لوگو کانون بورس

بهترین زمان خرید سهام در بورس چیست | نکات طلایی

بهترین زمان خرید سهام در بورس
شما در حال مطالعه مقاله ۳۳ از ۳۹ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

بهترین زمان خرید سهام در بورس چه ساعاتی است و چگونه میتوانیم با انتخاب بهترین زمان خرید و فروش سهام ایده‌آل ترین شرایط را برای سرمایه‌گذاری خود ایجاد کنیم؟ آیا تاکنون با خود اندیشیده اید که خرید و فروش سهام در بازار بورس ایران زمان مشخصی دارد و اگر شما بتوانید در ساعات مناسب برای خرید سهام و همچنین فروش آن اقدام کنید می توانید روند بهتری برای معاملات خود فراهم آورید؟ در چه مواقعی بیشترین امکان به وجود آمدن صف خرید در بازار بورس وجود دارد و در چه مواقعی اکثر سهم ها وارد صف فروش می شوند؟ پاسخ این سوال ها در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد اما اگر بخواهیم وارد این چالش شویم متوجه خواهیم شد که حتماً باید یک بررسی کامل و جامع برای تعیین بهترین زمان خرید و فروش سهام داشته باشیم.

اگر شما بهترین زمان خرید سهام در بازار بورس را بدانید می توانید اقدامات خود برای خرید را در زمان بیشتری انجام دهید و از طرف دیگر اگر به فکر فروش سهام هستید نیز در هر روز معاملاتی در بهترین قیمت ها معامله خود را انجام دهید و سهام خود را به فروش برسانید. دقت کنید که رسیدن به چنین شرایطی حتی با استفاده از تحلیل تکنیکال بورس نیز امکان پذیر خواهد بود و شما باید تجربه کافی برای چنین بررسی را داشته باشید. در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان بورس به دنبال بررسی بهترین زمان خرید سهام در بازار و بهترین زمان برای فروش سهام در بازار بورس هستیم. در انتهای مقاله شما درک خواهد کرد که در چه ساعتی در طول روز می‌توانید برای خرید اقدام کرده و با قیمت پایین تری خرید خود را نهایی کنید و در چه ساعتی می توانید برای فروش اقدام کرده و در بالاترین قیمت ها فروش خود را انجام دهید. با ما در کانون بورس همراه باشید.

ساعات معاملاتی در بازار بورس ایران چیست

قبل از اینکه به بررسی بهترین زمان برای خرید سهام در بورس بپردازیم لازم است ابتدا ساعات معاملاتی در بازار بورس را با شما در میان بگذاریم. برای انجام معامله در بازار بورس ایران شما میتوانید از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ و ۳۰ دقیقه وارد پلتفرم های تعریف شده در بازار بورس شده و خرید و فروش خود را انجام دهید. همچنین از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹ صبح نیز این امکان برای شما وجود دارد تا سفارش های خود را به حالت پیش سفارش در بازار بورس ثبت کنید. در این نیم ساعت عملاً هیچگونه معامله ای انجام نمی‌شود و شما نمی‌توانید هیچ خرید و فروش انجام دهید اما امکان ثبت پیش سفارش برای شما وجود خواهد داشت.

دقت کنید که اگر شما در زمان پیش سفارش برای ثبت سفارش خود بر روی خرید یا فروش سهام را اقدام کنید هرچند ممکن است خرید و فروش شما انجام نپذیرد اما اگر تا انتهای این بازه زمانی نیم‌ساعته هیچ سفارش بهتری نسبت به سفارش شما ثبت نشود، شما در صدر لیست سفارشات قرار گرفته و بعد از شروع معاملات اولین معامله خود معامله شما خواهد بود. به همین دلیل این زمان نیز اهمیت خاص خود را برای انجام معامله در بازار بورس دارد و در بسیاری از مواقع که به دنبال نقد کردن یک سهم مخصوصاً در صف فروش هستید اهمیت آن به مراتب بیشتر نیز خواهد شد.

دقت داشته باشید که هم در صف فروش و هم در صف خرید امکان خرید و فروش سهام به این راحتی ها وجود نخواهد داشت و ممکن است سهام مورد نظر حتی حجم مبنا روزانه خود را نیز پر نکند. در چنین مواقعی استفاده از زمان پیش سفارش اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند و لازم است تا شما در اسرع وقت سفارش خود را در بازار ثبت کنید تا احتمال انجام گرفتن آن بیشتر باشد.

بهترین زمان خرید سهام در بورس

اهمیت شناخت بهترین زمان خرید سهام در بورس چیست

همچنین باید به این موضوع برسیم که آیا اصلا شناخت بهترین زمان خرید سهام در بورس اهمیت دارد یا اینکه اصلا نیازی به چنین شناختی ندارید و به راحتی می‌توانید در هر ساعتی و در هر شرایطی برای خرید و فروش سهام در بازار بورس اقدام کنید؟ اگر تجربه زیادی در فعالیت در بازار بورس داشتید و شناخت کافی نسبت به شرایط و تغییرات و نوسانات قیمت در بازار داشتید احتمالا این سوال برای شما پیش نمی آمد اما اگر در حال مطالعه مقاله هستید احتمالاً تجربه شما در معامله گری در بازار برای شما چندان بالا نیست و به تازگی وارد معاملات این بازار شده اید.

واقعیت این است که بسیار مهم است شما بهترین زمان را برای معامله گری در بازار بورس برگزینید و حتما دقت کافی داشته باشید که در این بازه زمانی ایده آل ترین شرایط برای خرید یک سهم یا فروش آن برقرار باشد. متاسفانه درصد قابل توجهی از کاربران به این موضوع دقت نکرده و به همین دلیل تحت تاثیر هیجانات و احساسات مختلف شده و نمی‌توانند کنترلی روی معاملات خود داشته باشند.

تشخیص بهترین زمان برای خرید و فروش سهام اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید از روش‌های مختلف تحصیلی مانند تحلیل تکنیکال بورس یا تحلیل بنیادی بورس و حتی تابلو خوانی در بورس برای انتخاب بهترین زمان خرید و فروش سهام استفاده کنید تا در نهایت این شرایط برای سرمایه گذاری شما به وجود آید.

بهترین زمان خرید سهام در بورس از نظر دانش تکنیکالی

بهترین زمان خرید سهام در بورسیکی از روش های جذاب و مهم تحلیل قیمت سهام در بازار بورس ایران استفاده از تکنیک های مختلف تحلیل تکنیکال است. در تحلیل تکنیکال بورس شما می توانید با استفاده از ابزارهای مختلفی که در این روش تحلیلی در اختیار شما قرار می گیرد شرایط و نوسانات نمودار قیمت سهم ها را مورد بررسی و آنالیز قرار داده و از طریق این بررسی بدانید که چه زمانی برای خرید سهام اقدام کنید و بهترین زمان برای فروش سهام در بورس چه زمانی است.

البته برای این منظور لازم است تا شما حتماً تسلط کافی بر روی ابزارها و روش‌های مختلف تحلیل تکنیکال را پیدا کرده و از این ابزارها برای پیشبرد اهداف خود در بازار استفاده کنید. کسانی که در دوره بورس شرکت کرده باشند به راحتی می توانند از ابزارهای مختلف و تحلیل تکنیکال در این بازار استفاده نموده و بهترین زمان برای خرید سهام را انتخاب و از این طریق یک سرمایه‌گذاری ایده‌آل برای خود رقم بزنند.

نکته بسیار جالب در استفاده از تحلیل تکنیکال برای انتخاب بهترین زمان برای خرید سهام در بورس این است که شما حتی با کمترین دانش تکنیکالی نیز می توانید چنین شرایطی را در نمودار قیمت سهم های مختلف آنالیز کرده و یک خرید بهتر و بهینه تر نسبت به شرایط عادی برای خود رقم بزنید. البته نه اینکه با دانش کم تکنیکالی امکان موفقیت برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند اما با این حال از شرایط ابتدایی به مراتب وضعیت بهتری پیدا خواهید کرد و می‌توانید در زمان هایی برای خرید سهام در بورس اقدام کنید که در نهایت احتمال اینکه قیمت بعد از خرید شما روند افزایشی به خود بگیرد به مراتب بیشتر باشد.

زمانی که قیمت از حمایت برگشته باشد

یکی از بهترین زمان ها برای خرید سهام در بازار بورس زمانی است که قیمت بعد از یک روند نزولی به یک سطح حمایتی برخورد کرده و در حال برگشت از آن است. به صورت کلی اگر شما در زمان برگشت قیمت از یک سطح حمایتی وارد فرآیند خرید آن شوید شرایط برای معامله شما بسیار عالی پیش خواهد رفت می‌توانید حتی در همان روزهای ابتدایی ورود خود به معامله وارد سود شوید و بتوانید بدون هیچ گونه ضرری شرایط را برای معامله خود در بازار بورس پیش ببرید.

حمایت ها سطوحی هستند که می توانند باعث برگشت قیمت یک سهم شوند و تحلیل‌گران انتظار دارند که قیمت هر سهم در بازار به آنها واکنش نشان دهد. البته انواع بسیار مختلفی از حمایت ها در تحلیل تکنیکال بورس وجود دارد که شما می‌توانید از تمام آنها برای ترسیم سطوح حمایتی بر روی نمودار قیمت یک سهام استفاده کرده و بهترین مکان ها برای برگشت قیمت را مشخص نمایید.

حالا با بررسی نمودار قیمت سهام مورد نظر شما این امکان را خواهید داشت که در زمانی که قیمت به ناحیه حمایتی برخورد کرده و از آن برمی گردد برای خرید آن اقدام نمایید. دقت نمایید که از نظر بسیاری از استراتژی های رایج در تحلیل تکنیکال اقدام سریع برای خرید سهام بعد از برخورد آن به سطح حمایتی فرآیند مناسبی نیست و ممکن است معاملات شما ریسک بسیار بالایی قرار دهد.

 

برای اینکه بتواند یک معامله با ریسک بسیار پایین و شانس موفقیت بسیار بالا را برای خود در بازار بورس به هم بزنید بهتر است منتظر بمانید که بعد از برخورد قیمت به یک سطح حمایتی نشانه های برگشت آن ظاهر شوند. یکی از بهترین نشانه ها که در چنین مواقعی می توانید برای برگشت قیمت از یک سطح حمایتی از آن استفاده نمایید الگوهای کندل استیک در بورس است که در مقاله جداگانه به بررسی کامل آنها پرداخته ایم و شما می توانید با مشاهده این الگوها به این نتیجه برسید که قیمت سهام مورد نظر در حال برگشت است و امکان خرید آن برای شما به راحتی وجود داشته باشد.

این روش سرمایه گذاری البته برای افراد حرفه ای چندان جالب نیست آنها معمولا از استراتژی‌های پیشرفته‌ی برای انتخاب بهترین زمان خرید سهام در بورس استفاده می نمایند اما برای کسانی که به تازگی وارد بازار شده و هنوز شناخت کافی نسبت به روش‌های مختلف تحلیلی در این بازار ندارند می تواند یکی از بهترین روش ها برای تعیین بهترین زمان برای خرید سهام در بازار بورس باشد. شما نیز می‌توانید با مشخص کردن سطوح حمایتی و روی نمودار یک سهم چنین شرایطی را برای خود به وجود آورید.

زمانی که قیمت مقاومت را شکسته باشد

معرفی بهترین زمان برای خرید سهام در بورس را با بررسی یکی دیگر از شرایطی که در تحلیل تکنیکال رایج است و شما می توانید از آن برای انتخاب بهترین زمان برای خرید سهام های خود استفاده نمایید ادامه می دهیم. وقتی قیمت در یک روند صعودی به یک مقاومت برخورد کرده و مقاومت خود را به سمت بالا بشکند یکی از بهترین سیگنال ها برای خرید سهام صادر شده و در چنین مواقعی نیز شما می توانید برای خرید سهام مورد نظر اقدام نمایید.

به صورت کلی معامله گران و تحلیلگران در زمانی که قیمت با یک مقاومت برخورد می کند به دنبال فروش سهام مورد نظر و خارج شدن از سرمایه‌گذاری خود بر روی آن هستند. اما بلافاصله وقتی که قیمت مقاومت خود را به سمت بالا بشکند دوباره خریداران جدیدی تصمیم میگیرند که برای سرمایه گذاری و کسب سود وارد فرآیند خرید سهام مورد نظر شده و به همین دلیل حجم قابل توجهی از خرید ها در سهام به وجود می آید.

به صورت کلی تجربه نشان داده که بعد از شکست یک مقاومت حجم خرید سرمایه‌گذاران به مراتب بیشتر از زمانی است که قیمت به یک حمایت برخورد کرده و در حال برگشت از آن است. شکسته شدن یک مقاومت باعث می‌شود تا اکثریت معامله گران به این نتیجه برسند که شرایط برای خرید بسیار مناسب است و به همین دلیل شاهد هجوم قابل توجه آنها برای خرید خواهیم بود. البته موضوعی بسیار بزرگ را نیز برای خرید سهام مورد نظر به وجود می آورد و آن هم امکان تبدیل شدن سهام مورد نظر به صف خرید خواهد بود. در چنین مواقعی حتی اگر شما به دنبال خرید سهم مورد نظر هم باشید شرایط برای خرید آن بسیار پیچیده خواهد شد و احتمالا بتوانید خرید خود را نهایی کنید.

البته دقت داشته باشید که موارد مختلفی می توانند به شما کمک کنند تا ورود بهتری به یک سهم در زمانی که شاهد شکست مقاومت در نمودار آن هستیم داشته باشید. به عنوان مثال اگر قیمت در یک حرکت فوق العاده شارپ و با شیب بسیار تند به مقاومت مورد نظر برسد و آن را بشکند احتمال موفقیت شما در معامله گری در این شرایط به مراتب بیشتر خواهد شد. الگوهای کندل استیک در بورس نیز از جمله علائمی هستند که می توانند در چنین شرایطی به شما کمک کنند تا ورود مطمئن‌تری به سرمایه‌گذاری خود بر روی سهام داشته باشید.

البته لازم به توضیح است که اگر به دنبال معامله گری بر روی یک سهامی هستید که معمولا از شاخص کل بورس ایران تبعیت می‌کند و نمودار قیمتهای متناسب با روند تغییرات شاخص کل بورس است بهتر است ابتدا به بررسی و تحلیل تکنیکال شاخص بورس پرداخته و در صورتی که پاسخ مثبتی از این روش تحلیلی خود گرفتید می توانید برای خرید آن اقدام نمایید.

زمانی که قیمت مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه را بشکند

یکی دیگر از نشانه های تکنیکالی که می توانید از آن برای تشخیص بهترین زمان خرید سهام در بازار روز استفاده کنید شکستن اندیکاتور میانگین متحرک ۱۰۰ روزه بر روی نمودار قیمت یک سهم است. میانگین متحرک ۱۰۰ روزه اهمیت بسیار زیادی برای معامله گران در بازار بورس داشته و بسیاری از افراد از این اندیکاتور برای تشخیص روند و همچنین انتخاب بهترین زمان برای خرید و فروش سهام استفاده می نمایند.

وقتی قیمت موفق می‌شود که میانگین متحرک ۱۰۰ روزه خود را از پایین به سمت بالا بشکند یکی از قدرتمندترین سیگنال های خرید سهام در بازار بورس شهر صادر شده و در چنین مواقعی است که بسیاری از سرمایه گذاران برای خرید و سرمایه گذاری بر روی سهام مورد نظر اقدام می نمایند.

اگر شما از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای بررسی و آنالیز نمودار قیمت سهام در بازار بورس استفاده می کنید تنها با داشتن یک میانگین متحرک ۱۰۰ روزه به راحتی می توانید چنین مواقعی را تشخیص داده و برای خرید سهام آن هم با قدرت معاملاتی بسیار بالا اقدام نمایید. از آنجایی که کاربران زیادی از میانگین متحرک ۱۰۰ روزه برای بررسی و تحلیل سهام استفاده می نمایند به همین دلیل در چنین مواقعی مشاهده حجم بسیار بالایی از سفارشات خرید سهام مورد نظر خواهیم بود و همین موضوع می‌تواند باعث ورود قیمت سهام مورد نظر به صف خرید نیز شود.

بهترین زمان خرید سهام در بورس

البته استراتژی های معاملاتی بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که شما با استفاده از آن‌ها نیز می‌توانید از میانگین متحرک ۱۰۰ روزه برای تشخیص بهترین زمان خرید سهام در بازار بورس استفاده نمایید که البته این استراتژی ها را میتوانید در آموزش تحلیل تکنیکال بورس یاد بگیرید و از آنها برای خرید سهام استفاده کنید. با توجه به اینکه خیلی به دنبال ارائه مطالب تخصصی و حرفه‌ای در این مقاله برای استراتژی های معاملاتی در بازار بورس نیستیم و همین موضوع بسنده می کنیم که شکسته شدن میانگین متحرک ۱۰۰ روزه توسط قیمت از پایین به بالا می تواند سیگنال قدرتمند برای افزایش قیمت آن سهم در روزهای آینده باشد.

زمانی که قیمت واگرایی مثبت داشته باشد

بهترین زمان خرید سهام در بورسیکی دیگر از نکات تحلیل تکنیکالی که باعث میشود قیمت یک سهم روند صعودی به خود گرفته و شاهد افزایش قیمت ها در آن در روزهای آتی باشیم مشاهده واگرایی مثبت در نمودار آن در انتهای یک روند نزولی است. وقتی قیمت بتواند در یک روند نزولی یک دره جدید پایین تر از دره قبلی تشکیل دهد اما در اندیکاتور هایی مانند اندیکاتور مکدی دره جدید قیمت بالاتر از دره قبل ایجاد شود نشان دهنده به وجود آمدن واگرایی مثبت در نمودار قیمت سهام بوده و این موضوع می‌تواند یک سیگنال قدرتمند برای تبدیل شدن روند نزولی به روند صعودی باشد.

البته تشخیص واگرایی ها برای نمودار قیمت به این سادگی ها هم نیست و شما باید تجربه قابل قبول برای معامله گری در بازار بورس با استفاده از تحلیل تکنیکال برای بررسی و آنالیز نمودار قیمت سهام داشته باشید تا بتوانید به راحتی و با کمترین میزان خطا واگرایی های مثبت را در انتهای یک روند نزولی تشخیص داده و در بهترین زمان برای خرید آنها اقدام نمایید.

نکته بسیار مهمی که در تشخیص واگرایی برای انتهای یک روند نزولی و خرید سهام باید به آن اشاره کنیم این است که معمولاً به صورت صد در صدی نمودار قیمت سهام در انتهای یک روند نزولی با به وجود آمدن واگرایی مسیر خود را تغییر داده و به سمت صعود برمیگردد. پس با این حساب قدرت واگرایی ها در تحلیل نمودار قیمت سهام را باید بسیار بالا بدانیم و کسانی که تجربه کافی و لازم برای استفاده از واگرایی را در معاملات خود در بازار بورس به دست آورند خیلی زود می توانند به جمع افراد موفق در این بازار اضافه شوند.

نکات بسیار زیادی درباره وجود آمدن واگرایی و بررسی آنها بر روی نمودار قیمت وجود دارد که شما باید تمام این نکات را بیاموزید و از همه آنها در آنالیز نمودار قیمت سهام مورد نظر خود استفاده کنید تا در نهایت موفقیت شما در معاملات حفظ شده باشد و شانس موفقیت بالاتری را در معاملات خود داشته باشید.

زمانی که مقاومت با حجم بالا شکسته می شود

یکی از مهمترین نشانه های تغییر روند ها و شکل گیری یک روند جدید در بازار بورس دقت به حجم معاملات است وقتی حجم معاملات به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکند قدرت معامله گران در بازار به مراتب بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال وقتی قیمت با حجم بسیار بالا بتواند یک مقاومت را به سمت بالا بشکند سیگنال آن نسبت به شرایطی که با حجم پایین در حال شکستن مقاومت به سمت بالا است بسیار قدرتمند خواهد بود و حتی شما می توانید معاملاتی خود را در چنین مواقعی بالاتر ببرید و با حجم بالاتری برای خرید سهام مورد نظر اقدام کنید.

همچنین استفاده از حجم معاملات در سایر تکنیک ها و روش هایی که در این مقاله برای انتخاب بهترین زمان خرید سهام در بازار بورس با آنها اشاره کردیم کارکرد مناسبی خواهند داشت و شما می توانید از این طریق درصد موفقیت تمام تکنیک هایی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. به صورت کلی توصیه می کنیم که حتماً حجم معاملات را به عنوان یکی از اصلی ترین و مهم ترین نکات معامله گری در بازار بورس بپذیرید و حتما از حجم های مشکوک برای مشخص کردن بهترین سهام برای خرید استفاده نموده و درصد موفقیت معاملات خود را از این طریق افزایش دهید.

زمانی که ابر ایچیموکو شکسته شود

یکی دیگر از اندیکاتور های رایج در تحلیل تکنیکال بورس که بسیاری از کاربران از مزیت های آن برای بررسی و آنالیز قیمت سهام استفاده می‌نمایند اندیکاتور ایچیموکو است. البته اندیکاتور ایچیموکو با پیچیدگی های بسیار زیادی همراه است اگر شما تجربه و شناخت کافی نسبت به این اندیکاتور و نحوه استفاده از آن در تحلیل تکنیکال را نداشته باشید احتمالاً با استفاده از آن بر روی نمودار سردرگم شده و نمی دانید که چه وضعیتی بر روی قیمت سهام مورد نظر شما در حال رخ دادن است.

به همین دلیل خیلی توصیه به استفاده از اندیکاتور ایچیموکو برای تحلیل تکنیکال نداریم و تنها نکته ای که از این اندیکاتور میتوانید با قدرت بسیار بالا استفاده کنید خاصیت حمایت و مقاومتی خود ابر ایچیموکو است. برای تعیین بهترین زمان خرید سهام در بورس بهتر است بعد از اینکه اندیکاتور ایچیموکو را بر روی نمودار سهام مورد نظر خود پیاده سازی کردید سایر المان های آن به جز ابر ایچیموکو را حذف کنید و تنها از خود ابر کومو برای بررسی نمودار قیمت و به‌عنوان نواحی حمایت و مقاومت از آن استفاده کنید.

زمانی که قیمت موفق میشود از پایین به بالا ابر ایچیموکو را بشکند، یک سیگنال قدرتمند برای خرید سهام مورد نظر استفاده شده و در چنین مواقعی شما می توانید برای خرید اقدام نمایید و یک سرمایه گذاری مناسب در بازار را برای خود رقم بزنید. البته همسو شدن شکست ابر ایچی با سایر روش ها و نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره می کنیم می‌تواند قدرت معامله گری شما را به میزان قابل توجهی افزایش داده و شرایطی را فراهم آورد که شما با کمترین احتمال شکست معاملات خود را در بازار انجام دهید.

زمانی که قیمت الگوهای هندسی را به سمت بالا بکشند

یکی از پرتکرارترین الگوهای تشکیل یافته بر روی نمودار قیمت سهام در بازار بورس ایران الگوهای هندسی است که در آموزش تحلیل تکنیکال بورس آن را مرور کرده و به صورت کامل و جامع این الگو ها را برای شما معرفی نماییم. الگوهای هندسی در دو حالت برای نمودار قیمت به وجود می آیند. زمانی که قیمت در یک روند نزولی قرار داشته و برای اصلاح وارد یک محدوده صعودی کوتاه می شود و یا اینکه در یک روند صعودی قرار گرفته و وارد یک محدوده کوتاه نزولی میشود.

در چنین مواقعی شما باید الگوی هندسی شکل گرفته شده بر روی نمودار قیمت را به صورت کامل ترسیم نمایید و بهترین نقاط برای معامله گری در آن ها را نیز با توجه به محدوده های از پیش تعیین شده برای این الگو ها مشخص کنید. به عنوان مثال اگر در انتهای یک روند نزولی شاهد به وجود آمدن الگوی دوقلو کف باشید در صورتی که خط گردن الگو به سمت بالا بشکند یک سیگنال قدرتمند برای خرید سهام برای شما صادر شده و شما می توانید برای خرید سهام مورد نظر استفاده نمایید.

همچنین سایر الگوهای هندسی رایج در تحلیل تکنیکال نیز می تواند سیگنال قدرتمندی برای خرید سهم های مختلف برای شما ایجاد نمایند و شما با استفاده از آنها به راحتی می توانید بهترین زمان برای خرید سهام را تعیین کرده و یک معامله موفق را در بازار برای خود رقم بزنید.

مخصوصاً کسانی که به دنبال نوسان گیری در بورس بوده و معاملات کوتاه مدت را در این بازار دنبال می‌نمایند با استفاده از این تکنیک به راحتی می‌توانند درصد موفقیت معاملات خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده و در اکثر مواقع معاملات سودآوری را برای خود رقم بزنند.

بهترین زمان خرید سهام در بورس بر اساس تحلیل بنیادی

نوبت به معرفی بهترین زمان خرید سهام در بورس بر اساس روش ها و تکنیک های مختلف تحلیل بنیادی میرسد. در تحلیل بنیادی بورس شما می توانید از تکنیک های مختلف برای انتخاب بهترین زمان برای خرید سهام استفاده کنید. تحلیل بنیادی یکی از روش‌های تحلیلی است که کمتر مورد استفاده کاربران برای انجام معامله در بازار بورس قرار می‌گیرد و بسیاری از افرادی که به تازگی وارد فرآیند معاملات بازار بورس شده اند تسلط چندانی بر روی روش های بنیادی برای انجام معامله در این بازار ندارند.

بهترین زمان خرید سهام در بورس

نکته بسیار مهمی که با آموزش تحلیل فاندامنتال در بورس می توانید به آن برسید این است که همزمان شدن دستور خرید یک سهم با استفاده از روش تحلیل بنیادی و هم با استفاده از روش تحلیل تکنیکال و البته با تابلو خوانی در بورس می تواند یک سهمی را به شما معرفی کند که احتمال رشد آن در روزهای آتی به مراتب زیاد است و احتمالاً شما می توانید یک سود فوق العاده عالی را از خرید آن به دست آورید. اما متاسفانه بسیاری از معامله‌گران از این قابلیت استفاده نکرده و تنها از چند ابزار تکنیکالی برای بررسی نمودار قیمت سهام در بازار بورس استفاده می نمایند که معمولاً قدرت خیلی زیادی برای تحلیل و تعیین بهترین زمان خرید سهام در بورس برای آنها ایجاد نمی کند.

با این حال در این بخش از مقاله به دنبال معرفی مواردی هستند که با دقت به آنها حتی در صورت نداشتن تسلط کامل و کافی بر روی تحلیل بنیادی در بورس می‌توانید بهترین زمان برای خرید سهام از این دیدگاه تحلیلی را نیز در پیش بگیرید و از این طریق معاملات فوق العاده موفقیت را برای خود در بازار بورس رقم بزنید. نکاتی که در ادامه برای شما معرفی می کنیم هرچند ممکن است بسیار ساده به نظر برسند اما با دقت به آنها می توانید تبدیل به یک معامله گر موفق با سود مستمر در بازار بورس شوید.

زمانی که قیمت به زیر ارزش ذاتی سهم رفته باشد

یکی از روش هایی که میتوانید با استفاده از آن بهترین زمان خرید سهام در بورس را آن هم با استفاده از تحلیل بنیادی به دست آورید بررسی ارزش ذاتی سهم و مقایسه این ارزش ذاتی با قیمت فعلی سهام در بازار است. فرض کنید که ارزش ذاتی سهام بعد از تحلیل های شما و یا با استفاده از منابع معتبر ۲۵۰۰ تومان پیش‌بینی شده است. اما در همین زمان سهام مورد نظر در بازار بورس با قیمت ۱۰۰۰ تومان در حال معامله است. این موضوع نشان می‌دهد که قیمت این سهم به مقدار قابل توجهی نسبت به ارزش ذاتی آن کمتر معامله می‌شود و احتمال این که شاهد یک روند صعودی فوق‌العاده جذاب و رسیدن آن به ۲۵۰۰ تومان باشیم بسیار زیاد است. هر چند ممکن است این روند صعودی در یکی دو روز رخ ندهد اما به احتمال زیاد در یک بازه زمانی میان مدت چنین روندی را در نمودار سهام موردنظر شاهد خواهیم بود.

به همین دلیل است که استفاده از مقایسه ارزش ذاتی یک سهم با قیمت فعلی آن در بازار می تواند یک روش مناسب برای تعیین بهترین زمان برای خرید سهام در بازار بورس باشد و بسیاری از افراد که حتی هیچ شناختی نسبت به تحلیل تکنیکال در بازار بورس ندارند از این روش برای انجام معامله در بازار استفاده می‌نمایند و سود خوبی نیز از معاملات خود به دست می آورند.

زمانی که اخبار خوب اقتصادی در کشور به وجود آید

یکی دیگر از زمان هایی که خرید سهام در بازار بورس را بسیار هیجان انگیز و جذاب مینماید زمانی است که اخبار خوب اقتصادی در کشور به وجود می آید. کشور ما در حال حاضر از نظر اقتصادی شرایط بسیار بدی را پشت سر می گذراند و در بحران های اقتصادی بسیار بزرگ هستیم که حتی هر لحظه ممکن است به فروپاشی اقتصادی نیز برسیم. نکته قابل توجه در چنین اقتصادی این است که هر خبر کوچکی از دیدگاه مثبت می تواند تبدیل به یک بمب خبری در وضعیت اقتصادی کشور شده و برای چند روز روند قیمت ها را در بازارهای مالی به شدت افزایش دهد.

بهترین زمان خرید سهام در بورس اگر شما از منابع معتبر به دنبال بررسی و ارزیابی اخبار منتشر شده درباره بازار بورس و شرایط اقتصادی کشور باشید با روبرو شدن با چنین اخباری میتوانید مانند یک شکارچی سهم های ارزنده را انتخاب کرده و برای خرید آنها اقدام کنید. اتفاقاً اخبار تاثیر بسیار زیادی بر روی روند ها در بازار بورس داشته و می توانند باعث ایجاد حرکت های فوق العاده شارپی در روند صعودی برای آنها شوند. البته استفاده از اخبار برای خرید سهام در بازار بورس در کنار تخصص و تجربه تحلیل اخبار نیاز به تجربه در فرایند معامله گری در این بازار هم دارد و اگر شما تجربه کافی برای استفاده از اخبار اقتصادی مثبت در معاملات بازار بورس نداشته باشید ممکن است با چالش روبرو شده و نتوانید معاملات موفقی را برای خود در این مواقع رقم بزنید. بنابراین بسیار مهم است که شما با دقت بالا و اخبار اقتصادی مربوط به بازار بورس را تجزیه و تحلیل کرده و معاملاتی را در بازار انجام دهد که در نهایت منجر به موفقیت شما شود.

زمانی که صبر کاربران در بازار بورس لبریز شود

یکی از دیدگاه هایی که میتوان در زمان مناسب خرید سهام در بازار بورس را برای شما پیدا نماید بررسی روانشناسی کاربران و معامله گران در بازار بورس است. همانطور که می دانید قیمت ها در بازار بورس ایران یک چرخه روانشناسی کاملاً مشخص به حرکت خود ادامه می دهد و چند وقت یکبار شاهد تکرار شدن این چرخه در فرآیند معاملات و قیمت‌ها در بازار هستیم.

یکی از مهمترین بخش های چرخه حرکت قیمت ها در بازار بورس ایران دیدگاه روانشناسی مرتبط با آنها است و وقتی معامله گران از نظر روانشناسی بسیار خسته شده باشند و دیگر تمایلی برای نگه داشتن سهم ها برای آنها وجود نداشته باشد می تواند بهترین سیگنال برای شما برای خرید سهام باشد.

اگر با بسیاری از معامله‌گران شکست خورده در بازار بورس صحبت کنید آنها بر این عقیده هستند که روندهای صعودی در بازار بورس دقیقاً یکی دو روز بعد از فروش سهام آنها به وجود آمده است. اگر بخواهیم این دیدگاه کاربران را دقیق و نکته بینانه باهم مقایسه کنیم به این نتیجه میرسیم که وقتی از نظر روانشناسی معامله گران در بازار بورس به این نتیجه برسند که دیگر سهامداری برای آنها چندان قابل توجه نیست و سهامداری در این بازار خسته شود بهترین زمان برای خرید سهام فرا رسیده و به زودی باید شاهد افزایش قیمت ها در بازار بورس باشیم.

بنابراین اگر شما از دیدگاه روانشناسی رفتار معامله گران در بازار بورس را مورد مقایسه قرار دهید میتوانید برای خرید سهام در بهترین زمان ها اقدام کرده و در نهایت معاملات موفقی را در بازار برای خود رقم بزنید.

زمانی که پول هوشمند وارد سهام شود

معرفی بهترین زمان برای خرید سهام در بورس را با بررسی یکی دیگر از نشانه ها برای این منظور یعنی ورود پول هوشمند به سهام مورد نظر شما ادامه می‌دهیم. در مقاله آموزش تابلو خوانی در بورس سعی کردیم تا تمام نکات مربوط به شناسایی پول هوشمند را در فرآیند معاملات بازار به شما معرفی کنیم که با استفاده از این نکات می توانید بهترین مواقع برای ورود چنین پولهای را به سهم های مختلف را تشخیص داده و از آن برای انتخاب بهترین سهام برای خرید و سرمایه گذاری استفاده نمایید.

اگر شما موفق به تشخیص ورود پول هوشمند به یک سهم شدید می توانید برای خرید آن اقدام نمایید و در چنین مواقعی اتفاقاً سرمایه گذاری شما به مراتب قدرت بیشتری خواهد داشت و می توانید در بازه زمانی کوتاه مدت نیز رشد قابل قبولی را در ارزش سرمایه‌گذاری خود مشاهده نمایید.

ورود پول هوشمند یکی از قدرتمندترین نشانه ها برای افزایش قیمت ها در نمودار یک سهم است و البته تشخیص آن به این راحتی ها نیست و حتما شما باید تجربه بسیار بالایی در فرایند معاملات خود در بازار فروش داشته باشید و یا در یک دوره حرفه‌ای آموزش بورس شرکت کرده و بتوانید از نکات ارائه‌شده در چنین دوره‌هایی برای تشخیص ورود پول هوشمند استفاده کنید.

بهترین زمان خرید سهام در بورس در طول روز

نکته بسیار مهمی که دیگری که درباره بهترین زمان خرید سهام در بورس باید به آن اشاره کنیم انتخاب ساعت مناسب برای معامله گری در این بازار است. علاوه بر تمام روشها و نقطه نظراتی که در بالا به آنها اشاره کردیم انتخاب ساعت مناسب برای خرید و فروش سهام نیز اهمیت خاص خود را دارد و اگر شما در زمان بهتری برای خرید سهام در بورس اقدام کنید احتمال خرید آن در قیمت‌های کمتر و بهینه تر برای شما وجود خواهد داشت.

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم فرایند خرید و فروش سهام در بازار بورس ایران از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۲:۳۰ انجام می پذیرد. حتی اگر از نظر تکنیکالی و یا از دیدگاه بنیادی در یک روز معاملاتی شما به این نتیجه برسید که موقع فروش سهام و یا خرید آن است حتماً باید در ساعت مناسبی برای این منظور اقدام نمایید.

در اکثر موارد یک ساعت آخر تایم بازار می تواند بهترین زمان برای خرید سهام باشد. در ساعات ابتدایی آغاز معاملات در بازار بورس معمولاً این حقیقی ها هستند که رفتار خود را آغاز می نمایند و این ساعت به شدت تحت تأثیر هیجانات و احساسات آنها قرار می گیرد. اما بعد از گذشت یک ساعت شرایط در بازار و روند یک سهم بهتر و ایده آل تر شده و این امکان برای شما به وجود می‌آید که بتوانید بر اساس تحلیل های انجام گرفته و همچنین رفتار معامله گران اصلی بازار برای خرید سهام مورد نظر خود اقدام کنید.

در بسیاری از مواقع ممکن است در ساعات اولیه بازار شاهد صف خرید سنگین بر روی یک سهم باشید و حتی امکان خرید آن به این راحتی وجود نداشته باشد اما در ساعات انتهایی رفتار بازار معقول تر شده و ممکن است از صف خرید کاملاً باز شود. به همین دلیل است که انجام فرایند خرید سهام در بورس در ساعات انتهایی معاملات می‌تواند شرایط بهتری را برای شما به دنبال داشته باشد.

بهترین زمان فروش سهام در بورس در طول روز

نکته بعدی که در مقاله بهترین زمان خرید سهام در بورس ایران باید آن اشاره کنیم انتخاب ساعت مناسب برای فروش سهام در طول روز است. اگر تمام تحلیل ها و شرایط شما را به این نتیجه برساند که موقع خروج از یک سهم است و حتماً باید دارایی های خود را در یک سهم نقد کنید سوال بسیار مهم اینجاست که در طول روز در چه ساعتی می توانید در بهترین قیمت برای نقد کردن سهام خود اقدام نمایید؟ انتخاب زمان مناسب برای فروش سهام دقیقاً مانند خرید سهام اهمیت خاص خود را دارد و حتما شما باید از این نظر نیز شرایط و جوانب را در نظر بگیرید.

به صورت کلی فرآیند فروش سهام در ساعات اولیه آغاز بازار می تواند بهترین قیمت ها را برای شما در زمینه فروش به دنبال داشته باشد. وقتی یک سهم در طول یک بازه زمانی میان مدت و بلند مدت رشد قابل توجهی داشته و اکنون زمان آن رسیده که شاهد کاهش قیمت ها در نمودار آن باشید در یک روز معاملاتی سرمایه گذار اصلی و سهامدار بزرگ بازار برای خالی کردن دارایی‌های خود سعی می‌کند تا ابتدا آن را وارد صف خرید نمایند و سپس بعد از نقد کردن دارایی‌های خود و عرضه بسیار زیاد در بازار شاهد کاهش شدن قیمت آن خواهید بود.

تجربه نشان داده که در اکثر مواقع صف خرید در یک سهم در ساعات اولیه بازار رخ میدهد و شما در این زمان است که می توانید با بهترین قیمت ها برای فروش دارایی های خود در بازار اقدام نمایید. البته شایان ذکر است که تعیین بهترین زمان خرید سهام در بورس و بهترین زمان برای فروش سهام در بورس طبق تجربه بوده و اینگونه نیست که در همه مواقع شرایط حاکم باشد و ساعاتی که اعلام کردیم بهترین زمان برای خرید و فروش سهام باشد. گاهی اوقات ممکن است به گونه ای پیش برود که شما در ساعات متفاوت‌تری فرآیند خرید و فروش سهام خود را انجام دهید و شرایط بهتری را برای خود ایجاد نمایید اما مواردی که به آنها اشاره کردیم به صورت کلی می توانند بهترین شرایط را برای شما به دنبال داشته باشند.

همچنین بررسی نوع رفتار سهامداران اصلی یک سهم نیز می تواند در این باره شما را یاری سازد. اقدام برای خرید و فروش سهام در ساعات ابتدایی و ساعات انتهایی در واقع تحت تاثیر رفتار معامله گران اصلی بازار و همچنین احساسات و هیجانات مربوط به بازار است و شما می توانید از این احساسات و هیجانات و شرایط منطقی بهترین گزینه را برای فرایند خرید و فروش خود در بازار بورس استفاده کنید.

بهترین زمان خرید سهام در بورس

جمع بندی


درباره بهترین زمان خرید سهام در بورس بررسی نکات و شرایط مختلف از طریق روش های مختلف تحلیلی در بازار پرداختیم نکات لازم را در این باره نیز با شما در میان گذاشتیم. دقت داشته باشید که نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره شد هم از دیدگاه تحلیلی حائز اهمیت هستند و هم از دیدگاه تجربه در فرایند معامله در بازار بورس نیز اهمیت خاص خود را دارند و شما می توانید با استفاده از آنها از همان ابتدای ورود معامله گری خود در بازار بورس شرایط ایده آلی را برای خود به وجود آورید.

البته لازمه استفاده از چنین شرایطی برای انجام معاملات در بازار بورس کنترل کامل احساسات و عواطف و هیجانات حاکم بر شما در فرایند معاملات است اگر شما کنترل خوبی بر روی روانشناسی خویشتن در فرایند معاملات خود نداشته باشید این امکان وجود دارد که در چنین مواقعی تحت تاثیر هیجانات بازار قرار گرفته و نتوانید اقدامات منطقی را برای خرید و فروش سهام خود در پیش بگیرید.

نکته بسیار مهمی که می تواند شما را در این باره یاری سازد کسب دانش ها و مهارت های لازم برای معامله گری در بازار بورس است و این منظور برای شما به دست نخواهد آمد جز با حضور در حرفه ای ترین دوره آموزش بورس. در دوره آموزش بورس شما فرار می گیرید که چگونه بر احساسات و عواطف خود برتری جسته و بتوانید بهترین زمان برای خرید و فروش سهام را برای خود انتخاب کنید.

همچنین شما برای بالا بردن توانمندی ها و مهارت های خود در فرایند معاملات در بازار بورس می توانید مقالات آموزش رایگان بورس را نیز مطالعه نمایید که این مقالات کامل و جامع بوده و شرایط ایده آل را برای آغاز معامله گری در بازار بورس برای شما ایجاد می نمایند.

در انتها شما را دعوت می کنیم اگر تجربه ای درباره انتخاب بهترین زمان برای خرید سهام در بورس ایران در ذهن دارید و آن را تجربه کرده اید با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید و نظرات سایر کاربران و کارشناسان ما را نیز درباره تجربه خود جویا شوید.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

4 پاسخ

  1. درود برشما که ازکلی گویی پرهیز کردید وخیلی نکات ریز وهائز اهمیت رو مطرح فرمودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: