شوند که قابلیت‌های لازم را داشته و بتوانند کیفیت خود را در گذشته نمودار قیمت نشان دهند. در ادامه با چند مورد از بهترین استراتژی‌های توسعه یافته با استفاده از مووینگ اوریج‌ها آشنا خواهید شد که می‌توانید از آنها برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه استفاده نمایید.

 • استراتژی شماره ۱ مووینگ اوریج برای پیش بینی قیمت سکه

این استراتژی را می‌توانید هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت استفاده نمایید. برای این تکنیک از روش های پیش بینی قیمت سکه نیاز به سه مووینگ اوریج ۱۰ ۲۵ و ۵۰ از نوع EMA خواهید داشت. کار کردن با این استراتژی بسیار ساده است و نیاز به پیچیده کردن آن نخواهید داشت. برای این منظور ابتدا این سه مووینگ اوریج را با سه رنگ مختلف بر روی نمودار قیمت سکه پیاده‌سازی کنید. این سه منحنی می‌توانند در تشخیص روند نیز به شما کمک نمایند. برای استفاده از آنها برای تشخیص روند کافی است دقت کنید که:

 • اگر هر سه مووینگ اوریج به سمت پایین و ترتیب آنها با فاصله از نمودار قیمت به ترتیب مووینگ اوریج ۱۰، ۲۵ و ۵۰ باشد، یعنی روند به حالت نزولی درآمده است.
 • اگر هر سه مووینگ اوریج به سمت بالا و ترتیب آنها با فاصله از نمودار قیمت به ترتیب ۱۰، ۲۵ و ۵۰ باشد، یعنی روند به حالت صعودی درآمده است.

اما برای معامله با استفاده از این سه مووینگ اوریج تنها کافی است به نکات زیر دقت کنید:

 • اگر مووینگ اوریج ۱۰ دو مووینگ اوریج دیگر را از پایین به سمت بالا قطع کند، به معنی صادر شدن سیگنال خرید خواهد بود و می‌توانید در این نقطه وارد بازار سکه شوید. این مهم نشان از پیش بینی قیمت سکه به سمت صعود دارد.
 • اگر مووینگ اوریج ۱۰ دو مووینگ اوریج را به سمت پایین قطع کند، به معنی تبدیل روند به نزولی است و سیگنالی برای خروج از بازار است. این مهم در پیش بینی قیمت سکه نشان از نزولی بودن قیمت دارد.

در استفاده از این تکنیک باید دقت داشته باشید که نمودار حتماً باید دارای روند نزولی و یا صعودی باشد. زیرا در نمودارهای رنج معمولاً شاد خطاهای زیادی از آن خواهیم بود. از این رو برای نوسان گیری خیلی کوتاه مدت در حد چند دقیقه‌ای نباید ‌از آن استفاده کنید.

 • استراتژی شماره ۲ مووینگ اوریج برای پیش بینی قیمت سکه

یکی از پرکاربردترین مووینگ اوریج‌های مورد استفاده برای پیش بینی قیمت مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه است. این مووینگ اوریج یکی از قدرتمند‌ترین‌های این اندیکاتور است. با رسم آن بر روی نمودار نیز می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی را دریافت کنید. همچنین می‌توان از آن به عنوان یک استراتژی عالی در میان مدت و بلند مدت نیز استفاده کرد. دقت کنید که در این استراتژی هم می‌توانید از مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه EMA و هم از مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه SMA استفاده کنید. وقتی قیمت سکه مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه را از پایین به سمت بالا می‌شکند، به این معنی است که قیمت در روند صعودی قرار گرفته و این می‌تواند یک سیگنال مهم برای خرید باشد. کاربران می‌توانند با رخ دادن این موضوع برای خرید و ورود به بازار سکه اقدام نمایند.

البته برای خروج از بازار نمی‌توان از همین استراتژی استفاده کرد. زیرا ممکن است سیگنال آن خیلی دیر صادر شده و شما بخش اعظمی از سود خود را از دست داده باشید. برای خروج از بازار در این استراتژی می‌توانید از شکسته شدن خط روند در تایم فریم معاملاتی خود استفاده کنید.

چنگال اندروز

آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از چنگال اندروز (استراتژی معاملاتی چنگال اندروز در بازار سکه)

یکی دیگر از بازارهای بسیار عالی که می‌توان از آن نیز برای پیش بینی قیمت سکه استفاده نمود، چنگال اندروز است. این ابزار نیز کاربرد خاصی در پیش بینی قیمت داشته و توسط درصد بسیار بالایی از تحلیل گران ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر به آن دقت کنید، متوجه طرز استفاده از آن خواهید شد. برای استفاده از چنگال اندروز می‌توانید از مقالات آموزشی ما در بخش مقالات سایت کانون بورس استفاده نمایید. در این مقالات به صورت کامل و واضح طرز پیاده‌سازی چنگال اندوز را روی نمودار تشریح نموده‌ایم. اما برای این مه بتوانید با استفاده از اندروز در بازار سکه به معامله بپردازید، می‌توانید به شرح زیر اقدام نمایید:

در صورتی که شرایط زیر روی چنگال اندروز رخ داده باشد، می‌توانید از آن به عنوان یک سیگنال خرید استفاده کرده و وارد بازار سکه شده و برای خرید اقدام نمایید:

اگر در نمودار قیمت واگرایی رخ داده باشد و همزمان نمودار قیمت بدون رد شدن از میله وسطی چنگال، میله کناری را به سمت بالا بشکند. می‌توانید وارد بازار شوید. به محض شکسته شدن میله کناری سیگنال خرید صادر شده است و بازار مستعد صعود خواهد بود. نقطه خروج از بازار را نیز می‌توانید به همین ترتیب در همان تیم فریم مشخص نمایید. برای این منظور به ترتیب زیر عمل کنید:

 • اگر در نمودار شاهد واگرایی باشیم و نمودار قیمت بدون رد شدن از میله وسطی، میله کناری چنگال را به سمت پایین بشکند.

سیگنال خروج از بازار صادر شده و می‌توانید از بازار خارج شوید. استفاده از کردن از چنگال اندروز برای پیش بینی قیمت سکه می‌تواند سود خوبی را برای شما ایجاد نماید. همچنین باید در زمان استفاده از چنگال به طرز پیاده‌سازی آن روی نمودار دقت زیادی داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است در نقاط ورودی و خروجی با مشکل روبرو شده و نتوانید آنها را به خوبی تشخیص دهید.

همچنین لازم است تا در گذشته بازار چندین بار این استراتژی را تست کرده و تمرین کنید تا به نحوه کار با آن به خوبی مسلط شوید. این موضوع در نهایت می‌تواند منجر به معاملاتی عالی برای شما در بازار سکه شود. اندروز می‌تواند در کوتاه مدت نیز سیگنال‌های خوبی در اختیار شما قرار دهد.

آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از شکست خط روند (استراتژی خط روند)

یکی دیگر از استراتژی‌های که می‌توان برای پیش بینی قیمت سکه از آن استفاده کرد، شکست خط روند است. این روش از روش های پیش بینی قیمت سکه از آن دسته از روش هایی است که معمولاً کاربران خیلی زود با آن آشنا شده و از آن استفاده می‌نمایند، همین روش است. دقت کنید که استفاده از خط روند و شکست آن می‌تواند همزمان با سایر استراتژی‌ها نیز به کار گرفته شده و به عنوانی ابزاری برای تعیین نقطه ورود به بازار نیز کاربرد دارد. در ادامه با تشریح این استراتژی بهتر این موضوع را درک خواهید نمود.

وقتی خط روند نزولی نمودار شکسته شود، نشان از این خواهد داشت که روند قیمت در حال تبدیل از روند نزولی به صعودی است. به این معنی که قدرت فروشندگان کمتر شده و خریداران آماده ورود به بازار هستند. این نقاط محل‌هایی است که بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ و کسانی که پول‌های زیادی در بازار سکه داد و سد می‌نمایند، وارد بازار شده و برای شروع یک روند صعودی قدرتمند و کسب سود خود را آماده می‌نمایند. جالب است بدانید که این روش می‌توانید نقاط بسیار خوبی را برای ورود به بازار مشخص کند که هم قابل اطمینان و کارآمد هستند و هم اینکه روند هنوز در ابتدای خود داشته و کاربران می‌توانند امید به سود زیادی از آن داشته باشند.

همچنین اگر در روند صعودی خط روند شکسته شود، نشان از افت قدرت خریداران داشته و   بازار هشدار خروج به سرمایه گذاران را می‌دهد. در چنین مواقعی نوبت به خروج از بازار رسیده و کاربران باید سرمایه‌های خود را از بازار سکه خارج نمایند. آن نقاط معمولاً با بالاترین سطح حباب در قیمت سکه یکی می‌شود. در سایر روش های پیش بینی قیمت سکه نیز می‌توانید از این ترفند برای خروج از بازار استفاده کنید.

استراتژی خط روند

آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از فیبوناچی (استراتژی معاملاتی فیبوناچی)

یکی دیگر از استراتژی‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن برای پیش بینی قیمت سکه اقدام کنید، استفاده از ابزار فیبوناچی است. روش های پیش بینی قیمت سکه بیشتر بر پایه اندیکاتورها استوار هستند و کمتر ابزار تحلیلی را می‌توانید پیدا کنید که به صورت مستقل یک استراتژی معاملاتی در اختیار شما قرار دهد. فیبوناچی یکی از این معدود ابزارها است که قدرت بسیار زیادی داشته و از آن می‌توان برای کاربردهای بسیاری مختلفی استفاده کرد. از برآورد دقیق نقاط برگشتی در نمودار تا تعیین دقیق هدف قیمتی کوتاه مدت و بلند مدت از جمله کاربردهایی هستند که می‌توانید از فیبوناچی انتظار داشته باشید. این ابزار را می‌توانید در بسیاری از مواقع روی نمودار استفاده کرده و از نتایج ارزنده و عالی آن بهره‌مند شوید. حتی در صورتی که از سایر استراتژی‌ها استفاده می‌نمایید، فیبوناچی می‌تواند در تعیین نقاط برگشتی به شما کمک کند.

برای خرید و فروش سکه با استفاده از این ابزار باید درصدهای مهم فیبوناچی را شناخته و با برخورد قیمت به این درصد‌ها برای معامله حاضر باشید. مهم‌ترین درصدهای فیبوناچی ریتریسمنت به ترتیب درصدهای ۷۸.۶، ۶۱.۸، ۵۰  هستند و مهم‌ترین درصد فیبوناچی اکستنشن هم درصد ۱۰۰ آن است. با برخورد قیمت به این درصدها می‌توان انتظار برگشت آن چه در روند نزولی و چه در روند صعودی را داشته باشید. همزمان شدن این برخورد با برخورد قیمت با مووینگ اوریج‌ها یا خط روند نمودار را نیز می‌توان سیگنالی قدرتمند برای برگشت قیمت تلقی کرد. برای ورود به بازار در چنین مواقعی می‌توانید منتظر شکست خط روند نمودار باشید.

استراتژی فیبوناچی

آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش فاندامنتال

برای آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش بنیادی لازم است تا با عوامل مؤثر بر قیمت این فلز گرانبها آشنا شوید. برای این مورد می‌توانید به مقالات ما در وبلاگ کانون بورس مراجعه کرده و به صورت کامل و جامع این عوامل را بشناسید. با ارزیابی هر یک از عوامل مؤثر بر قیمت سکه می‌توانید روند آن را برای آینده پیش بینی نمایید. برای مثال اخبار خوب اقتصادی می‌تواند نشان‌ از تثبیت و افت قیمت این فلز داشته باشد و اخبار بد نیز همیشه آن را به سمت صعود بیشتر سوق می‌دهد. در استفاده از این روش‌‌ها باید خیلی دقت کرده و به صورت همزمان چندین عامل را مورد بررسی قرار دهید. زیرا ممکن است در لحظه یک عامل حکم به افزایش قیمت بدهد اما چند عامل دیگر قیمت را به سمت پایین بکشانند. از این رو بررسی کلیه عوامل در این روش لازم خواهد بود.

در انتهای این مقاله نظرات برخی از اقتصاددانان و کارشناسان بازار را درباره پیش بینی قیمت سکه برای روزهای آینده و در سال ۱۴۰۰ بررسی خواهیم کرد که در بسیاری از آنها از روش بنیادی برای تحلیل و پیش بینی استفاده شده است. با مرور این نظرات می‌توانید درک بهتری نسبت به این روش پیش بینی قیمت سکه پیدا کرده و تسلط خود را نیز به آن بیشتر کنید.

آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از نمودار طلای جهانی

یکی از روش هایی که معمولاً درصد قابل توجهی از کاربران و فعالان بازار سکه از آن برای پیش بینی قیمت استفاده می‌نمایند، دقت به نمودار طلای جهانی است. این نمودار از آن جهت اهمیت دارد که قیمت طلای جهانی به صورت مستقیم روی قیمت سکه تأثیر خواهد داشت. البته این تأثیر هر چند همسو و مستقیم است اما باعث تغییرات یکسانی نشده و ممکن است یک واحد تغییرات در قیمت طلای جهانی باعث نوسانات بسیار زیادی در قیمت سکه شود. از این رو در زمان استفاده از این تکنیک باید به این نکته مهم دقت داشته باشید.

برای پیش بینی قیمت طلای جهانی می‌توانید از روش های تحلیل تکنیکال پیشرفته استفاده کنید. در این روش‌‌ها امکان بررسی قیمت طلای جهانی را هم برای کوتاه مدت و هم برای میان مدت خواهید داشت. در صورتی که قیمت طلای جهانی در هفته‌های آتی روند صعودی داشته باشد، می‌توانید برای خرید سکه در بازار اقدام نمایید. همچنین به محض مشاهده علائم نزولی شدن قیمت در طلای جهانی نیز می‌توانید همه سکه ‌های خود را فروخته و از بازار خارج شوید. به همین سادگی این ترفند می‌تواند سود قابل توجهی برای شما به ارمغان آورد.

آموزش پیش بینی قیمت سکه با استفاده از بازار دلار داخلی و شاخص دلار

همچنین عامل مؤثر دیگر در قیمت سکه که می‌توانید برای پیش بینی قیمت از آن استفاده نمایید، قیمت دلار در بازار داخل و همچنین دلار جهانی است. برای استفاده از این روش شما ابتدا باید روند حرکت قیمت دلار را تشخیص دهید.

برای تعیین روند حرکت قیمت دلار در بازار داخل دو روش خواهید داشت:

 1. بررسی و تحلیل تکنیکال نمودار شاخص دلار
 2. بررسی و تحلیل نمودار قیمت دلار داخلی

البته ما توصیه می‌کنیم تا برای یکی تحلیل و پیش بینی دقیق‌تر از قیمت سکه از هر دو این روش‌‌ها استفاده کرده و قیمت دلار را نزدیک‌تر به واقعیت پیش بینی کنید. با پیش بینی قیمت دلار می‌توانید برای قیمت سکه نیز تکلیف روشن نمایید. البته برای این موضوع نیاز به دقت زیادی خواهید داشت. زیرا:

 • قیمت سکه در بازار ایران با قیمت طلای جهانی رابطه مستقیم دارد.
 • قیمت سکه در بازار ایران با قیمت دلار جهانی رابطه عکس دارد.
 • قیمت سکه در بازار ایران با قیمت دلار داخلی روند نامشخصی داشته و ممکن است مستقیم و یا غیرمستقیم باشد.

این پیچیدگی از آنجا ناشی می‌شود که ممکن است قیمت دلار در بازار داخل با قیمت دلار در بازار بین‌المللی رابطه مستقیم با هم نداشته باشند. هر چند در حالت کلی با افزایش قیمت دلار باید شاهد کاهش قیمت سکه باشیم، اما در برخی مواقع با اینکه قیمت دلار در جهان در حال کاهش است، به دلیل عوامل اقتصادی که نشان از ضعف شدید اقتصاد ایران دارند، قیمت دلار در بازار داخل صعودی می‌شود در این حالت قیمت سکه به تبعیت از قیمت دلار جهانی باید روند افزایشی داشته باشد و به تبعیت از قیمت دلار داخلی روند کاهشی. اما برای اینکه در این روش خیلی سردرگم نشوید می‌توانید به این اصل تکیه داشته باشید که قیمت سکه در بازار ایران با قیمت دلار در بازار جهانی رابطه عکس و با قیمت دلار داخلی رابطه مستقیم دارد.

آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش فاندامنتالی

یکی دیگر از روش های پیش بینی قیمت سکه که درباره آن گفتگو کردیم، روش فاندامنتالی است. این روش ترکیبی از دو روش قبلی است. در ادامه این مقاله و در بخش انتهایی سعی داریم تا با ارائه برخی از نظرات کارشناسان و تحلیل‌های آنها نحوه استفاده از روش فاندامنتالی برای پیش بینی قیمت سکه را نیز به شما نشان دهیم که می‌توانید از آنها برای یادگیری هر ه بهتر این روش استفاده نمایید.

آموزش پیش بینی قیمت سکه به روش همبستگی با سایر بازارها

روش دیگری که می‌توانید از آن برای پیش بینی قیمت سکه استفاده کنید، استفاده از اصل همبستگی است. همبستگی به معنی ارتباط مستقیم و یا غیرمستقیم یک بازار با سایر بازارها است. برای مثال رونق در بازار دلار می‌تواند نشانه ضعف در بازار سکه باشد. یا رونق در بازار طلا نشانه قدرت در بازار سکه خواهد بود. همچنین این بازار با بازار بورس نیز تقریباً رابطه مستقیم دارد اما این دو بازار با کمی تأخیر نسبت به یکدیگر به مسائل واکنش نشان می‌دهند. از این حقایق نیز می‌توانید برای پیش بینی قیمت سکه استفاده نمایید.

پیش بینی قیمت سکه

پیش بینی قیمت سکه

در این بخش از مقاله سعی داریم تا با توجه به آموزش ‌هایی که در بند قبلی به آنها اشاره کردیم، اقدام به پیش بینی قیمت سکه در سال ۱۴۰۰ و همچنین برای روزهای آینده نماییم. البته این پیش بینی ‌ها نیز جنبه آموزشی و تمرین بیشتر داشته و برای سیگنال دهی نخواهند بود. سعی کرده این تا با رسم نمودارها و همچنین امتحان هر یک از استراتژی‌هایی که در بخش قبلی به آنها اشاره کردیم، روش استفاده از آنها را به صورت تصویری به شما نشان دهیم. این موضوع می‌تواند دید خوبی برای شما نسبت به هر یک از این استراتژی‌ها ایجاد نماید. برای این منظور عناوین زیر را با هم مرور خواهیم نمود.

 • پیش بینی قیمت سکه به روش تکنیکال
 • پیش بینی قیمت سکه به روش فاندامنتالی
 • پیش بینی قیمت سکه در سال ۱۴۰۰
 • پیش بینی قیمت سکه برای روزهای آینده
 • پیش بینی قیمت سکه امامی

پیش بینی قیمت سکه به روش تکنیکال

در بخش قبلی به آموزش روش های پیش بینی قیمت سکه با تکنیک‌های مختلف پرداختیم. این روش‌‌ها هر کدام از بهترین تکنیک‌هایی هستند که توسط کاربران حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. امتحان خود را پس داده و به عنوان یک ابزار عالی می‌توان روی آنها اتکا کرد. اما برای اینکه بتوانید از این روش‌‌ها استفاده کنید، لازم است تا با تمرین و ممارست به صورت دقیق به آنها تسلط پیدا نمایید. در غیر این صورت امکان و احتمال خطا بالا رفته و ممکن است در حین استفاده از آنها تمرکز خود را از دست بدهید.

از این گذشته تست کردن آنها و تمرین با این روش‌‌ها باعث می‌شود تا اطمینان خود را نیز نسبت به این روش‌‌ها بالاتر ببرید. در نهایت با چندین بار به کار بردن آنها در گذشته و حال بازار و کسب اطمینان نسبت به آنها می‌توانید ورودی موفق به بازار سکه را تجربه کرده و از همان ابتدا با قدرت بالا در این بازار فعالیت نمایید.

تمرین کردن با روش های پیش بینی قیمت سکه می‌تواند یک مزیت بسیار ایده آل را نیز برای شما به دنبال داشته باشد. با تکرار کردن این روش‌‌ها در بازار و در نمودار اصلی قیمت سکه می‌توانید نسبت به کنترل هیجانات خود در بازار نیز اقدام کرده و همچنین اقدام به رفتارشناسی کاربران در بازار نیز نمایید.

همان‌طور که اشاره کردیم نمودار قیمت زمان سکه را می‌توان به عنوان آینه‌ای از رفتار کاربران در این بازار باشد. ترس‌ها، هیجانات، احساساتی شدن و همه این موارد را شما می‌توانید در نمودار مشاهده کنید. این مهم باعث می‌شود تا روانشناسی بازار را نیز درک کرده و در مواقع ضروری بهترین تصمیم را بگیرید. اتفاقی که در نهایت می‌تواند به نفع شما تمام شود.

برخی از کاربران بر این باورند که چنین رفتاری ممکن است آنها را از بازار دور کرده و سال‌ها آنها را عقب بیندازد. اما این یک تصور اشتباه است و تمرین در نهایت باعث خواهد شد که آنها بهتر تصمیم گرفته و در نتیجه بهتر عمل نمایند. عملکرد سینوسی با کسب سود و ضرر در نهایت ممکن است به ضرر کاربر تمام شود اما با تمرین شما می‌توانید تمرکز خود را حفظ کرده و تمام تحلیل‌های خود را از قیمت سکه به ثمر برسانید. در ادامه نمونه‌هایی از تحلیل زنده و پیش بینی قیمت سکه را با استفاده از آموزش ‌های بندهای قبلی مرور می‌کنیم.

پیش بینی قیمت سکه با استفاده از استراتژی RSI

برای شروع با نمودار قیمت سکه به همراه اندیکاتور RSI استفاده کرده‌ایم. همان‌طور که می‌دانید این اندیکاتور در اکثر پلتفرم‌های معاملاتی به راحتی قابل دسترسی بوده و شما می‌توانید با جستجوی همین سه حرف، آن را فراخوانی نمایید. درز‌مان استفاده نیازی به تغییرات پارامترهای آن نداشته و با همان شرایط دیفالت از آن استفاده کنید. در شکل زیر می‌توانید نمودار قیمت سکه را همراه با اندیکاتور RSI مشاهده نمایید.

تحلیل سکه

همان‌طور که در نمودار قیمت ملاحظه می‌کنید، قیمت چندی قبل خط روند دراز مدت نزولی خود را به سمت بالا شکسته و اکنون در یک روند صعودی قرار گرفته است. البته ممکن است روند حاضر تنها اصلاحی قدرتمند برای روند نزولی اصلی نیز باشد. همه چیز به آینده بستگی خواهد داشت. اما در این نمودار چه اتفاقی افتاده است؟ همان‌طور که در اندیکاتور RSI و در بخش مستطیل قرمز رنگ ملاحظه می‌کنید، قیمت وارد بخش اشباع خرید شده است.

از طرف دیگر یک واگرایی را نیز در اندیکاتور شاهد هستیم. از این رو این نشانه‌ها نشان می‌دهد که در روزهای آتی باید شاهد افت قیمت سکه باشیم. به همین سادگی شما می‌توانید برای پیش بینی قیمت سکه با استفاده از این اندیکاتور اقدام کنید.

اما برای اینکه استراتژی معاملاتی مورد استفاده برای پیش بینی قیمت سکه با استفاده از آر اس آی را نیز تمرین کرده باشیم، این استراتژی را روی نمودار حاضر پیاده‌سازی کرده‌ایم. شکل زیر به خوبی نحوه عملکرد این استراتژی را به شما نشان می‌دهد. آر اس آی در نقطه‌ای سیگنال خرید خود را برای سکه صادر کرده که روند صعودی حال حاضر به تازگی آغاز شده بود.

پر واضح است که اگر کاربران با همین ترفند بسیار ساده در نقطه مشخص شده وارد بازار سکه می‌شدند، در حال حاضر سود خوبی کسب  کرده و می‌توانستند با خیال راحت از بازار خارج شوند. همچنین اگر این استراتژی را در گذشته بازار نیز بیشتر تست کنیم، متوجه قدرت آن خواهید شد.

تحلیل قیمت سکه

در هنگام استفاده از استراتژی RSI برای پیش بینی قیمت سکه سعی کنید تا حتماً از روند نیز تائیدیه بگیرید. برای مثال در نمودار بالا بعد از اینکه قیمت خط روند صعودی را به سمت بالا شکست، می‌توانستید با خیال راحت‌تری وارد بازار شوید. اتفاقی که تنها یکی دو کندل بعد از سیگنال اندیکاتور رخ داده است. دقت به همین نکات ساده می‌توانید شما را تبدیل به یکی از معامله گران موفق در بازار سکه نماید.

پیش بینی قیمت سکه با استفاده از استراتژی MACD

دومین استراتژی که برای پیش بینی قیمت سکه معرفی کردیم، استراتژی اندیکاتور مکدی بود. این اندیکاتور نیز کاربرد بسیار زیادی برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه دارد. برای اینکه نحوه عملکرد آن را در پیش بینی قیمت بهتر درک کنید، ابتدا به پیش بینی زنده آن از نمودار می‌پردازیم. در شکل زیر نمودار قیمت زمان سکه را به همراه اندیکاتور مکدی ملاحظه می‌کنید. همان‌طور که روشن است قیمت در یک روند صعودی قرار گرفته و بالای خط روند مشکی رنگ به سمت بالا در حال حرکت است. در همین لحظه اندیکاتور مکدی نیز در حالت مثبت نشان از صعودی بودن شرایط فعلی نمودار دارد. اما واگرایی که با خط آبی روی قیمت و اندیکاتور مشخص شده واقعیت‌های بسیار پنهانی را به بیننده القا می‌نماید. این واگرایی نشان از این دارد که:

 • قدرت خریداران نسبت به هفته‌های گذشته با افت روبرو شده و به همین دلیل قدرت روند صعودی کم شده است.
 • بایستی در آینده‌ای نزدیک شاهد یک اصلاح قیمتی در روند صعودی باشیم.

چیزی که این واگرایی نشان می‌دهد این است که قیمت سکه در روزهای آتی روند نزولی خواهد داشت. هر چند این روند نزولی با این ترفند برای کوتاه مدت تعریف می‌شود، اما باید به شرایط حرکت قیمت در این اصلاح به خوبی دقت نمایید.

پیش بینی سکه

استفاده از اندیکاتور مکدی برای پیش بینی قیمت سکه بسیار رایج است و تحلیل گران زیادی از آن در استراتژی‌های خود استفاده می‌نمایند. اصلی‌ترین کاربرد این اندیکاتور نیز در همین تعیین واگرایی‌های روی نمودار است. این واگرایی‌ها به خوبی می‌توانند مانند چراغ راهنمایی شما را به مسیر درست هدایت نمایند. البته اگر به خوبی آنها را مشاهده کرده و در نگاه به آنها با اشتباه مواجه نشوید.

اما لازم دانستیم تا نحوه استفاده از استراتژی مکدی برای پیش بینی قیمت سکه را نیز به تصویر بکشیم. در شکل زیر می‌توانید آخرین سیگنال خرید مکدی را در نمودار ملاحظه کنید. البته سیگنال اصلی مکدی در دراز مدت و چند هفته قبل بعد از شکست خط روند توسط قیمت صادر شده است. اگر به این نقطه دقت کنید متوجه می‌شوید که مکدی با چه قدرتی و دقیقاً در جایی استثنایی سیگنال خرید را صادر کرده است. جایی که هم خط روند شکسته شده و هم قیمت به سمت صعود میل داشته است. استفاده از این استراتژی قدرتمند برای پیش بینی قیمت سکه می‌تواند سود بسیار زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. از این رو حتماً به خوبی آن را در بازار به کار گرفته و از قبل تمرین‌های لازم را نیز برای آن انجام دهید.

پیش بینی قیمت سکه

دقت کنید که در استفاده از مکدی نیز نباید دچار هیجان شوید. همان‌طور که می‌بینید سیگنال اصلی مکدی درست در جایی صادر شده که قیمت موفق شده خط روند نزولی را به مست بالا بشکند. از این رو تائیدیه گرفتن از خط روند در زمان استفاده از اندیکاتور مکدی برای پیش بینی قیمت سکه را نیز فراموش نکرده و حتماً این موضوع را نیز در تحلیل‌های خود لحاظ کنید. پرواضح است که چنین ترفندی در نهایت منجر به انجام معاملاتی درست و دقیق از جانب شما خواهد شد.

پیش بینی قیمت سکه با استفاده از استراتژی مووینگ اوریج

یکی دیگر از روش های پیش بینی قیمت سکه که در قسمت قبلی به آموزش آن پرداختیم، استفاده از اندیکاتور مووینگ اوریج است. دو روش کلی را برای استفاده از این اندیکاتور بیان کردیم که در این بخش با رسم شکل بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد. بهتر است دقت کنید که اگر با کار با انواع مووینگ اوریج‌ها حرفه‌ای شوید، می‌توانید در هر بازاری بهترین شرایط را برای خود ایجاد کرده  و بهترین معاملات را نیز داشته باشید. مووینگ اوریج‌ها علاوه بر اینکه می‌توانند برای پیش بینی قیمت سکه به کار گرفته شوند، امکان استفاده برای فیلتر کردن برخی از اشتباهات در سایر استراتژی‌ها و حتی برای استفاده به عنوان روند‌شناسی را نیز دارند.

در شکل زیر می‌توانید نمودار قیمت سکه را به همراه مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه مشاهده نمایید. در مستطیل زرد رنگ روی نمودار، محلی را مشخص کرده‌ایم که قیمت اندیکاتور را از پایین به سمت بالا شکسته و از آن عبور کرده است. همان‌طور که اشاره کردیم این موضوع می‌توان نشان از صعودی شدن قیمت سکه داشته باشد و فرصتی مناسب برای ورود به بازار خواهد بود. اگر در انتهای مستطیل که قیمت بعد از شکست اندیکاتور روند صعودی خود را تثبیت کرده وارد بازار شده بودیم، در حال حاضر سود خوبی کسب  کرده بودیم. به همین راحتی می‌توان از مووینگ اوریج‌ها برای پیش بینی قیمت سکه در روزهای آینده استفاده نمود.

تحلیل تکنیکال سکه

دومین استراتژی مووینگ اوریج که برای پیش بینی قیمت سکه در روزهای آینده مطرح کردیم، استفاده از سه مووینگ اوریج به صورت همزمان بود. در شکل زیر می‌توانید ترسیم این سه مووینگ اوریج را روی نمودار زنده قیمت سکه مشاهده کنید. خط زرد مووینگ اوریج ۱۰، خط قرمز مووینگ اوریج ۲۵ و خط آبی مووینگ اوریج ۵۰ را نشان می‌دهند. در جایی که خط عمودی در نمودار ترسیم شده این سه مووینگ اوریج با یکدیگر برخورد کرده و مووینگ اوریج ۱۰ دو مووینگ دیگر را به سمت بالا قطع کرده است. در همین نقطه سیگنال خرید سکه صادر شده است که بعد از آن رشد خوبی را نیز شاهد بوده‌ایم. این روش نسبت به روش قبلی پاسخ سریع‌تری را به دنبال داشته است که از آن می‌توان برای معاملات کوتاه مدت چند روزه نیز استفاده نمود.

تحلیل تکنیکال سکه

پیش بینی قیمت سکه با استفاده از استراتژی چنگال اندروز

یکی دیگر از ابزارهایی که می‌توان از آن برای ساخت استراتژی معاملاتی در بازار استفاده نمود، چنگال اندروز است. البته روش های پیش بینی قیمت سکه با استفاده از این ابزار بسیار متعدد هستند و هر کسی بنا به تجربه می‌تواند استراتژی خاصی را برای آن تعریف نماید. این مهم به دلیل استفاده عالی از این ابزار در تحلیل و ترید در بازار سکه می‌باشد. استفاده از چنگال اندروز در سایر بازارهای مالی ایران اعم از بازار بورس نیز رواج بسیار زیادی پیدا کرده و تحلیل گران در سال‌های اخیر انس بیشتری با این ابزار پیدا کرده‌اند. مشاهده پاسخ‌ها و نتایج بسیار عالی یکی از دلایل این موضوع است.

در نمودار زیر چنگال اندروز را روی شرایط فعلی نمودار ملاحظه می‌نمایید. همان‌طور که قابل مشاهده است، نمودار قیمت در مسیر خود بدون رد شدن از خط وسطی چنگال، در حال حرکت به سمت بالا است. در حال حاضر شاهد ایجاد واگرایی (خط آبی) در نمودار قیمت سکه هستیم. البته هنوز سیگنال خرج از بازار توسط این استراتژی صادر نشده است. طبق این استراتژی اگر قیمت خط کناری چنگال را به سمت پایین بشکند، سیگنال فروش صادر شده است. استفاده از همین روش در شرایط برعکس و در نمودار نزولی سیگنال ورود به بازار را به ما خواهد داد.

عوامل موثر بر قیمت سکه

برای اینکه بهتر با طرز استفاده از چنگال اندروز آشنا شوید، این ابزار را در انتهای روند نزولی گذشته نمودار پیاده‌سازی کرده‌ایم. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، قیمت بدون عبور از خط وسطی، خط کناری چنگال را به سمت بالا قطع کرده و همزمان در نمودار شاهد واگرایی نیز هستیم. این موضوع می‌توانست یک سیگنال خرید قدرتمند برای کاربران باشد. بعد از صادر شدن سیگنال نیز شاهد هستیم که قیمت صعود خوبی را پشت سر گذاشته و در حال حاضر خریداران با این روش می‌توانند با خیال راحت تری بازار را تماشا نمایند.

استراتژی چنگال اندروز

چنگال اندروز از ابزارهای مدرن مورد استفاده در تحلیل تکنیکال است که اگر بتوانید در استفاده از آن حرفه‌ای شده و نقاط اصلی پیاده‌سازی آن را تشخیص دهید، می‌توانید ابزاری استثنایی را در اختیار داشته باشید. این ابزار می‌تواند حتی اشتباهات سایر روش‌ها را نیز برای شما فیلتر نماید. از این رو می‌توانید از آن همراه با سایر استراتژی‌ها نیز استفاده کرده و خیال خود را از بابت خریدی مطمئن در بازار سکه راحت کنید.

پیش بینی قیمت سکه به روش فاندامنتالی

تحلیل‌ها و پیش بینی قیمت سکه به روش تکنیکال را مشاهده کردید. برای اینکه بتوانید این تحلیل‌ها را با روش بنیادی ترکیب کنیم، باید عوامل مؤثر بر قیمت سکه را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و سپس بهترین تصمیم را اتخاذ نماییم. نمودارها نشان از افت و نزول در کوتاه مدت را نشان می‌دهند. اما برای بلند مدت شرایط برعکس خواهد بود و ممکن است شاهد افزایش قیمت در بازار سکه باشیم. اتفاقی که با روند طبیعی بازار سکه در سال ۱۴۰۰ نیز تطابق دارد. در حال حاضر ممکن است عواملی مانند افت قیمت طلای جهانی و یا خبر توافق هسته‌ای باعث افت و یا تثبیت قیمت سکه برای کوتاه مدت شود. اما در بلند مدت قیمت این فلز همچنان می‌تواند صعودی باشد.

پیش بینی قیمت سکه در سال ۱۴۰۰

برای اینکه درک درستی از شرایط بازار سکه در سال ۱۴۰۰ داشته باشید، لازم است تا به بررسی روند بازار در این سال بپردازیم. نظارت کاربران و تحلیل گران را نیز درباره این موضوع در ادامه بررسی خواهیم کرد تا دید شما باز هم نسبت به شرایط بهتر شود. به صورت کلی در سال ۱۴۰۰ بازار سکه تحت تأثیر اخبار بسیار مهمی قرار خواهد داشت. در درجه اول برای این بررسی باید سراغ قیمت طلای جهانی برویم. در سال جدید میلادی قیمت طلای جهانی شروع به روند صعودی داشته و این روند را در هفته گذشته نیز ادامه داده است. البته با توجه به مقاومت‌هایی که در پیش روی خود دارد، ادامه‌دار بودن این روند قطعی نخواهد بود. از این گذشته عامل مهم دیگر مؤثری در قیمت سکه یعنی دلار داخلی نیز با نوسانات زیادی همراه بوده است.

قیمت دلار در بازار داخل در سال ۱۴۰۰ تحت تأثیر دو عامل مهم حرکت خواهد کرد. در درجه اول اخبار مربوط به توافقات هسته‌ای می‌تواند در تعیین قیمت این ارز تأثیر مستقیم داشته باشد. در درجه دوم نیز رفتار دولت جدید نسبت به بازار نیز می‌تواند عاملی برای تعیین قیمت این ارز باشد. شواهد و قراین نشان می‌دهد که هر دو این عوامل مثبت خواهند بود و شاهد افت و تثبیت قیمت دلار داخلی خواهیم شد. در صورت وقوع چنین چیزی مسلماً قیمت سکه نیز با افت و یا تثبیت روبرو خواهد شد.

در صورتی که این اخبار برعکس رخ دهد و یا حتی خبر اولی نتیجه عکسی داشته باشد، بایستی خود را برای یک صعود قدرتمند در قیمت سکه آماده کنیم. با توجه به اینکه قیمت این فلز در یک سال گذشته با یک روند نزولی همراه بوده، و بسیاری از سرمایه گذاران بازار با افت سرمایه‌های خود روبرو هستند، این موضوع می‌تواند آنها را نیز امیدوار نماید. از طرف دیگر بسیاری از خریداران تاکنون وارد بازار نشده و منتظر اخبار مربوط به توافقات هستند. در صورت عدم اجرای توافقات شاهد ورود سیل عظیمی از سرمایه‌ها به بازار سکه خواهیم شد که می‌تواند تقاضا برای آن را به دشت افزایش داده و در نتیجه باعث صعودی شدن شدید و پر نوسان قیمت شود. از این رو سال ۱۴۰۰ را می‌توان سالی مبهم برای قیمت سکه در نظر گرفت که بیشتر به اخبار مربوطه باید برای نوسان آن برنامه‌ریزی کنیم.

پیش بینی قیمت سکه برای روزهای آینده

برای پیش بینی قیمت سکه برای روزهای آینده باید به شرایط قیمت در هفته گذشته دقت کنیم. در حال حاضر حضور نیروهای مسلح اشغال گر در کشور افغانستان باعث شده تا هم بازار طلا و هم بازار دلار با نوساناتی همراه شود. احتمالاً با شروع معاملات در هفته جاری ابتدا باید منتظر تأثیر این اخبار روی قیمت سکه باشیم که البته بیشتر یک تأثیر زودگذر و هیجانی خواهد بود. نمودارها نشان می‌دهد که در روز‌های آینده باید منتظر یک اصلاح کوچک در قیمت سکه باشیم و به نظر می‌رسد تا قیمت سکه در روزهای آتی خیلی یارای بالا رفتن نداشته باشد.

پیش بینی قیمت سکه امامی

پیش بینی قیمت سکه امامی در ایران بیشتر به سمت صعودی انجام می‌پذیرد. این واقعیت در ناخودآگاه کاربران و تحلیل گران شما گرفته که قیمت سکه امامی در دراز مدت همیشه صعودی بوده و قیمت آن بیشتر از میزان تورم رشد می‌نماید. این موضوع البته نباید باعث این شود که شما بی‌مهابا وارد بازار سکه شده و سرمایه‌های خود را وارد این بازار نمایید. دقت به روش های پیش بینی قیمت سکه و از آن گذشته تحلیل‌های شخصی و نظرات سایر تحلیل گران در نهایت می‌تواند بهترین تصمیم را برای شما به دنبال داشته باشد. برای پیش بینی قیمت سکه امامی خیلی عجولانه عمل نکرده و برای خرید و رود به بازار صبر کرد و منتظر یک فرصت ایده آل بمانید که قیمت کاملاً خود را تثبیت کرده باشد.

پیش بینی قیمت سکه در سال ۱۴۰۰ با نگاه به قیمت طلای جهانی

طلای جهانی به عنوان اصلی‌ترین عامل مؤثر بر قیمت سکه معرفی شده است و کاربران نیز در هر زمان برای خرید و فروش سکه باید نیم نگاهی به نمودار طلای جهانی نیز داشته باشند. استفاده از نمودار طلای جهانی می‌تواند کیفیت تحلیل و پیش بینی شما را از قیمت سکه افزایش داده و شرایط بسیار بهینه‌تری را نیز در تحلیل برای شما ایجاد نماید. تحلیل گران حرفه‌ای و شناخته شده بازار نیز دائماً با تحلیل نمودار طلای جهانی برای خرید فروش در بازار طلا و سکه اقدام کرده و از این طریق سود خوبی کسب می‌نمایند.

به دلیل تأثیر آنی که این نمودار روی قیمت سکه دارد، حتی می‌توان از آن برای نوسان گیری کوتاه مدت در بازار سکه نیز استفاده نمود. از این رو بر آن شدیم تا یک نگاه کلی به نمودار طلای جهانی داشته باشیم و شرایط آن را برای سال ۱۴۰۰ مورد ارزیابی قرار دهیم. البته شایان ذکر است که این تحلیل مربوط به شرایط فعلی نمودار بوده و با گذشت زمان باید بر حسب نوع رفتار قیمت آن را به روز رسانی نمود. با این حال شنیدن شرایط تغییرات قیمت طلای جهانی خالی از لطف نخواهد بود.

نمودار زیر قیمت طلای جهانی را در شرایط فعلی بازار نشان می‌دهد. قبل از هر چیزی باید واقعیت‌هایی که از نمودار به دست می‌آید را مورد بررسی قرار دهید. طلای جهانی در حال حاضر در دراز مدت در یک روند نزولی قرار گرفته است. به تبع آن بازار سکه داخلی ما نیز در یک روند نزولی سکه ساله فرو رفته و کم‌کم در حال برون رفت از این روند است. هر چند قیمت طلای جهانی در هفته گذشته با صعود همراه بوده اما این صعود در حال حاضر تنها یک اصلاح در روند نزولی اصلی محسوب می‌شود و هنوز سیگنال‌های صعودی شدن کامل قیمت در سال ۲۰۲۱ صادر نشده است. از این رو فعلاً نمی‌توان قیمت طلای جهانی را برای سالی که در آن هستیم، صعودی قلمداد کنیم.

استراتژی خط روند

بر روی نمودار دو خط روند اصلی بازار را ترسیم کرده‌ایم. قیمت یکی دو بار به صورت موقت خط روند اصلی را به سمت بالا شکسته اما موفق به عبور کامل نشده و بعد از گذشت چند روز دوباره به زیر آن بازگشته است. در حال حاضر نیز در آستانه برخورد با خط روند اصلی نمودار بوده و با کمی صعود حتی به مووینگ اوریج ۱۰۰ خود نیز برخورد خواهد کرد.

این دو عامل نشان می‌دهد که در هفته آینده باید شاهد حداقل افت کوتاه مدت قیمت در طلای جهانی باشیم. اگر به دنبال پیش بینی قیمت سکه از روی طلای جهانی باشیم، روزهای آینده را باید روزهای نزولی برای قیمت سکه بدانیم. البته ممکن است در یکی دو روز اول نوسانات مثبتی را در آن شاهد باشیم و سپس قیمت نزولی شود.

همچنین بر روی نمودار یک محدوده زرد رنگ مستطیلی مشخص شده است که از روی نزدیک‌ترین مقاومت‌ها و حمایت‌های قدرتمند پیش روی قیمت طلای جهانی ترسیم شده است. عبور قیمت طلا از این محدوده نیاز به فشار بسیار زیادی خریداران و یا فروشندگان خواهد داشت.

اگر قیمت بتواند بالای سطح زرد خود را تثبیت نماید، بایستی منتظر صعودی شدن نمودار در ادامه سال باشیم. در صورتی هم که قیمت به زیر این محدوده کشیده شود، بایستی برای نزولی شدن قیمت طلای جهانی در ادامه سال باشیم. اهداف قیمتی نزدیک بعد از شکست این محدوده را نیز به خوبی می‌توانید بر روی نمودار ملاحظه کنید. البته شایان ذکر است که عبور قیمت از این محدوده زرد رنگ ممکن است با خبرهای اقتصادی مهم و یا اخبار نظامی مهم در جهان همراه باشد.

پیش بینی قیمت سکه در سال ۱۴۰۰ با نگاه به شاخص دلار جهانی

دومین عامل مهم و تأثیرگذار در قیمت سکه در بازار ایران قیمت دلار است. البته بیشتر از اینکه قیمت دلار جهانی در این قیمت تأثیر داشته باشد، قیمت دلار داخلی نمی‌تواند تأثیرگذار بوده و شرایط آن را تعریف کند. قیمت سکه به صورت معمول با قیم دلار جهانی رابطه عکس دارد. به این معنی که در صورت صعود قیمت دلار باید شاهد افت قیمت سکه باشیم. این موضوع به دلیل تأثیر معکوسی است که قیمت طلای جهانی و قیمت دلار روی هم می‌گذارند. با همه این اوصاف یکی از پیش نیازهای پیش بینی قیمت سکه و یا حتی روش های آن، تحلیل و بررسی نمودار شاخص دلار جهانی است. در این بخش سعی کرده‌ایم تا با یک بررسی میان مدت، شرایط شاخص دلار جهانی را در سال پیش رو برای شما تبیین نماییم تا نسبت به آن نیز یک دید اجمالی داشته باشید. البته دوباره باید متذکر شویم که این تحلیل با شرایط حرکت قیمت دلار باید در هفته‌های آتی به روز رسانی شود.

شکل زیر نمودار شاخص دلار را نشان می‌دهد. شاخص دلار شاخصی است که شرایط کلی قیمت دلار را در بازار طلا و سایر ارزهای موجود در جهان نشان می‌دهد. یورو بیشتری تأثیر را در میان ارزها بر روی دلار دارد. پوند، ین، دلار کانادا، دلار استرالیا و فرانک سوئیس نیز از دیگر ارزهای مهم مؤثر بر قیمت دلار جهانی هستند که شاخص بر اساس رفتار دلار با آنها ترسیم می‌گردد.

همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید، شاخص دلار از یک روند طولانی مدت نزولی عبور کرده و با شکستن خط روند نزولی وارد یک رالی صعودی جدید شده است. حرکت شاخص به سمت بالا نشان از تقویت دلار در روزها و هفته‌های اخیر بوده است. در حال حاضر نمودار با یکی از نسبت‌های مهم فیبوناچی برخورد دارد. همان‌طور که اشاره کردیم نسبت ۱۰۰ درصد فیبوناچی اکستنشن اهمیت بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال دارد.

نمودار شاخص دلار نیز با برخورد به این درصد بعد از یک رالی صعودی، یک کندل نزولی تشکیل داده است. همچنین در نمودار می‌توانیم یک واگرایی را نیز مشاهده کنیم. اما هنوز هیچ علائمی جدی برای نزولی شدن کامل نمودار شاخص دلار وجود ندارد. خط روند صعودی ترسیم شده هنوز پابرجاست و شکستی را تجربه نکرده است. البته یک محدوده مقاومتی بسیار قدرتمند در پیش روی شاخص دلار وجود دارد که برخورد قیمت با آن می‌تواند با نزول قابل توجهی همراه شود. از این رو اگر در روزها و هفته‌های آتی شاهد صعود قیمت دلار باشیم، در برخورد قیمت با این محدوده انتظار بیشتری برای برگشت نمودار خواهیم داشت.

استراتژی حمایت و مقاومت

پیش بینی قیمت سکه توسط اقتصاددانان

در این بخش سعی داریم تا نظرات برخی از اقتصاددانان، کارشناسان و افراد فعال در بازار سکه را درباره آینده این بازار و همچنین پیش بینی قیمت سکه در کوتاه مدت و بلند مدت بیان کنیم. در ارائه این نظرات، نظر شخصی خود را دخالت نداده و تنها به بیان آنها خواهیم پرداخت. دقت کنید که این نظرات به هیچ وجه نباید ملاک معامله شما عزیزان باشد. زیرا در وهله اول بسیاری از این نظرات در تاریخ نگارش این مقاله درج شده و ممکن است برای کوتاه مدت اعتبار داشته باشد. از جهت دیگر معامله کردن با نظر دیگران و بدون تحقیق ممکن است چالش‌هایی را برای سرمایه گذاران گرامی ایجاد نماید. هدف از درج این نظرات بیشتر جنبه آموزشی نحوه تحلیل و پیش بینی قیمت سکه است. از همین رو سعی کرده‌ایم تا نوع تحلیل مورد نظر را نیز ارزیابی کرده و آیتم‌ها و روش های مورد استفاده برای آن را بیان کنیم.

نظر: پیش بینی قیمت سکه برای روزهای آینده: در ماه مرداد شاهد هستیم که بازار سکه تبدیل به لیدر بازارهای دیگر شده و جلوتر از سایر بازارها نوسان می‌نماید. قیمت سکه در ۶ روز کاری گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش داشته که این میزان بیشتر از افزایش در هر بازار دیگری است. حتی سکه نسبت به دلار و طلا نیز رشد بیشتری را ثبت کرده است و در حال حاضر حباب بزرگی در قیمت آن به وجود آمده که می‌تواند نشان از احتمال ریزش آن در روزهای آینده باشد. در حال حاضر سکه امامی دارای ۴.۳۷ و نیم سکه دارای ۷.۵۳ و همچنین ربع سکه دارای ۳۴.۷۴ درصد حباب هستند. همچنین قیمت سکه در محدوده بالای ۱۱ میلیون ۲۰۰ هزار تومان همچنان میل به رشد داشته و احتمالاً قدرت خریداران در این محدوده بیشتر خواهد بود. این قیمت را می‌توان یک حمایت بزرگ برای آن دانست که از دست رفتن آن می‌تواند منجر به نزولی شدن موقت قیمت سکه شود.

تحلیل نظر: ملاحظه می‌کنید که کارشناس محترم با اتکا به تعیین حباب سکه و همچنین استفاده از خطوط حمایت و مقاومت به تحلیل و پیش بینی قیمت سکه برای روزهای آینده پرداخته است.

نظر: تحولات اخیر افغانستان و همچنین تعطیلی‌های محرم و در کنار آن عقب افتادن واکسیناسیون عمومی باعث شده تا قیمت سکه در چند وقت اخیر با افزایش‌هایی همراه شود. اگر واکسیناسیون عمومی در بازار ایران در شرایط نرمالی قرار می‌گرفت، قیمت سکه می‌توانست در روند نزولی و ثبات قرار گیرد.

تحلیل نظر: این روش تحلیلی برای پیش بینی قیمت سکه با استفاده از تحلیل و بررسی عوامل مؤثر بر قیمت این فلز صورت پذیرفته و تکنیکال در آن نقشی نداشته است. تحلیل گر شرایط فعلی جامعه را عاملی برای افزایش چند وقت قیمت سکه در نظر گرفته و مدعی شده اگر وضعیت به همین منوال باقی بماند، این افزایش قیمت‌‌ها نیز ادامه‌دار خواهد بود.

نظر: با توجه به اینکه در چند روز اخیر اخبار مربوط به طالبان باعث نوساناتی در قیمت دلار داخلی شده، شاهد افزایش قیمت سکه در بازار ایران نیز بوده‌ایم. در ادامه این هفته با آرام‌تر شدن شرایط افغانستان می‌توان انتشار یک اصلاح را در قیمت سکه در روزهای آینده داشت.

تحلیل نظر: کارشناس در این پیش بینی قیمت سکه برای روزهای آینده سعی کرده تا یک خبر بسیار مهم و تأثیرگذار را که می‌تواند تأثیر آنی در بازار داشته باشد، مورد بررسی قرار داده و عادی شدن آن را در روزهای آینده عاملی برای اصلاح قیمت سکه در نظر گرفته است. این روش نیز از جمله تکنیک‌ها و روش های پیش بینی قیمت سکه با استفاده از دانش تحلیل بنیادی است.

نظر: با تحولاتی که در روزهای گذشته در افغانستان داشتیم، شاهد جمع شدن دلار هرات خواهیم بود و این موضوع می‌تواند میزان عرضه در بازار ایران را کاهش و باعث افزایش قیمت دلار داخلی شود. این موضوع می‌تواند منجر به افزایش قیمت سکه در روزهای آینده گردد.

تحلیل نظر: کارشناس در این روش با یک بررسی منطقی روی قیمت دلار سعی کرده تا با پیش بینی قیمت دلار به تحلیل و پیش بینی قیمت سکه در روزهای آینده بپردازد. تحلیل مورد استفاده برای آن یک تحلیل فاندامنتالی است که در آن کارشناس به صورت غیرمستقیم با بررسی روند قیمت دلار سعی در پیش بینی قیمت سکه داشته است.

نظر: در روزهای تعطیل قیمت‌‌های اعلام شده در بازار سکه رسمی نیستند. اما در روزهای آینده با توجه به تحولاتی که در منطقه داشته‌ایم، احتمالاً شاهد نوساناتی شدید در قیمت سکه خواهیم بود. نرخ انس در هفته گذشته با افزایش ۱۷ دلاری همراه بوده و از طرفی قیمت ارز در داخل ایران نیز با افزایش همراه شده است. این موارد نشان می‌دهد که در روزهای آینده شاهد نوسان مثبت در قیمت سکه خواهیم بود.

تحلیل نظر: همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، تحلیل گر با بررسی چند عامل به صورت همزمان سعی در تحلیل و پیش بینی قیمت سکه در روزهای آینده داشته است. تحلیل گر با استناد به افزایش قیمت طلای جهانی در روزهای اخیر و همچنین افزایش قیمت دلار داخلی به دلیل اخبار سیاسی  و نظامی در منطقه رأی به افزایشی بود قیمت سکه در روزهای آینده داده است.

نظر: در هفته گذشته شاهد افزایش قیمت سکه در بازار بودیم که باعث حباب دار شدن قیمت در آن شد. اما چند روز تعطیلی بازار باعث شد تا حباب سکه تخلیه شده و بهترین شرایط برای خرید آن برای معامله گران پیش بیاید. این موضوع نشان می‌دهد که در روزهای آینده باید شاهد افزایش قیمت در سکه باشیم و می‌توان انتظار داشت که قیمت سکه در روزهای آتی مرز ۱۲ میلیون تومان را نیز رد کند.

تحلیل نظر: نکته آموزشی بررسی این نظر برای پیش بینی قیمت سکه در روزهای آینده به بررسی فاندامنتالی آن بدون توجه به اخبار باز می‌گردد. تحلیل گر با توجه به اینکه قیمت سکه به ارزش ذاتی خود نزدیک شده رأی به افزایشی بودن قیمت در روزهای آینده داده است. دقت کنید که اخبار سیاسی و نظامی روزهای اخیر در این نظر اصلاً دیده نمی‌شود اما با این حال نتیجه نهایی با سایر نظرات همسو است.

نظر: هر چند قیمت طلای جهانی در هفته گذشته با افزایش روبرو شده، اما برخورد آن به مقاومت ۱۸۰۰ و ناتوانی قیمت از عبور آن نشان می‌دهد که می‌توانیم در روزهای آینده شاهد نزولی بودن قیمت طلای جهانی باشیم. این مهم می‌توانید باعث کاهش قیمت طلا و در نتیجه کاهش قیمت سکه در هفته‌های آتی در یارا نباشد.

تحلیل نظر: این نظر را می‌توان یک تحلیل فاندامنتالی معرفی کرد که در آن تحلیل گر هم از روش های پیش بینی قیمت طلا با توجه به تکنیک‌های علم تکنیکال استفاده کرده و هم به نوعی تأثیرپذیری قیمت سکه از طلای جهانی را نیز استفاده کرده است. تحلیل گر از تحلیل تکنیکال قیمت طلای جهانی رأی به کاهشی بودن آن در روزها و هفته‌های آتی داده و به همین منوال چنین شرایطی را برای قیمت سکه نیز تعریف نموده است.

نظر: در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم روند قیمت دلار داخلی صعودی بود. همین امر باعث افزایشی شدن قیمت سکه در هفته گذشته شد. در حال حاضر اخبار و اتفاقات خوبی برای قیمت دلار و به تبع برای قیمت سکه شاهد نیستیم. اما از قرار معلوم دولت سیزدهم قصد دارد تا با عرضه بالای ارز به بازار شرایطی را فراهم آورد تا در ادامه سال شاهد روند کاهشی در قیمت دلار باشیم که این موضوع می‌تواند بازار سکه را نیز با اصلاح بیشتر همراه نماید. این موضوع می‌تواند باعث شود تا قیمت سکه در سال ۱۴۰۰ با آرامش بیشتری به کار خود ادامه دهد.

تحلیل نظر: این نظر که بیشتر بر اساس احتمالات و اخبار بیان نشده خیلی جنبه تحلیلی رسمی ندارد. هر چند تحلیل گر سعی کرده تا با استناد به برخی از اخباری که هنوز منتشر نشده اقدام به پیش بینی قیمت سکه در سال ۱۴۰۰ نماید، اما موضوع اینجاست که این اخبار هنوز رسمی نشده و نمی‌توان به آن استناد نمود. اما با این حال یک نظر تحلیل فاندامنتالی است که در آن تحلیل گر با توجه به شرایط بازار و اخباری که در دست دارد، روند قیمت سکه را در سال ۱۴۰۰ نزولی و با ثبات بیشتر پیش بینی کرده است.

تحلیل و بررسی نظر کارشناسان درباره بازار سکه

سعی کردیم تا مجموعه از نظرات کارشناسان درباره قیمت سکه در روزهای آتی و در سال ۱۴۰۰ با شما در میان بگذاریم. در درجه اول با توجه به اینکه ممکن است در زمان مطالعه این مقاله عملاً تاریخ این پیش بینی ها گذشته باشد، هیچ استفاده‌ای نمی‌توان از آنها برای تائید پیش بینی قیمت سکه داشت. از این رو سعی کردیم تا بیشتر از جنبه آموزشی به آنها نگاه کنیم. هر کارشناسی بنا به تجربه و همچنین اطلاعات و اخباری که در دست داشت، نظرات متفاوتی را برای قیمت سکه اعلام کرده بود. جالب بوده که هم نظر مخالف داشتیم و هم بسیاری از نظرها هم همسو بودند. این مهم نشان می‌دهد که تکنیک‌های مختلف مورد استفاده از سوی تحلیل گران برای پیش بینی قیمت سکه ممکن است نتایج متفاوتی را به دنبال داشته باشد.

همچنین سعی کردیم تا به بررسی تک‌تک تکنیک‌های مورد استفاده از سوی کارشناسان نیز بپردازیم. همان‌طور که ملاحظه کردید روش های مختلفی از سوی این عزیزان استفاده شده بود. درست و غلط بودن این پیش بینی ها به جای خود، اما پر واضح است که شما عزیزان نیز بایستی برای ورود به بازار سکه سعی کنید روش های معمول مورد استفاده برای ورود به این بازار را ارزیابی کنید. همان‌طور که می‌بینید با این بررسی‌ها خیلی‌ها ممکن است در سود و خیلی‌ها هم در ضرر باشند. از این رو عدم دقت به این موضوع می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی شده و سرمایه‌های شما را وارد ریسک بزرگی نماید.

تحلیل قیمت سکه با تحلیل تکنیکال چقدر معتبر است؟

در حال حاضر اکثر معامله‌گرانی که در بازار سکه مشغول به انجام معامله و فعالیت هستند از روش های تحلیل تکنیکال برای معامله گری در این بازار استفاده می نمایند. البته سرمایه گذاری طولانی مدت بر روی سکه نیاز به استفاده از روش های حرفه ای تحلیل تکنیکال ندارد و تنها شما با استفاده از روش ها و استراتژی های معمولی بایستی به دنبال انتخاب بهترین زمان برای خرید این کالا باشید. اما معامله گران حرفه ای و کسانی که به دنبال نوسان گیری از قیمت سکه هستند نیاز به استفاده از روش های حرفه ای تحلیل تکنیکال دارند. اما سوال اینجاست که استفاده از استراتژی های تحلیل تکنیکال تا چه حد می‌تواند باعث موفقیت در انجام معاملات در بازار سکه شود؟

در حقیقت روش های تحلیل تکنیکال همگی با توجه به گذشته بازارهای مالی به وجود آمده اند و به هیچ وجه تضمین موفقیت شما در انجام معاملات نخواهند بود. اگر قرار بود روش های به کار گرفته شده در تحلیل تکنیکال در حال حاضر امکان موفقیت ۱۰۰ درصدی را به وجود بیاورد عملاً تمام افراد فعال در بازار که دانش تحلیل تکنیکال کافی را داشته باشند به موفقیت می رسیدند. در حالی که به هیچ وجه چنین امری صادق نیست.

بهترین روش ها و استراتژی های تحلیل تکنیکال می توانند درصد موفقیت ۸۰ تا ۹۰ درصدی را در انجام معاملات به دنبال داشته باشند. در واقع با بکارگیری یک استراتژی مناسب و امتحان شده در گذشته بازار سکه، شما به راحتی می توانید در ۸۰ تا ۹۰ درصد معاملات خود کاملاً موفق ظاهر شوید و در بقیه معاملات نیز با رعایت سیستم مدیریت سرمایه بهینه ترین حالت را برای معاملات خود به وجود آورید.

در واقع استفاده همزمان از استراتژی های تحلیل تکنیکال و همچنین به کارگیری روش های مناسب برای بهینه کردن ضررها مانند سیستم های مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه باعث می شود تا شما در نهایت بتوانید معاملاتی با برایند مثبت برای خود رقم زده و به صورت ماهانه به درآمد ثابت و قابل توجه در انجام معاملات بازار سکه برسید.

یا با پیش بینی قیمت سکه می توان به درآمد رسید؟

نکته جالب در این باره این است که در حال حاضر بسیاری از افراد حتی بدون داشتن سواد آکادمیک لازم تنها با تکیه بر چند روش ساده معامله گری و تحلیل تکنیکال اقدام به پیش بینی قیمت سکه کرده و به درآمدهای قابل توجهی در معاملات خود در این بازار می رسند. اگر پای صحبت این افراد بنشینید آنها حتی دانش کافی برای تشریح نحوه استفاده از استراتژی های خود را نیز به خوبی نداشته و نمی دانند که اصول تحلیل تکنیکال چیست اما با این حال با استفاده از یک روش و انجام معاملات منظم در حال کسب سودهای ثابت ماهیانه از پیش بینی قیمت سکه هستند.

روند تغییرات و نوسانات قیمت سکه یک روند کاملاً مشخص است که بر پایه اصول بنا نهاده می شود. اگر شما با کسب تجربه شرایط تغییرات و نوسانات قیمت سکه را درک کنید به راحتی می توانید برای پیش بینی قیمت سکه اقدام کرده و در نهایت بهینه ترین معاملات را برای خود رقم بزنید. نکته جالب تر درباره رسیدن به درآمدهای قابل توجه از طریق پیش بینی قیمت سکه این است که حتی نیاز به انجام معاملات در بازه های زمانی طولانی مدت نیز نداشته و در بازه های زمانی چند روزه نیز می توانید با یک سرمایه مناسب به درآمد قابل قبول برسید.

اولین قدم ها برای ورود به بازار سکه

اولین قدم ها برای ورود به بازار سکه و کسب دانش تحلیلی لازم برای پیش بینی قیمت سکه است. اگر شما در دوره بورس و یا دوره ارز دیجیتال شرکت کرده باشید می توانید به صورت کامل و جامع با تحلیل تکنیکال آشنا شده و همچنین در دوره بورس به صورت حرفه ای روش های معامله گری در بازار سکه را نیز بیاموزید. آموزش معامله گری در بازار سکه و آموزش تحلیل تکنیکال اولین قدم ها برای ورود به بازار سکه هستند و اگر شما دانش کافی برای معامله گری و تحلیل این بازار را نداشته باشید عملاً در حال ریسک بسیار بزرگی بر روی سرمایه های خود هستید.

در قدم بعدی شما می بایست ابتدا بدون قرار دادن پول واقعی به دنبال تحلیل و پیش بینی قیمت سکه بر اساس شرایط موجود باشید و بعد از رسیدن به تسلط کافی نسبت به نحوه استفاده از روش های تحلیل تکنیکال برای تحلیل قیمت سکه و همچنین پیدا کردن شناخت کافی نسبت به اصطلاحات و روند ها در بازار سکه در نهایت با پول واقعی وارد این بازار شوید. تنها در این صورت است که امکان رسیدن به موفقیت در انجام معاملات در بازار سکه برای شما به وجود خواهد آمد.

همچنین شما می توانید همزمان از استاد و مربی نیز در شروع کار استفاده کنید. هرچند استفاده از مربی در شروع انجام معاملات در بازار سکه ممکن است هزینه هایی روی دست شما باقی بگذارد؛ اما با این حال هم به یادگیری و تسلط بیشتر شما با انجام معاملات در این بازار کمک خواهد کرد و هم امکان رسیدن به سود های مطمئن تر را نیز برای شما رقم خواهد زد.

پیش بینی سکه

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از تحلیل و پیش بینی قیمت سکه

پیش بینی قیمت سکه شامل مراحل مختلفی می‌شود که باید برای تسلط به روش های پیش بینی قیمت سکه همه این مراحل را به صورت پی در پی بپیمایید. در این مقاله سعی کردیم تا به صورت کامل و جامع مراحل لازم برای پیش بینی قیمت سکه را به شما معرفی کنیم. در درجه اول کسانی که هنوز شناخت کافی نسبت به سکه و مفاهیم اولیه آن را ندارند، می‌توانند از مقاله تحلیل قیمت سکه استفاده کرده و تمام مفاهیم اولیه این بازار پرهیجان و پر ریسک را تشخیص دهید. بعد از آن می‌توانید در ابتدای این مقاله مفاهیم اولیه لازم برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه را مطالعه نموده و به آنها مسلط شوید. در مرحله بعدی نوبت به بررسی اطلاعات و ابزارهای لازم برای این پیش بینی می‌رسد که آنها را نیز به صورت مفصل در بخش دوم با هم مرور کردیم. تمام سایت‌های خبر یو پلتفرم‌های معاملاتی مورد استفاده برای تحلیل سکه را در لپ تاپ خود ذخیره کرده و به صورت مکرر به آنها سر بزنید. این مهم باعث می‌شود تا هم اخبار مهم را از اخبار غیر مهم تمایز دهید و هم راحت‌تر برای تحلیل قیمت سکه اقدام نمایید.

در فصل‌های بعدی نیز به بررسی معرفی روش های پیش بینی قیمت سکه و آموزش پیش بینی قیمت سکه پرداختیم. تمام استراتژی‌هایی که در این مقاله به بررسی آنها پرداختیم، اهمیت بسیار زیادی داشته و کاملاً کاربردی هستند. در همین شرایط فعلی نیز خیلی از تحلیل گران و کاربران از این روش‌‌ها برای معامله در بازار استفاده می‌نمایند.

درباره اهمیت روانشناسی بازار سکه صحبت کردیم. ترجیح می‌دهیم به دلیل حساسیت و اهمیت بسیار بالا یک بار دیگر گوشزد کنیم که حتی حرفه‌ای‌ترین افراد در تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، در صورتی که به روانشناسی بازار تسلط کافی نداشته و اسیر احساسات و هیجانات بازار شوند، نمی‌توانند از آن سالم به در برده و با شکست، سرمایه‌های خود را از دست می‌دهند.

در انتها هم به پیش بینی قیمت سکه در شرایط فعلی پرداختیم که این پیش بینی ها هم می‌توانند مانند تمرین برای آموزش مورد استفاده قرار گیرند. درباره کلیت مطالب ارائه شده در این مقاله باید چند نکته مهم را با شما در میان بگذاریم:

 1. تمام این مطالب از میان بحث‌های علمی روز انتخاب شده و کاملاً کاربردی و حرفه‌ای هستند.
 2. توصیه می‌کنیم اگر در بازار تجربه کافی ندارید، برای استفاده از این روش‌‌ها تمرین کافی داشته باشید.
 3. همچنین اگر با شکست‌های پی در پی روبرو شده‌اید، توصیه می‌کنیم تا دوره‌های آموزش حرفه‌ای تحلیل بازار را پشت سر بگذارید.

بازار سکه یکی از پرهیجان‌ترین و البته پر ریسک‌ترین بازارهای مالی در ایران است. برای اینکه بتوانید سود خوبی از این بازار به دست آورید، لازم است تا حتماً با اهم مسائل مورد نیاز با آن آشنا شده و با تمرین و ممارست، شرایط مختلف بازار را تجربه نمایید.

موسسه کانون بورس با سال‌ها تجربه و همچنین ارائه خدمات آموزشی به صدها نفر اکنون این شرایط را دارد تا بهترین و با کیفیت‌ترین مطالب آموزشی مورد نیاز برای پیش بینی قیمت سکه را در اختیار شما قرار دهد. در این دوره‌ها علاوه بر آشنایی با بهترین استراتژی‌های معاملاتی بازار سکه می‌توانید همراه با اساتید مجرب که از افراد حرفه‌ای بازار هستند، آنها را تمرین کرده و بعد از اطمینان از کیفیت این استراتژی‌ها، وارد بازار شوید. در انتها لازم است یادآوری کنیم که موفقیت راحت به دست نمی‌آید.

بررسی سؤالاتی رایج درباره پیش بینی قیمت سکه

در این بخش سؤالاتی که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد را با هم مرور می‌کنیم.

چقدر می‌توان روی استراتژی‌های معاملاتی مورد استفاده برای پیش بینی قیمت سکه حساب کرد؟

شما این امکان را دارید که هر کدام از استراتژی‌های معاملاتی معرفی شده در این مقاله و یا سایر استراتژی‌هایی که در ذهن دارید را مورد آزمایش قرار دهید. برای اینکار تنها کافی است آنها را در گذشته بازار تست کرده و نتایج به دست آمده را ارزیابی کنید. هر چقدر تعداد دفعات اشتباه کمتری را در یک استراتژی شاهد باشیم، نشان از قدرت بالای آن خواهد بود. همچنین شما می‌توانید بعد از یادگیری و آموزش‌های اولیه، چند ماه اول را بدون وارد کردن سرمایه و تنها روی کاغذ روش های پیش بینی قیمت سکه و استراتژی‌های خود را آزمایش کنید و در صورت موفقیت آمیز بودن از آنها به صورت واقعی استفاده نمایید.

آیا پیش بینی قیمت سکه با روش های تکنیکالی اعتبار دارد؟

روش های تکنیکالی نه فقط در بازار سکه در ایران بلکه در پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین بازارهای مالی جهانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. دانشمندان و محققین زیادی بر روی این روش‌ها تحقیق کرده و نتایج حاصل از این تحقیقات منجر به شکل‌گیری این روش‌ها و تکنیک‌ها شده است. از این گذشته با تست کردن این روش‌ها در گذشته بازار نیز می‌توان برای اعتبار سنجی آنها اقدام نمود.

چه کسانی از روش های تکنیکالی برای معامله در بازار سکه استفاده می‌کنند؟

حرفه‌ای‌ترین تحلیل گران گه سرمایه‌های میلیاردی خود را وارد بازار سکه کرده‌اند، از این روش‌ها و تکنیک‌ها برای پیش بینی قیمت سکه استفاده کرده و سرمایه‌های خود را با آنها مدیریت می‌نمایند.

اگر قیمت در جهت عکس پیش بینی ما حرکت کرد، چه باید کرد؟

در چنین مواقعی شما می‌بایست برای معاملات خود حد ضرر تعیین کرده باشید. در علم تکنیکال هر روش و هر استراتژی ممکن است با ایراد روبرو شده و سیگنال اشتباه به کاربر بدهد. در روی نمودار می‌توانید نقاطی را پیدا کنید که با رسیدن قیمت به آنها، نتیجه تحلیل و پیش بینی شما فیلد شده و به اصطلاح با شکست روبرو شده است. این نقاط می‌توانند حد ضررهای شما در معاملات باشند. با رسیدن قیمت به این نقاط باید ضرر وارد شده را پذیرفته و از بازار خارج شوید. دقت کنید که قرار نیست همه معاملات شما با سود بسته شوند. ضرر هم جزئی از بازار است. این برآیند معاملات است که باید برای شما سودآور باشند.

آیا سکه همیشه در طولانی مدت روند صعودی دارد؟

دیدگاه صعودی بودن دائمی قیمت سکه دیدگاهی است که از کلیت این بازار در طول تاریخ آن برگرفته شده است. صعودی بودن همیشگی قیمت سکه حاصل اقتصاد بیمار و خراب ایران دارد. به دلیل تورم شدید و افت ارزش پولی کشور به پایین‌ترین سطح خود در تمام تاریخ، بازارهایی مانند بازار سکه روند صعودی به خود گرفته‌اند. اما با این حال نمی‌توان این صعود را همیشگی قلمداد کرد.

آیا می‌توان در بازار سکه نوسان گیری کرد؟

نوسان گیری یکی از روش های کسب  سود در بازار سکه است. بسیاری از کاربران در حال حاضر از این تکنیک برای سودآوری در این بازار استفاده می‌نمایند. استفاده از نوسان گیری برای سود به دلیل پر ریسک بودن آن برای افراد مبتدی توصیه نمی‌شود. دقت کنید که حتی رسیدن به سود در یکی دو بار اول نیز نمی‌تواند تضمین کننده دائمی این سود برای شما باشد. از این رو باید در قدم اول در میان مدت و یا بلند مدت سرمایه گذاری کنید و بعد از حرفه‌ای شدن در استفاده از ابزارهای تکنیکالی می‌توانید برای نوسان گیری در بازار نیز اقدام نمایید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

4 پاسخ

 1. با سلام.
  واقعاً متشکرم بابت این مطلب مفید، ارزشمند و کمیاب (به ویژه اینقدر پربار).
  برای تحلیل و پیش‌بینی ارز و ارز دیجیتال و معاملات فارکس مطالب و استراتژی و راهکارهای بسیاری برای مطالعه موجوده، اما در مورد تحلیل و پیش‌بینی قیمت‌ها برای طلا و سکه در بازار داخل مطالب کمی پیدا میشن که از نظر کیفی هم چیز زیادی برای یاد دادن ارائه نمیدن. مدت‌ها بود که به دنبال مطالب و راهنمایی‌های به‌دردبخوری می‌گشتم و درست زمانی که فکر می‌کردم مورد ارزشمندی پیدا نمی‌کنم (خصوصاً که به خاطر داخلی بودن این نوع مطالعات، محدود به منابع فارسی بودم) مطلب ارزشمند شما در این مورد به چشمم خورد. بگذریم که همه مطالب وب‌سایت شما به همین صورت پربار هستن و از نظر میزان مطالب هم سایتتون واقعاً غنی و انتخاب اول من و بدون شک خیلی های دیگه هست.
  ضمن تشکر مجدد، تمنا می‌کنم در این مورد مطالب، راهنمایی‌ها، آموزش‌ها و حتی تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های قیمت و سیگنال‌های راهنمای خرید و فروش بیشتری هم قرار بدید. مطمئناً مورد توجه بسیاری مثل من قرار می‌گیره و بهشون کمک خواهد کرد.

 2. ضمن تشکر از مطلب خوب و ارزشمندتون در مورد تحلیل و پیش‌بینی بازار طلا و سکه در بازار ایران، می‌خواستم خواهش کنم اگه منابع دیگه و مخصوصاً برنامه‌ها (رایگان یا غیررایگان) در خصوص تحلیل و پیش‌بینی قیمت طلا و سکه در بازار ایران در روزها، هفته‌ها و شاید ماه‌های آینده (نسبت به روز) و سیگنال‌های راهنمای زمان خرید و فروش سراغ دارید، لطفاً معرفی بفرمایید.
  بسیار متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: