لوگو کانون بورس

قیمت سکه + نمودار قیمت لحظه ای سکه

شما در حال مطالعه مقاله ۱ از ۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

قیمت لحظه ای سکه و بررسی عوامل تاثیر گذار بر روی آن یکی از چالش هایی است که در زندگی امروز ما ایرانی ها تبدیل به یک عادت شده است. از سوپرمارکت های سرکوچه گرفته تا فلان شرکت پتروشیمی بزرگ، اجناس و کالاهای خود را بر اساس قیمت سکه تعیین کرده و به ما می فروشند. پس زندگی ما خود یک دوره آموزش بورس و بازارهای مالی است که هر روز در آن باید از روش های تحلیل تکنیکال و … برای بهینه کردن زندگی خود استفاده کنیم. بعد از ارائه کامل ترین پکیج آموزش ارز دیجیتال و بازار بورس ایران، در این مقاله تصمیم گرفتیم تا سیر تا پیاز مسائل مربوط به قیمت سکه را با شما در میان بگذاریم. دقت کنید که عقب انداختن مطالعه این مقاله می تواند ضرر بسیار زیادی روی زندگی مالی شما به دنبال داشته باشد.

سکه نماد ثروت و توانمندی در ایران است. اطلاع از قیمت سکه و آشنایی با روش های پیش بینی قیمت سکه آن می‌تواند زندگی هر فردی را به اصطلاح سکه نماید. مشخص نیست برای اولین بار چه کسی از سکه به عنوان مهریه استفاده کرد اما هر کسی بود شم اقتصادی بسیار بالایی داشته و یک عامل قدرتمند در برابر تورم و گرانی را انتخاب کرده است که هیچ سلطانی هم نتوانسته قیمت آن را به زیر بکشد.

قیمت سکه تحت تأثیر عوامل مختلف سیاسی و اقتصادی از سال‌ها پیش یک روند صعودی را در پیش گرفته و همچنین در این مسیر یکه‌تازی می‌نماید. بررسی گذشته قیمت آن نیز نشان از یک سیکل صعودی بزرگ و مشابه با قیمت دلار دارد که متوقف کردن آن به این راحتی‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.

اما چگونه قیمت سکه را پیش بینی کنیم  و مطابق با پیش بینی از بازار سکه سود کسب کنیم؟ ورود به چنین بازار پرهیجانی هر چند می‌تواند سودهای کلانی را به دنبال داشته باشد، اما ریسک زیادی نیز با خود به همراه دارد. به همین دلیل لازم است تا کاملاً مسلح و با قدرت وارد آن شوید.

در این مقاله سعی داریم تا به صورت کامل و جامع تمام مسائل مربوط به قیمت سکه در بازار ایران را مورد بررسی قرار دهیم. به بررسی مفاهیم اولیه بازار سکه پرداخته و سپس روش های مشاهده نمودار قیمت سکه را مرور خواهیم کرد. به آموزش روش های تحلیل سکه خواهیم پرداخت و در قدم بعدی روش های پیش بینی قیمت سکه و اطلاعات تکمیلی مربوط به آن را برای شما آماد کرده‌ایم. این مقاله برای کسانی مناسب است که:

 • هیچ شناختی از انواع سکه، قیمت سکه و بازار سکه نداشته و ترجیح می‌دهند تا در یک مقاله اطلاعات کاملی از آن داشته باشند.
 • کسانی که نیم نگاهی به بازار سکه داشته‌اند اما از ترفندهای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه اطلاع ندارند.
 • افرادی که هر از چند گاهی سکه معامله می‌نمایند اما اطلاعات علمی و دانش لازم را برای آن ندارند.
 • کسانی که در بازار سکه ضررهایی را متحمل شده‌اند.
 • افرادی که تمایل دارند با قدرت بالا وارد بازار سکه شوند.
 • افراد حرفه‌ای که دوست دارند اطلاعات خود را تکمیل کرده و نادانسته‌های خود را به چالش بکشند.
 • کسانی که به دنبال روش های قدرتمند و عالی برای معامله در بازار سکه هستند.
 • و همه کسانی که دوست دارند با یک بازار بسیار عالی که در زندگی همه ما ایرانی‌ها مؤثر است، آشنا شوند.
راهنمای مطالعه نمایش

اهمیت قیمت لحظه ای سکه در بازار ایران

جمعیت قابل توجهی از ایرانی‌ها در حال حاضر یاد گرفته‌اند که هر روز بعد از بیدار شدن از خواب یک بار قیمت لحظه ای سکه را در رسانه‌ها و سایت‌های مربوطه دنبال نمایند. اهمیت قیمت این کالای ارزشمند در ایران به حدی رسیده که حتی در برخی مواقع معاملات در سایر بازارها نیز بر اساس آن انجام می‌پذیرد. در معاملات مسکن، در معاملات خودرو و سایر بازارها شاهد استفاده از سکه حتی به عنوان یک معیار قیمت هستیم.

قیمت لحظه ای سکه

قیمت لحظه ای سکه در بازار در برخی مواقع به عنوان معیار قیمت کالاهای معمولی مانند گوشت و مرغ و … نیز در نظر گرفته می‌شود و بسیاری از فروشنده‌ها به قیمت آن استناد می‌نمایند. احتمالاً شما هم در چنین موقعیتی قرار گرفته باشید و اگر اطلاعات کافی درباره سکه و نمودار قیمت آن نداشته باشید، ممکن است کمی سردرگم شده و نتوانید دقیقاً منظور فروشنده را درک کنید. به همین دلیل لازم است تا به عنوان یک فرد آگاه در جامعه ایرانی اطلاعات کافی درباره بازار سکه کسب کرده و آگاهانه‌تر از همیشه عمل کنید.

ایرانی‌ها در حال حاضر قبول کرده‌اند که قیمت سکه هر ساله در کشور چندین درصد بالاتر از میزان تورم به پیش می‌رود. جالب است که با وجود اینکه اکثراً این واقعیت را پذیرفته و آن را قبول دارند، باز هم از ورود به بازار این کالای ارزشمند امتناع کرده و ترس از ریسک کردن را به عنوان سدی بزرگ در پیش روی خود قرار داده‌اند. البته نداشتن اطلاعات فنی و تکنیکالی لازم نیز بر این ترس اضافه کرده تا مردم عادی قدرت ورود به این بازار را نداشته باشند.

خوشبختانه در شرایط کنونی وضعیت طوری رقم خورده که امکان حضور در بازار سکه برای هر فردی با هر سرمایه‌ای امکان‌پذیر است.

“پس شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، اگر هنوز برای رستگاری زندگی خود آستین بالا نزده و منتظر معجزات الهی برای کم شدن قیمت‌ها در بازار هستید، بهتر است هر چه زودتر عزم خود را جزم کرده و برای موفقیت خود در زندگی در کنار دعا، کاری هم کرده باشید. بازار سکه می‌تواند بهترین بازار برای شروع باشد. ”

تاریخچه سکه در ایران

سکه اصطلاحاً به یک تکه فلز دایره‌ای شکل اطلاق می‌شود که ارزش آن به موارد مختلفی اعم از نوع فلز به کار گرفته شده برای تولید آن بستگی دارد. اولین سکه ها در ایران که به دلیل نبود تجهیزات، خیلی هم دایره نشده و فقط تلاش سازنده برای دایره‌ای کردن آنها مشهود است، به دوره هخامنشیان باز می‌گردد. جایی که اولین بار سکه ها هم از طلا و هم از نقره برای داد و ستد وارد زندگی مردم شدند.

سکه های طلایی با عنوان زرین یا دریک و سکه های نقره با عنوان سیگلوی البته به استناد به زندگی مردم سایر کشورها که مستعمره ایران شده بودند، در دوره هخامنشیان ضرب شدند.

“ضرب کردن سکه به معنی زدن یک آرم یا لوگو که مخصوص به حکومت زمان است، می‌باشد که به نوعی به آن ارج و اعتبار بخشیده و آن را ارزشمند می‌سازد.”

ماشین‌های به روز و پیشرفته ضرب سکه برای اولین بار در سال ۱۲۹۳ وارد ایران شده و از آن پس شاهد ضرب سکه های کاملاً دایره‌ای و از جنس فلزات با ارزش کمتر بودیم.

سکه طلا، سکه امامی و سکه بهار آزادی اصطلاحاتی است که به سکه های امروزی در بازار سکه اطلاق می‌شود. سکه داستان ما که برای اولین بار با نام سکه بهار آزادی ضرب شد، در سال ۱۳۵۸ روی کار آمد. هدف از ضرب این سکه ها گرامیداشت انقلاب اسلامی در ایران بود و دولت در آن زمان به عنوان یک کالای ارزشمند اقدام به ضرب این سکه ها کرد.

قیمت سکه در آن زمان بیشتر به میزان طلای به کار گرفته شده در آن بستگی داشت و کمتر شاهد نوسانات عجیب  و غریب امروزی در قیمت آن بودیم.

“سکه های بهار آزادی که از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۷۰ ضرب شدند در طرح مخصوصی بوده و امروزه آنها را با عنوان سکه امامی طرح قدیم می‌شناسند. سکه های بعد از سال ۱۳۷۰ نیز به عنوان سکه امامی طرح جدید شناخته می‌شود. “”تا سال ۱۳۸۶ تمام سکه های تولید شده با سال مشخصی ضرب شده و سال تولید آنها نیز روی سکه درج می‌شد. اما در بازار، قیمت سکه های جدیدتر بیشتر از بقیه بود و بدون تفاوت در ارزش ذاتی شاهد نوسانات قیمت بیشتری برای آنها بودیم. به همین دلیل بانک مرکزی تصمیم گرفت که از سال ۱۳۸۶ تمام سکه ها را با درج همان سال ضرب کرده و از آن پس دیگر شاهد استفاده از سال جدید روی سکه ها نبودیم. همچنین انواع دیگر سکه ها با عنوان نیم سکه، ربع سکه و سکه های گرمی نیز برای امکان معامله کاربران با سرمایه‌های کمتر نیز تولید شده و روانه بازار شدند.”

تأثیر قیمت سکه در سایر بازارهای مالی

بازارهای مالی و سرمایه گذاری در ایران نیز مانند سایر کشورهای دنیا با تنوع زیادی، در دسترس سرمایه گذاران ایرانی و خارجی قرار گرفته تا سرمایه‌های خود را وارد آنها نمایند. کسب سود از سرمایه گذاری امری کاملاً طبیعی است و هر کسی روی این موضوع تمرکز نداشته باشد، به زودی شاهد از بین رفتن سرمایه‌های خود در زندگی خواهد بود.

مهم‌ترین بازارهای مالی ایران بازار بورس، بازار ارز، بازار سکه، بازار مسکن، بازار خودرو، بازار طلا و بازار بورس کالا هستند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. جالب است بدانید که هر کدام از این بازارها از سایرین تأثیر می‌پذیرند و  روند حرکت قیمت هر یک می‌تواند به نوعی جهت دهنده به سایرین نیز باشد.

قیمت لحظه ای سکه از جمله مواردی است که می‌تواند در قیمت بسیاری از کالاها و بازارهای مالی ایران تأثیر مستقیم داشته باشد. همچنین قیمت سکه از سایر بازارها نیز تأثیر می‌پذیرد. برای مثال:

 • قیمت در بازار مسکن می‌تواند تحت تأثیر قیمت سکه به حرکت خود ادامه دهد.
 • قیمت در بازار خودرو همچنین از بازار سکه تأثیر می‌پذیرد.

به همین دلیل حتی کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در سایر بازارها دارند نیز بایستی اطلاعات خود را درباره بازار سکه تکمیل کرده و با اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تر اقدام به رشد سرمایه‌های خود کنند.

عوامل موثر بر قیمت سکه در ایران

ارزش ذاتی سکه چیست و چه تأثیری در قیمت آن دارد؟

یکی از مهم‌ترین پارامترها که برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه نیز به آن نیاز خواهید داشت، ارزش ذاتی سکه می‌باشد. ارزش ذاتی سکه به قیمت واقعی آن اشاره دارد نه قیمتی که در بازار در حال معامله آن هستیم. بایستی بدانید که سکه ها از طلا ساخته می‌شوند اما تمام وزن آنها طلا نیست و آلیاژهای دیگری را نیز با خود به همراه دارد.

“ارزش ذاتی سکه در واقع به ارزش طلای مورد استفاده در آن اشاره دارد. برای مثال اگر ۱ گرم طلا در یک سکه به کار رفته باشد، قیمت ۱ گرم طلا در بازار آزاد محاسبه شده و به عنوان ارزش ذاتی سکه مورد نظر در نظر گرفته می‌شود.”

البته که سکه با قیمت‌های بسیار متفاوت تری نسبت به ارزش ذاتی خود معامله می‌شود، که این موضوع حتی یک ملاک بسیار عالی برای تعیین زمان خرید و فروش سکه نیز است که در ادامه مقاله سه صورت کامل به تشریح آن خواهیم پرداخت.

با این تعریف متوجه شدید که سکه نیز مانند سایر کالاها از جمله سهام، دارای یک ارزش ذاتی است که معمولاً تحلیل گران در زمان تحلیل قیمت لحظه ای سکه از آن برای پیش بینی قیمت نیز استفاده می‌نمایند. مسلماً وقتی:

“قیمت فعلی سکه در بازار آزاد کمتر از ارزش ذاتی آن باشد، این موضوع نشان از این دارد که به زودی شاهد افزایش قیمت سکه خواهیم بود. بالا بودن قیمت سکه نسبت به ارزش ذاتی آن نیز می‌تواند به دلیل نوسانات و میزان عرضه و تقاضای برای خرید آن ایجاد گردد. در ادامه روش محاسبه ارزش ذاتی انواع سکه در ایران را معرفی خواهیم نمود.”

عیار سکه چیست؟

برای اینکه به تشریح ارزش ذاتی هر یک از انواع سکه پرداخته و همچنین بهتر و راحت‌تر قیمت لحظه ای سکه را تحلیل کنیم، لازم است تا شما را با اصطلاحی به عنوان عیار سکه آشنا نماییم.

طلا به عنوان یک فلز گرانبها بر اساس میزان خلوص خود قیمت گذاری می‌شود. خلوص فلز طلا در واقع نسبت میزان طلای موجود به وزن کل است.

“پس اگر ۱۰ درصد از وزن کل یک فلز طلا باشد، میزان خلوص و عیار آن ۱۰ درصد خواهد بود. عیار طلای خالص به صورت ۱۰۰۰ تعریف می‌شود. به این معنی که در هر یک کیلوگرم طلا ۱۰۰۰ گرم فلز طلا وجود دارد. البته به دلیل اینکه طلای صد در صد خالص در بازار نداریم، در هنگام معامله به شمش‌های یک کیلوگرمی طلا اصطلاحاً عیار ۹۹۹.۹ گفته می‌شود که معادل با همان طلای خالص است. عیار طلای خالص در بازار طلا با عنوان عیار ۲۴ شناخته می‌شود. سکه ها به دلیل اعتبار و ارزشی که دارند با طلای ۲۴ عیار ساخته می‌شوند.”

عیار سکه های ساخته شده در بازار ایران ۹۰۰ است. به این معنی که فلز مادر به کار گرفته شده برای تولید سکه، در هر یک کیلوگرم ۹۰۰ گرم طلای ۲۴ عیار داشته و ۱۰۰ گرم نیز آلیاژی از دیگر فلزها در خود دارا است. به همین دلیل عیار واقعی سکه ها در بازار ۲۲ می‌باشد.

اگر به جای طلای ۲۴ عیار از طلای دیگری برای ساخت سکه استفاده می‌شد، با توجه به ۱۰۰ گرم آلیاژ به کار گرفته شده در آن عیار آن‌ از ۲۲ نیز پایین‌تر می‌رفت. این موضوع برای تعیین ارزش ذاتی قیمت سکه بسیار مهم بوده و تعیین کننده خواهد بود. به همین دلیل لازم دانستیم تا توضیح کاملی درباره عیار سکه ارائه داده و آن را برای شما روشن کنیم.

عیار سکه چیست

انواع سکه ها در بازار

حال نوبت به معرفی انواع سکه در بازار ایران می‌رسد. قیمت سکه در انواع مختلف آن با یکدیگر متفاوت است. حتی اختلاف قیمتی هر یک از انواع سکه ها به دلایلی که در ادامه تشریح خواهیم نمودار با ارزش ذاتی آنها نیز با یکدیگر برابر نبوده و نوسانات مختلفی را در بازار آنها شاهد هستیم. به صورتی که تحلیل و تعیین روند قیمت ربع سکه کاملاً متفاوت با روند سکه امامی خواهد بود. از این رو لازم دانستیم تا هر یک از انواع سکه را با تشریح مشخصات آنها به شما معرفی کنیم. سکه ها در بازار ایران به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

سکه بهار آزادی: به سکه هایی که از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۷۰ تولید شده و با همان طرح وجود دارند، اصطلاحاً سکه بهار آزادی یا سکه طرح قدیم گفته می‌شود. این سکه ها هنوز هم با همان طرح تولید و در بازار عرضه می‌شوند. وزن یک سکه بهار آزادی برابر با ۸ گرم و ۱۳۳ سوت است که به صورت ۸.۱۳۳ گرم نمایش داده می‌شود. قطر آن ۲۲ میلی متر و عیار آن ۲۲ است.

سکه امامی: به سکه هایی بهار آزادی که از سال ۱۳۷۰ به بعد تولید شده اصطلاحاً سکه طرح جدید یا سکه امامی گفته می‌شود. دلیل امامی گفتن به این سکه ها اضافه شدن طرح چهره خمینی روی یک طرف آن است. از نظر عیار و وزن هیچ تفاوتی میان سکه امامی طرح جدید و سکه بهار آزادی یا طرح قدیم وجود ندارد و تنها شکل ظاهری آنها با هم متفاوت است. وزن سکه امامی نیز مانند سکه بهار آزادی ۸ گرم و ۱۳۳ سوت می‌باشد. قطر آن ۲۲ میلی متر است و عیار آن ۲۲ است.

نیم سکه: سکه رایج دیگر در بازار معاملات ایران نیم سکه است. نیم سکه دارای وزن ۴ گرم و ۰.۰۶۶ سوت است و وزن آن به صورت ۴.۰۶۶ گرم نمایش داده می‌شود. قطر نیم سکه در ایران ۱۹ میلی متر است و عیار آن ۲۲ است.

ربع سکه: یکی دیگر از انواع سکه های رایج در بازار ایران ربع سکه است که وزن آن ۲ گرم و ۰.۰۳۳ سوت می‌باشد و به صورت ۲.۰۳۳ گرم نمایش داده می‌شود. قطر این سکه ۱۴ میلی متر و با توجه به عیار ۹۰۰ عیار آن ۲۲ می‌باشد.

انواع سکه های دیگری با عنوان سکه های ۱ گرمی و … نیز در بازار تولید و عرضه می‌شوند که وزن آنها مطابق با شرایط تولید بوده و قیمت گذاری آنها نیز بر اساس قیمت سکه های اصلی تعیین می‌شود.

روش های معامله سکه در بازار ایران

خرید و فروش و سرمایه گذاری در بازار سکه در ایران به روش های مختلفی انجام می‌پذیرد. دو روش اصلی رایج برای کاربران خرید سکه به صورت فیزیکی و خرید سکه از طریق بازار بورس و به صورت معاملات آتی است. البته برای معاملات فیزیکی امروزه دیگر لازم نیست حتماً تا مغازه‌های طلافروشی و سکه فروشی بروید. با یک تلفن نیز امکان خرید و فروش سکه را خواهید داشت.

اگر کمی در بازار سکه وارد شده و در این بازار تجربه کسب کنید، می‌توانید از چنین امکاناتی نیز استفاده نمایید. البته برخی از افراد هنوز هم دوست دارند که به روش سنتی سکه ها را خریداری کرده و آنها را در صندوق‌های امانت بانک‌ها قرار دهند. این روش را نیز می‌توانید برای خرید و انبار سکه های خود در هر تعدادی استفاده کنید. البته احتمالاً برای خالی شدن صندوق‌ها لازم است تا مدت زمانی را در صف بمانید.

قیمت سکه امامی و نحوه محاسبه ارزش ذاتی آن

سکه امامی یا همان سکه طرح جدید پر رونق‌ترین سکه در بازار ایران است و پایه اصلی معاملات بازار نیز بر اساس آن انجام می‌شود. وقتی در جایی بدون اشاره به نوع سکه با اصطلاح قیمت سکه مواجه شدید، در واقع منظور گوینده یا نویسنده همین قیمت سکه امامی طرح جدید است و در صورت عنوان قیمت سایر انواع سکه به نام آنها اشاره می‌گردد. برای اینکه بتوانید ارزش ذاتی قیمت سکه امامی را تعیین کنید، نیاز به اطلاعات اولیه‌ای دارید که مهم‌ترین آنها را در بندهای قبلی برای شما بیان نمودیم.

ارزش ذاتی قیمت سکه امامی از فرمول زیر به دست می‌آید:

فرمول محاسبه قیمت سکه

در فرمول بالا:

 • قیمت ۱ گرم طلای جهانی از بازار به صورت آنلاین و به لحظه باید استخراج شود. قیمت ۱ گرم طلای جهانی در این فرمول باید به دلار درج گردد. دقت کنید که قیمت معمول درج شده در بازارها برای طلای جهانی قیمت ۱ واحد انس است. هر انس ۳۱.۱ گرم است. پس اگر به قیمت انس به دلار دسترسی داشتید، ابتدا باید آن را به ۳۱.۱ تقسیم کنید تا قیمت ۱ گرم طلای جهانی را به دست آورده باشید.

فرمول محاسبه قیمت سکه

 • قیمت دلار بازار آزاد به لحظه باید استخراج شود.
 • وزن سکه امامی ۸.۱۳۳ گرم است.
 • عیار سکه ۲۲ عیار یا ۰.۹ درج می‌شود. اشاره کردیم که در آلیاژ اصلی به کار گرفته شده برای تولید و ضرب سکه در هر کیلوگرم ۹۰۰ گرم طلای خالص ۲۴ عیار و ۱۰۰ گرم آلیاژ سایر عناصر به کار گرفته می‌شود. بنابراین عیار سکه برابر خواهد بود با:

فرمول محاسبه ارزش ذاتی سکه

 • حق ضرب سکه امامی تا چندی پیش ۱۰۰۰۰ تومان بود اما به تازگی این عدد به ۵۰۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرده است.
 • مالیات بر ارزش افزوده به مقدار ۰.۰۹ درج می‌گردد. این ضریب را در جمع به دست آمده ضرب کرده و به انتها اضافه کنید. در واقع فرمول را تا قبل از مالیات بر ارزش افزوده محاسبه کنید و سپس مقدار ۰.۰۹ آن را نیز به عدد به دست آمده اضافه کنید تا در نهایت ارزش ذاتی سکه را محاسبه کرده باشید.

برای مثال در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله ارزش ذاتی سکه امامی به شرح زیر است:

فرمول محاسبه ارزش ذاتی سکه

سکه امامی طرح قدیم یا جدید؟

سؤالی که همیشه ذهن کاربران حاضر در بازار معاملات سکه را به خود درگیر می‌نماید، این است که سکه امامی طرح جدید معامله کنیم یا سکه امامی طرح قدیم و کدام یک ارزش بیشتری دارند؟ در بند قبل به بررسی نحوه محاسبه ارزش ذاتی سکه امامی پرداختیم. قیمت سکه امامی در هنگام تحلیل‌ها از این ارزش تأثیر می‌پذیرد. با توجه به اینکه مشخصات سکه امامی طرح جدید و طرح قدیم تفاوتی با هم ندارند، پر واضح است که ارزش ذاتی آنها نیز یکسان خواهد بود. اما به دلیل اینکه سکه امامی طرح جدید نوتر و جدیدتر است، تقاضا برای آن بیشتر بوده و معمولاً قیمت آن نیز بالا‌تر است.

سکه امای طرح جدید یا طرح قدیم

در بازار نیز بیشتر شاهد معاملات روی قیمت سکه طرح جدید هستیم. این موضوع تنها به دلیل نو و جدید بودن و سپس میزان تقاضا برای آن است وگرنه هر دو این سکه ها از نظر ارزش ذاتی کاملاً یکسان بوده و طلای موجود در آنها نیز هیچ فرقی ندارد.

قیمت لحظه ای سکه بهار آزادی و نحوه محاسبه ارزش ذاتی آن

سکه بهار آزادی اصطلاحی است که برای اولین بار به سکه های تولید شده در سال ۱۳۵۸ اطلاق شد. این سکه ها بعد از سال ۱۳۷۰ به سکه امامی تغییر نام پیدا کرد. در حال حاضر بسیاری از افراد هنوز هم سکه های طرح قدیم که مربوط به قبل از سال ۱۳۷۰ هستند را با نام سکه بهار آزادی می‌شناسند. بنابراین روش محاسبه ارزش ذاتی سکه بهار آزادی همانی است که در بندهای قبلی برای سکه امامی بررسی کردیم و تفاوتی میان آنها وجود ندارد. با این حساب یک بار برای همیشه به ذهن بسپارید که سکه بهار آزادی یا سکه طرح قدیم و یا سکه امامی طرح قدیم همگی به یک سکه اشاره دارند و سکه امامی یا سکه طرح جدید به یک سکه. اصطلاحات به کار گرفته شده برای نام گذاری انواع سکه نباید شما را سردرگم نماید.

قیمت نیم سکه و نحوه محاسبه ارزش ذاتی آن

با توجه به اینکه تقاضا برای نیم سکه نیز بسیار بالا است، لازم است تا ارزش ذاتی نیم سکه را نیز برای شما محاسبه کنیم. فرمول محاسبه ارزش ذاتی نیم سکه همان فرمولی است که در بالا به آن اشاره کردیم. در رابطه بالا تنها عددی که تفاوت خواهد داشت، وزن نیم سکه است. وزن نیم سکه ۴.۰۶۶ گرم است که باید به جای وزن سکه در فرمول قبلی آن را جایگزین کنیم. پر واضح است که با جایگذاری، ارزش ذاتی نیم سکه به شرح زیر به دست خواهد آمد:

فرمول محاسبه ارزش ذاتی نیم سکه

قیمت ربع سکه و نحوه محاسبه ارزش ذاتی آن

نحوه تعیین ارزش ذاتی ربع سکه نیز دقیقاً مشابه با موارد قبلی است که این بار به جای وزن باید وزن ربع سکه یعنی ۲.۰۳۳ گرم را قرار بدهید. دقت داشته باشید که تعیین ارزش ذاتی قیمت سکه در انواع آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه بعد از آموزش تحلیل قیمت سکه و بررسی روش های پیش بینی قیمت سکه به تشریح بهترین زمان برای خرید سکه و همچنین نحوه تعیین حباب سکه خواهیم پرداخت که برای این موارد نیاز به اطلاع از ارزش ذاتی سکه داریم. به همین دلیل لازم است تا کاربران با تکرار و تمرین نحوه محاسبه ارزش ذاتی انواع سکه را از بر شده و در چند ثانیه آن ر محاسبه نمایند. هر چند سایت‌ها و نرم افزارهایی هم هستند که این محاسبات را به صورت آنلاین انجام می‌دهند، اما بهتر است برای اطمینان بیشتر خودتان دست به کار شده و با چند ضرب  و تقسیم ساده این عدد را محاسبه کنید.

ارزش ذاتی ربع سکه بر اساس اطلاعات موجود به شرح زیر خواهد بود:

فرمول محاسبه ارزش ذاتی سکه

قیمت لحظه ای سکه در بازار آتی

یکی دیگر از روش های معاملات سکه در بندهای قبلی به آن اشاره کردیم، بازار آتی یا همان بازار بورس است. شما می‌توانید در این بازارها به جای خرید مستقیم و فیزیکی سکه قراردادهای آتی آنها را معامله کنید. شرایط معامله سکه در این بازار نیز بسیار ساده است و با داشتن کد بورسی از یکی از کارگذاری‌های مجاز می‌توانید برای آن اقدام نمایید.

با ورود به بازار بورس شما در واقع قراردادهایی را خرید و فروش می‌کنید که پشتیبان آنها سکه های فیزیکی هستند و حتی در قانون شرایطی برای دریافت فیزیکی سکه ها در انتهای سررسید آنها نیز در نظر گرفته شده است. کاربرانی که به دنبال کسب سود در این بازار هستند ترجیح می‌دهند تا قبل از سررسید قراردادها سکه های خود را به فروش برسانند.

معامله سکه در بازار بورس یک مرحله حرفه‌ای‌تر و بالاتر از معامله سکه به صورت فیزیکی در بازار آزاد است. از این رو کاربران تازه وارد که به دنبال آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت سکه می‌باشند، بهتر است معاملات خود را از بازار فیزیکی آغاز کرده و کم کم وارد بازار بورس شده و در این بازار معاملات خود را دنبال نمایند.

هر چند قیمت سکه در بازار بورس بر اساس عوامل مؤثر بر خود این بازار تغییر می‌نماید، اما به صورت مستقیم با قیمت سکه در بازار آزاد در ارتباط بوده و تفاوتی در روند حرکت قیمت آنها وجود نخواهد داشت. از این رو کاربرانی که حتی به دنبال خرید و فروش فیزیکی سکه در بازار آزاد هستند، می‌توانند نمودارهای قیمت سکه را در بازار بورس تحلیل کرده و مطابق با تحلیل خود برای آینده قیمتی سکه در بازار آزاد تصمیم بگیرند. برای خرید و فروش کوتاه مدت و نوسان گیری نیز بازار بورس می‌تواند گزینه بهتری نسبت به بازار سنتی سکه باشد.

آیا سکه در سایر کشورها نیز ارزشمند است؟

سکه به پشتوانه مقدار طلایی که در ساخت آن استفاده شده ارزشمند بوده و ارزش گذاری ذاتی آن نیز بر اساس همین مقدار طلا صورت می‌پذیرد. از این رو این سؤال نیز در ذهن مخاطب پیش می‌آید که آیا سکه در بازار سایر کشورها نیز ارزشمند است یا خیر؟ طلا فلزی است که در هر بازاری و میان کاربران جامعه جهانی ارزش خود را داشته  و با قیمت مشخص و یکسان معامله می‌شود. در مقاله تحلیل قیمت طلا اشاره کردیم که قیمت این فلز در همه کشورهای جهان مقدار مشخصی است و تفاوت قیمتی در آن در کشورهای مختلف شاهد نیستیم. اما سکه شرایط متفاوتی دارد. سکه با آرم و لوگوی مقدسات ایرانی‌ها ضرب شده و ارزش آن معمولاً در بازار بسیار بیشتر از ارزش مقدار طلای آن معامله می‌شود.

“اگر شما سکه را در بازار بین المللی عرضه کنید، تنها معادل با طلای موجود در آن و به ارزش روز قیمت طلا می‌توانید آن را بفروشید. به این معنی که مقدار طلای موجود در هر سکه محاسبه شده و قیمت آن به شما پرداخت خواهد شد. البته باید مراحل ذوب و تعیین خلوص سکه نیز صورت پذیرد. به همین دلیل سکه در بازارهای جهانی خیلی اعتبار خاصی نداشته و قاچاق آن نیز خیلی توجیهی برای افراد سودجو ندارد. ارزش اصلی سکه در بازار ایران تعریف می‌شود. ”

چرا قیمت سکه از طلای آن بیشتر است؟

ممکن است این سؤال نیز در ذهن شما شکل بگیرد که چرا قیمت سکه در بازار از ارزش ذاتی و قیمت طلای موجود در آن بیشتر است؟ در بخش‌های بعدی با تشریح عوامل مؤثر بر قیمت سکه و همچنین عوامل افزایش قیمت سکه بهتر می‌توانید این موضوع را درک کنید. اما به صورت کلی باید عنوان کنیم که شرایط عرضه و تقاضا به عنوان اصلی‌ترین عامل باعث چنین امری می‌گردد.

سکه یکی از کالاهایی است که در کشور ما به آن به عنوان یک روش سرمایه گذاری نگاه می‌شود. بسیاری از کاربران با ورود به بازار سکه به دنبال کسب سود می‌روند. به همین دلیل معاملات آن نیز بر اساس همین میزان عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود. هر چند موارد دیگری مانند قیمت طلای جهانی را نیز می‌توان بر قیمت آن مؤثر دانست، اما این دلیل بیشتری تأثیر را روی قیمت سکه دارد.

میزان سوددهی سکه در ۱۰ سال گذشته

برای اینکه اهمیت بازار سکه را بهتر درک کرده و بتوانید دید مناسبی نسبت به این بازار برای سرمایه گذاری داشته باشید، لازم است تا تغییرات قیمت این کالا را در سال‌های گذشته مرور نماییم. برای شروع به بررسی تغییرات قیمت سکه در ۱۰ سال گذشته می‌پردازیم. کاربرانی که در ۱۰ سال گذشته در بازار سکه دست به معامله و سرمایه گذاری زده‌اند، چه شرایطی را تجربه نموده و چه روندی را طی کرده‌اند؟ برای این منظور تغییرات قیمت سکه را از تاریخ ۱۵ مرداد سال ۱۳۹۱ تا ۱۵ مرداد سال ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار داده‌ایم.

در تاریخ ۱۵ مرداد سال ۱۳۹۱ سکه در بازار تهران با قیمت حدود ۷۵۰۰۰۰ تومان معامله می‌شد. البته در آن سال‌ها نیز قیمت سکه با رشد قابل توجهی همراه شده بود و اگر روند تغییرات قیمت آن را برای سال‌های قبل‌تر ارزیابی کنیم، متوجه این موضوع خواهید شد. در سال ۱۳۹۱ با رشد قابل توجه قیمت سکه کمتر کسی به این موضوع اذعان داشت که قیمت این کالا می‌تواند روند رو به رشد خود را به صورت انفجاری ادامه دهد و خیلی از افراد از حباب سکه صحبت می‌کردند.

حتی برخی از تحلیل گران حباب سکه را به حباب گل لاله هلند تشبیه می‌نمودند و معتقد بودند که این کالا در آینده با افت قیمت شدید روبرو شده و سرمایه گذاران خرد در آن با ضررهای سنگینی روبرو می‌شوند. اما ببینید قیمت سکه در ۱۰ سال گذشته با چه روندی به حرکت خود ادامه داد.

سود سکه در 10 سال گذشته

نمودار بالا روند تغییرات قیمت سکه در ۱۰ سال گذشته را تا به امروز نشان می‌دهد. افت و خیزهای زیادی را در این روند شاهد هستیم و بارها و بارها قیمت سکه با نزول و صعود همراه شده اما در ۱۰ سال گذشته سرمایه‌های کسانی که در این بازار سرمایه گذاری نموده‌اند، نزدیک به ۱۴ برابر شده است. البته این میزان بالاترین میزان سودی نیست که کاربران حرفه‌ای از تغییرات قیمت سکه می‌توانستند اخذ نمایند.

با فرض حرفه‌ای بودن و خرید سکه در قیمت‌های پایین و فروش آن در اوج قیمت این عدد می‌تواند باز هم شگفت انگیزتر شود. آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت سکه این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا بتوانید در قیمت‌های پایین سکه خریداری نموده و در اوج قیمت آنها را رد کنید.

اصلی‌ترین تفاوت داشتن دانش تحلیل قیمت لحظه ای سکه با کسانی که به صورت عادی و تنها به پشتوانه صعودی بودن قیمت سکه در دراز مدت اقدام به معامله آن می‌نمایند، همین مقادیر است. افراد حرفه‌ای در این مدت در بازار بورس اقدام به خرید و فروش سکه کرده‌اند، هم از موج‌های صعودی و هم از موج‌های نزولی کسب سود نموده و می‌توانستند درصد سود قابل توجهی برای خود به دست آورند. البته این روش برای افراد مبتدی هنوز مناسب نبوده و بهتر است تا حرفه‌ای شدن از شرایط معمول برای ورود به بازار سکه استفاده نمایند.

میزان سوددهی سکه در ۵ سال گذشته

تغییرات قیمت سکه در بازار ایران سال به سال با هم متفاوت است. از این رو برآورد درصد رشد آن در ۱۰ سال گذشته ممکن است کمی کاربران را بیش از پیش امیدوار به این بازار و روند صعودی قیمت سکه نماید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا تغییرات نزدیک قیمت آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم. شکل زیر تغییرات قیمت سکه در ۵ سال گذشته از ۱۵ مرداد سال ۱۳۹۵ تا به امروز ۱۵ مرداد سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد. به وضوح ملاحظه می‌کنید که قیمت این کالای با ارزش در بازار ایران در همین ۵ سال گذشته با وجود افت و خیزهای بسیار زیاد ۸۸۹ درصد رشد را تجربه کرده و سرمایه‌های کاربران در این مدت نزدیک به ۹ برابر شده است.

سود سکه در 5 سال گذشته

در بررسی تغییرات ۱۰ سال قیمت سکه به رشد حدود ۱۴ برابری آن رسیدیم که شکل بالا نشان می‌دهد که نزدیک به ۹ برابری آن در ۵ سال گذشته رخ داده است. این موضوع نشان از شتاب گرفتن تغییرات قیمت این کالا در سال‌های اخیر دارد. البته در بخش‌های بعدی با بررسی علت این امر شما را نیز نسبت به آن آگاه خواهیم نمود. با این حال لازم بود تا چنین بررسی را به شما نشان دهیم.

نمودار قیمت سکه

تغییرات قیمت سکه به صورت سال به سال در ۱۰ سال گذشته

شکل زیر نمودار قیمت سکه را در ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد. قیمت‌های درج شده روی نمودار قیمت این کالا را در تاریخ‌های ۱۵ مرداد هر سال از سال ۱۳۹۱ تا کنون نشان می‌دهد. در سال اول یعنی از ۱۵ مرداد سال ۱۳۹۱ تا ۱۵ مرداد سال ۱۳۹۲ قیمت یک نوسان صعودی و سپس نزولی را تجربه کرده و در نهایت در عدد بالاتری نسبت به مقدار سال قبل خود باقی مانده است. سال بعدی اما شرایط متفاوت بوده قیمت از ۱۵ مرداد ۹۲ تا ۱۵ مرداد ۹۳ روند نزولی البته با شیب ملایم را تجربه کرده است. به همین ترتیب سال ۹۳ نزولی با شیب کم و در سال‌های بعدی همیشه روند صعودی داشته است.

جالب است که قیمت سکه در ۱۰ سال گذشته با وجود اینکه در ۲ سال روند نزولی داشته و در چند سال هم با تغییرات صعودی بسیار جزئی همراه بوده، باز هم رکورد قابل توجهی را به ثبت رسانده است. به وضوح می‌توان درک کرد که سکه در بازار ایران در بازه‌های زمانی طولانی مدت همیشه رشد قابل توجهی داشته و در بازه‌های کوتاه مدت ممکن است با نزول‌هایی هم همراه گردد. استدلالی مکه در بخش‌های بعدی بیشتر درباره آن به گفتگو خواهیم نشست.

آرشیو قیمت سکه امامی

لازم دانستیم تا نحوه دسترسی کاربران به آرشیو قیمت سکه امامی را نیز تشریح کنیم. در حال حاضر شما می‌توانید از پلتفرم‌ها و سایت‌های مختلفی برای دسترسی به این قیمت‌ها اقدام کنید. برخی از سایت‌ها با امکانات ویژه البته با دریافت شارژ ماهانه امکان مشاهده آرشیو قیمت سکه امامی را به صورت حرفه‌ای در دسترس کاربران قرار نمی‌دهند.

این موارد برای کسانی که سعی دارند تا به صورت کاملاً حرفه‌ای در بازار سکه فعالیت نمایند، می‌تواند کاربرد داشته باشد. کاربران تازه کار نیز می‌توانند برای کم کردن هزینه‌ها از خدمات رایگان استفاده نمایند. امکانات لازم برای تحلیل قیمت سکه و پیش بینی آینده قیمتی آن در سایت‌ها و پلتفرم‌های رایگان نیز در دسترس قرار دارد و جای نگرانی نخواهد بود. تمام اطلاعات و روش هایی که در این مقاله برای تحلیل سکه با هم مرور می‌کنیم نیز بدون نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای در پلتفرم‌های رایگان در دسترس کاربران قرار دارد.

مقایسه بازار سکه با سایر بازارهای مالی

در آخرین قسمت از بخش اول مقاله راهنمای قیمت سکه سعی داریم تا مقایسه‌ای اجمالی از این بازار با بازارهای هم رده آن برای شما ارائه کنیم که می‌توانید با استناد به آن در انتخاب بهترین بازارها برای سرمایه گذاری نیز اقدام کنید. البته مقایسه بازارهای مالی بایستی با تحلیل پارامترهای مختلفی صورت گرفته و شرایط مختلفی برای آنها مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل نباید تنها به یک پارامتر بسنده نمود. اما با این حال مشاهده میزان سود دهی بازارهای مالی همیشه جذابیت‌های خاص خود را برای کاربران داشته است. همچنین در این مقایسه برای درج تغییرات بازار بورس به تغییرات شاخص کل بورس بسنده کرده‌ایم. در حالی که سهام بورسی می‌توانند به مراتب رشد بیشتری نسبت به خود شاخص را تجربه نمایند و شاخص بورس تنها میانگینی از رشد‌های این بازار را نشان می‌دهد.

بازدهی بازارهای مالی ایران

در نمودار بالا می‌توانید تفاوت میزان رشد بازارهای سرمایه گذاری در ایران را مشاهده کنید. این نمودار برای ۱۰ سال گذشته از مرداد سال ۱۳۹۱ تا مرداد سال ۱۴۰۰ ترسیم شده است. لازم به ذکر است که در تعیین آن از میزان متوسط افزایش قیمت‌ها استفاده شده است. برای مثال در بازار خودرو می‌توان مواردی را پیدا کرد که از میزان درج شده در این نمودار رشد بیشتر یا کمتری را تجربه کرده‌اند.

همچنین در بازار مسکن نیز میزان متوسط رشد قیمت خانه‌های مسکونی در تهران ملاک محاسبه بوده است. به وضوح می‌توانید به اهمیت بازار سکه در این نمودار پی ببرید. هر چند بازار بورس شرایط کاملاً متفاوتی داشته و یک سیر صعودی فوق‌العاده را تجربه کرده اما با این حال بازار سکه در این رده‌بندی در رتبه دوم قرار گرفته است.

برای اینکه درک درستی از هر کدام از این بازارها داشته باشید و بتوانید راحت‌تر به مقایسه شرایط قیمت سکه با قیمت سایر بازارها بپردازید، لازم است تا فاکتورهای دیگری را نیز مورد ارزیابی قرار دهید.

عوامل مؤثر بر قیمت سکه در بازار ایران

 • اهمیت آشنایی با عوامل مؤثر بر قیمت سکه
 • عوامل مؤثر بر قیمت سکه در بازار ایران
 • عوامل افزایش قیمت سکه
 • عوامل کاهش قیمت سکه
 • بررسی تأثیر رویدادهای خاص در کشور روی قیمت سکه

عوامل موثر بر قیمت سکه

اهمیت آشنایی با عوامل مؤثر بر قیمت سکه

در این بخش از مقاله سعی داریم تا عوامل مؤثر بر قیمت سکه را برشمرده و به دنبال معرفی کامل آنها باشیم. قبل از هر چیزی باید به اهمیت آشنایی با چنین عواملی بپردازیم. در درجه اول باید بدانید که این آشنایی برای تحلیل قیمت سکه و پیش بینی قیمت آن کاملاً لازم است و دقت به آنها می‌تواند روند بسیار بهتری را برای کاربران رقم بزند. به همین دلیل لازم است تا این عوامل را یک به یک شناسایی کرده و در هر زمان به صورت کامل آنها را زیر نظر بگیرید.

همچنین لازم است بدانید که قیمت سکه تحت تأثیر عوامل مختلف تغییر می‌نماید و نباید به صورت خاص به یک مورد بسنده کرده و تأثیر سایر عوامل را نادیده بگیرید. هر کدام از این عوامل با شدت و ضعف متفاوت روی قیمت این کالای ارزشمند برای ما ایرانی‌ها تأثیر می‌گذارند. حتی ممکن است در لحظه برخی از عوامل حکم به افزایش قیمت بدهند و برخی نیز حکم به کاهش آن بدهند. در نهایت این برآیند تأثیر عوامل است که روند قیمت آن را تعیین خواهد کرد.

در معرفی عوامل مؤثر بر قیمت سکه سعی کرده‌ایم تا شدت و ضعف هر یک را نیز بیان کنیم تا کاربران در هنگام تحلیل و پیش بینی بتوانند تأثیر هر یک از پارامترها را با قدرتی که دارند مورد ارزیابی قرار دهند.

عوامل مؤثر بر قیمت سکه در بازار ایران

افزایش یا کاهش قیمت سکه در بازار ایران تنها وابسته به عوامل داخلی نبوده و عوامل خارجی هم در روند قیمت آن تأثیر خواهد داشت. به همین دلیل لازم است تا اگر برای تعیین تأثیر هر یک از این عوامل اقدام می‌کنید، از منابع درست و معتبر خارجی نیز استفاده نمایید. اتکا به منابع داخلی ممکن است شرایط را برای شما متفاوت جلوه نماید.

مهم‌تر از این بسیاری از افراد هستند که روند تغییرات قیمت این کالا را با روند تغییرات قیمت طلا همسو دانسته و تصور بر این دارند مکه شرایط قیمت طلا نقش اصلی و تعیین کننده را در تعیین قیمت آن خواهد داشت. البته که نمی‌توان از تأثیر قیمت طلا روی سکه گذشت اما در بسیاری از مواقع شاهد بوده‌ایم که قیمت این کالا روند متفاوتی با طلا داشته  و این نشان از متفاوت بودن شرایط قیمتی این دو دارد. در ادامه مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت سکه را با هم مرور می‌کنیم.

 • عرضه و تقاضای بازار

به عنوان اولین و اصلی‌ترین عامل در تعیین قیمت سکه باید به میزان عرضه و تقاضای آن در بازار اشاره کنیم. در بندهای قبلی اشاره کردیم که دلیل اصلی نوسانات بسیار بالاتر قیمت سکه نسبت به قیمت طلا و همچنین تفاوت قیمت آن با قیمت طلا در همین میزان عرضه و تقاضا است. بالا رفتن تقاضا و شرایطی که دولت در عرضه سکه در بازار ایجاد می‌نماید، به صورت مستقیم روی قیمت آن تأثیر می‌گذارند. در بررسی میزان عرضه و تقاضا شما یا باید یکی از صرافان بزرگ بازار باشید و یا از داده‌های موجود در سایت‌ها استفاده کنید. در برخی مواقع بسته به زمانی از سال که در آن هستیم، می‌توان میزان تقاضای بازار را برآورد کرد. در بقیه مواقع بایستی به داده‌های خروجی از صرافی‌های کشور اکتفا کرد.

تأثیرگذاری قیمت سکه از عرضه و تقاضا به قدری بالا است که حتی در برخی از مواقع شاهد هستیم که قیمت این کالا از یک شهر به شهر دیگر متفاوت است و ممکن است کاربران در شهرهای مختلف ایران هر چند برای چند ساعت قیمت‌های متفاوتی را مشاهده کنند. وقتی هم که کار به نوسانات بسیار شدید می‌کشد، حتی شاهد تفاوت‌هایی در آن از یک صرافی به صرافی دیگر نیز هستیم. در هر صورت لازم است تا این پارامتر به صورت کامل و جامع برای تحلیل قیمت سکه ورد ارزیابی قرار گیرد.

 • قیمت طلای جهانی

دومین عامل مؤثر بر قیمت سکه قیمت طلای جهانی است. در بخش برآورد ارزش ذاتی سکه اشاره کردیم که قیمت طلای جهانی یکی  از پارامترهای ثابت در فرمول بوده که به صورت لحظه ای باید استخراج شود. آلیاژ به کار رفته برای ساخت سکه ۹۰ درصد طلای ۲۴ عیار و ۱۰ سایر فلزات است. به همین دلیل پرواضح است که قیمت طلا روی قیمت آن تأثیر مستقیم داشته باشد. در مقاله مربوط به قیمت طلا نیز اشاره کردیم که قیمت طلا در جهان یکسان بوده و تمام کشورها به صورت همزمان از یک قیمت برای این فلز استفاده می‌نمایند. به همین دلیل امکان ارزیابی قیمت سکه بر اساس قیمت طلا خیلی دشوار نخواهد بود.

 • قیمت دلار در بازار آزاد

تاثیر قیمت دلار بر سکه

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت سکه قیمت دلار در بازار آزاد ایران است. دلار به عنوان ارز مرجع در سرتاسر جهان روی اقتصاد همه کشورها تأثیر مستقیم دارد. به این معنی که تمام پارامترهای اقتصادی کشوری مانند ایران وابسته به قیمت دلار در بازار آزاد خواهد بود. دلار با توجه به این که در کشور به عنوان یک مرجع برای تعیین قیمت سایر کالاها نیز استفاده می‌شود، پر واضح است که روی سایر بازارهای مالی نیز تأثیر داشته باشد.

البته در بخش قبل متوجه شدید که تغییرات در نمودار سکه نسبت به نمودار دلار در ۱۰ سال گذشته بسیار بیشتر بوده و سکه درصد رشد بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرده است. به همین دلیل نباید این دو را دقیقاً منطبق بر یکدیگر برآورد کنیم. سکه تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر قیمت می‌دهد که دلار یکی از آنها است. عدم دقت به سایر عوامل می‌تواند یک اشتباه بزرگ از سوی تحلیل گر باشد.

 • قیمت دلار در بازار بین المللی

همچنین قیمت دلار و شرایط آن در بازارهای بین المللی نیز می‌تواند عاملی مؤثر در قیمت سکه در بازار ایران باشد. با توجه به اینکه قیمت دلار در بازارهای بین المللی روی قیمت دلار داخلی و از آن گذشته روی قیمت طلای جهانی تأثیر مستقیم دارد، به همین دلیل لازم است تا در ارزیابی و تحلیل قیمت سکه به بررسی روند حرکتی آن نیز بپردازید. امکان ارزیابی و تحلیل قیمت دلار جهانی به روش های مختلفی وجود دارد که می‌توانید رد مقاله مربوط به پیش بینی قیمت دلار آنها را مطالعه کنید.

 • شرایط اقتصادی کشور متأثر از پارامترهای اقتصادی و نرخ رشد آن

یکی دیگر از پارامترهای مؤثر بر قیمت سکه در بازار ایران، شرایط اقتصادی و پارامترهای مهم اقتصادی است. پارامترهایی مانند:

 • نرخ تولید ناخالص داخلی،
 • نرخ بیکاری،
 • نرخ رفاه اجتماعی،
 • بدهی‌های دولت،
 • قیمت نفت در بازارهای بین المللی،
 • نسبت صادرات به واردات،
 • سیاست‌های پولی بانک مرکزی،
 • روابط خارجی ایران با سایر کشورها،
 • پروژه‌های عمرانی کشور،
 • نرخ تورم،
 • نرخ سود و بهره بانکی،
 • سرمایه گذاری‌های سایر کشورها در ایران
 • و مبادلات اقتصادی ایران با سایر کشورها

را می‌توان از جمله مهم‌ترین پارامترهای اقتصادی دانست که می‌توان به وسیله آنها روند اقتصاد کشور را در سالی که گذشت مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. مسلماً این شاخص می‌تواند روی بازارهای مالی موجود در کشور مانند سکه تأثیر مستقیم داشته باشد و باعث تغییراتی در آن گردد. هر چند بررسی همه این پارامترها برای تحلیل گران و کاربران کمی دشوار به نظر می‌رسد، اما در ادامه با بررسی مهم‌ترین عامل از میان این پارامترها شرایط تحلیل اقتصاد داخلی را نیز بیان می‌کنیم.

 • نرخ تورم در داخل کشور

نرخ تورم به عنوان اصلی‌ترین شاخص اقتصادی در کشور ما شناخته می‌شود. روند بازارهای مالی که از اقتصاد کشور تأثیر می‌پذیرند، بر اساس نرخ تورم تعیین می‌گردد. نرخ تورم در هر کشوری می‌تواند نشان از شرایط اقتصادی آن کشور در سال گذشته و حتی نسبت به سال‌های گذشته باشد. برای مثال اگر نرخ تورم در کشور در سال‌های اخیر به صورت مرتب ۳۵ درصد باشد و در سال جدید به ۲۵ درصد برسد، هر چند همچنان نرخ بالایی است اما نوید بهتر شدن شرایط اقتصادی را می‌دهد. به همین دلیل در ارزیابی نرخ تورم علاوه بر بررسی سالانه آن باید شرایط تغییرات این نرخ را نسبت به سال‌های دورتر نیز ارزیابی کنید. بالا رفتن نرخ تورم در هر کشوری نشان از افت شرایط اقتصادی دارد.

با افزایش نرخ تورم مردم به اقتصاد کشور ناامید‌تر شده و ترجیح می‌دهند تا سرمایه‌های خود را به سمت بازارهایی روانه کنند که مستقل از شرایط اقتصادی کشور عمل می‌نمایند. از این گذشته علم اقتصاد حکم می‌کند تا کاربران در هر سال سرمایه‌های خود را حداقل به میزان نرخ تورم بالاتر ببرند. افزایش نرخ تورم به معنی افت ارزش پول ملی است. به همین دلیل اگر سرمایه‌های شما با وجود نرخ تورم ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته یکسان باقی بماند، به خودی خود به معنی افت ۳۰ درصدی در آن خواهد بود.

به همین دلیل لازم است تا شما حداقل ۳۰ درصد آنها را رشد دهید تا حداقل ارزش سرمایه‌های خود را همان مقدار سال قبل حفظ کرده باشید. به دلیل متوسط افزایش قیمت سکه بیشتر از نرخ تورم در هر سال، ورود به بازار سکه برای بسیاری از کاربران جذاب شده است. بازاری که می‌تواند سرمایه‌های افراد جامعه را از غول بزرگ تورم در امان نگه دارد.

 • سفته بازی در بازار سکه

متأسفانه برخلاف بازار طلا و قیمت طلا که به صورت جهانی تعیین می‌شود، قیمت سکه در بازار ایران تحت تأثیر سفته بازی و سفته بازانی است که قیمت آن را جابجا می‌نمایند. این دست از افراد به جهت سرمایه‌های زیاد و یا نفوذی که در بازار دارند، اقدام به تغییر در روند حرکتی قیمت این کالا نموده و آن را به نفع خود جابجا می‌نمایند.

هر چند در دراز مدت سکه و هر بازار دیگری فارغ از سفته بازی مسیر درست خود را پیدا خواهد کرد و تمام این سفته بازی‌ها فقط می‌تواند روی کوتاه مدت بازار تأثیر داشته باشد، اما در همین مدت کوتاه بسیاری از کاربران به دلیل نداشتن دانش کافی سرمایه‌های خود را بر باد رفته می‌بینند. به همین دلیل اصرار داریم تا فارغ از تمام هیجانات بازار و بر اساس دانش تکنیکال و فاندامنتال اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت سکه کرده و خود را وارد بازی‌های این دست از افراد نکنید.

 • تأثیر مراسمات و مناسبت‌های فصلی

همچنین قیمت سکه در طول سیال در بازار ایران تحت تأثیر مناسبات مختلف نیز متغیر است. برای مثال در مواقعی مکه تقاضا برای خرید بالاتر می‌رود، روند قیمت و نوسان آن صعودی خواهد بود. در مواقعی مانند اعیاد رسمی کشور که تقاضا برای خرید این کالا به عنوان هدیه و یا پاداش بالا می‌رود، شاهد نوسانات بیشتر سکه در بازار هستیم. هر چند این نوسانات در کلیت بازار تأثیر کمی دارند، اما می‌تواند در تعیین نقاط عالی برای خرید و فروش سکه به کاربران کمک کند. با توجه به اینکه در این مقاله سعی داریم تا در عین آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت سکه, شرایط معامله‌گری در بازار آن را نیز آموزش دهیم، این نکات تجربی و عالی را نیز برای شما بیان می‌کنیم.

 • تمام عواملی که روی قیمت دلار داخلی تأثیر دارند

عوامل موثر بر قیمت سکه

به بررسی مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت سکه در کشور پرداختیم. لازم به یادآوری است که تمام عواملی که می‌توانند روی قیمت دلار در بازار داخلی و یا قیمت دلار جهانی تأثیر داشته باشند، به نوعی به صورت غیرمستقیم روی قیمت سکه نیز تأثیر دارند. هر چند شما می‌توانید با بررسی روند قیمت دلار تأثیر تمام این عوامل را ارزیابی نمایید، اما لازم است تا نسبت به آنها نیز شناخت کافی داشته باشید. عوامل مؤثری بر قیمت دلار را می‌توانید در مقاله پیش بینی قیمت دلار مشاهده کنید.

 • تمام عواملی که روی قیمت طلا در جهان تأثیر می‌گذارند

در کنار عوامل مؤثر بر قیمت دلار، عوامل مؤثر بر قیمت طلا نیز روی روند حرکت قیمت سکه تأثیر دارند. این پارامترها نیز به عنوان عاملی مهم در تعیین قیمت این کالا شناخته می‌شوند که لازم است تا در هنگام ارزیابی به تأثیر آنها نیز بپردازید.

عوامل افزایش قیمت سکه

سعی کردیم تا به صورت کامل عوامل مؤثر بر قیمت سکه را برای شما تشریح کنیم. اما در این بخش سعی داریم تا عوامل افزایش قیمت سکه را مرور نماییم. دقت به نکات زیر باعث می‌شود تا بتوانید در مواقع مختلف تصمیم بهتری نسبت به شرایط موجود داشته باشید. دقت کنید که شما در مجموع باید برآیند تأثیر این پارامترها با پارامترهایی که باعث افت قیمت سکه می‌شوند را در نظر بگیرید. مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت سکه در بازار ایران به شرح زیر هستند:

 • افزایش قیمت طلای جهانی می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت سکه در بازار ایران باشد. لازم است تا حتماً این مورد را به عنوان یکی از اصلی‌ترین پارامترهای تأثیرگذار ارزیابی کنید.
 • افزایش قیمت دلار همیشه همسو با روند قیمت سکه نیست. با توجه به اینکه در بسیاری از مواقع قیمت دلار در بازار داخلی روند مختلفی با روند قیمت دلار در بازار بین المللی دارد، به همین دلیل افزایش قیمت دلار در بازار داخلی ممکن است از عوامل افزایش قیمت سکه یا حتی کاهش آن باشد.
 • افزایش نرخ تورم می‌تواند از عوامل افزایش قیمت سکه باشد.
 • بالا رفتن میزان تقاضا با فرض ثابت ماندن میزان عرضه می‌تواند یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت سکه در بازار ایران باشد.

عوامل کاهش قیمت سکه

نمودار قیمت لحظه ای سکه نشان می‌دهد که قیمت آن می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلف در طول سال با افت‌هایی نیز همراه باشد. برای مثال در طول سال ۹۲ و ۹۳ قیمت سکه در بازار ایران روند نزولی را به خود گرفت. بهتر است با عوامل مؤثر بر کاهش قیمت سکه نیز آشنا باشید.

 • افزایش قیمت دلار جهانی می‌تواند نشانه‌ای برای کاهش قیمت طلای جهانی و در نتیجه کاهش قیمت سکه در بازار ایران باشد.
 • بهبود پارامترهای اقتصادی و روند رو به رشد آنها می‌تواند از عوامل کاهش قیمت سکه در بازار ایران باشد. با رونق اقتصادی و بهتر شدن شرایط اقتصاد در کشور، شاهد بهتر شدن شرایط زندگی در داخل خواهیم بود. این موضوع می‌تواند سرمایه گذاری روی بازارهای کم نوسان‌تر را به دنبال داشته و باعث کاهش تقاضا برای خرید سکه گردد.
 • همچنین از عوامل مؤثر بر کاهش قیمت سکه می‌توان به بهبود روابط اقتصادی و سیاسی ایران با سایر کشورها اشاره نمود.

بررسی تأثیر رویدادهای خاص در کشور روی قیمت لحظه ای سکه

جدای از عواملی که به عنوان مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت سکه مرور کردیم، رویدادهای خاصی هستند که هر ساله و هر چند سال یک بار می‌توانند روی قیمت این کالا تأثیر داشته باشند که بررسی و ارزیابی آنها لازم و ضروری است. با توجه به اینکه قیمت این کالا مختص ایران بوده و هیچ عرضه و تقاضای برای آن در سایر کشورها وجود ندارد، به همین دلیل لازم است تا شرایط تغییرات قیمت آن را تحت تأثیر چنین رویدادهایی نیز مورد بررسی قرار دهیم.

از جمله مهم‌ترین رویدادهایی که می‌توانند روی قیمت تأثیر داشته باشند، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت

عوامل موثر بر قیمت سکه

تغییر در دولت یکی از رویدادهای سیاسی در ایران است که به وضوح روی همه چیز تأثیر دارد. به دلیل روی کار آمدن دولت جدید معمولاً سعی بر این است که برای بهتر جلوه کردن پارامترهای اقتصادی، شرایطی به وجود آید. به همین دلیل رونق اقتصادی حداقل برای کوتاه مدت در این ایام در کشور حاکم می‌شود. حتی اگر قیمت‌ها شروع به افت نکنند، شاهد ثبات قیمتی در این مواقع هستیم که هر ۴ سال یک بار رخ می‌دهد. به همین دلیل اگر در زمان برآورد قیمت سکه و یا سایر بازارهای مالی نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری قرار داشتیم، بایستی تأثیر آن را نیز ارزیابی کنیم. به صورت کلی در این مواقع افت قیمت را در اکثر بازارهای مالی شاهد هستیم. به جز بازارهایی مانند بازار بورس که به صورت داخلی بی‌تأثیر از بازارهای بین المللی اداره می‌شود.

 • اعیاد

اعیاد مختلفی در طول سال در ایران جشن گرفته می‌شود که در زمان آنها قیمت سکه می‌تواند نوسانات مختلفی داشته باشد. به صورت معمول در چنین مواقعی شاهد نوسانات مثبت قیمت در این کالا خواهیم بود. افزایش تقاضا برای خرید اصلی‌ترین دلیل این موضوع است.

 • مناقشات سیاسی و نظامی

مناقشات سیاسی و نظامی ایران با ساری کشورها یکی دیگر از اخبار و موضوعاتی است که می‌تواند به صورت آنی روی قیمت در بازارهای مختلف تأثیر داشته باشد. بازار سکه نیز از این امر مستثنی نبوده و در چنین مواقعی معمولاً نوسانات بسیار شدیدی را در آن شاهد هستیم. به دلیل اینکه این مناقشات در برخی مواقع حتی روی قیمت طلای جهانی نیز تأثیر دارند، تأثیر آنها روی نوسان سکه می‌تواند تا چند برابر بیشتر باشد. به کاربران توصیه می‌کنیم که در چنین مواقعی از ورود به بازار سکه دور مانده و سعی کنند در آرامش شرایط بازار را برای بعد از یک دوره کوتاه مدت مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهند. در غیر این صورت ممکن است وارد هیجانات بازار شده و سرمایه‌هایی خود را با چالش‌های سنگین روبرو سازند.

نمودار قیمت سکه

 • نمودار قیمت سکه را از کجا ببینیم؟
 • کدام نمودار قیمت سکه اهمیت دارد؟
 • نمودار قیمت سکه از ابتدا تا کنون
 • مقایسه نمودار قیمت لحظه ای سکه
 • اهمیت نمودار قیمت سکه در تحلیل آن
 • انواع نمودار قیمت سکه
 • نمودار خطی سکه
 • نمودار میله ای سکه
 • نمودار شمعی سکه

نمودار قیمت سکه را از کجا ببینیم؟

نمودار لحظه ای سکه

نمودار لحظه ای قیمت سکه نیز یکی از ملزومات اصلی برای تحلیل و پیش بینی قیمت آن است. در بندهای قبلی به منابع اصلی که امکان مشاهده نمودار قیمت را به کاربر می‌دهد، اشاره کردیم و شرایط استفاده از آنها را نیز مرور نمودیم. دقت کنید که برای تحلیل قیمت سکه لازم است تا حتماً به نمودارهای معتبر و دراز مدت سکه دسترسی داشته باشید. نمودار کوتاه مدت سکه ممکن است شرایط لازم برای تحلیل قیمت آن را برای شما ایجاد نکند.

کدام نمودار قیمت سکه اهمیت دارد؟

انواع بسیار مختلفی از نمودار قیمت سکه را می‌توانید در پلتفرم‌های مختلف مشاهده کنید. نمودار قیمت سکه امامی، نمودار قیمت سکه بهار آزادی، نمودار نیم سکه، نمودار ربع سکه، نمودار قیمت سکه یک گرمی، نمودار قراردادهای آتی سکه در بازار بورس و موارد مختلفی که می‌توانید آنها را در پلتفرم‌های مربوطه در دسترس داشته باشید.

در درجه اول باید اشاره کنیم که شما برای ورود و معامله هر یک از این موارد باید نمودار مربوط به آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. برای مثال در صورت نیاز به خرید ربع سکه باید نمودار ربع سکه را مورد بررسی قرار دهید. اما به صورت کلی برای تحلیل قیمت سکه باید از نمودار قیمت سکه امامی استفاده کنید که بیشترین بازخورد را در میان سایر انواع سکه در بازار دارد. بیشتر معاملات روی خود سکه امامی طرح جدید بوده و سایر سکه هدر سایه آن قرار می‌گیرند. البته به دلیل قیمت‌های پایین‌تر  ربع سکه و نیم سکه نیز جذابیت‌های خاص خود را دارند.

همچنین باید بدانید که شما می‌توانید نمودار قیمت سکه را در تایم فریم‌های مختلف در اختیار داشته باشید. تایم فریم ساعتی، ۴ ساعته، روزانه، هفتگی و ماهانه معمول‌ترین تایم فریم‌ها هستند که امکان مشاهده نمودار قیمت سکه را در آنها خواهید داشت. هر کدام از این تایم‌ها برای شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روندهای ساعتی برای نوسان گیری روزانه، روند روزانه برای معامله سکه در میان مدت چند هفته‌ای تا چند ماهه و نمودار هفته‌ای برای معامله سکه برای طولانی مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لازم است یادآوری کنیم که با روش های تحلیلی که در ادامه به آموزش آنها خواهیم پرداخت، شما می‌توانید در همه این تایم‌ها بهره ببرید. علاقمندان به تحلیل‌های بنیادی و فاندامنتال نیز نیاز به استفاده از نمودار قیمت سکه خواهند داشت. لازم است تا روند کلی حرکت قیمت را مورد ارزیابی قرار داده و سپس بر اساس عوامل افزایش قیمت سکه درباره آن تصمیم گیری نمایید.

نمودار قیمت سکه از ابتدا تا کنون

مشاهده نمودار قیمت سکه از ابتدا تا کنون باعث می‌شود تا کاربران بتوانند راحت‌تر نسبت به روند حرکتی آن تصمیم گیری کنند. به صورت کلی باید اشاره کنیم که تاریخچه قیمت نه فقط برای سکه بلکه برای هر کالای دیگری اهمیت بسیار زیادی دارد. شما بایستی بدانید که قیمت در هر بار وقایع تاریخی و شرایط مختلف چه واکنشی از خود داشته  و چه رفتاری را پشت سر گذاشته است. با تحلیل این رفتارها می‌توانید در شرایط مشابه برای پیش بینی قیمت سکه اقدام کنید.

شکل زیر نمودار قیمت سکه از ابتدا تا کنون است. این نمودار در تایم فریم هفتگی ترسیم شده و داده‌های آن از سال ۱۳۸۶ تا کنون را نشان می‌دهند. همان طور که ملاحظه می‌کنید سکه در تاریخ خود در اکثر مواقع روند صعودی را پیش گرفته و به جز در ۵ تایمی که در شکل به رنگ زیتونی مشخص شده و همچنین یک بازه زمانی طولانی مدتی که به رنگ آبی نمایش داده شده در بقیه زمان‌ها قیمت سکه روند صعودی داشته است.

نمودار سکه از ابتدا تاکنون

داشتن یک مطالعه کامل روی این نمودار و همچنین بررسی وقایع تاریخی زمان‌هایی قیمت روند نزولی به خود گرفته و یا رنج زده است، می‌تواند واقعیت‌های بسیار جالبی را درباره روند حرکتی سکه به شما نشان دهد. در بندهای آتی به بررسی دلایل بروز هر یک از این اتفاقات خواهیم پرداخت. کاربران محترم نیز می‌توانند با بررسی و پیاده‌سازی روش هایی که در ادامه برای تحلیل سکه بیان می‌کنیم، هم به صحت آنها پی ببرند و هم با تکرار آنها تسلط بیشتری به نحوه پیاده‌سازی آنها نمودار قیمت سکه داشته باشند.

این نمودار به صورت واضح نشان می‌دهد که شرایط بازار سکه همیشه در مسیر صعود قرار دارد. به همین دلیل است که مردم به بازار سکه همیشه به چشم یک بازار با استعداد صعود و پیشرفت نگاه می‌نمایند. سکه در تمام تاریخچه خود به صورت متوسط سالانه پیشرفت بیشتری نسبت به نرخ تورم از خود نشان داده است و این موضوع می‌تواند به دلیل جذابیت آن برای سرمایه گذاران باشد.

مقایسه نمودار قیمت لحظه ای سکه

یکی از بهترین روش های تحلیل قیمت سکه و هر کالای دیگر که در تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال قیمت سکه از آن استفاده زیادی می‌شود، مقایسه نمدار قیمت با نمودار سایر بازارها و کالاها است. در بندهای گذشته به تأثیرپذیری سکه از سایر بازارها اعم از دلار، طلا و بورس اشاره کردیم. در این بخش سعی داریم تا با مقایسه نمودار قیمت سکه به بررسی این تأثیرپذیری بپردازیم.

جالب است بدانید که بسیاری از تحلیل گران حرفه‌ای از این سبک تحلیلی برای تحلیل و پیش بینی بسیار از کالاها و سهام استفاده کرده و روش بسیار قدرتمندی نیز است. با توجه به اینکه قیمت کالاها از نظر تکنیکالی در مقایسه با سایر بازارها با ریتم مشخصی حرکت می‌کند، در صورتی که بتوانید این ریتم را تشخیص دهید، به سادگی می‌توانید برای معامله نیز از نتایج به دست آمده استفاده کنید.

برای مثال اگر نمودار قیمت سکه با نمودار یک سهم در بازار بورس هم خوانی خوبی داشته و به اصطلاح دارای همبستگی مناسبی باشد، این امکان برای کاربر وجود خواهد داشت تا با تحلیل نمودار سهم مورد نظر برای معامله در بازار سکه از آن استفاده کند. پر واضح است که چنین نتایجی می‌تواند معاملات بسیار درخشانی برای کاربران به وجود آورد. در ادامه سعی داریم تا نمودار قیمت سکه را نمودار قیمت طلا، نمودار قیمت دلار و نمودار قیمت شاخص کل بورس مقایسه کنیم تا تاخیرات این شاخص‌ها را نسبت به یکدیگر مقایسه کرده باشیم.

مقایسه نمودار قیمت سکه با نمودار طلا

شکل زیر نمودار قیمت سکه با نمودار قیمت طلای ۱۸ عیار را در روند هفتگی در کنار هم نشان می‌دهد.

نمودار سکه

در بخش بررسی عوامل افزایش قیمت سکه عنوان کردیم که قیمت این کالا تأثیر مستقیمی از قیمت طلای جهانی دارد. با توجه به اینکه قیمت طلا در جهان تقریباً یکسان است، از این رو این مقایسه را می‌توان به مقایسه نمودار قیمت سکه با نمودار طلای جهانی نیز بسط داد. همانطور که ملاحظه می‌کنید سکه و طلا در طول تاریخ با هماهنگی و همبستگی خوبی نسبت به هم حرکت کرده‌اند.

 • در درجه اول به دلیل بالاتر بودن نمودار سکه باید درک کنید که نوسانات در سکه بسیار بیشتر از طلا است.
 • طلا با وجود نوساناتی که در گذشته داشته، حرکت‌های آرام‌ترین نسبت به سکه را تجربه کرده است.
 • به دلیل عرضه و تقاضای زیادی که روی سکه وجود دارد، نمودار آن نیز نوسانی‌تر است. این مهم اصلی‌ترین تفاوت را در نمودار این دو ایجاد نموده است.

اما همان طور که نمودار نشان می‌دهد، روند حرکت سکه و طلا یکسان بوده و در اکثر مواقع این دو یک روند را به قیمت رسانده‌اند. حتی اندازه موج‌های نزولی و صعودی این دو نیز یکی بوده است. خط‌های عمودی درج شده در نمودار ماکزیمم و مینیمم‌های قیمت سکه را در طول تاریخ آن نشان می‌دهد. همان طور که مشاهده می‌کنید، حداقل‌ها و حداکثر‌های به ثبت رسیده از این دو نیز در طول تاریخ در بازه زمانی یکسانی به ثبت رسیده است. البته در صورت مقایسه نمودارها در تایم‌های کوتاه‌تر مانند روزانه و ساعتی می‌توانید تفاوت و لگ‌هایی در این ماکزیمم‌ها و مینیمم‌ها مشاهده کنید که حتی می‌توان از آنها به عنوان ملاکی برای معامله در بازار سکه نیز استفاده کرد.

مقایسه نمودار  قیمت سکه با نمودار قیمت دلار بازار آزاد

دلار یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اقتصادی در ایران است که روی قیمت کالاهای مختلفی تأثیر می‌گذارد. قیمت سکه نیز تحت تأثیر قیمت دلار به حرکت خود در طول تاریخ ادامه می‌دهد. تصویر زیر مقایسه نمودار این دو را در کنار هم نشان می‌دهد.

نمودار سکه

نتیجه مشابه با مقایسه نمودار قیمت سکه با نمودار طلا را می‌توانید در این مقایسه نیز شاهد باشید. به صورت کلی در بازار ایران شایع است ه قیمت دلار به عنوان یک لیدر و سرگروه حرکت نموده و سایر بازارها نیز به تبع آن به روند خود ادامه می‌دهند. از این رو بسیاری از تحلیل گران قبل از تحلیل نمودار اصلی به تحلیل و ارزیابی نمودار دلار بازار آزاد می‌پردازند. البته در مقایسه زیر مشاهده می‌کنید که دلار و سکه در طول تاریخ تقریباً مشابه با یکدیگر حرکت کرده‌اند. هر چند باز هم نوسانات بسیار بالاتر و شدیدتر سکه کاملاً به چشم می‌خورد.

در هر بار جهشی که دلار در نمودار خود به ثبت رسانده در همان مدت و بازه، سکه نوسان چند برابری را به ثبت رسانده است. این موضوع نشان می‌دهد که قیمت سکه همیشه می‌تواند تغییرات شدیدتری نسبت به قیمت دلار داشته باشد. به همین دلیل معامله‌گری روی سکه می‌تواند سودها و ضررهای به مراتب بیشتری را برای کاربران ایجاد کرده و شرایط متفاوت تری را رقم بزند.

مانند مقایسه قبلی مشاهده می‌کنید که نقاط آغاز فراز و فرودهای دو نمودار نیز تقریباً روی هم قرار گرفته و این موضوع نشان از همبستگی در میان این دو است. هر بار که یکی از این دو روند نزولی داشته دیگری نیز از همان نقطه روند نزولی خود را شروع کرده و همچنین در روند صعودی و رنج نیز شرایط به همین صورت بوده است.

مقایسه نمودار قیمت سکه با نمودار شاخص کل بورس

آخرین مقایسه ما درباره نمودار قسمت سکه به مقایسه آن با نمودار شاخص کل بورس بر می‌گردد. بورس نیز از جمله بازارهایی است که مورد توجه افراد بسیار زیادی قرار داشته و بالاترین میزان مشارکت را در میان کاربران ایرانی دارا است. حجم معاملات در بازار سرمایه ایران به مراتب نسبت به سایر بازارهای مالی مانند طلا و سکه بسیار بیشتر و قابل توجه است. در مقایسه میزان سوددهی بازارهای مالی در ۱۰ سال گذشته نشان دادیم که سرمایه گذاری در بورس می‌توانست سودهای به مراتب بیشتری را برای کاربران به ارمغان بیاورد. همین موضوع را می‌توانید در مقایسه نمودار شاخص بورس با نمودار قیمت سکه ملاحظه کنید.

مقایسه بورس و سکه

جدای از بحث همبستگی، بورس نوسانات به مراتب شدیدتری را تجربه کرده است و کاربران شرایط بسیار جذاب‌تری را‌ در بازار بورس پشت سر گذاشته‌اند.

همان طور که ملاحظه می‌کنید همبستگی شاخص بورس با قیمت سکه نسبت به همبستگی طلا و دلار بسیار کمتر است. هر چند روندهای صعودی و نزولی این دو در بازه‌های زمانی مشابه به یکدیگر رخ داده اما به وضوح روشن است که بازار بورس واکنش سریع‌تری نسبت به مسائل مختلف داشته است. تمام روندهای نزولی و صعودی در بازار بورس زودتر رخ داده و دیرتر به سرانجام رسیده است. همچنین میزان نوسان قیمت در شاخص بورس نیز در هر بار جهش چندین برابر قیمت سکه بوده است.

این موضوع به راحتی میزان سوددهی بالاتر بازار بورس را نسبت به بازار سکه در تاریخ نشان می‌دهد. کسانی که در بازار سکه فعال هستند به راحتی می‌توانند از این مقایسه این نتیجه را بگیرند که با هر بار صعودی و یا نزولی شدن شاخص بورس باید منتظر شروع آن روند در چند هفته بعد‌تر در نمودار قیمت سکه باشند. اتفاقی که در طول تاریخ بارها و بارها رخ داده است.

اهمیت نمودار قیمت لحظه ای سکه در تحلیل آن

به بررسی نمودار قیمت سکه از ابتدا تا کنون پرداختیم و همچنین مقایسه کاملی از نمودار آن با نمودار طلا، بورس و دلار در بازار آزاد داشتیم. نتایج همین تحلیل‌ها به وضوح اهمیت نمودار قیمت سکه را نشان می‌دهد. تحلیل نمودار قیمت یکی از اصلی‌ترین فاکتورها در هر کدام از روش های تحلیل قیمت سکه است. نمودار می‌تواند اطلاعات بسیار جالب و واقعیت‌های پنهانی را به ما نشان دهد. واقعیت‌هایی که در ظاهر اصلاً قابل شناسایی نیستند. به همین دلیل است  در برخی مواقع تکنیکالیست‌ها می‌توانند با استفاده از روش های و تکنیک‌هایی که دارند، به صورت معجزه آسایی قیمت را پیش بینی کنند.

برای پیاده‌سازی اکثر روش های تحلیلی نیاز به استفاده از نمودار خواهید داشت. نمودار هم باید در تایم فریم‌های پایین‌تر و هم در تایم فریم‌های بالاتر به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. به همین دلیل لازم است تا به این نمودارها دسترسی داشته باشید.

انواع نمودار قیمت سکه

با بررسی‌هایی که روی اهمیت استفاده از نمودار قیمت سکه در تحلیل آن داشتیم، احتمالاً اکنون کنجکاو‌تر شده‌اید تا شناخت دقیق‌ترین روی این نمودار داشته و بتوانید با دقت بیشتری آن را تحلیل نمایید. به همین دلیل در این بخش قصد داریم تا انواع نمودار قیمت سکه را به شما معرفی کنیم. نمودارهایی که هر یک استفاده خود را داشته و اطلاعات مشخصی را نیز به کاربر  نشان می‌دهند. کاربران نیز می‌بایست بر اساس دانشی و تجربه‌ای که دارند از این نمودار‌ها استفاده کنند. انواع نمودار سکه که بیشتر در تحلیل تکنیکال قیمت سکه مورد استفاده قرار می‌گیرند، در سه نوع زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • نمودار خطی سکه
 • نمودار میله ای سکه
 • نمودار شمعی سکه

در ادامه به تشریح هر یک از انواع این نمودارها برای سکه می‌پردازیم. دقت داشته باشید که نکاتی که در ادامه درباره هر یک از این نمودارها مرور می‌کنیم، مربوط به تایم فریم روزانه است. همین اطلاعات برای سایر تایم فریم‌ها نیز وجود دارد و تنها کافی است نمودار را روی تایم فریم مشخص مشاهده کنید.

نمودار خطی سکه

 • نمودار خطی تعریف بسیار ساده‌ای دارد. این نمودار همان طور که از اسمش پیدا است از یک خط تشکیل می‌شود. خطی شکسته که قیمت نهایی هر روز را به روز‌های قبل متصل می‌نماید. البته در برخی از پلتفرم‌ها می‌توانید این نقاط را تنظیم کنید تا قیمت دیگری اعم از متوسط قیمت روزانه، قیمت آغازین و سایر قیمت‌ها ر نشان دهد. اما به صورت کلی در اکثر مواقع از این نمودار همراه با آخرین قیمت سکه استفاده می‌شود. نمودار خطی اطلاعات زیر را به کاربر نشان خواهد داد: می‌توانید آخرین قیمت هر روز را در آن مشاهده کنید.
 • نقاط اوج و فرود قیمت را در بازه‌های زمانی مشاهده می‌کنید.
 • اختلاف قیمت هر روز سکه را با روزهای قبل مشاهده می‌کنید.

همان طور که مشاهده می‌کنید اطلاعات خیلی زیادی را نمی‌توان از نمودار خطی سکه انتظار داشت. به همین دلیل این نمودار کمتر برای تحلیل و پیش بینی قیمت سکه استفاده می‌شود. افراد مبتدی که به تازگی وارد بازار سکه شده‌اند، بیشتر از این نوع نمدار استفاده می‌نمایند در حالی که افرادی که کمی تجربه در بازار و تحلیل تکنیکال قیمت سکه پیدا کنند، دیگر سراغ این نوع نمودار نرفته و بیشتر از نمودارهای میله ‌ای و شمعی کمک می‌گیرند. در ادامه به تشریح هر یک از آنها نیز خواهیم پرداخت.

نمودار میله ای سکه

یکی از رایج‌تری انواع نمودارهای قیمت سکه نمودار میله ای است. نمودار میله ای حاوی اطلاعات بسیار زیاد و دقیقی از روند حرکت قیمت بوده و به صورت گسترده مورد استفاده تحلیل گران و تکنیکالیست‌ها قرار می‌گیرد. شما می‌توانید به سادگی با استفاده از این نمودار اطلاعات ارزنده‌ای را از قیمت سکه در اختیار داشته باشید. نمودار میله ای از میله‌هایی در کنار هم تشکیل می‌شود که هر یک از میله‌ها حاوی اطلاعات خاصی هستند. اطلاعات زیر را می‌توانید از آنها استخراج کنید:

 • قیمت آغازین روز معاملاتی
 • قیمت پایانی روز معاملاتی
 • بیشترین قیمت سکه در روز مورد نظر
 • کمترین قیمت سکه در روز مورد نظر
 • امکان سنجش قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به هم

تمام این اطلاعات را بدون نیاز به مراجعه به هیچ سایت دیگری تنها می‌توانید از روی نمودار میله ای مشاهده کنید. پر واضح است که استفاده از آن می‌تواند روند بهتری برای تحلیل قیمت سکه به دنبال داشته و همچنین نتیجه تحلیل را نیز قوی‌تر و روشن‌تر کند.

نمودار شمعی سکه

در انتها نوبت به معرفی نمودار شمعی می‌رسد. نموداری که رایج‌ترین و معمول‌ترین نوع نمودار مورد استفاده در تحلیل تکنیکال می‌باشد و از آن برای تحلیل قیمت سهام و کالاهای مختلفی استفاده می‌شود. این نمودار نیز اطلاعاتی مشابه با نمودار میله ای در اختیار کاربر قرار می‌دهد و به همان اندازه قدرتمند است. یکی از کاربردهای اصلی این نوع نمودار امکان استفاده از آن برای برخی از روش های تحلیلی است. پرایس اکشن کارها به خوبی به اهمیت شمع‌های موجود در نمودار شمعی واقف هستند و می‌دانند که با استفاده از شکل شمع‌ها می‌توانند چه تحلیل‌های هیجان انگیز و جذابی از سکه داشته باشند.

آموزش تحلیل قیمت سکه امامی

 • اهمیت آموزش تحلیل قیمت سکه امامی
 • روش های تحلیل قیمت سکه امامی
 • آموزش تحلیل تکنیکال قیمت سکه
 • آموزش تحلیل بنیادی قیمت سکه
 • آموزش تحلیل فاندامنتال قیمت سکه
 • تحلیل تاریخچه قیمت سکه و بررسی روند حرکتی آن
 • تحلیل قیمت سکه امامی امروز
 • تحلیل قیمت سکه
 • تحلیل قیمت نیم سکه
 • تحلیل تکنیکال قیمت ربع سکه

اهمیت آموزش تحلیل قیمت سکه امامی

اما آموزش تحلیل قیمت سکه چه اهمیتی داشته و اصلاً آیا نیاز به چنین آموزشی داریم یا خیر؟ بسیاری از کاربران علاقه شدیدی دارند که به جای اتکا به دانش و تجربه خود از روی دست دیگران کپی کنند. این افراد همیشه به دنبال پیدا کردن کانال سیگنال خرید سکه یا افرادی سیگنال فروشی می‌گردد که با هزینه‌های گزاف اطلاعاتی بسیار سطحی را در دسترس آنها قرار می‌دهند. اطلاعاتی که می‌تواند در نهایت منجر به از بین رفتن سرمایه‌های کاربران در بازار شده و مشکلات زیادی به آنها تحمیل کند.

جالب است بدانید که درصد قابل توجهی از این کانال‌ها هیچ ارتباط تصویری و حضوری نیز با کاربران خود ندارند. به همین دلیل دسترسی به آنها نیز امکان‌پذیر نخواهد بود. بهتر است حتی اگر قرار است از چنین خدماتی برای خرید و  فروش و معامله سکه استفاده کنید، در کنار دریافت سیگنال‌های صادر شده از دانش فنی خود برای صحت سنجی آنها نیز استفاده نمایید.

با آموزش تحلیل سکه شما می‌توانید در درجه اول به صورت کلی شرایط بازار را درک کنید. بهترین زمان برای خرید و فروش سکه را بدانید و خودتان برای سرمایه گذاری دست به کار شوید. همچنین می‌توانید از خدمات مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری نیز کمک بگیرید.

در کنار چنین مشاوره‌هایی در صورتی مشاهده یک تحلیل از سوی سایر تحلیل گران و افراد ناشناس توانایی تجزیه و تحلیل آن را نیز خواهید داشت. به همین سادگی آموزش تحلیل قیمت سکه می‌تواند یک مزیت و یک راه نجات برای کسانی باشد که قصد سرمایه کاری در بازار سکه را دارند. همچنین لازم است یادآوری کنیم که آموزش تحلیل سکه کار خیلی سخت و پیچیده‌ای نبوده و هر کس با هر میزان سواد آکادمیک می‌تواند برای دریافت آموزش‌های لازم اقدام نماید. از این رو توصیه می‌کنیم که هرگز سرمایه‌های گرانقدر خود را به دست افراد طمع کار فرصت طلب نسپارید و برای تحلیل‌های صد من یک غاز هم هزینه‌های گزاف متحمل نشوید.

روش های تحلیل قیمت سکه امامی

اما نوبت به معرفی روش های تحلیل قیمت سکه امامی می‌رسد. به صورت کلی روش های تحلیل قیمت سکه امامی به سه گروه اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

 • تحلیل تکنیکال قیمت سکه
 • تحلیل بنیادی قیمت سکه
 • تحلیل فاندامنتال قیمت سکه

که هر یک از این گروه‌ها خود از زیرگروه‌های مختلفی تشکیل می‌شوند. برای مثال ده‌ها و صدها تکنیک مختلف را می‌توان در تحلیل تکنیکال سکه به کار گرفت و تحلیل گران نیز از روش های متعددی استفاده می‌نمایند. به همین دلیل هم است که در بسیاری از مواقع شاهد نتایج مختلفی از سوی تحلیل‌های صور گرفته هم هستیم. جدای از نوع روش تحلیل به کار گرفته شده، بازه زمانی تحلیل نیز اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. برای مثال ممکن است یک تحلیل گر در بازه طولانی مدت حکم به خرید سکه بدهد و فرد دیگری در بازه کوتاه‌تر چند ساعته یا چند روزه حکم به فروش سکه بدهد و هر دو عزیز نیز درست گفته باشند. به همین دلیل لازم است تا در زمان تحلیل سکه به همه جوانب آن به دقت نگاه کنید.

یکی از نکات مهمی که لازم است قبل از آموزش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال قیمت سکه به آن بپردازیم، نحوه استفاده از این روش‌ها است. کاربران باید بدانند که هر تکنیکی را باید به صورت خاص و به شخصه تست کرده و سپس امتحان نمایند.

در ادامه روش تست کردن هر یک از تکنیک‌های به کار گرفته شده برای تحلیل سکه را بیان خواهیم کرد تا از این طریق هر شخصی به نوبه خود نسبت به نوع روشی که برای تحلیل به کار می‌برد، اطمینان لازم را کسب نماید. این موضوع باعث می‌شود تا علاوه بر بالا رفتن اطمینان و اعتماد به نفس در هنگام تحلیل، پایبندی به آن نیز بیشتر شده و معامله گر نظم بیشتری در معاملات خود در بازار سکه داشته باشد. همچنین نباید به هیچ روش و تکنیکی نیز به صورت متعصّبانه نگاه کرده و تنها باید به آنها به عنوان یک روش با قدرت و ضعف‌های مختلف بنگرید.

آموزش تحلیل تکنیکال قیمت سکه

تحلیل تکنیکال سکه

به عنوان اولین روش به آموزش تحلیل تکنیکال قیمت سکه می‌پردازیم. تحلیل تکنیکال علمی است که بیشتر بر اساس بررسی روند حرکت قیمت در نمودار سکه به دست آمده است. به این معنی که تحلیل گران با بررسی گذشته نمودار و واکنش‌هایی که در گذشته داشته، به بررسی رفتار قیمت سکه پرداخته و همان رفتارها را برای آینده نیز تعمیم می‌دهد.

برای مثال تصور کنید که هر سال قیمت سکه در اول اسفند با رشد روبرو می‌شود. به راحتی می‌توان با احتمال بالا پیش بینی کرد که دوباره با ورود به اسفند ماه باید شاهد رشد قیمت سکه باشیم. البته برای یک تحلیل قدرتمند نباید تنها به یک تکنیک و یک روش تکنیکالی بسنده کرد.

لازم است تا کاربران چندین تکنیک را به صورت همزمان مورد استفاده قرار داده و در نهایت طبق برآیند نتایج عمل کنند. این مهم باعث می‌شود تا اطمینان آنها نسبت به معاملات و تحلیل سکه نیز بالاتر برود.

قبل از معرفی روش های مختلف تحلیل تکنیکال قیمت سکه لازم است تا یک پرسش بسیار مهم و حیاتی را درباره این روش پاسخ دهیم. بسیاری از علاقمندان با این پرسش در ذهن خود روبرو می‌شوند که آیا تحلیل تکنیکال قیمت سکه که در آن تحلیل گر هیچ نگاهی به اخبار و شرایط بیرونی نداشته و تنها با استناد به شرایط پیش آمده در نمودار قیمت سکه اقدام به تحلیل و پیش بینی آن با یک سری علائم خاص می‌نماید، قابل اعتماد است یا خیر؟ پاسخ این سؤال را می‌توان به دو صورت زیر بیان کرد:

تجربه: تجربه به این معنی که در حال حاضر بسیاری از تحلیل گران که اتفاقاً سرمایه‌های بسیار هنگفتی هم در بازار سکه قرار داده‌اند، به خوبی از این روش‌ها استفاده کرده و به سرمایه گذاری‌های مطمئن  و به سودهای بزرگ می‌پردازند. به وضوح روشن است که وقتی هزاران نفر از این روش‌ها استفاده کی کنند، اعتماد به آنها کاملاً منطقی خواهد بود.  

تست: همچنین تست این روش‌ها قبل از استفاده از آنها نیز می‌تواند پاسخ منطقی برای کاربران خیلی شکّاک باشد. برای این منظور شما بعد از آموزش تحلیل سکه می‌توانید به جای انجام معامله در بازار، بعد از کسب نتیجه آن را روی کاغذ یادداشت کرده و هر بار نتیجه نهایی حاصل از تحلیل خود را در واقعیت مشاهده کنید. این روش هم باعث می‌شود تا نسبت به نتیجه‌بخش بودن تحلیل تکنیکال قیمت سکه اعتماد بیشتری کسب کنید و هم با نحوه رفتار قیمت این کالای ارزشمند نیز در بازار آشنا شده و به نوعی تبدیل به یک تحلیل گر با تجربه و حرفه‌ای شوید.

در ادامه بهترین روش‌ها و تکنیک‌های تحلیل تکنیکال قیمت سکه را با هم مرور می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت سکه با استفاده از خط روند

به عنوان یکی از روش های عالی و تکنیک‌های پرکاربرد در تحلیل تکنیکال قیمت سکه باید به تحلیل آن با استفاده از خط روند اشاره کنیم. خط روندها نشان دهنده مسیر حرکت قیمت در نمودار لحظه ای سکه می‌باشند. در حال کلی سه نوع خط روند برای نمودار سکه تعریف می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • خط روند صعودی: وقتی قیمت سکه در یک روند صعودی قرار می‌گیرد، شما می‌توانید با اتصال کف‌های حاصل از حرکت قیمت خط روند صعودی را رسم کنید.
 • خط روند نزولی: وقتی قیمت در یک روند نزولی قرار گرفته و در حال افت است، شما می‌توانید با اتصال سقف‌های حاصل از حرکت قیمت در نمودار، خط روند نزولی را ترسیم نمایید.
 • خط روند رنج: وقتی قیمت هیچ روند مشخصی نداشته و دائماً به سمت بالا و پایین نوسان می‌کند، اصطلاحاً قیمت سکه در حالت رنج قرار می‌گیرد. در این مواقع تحلیل از روند حالت رنج خواهد بود.

اما چگونه با ترسیم خط روند نمودار قیمت سکه به تحلیل آن بپردازیم؟ برای تحلیل تکنیکال قیمت سکه با استفاده از خطوط روند به نکات زیر دقت کنید:

 • وقتی قیمت خط روند نزولی را از پایین به بالا می‌شکند و از آن عبور می‌کند، نشانه‌ای برای شروع یک روند صعودی است و بهترین زمان برای خرید سکه فرا رسیده است.
 • وقتی نمودار قیمت سکه خط روند صعودی را به سمت پایین می‌شکند و از آن عبور می‌کند، سیگنال افت و کاهش قیمت سکه صادر شده و بهترین زمان برای خارج شدن از معاملات خرید گذشته می‌رسد.
 • در مواقعی که سکه در حالت رنج در حال نوسان است، کاربران می‌توانند برای نوسان گیری به صورت کوتاه مدت اقدام به معامله سکه نمایند. برای این منظور در کف محدوده رنج سکه را بخرید و در سقف آن را بفروشید. دقت کنید که شکسته شده محدوده رنج در نمودار به هر سمتی نشان از ایجاد یک روند در همان سمت خواهد بود.

تحلیل تکنیکال قیمت سکه با استفاده از مقاومت‌ها و حمایت‌ها

تحلیل تکنیکال سکه

دومین تکنیکی که برای تحلیل تکنیکال قیمت سکه باید به آن بپردازیم، استفاده از حمایت‌ها و مقاومت‌های موجود در بازار است. با استفاده از این روش نیز می‌تواند نقاط برگشتی قیمت هم در جهت نزولی و هم در جهت صعودی را تشخیص داده و بهترین زمان برای خرید و یا فروش سکه را پیش بینی کنید. اما قبل از هر چیزی باید حمایت‌ها و مقاومت‌های پیش روی نزدیک قیمت را در نمودار سکه تعیین کنید.

 • حمایت: قیمت ها و یا محدوده‌های قیمتی که در حال حاضر در زیر قیمت فعلی سکه قرار دارند و قیمت قبلاً یک یا چند بار با برخورد به آن تغییر روند داده، به عنوان حمایت شناخته می‌شوند.
 • مقاومت: قیمت‌ها و یا محدوده‌های قیمتی که در حال حضار در بالای قیمت فعلی سکه قرار دارند و قیمت قبلاً یک یا چند بار با برخورد به آن تغییر روند داده، به عنوان مقاومت شناخته می‌شوند.

انتظار می‌رود تا قیمت در مسیر حرکت خود به سمت حمایت‌ها در یک روند نزولی تضعیف شده و با برخورد به حمایت شاهد برگشت قیمت به سمت بالا باشیم. به این ترتیب حمایت می‌تواند بهترین نقطه برای ورود به بازار و خرید سکه باشد.

انتظار می‌رود تا قیمت در مسیر حرکت خود به سمت مقاومت‌ها در یک روند صعودی تضعیف شده و با برخورد به مقاومت شاهد برگشت آن به سمت پایین باشیم. به این ترتیب مقاومت می‌تواند بهترین نقطه برای خروج از بازار و فروش سکه های خریداری شده باشد.

کاربران می‌توانند با ترکیب دو تکنیک قبلی شرایط مطمئن تری را برای معاملات خود رقم بزنند. به این معنی که وقتی قیمت همزمان به یک حمایت برخورد کرده و بعد از مدتی خط روند نزولی را هم به سمت بالا می‌شکند، می‌تواند سیگنال قدرتمندتری برای صعودی شدن روند حرکت سکه باشد.

همین طور در شرایط برعکس نیز می‌توان سیگنال قدرتمندتری برای خروج از بازار مشاهده کرد. با دقت به همین نکات ساده است که بسیاری از سیگنال‌های کانال قیمت سکه در گروه‌های تلگرامی صادر می‌شود و کاربران نیز بی‌خبر از روش به کار گرفته شده مبالغ زیادی را برای عضویت در آنها می‌پردازند.

تحلیل تکنیکال قیمت سکه با استفاده از میانگین متحرک

تحلیل تکنیکال سکه

میانگین متحرک نیز یکی از قوی‌ترین تکنیک‌های به کار گرفته شده برای تحلیل تکنیکال قیمت سکه است. این روش نیز قابلیت‌های زیادی داشته و کاربران با یادگیری آن به راحتی می‌توانند هم روند حرمت قیمت را تشخیص داده و هم از بهترین فرصت‌ها برای ورود به بازار استفاده کنند. میانگین متحرک همانطور که از اسمش پیدا است میانگینی از قیمتی‌های گذشته سکه است که به صورت یک منحنی روی نمودار قیمت ترسیم می‌شود. با درج این نمودار و دقت به نکات زیر می‌توانید برای تحلیل تکنیکال قیمت سکه اقدام کنید:

 • همه انواع میانگین متحرک‌ها خود به عنوان یک خط روند شناخته می‌شوند.
 • همچنین میانگین متحرک به عنوان یک حمایت و مقاومت نیز در روی نمودار عمل کرده و می‌توانید به این دید نیز به آن بنگرید.
 • با برخورد قیمت به میانگین متحرک می‌توانید انتظار داشته باشید که قیمت در جهت عکس برگردد.
 • شکسته شدن میانگین متحرک در هر جهت نشان از برگشت روند قیمت به آن سمت را دارد. با این حساب اگر یک میانگین متحرک از پایین به بالا بشکند، می‌تواند سیگنال خرید سکه را صادر نماید و اگر از بالا به پایین بشکند، نشان از کاهشی شدن قیمت سکه خواهد داشت.
 • میانگین‌های متحرک با دوره بازکشت کوتاه‌تر مانند ۹ روزه، ۱۴ روزه، ۲۵ روزه و ۳۰ روزه بهتر است برای تحلیل قیمت سکه در کوتاه مدت مورد استفاده قرار گیرند. این منحنی‌ها از نظر قدرت حمایتی و مقاومتی نسبت به میانگین‌های بزرگ‌تر ضعیف‌تر عمل می‌کنند اما واکنش سریع‌تری نسبت به روند حرکت قیمت سکه از خود بروز می‌نمایند.
 • میانگین‌های متحرک متوسط مانند ۶۰ روزه را نیز باید برای تحلیل میان مدت بازار مورد استفاده قرار دهید.
 • میانگین متحرک ۱۰۰ روزه، ۱۵۰ روزه و ۲۰۰ روزه از قدرتمندترین میانگین‌های متحرک روی نمودار هستند که برخورد قیمت به آنها می‌تواند زمینه ساز برگشت قیمت را به دنبال داشته باشید.
 • همچنین برخورد خود منحنی‌های میانگین و شکسته شدن آنها توسط خود نیز می‌تواند سیگنال‌هایی برای بازار سکه باشند.

در مواقعی که قیمت با محل تلاقی یک میانگین متحرک با حمایت‌ها و مقاومت‌های معمول و استاتیک بازار برخورد کند، می‌توانید اطمینان بیشتری نسبت به برگشت قیمت در جهت عکس داشته باشید.

تحلیل تکنیکال قیمت سکه با استفاده از اندیکاتور RSI

RSI یکی اندیکاتور قدرتمند است که می‌توانید از آن برای تحلیل تکنیکال قیمت سکه استفاده کنید. به صورت کلی اندیکاتورهای بسیار زیادی در دسترس تحلیل گران قرار دارد تا با استفاده از آنها بتوانند راحت‌تر و مطمئن‌تر روند حرکت قیمت سکه را پیش بینی کرده و از این طریق بهترین معاملات را برای خود رقم بزنند. RSI یکی از قوی‌ترین و بهترین آنها است. این اندیکاتور ساز و کار بسیار ساده‌ای دارد و استفاده از آن به راحتی حتی برای افراد مبتدی نیز امکان‌پذیر است.

RSI از یک خط منحنی تشکیل شده که در یک محدوده ۰ تا ۱۰۰ درصد در حال نوسان است. درصدهای ۳۰ و ۷۰ درصد نیز مهم‌ترین درصدهای این اندیکاتور محسوب می‌شوند با استفاده از نکات زیر می‌توانید از اندیکاتور RSI برای تحلیل تکنیکال قیمت سکه استفاده کنید:

 • در صورتی که قیمت سکه به سمت بالا حرکت کند و همزمان خط منحنی RSI به بالای ۷۰ درصد صعود نماید، نشان از ورود قیمت به محل اشباع خرید بوده و می‌توان انتظار داشت که به زودی روند برعکس شود.
 • با شکست خط ۷۰ درصد توسط منحنی آر اس آی به سمت پایین می‌توانید از بازار خارج شوید. این شرایط یک سیگنال مهم برای نزولی شدن روند حرکت قیمت سکه است.
 • در صورتی که قیمت سکه به سمت پایین حرکت کند و همزمان خط منحنی RSI به زیر ۳۰ درصد نزول نماید، نشان از ورود قیمت به محل اشباع فروش بوده و می‌توان انتظار داشت که به زودی روند برعکس شود.
 • با شکست خط ۳۰ درصد توسط منحنی آر اس آی به سمت بالا، می‌توانید وارد بازار شوید. این شرایط یک سیگنال مهم برای صعودی شدن روند حرکت قیمت سکه است.

بهتر است قبل از استفاده از اندیکاتور RSI ابتدا روند حرکت قیمت را با استفاده از ابزارهایی که در بندهای قبلی به آنها اشاره کردیم، تشخیص دهید و سپس تنها از سیگنال‌هایی از RSI استفاده کنید که به صورت همسو با روند صادر می‌شوند. به این معنی که برای روندهای صعودی تنها از سیگنال‌های خرید استفاده کنید و در روندهای نزولی تنها سیگنال فروش را معتبر بدانید. این مهم باعث می‌شود تا میزان اشتباه در معاملات سکه به حداقل‌ترین شرایط ممکن برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت سکه با استفاده از واگرایی ها

تحلیل تکنیکال سکه

یکی دیگر از روش هایی که تحلیل گران ایرانی علاقه بسیار زیادی به آن دارند و البته قدرت بسیار زیادی نیز در بازار سکه از خود نشان داده است، استفاده از واگرایی‌های برای تحلیل تکنیکال قیمت سکه است. این روش و تکنیک تکنیکالی نیز بسیار ساده است و می‌توانید به راحتی و با کمی دقت از آن استفاده کنید. واگرایی در نمودار قیمت زمانی رخ می‌دهد که نمودار بتواند در روند قبلی خود حرکت کند اما اندیکاتور نتواند روند قیمت را تائید نماید. به این معنی که:

 • اگر نمودار قیمت در یک روند صعودی قله جدید را تشکیل دهد و اما قله تشکیل شده در اندیکاتور RSI پایین‌تر از قله قبلی باشد، شاهد یک واگرایی در نمودار قیمت سکه هستیم.
 • اگر نمودار قیمت در یک روند نزولی دره جدید را تشکیل دهد و اما دره تشکیل شده در اندیکاتور RSI بالاتر از دره قبلی باشد، شاهد یک واگرایی در نمودار قیمت سکه هستیم.

با بروز واگرایی در نمودار سکه می‌توانید استدلال‌های زیر را به عنوان تحلیل استفاده کنید:

 • وجود واگرایی نشان از ضعیف شدن روند فعلی دارد و علامتی برای برگشت روند می‌باشد.
 • با بروز واگرایی در روند صعودی باید برای خروج از بازار خود را آماده کنید. زیرا این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای برگشت قیمت به سمت پایین باشد.
 • با بروز واگرایی در روند نزولی قیمت باید برای ورود به بازار خود را آماده کنید. زیرا این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای برگشت قیمت به سمت بالا و صعودی شدن آن باشد.

همچنین می‌توانید از واگرایی‌ها و دقت بالای آنها همزمان با سایر روش های استفاده کنید. برای مثال وقتی همزمان شاهد بروز واگرایی در روند نزولی بودید و همچنین خط روند به سمت بالا شکسته شد، می‌توانید با اطمینان بالاتری به بازار ورود کنید. همسو شدن واگرایی‌ها با هر یک از تکنیک‌هایی که در بندهای قبلی برای تحلیل تکنیکال قیمت سکه برشمردیم، قدرت تحلیل شما را به مراتب افزایش خواهند داد.

آموزش تحلیل بنیادی قیمت سکه

دومین روشی که برای تحلیل قیمت سکه به بررسی آن می‌پردازیم، روش بنیادی است. بنیادی به این معنی که در آن کاربران و تحلیل گران تنها به واسطه شرایطی که قیمت ناشی از رویدادها و حوادث مختلف داشته، اقدام به تحلیل آن برای شرایط پیش رو می‌نماید. تمام وقایعی که در پیش روی ما قرار دارد قبلاً تکرار شده‌اند.

نرخ تورم، نرخ بیکاری، شرایط اقتصادی مملکت، انتخابات، جنگ، بحران‌های محیط زیستی، تحریم، بحران‌های سیاسی و اقتصادی و هزاران رویداد دیگری که ممکن است در هر کشوری شاهد آنها باشیم. هر چند کشور ما از این حیث رکورد دار بوده و تعداد حوادث و رویدادها آن هم از نوع بد ما در صد لیست بدترین‌ها قرار داده، اما این موضوع حداقل به تحلیل گران بازار سکه کمک کرده تا با انواع شرایط محتمل بر این ابزار آشنا باشند. یک تحلیل گر با سابقه می‌داند مکه در هر ماه و هر فصل و با رویدادهای مختلف قرار است چه بلایی سر بازار بیاید.

وقتی صحبت از این می‌شود که قیمت سکه در بازار ایران دائماً روند صعودی داشته و هر چند سال به صورت متوسط درصد سود مشخصی را به معامله گران می‌دهد، در واقع صحبت از یک تحلیل بنیادی روی قیمت سکه است. تحلیل سکه با استفاده از این روش با پیچیدگی‌های زیادی همراه است و توصیه می‌کنیم که از این روش تنها برای تحلیل‌های بلند مدت استفاده کنید. البته در برخی مواقع برای بازه‌های کوتاه مدت نیز کارکرد خاص خود را دارا است.

در تحلیل بنیادی تحلیل گر کمتر به نمودار قیمت توجه داشته  و بیشتر تمرکز خود را روی فاکتورهای اقتصادی و شرایط موجود بر بازار می‌گذارد. این روش تحلیل سکه مزایا و معایب خاص خود را دارد که تحلیل گران حرفه‌ای با آنها آشنا هستند. برای مثال از مزایای اصلی آن می‌توان به ملموس بودن تحلیل با توجه به شرایط بازار اشاره کرد. یا از معایب آن نیز می‌توان به عدم دقت به رفتار سایر معامله گران و تحلیل گران اشاره نمود.

به هر حال تحلیل بنیادی یکی از انواع روش های تحلیلی برای قیمت سکه است. در ادامه برخی از تکنیک‌ها و روش های بنیادی را برای تحلیل سکه برای شما مرور خواهیم نمود که با دقت به آنها می‌توانید از این تکنیک‌ها نیز استفاده کنید.

تحلیل بنیادی قیمت سکه با استفاده از اخبار

یکی از روش های تحلیل بنیادی قیمت سکه تکیه به اخباری است که هر روز از خبرگزاری‌های مختلف نمایش داده می‌شود. اخبار مؤثر بر بازار سکه می‌توانند اخبار سیاسی، نظامی، اقتصادی و حتی اجتماعی باشند. اخباری که قبلاً و در گذشته بارها و بارها تکرار شده و یک تحلیل گر خبره و با تجربه می‌داند که در زمان اعلام آنها بازار چه رفتاری می‌تواند داشته باشد.‌زا این رو به راحتی با توجه به گذشته بازار برای معامله وارد بازار سکه می‌شود. البته درباره تحلیل قیمت سکه با تکیه بر اخبار باید دقت کنید که معمولاً این تحلیل‌ها در کوتاه مدت پاسخگوی نیاز کاربر خواهند بود و در دراز مدت باید آن را با روش دیگری نیز هماهنگ کرده و از آنها نیز تائید بگیرید.

برای مثال به عنوان یک نمونه باید به اخبار مربوط به حملات نظامی اشاره کنیم. در چنین مواقعی که نشان از شروع یک جنگ دارد، کاربران واکنش‌های احساسی در بازار نشان داده و قیمت طلا و سکه با نسوان‌های شدید روبرو می‌شوند. صعودهایی که سکه در شرایط عادی در چند هفته انجام می‌دهد، در چنین مواقعی تنها در چند روز به وقوع می‌پیوندند.

تحلیل گران در چنین مواقعی بلافاصله برای خرید سکه اقدام کرده و از همین نوسانات، سود خوبی کسب می‌کنند. اخباری که در سال‌های اخیر بارها و بارها در کشور ما شاهد آن بوده‌ایم. ایران ما در سایه‌ای از جنگ در حال گذران عمر خود است  و به همین دلیل شما می‌توانید هر چند وقت یک بار اخبار این چنینی را در آن شاهد باشید.

تحلیل بنیادی قیمت سکه با استفاده از فاکتورهای مؤثر بر قیمت

تحلیل فاندامنتال سکه

همچنین استفاده از همه فاکتورهای مؤثر بر افزایش قیمت سکه که در بخش‌های قبلی مقاله به معرفی آنها پرداختیم نیز شاخه‌ای از تحلیل بنیادی قیمت سکه است. با مطالعه بخش‌های قبلی شما به صورت کامل و جامع با عوامل مؤثر بر قیمت سکه آشنا هستید و همچنین نحوه تأثیرگذاری آنها را نیز روی قیمت می‌دانید. پر واضح است که با بررسی آنها در شرایط فعلی می‌توانید اقدام به پیش بینی قیمت سکه نموده و خود را برای ورود به بازار و یا خروج از آن آماده کنید.

برای مثال اگر قیمت طلای جهانی روند صعودی به خود گرفته می‌توانید برای ورود به بازار سکه اقدام کنید. یا اگر شرایط اقتصادی بدی را در کشور شاهد هستیم و روز به روز قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند، افزایش قیمت سکه نیز می‌تواند امری طبیعی باشد.

دقت کنید که برای چنین تحلیلی لازم است تا همه عوامل را به صورت همزمان مورد بررسی قرار دهید. برای مثال وقتی قیمت طلای جهانی در حال افزایش باشد و همزمان به دلیل شرایط خوب اقتصادی شاهد کاهش قیمت دلار در بازار باشیم، قیمت سکه حتماً روند صعودی نداشته و حتی می‌تواند بسته به برآیند حرکت این دو روند نزولی به خود بگیرد. به همین دلیل حساسیت‌های کار در چنین روشی بالا است و لازم است تا کاربران تجربه کافی را قبل از استفاده از آن کسب کنند.

البته لازم به ذکر است که قدرت فاکتورهایی مانند روند حرکت قیمت طلای جهانی، قیمت دلار و شرایط اقتصادی کشور تأثیر بیشتری روی بازار داشته و معمولاً اصلی‌ترین پارامترها در تحلیل بنیادی قیمت سکه محسوب می‌شوند. از این رو بررسی آنها می‌تواند نتیجه لازم را به شما ارائه نماید.

تحلیل بنیادی قیمت سکه با استفاده از شرایط بازار

در بند قبلی اشاره کوتاهی به تحلیل قیمت سکه با تکیه بر شرایط بازار داشتیم. شرایط بازار تحت تأثیر عوامل مختلفی است. برای مثال در برخی مواقع التهاباتی را در بازار شاهد هستیم که اصلاً هیچ ربطی به اخبار و یا فاکتورهای مؤثر بر قیمت سکه نبوده و تنها به دلیل سفته بازی و یا رفتار برخی از دلالان به وجود می‌آید. برخی از افراد بسیار حرفه‌ای نیز از این آب گل آلود ماهی گرفته و سودهای خوبی به دست می‌آورند.

البته استفاده از این روش تحلیلی برای قیمت سکه نیاز به تجربه و تخصص بسیار بالایی داشته و افراد مبتدی در صورت دقت به آن ممکن است تمام سرمایه‌های خود را به باد بدهند. به همین دلیل استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم اما با این حال لازم دانستیم تا به صورت مختصر اقدام به معرفی آن کنیم تا در صورت وقوع شرایط این چنینی بتوانید درک درستی از قیمت سکه داشته باشید.

تحلیل بنیادی قیمت سکه با استفاده از حجم معاملات

یکی از قدرتمندترین تکنیک‌ها مناسب برای تحلیل سکه استفاده از شرایط حجمی بازار است. اگر نگاهی به حجم معاملات در بازار سکه ایران بیندازید، متوجه خواهید شد که این حجم تقریباً در روزهای مختلف ثابت بوده و حتی در صورت افزایش و یا کاهش تغییرات آن چنانی ندارد. حتی افزایش‌های حاصل شده در طول سالیان قبلی با افزایش تعداد سرمایه گذاران به بازار سکه نیز با شیب ملایمی است. به همین دلیل تحلیل گران از این شرایط برای تحلیل استفاده می‌نماید. هر وقت حجم‌های بسیار مشکوک را در بازار سکه شاهد بودید و تعداد خریداران با حجم‌های سنگین وارد بازار شد، می‌توانید از آن به عنوان نشان‌های برای ایجاد یک روند استفاده کنید.

برای مثال فرض کنید که قیمت سکه در هفته‌های گذشته یک روند نزولی را به خود گرفته است. این روند قرار نیست تا همیشه ادامه داشته باشد. تحلیل گران خیلی حرفه‌ای و افرادی که ثروت‌های بسیار کلانی در بازار سکه دارند و به نوعی به عنوان افراد  شرکت‌های جهت دهنده به بازار سکه شناخته می‌شوند، وقتی قیمت سکه تا حد قابل قبولی نزول کرد، اقدام به خرید سکه می‌نمایند تا در رالی صعودی بعدی سود خوبی کسب کنند. ورود این افراد به بازار باعث افزایش حجم معاملات در بازار می‌شود. نشانه‌ای برای تحلیل گران خرد خواهد بود که بهترین زمان برای خرید سکه فرا رسیده است.

تحلیل بنیادی سکه با استفاده از ارزش ذاتی و حباب سکه

یکی دیگر از تکنیک‌های تحلیل بنیادی قیمت سکه استفاده از ارزش ذاتی آن است. در بندها و بخش‌های گذشته مقاله به صورت کامل به تشریح ارزش ذاتی سکه پرداختیم و حتی روش محاسبه آن برای انواع سکه های موجود در بازار را نیز معرفی کرده و مثقال‌هایی را نیز با شما مرور نمودیم. ارزش ذاتی سکه قیمتی کاملاً مستقل از قیمت فعلی آن در بازار است. اختلاف قیمت سکه در بازار و ارزش ذاتی آن از سوی تحلیل گران و بازاری‌ها به عنوان حباب سکه شناخته می‌شود که در ادامه و بخش‌های بعدی روش محاسبه آن را نیز بررسی خواهیم کرد. اما باید بدانید که وقتی بازار حباب به سمت بالا دارد، زمان مناسبی برای خرید نیست و وقت آن رسیده که سکه های خود را خالی کنید. وقتی حباب پایین در سکه وجود دارد، بهترین زمان برای خرید آن فرا می‌رسد.

برای درک این موضوع آن را با تکیه بر مفهوم ارزش ذاتی سکه بیان می‌کنیم. دقت کنید که:

 • وقتی قیمت فعلی سکه در بازار آزاد مقداری کمتر از ارزش ذاتی آن در شرایط فعلی در بازار است، یعنی معامله گران در سود بسیار خوبی قرار داشته و هر لحظه باید انتظار افت قیمت سکه را داشته باشید. این مواقع بهترین زمان برای خالی کردن سکه ها و فروش آنها است.
 • وقتی قیمت فعلی سکه در بازار آزاد مقداری بیشتر از ارزش ذاتی آن در شرایط فعلی بازار است، یعنی معامله گران به اندازه کافی منتظر بوده و بهترین زمان برای شکار سکه ها و خرید آنها فرا رسیده است.

در ادامه با تشریح نحوه محاسبه حباب هر یک از انواع سکه درک بهتری نسبت به این موضوع پیدا خواهید کرد و می‌توانید به راحتی با همین روش ساده برای تعیین بهترین زمان برای خرید هر کدام از انواع سکه، نیم سکه یا ربع سکه اقدام کنید.

آموزش تحلیل فاندامنتال قیمت سکه

تحلیل فاندامنتال قیمت سکه آخرین روشی است که برای تحلیل و پیش بینی قیمت این کالای گرانبها و ارزشمند به بررسی آن می‌پردازیم. البته روش های دیگری نیز برای پیش بینی قیمت سکه وجود دارند که خیلی پرکاربرد نبوده و اطمینانی هم نسبت به نتایج آنها وجود ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا ذهن مخاطبین را بی‌خود با معرفی آنها سردرگم نکنیم. خود ما هم از همین سه روش معمول برای تحلیل و. پیش بینی قیمت سکه استفاده می‌کنیم. اما روش فاندامنتال!

فاندامنتال روشی بینابینی میان روش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی قیمت سکه است. به این معنی که در این روش تحلیل گر در عین اینکه تحلیل جامعی از پارامترهای مؤثر بر قیمت سکه و بررسی شرایط بازار دارد، به صورت کامل اقدام به استفاده از روش های تحلیل تکنیکال نیز برای بررسی قیمت آن می‌کند. در این روش مجموعه‌ای از تکنیک‌ها به کار گرفته شده در کنار هم برای بررسی روند حرکتی قیمت سکه مورد استفاده قرار می‌گیرند و نتیجه به دست آمده نیز تحت تأثیر تمام این تکنیک‌ها است. اما در نهایت اولویت با کدام نتایج است؟

در درجه اول باید بدانید که در اکثر مواقع تکنیک‌های تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال قیمت سکه به صورت همسو با هم عمل کرده و کاربران می‌توانند به راحتی نتایج به دست آمده را تجزیه و تحلیل نمایند. اما در مجموع در این روش تحلیلی تکنیکال نسبت به تحلیل بنیادی در اولویت قرار می‌گیرد و اکثر نتایج به دست آمده از تحلیل تکنیکال روی عملکرد تحلیل گر تأثیر می‌گذارند. نقاط ورود و خروج به بازار با استفاده از تحلیل تکنیکال به دست می‌آیند و حتی حجم معاملات نیز بر پایه اصول تحلیل تکنیکال تعیین می‌شود.

تکنیک‌ها و روش های به کار گرفته شده در تحلیل بنیادی قیمت سکه تنها برای تائید بیشتر و تائید نتایج به دست آمده از تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش یک فیلتر را دارند و به این معنی که اگر با تحلیل تکنیکال حکم به صعودی بودن قیمت سکه دادید اما فاکتورهای مؤثر نشان از نزولی بودن قیمت آن داشتند، می‌توانید دست نگه داشته و وارد بازار نشوید. اما هرگز نباید بنا به تحلیل بنیادی برای ورود و خروج به بازار استفاده کنید.

تحلیل تاریخچه قیمت سکه و بررسی روند حرکتی آن

تاریخچه قیمت سکه

برای اینکه هم یک بخش آموزشی را برای شما تکمیل کنیم و هم تجربه‌ای عملی از روش های تحلیل قیمت سکه را با هم مرور کرده باشیم، در این بخش سعی داریم تا به تحلیل قیمت سکه در طول تاریخ با استفاده از روش های گفته شده بپردازیم. شکل زیر نمودار سکه در طول تاریخ را نشان می‌دهد. در روی شکل خطور مشکلی خط روند نزولی روی نمودار قیمت هستند و خطوط طلایی نیز خط روند صعودی روی نمودار را نشان می‌دهند. اما این نمودار چه اطلاعات جالبی را درباره سکه به ما نشان می‌دهد:

 • در درجه اول به وضوح نشان داده می‌شود مکه قیمت سکه در بازار ایران به صورت کلی روند صعودی داشته و جز در مواقعی کوتاه که در اصطلاح قیمت قرار گرفته در بقیه مواقع روند آن صعودی بوده است. این مهم می‌تواند نشان ‌از این باشد که قیمت سکه همیشه می‌تواند در دراز مدت افزایشی باشد و برای کاربران سود ده بماند. اصلی مکه معمولاً تحلیل گران بنیادی به آن استناد می‌نمایند.
 • در درجه دوم به خوبی مشخص است که قیمت سکه بعد از هر بار صعود بزرگ یا کوچکی که داشته با یک اصطلاح قیمتی هم همراه بوده و همیشه رالی صعودی آن مداوم برقرار نبوده است. شدت و ضعف‌های مختلفی را نیز در هر یک از اصلاح‌های قیمتی شاهد هستیم. انتهای این اصلاح‌های قیمتی بهترین نقاط برای خرید سکه و ورد به بازار برای معامله گران می‌باشند.
 • فلش‌های سبز رنگ نقاطی را نشان می‌دهند که در آنها قیمت سکه خط روند نزولی را به سمت بالا شکسته است. همانطور که می‌بینید بعد از هر بار تکرار این موضوع شاهد یک رالی صعودی خوب در نمودار سکه بوده‌ایم. در واقع شکست خط روند طولانی مدت در تایم فریم روزانه نمودار سکه که به تازگی نیز در نمودار سکه شاهد آن بوده‌ایم، می‌تواند سیگنالی قدرتمند برای خرید سکه باشد.
 • فلش‌های قرمز نشان داده شده نقاطی را نشان می‌دهند که در آنها خطوط روند صعودی به سمت پایین شکسته شده‌اند. با هر بار شکست خط روند صعودی در دراز مدت شاهد اصلاح قیمتی و شروع یک روند نزولی بوده‌ایم. پر واضح است که تکرار این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای خروج از بازار برای معامله گران باشد.

تحلیل قیمت لحظه ای سکه امامی امروز

در این بخش نیز به تحلیل روند حرکت قیمت سکه در طول آخرین روزی داریم که این مقاله نگارش شده است. برای این منظور که می‌تواند جنبه آموزشی را نیز برای شما عزیزان به دنبال داشته باشد، از نمودار شمعی قیمت سکه استفاده کردیم. آخرین شمعی که در تصویر زیر می‌بینید، شمعی است که در انتهای امروز تشکیل شده و به عنوان شمع آخرین روز قیمت به تحلیل آن پرداخته‌ایم.

تحلیل فاندامنتال سکه

دقت کنید که نکات مربوط به شمع‌ها در نمودار شمعی ژاپنی قیمت سکه اهمیت بسیار زیادی برای تحلیل گران داشته و به صورت حرفه‌ای جنبه تحلیلی دارند. به همین دلیل لازم است تا کاربران با نکات مربوط به این شمع‌ها نیز آشنا باشند. بسیاری از افراد هم هستند که تنها با توجه به نحوه تشکیل همین شکل‌ها معاملات خود را در بازار سکه مدیریت می‌نمایند.

در شکل همانطور که ملاحظه می‌کنید، آخرین کندل تشکیل شده در نمودار شمعی به رنگ قرمز است. اگر تنظیمات معمول مربوط به نمودارهای شمعی را تغییر نداده باشید، این رنگ به معنی صعودی بودن قیمت در طول روز بوده است. رنگ‌های سبز نیز کندل‌های نزولی را نشان می‌دهند. البته این رنگ‌ها تنها تنظیماتی است که شما می‌توانید بر اساس سلیقه آنها را تغییر دهید. بنابراین به جای تمرکز روی رنگ‌ها به تنظیمات نمودار قیمت سکه خود مراجعه نمایید. اما برسیم به تحلیل آخرین کندل در نمودار قیمت سکه!

همان طور که اشاره کردیم این کندل یک کندل صعودی است. به این معنی که خط ۱ در روی کندل که با رنگ مشکی رسم کرده‌ایم، حداقل قیمت سکه را در طول امروز نشان می‌دهد. همچنین خط ۲ نیز بالاترین قیمت را نشان می‌دهد. ابتدای فلش مشکی قیمت آغازین سکه را در ابتدای صبح و نقطه انتهایی فلش مشکلی نیز قیمت پایانی قیمت سکه را در انتهای روز نشان می‌دهد.

به وضوح روشن است که قیمت بعد از شروع کاری بازار در ابتدای صبح روند صعودی داشته است و کم کم افزایش داشته است. البته در طول روز یک بار به زیر قیمت ابتدایی صبح نیز کشیده شده و قیمت پایین‌ترین نسبت به آن ثبت شده است. صعود قیمت تا نقطه ۲ ادامه داشته اما فروشندگان قیمت را باز هم به پایین‌تر کشانده و در نهایت در نقطه ۲ به پایان رسانده‌اند.

این کندل نشان می‌دهند که در طول امروز خریداران قدرت بیشتری نسبت به فروشندگان داشته‌اند و دیدگاه عمومی برای روزهای آتی صعودی بودن قیمت سکه است.

تحلیل قیمت سکه

لازم است تا به بررسی و تحلیل قیمت سکه بپردازیم تا در درجه اول دید مناسبی نسبت به بازار سکه برای کاربران ایجاد کنیم و هم اینکه یک پکیج آموزشی نیز برای تحلیل سکه ارائه کرده باشیم. در شکل زیر نمودار قیمت سکه را مشاهده می‌کنید که در هفته‌های گذشته اتفاقات جالبی روی آن افتاده است.

تحلیل سکه

همانطور که ملاحظه می‌کنید قیمت در چند هفته گذشته یک بار خط روند نزولی را به سمت بالا شکسته است. محل شکست خط روند نزولی را می‌توانید با یک فلش سبز به سمت بالا ملاحظه کنید. این شکست خط روند همزمان شده با یک واگرایی در می‌توانید آن را با خط مشکی روی نمودار ملاحظه کنید. جایی که نمودار موفق شده یک دره پایین‌تر از دره قبلی تشکیل دهد اما در اندیکاتور RSI دره جدید تقریباً هم رده و همسو با دره قبلی تشکیل شده است. همچنین در ادامه نیز شاهد هستیم که قیمت میانگین متحرک ۱۰۰ روزه را نیز به سمت بالا شکسته و در حال حاضر بالاتر از آن قرار دارد.

تمام شواهدی که ملاحظه می‌کنید نشان از این دارد که روند نزولی که قیمت سکه در چند هفته قبل‌تر داشته به پایان خود نزدیک شده و شروع یک روند صعودی را در آن شاهد هستیم. مخصوصاً شکست منحنی میانگین متحرک ۱۰۰ روزه که قیمت در چند هفته گذشته بارها و بارها سعی در شکست آن داشته اما موفق نشده بود، می‌تواند یک نشانه بزرگ برای صعودی شدن قیمت سکه در آینده دارد. البته باید متذکر شویم که در همین شرایط شاهد افت قیمت طلای جهانی در یکی دو روزه گذشته بوده‌ایم که افزایش قیمت دلار در بازار داخلی نیز آن را به اثبات می‌نماید.

همچنین توافقات برجام نیز در هفته‌های آینده می‌تواند عاملی برای افت قیمت سکه و یا حداقل ثبات قیمتی در آن باشد. در کنار هم قرار دادن این ویژگی‌ها نشان می‌دهد که هر چند روند قیمت طبق تحلیل تکنیکال به سمت صعودی بودن پیش رفته اما این صعود می‌تواند برای کوتاه مدت باشد و در صورت شنیدن اخبار خوش، قیمت سکه می‌تواند همان روند نزولی را به خود بگیرد.

تحلیل قیمت نیم سکه

نیم سکه نیز یکی از انواع سکه است که بازار بسیار داغی داشته و حتی به دلیل قیمت کمتری که نسبت به سکه تمام دارد، حجم معاملات و تعداد معاملات بالاتری را نیز در برخی مواقع در آن مشاهده می‌کنیم. از این رو تصمیم گرفتیم تا به تحلیل قیمت نیم سکه نیز بپردازیم. البته باید متذکر شویم که در اکثر مواقع نمودار‌های قیمت سکه و نیم سکه همسو با هم رفتار می‌نمایند. همان طور که در نمودار زیر می‌بینید قیمت نیم سکه نیز رفتاری مشابه با نمودار قیمت سکه داشته و البته در تشکیل روند صعودی قدری ضعیف‌تر از سکه عمل کرده است. با این حال شرایط مشابهی را می‌توان برای نیم سکه نیز توصیف نمود.

تحلیل نیم سکه

تحلیل تکنیکال ربع سکه

تحلیل تکنیکال ربع سکه را نیز می‌توانید در شکل زیر مشاهده کنید. در این نمودار نیز همانطور که مشاهده می‌کنید قیمت نیم سکه خط روند نزولی را به مست بالا شکسته است. البته نسبت به سکه صعود زیادی را در ربع سکه شاهد نبوده‌ایم و در تحلیل تکنیکال ربع سکه شواهد کمتری برای صعودی شدن حتمی ربع سکه شاهد هستیم.

بازار سکه و نیم سکه به گونه‌ای رقم خورده که سکه ها همگی یک روند صعودی را با کمی ضعف آغاز کرده‌اند و همه چیز در آینده‌ای نزدیک به شرایط بازار بستگی خواهد داشت.

تحلیل ربع سکه

پیش بینی قیمت سکه

 • اهمیت پیش بینی قیمت سکه
 • پیش بینی قیمت سکه به روش تکنیکال
 • پیش بینی قیمت سکه به روش فاندامنتالی
 • پیش بینی قیمت سکه تحت تأثیر عوامل فصلی
 • پیش بینی قیمت سکه تحت تأثیر وقایع تاریخی
 • پیش بینی قیمت سکه در سال ۱۴۰۰
 • پیش بینی قیمت سکه توسط کارشناسان و اقتصاد دانان
 • پیش بینی قیمت سکه برای ۵ سال آینده

اهمیت پیش بینی قیمت سکه

در بخش قبل سعی مردیم تا همزمان با تحلیل سکه به آموزش روش های تحلیلی پرکاربرد برای قیمت سکه نیز بپردازیم. اگر به صورت دقیق بخش قبل را مطالعه کرده باشید، اکنون می‌توانید برای تحلیل روند حرکت قیمت سکه اقدام کرده و خودتان به نوعی از این روش‌ها برای تحلیل قیمت استفاده کنید. اما در این بخش سعی داریم تا این روش‌ها و برخی دیگر از روش های لازم را به کار گرفته و اقدام به پیش بینی قیمت سکه برای آینده کنیم. قبل از آن باید به بررسی اهمیت این پیش بینی برای کاربران بپردازیم. آیا اصلاً چنین فرآیندی اهمیت دارد یا خیر؟

واقعیت این است که نمودارها و ارقام و اعداد نشان می‌دهند که بازار سکه بعد از بازار بورس در ۱۰ سال گذشته به عنوان پر سود‌ترین بازار مالی ایران شناخته می‌شود. به همین دلیل کاربران زیادی از این بازار برای سرمایه گذاری استفاده می‌نمایند. از این گذشته روند حرکت قیمت سکه می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی سایر بازارهای مالی نیز داشته باشند.

افزایش و ‌یا کاهش قیمت سکه روی شرایط قیمتی سایر بازارها تأثیر گذاشته  و باعث جهت دهی به آنها می‌شود. به همین دلیل هم افرادی که سعی در معامله و سرمایه گذاری در بازار سکه دارند و هم سرمایه‌های خود را به سایر بازارها انتقال می‌دهند، نیاز به پیش بینی قیمت سکه خواهند داشت.

پیش بینی قیمت سکه به روش تکنیکال

در بخش اول سعی داریم تا برای پیش بینی قیمت سکه از روش تکنیکال استفاده کنیم. تکنیکال به عنوان پرکاربردترین تکین به کار گرفته شده برای تحلیل  و پیش بینی قیمت سکه جایگاه خاصی در میان تحلیل گران دارد. تحلیل گران و کاربران بسیار زیادی حتی تنها اتکا به تکنیک‌های این روش برای پیش بینی قیمت سکه اقدام کرده و مطابق با نتایج به دست آمده از آن اقدام به مدیریت معاملات خود می‌نمایند. برای همین منظور در این بخش به صورت کامل به بررسی شرایط قیمت سکه با استفاده از این روش می‌پردازیم.

تحلیل سکه

نمودار بالا نمودار لحظه ای قیمت سکه در بازار را نشان می‌دهد. البته این نمودار در زمان نگارش مقاله حاضر استخراج شده است. همان طور که می‌بینید نمودار قیمت چند هفته پیش یک واگرایی را به خود دیده است (خطوط مشکی ترسیم شده). قیمت موفق به تشکیل یک دره جدید و عمیق‌تر نسبت به دره قبلی شده اما اندیکاتور شرایط برعکسی را داشته است.

پر واضح است این موضوع را تحلیل گران باید به عنوان نشانه‌ای برای بازکشت روند نزولی گذشته به روند صعودی تلقی می‌کردند و خود را برای ورود به بازار نیز آماده می‌نمودند. در ادامه خط روند اصلی بازار به سمت بالا شکسته شده و قیمت موفق شده خود را به بالای آن برساند تا واگرایی رخ داده کاملاً تائید شود و نشانه‌ای دیگر که باید برای ورود به بازار اقدام می‌نمودید.

مطابق با انتظار و نشانه‌های یاد شده قیمت به روند صعودی خود ادامه داده و در ادامه در یک لحظه خط روند فعال فعلی بازار را نیز همراه با میانگین متحرک ۱۰۰ روزه به سمت بالا شکسته و از آنها عبور کرده است. پر واضح است که این علایم نشان می‌دهند که قیمت سکه در حال حاضر می‌تواند به روند صعودی خود ادامه دهد.

در مسیر قیمت دو مقاومت قدرتمند با مستطیل‌های قرمز رنگ نمایش داده شده است. هر کدام از این محدوده‌ها می‌توانند شرایط بازگشت قیمت را فراهم آورند. مخصوصاً اگر اخبار سیاسی مثبت مانند امضا شدن برجام نیز در روزهای آتی صادر شود، می‌توان انتظار داشت که قیمت از یکی از این محدوده‌ها به سمت پایین پرتاب شده و روند حالت نزولی به خود بگیرد.

در مسیر برگشت نیز یک حمایت بسیار عالی بازار با مستطیل سبز رنگ نشان داده شده است که نقش تعیین کننده در صورت بازگشت قیمت خواهد داشت. در صورت پابرجا بودن این حمایت شاهد بازکشت قیمت به روند صعودی اولیه خواهیم بود اما شکست آن می‌تواند قیمت‌های پایین تری را نیز برای سکه رقم بزند.

پیش بینی قیمت سکه به روش فاندامنتالی

برای پیش بینی قیمت سکه به روش فاندامنتالی در کنار نتایج یاد شده در بند قبل لازم است تا پارامترها و فاکتورهای بنیادی مؤثر روی بازار سکه را نیز مرور کرده و ارزیابی کنیم. در طی چند روز گذشته قیمت طلا در بازار جهانی روند رو به افت پیدا کرده و حتی خط روند طولانی مدت روزانه به سمت پایین شکسته است. این موضوع به وضوح نشان می‌دهد که قیمت سکه در بازار نیز می‌تواند تحت تأثیر همین عامل دوباره به روند نزولی بازگردد.

البته فاکتورهای بد اقتصادی شرایط را برای افزایش سکه فراهم می‌آورند. اقتصاد مریض ما همچنین کج دار و مریض به راه خود ادامه می‌دهد اما محقق شدن برجام می‌تواند راه حلی کوتاه مدت برای تسکین دردهای آن بوده و شرایط افت قیمت سکه را فراهم آورد.

از این رو نتیجه پیش بینی قیمت سکه با این روش یک صعود مختصر و سپس افت قیمت است. البته کاربران باید در این مدت اخبار مربوط به برجام را نیز دنبال نمایند. زیرا کنسل شدن آن می‌تواند مانند یک موتور جت قیمت سکه را به سمت بالا پرتاب نموده و همه فعالان بازار را نسبت به عدم امکان کنترل آن مطمئن نماید.

پیش بینی قیمت سکه تحت تأثیر عوامل فصلی

یکی از روش های پیش بینی قیمت سکه دقت به مسائل فصلی است. برای مثال شما باید بدانید که در اواخر سال قیمت سکه می‌تواند روند صعودی به خود بگیرد. در این مواقع حتی می‌توانید حباب سکه را نیز در خرید و فروش‌ها و معاملات مشاهده کنید.

افزایش تقاضا اصلی‌ترین دلیل این موضوع است. همچنین در اواخر فصل پاییز و با نزدیک شدن به عید کریسمس نیز باید شاهد افزایش قیمت سکه باشیم. در این مواقع از سال به دلیل افزایش زیاد تقاضا برای خرید طلای جهانی، قیمت آن رو به افزایش گذاشته و متعاقباً قیمت سکه و طلا نیز در بازار ایران افزایش پیدا می‌نماید.

پیش بینی قیمت سکه تحت تأثیر وقایع تاریخی

تحلیل سکه

وقایع تاریخ نیز یکی از راه‌های پیش بینی قیمت سکه هستند. با دقت به آنها می‌توانید همان نتایج را برای آینده نیز تعمیم دهید. برای مثال همین چندی پیش انتخابات ریاست جمهوری را پشت سر گذاشته‌ایم. افراد مطالعه و با تجربه می‌دانستند که در ماه‌های منتهی به انتخابات باید شاهد افت قیمت در بازار سکه و یا به ثبات رسیدن آن باشند. به همین دلیل از چند ماه قبل سکه های خود را رد کرده و دیگر وارد بازار نشدند تا فرصتی دوباره برای این موضوع پیدا کنند.

پیش بینی قیمت سکه در سال ۱۴۰۰

پیش بینی قیمت سکه در سال ۱۴۰۰ به شدت تحت تأثیر برجام خواهد بود. به سرانجام رسیدن برجام می‌تواند باعث افت کوتاه مدت قیمت سکه شده و در ادامه سال قیمت آن را با ثبات همراه نماید. در حالی که عدم موفقیت در مذاکرات هسته‌ای نتیجه‌ای جز پرتاب قیمت سکه را به دنبال نخواهد داشت.

پیش بینی قیمت سکه توسط کارشناسان و اقتصاد دانان

اکثر کارشناسان و اقتصاد دانان نیز قیمت سکه را منوط به مذاکرات هسته‌ای می‌دانند و همگی منتظر نتایج این مذاکرات هستند. اما چیزی که مشخص است این است که قیمت سکه اصلاح بسیار خوبی را پشت سر گذاشته و حتی در صورت به سرانجام رسیدن نیز نباید شاهد افت خیلی شدید قیمت باشیم و به ثبات رسیدن قیمت می‌تواند نتیجه معقول تری برای بازار سکه باشد.

پیش بینی قیمت سکه برای ۵ سال آینده

سکه در سال‌های گذشته نشان داده است که همیشه کمی بالاتر از نرخ تورم ایران به راه خود ادامه می‌دهد. به این معنی که اگر مسئولین لطف کرده و نرخ تورم را در همین حوالی ۳۰ تا ۴۰ درصد نگه دارند، سکه نیز می‌بایست به صورت متوسط در هر سال رشد ۳۵ تا ۴۵ درصدی را تجربه نماید. کم شدن میزان تورم می‌تواند میزان افزایش قیمت سکه را نیز بکاهد. اما با این حال پیش بینی قیمت سکه از جانب ما برای ۵ سال آینده روند صعودی و البته رسیدن قیمت سکه به همین درصدهای سود به صورت متوسط در سال است. البته در همین حین امیدواریم که اقتصاد کشور روند بهبودی به خود بگیرد.

حباب قیمت سکه

 • حباب سکه چیست؟
 • روش تعیین حباب قیمت سکه
 • آیا حباب قیمت سکه می‌ترکد؟
 • آیا طبق عوامل فاندامنتالی قیمت سکه در حال حاضر حباب دارد؟

حباب سکه چیست؟

حباب سکه

ترس از حباب گل لاله باعث شده تا در هر بازاری یک ترس و وحشت از حباب در چشم و گوش کاربران به وجود آید. حباب سکه چیز خیلی عجیبی نیست و جزء واقعیت‌های بازارهای مالی محسوب می‌شود. واقعیتی که مختص به بازار سکه و حتی بازار ایران هم نیست و در همه بازارها شاهد آن هستیم.

حباب همان طور که از اسمش پیداست، یک کره توخالی است که با بزرگ‌تر شدن احتمال ترکیدن آن بیشتر می‌شود. هر لحظه نیز احتمال ترکیدن آن وجود دارد. حال فرض کنید که اگر شما سوار این حباب شوید، چه اتفاقی منتظر شما است؟ با ترکیدن حباب ناگهان به زیر کشیده خواهید شد و سرمایه‌های شما با افت بسیار زیادی همراه می‌شود. حباب سکه به معنی افزایش قیمت سکه به بالاتر از میزان ارزش ذاتی آن در بازار است.

البته حباب منفی نیز در بازار تعریف می‌شود که به معنی کاهش قیمت سکه به مقدار واقعی و ارزش ذاتی آن در بازار می‌باشد. هر دو حباب خیلی زود می‌ترکد و بازار باید به شرایط اعتدال خود باز گردد. به همین دلیل از آنها به عنوان حباب یاد می‌شود. حباب مختص سکه نبوده و در بازار نیم سکه و ربع سکه حتی در برخی مواقع بسیار شدیدتر از خود سکه نیز وجود دارد. حباب ربع سکه به دلیل بالا بودن تقاضا برای آن همیشه مثبت است و کمتر شاهد حباب منفی در ربع سکه هستیم.

روش تعیین حباب قیمت سکه

تعیین حباب سکه بسیار ساده است. در بندهای قبلی شما را با روش محاسبه ارزش ذاتی سکه در هر لحظه آشنا کردیم. با استناد به آن شما می‌توانید در چند ثانیه حباب سکه را تعیین کرده و شرایط بازار را در لحظه درک کنید. برای تعیین حباب سکه به روش زیر عمل کنید:

فرمول محاسبه حباب سکه

در صورتی که قیمت سکه در بازار بیشتر از ارزش ذاتی لحظه ای آن باشد، فرمول بالا یک عدد مثبت به شما خواهد داد که به معنی مثبت بودن حباب سکه است. یعنی قیمت لحظه ای سکه در بازار بیشتر از ارزش ذاتی آن معامله می‌شود و هر لحظه باید انتظار افت قیمت را داشته باشید. در صورتی که قیمت لحظه ای سکه در بازار کمتر از ارزش ذاتی آن باشد، فرمول بالا عدد منفی به شما نشان خواهد داد که نشان از این دارد که هر لحظه باید منتظر افزایش قیمت سکه و رسیدن آن به ارزش ذاتی آن باشیم.

برای معامله با حباب سکه بهتر است به نکات زیر دقت نمایید:

 • در نظر داشته باشید که نزدیک شدن قیمت سکه به ارزش ذاتی آن برای تحلیل گر کافی است و حتماً نباید این دو دقیقاً با چند رقم ممیز روی هم سوار شوند.
 • در بسیاری از مواقع وقتی حباب مثبت سکه ترکیده و قیمت به نزدیکی ارزش ذاتی آن می‌رسد، می‌تواند برای ورود به بازار اقدام نمود.
 • بهترین راه معامله با حباب سکه و نوسان گیری با آن این است که وقتی حباب سکه منفی است اقدام به خرید کنید و وقتی حباب مثبت شد برای فروش و کسب سود اقدام نمایید.

آیا حباب قیمت سکه می‌ترکد؟

به فاکتورها و پارامترهایی که روی حباب سکه تأثیر دارند، نکاهی بیندازید. قیمت دلار در بازار آزاد نه ارز نیمایی و سنا و بانک مرکزی و جهانگیری و …، قیمت طلای جهانی، مقدار طلای موجود در سکه  و البته مقدار ناچیزی مالیات و دستمزد ضرب سکه.

این پارامترها به هیچ وجه با دستور دولت تعیین نمی‌شوند و هیچ کسی هم نمی‌تواند روی آنها نقش داشته باشد. بلکه این بازار و شرایط اقتصادی است که برای آنها تعیین کننده خواهد بود. به همین دلیل برخلاف باور بسیاری از افراد سکه حباب آنچنانی نداشته و قیمت‌های فعلی اعداد منطقی برای آن هستند. با بدتر شدن شرایط بازار و اقتصاد ایران این اعداد به راحتی می‌توانند به سمت بالا جابجا شوند.

آیا طبق عوامل فاندامنتالی قیمت سکه در حال حاضر حباب دارد؟

خیر. تمام فاکتورهای اقتصادی ایران نشان می‌دهند که قیمت سکه در قیمت‌های فعلی شرایط منطقی دارا است

. نرخ تورم، نرخ بیکاری، افزایش قیمت‌ها و مواردی از این دست نشان از اقتصاد بیمار ایران دارد که تأثیر آن را در بازار سکه نیز شاهد هستیم.

قیمت لحظه ای سکه حتی به روش بنیادی و فاندامنتالی نیز در اعداد منطقی بوده و کاهش قیمت آن منوط به بهتر شدن شرایط اقتصادی خواهد بود. دقت کنید که با دستور و جنگ‌های چریکی در بازار سکه برای دستگیر کردن و زندانی کردن دلال هم نمی‌توان قیمت را کنترل کرد و بازار به راه خود ادامه خواهد داد. کنترل بازار سکه تنها با بهتر شدن شرایط اقتصادی امکان‌پذیر خواهد بود. البته افت قیمت طلای جهانی نیز عامل مهمی در آن است.

قیمت سکه و ارتباط آن با اقتصاد ایران

 یکی از نکات بسیار مهمی که درباره قیمت سکه باید با شما در میان بگذاریم و ارتباط آن با اقتصاد ایران است. البته این بررسی بیشتر از اینکه یک نوع اطلاعات عمومی باشد در واقع می‌تواند راهکاری برای انجام معاملات بهتر در بازار سکه نیز باشد. ارتباط میانه قیمت سکه و اقتصاد ایران معمولاً به صورت معکوس است. به این معنا که بهتر شدن شرایط اقتصادی در کشور ما منجر به ایجاد رفاه بیشتری شده و در نتیجه تقاضا برای خرید سکه نیز کاهش پیدا می‌کند و همین امر می تواند دلیلی برای کاهش قیمت سکه باشد. از طرف دیگر وقتی با بحران های اقتصادی روبرو می شویم علاقه مردم برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی مختلف بیشتر شده که یکی از این بازارها نیز بازار سکه خواهد بود.

سال ها تجربه ما در بازار سکه نشان می دهد که قیمت سکه در بازه های زمانی طولانی مدت چند درصد بیشتر از تورم اقتصاد ایران با افزایش روبرو می شود. با این عنوان که اگر به طور متوسط در هر سال ۳۰ درصد تورم را شاهد باشیم در بازه های زمانی طولانی مدت قیمت سکه در هر سال می تواند تا ۴۰ درصد افزایش را ثبت کند.

سکه تبدیل به یک نماد برای مردم ایران از اقتصاد ایران شده است. برخلاف دلار که قیمت آن علاوه بر شرایط اقتصاد ایران به بازارهای جهانی نیز مربوط می شود قیمت سکه در اکثر مواقع بیشترین میزان تاثیر پذیری خود را از رفتار مردم می گیرد.

از این بخش از مقاله می توان یک نتیجه گیری بسیار مهم داشت. وقتی اقتصاد ایران در شرایط بحرانی قرار می گیرد و شاهد افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در بازار باشیم سیگنال برای خرید در بازار سکه نیز صادر شده است. معمولاً در بحران های اقتصادی در کشور ما سکه تبدیل به بازاری امن برای مردم می شود که می توانند با انتقال سرمایه های خود به این بازار مانع از افت ارزش آنها شده و یک سرمایه گذاری مطمئن نیز برای خود رقم بزنند. این انتقال سرمایه ها به بازار سکه افزایش تقاضا در این بازار را به دنبال خواهد داشت و در نتیجه شاهد افزایش قیمت در بازار سکه نیز خواهیم بود.

چرا باید سکه بخریم؟

 آیا سرمایه گذاری در بازار سکه برای همه ما لازم است؟ آموزش تحلیل و پیش بینی سکه و همچنین بررسی شرایط این بازار نسبت به اقتصاد ایران همگی نکاتی هستند که می توانند شما را در انتخاب بهترین زمان برای خرید سکه کمک کنند. اما سوال مهم اینجاست که آیا همه ما باید برای خرید سکه اقدام کنیم و سرمایه‌گذاری در این بازار برای ما لازم است؟ نکات زیر می تواند شما را در این باره راهنمایی کند.

در درجه اول لازم به یادآوری است که سرمایه گذاری تنها در یک بازار ممکن است ریسک های بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد. برای مدیریت ریسک و شرایط سرمایه گذاری هم که شده حتما می بایست در بازارهای مختلف سرمایه گذاری کنید. به همین دلیل بازار سکه نیز می‌تواند یکی از اولویت های شما برای ایجاد تنوع در سرمایه گذاری باشد.

دقت کنید که بازار سکه بعد از بازار بورس پربازده ترین بازار مالی در طولانی مدت در ایران است و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند شرایط بسیار خوبی از نظر مالی برای شما به دنبال داشته باشد.

تجربه ثابت کرده که سرمایه گذاری در بازار سکه در طولانی مدت همیشه شرایط خوبی پیدا کرده و به همین دلیل رفتن سراغ این بازار در نهایت در دراز مدت به نفع شما خواهد شد.

 با توجه به این شرایط توصیه ما این است که در صورت داشتن سرمایه اضافی بخشی از آن را برای سرمایه‌گذاری در بازار سکه قرار داده و به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت در این بازار باشید. بعد از خرید سکه ها آنها را در جای امنی نگه داری کرده و دیگر به دنبال بررسی نوسانات موجود در بازار نروید زیرا این امر می‌تواند هیجانات شما را افزایش داده و دلیلی بر تصمیمات اشتباه از سوی شما باشد.

 مراقب خرید سکه های تقلبی باشید!

 یک نکته بسیار مهم دیگر را نیز بایستی درباره خرید سکه در بازار اشاره کنیم. دقت داشته باشید که در حال حاضر سکه های تقلبی بسیار زیادی در بازار رد و بدل می شوند که خرید و فروش آنها ممکن است خطراتی را برای شما به دنبال داشته باشد. برخی از افراد سودجو از ناآگاهی های کاربران سوء استفاده کرده و با سکه های تقلبی به دنبال رسیدن به سود های بسیار زیاد هستند. این دسته از افراد معمولاً بر روی سکه های معمولی برچسب های سکه های واقعی را نصب می کنند که تشخیص تقلبی بودن آن کمی پیچیده است.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار سکه هستید حتماً فرایند خرید و فروش سکه ها را از مراکز معتبر انجام دهید تا این چالش‌ها نیز گریبانگیر شما نشود. با توجه به افزایش قابل توجه قیمت سکه در ایران در چند سال اخیر این روش کلاهبرداری به شدت رعایت شده و کلاهبردان زیادی در این زمینه فعالیت می نمایند.

 خرید سکه از مراکز معتبر و شناخته شده حتی با کمی کارمزد های بالاتر در نهایت می تواند خرید مطمئن‌تری برای شما باشد. زیرا یکی از اصلی ترین روش های کلاهبرداران در این زمینه ترغیب کاربران به خرید سکه با کارمزد های بسیار پایین و حداقل سود است. البته خرید سکه با قیمت پایین‌تر در نهایت به نفع شماست اما دقت کنید که برای رسیدن به چنین منظوری در دام افراد کلاهبردار نیافتید.

دانستنی‌ هایی مهم درباره قیمت سکه و معاملات سکه در بازار ایران

 • بهترین زمان معامله سکه در بازار ایران برای کوتاه مدت
 • بهترین زمان معامله سکه در بازار برای بلند مدت
 • آیا سکه در بلند مدت همیشه سود ده است؟
 • آیا سکه می‌تواند جایگزینی برای طلا باشد؟
 • آیا تب سکه مانند تب گل لاله است؟
 • آیا ممکن است قیمت سکه به ۱۰ سال قبل بازگردد؟
 • سلطان سکه که بود و چرا دستگیر شد؟
 • آیا قیمت سکه در شهرهای مختلف فرق می‌کند؟
 • قیمت واقعی سکه امامی چقدر است؟
 • مزایای بازار سکه
 • معایب بازار سکه
 • آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت سکه در کانون بورس

بهترین زمان معامله سکه در بازار ایران برای کوتاه مدت

تعیین بهترین زمان برای خرید سکه در بازار ایران به روش تحلیل بستگی دارد. بسیاری از افرادی که برای کوتاه مدت به دنبال معاملات سکه هستند، می‌توانند در نقاطی وارد بازار شوند که قرار است قیمت سکه بعد از گذشت مدت کوتاهی دوباره به اصلاح بپردازد، در حالی که برای افراد دیگر این موضوع ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته  و روند صعودی بودن قیمت کاملاً تثبیت شود. اما با این حال اگر نمودار لحظه ای قیمت سکه را نگاه کنید مشاهده می‌کنید که قیمت به صورت زیگزاگ در حرکت است. این زیگزاگ‌ها به ترتیب رالی‌های صعودی و نزولی هستند. به این معنی که بعد از هر رالی صعودی یک اصلاح قیمت را شاهد هستیم و در نقطه مقابل بعد از هر نزول نیز یک روند صعودی را شاهد هستیم.

بهترین زمان خرید سکه

بهترین نقطه برای خرید سکه در کوتاه مدت انتهای اصلاح‌های قیمت در روند صعودی است. یعنی وقتی قیمت روند صعودی به خود گرفته و در این مسیر با اصلاح‌هایی همراه می‌شود، این اصطلاح‌های قیمت اجازه خرید به کاربران تازه وارد را صادر می‌نمایند تا افراد تازه نفس رالی‌های صعودی جدید قیمت را رقم بزنند.

بهترین زمان معامله سکه در بازار برای بلند مدت

برای کسانی که برای بلند مدت به دنبال خرید و نگهداری از سکه هستند، نقاط خرید خیلی اهمیت خاصی ندارد. البته باید دقت کنند مکه در انتهای روندهای صعودی که اوج قیمتی هستند وارد بازار سکه نشوند. وقتی رند به یک روند نزولی تبدیل شده و قیمت در حال اصلاح است، بهتری زمان برای خرید سکه برای طولانی مدت است.

آیا سکه در بلند مدت همیشه سود ده است؟

یکی از سؤالات بسیار مهمی گه در ذهن کاربران وجود دارد، سودده بودن بازار سکه در دراز مدت است. همانطور که تاریخچه قیمت سکه را با هم بررسی کردیم، هر چند سکه در طول سال‌هایی با اصلاح قیمتی و کاهش نیز روبرو بوده اما در دراز مدت همیشه روند صعودی به خود گرفته است. این موضوع باعث شده تا بسیاری از تحلیل گران و کارشناسان بر این عقیده باشند که نمودار قیمت سکه به جز اصلاح‌های کوتاه مدت چند ماهه در دراز مدت روند صعودی خواهد داشت. اما دلایل دیگری نیز برای این بارو وجود دارد:

 • نداشتن یک ساختار درست اقتصادی در کشور و افول نظام اقتصادی روز به روز باعث بدتر شدن شرایط می‌شود.
 • نرخ تورم همیشه اعداد بسیار شگفت انگیزی را در بازار ایران به ثبت می‌رساند.
 • نرخ بیکاری، میزان تولید ناخالص داخلی، نرخ وام بانکی و سایر فاکتورهای اقتصادی نیز دائماً روند بدتر شدن را دارا هستند.

به نظر می‌رسد که تمام فاکتورهای داخلی مؤثر بر قیمت سکه همیشه شرایطی را فراهم آورده تا قیمت این کالا روند رو به رشد داشته  و در دراز مدت سودده باشد. همین اصطلاحات موقتی‌هایی را هم که در نمودار قیمت سکه شاهد هستیم، به دلیل تأثیری است که دلار و البته قیمت طلای جهانی روی آن دارا هستند. از این رو به نظر می‌رسد که تا زمانی که در نمودار قیمت طلای جهانی شاهد افزایش قیمت باشیم، در نمودار سکه نیز شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

آیا سکه می‌تواند جایگزینی برای طلا باشد؟

همان طور که در آمارها و مقایسه بازارها مشاهده کردید، بازار سکه به عنوان دومین بازار سودده در ایران خود را ثابت رده است و اختلاف بسیار زیادی با بازار سوم که بازار طلا است دارد. از این رو این مهم در ذهن مخاطبین نیز به ثبت رسیده که بازار سکه می‌تواند نوسانات بیشتر و سود بیشتری را برای سرمایه گذاری به دنبال داشته باشد. اما این موضوع مهم نیز در ذهن همه تحلیل گران وجود دارد که طلا به عنوان یک کالای جهانی، جایگاه خاص خود را هم در بازارهای داخلی و هم در بازارهای بین المللی دارا بوده و هیچ چیزی نمی‌تواند جایگاه آن را به خطر بیندازد. از این رو حتی در مواقعی طلا می‌تواند به عنوان یک کالای مطمئن به عنوان پشتیبان سکه نیز عمل کند.

بسیاری از کاربران فعال در بازار وقتی قیمت سکه روند نزولی به خود می‌گیرد، برای اینکه سرمایه‌های خود را حفظ کرده و در اصلاح قیمت سکه دخیل نکنند، آنها را به طلا انتقال می‌دهند. پر واضح است که هر دو این بازارها جایگاه خاص خود را داشته و به هیچ وجه نمی‌توان بازار سکه را به عنوان بازاری جایگزین طلا در نظر گرفت. اما با این حال می‌تواند در مواقعی به عنوان یک بازار همراستا با طلا عمل نموده و فعالان بازار نیز از این فرصت استفاده می‌نمایند.

آیا تب سکه مانند تب گل لاله است؟

تب کل لاله تبی بود که کاربران برای یک کالای بی‌ارزش و یا با ارزش کم داشتند. در حالی که پشتوانه اصلی سکه ها طلا است و ۹۰ درصد وزن آنها را فلز گرانبهای طلا تشکیل می‌دهد. از این گذشته کاربران می‌توانند هر لحظه ارزش ذاتی سکه را محاسبه کرده و حباب آن را نیز با فرمول‌های گفته شده به دست بیاورند. این مهم نشان می‌دهد که قیمت سکه با حباب و تب زیادی همراه نیست و روند طبیعی و منطقی خود را طی می‌کند.

از این گذشته افت شدید قیمت سکه منوط به عوامل بسیار زیادی است که به نظر خیلی منطقی نمی‌رسند. برای این منظور لازم است تا قیمت دلار و طلای جهانی به صورت همزمان با افت بسیار زیادی روبرو باشند که به نظر چنین امری خیلی طبیعی به نظر نمی‌رسد.

آیا ممکن است قیمت سکه به ۱۰ سال قبل بازگردد؟

چنین موضوعی از نظر کلی چیز بعیدی نیست؛ اما واقعیت این است که چه از نظر روانشناسی بازار و چه از نظر شرایط اقتصادی که کشور ما در آن قرار دارد، بسیار دور از انتظار است که قیمت سکه با افت شدیدی روبرو شده و به ۱۰ سال پیش خود باز گردد. به دلیل نداشتن زیرساخت‌های مناسب اقتصادی و همچنین نداشتن برنامه‌ریزی درست در اقتصاد، نرخ‌های باز دارنده مانند تورم، بیکاری، کاهش صادرات و مواردی از این دست هر ساله به صورت افسار گسیخته راه صعود را ادامه می‌دهند و تا زمانی که در چنین شرایطی باشیم، هیچ شانسی برای بازگشت قیمت‌ها نه برای سکه بلکه برای هیچ کالای دیگری نخواهیم بود. از این رو نباید به این موضوع دل بست و به این امید زندگی کرد.

البته در ماه‌های گذشته اخباری مبنی بر دو طرفه شدن بازار بورس در محافل نقل و قول شد مه در صورت وقوع آن می‌توان انتظار داشت تا قیمت‌ها در برخی مواقع در جهت نزول نیز برنامه‌ریزی شوند. در صورت دو طرفه شدن بازار حرفه‌ای سکه، می‌توان انتظار داشت که تأثیر عوامل کاهشی روی قیمت سکه بیشتر شده و بیشتر از قبل شاهد اصلاح قیمتی در آن نیز باشیم.

سلطان سکه که بود و چرا دستگیر شد؟

با شخصیت حقیقی سلطان سکه خیلی کاری نداریم و قصد ما از آوردن این بند پرداختن به شرایط زندگی و شخصیت خود این فرد نیست. اما برای اینکه شرایط بازار سکه را بیش از پیش به شما نشان دهیم، لازم دانستیم تا برخی از فعالیت‌هایی که به سلطان سکه نسبت داده می‌شد را مرور کنیم. سلطان سکه از قرار معمول یک دلال قدیمی بازار سکه در تهران بود که به واسطه تجربه طولانی بودن بیش از ۳۰ ساله تبدیل به فردی مشهور و البته محبوب در میان بازاری‌ها و سایر دلالان شده بود. از قرار معمول نیز سایر دلالان با حرف‌ها و سیگنال‌های سلطان اقدام به خرید و فروش سکه می‌کردند. به این معنی که وقتی سلطان حرف از خرید و انبارهای سکه می‌زد، تمام دلال‌ها سعی در جمع‌آوری سکه ها می‌نمودند.

طبق آخرین گفته‌های پلیس در زمان دستگیری، وی و تمام دلالان زیر دست وی در حدود ۲ تن سکه انبار کرده بودند. انبار کردن و عدم انتقال سکه ها به ابزار باعث می‌شود تا عرضه آن به شدت افت کند و تقاضای زیاد دلیلی بر پرتاب قیمت سکه به سمت بالا باشد. اتفاقی که تنها مربوط به بازار سکه ایران نبوده و در اکثر بازارهای بین المللی نمونه‌های آن را داریم. برای مثال بازار ارز‌های دیجیتال هر روز در معرض چنین مشکلی قرار دارد. به دنبال درست یا نادرست قلمداد کردن کار سلطان سکه نیستیم اما لازم است کاربران بدانند که بازار سکه می‌تواند چنین شرایطی را نیز دنبال نماید.

حالا شما می‌توانید در هر لحظه حباب سکه را حساب کنید و آن را با ارزش ذاتی هر کدام از انواع سکه مقایسه نموده و تشخیص دهید که بازار در چه سمتی حرکت کرده است. البته در همان زمان نیز چنین محاسباتی نشان می‌داد که قیمت سکه خیلی هم بیراه بالا نرفته و تمام این مسائل چه در بحث افزایش قیمت دلار و چه در بحث افزایش قیمت سکه بیشتر از اینکه از سلطان سکه نشات بگیرد، تحت تأثیر شرایط بد اقتصادی و فاکتورهای افتضاح اقتصادی در بازار ایران اعم از نرخ تورم بود. اتفاقی که احتمال وقوع مجدد آن چندان دور از انتظار نیست و همه سلاطین سکه نیز دستگیر شوند، باز هم باید برای آن خود را آماده کنید.

آیا قیمت سکه در شهرهای مختلف فرق می‌کند؟

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای مؤثر بر قیمت سکه در ایران میزان عرضه و تقاضا است. وقتی در شهری میزان تقاضا با عرضه بازار هم خوانی نداشته باشد، قیمت رو به صعود می‌گذارد. به همین دلیل ممکن است در لحظه قیمت سکه در شهرهای مختلف با یکدیگر متفاوت باشد اما در کلیت و در طولانی مدت قیمت‌ها به یک عدد نزدیک می‌شوند و با یکدیگر هماهنگ می‌گردند. اما با این وجود شرایط عرضه و  تقاضا ممکن است قیمت سکه را برای لحظاتی در بازار شهرهای مختلف با یکدیگر متفاوت نماید.

قیمت واقعی سکه امامی چقدر است؟

هدف ما از درج این بند این است که خیلی‌ها تصور می‌نمایند که قیمت واقعی سکه امامی در حال حاضر خیلی کمتر از اعدادی است که در بازار آنها را شاهد هستیم. حتی برخی از تحلیل گران بنیادی نیز بر این باور هستند که قیمت سکه در همین امروز باید روی ۶ میلیون تومان باشد. این شایعات و احادیث نقل شده از سوی این دست از تحلیل گران و یا کسانی که فقط به دنبال تهییج مردم به فروش و یا حتی در برخی مواقع خرید سکه هستند نباید برای شما فریبنده باشد. بهتر است به واقعیت‌ها نگاه کنید. واقعیت‌ها اعداد هستند. برای مثال دولت می‌تواند تا هزار سال آینده هر سال نرخ تورم کشور را زیر ۱ درصد اعلام کند اما قیمت‌ها از اعلامیه‌های دولت تبعیت نمی‌کنند. آنها به خوبی واقعیت بازار را به شما نشان می‌دهند.

به همین دلیل است که اصرار داریم تا خود شما روش های تحلیل قیمت سکه را بیاموزید و مطابق با اصول پیش بینی قیمت سکه برای آن اقدام کنید. تحت تأثیر حرف‌ها و صحبت‌های سایرین چه مسئول و چه غیرمسئول قرار نگرفته و فقط به خود بازار اعتماد داشته باشید.

مزایای بازار سکه

مزایای خرید سکه

برای کسانی که به دنبال ورود به بازار سکه هستند، بسیار مهم است که با مزایای این بازار نیز آشنا باشند. مزایای بازار سکه را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

 • امکان دریافت سودهای بسیار کلان: در بازار سکه این امکان وجود دارد که سرمایه گذاران در مدت کوتاهی سودهای خوبی کسب کنند.
 • نقد شوندگی بالا: نقد شوندگی بالا نیز یکی از مزایای این بازار محسوب می‌شود. شما در هر ساعتی می‌توانید با مراجعه به صرافی‌ها سکه های خود را نقد کنید. حتی در برخی مواقع امکان انجام معاملات معمول زندگی خود را نیز با سکه خواهید داشت.
 • ریسک کم در طولانی مدت: بازار سکه در طولانی مدت ریسک کمی داشته و می‌توان سودهای آن را تضمین شده دانست. البته این موضوع برای بازه‌های طولانی مدت ۵ سال به بالا است.
 • امکان خرید فروش اینترنتی و تلفنی: معامله گران در بازار سکه می‌توانند بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل تنها با یک تلفن و یا خط اینترنتی برای خرید و فروش سکه اقدام نمایند.

معایب بازار سکه

دقت به معایب بازار سکه نیز برای کسانی که به تازگی وارد این بازار می‌شوند، اهمیت زیادی دارد. شما بایستی با دقت به تمام عوامل و جوانب برای ورود و فعالیت در بازار سکه اقدام کنید. مهم‌ترین معایب بازار سکه به شرح زیر می‌باشند:

 • ریسک بسیار بالا در کوتاه مدت: قیمت سکه در کوتاه مدت می‌تواند نوسانات بسیار زیادی داشته باشد. همین امر باعث می‌شود تا ریسک وارد شده به سرمایه‌های کاربران در بازه‌های زمانی کوتاه بسیار بالا رفته و شرایط برای کسانی که کنترل خوبی روی معاملات خود ندارند، سخت شود. برای مثال تمام کسانی که حدود یک سال پیش از نگارش این مقاله در قیمت‌های ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان سکه خریده‌اند، در حال حاضر در ضرر بالایی قرار دارند.
 • تأثیرپذیری بالا از فاکتورهای اقتصادی و اخبار: یکی دیگر از معایب بازار سکه البته باز برای کوتاه مدت تأثیرپذیری بالای آن از اخبار اقتصادی و سیاسی است. برخی از خبرها می‌توانند در لحظه قیمت سکه تا درصد قابل توجهی جابجا نمایند. احتمالاً اگر دولت برای دستگیری گوینده‌های اخبار به عنوان سلطان سکه اقدام نکند، باید در چنین مواقعی جوانب احتیاط را در نظر بگیرید.
 • شرایط نگهداری: نگهداری از سکه ها نیز شرایط خاص خودش را دارد. مخصوصاً برای کسانی که قصد خرید حجم بالای سکه ها را دارند. بهترین شرایط در این مواقع صندوق امانات بانک است اما این صندوق‌ها خیلی وقت است که پر شده و پیدا کردن یکی که خالی باشد، می‌تواند هفته‌ها به طول بکشد.

آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت سکه در کانون بورس

دوره‌های حرفه‌ای آموزش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال یکی از نیازمندی‌های این روزهای جامعه ما است. این دوره‌ها می‌توانند یک روش سرمایه گذاری عالی را پیش پای کاربر بگذارند. البته انتخاب دوره درست تأثیر بسیار زیادی روی آینده افراد نیز به دنبال خواهد داشت. اگر دقت خوبی به دوره انتخاب شده نداشته باشید، در مسیری قرار خواهید گرفت که برون رفت از آن ممکن است با ضررهای بسیار زیاد مالی برای شما همراه باشد. بهترین تیم آموزش سرمایه گذاری در بازار‌های مختلف را در کانون بورس گرد هم آورده‌ایم تا با ارائه به روزترین و حرفه‌ای‌ترین نکات و تکنیک‌ها شما را برای ورودی قدرتمند به انواع بازارهای مالی مانند بازار سکه آماده کنیم. با ما در کانون بورس نگاهتان به بازار عوض خواهد شد.

قیمت لحظه ای سکه

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از قیمت سکه و عوامل موثر بر آن

بازار سکه نیز مانند سایر بازارهای مالی تبدیل به یک بازاری برای کسب سود برای کاربران تبدیل شده است. برخلاف گذشته که سکه بیشتر یک کالای تزئینی بوده و جنبه کادو داشت، امروزه تبدیل به یکی از حرفه‌ای‌ترین بازارهای ایران شده و درست عمل کردن در آن می‌تواند سود بسیار خوبی را برای کاربران به دنبال داشته باشد. اما لازم است تا قبل از هر اقدامی آموزش‌های لازم را پشت سر گذاشته و با دقت به این آموزش‌ها برای موفقیت در بازار تلاش کنید.

بی‌مهابا وارد گود شدن، چیزی جز ضرر عاید مشا نخواهد کرد. بازار بسیار جان سخت‌تر و حرفه‌ای‌تر از همه ماها است و اگر کوچک‌ترین خطایی در آن کنید به سختی تنبیه خواهید شد. بازار به هیچ کسی رحم ندارد و هر لحظه ده‌ها نفر در آن سرمایه‌هایی را که در تمام طول عمر خود جمع‌آوری کرده‌اند را از دست می‌دهند. برای اینکه در صف بازنده‌ها نباشید، باید مانند برنده‌ها وارد بازار شوید.

در این مقاله سعی کردیم تا:

 • تمام عوامل موثر بر قیمت سکه را برای شما تشریح کرده و به عنوان اصلی ترین نکته تاثیر قیمت دلار را نیز بر ان تجزیه و تحلیل کنیم.
 • نکاتی برای پیش بینی قیمت سکه با شما در میان گذاشتیم.
 • اهمیت پیش بینی قیمت دلار برای بررسی و ارزیابی قیمت لحظه ای سکه را نیز بررسی کردیم.
 • نکاتی برای پیش بینی بورس و تاثیر بازار بورس و سکه را نیز مرور کردیم.

دقت به همه این نکات است که می تواند بهترین شرایط را از نظر اقتصادی در سرمایه گذاری بر روی سکه برای شما ایجاد نماید. حتی با توجه به شباهت های میان سکه و ارزهای دیجیتال، می توانید از این نکات به عنوان یک منبع آموزش رایگان ارز دیجیتال و یا تحلیل بیت کوین نیز استفاده کنید. در نهایت با این محتوا باید یک سرمایه گذاری مطمئن و بی دردسر در بازار سکه برای خود رقم زده و شرایطی را به وجود آورید که در دراز مدت از مزیت های رشد قیمت سکه به نفع خود استفاده نمایید. این ترفند می تواند یک اتفاق جذاب را در شرایط اقتصادی شما رقم بزند.

سوالات رایج درباره قیمت سکه و شرایط آن

در کنار مطالعه این سوالات، شما می توانید نقطه نظرات شخصی خود را نیز در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

حباب سکه چیست؟

بالا رفتن قیمت سکه از میزان ارزش ذاتی آن اصطلاحا حباب سکه نامیده می شود.

سکه بخریم یا نیم سکه؟

نیم سکه و ربع سکه در کوتاه مدت نوسان های بیشتری دارند. برای سرمایه گذاری بلند مدت خرید سکه بهتر است.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: