لوگو کانون بورس

آموزش تابلو خوانی در بورس از صفر تا صد + نکات استثنایی معامله گری

آموزش تابلوخوانی در بورس
شما در حال مطالعه مقاله ۳۲ از ۳۹ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با آموزش تابلو خوانی در بورس با شما همراه هستیم. تابلو خوانی یکی از روش های تحلیل در بازار بورس ایران است که کارکرد قابل توجهی داشته و در صورتی که کاربران بتوانند تسلط کافی به روش های مختلف تابلو خوانی پیدا نمایند شرایط برای آنها در معاملات بازار بورس به مراتب بهتر خواهد شد و می‌توانند از این پس کمتر این اشتباه را در فرآیند معاملات خود رقم بزنند.

تابلو خوانی یکی از مهمترین مقالات آموزش رایگان بورس از طرف نباید به صورت کاملاً خاص و ویژه به این مقاله نگاه کنید و سعی کنید تا تمام نکات که با شما در میان می گذاریم را به صورت کامل ملکه ذهن خود کرده و کم کم با استفاده از آنها در معاملات خود شرایطی را فراهم آورید که میزان اشتباهات شما در معاملات به حداقل میزان ممکن برسد و در نهایت تکنیک های مورد استفاده در تابلو خوانی تبدیل به معیاری برای دور ماندن اشتباهات از معاملات شما شود.

معامله‌گری و موفقیت در بازار بورس ایران نیاز به ابزارهای مختلفی دارد آموزش تابلو خوانی در بورس تنها یکی از این ابزارها است که قرار است به سایر ابزار های رایج مانند تحلیل تکنیکال بورس و تحلیل بنیادی بورس اضافه شود تا شما بتوانید در هر معامله‌ای تمام جوانب را در نظر گرفته و در نهایت وارد معاملات شوید که احتمال موفقیت در آن برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و احتمال شکست بسیار کم شده است. رسالت ما در سایت کانون بورس ارائه با کیفیت ترین سطح خدمات و مطالب آموزشی برای سرمایه گذارانی است که ریسک سرمایه گذاری در بازار های مالی را پذیرفته و به دنبال بالا بردن سطح آگاهی های خود در این زمینه هستند و در همین راستا سعی داریم تا هر آن چیزی که در برای معامله گری در بازار بورس نیاز است را بر سری مقالات آموزش رایگان بورس با شما در میان بگذاریم. تابلو خوانی در بورس تا در ادامه با هم به صورت کامل مرور خواهیم کرد.


تابلو بازار بورس چیست؟


آموزش تابلو خوانی در بورس را ابتدا باید با تعریف خود تابلو بازار بورس آغاز کنیم. تابلو بازار بورس چیست و چرا از این اصطلاح برای معرفی سایت سازمان بورس استفاده می شود؟ سایت سازمان بورس ایران به نشانی tsetmc.ir در اصطلاح معامله گران بازار به عنوان تابلو بازار بورس شناخته می‌شود و شما می توانید با ورود به این سایت در هر روز معاملاتی و در هر لحظه شرایط کلی بازار بورس را مشاهده کرده و تک تک نما ها و تاثیر آنها را در بازار مشاهده کنید.

آموزش تابلوخوانی در بورس

با توجه به اینکه در گذشته های دور کاربران به دلیل عدم دسترسی به اینترنت و عدم گسترش پلتفرم های اینترنتی برای مشاهده تمام نمادها و شرایط آنها مجبور به مراجعه حضوری به دفتر سازمان بورس بودند و در دفتر سازمان بورس تابلو بسیار بزرگی برای مشاهده تمام جزئیات مربوط به نماد ها قرار داشت از این بابت در حال حاضر که سایت سازمان بورس نیز وظیفه ای را به عهده گرفته با اصطلاح تابلو بازار بورس شناخته می شود. در کنار تمام اعداد و ارقامی که در تابلو بورس مشاهده می کنید رازهایی قرار دارد که با دقت به آنها می توانید تا حدی از آنها برای انجام معاملات بهینه در بازار استفاده کنید.


تابلو خوانی در بورس چیست؟


آموزش تابلو خوانی در بورس در واقع بررسی روشهای آنالیز هر چه بهتر از عددها و اطلاعات مندرج در تابلو بورس است. در واقع در این روش تحلیل گری ما به دنبال این هستیم که آنالیز اعداد و ارقام موجود در تابلوی بازار پرداخته و پارامترهای مختلف قرار داده شده در این تابلو را برای انجام معاملات بهینه تر در بازار بورس استفاده کنیم. احتمالاً می دانید که بازار بورس ایران مانند سایر بازارهای مالی یک بازار حقوقی محور است و حقوقی ها نقش بازارگردان این بازار را به عهده دارند و رفتار آنها می توانند روی روند قیمت ها در این بازار تاثیر مستقیم داشته باشد.

با توجه به این موضوع بسیار مهم است که شما بتوانید رفتار حقوقی ها را درک کنید و معاملات خود را در بازار نیز بر اساس رفتار این دسته از معامله‌گران بازار قرار دهید. آنالیز و بررسی رفتار حقوقی ها از روشهای بسیار مختلفی امکان پذیر است که یکی از بهترین و باحال ترین روش های آنها تابلو خوانی است. در واقع تابلو خوانی را می‌توانیم به نوعی بررسی روانشناسی رفتار بازار و آنالیز رفتار بازیگران اصلی بازار در نظر بگیریم که می تواند بهترین زمان برای سرمایه گذاری را به ما نشان دهد.


اهمیت آموزش تابلو خوانی در بورس چیست؟


ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که اهمیت آموزش تابلو خوانی در بورس چیست و آیا می توان تحلیل بنیادی بورس و تحلیل تکنیکال بورس روند موفقیت خود را در بازار پیش بگیریم و دیگر چه نیازی به این روش تحلیلی وجود دارد؟ پاسخ این سوال از جنبه های مختلفی قابل بررسی است و شما بر اساس این جنبه ها میتوانید اهمیت آموزش تابلو خوانی در بورس را درک کنید.

آموزش تابلوخوانی در بورس

در قدم اول باید یادآوری کنیم که حتی اگر شما به دنبال آموزش حرفه ای تابلو خوانی در بورس هم نباشید با یادگیری روش تحلیلی می توانید رفتار بسیاری از کاربران را در بازار بورس درک کرده و بدانید که آنها در لحظه به دنبال انجام چه معاملاتی در بازار هستند. آیا به دنبال ورود به سهم های جدید و خرید هستند یا این که در حال خالی کردن سر های خود هستند که می تواند باعث شروع روند نزولی شود.

در اینجاست که تابلو خوانی را نیز بایستی یکی از اجزای تحلیل بنیادی در بورس تلقی کنیم که اتفاقاً بخش مهمی از آن را شامل می شود و اگر شما بتوانید با تکنیکهای این روش تحلیلی ت بالا آشنا شوید دیگر حتی نیاز به بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ها نیز در کوتاه مدت نداشته و این روش می‌تواند بسیار کارآمدتر از بررسی صورت های مالی شرکت ها برای شما عمل کند.

همچنین لازم به یادآوری است که بررسی رفتار بازارگردان اصلی در هر کدام از بازارهای مالی اهمیت بسیار زیادی برای معامله گران دارد و تمام روش های معاملاتی و استراتژی های معاملاتی به دنبال این هستند که به نوعی رفتار نهنگ اصلی بازار را تشخیص داده و معاملات خود را بر اساس رفتار آنها تدوین کنند. بر این اساس اگر بخواهیم تابلو خوانی را یک روش جدا از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در بازار بورس ایران تلقی کنیم این روش نزدیک ترین تکنیک تحلیلی برای تشخیص رفتار بازارگردان اصلی بازار است و استفاده از آن به مراتب می‌تواند شرایط بهتری را برای شما در فرایند معاملات رقم بزند.


کاربردهای آموزش تابلو خوانی در بورس


سوال بسیار مهمی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد و آموزش تابلو خوانی در بورس چه اهمیتی دارد و چه کاربردهایی برای شما ایجاد خواهد کرد؟ وقتی تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی وجود دارند چه نیازی به استفاده از این روش آموزشی و تحصیلی داریم و آیا کاربردهای تعریف شده در آن قدرت کافی برای ما ایجاد می نمایند که از آن برای انجام معامله استفاده کنیم یا خیر. به صورت کلی کاربرد های زیر را می توانیم برای آموزش تابلو خوانی در بورس تعریف کنیم که شما با یادگیری ترفند های این روش تحلیلی به آنها دسترسی خواهید داشت:

  • با آموزش ترفندهای تابلو خوانی در بورس میتوانید سهم های ارزنده و مستعد رشد را به صورت لحظه ای و در هر روز معاملاتی شناسایی کنید و معاملات خود را به سمت آن‌ها پیش ببرید.
  • امکان آنالیز تغییرات حجم معاملات را در هر روز معاملاتی خواهید داشت که از آن میتوانید به عنوان سیگنال قدرتمند برای خرید یک سهم یا خروج از آن استفاده نمایید.
  • می توانید به دنبال آن آنالیز قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به یکدیگر رفته و از این طریق شرایط یک سهم را در روزهای آتی پیش بینی کنید.
  • امکان ردگیری پول هوشمند با استفاده از این روش تحلیلی برای شما به وجود خواهد آمد و از این طریق می توانید رفتار معامله گران اصلی و بازیگردان بزرگ هر سهم را تشخیص داده و بر اساس رفتار آن به معامله بپردازید.
  • با استفاده از این روش تحلیلی شما به سادگی می توانید فریب هایی که توسط بازیگران اصلی بازار در بازار اعمال می‌شود را تشخیص داده و به این راحتی ها فریب رفتار وی را نخورید و بتوانید معاملات خود را از ضررهای سنگین آن هم در بازه های زمانی کوتاه مدت دور نگه دارید.
  • تابلو خوانی در بورس یکی از قدرتمندترین روش های تحلیلی مخصوصاً برای کسانی است که به دنبال نوسان گیری در بورس و انجام معاملات کوتاه مدت در این بازار هستند.
  • برای ذخیره حداکثری سود های بدست آمده در معاملات قبلی نیز تابلوها نمی تواند یکی از قدرتمندترین و بهترین روش های تحلیلی برای شما باشد تا بهترین نقاط خروج را در اختیار شما قرار دهد.

در واقع اگر بخواهیم کاربرد تابلو خوانی در بورس را به صورت خلاصه برای شما بیان کنیم این روش تحلیلی بر خلاف تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی که بیشتر به دنبال بررسی رفتار قیمت یک سهم و ارزشمندی آن هستند به دنبال بررسی رفتار بازیگردان اصلی یک سهم است. اگر با نهنگ ارز دیجیتال و نهنگ بیت کوین آشنا هستید و همچنین اهمیت بازیگردان بازار فارکس را در تغییرات قیمت جفت ارزها در این بازار ها می دانید، آموزش تابلو خوانی در بورس به شما کمک می‌کند که دقیقا رفتارهای مشابه را در بازار بورس ایران نیز تشخیص داده و معاملات خود را بر اساس آن ها بچینید.


صفر تا صد آموزش تابلو خوانی در بورس


در این بخش از مقاله سعی داریم تا آموزش تابلو خوانی در بورس را از مبتدی تا حرفه ای برای شما بیان کنیم. در قدم اول به بررسی و معرفی اطلاعات مندرج در تابلو بازار بورس خواهیم داشت و سپس نکات حرفه ای معامله گری با استفاده از این اطلاعات را به شما بیان خواهیم کرد. البته بخش اول آموزش تابلو خوانی در بورس ممکن است برای کسانی که شناخت کافی نسبت به بازار بورس را داشته و تجربه معامله گری در این بازار دارند کمی خسته کننده و تکراری باشد اما بخش دوم مقاله که به بررسی نکات حرفه ای تابلو خوانی برای انجام معامله در بازار می پردازد شرایط ایده آل را برای انجام معاملات برای افراد ایجاد خواهد کرد.

کاربرانی هم که هیچ گونه شناختی نسبت به تابلو بازار بورس ندارند می توانند با استفاده از نکاتی که در ادامه معرفی میکنیم تک تک اجزا و اطلاعات موجود در تابلو بازار بورس را شناسایی کرده و از این طریق به دنبال بررسی نمودار سهم های مختلف در بازار بروند.


 صفحه اصلی تابلو بورس


برای اینکه هیچ نکته مخفی در تابلو بازار بورس برای شما باقی نگذاشته باشیم سعی داریم تا از همان ابتدا تمام اطلاعات موجود در تابلو بازار بورس را با هم بررسی نموده و نکات لازم برای استفاده از آنها در معامله گری را نیز با شما در میان بگذاریم. وقتی برای اولین بار وارد صفحه اصلی تابلو بازار بورس می شوید با تابلوی زیر رو به رو خواهید شد که اطلاعات مندرج در آن به شرح زیر است.

آموزش تابلوخوانی در بورس

۱- در بخش نمایش فهرست شما می‌توانید نقشه کلیه تابلو بازار بورس را مشاهده کنید و در آن به تمام قسمت های سایت دسترسی مستقیم داشته باشید. باز کردن این صفحه قسمت های مختلف سایت سازمان بورس از جمله فرصت نمادها یا پیغام های ناظر بازار و دیده بان بازار برای شما در چند جمله مختصر تعریف شده و شما با یک کلیک می توانید وارد هر کدام از این بخش های شرقی که در ادامه به معرفی تک تک آنها خواهیم پرداخت. این بخش در واقع یک سایت متن از سایت سازمان بورس است که البته چندان استفاده زیادی از آن نخواهید داشت و تنها در برخی مواقع برای دسترسی سریع به برخی از لینک ها می توانید از آن استفاده کنید.

۲- در بخش دوم شما می توانید اطلاعات سایت سازمان بورس را به زبان انگلیسی مشاهده کنید و به نوعی زبان سایت را تغییر دهید. این بخش از تابلو بورس نیز چندان استفاده تحلیل گری و معامله گری نداشته و بیشتر برای کسانی است که به زبان فارسی مسلط نبوده و به دنبال مشاهده شرایط سایت به زبان انگلیسی هستند.

۳- قسمت سوم که آیکون یک خانه بر روی آن درج شده لینک اتصال به صفحه اصلی تابلو بازار بورس است که ما در حال حاضر در همین صفحه قرار داریم و شما در هر جایی از سایت و در هر قسمتی که از آن باشید با کلیک کردن بر روی گزینه وارد همین صفحه سایت خواهید شد.

۴- در قسمت چهارم جایی که آیکون یک جدول را مشاهده می‌کنید شما می‌توانید به دیده بان بازار بورس دسترسی داشته باشید. دیده بان بازار بورس یکی از پرکاربردترین بخش‌های تحلیل در تابلو بازار بورس است که استفاده های بسیار زیاد و جذاب می توانید از آن داشته باشید و برای موارد مختلف این بخش از سایت کاربرد دارد. در دیده بان بازار بورس تمام سهم های تعریف شده در بازار به صورت لیست وار هم به ترتیب حروف الفبا و هم به ترتیب صنعت مورد نظر که امکان تغییر چیدمان آنها برای شما وجود دارد لیست شده اند و تمام جزئیات آن ها از جمله قیمت های خرید و فروش روزانه و حجم معاملاتی آخرین معامله و نسبت های مالی آنها به نمایش در می آید.

در صفحه دیده بان بازار بورس با پنجره زیر رو به رو خواهید شد که اطلاعاتی که در این صفحه می توانید به آن دسترسی داشته باشید به شرح زیر است:

آموزش تابلوخوانی در بورس

۱- این همان آیکون خانه است که در بالا به آن اشاره کردیم و با کلیک بر روی آن وارد صفحه اصلی سایت خواهید شد.

۲- با کلیک بر روی علامت ذره بین میتوانید هر نمادی را در سایت سازمان بورس جستجو کنید و به اطلاعات آن دسترسی داشته باشید. بعد از جستجوی نماد مورد نظر و کلیک بر روی نام آن صفحه خود آن نماد باز می شود که در ادامه به معرفی تمام پارامتر های موجود در صفحه یک نماد خواهیم پرداخت.

۳- در بخش سوم از صفحه دیده بان بازار بورس شما به قسمت تنظیم ها در این صفحه دسترسی دارید و می‌توانید دیده بان بازار بورس را بر اساس شرایط مورد نظر خود تنظیم کنید. اتفاقاً این صفحه یک بار به صورت کامل از سوی شما تنظیم شده تا از این پس شما بتوانید سهم هایی را در آن مشاهده کنید که تحلیل و بررسی آن ها می تواند برای معاملات شما لازم باشد و از این گذشته اگر به فکر استفاده از فیلتر در بازار بورس هستید نیز از قبل باید تنظیمات لازم را انجام داده باشید.

با ورود به بخش تنظیم ها در دیده بان بازار بورس با تصویر زیر روبرو خواهید شد که در این تصویر میتوانید تمام تنظیمات را مانند شرایطی که ما در تصویر زیر برای شما آماده کرده ایم قرار داده و در نهایت بر روی ذخیره تنظیم ها کلیک کنید تا از این پس سایت سازمان بورس بر این اساس به شما نمایش داده شود. اهمیت این تنظیمات مخصوصا برای کسانی که به دنبال استفاده از فیلتر در سایت سازمان بورس هستند بسیار زیاد خواهد بود.

آموزش تابلوخوانی در بورس

۴- در بخش چهارم شما می توانید به نحوه نمایش اطلاعات در دیده بان بازار بورس دسترسی داشته باشید. با کلیک بر روی این بخش تصویر زیر برای شما به نمایش داده خواهد شد که شما در این صفحه به آیتم های مختلفی دسترسی دارید و هر کدام را که انتخاب کنید نمادهای سازمان بورس بر اساس آنها برای شما رتبه بندی شده و به نمایش در خواهند آمد.

آموزش تابلوخوانی در بورس

به عنوان مثال اگر روی قسمت نماد نام کلیک کنید نمادهای سازمان بورس به ترتیب حروف الفبا برای شما چیره خواهد شد و اگر دو بار بر روی آن کلیک کنید این ترتیب از انتهای حروف الفبا به ابتدا در نظر گرفته خواهد شد. به همین ترتیب اگر بر روی ارزش بازار یا بیشترین قیمت و سایر موارد موجود در این لیست کلیک کنید و ترتیب نمایش نماد ها برای شما مطابق با مورد انتخاب شده خواهد بود.

۵- در پنجمین قسمت از دیده بان بازار بورس شما به قالب نمایش این قسمت اساسی دارید و با کلیک بر روی این قسمت پنجره زیر برای شما باز خواهد شد که می توانید تابلو دیده بان بازار بورس را بر اساس شرایط مورد نظر خود بچینید و نوع نمایش داده ها را بر اساس سلیقه و دیدگاه خود تنظیم کنید.

آموزش تابلوخوانی در بورس

به عنوان مثال اگر شما نیازی به مشاهده برخی از داده های موجود در دیدم آن نداشته و وجود این داده ها باعث سردرگمی شما می شود می توانید قالبی را انتخاب کنید که خیلی شلوغ نباشد و استفاده بهینه تری بتوانید از آن نمایید و یا اینکه در انتهای همین بخش امکان ساخت قالب جدید نیز برای شما در نظر گرفته شده تا دقیقا همان اطلاعاتی را در دیده بان بازار بورس مشاهده کنید که به آنها نیاز دارید و برای تحلیل و بررسی شما اهمیت دارند.

۶- در قسمت ششم شما به مشاهده سریع اطلاعات نماد ها دسترسی خواهید داشت. با کلیک کردن بر روی این بخش هر نمادی را که انتخاب کنید اطلاعات آن به صورت کلی در سمت چپ به شما نمایش داده خواهد شد و می توانید به بررسی اطلاعات نماد مورد نظر بپردازید.

۷- هفتمین قسمت از پنجره دیده بان بازار بورس بخش فیلترها در این تابلو از که با کلیک کردن آن شما امکان اضافه کردن هر فیلتری را به دیده بان بازار بورس خواهید داشت . به عنوان مثال شما می خواهید تنها نمادهایی را در دیده بان بازار بورس مشاهده کنید که حجم معاملاتی آنها در روز جاری بیشتر از ۵ برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آنها بوده است. برای این منظور نیاز نیست که تمام نماد ها را بر اساس حجم معاملات و میانگین روزانه آنها مورد بررسی قرار دهید و تنها کافی است یک فیلتر در این قسمت وارد کنید و با انتخاب آن فیلتر دقیقاً نمادها به همین ترتیب برای شما نمایش داده خواهد شد.

یکی از پرکاربردترین بخشهای دیده بان بازار بورس همین بخش فیلتر آن است که اتفاقا اهمیت بسیار زیادی برای انتخاب نمادهای مستعد رشد مخصوصاً بر اساس رفتار بازارگردان بازار بورس دارد. به عنوان مثال اگر به دنبال بررسی شرایط کد به کد حقوقی به حقیقی یا حقیقی به حقوقی هستید این بخش می‌تواند شرایط لازم را برای شما فراهم آورد و به راحتی به تمام اطلاعات این چنینی دسترسی مستقیم داشته و بتوانید از آنها استفاده کنید. بسیاری از فیلترهای کاربردی و جذاب مورد استفاده در دیده بان بازار بورس نیز در اینترنت در دسترس از طریق و تنها با کپی و ذخیره آن ها در این قسمت میتوانید یک تحلیل ایده آل را از نمادهای سازمان بورس برای خود ایجاد کنید.

۸- در بخش هشتم که آیکون نرم افزار اکسل را مشاهده می کنید این امکان برای شما وجود خواهد داشت که از داده های موجود در دیده بان یک فایل خروجی در فرمت نرم افزار اکسل دریافت کنید که برای تجزیه و تحلیل و آنالیز داده ها می توانید از آن استفاده نمایید. به عنوان مثال اگر شما کل نماد های کد به کد حقوقی به حقیقی را جستجو کرده و آنها را پیدا کرده اید که می توانید از آنها خروجی اکسل گرفته و آنها را در اختیار داشته باشید و بتوانید برای بررسی و آنالیز بیشتر آنها اقدام کنید.

۹- در بخش نهم نیز که یک آیکون علامت سوال را مشاهده می کنید راهنمای استفاده از دیده بان بازار بورس برای شما در نظر گرفته شده که با کلیک و این بخش می توانید راهنمایی های لازم برای استفاده از این بخش سایت سازمان بورس را در اختیار داشته باشید.

۱۰ و ۱۱: درب قسمت های ۱۰ و ۱۱ نیز همان اقداماتی که در قسمت مرتب سازی داده ها انجام داده اید را می توانید مشاهده کنید. به عنوان مثال در حال حاضر ترتیب نماد ها به صورت نزولی در تصویر بالا قابل مشاهده است که اگر شما ترتیب نمادها را تغییر دهید این قسمت از دیده بان بازار بورس نیز برای شما تغییر خواهد کرد.


۵- بخش پنجم از صفحه اصلی تابلو بازار بورس که با آیکون ذره بین مشخص شده امکان جستجوی نماد های تعریف شده در سایت سازمان بورس را در اختیار شما قرار می دهد.

۶- این بخش از تابلو بازار بورس در صفحه اصلی که نماد یک کتاب بر روی آن قرار گرفته شما را به محتوای آموزشی سایت سازمان بورس متصل خواهد کرد و در این بخش می توانید مقالات آموزشی مختلف را مشاهده کنید که البته چندان استفاده زیادی ندارد و سازمان بورس خیلی اهتمامی برای آموزش کاربران و معامله گران در این بازار به خرج نداده و خیلی توصیه نیز به استفاده از این اطلاعات نداریم. اما اگر علاقه مند به این هستید که آموزش های سایت سازمان بورس برای معامله گری در بازارهای مالی را دنبال کنید می توانید وارد این بخش شده و ویدئوهای آموزشی مختلف را در آن مشاهده کنید.

ویدیو های مختلف آموزشی از بررسی اصول مقدماتی بازار بورس گرفته تا روانشناسی معاملات در این بازار به صورت ویدئویی در آن قرار دارد و شما می توانید به صورت کاملا رایگان از این آموزش ها استفاده نمایید.

۷- شاهد نقشه بازار بورس خواهید بود که امکان تغییر نحوه نمایش برای شما وجود دارد و همچنین می توانید اذان به صورت تصویری خروجی بگیرید. نقشه بازار از جمله مواردی است که احتمالاً هرروز در سایت ها و شبکه های مختلف بورسی آن را مشاهده می کنید و ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که چگونه می توانیم این نقش را در تابلو بازار بورس مشاهده کنیم.

با کلیک بر روی نقشه بازار بورس می توانید شرایط نماد های مختلف بازار را در هر روز معاملاتی به صورت کلی مشاهده کرده که در این نقشه رنگ سبز به معنای صعودی بودن نماد مورد نظر و رنگ قرمز نیز نشانه نزولی بودن نماد مورد نظر است و درصد تغییرات آن ها نیز قابل مشاهده است.

آموزش تابلوخوانی در بورس

در نقشه بازار بورس شما می‌توانید نمادهای مختلف را هم بر اساس چیدمان صنایع مختلف مشاهده کنید و هم امکان مشاهده آنها بر اساس تنظیمات مختلف دیگر نیز وجود دارد و حتی شما امکان تغییر نوع نمایش آنها را نیز خواهید داشت. همچنین در نقشه بازار بورس روی هر نمادی که موس خود را نگه دارید میتوانید اطلاعات کلی مربوط به آن مادران نیز مشاهده نموده و از آن استفاده کنید. در مواقعی که شاخص کل بورس با حجم قابل توجهی نزولی شده باشد این نقشه به رنگ قرمز و در مواقعی که شاخص کل بورس صعودی باشد این نقشه به رنگ سبز نمایش داده خواهد شد.

۸- نظرات و پیشنهادات خود را به شکل نامه ارسالی به پست الکترونیکی سایت سازمان بورس میتوانید ارائه کنید که البته استفاده چندانی نداشته و بیشتر برای کاربران حقوقی قابل استفاده است.

۹- راهنمای استفاده از امکانات سایت سازمان بورس دسترسی خواهید داشت و می توانید آموزش های کلی برای شرایط استفاده و مشاهده امکانات مختلف سایت سازمان بورس را مشاهده نمایید.

۱۰- اخبار و تازه ها مربوط به نمادهای مختلف را در اختیار خواهید داشت که البته خیلی اخبار بروز و جدیدی در آن درج نمی شود و هنوز شرایط در این قسمت از سایت سازمان بورس با بروزرسانی های کاملی همراه نیست.

۱۱- دقیقا همین صفحه است که شما در آن قرار دارید و در آن می توانید کل اطلاعات مربوط به بازار بورس را در هر روز معاملاتی در یک نگاه مشاهده کنید. بیشتر برای بررسی کلی بازار بورس در هر روز معاملاتی استفاده دارد و خیلی نمی توانید از آن به دنبال تحلیل های دقیق برای ورود و خروج از سهم ها نمایید.

۱۲- اطلاعات مختلف درباره بورس اوراق بهادار تهران را در اختیار خواهید داشت و می توانید از این بخش برای بررسی هر چه بهتره بازار بورس استفاده کنید. نمادهای پر تراکنش، پیام های ناظر بازار، وضعیت شاخص ها و نمودار آن ها به تفکیک صنعت و به صورت کلی، بیشترین افزایش یا کاهش قیمت، بیشترین عرضه و تقاضا, معاملات آتی و ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی، افزایش سرمایه و افزایش ارزش بازار ها، نمادهای مشمول فرآیند تعلیق و بیشترین ارزش معامله و حجم معاملات را اتفاقا اهمیت بسیار زیادی برای تحلیل و بررسی بازار بورس دارند در این قسمت مشاهده خواهید کرد.

۱۳- اطلاعات کلی مربوط به بازار فرابورس ایران را مشاهده می کنید.

۱۴- اطلاعات کلی مربوط به بورس انرژی ایران را در اختیار خواهید داشت.

۱۵-اطلاعیه های مربوط به شبکه کدال را در دسترس خواهید داشت.

۱۶- اطلاعات مربوط به صندوق های سرمایه گذاری تعریف شده در بازار بورس را مشاهده می کنید و همچنین می توانید میزان بازدهی چند ماهه آنها را بررسی نمایید. برای کسانی که از میان انواع روش های سرمایه گذاری در بورس به دنبال سرمایه گذاری غیر مستقیم و انتخاب یکی از صندوق های سرمایه گذاری برای خرید هستند این بخش می‌تواند اطلاعات مفیدی را ارائه نماید.

۱۷-اطلاعات کلی مربوط به بورس کالا را در اختیار خواهید داشت و می توانید از آن برای بررسی شرایط تغییرات و نوسانات در بورس کالا استفاده کنید.

۱۸- شاخص های منتخب انواع بازار بورس را مشاهده می کنید که می توانید از بررسی شاخص ها شرایط کلی تغییرات بازار بورس را در هر روز معاملاتی مشاهده نمایید. شاخص کل و شاخص قیمت هم وزن از اصلی ترین و مهمترین شاخص هایی هستند که در هر روز باید آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و نحوه تغییرات آنها را بر روی معاملات خود اعمال کنید.

۱۹- نمادهای پر تراکنش را در هر روز معاملاتی مشاهده خواهید کرد. این نمادها بیشترین تراکنش را بر میان تمام نمادهای سازمان بورس به خود اختصاص داده که در آنها می تواند سیگنال هایی برای خرید و فروش سهام را نیز در اختیار شما قرار دهد.

۲۰- اطلاعات کلی مربوط به بازار نقدی بورس را مشاهده می‌کنید. اطلاعاتی مانند وضعیت بازار تغییرات شاخص و مواردی از این دست به صورت کلی قابل مشاهده است.

۲۱- نمادهایی که بیشترین تاثیر را در شاخص کل بورس داشته‌اند مشاهده مینمایید. این نمادها در اکثر موارد نمادهایی هستند که سهام شناوری بسیار زیادی داشته و تغییرات قیمت در آنها می تواند روی شاخص کل بورس ایران تاثیر مستقیم داشته باشد و باعث صعودی و یا نزولی شدن آن شود.


 تابلو نماد بورس


حالا نوبت به یکی از مهمترین بخش های آموزش تابلو خوانی در بورس می رسد که در این بخش قرار است پل اطلاعات مندرج در تابلو هر یک از نمادهای طرح شده در بازار بورس را برای شما تجزیه و تحلیل کرده و نکات لازم برای استفاده از آنها در معاملات را نیز بیان کنیم. اطلاعاتی که در ادامه درباره هر یک از اطلاعات موجود در تابلو نماد های بورسی به بررسی آن ها می پردازیم گاهی اوقات می تواند تاثیر بسیار زیادی روی انتخاب یا عدم انتخاب آنها برای معامله گری داشته و حتماً شما باید تسلط کافی و کامل برای نحوه استفاده از این اطلاعات را پیدا نمایید.

تحلیلگران حرفه ای و افراد با تجربه معمولاً قبل از اینکه فرایند سرمایه گذاری و خرید خود را بر روی یک نماد آغاز نمایند تمامی اطلاعات را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و سپس معامله خود را انجام میدهند. به همین دلیل توصیه می کنیم شما هم اطلاعات کامل و کافی درباره هر یک از اطلاعات موجود در تابلوی نماد بورس را به دست آورده و کم کم با کسب تجربه و مطالعه سایر مقالات آموزش رایگان بورس امکان استفاده بهینه از آنها برای معاملات خود را فراهم آورید.

آموزش تابلوخوانی در بورس

در تصویر بالا تابلویی نماد فملی که معرف شرکت ملی صنایع مس ایران است و در بازار اول تعریف شده را مشاهده می‌کنید که قرار است تمام اطلاعات موجود در تابلوی آن را مورد بررسی و آنالیز قرار داده و نحوه استفاده از این اطلاعات را نیز برای شما بازگو کنیم.

۱- نام نماد مورد نظر را مشاهده خواهید کرد که در تصویر بالا شرکت ملی صنایع مس ایران به صورت کامل مشخص است.

۲- قیمت خرید لحظه ای سهام مورد نظر را مشاهده می نمایید.

۳- اولین قیمتی که در روز معاملاتی موجود سهام شرکت ملی صنایع مس ایران معامله شده است را مشاهده می نمایید.

۴- آخرین قیمتی که شرکت ملی صنایع مس ایران در بازار معامله شده است را مشاهده می نمایید.

۵- قیمت پایانی سهام که توسط سازمان بورس در هر لحظه و بر اساس میانگین وزنی معاملات محاسبه میشود در دسترس است.

۶-بهترین قیمتی که برای فروش سهام ملی صنایع مس ایران توسط فروشندگان در نظر گرفته شده قابل مشاهده است.

۷- قیمت پایانی دیروز برای شرکت ملی صنایع مس ایران را مشاهده می نمایید.

۸- بازه قیمتی امروز معاملاتی که محدوده مجاز معاملات آن را نیز مشخص می نماید در این قسمت درج شده است.

۹- قیمت مجاز روزانه ممکن برای نماد فملی که در روز معاملاتی حاضر امکان ثبت سفارش در آن وجود دارد را مشاهده می نمایید.

۱۱-نوسان بازی قیمتی چرا در هفته گذشته می توانید ببینید.

۱۲- نوسان قیمتی سالانه شرکت ملی صنایع مس ایران را می توانید ببینید که کاربران در طول سال گذشته در حداقل و حداکثر چه قیمت هایی این سهم را معامله کرده‌اند.

۱۳- تعداد کل معاملات نماد را در روز معاملاتی فعلی مشاهده مینمایید.

۱۴-حجم معاملات کل نماد و در روز معاملاتی فعلی را می‌بینید. حجم معاملات یکی از مهمترین فاکتور ها در تحلیل و بررسی شرایط یک سهم است که اهمیت بسیار زیادی برای تحلیل گران داشته و حتماً شما باید به این موضوع دقت کافی را داشته باشید.

۱۵-ارزش معاملات نماد که از حاصل ضرب به حجم معاملات در قیمت معامله شده آنها به دست می آید در دسترس است.

۱۶- ارزش بازار سهام که از حاصل ضرب سهام شناور در قیمت لحظه ای سهام به دست می‌آید قابل مشاهده است.

۱۷-تعداد کل سهام های تعریف شده برای نماد مورد نظر را می توانید ببینید.

۱۸- مقدار حجم مبنای تعریف شده برای نماد مورد نظر که توسط سازمان بورس تعیین می شود را در دسترس خواهید داشت. دقت کنید که وقتی حجم معاملات یک سهم به مقدار حجم مبنای آن رسیده باشند درصد تغییرات قیمت پایانی آن با تغییرات روبرو خواهد شد و برای اینکه همان قیمت پایانی معمولی را برای یک سهم تعریف کنیم حتماً باید حجم مبنای آن به صورت کامل پر شده باشد.

۱۹- مقدار سهام شناور نماد مورد نظر در بازار بورس را مشاهده می کنید.

۲۰- میانگین کلی از حجم معاملات ماهانه نماد در دسترس است که می‌توانید از آن برای تحلیل و بررسی شرایط معاملات در روز جاری استفاده کنید. در صورتی که حجم معاملات روزانه یک نماد به میزان قابل توجهی نسبت به میانگین حجم ماهانه آن تغییر کرده باشد نشان از وجود اتفاقاتی در رفتار سرمایه گذاران اصلی سهام مورد نظر داشته و این موضوع می تواند سیگنال قدرتمند برای بررسی هرچه بیشتر نماد مورد نظر باشد که در نهایت می تواند منجر به خرید و سرمایه گذاری بر روی آن نیز گردد.

۲۱- وضعیت نماد و ساعت معاملاتی آن را مشاهده میکنید.

۲۲- جدول مربوط به صفحه خریداران و فروشندگان و قیمت ها و حجم های پیشنهادی آنها را می توانید ببینید.

۲۳- مقدار EPS نماد که بر مبنای سود و زیان ۱۲ ماهه اخیر محاسبه شده است قابل مشاهده است.

۲۴- نسبت پی به ای برای نماد مورد نظر قابل رویت است.

۲۵- نسبت پی به ای و پی به اس برای گروه صنعت مرتبط با نماد حاضر قابل مشاهده است.

۲۶- حجم خرید و فروش حقیقی و حقوقی برای نماد حاضر که اهمیت بسیار زیادی برای تجزیه و تحلیل و آنالیز رفتار بازارگردان اصلی بازار دارد را در این قسمت میتوانید مشاهده نمایید.

۲۷- تعداد خریداران حقیقی و حقوقی را برای مورد نظر می توانید مشاهده کنید.

۲۸- در این بخش می‌توانید نسبت قدرت خریداران و فروشندگان به یکدیگر را مشاهده کرده و همچنین تجربه و تحلیل کنید که در روز جاری تغییرات قیمت از سمت حقیقی به حقوقی بوده یا حقوقی به حقیقی تغییر قدرت داده است.

۲۹-نمودار شمعی قیمت سهام

۳۰- شرایط کلی تغییرات سایر نماز های تعریف شده در گروه سهام

۳۱- اطلاعات کلی مربوط به سهام مورد نظر که شما می توانید هر یک از آنها را در فرآیند تحلیل بنیادی مورد بررسی و آنالیز قرار داده و در نهایت پیش بینی کنید که آیا در حال حاضر قیمت معاملاتی در نظر گرفته شده برای سهام مورد نظر مقرون به صرفه است یا خیر.


آموزش نکات حرفه ای معامله گری در تابلو خوانی در بورس ایران


نوبت به آن رسیده تا برخی از مهم‌ترین وسیع ترین نکات در آموزش تابلو خوانی در بورس را با شما در میان بگذاریم که با استفاده از آن ها می توانید معاملات بهترین ها در بازار بورس برای خود رقم بزنید. تابلو خوانی یکی از روش‌های تحلیلی است که هر روز به نکات مهم آن اضافه می شود و هر معامله گران حرفه ای با استفاده از تجزیه و تحلیل هایی که دارند سعی می کنند تا شرایط بهتری را برای معاملات خود از طریق اطلاعات مندرج در تابلو بورس رقم بزنند.

نکته بسیار مهمی که درباره آموزش تابلو خوانی در بورس باید به آن اشاره کنیم این است که معمولاً رفتار بازیگران اصلی بازار در شرایط مختلف تفاوت دارد. به همین دلیل معامله گران حرفه ای نیز دائماً به دنبال استفاده از روش هایی هستند که بتوانند رفتار این معامله گران را آنالیز و مدلسازی کرده و شرایطی را به وجود آورند تا امکان استفاده از رفتار آنها برای انجام معاملات بهتر وجود داشته باشد.

این نوع از این جهت اهمیت داشت شما بدانید که تابلو خوانی یک روش تحلیلی پویا است و دائماً به آنالیز ها و روش های مورد استفاده در این روش تحلیلی برای بررسی رفتار بازیگردان اصلی بازار بورس اضافه میشود. هر روز شاهد اضافه شدن فیلتر های جدیدی برای بررسی نمادها در تابلو بازار بورس هستیم و با استفاده از این فیلتر ها شما می توانید قدرت معامله گری خود را در بازار بورس به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

نکاتی که در ادامه در آموزش تابلو خوانی در بورس به آن‌ها اشاره می‌کنیم نکات بسیار مهمی هستند که حتماً باید آنها را در نظر داشته باشید اما این نکات به معنی تسلط کامل بر تابلو خوانی در بازار بورس نبوده و حتماً شما باید دائماً اطلاعات خود را در این باره به روز رسانی کرده و به دنبال افزایش سطح مهارت های خود در استفاده از تابلو خوانی برای انجام معاملات خود باشید.

آموزش تابلوخوانی در بورس

فقط به صف خرید و فروش اعتماد نکنید


یکی از مهمترین اطلاعات که می‌توانید در تابلو بازار بورس آن را مشاهده کنید صف خرید و فروش نماد های مختلف است که در بسیاری از مواقع به عنوان یک نکته فریبنده و معامله گران از سوی بازیگردان اصلی بازار تعیین می شود. متاسفانه شاهد هستیم که درصد قابل توجهی از معامله گران که وارد بازار بورس ایران می‌شوند به هیچ وجه آموزش‌های حرفه‌ای لازم را پشت سر نگذاشته و درک صحیح نسبت به شرایط رفتار قیمت نماد ها در بازار بورس ندارند.

این دست از معامله گران رفتار خود را بر اساس تغییرات ظاهری نمادها برنامه‌ریزی کرده و به همین دلیل ممکن است خیلی سریع و ساده فریب آیتم هایی مانند صف خرید و فروش را در تابلو بازار بورس بخورند. در بسیاری از مواقع بازیگردان برای اینکه در قیمت پایین اقدام به جمع آوری یک سهم نموده و سپس شرایط رشد و صعودی شدن آن را فراهم آورد در ابتدای روز معاملاتی یک صف فروش سنگین برای آن ایجاد می‌کند که در پس این صف فروش افراد زیادی سهم های ارزنده خود را در قیمت بسیار پایین در معرض فروش گذاشته و در عوض بازیگردان در حال جمع کردن این سهم ها است.

در نقطه برعکس وقتی قیمت یکسان در بازار به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده و بازیگردان سود بسیار خوبی را از روند سهام مورد نظر به دست آورده است شاهد ایجاد یک صف خرید سنگین در تابلو بورس برای آن سهم هستیم. در چنین مواقعی بسیاری از معامله‌گران ناآگاه با توجه به همین شرایط تصمیم می گیرند تا حجم قابل توجهی از دارایی های خود را به سهام موردنظر اختصاص داده و برای خرید آن، آن هم با حجم بسیار سنگین اقدام می نمایند.

درست در همین موقع است که بازیگران اصلی بازار در حال خالی کردن سهم های خود بعد از یک رشد قابل توجه بوده و بلافاصله بعد از این اتفاق شاهد نزولی شده قیمت و تبدیل شدن شرایط آن به صف فروش خواهیم بود.

این نکته بسیار مهم را با شما در میان گذاشتیم تا بدانید که نباید به رفتار معاملاتی خود را بر اساس شواهد مبنی بر تبدیل قیمت یک سهم به صف خرید و فروش در تابلو بازار بورس تطابق دهید. در بسیاری از مواقع بازیگردان برای فریب افکار عمومی از چنین ترفندهای استفاده می‌کند و متاسفانه شاهد هستیم که هنوز خیلی از کاربران به راحتی فریب چنین شرایطی را خورده و نمی توانند احساسات خود را در زمان انجام معامله کنترل کنند.

اهمیت بسیار زیاد حجم معاملات در بورس


یکی از مهمترین نکاتی که با استفاده از تابلو بازار بورس شما می توانید از آن برای بهینه کردن معاملات خود استفاده نمایید و همچنین سهم های ارزنده را نیز انتخاب کنید دقت به حجم معاملات سهام مورد نظر در بازار بورس است که این موضوع یکی از مهمترین بخش های آموزش تابلو خوانی در بورس نیز است. با توجه به اینکه در تحلیل تکنیکال بورس و تحلیل فاندامنتال بورس خیلی نمی‌توان به حجم معاملات دقت کرد و حجم معاملات گزینه‌ای است که بیشتر در تابلو بورس قابل نمایش است از این رو بایستی دقت ویژه‌ای به روند تغییرات حجم برای هر سهم داشته باشید که این موضوع می‌تواند یکی از مهمترین سیگنال های خرید و فروش سهام مورد نظر نیز باشد.

آموزش تابلوخوانی در بورس

برای اینکه اهمیت استفاده از حجم معاملات در فرایند خرید و فروش سهام در بازار بورس را بهتر درک کنی لازم به یادآوری است که در حال حاضر فیلتر های بسیار زیادی برای مشاهده شرایط تغییرات حجم معاملات در سهام بازار بورس تعریف شده که شما با استفاده از آنها میتوانید تغییرات حجم را به صورت موردی برای هر سهم مشاهده نمایید و یک تجزیه و تحلیل دقیق و عالی برای انتخاب بهترین سهام برای خرید و فروش را برای خود در نظر بگیرید.

در بخش های قبلی در بررسی پنجره دیده بان بازار بورس اشاره به محل استفاده از فیلترهای مختلف کردیم که شما با درجه فیلتر های مربوط به حجم معاملات میتوانید سهم های تعریف شده در بازار بورس را بر اساس رفتار حجمی آنها آنالیز و مشاهده کرده و بتوانید از این رفتار برای تجزیه و تحلیل آینده قیمت آن ها نیز استفاده کنید.

حتی کسانی که به صورت مستقیم از حجم معاملات برای خرید و فروش سهام استفاده نمی کنند با استفاده از آنالیز ها می توانند فیلتری برای معاملات اشتباه خود داشته باشند و یا حتی از آنها برای تاییدیه برای ورود با حجم بیشتر به معاملات مختلف استفاده کنند. اما نکته بسیار جالب درباره تاثیر حجم معاملات در سرمایه گذاری در بازار بورس ایران این است که بسیاری از افراد از هیچ کدام از تحلیل ها و روش های تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی استفاده نکرده و تنها با تکیه بر رفتار و تغییرات حجم یک سهام به دنبال معامله گری در این بازار هستند که اتفاقاً موفقیت‌های بسیار زیادی را نیز برای آنها رقم زده و باعث شده تا معمولاً شاهده انجام معاملات موفق برای آنها باشیم.

نکته بسیار مهمی که درباره حجم معاملات به آن باید اشاره کنیم این است که حقوقی ها و بازیگردان رفته بازار بورس رفتارهای مختلف خود را می توانند به راحتی از معامله گران مخفی کنند. اما تنها گزینه و شرایطی که به این راحتی ها امکان مخفی کردن آن از معامله گران توسط بازیگران اصلی وجود ندارد حجم معاملات است. حقوقی ها هر رفتاری که داشته باشند و به راحتی بر روی حجم معاملات سهام ها تاثیر گذاشته و با آنالیز حجم معاملات میتوان به رفتار آنها پی برد. به همین دلیل است که حجم تاثیر بسیار زیادی برای انجام معاملات موفق در بازار بورس خواهد داشت اگر شما نحوه استفاده از آن برای فیلتر کردن معاملات اشتباه و یا ورود به سهم های ارزنده را یاد بگیرید می توانید حتی بدون استفاده از استراتژی های قدرتمند تحلیل تکنیکال در بازار بورس معاملات موفقی را برای خود رقم بزنید

 وقتی حجم معاملات از میانگین حجم معاملات ماهانه به شدت بیشتر می شود


به عنوان مثال یکی از مواردی که می توانید از آن به عنوان یک سیگنال قدرتمند برای رفتار قیمت یک سهم استفاده کنید افزایش قابل توجه حجم معاملات یک سهم نسبت به میانگین حجم معاملات ماهانه آن است. تصور کنید که قیمت یک سهم در بازه زمانی یک ماهه به صورت میانگین در هر روز معاملاتی با حجم معاملات ۵ میلیونی رو به رو شده است. با این حساب شما به این درک درباره سهام مورد نظر رسیده که قرار است در هر روز معاملاتی حدود ۵ میلیون حجم بخورد. مسلما اگر شما برای خرید سهام مورد نظر با ارزش به مراتب بیشتر از ۵ میلیون بگیرید نقدشوندگی سهام مورد نظر برای شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل معمولاً سرمایه گذاران در زمان انتخاب این سهم برای خرید و فروش به این موضوع دقت کرده و حجم معاملات خود را به گونه ای در نظر می گیرند تا از این بابت دچار چالش نشوند.

گذاشتن نکته بسیار مهمی که درباره معامله گران تازه کار باید بکنیم این است که آنها معمولاً حجم خیلی زیادی را برای خرید یک سهم در اختیار ندارند و ارزش داراییهای آنها به گونه ای نیست که بتواند افزایش قابل توجهی بر روی حجم معاملات یک سهم در یک روز معاملاتی ایجاد نمایند.

حالا تصور کنید که سهام مورد نظر در یک روز معاملاتی با حجم ۳۰ میلیون واحدی روبرو شود. یعنی در حدود ۶ برابر حجم میانگین ماهانه. به نظر شما چه اتفاقی می تواند در یک سهم بدهد که حجم معاملات آن در یک روز بیش از شش برابر میانگین حجم معاملات ماهانه آن شود؟ وقتی قرار نیست معامله گران تازه وارد و سرمایه گذاران جدید بازار بورس چین این تغییرات قابل توجهی را در حجم یک سهم ایجاد کنم پس چرا چنین افزایش قابل توجهی را باید در حجم معاملات آن شاهد باشیم؟ آیا جز این است که افراد خاص و معامله گران حقوقی بر اساس رفتاری که بر روی سهام مورد نظر داشته اند چنین تغییری را در حجم آن ایجاد کرده‌اند؟

به این ترتیب شما به راحتی می توانید با مقایسه حجم معاملات یک سهم در هر روز معاملاتی نسبت به میانگین حجم ماهانه آن به یک سیگنال قدرتمند درباره تغییرات عمده در رفتار آن برسید. البته این بررسی هنوز به این معنا نیست که شما برای خرید سهام مورد نظر اقدام کنید و بلافاصله درصد قابل توجهی از دارایی های خود را برای خرید آن در نظر بگیرید. با این بررسی در حال حاضر شما یک سیگنال قدرتمند برای تغییر رفتار قیمت سهام برده و به دست آورده اید. حالا نوبت به این موضوع رسیده که رفتار سهام مورد نظر را از دیدگاههای مختلف مورد بررسی و آنالیز قرار داده و به این موضوع بر اینکه آیا قرار است قیمت برای آن در روزهای آتی افزایشی باشد یا اینکه این افزایش حجم نشان از خروج پول هوشمند بوده و می تواند نشانه نزولی شدن قیمت آن باشد.

آموزش تابلوخوانی در بورس

روش های مختلفی نیز برای رسیدن به این درک برای شما وجود دارد که یکی از بهترین روشها استفاده از استراتژی های مختلف تحلیل تکنیکال است. وقتی در تحلیل تکنیکال شاهد ساده شدن یک سیگنال خرید برای یک سفر هستید و همزمان حجم معاملات آن نسبت به میانگین حجم معاملات ماهانه با افزایش قابل توجهی روبرو شده است به راحتی میتوانید با ریسک بالاتر و حجم بالاتر برای خرید سهام مورد نظر اقدام کنید و این مهم می‌تواند یک معامله فوق العاده جذاب را برای شما در بازار بورس رقم بزند.

البته روش های دیگری نیز برای تشخیص روند قیمت سهم بعد از افزایش حجم معاملات آن وجود دارد که شما می توانید از آنها نیز برای این منظور استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید از خود تابلوی بازار بورس برای تبدیل سرمایه گذاران از حقوقی به حقیقی به این نتیجه رسید که افزایش حجم بیشتر برای ایجاد یک روند صعودی در قیمت سهام مورد نظر بوده است. در واقع وقتی سهم ها از جیب حقوقی ها خارج شده و وارد جیب حقیقی ها شده است به این معنا است که رفتار بازیگردان اصلی سهام مورد نظر روند صعودی را برای آن تعیین می کند.

یکی دیگر از روش هایی که میتوانید پی به افزایش شدید قیمت سهام در آینده با توجه به افزایش قابل توجه حجم معاملات آن در یک روز معاملاتی ببرید، بررسی شرایط کد به کد برای آن است. اگر در آن روز معاملاتی کد به کد رخ داده باشد و این کد به کد از نوع حقوقی به حقیقی باشد به راحتی می توانید نتیجه گیری کنید که قیمت سهام مورد نظر در روزهای آتی روند صعودی در پیش خواهد گرفت و می توانید برای خرید آن اقدام کنید. دقت کنید که در این روش نیازی به استفاده از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی سهام نیز نداشته و با استفاده از این اطلاعات موجود در تابلو بازار بورس می توانید برای سیگنال گیری و خرید سهام مورد نظر اقدام کنید.

ارزیابی قدرت خریدار و فروشنده در تابلو خوانی بورس


یکی دیگر از مهم ترین ترفند هایی که در آموزش تابلو خوانی بورس باید به آن اشاره کنیم ارزیابی قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به یکدیگر در هر روز معاملاتی است. بررسی رفتار خریداران و فروشندگان اصلی باعث می شود تا شما به این درک برسید که در حال حاضر کلیت جامعه بازار بورس درباره یک سهم چه نظری دارند و قرار است سرمایه‌گذاری صورت گرفته شده بر روی یک سمت چه روندی را در آینده در پیش بگیرد. با توجه به این موضوع شما به راحتی میتوانید با بررسی و ارزیابی قدرت خریداران و فروشندگان نتیجه‌ گیری های مختلف را درباره یک سهم داشته باشید.

در معرفی آیتم های مختلف موجود در تابلو بورس سعی کردیم تا همه موارد مندرج در تابلو را به شما معرفی کنیم که یکی از این موارد نیز بررسی قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به هم بود. وقتی قدرت خریداران افزایش قابل توجهی نسبت به قدرت فروشندگان دارد به این معنا است که بازار سهام مورد نظر در روزهای آتی می تواند یک بازار گاوی باشد و باید شاهد رشد قیمت‌ها در آن باشید. از طرف دیگر افزایش قدرت فروشندگان نیز به معنای نزولی شدن قیمت سهام مورد نظر است و می‌تواند یک سیگنال عالی برای فروش سهام باشد.

ما چگونه می توانیم قدرت خریداران و فروشندگان را در تابلو بازار بورس نسبت به یکدیگر مورد بررسی و آنالیز قرار داده و تصمیم بگیریم که روند قیمت ها در روزهای آتی چگونه خواهد بود؟ از نکات بسیار مهم و زیادی می توانید برای بررسی قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به دیگر استفاده کنید که به برخی از آنها در زیر اشاره می کنیم.

آموزش تابلوخوانی در بورس

در وهله اول شما باید رفتار خریداران و فروشندگان حقیقی و حقوقی را نسبت به دیگر به صورت جداگانه بررسی کنید تا در نهایت دیدگاه به دست آمده نسبت به قدرت آنها برای شما یک دیدگاه کاملاً منطقی و بر اساس رفتار بازیگران اصلی بازار باشد. بر این اساس اگر کل میزان تاثیرگذاری حقوقی ها چه در قسمت فروشندگان و چه در قسمت خریدار آن کمتر از ۱۵ درصد باشد می‌توانید رفتار آنها را نادیده بگیرید و یک بررسی کلی نسبت به خریداران و فروشندگان سهام داشته باشید. اما اگر میزان تاثیرگذاری حقوقی ها بیشتر از ۱۵ درصد باشد حتماً باید رفتار آنها را به صورت جداگانه بررسی کرده و ممکن است تا نیاز به بررسی مواردی مانند کد به کد در سهام مورد نظر نیز پیدا کنید.

در مواقعی که میزان تاثیرگذاری حقوقی ها بر روی یک سهم کمتر از ۱۵ درصد است به راحتی می توانید قدرت خریداران و فروشندگان را نسبت به دیگر هم از روی فرمول های موجود و هم از روی شرایط آنها بررسی نمایید. دقت کنید که حجم خریداری شده و حجم فروش رفته برای هر سهم در هر روز معاملاتی یکسان است. از این رو اگر در یک روز تعداد خریداران کمتری حجم مورد نظر را نسبت به تعداد فروشندگان خریداری کرده باشد این موضوع نشانه قدرت خریدار آن نسبت به فروشندگان است و می‌تواند یک سیگنال خرید عالی برای سهام مورد نظر باشد.

به عنوان مثال فرض کنید که کل ارزش معاملات یک سهم در یک روز معاملاتی ۵ میلیارد تومان بوده است و حقوقی ها نیز کمتر از ۱۵ درصد این خرید و فروش را به خود اختصاص داده باشد. حالا اگر در تابلو بازار بورس مشاهده کنید که تعداد کل فروشندگان برای این سهم ۵ هزار نفر بوده اما تعداد کل خریداران برای آن تنها ۵۰۰ نفر بوده است به این معنا است که ۵۰۰ نفر از نظر مالی قدرت خرید تعداد کل سهم های در اختیار ۵ هزار نفر را داشته اند. در واقع خریداران در این بررسی قدرت بیشتری نسبت به فروشندگان دارند و دارایی های مالی آنها به مراتب بیشتر است.

این موضوع نشان از این دارد که سرمایه گذاران بزرگی در حال خرید و جمع کردن سهام مورد نظر هستند و قدرت خریدار آن نیز به همین دلیل افزایش پیدا کرده است. این موضوع می‌تواند یک نشانه بسیار قدرتمند برای افزایش شدن قیمت سهام مورد نظر در روزهای آتی داشته باشد و شما به راحتی می توانید با جمع بستن این دیدگاه با سایر موارد مانند تحلیل تکنیکال و یا کد به کد برای خرید سهام مورد نظر اقدام نمایید.

حالا اگر در همین شرایط قدرت فروشندگان نسبت به قدرت خریداران افزایش پیدا کرده باشد به این معنا است که روند صعودی سهام مورد نظر به اتمام رسیده و باید شاهد کاهش شدن قیمت نان در روزهای آتی باشید. البته بازار بورس ایران یک بازار دو طرفه نیست که بخواهی در جهت فروش نیز برای ورود به معاملات اقدام کنید اما با این حال با این سیگنال اگر سهام مورد نظر را از قبل داشته اید می توانید برای خروج از آن و ذخیره کردن سود های خود استفاده نمایید.

آموزش تابلو خوانی در بورس

اما وقتی میزان تاثیرگذاری حقوقی ها بر روی حجم معاملات یک سهم بیشتر از ۱۵ درصد می شود در قدم اول شما باید مواردی مانند معاملات بلوکی و یا کد به کد در بورس را مورد بررسی قرار دهید تا به این نتیجه برسید که افزایش حجم مورد نظر بر چه دلیلی و بر چه رفتاری از حقوقی ها بوده است. اگر در بررسی کد به کد به این نتیجه رسید که تغییر سهامداران از حقوقی به حقیقی رخ داده این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای افزایش شدن قیمت سهام مورد نظر در روزهای آتی باشد و یک سیگنال بزرگ خرید برای آن خواهد بود.

از طرف دیگر شما میتوانید با این بررسی به این نتیجه برسید که آیا حقوقی به دنبال خالی کردن سهام مورد نظر در قیمت بالا هستند یا اینکه آنها به دنبال جمع کردن سهام در قیمت پایین می باشند.‌ البته این که قیمت یک سهم در آن روز معاملاتی کم باشد یا زیاد باشد نمی‌تواند آنالیز درست از این رفتار حقوقی ها باشد و حتماً باید چه موارد دیگری مانند نحوه تغییرات حقیقی به حقوقی را در آن روز معاملاتی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

نکته بسیار مهمی که در رفتار خریداران و فروشندگان و بررسی قدرت آنها نسبت به دیگر باید به آن اشاره کنیم این است که ممکن است این رفتار تحت تاثیر معامله گران می باشند که به دنبال نوسان گیری بر روی یک سهم بوده و بعد از یک رشد قیمتی ۲۰ تا ۳۰ درصدی به دنبال خالی کردن سهام خود هستند. دقت کنید که رفتار نوسان‌گیران و افرادی که به دنبال انجام معاملات کوتاه مدت بر روی یک سهم هستند به هیچ وجه نمی تواند افزایش حجم خیلی زیادی را بر روی یک سهم ایجاد کند. در واقع در چنین مواردی ممکن است شاهد افزایش ۲ تا ۴ برابری حجم سهام مورد نظر نسبت به میانگین حجم ماهانه باشید و قرار نیست حجم آن به میزان قابل توجه ۶ تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کند.

الگوی تیک صعودی


یکی از الگوهای که شما می توانید بر اساس داده های موجود در تابلو بازار بورس به آن پی ببرید و به نوعی از آن برای بررسی و آنالیز رفتار معامله گران مختلف اقدام کنید الگوی تیک صعودی است. البته این بخش از آموزش تابلو خوانی در بورس خیلی بخش مهمی نیست و بیشتر از معرفی این الگو به دنبال این هستیم که به نوعی رفتار شناسی را در بازار بورس به شما آموزش بدهیم و به هیچ وجه این الگو ارزش معاملاتی و اقدام برای خرید یک سهم را ندارد اما با این حال آموزش آن می تواند یک رفتار شناسی عالی را در بازار بورس برای شما ایجاد کند.

الگوی تیک صعودی زمانی در یک سهم رخ می دهد که قیمت آن بعد از قیمت باز شدن به سمت کاهش گرایش داشته و حتی ممکن است به صف فروش رسیده باشد. سپس دوباره قیمت روند افزایشی به خود گرفته و حتی ممکن است تبدیل به صف خرید شده باشد. در چه مواقعی می توانیم این تجزیه تحلیل را از رفتار قیمت سهام مورد نظر داشته باشیم که بازیگران اصلی بازار ابتدا سر کرده تا با کاهشی کردن قیمت آن معامله گران را فریب داده و آنها را به سمت فروش سهام خود بکشاند.

با کاهشی شدن قیمت یک سهم و حتی تبدیل شدن آن به صف فروش بسیاری از معامله‌گران به این نتیجه می رسند که ممکن است در روزهای آتی شاهد کاهشی شدن قیمت سهام باشند و به همین دلیل سریع برای فروش اقدام کرده و دارایی های در دسترس خود را در معرض فروش قرار می‌دهند و آن هم در پایین ترین قیمت ممکن در روز معاملاتی. دقیقا در نقطه مقابل که بازیگران اصلی میداند به دنبال چه رفتاری در بازار هست در پایین ترین قیمت ممکن اقدام به جمع آوری دارایی های سایر کاربران کرده و خرید سنگینی را انجام میدهد.

آموزش تابلو خوانی در بورس

این رفتار باعث می‌شود تا بلافاصله قیمت در سهام مورد نظر در همان روز معاملاتی روند صعودی به خود گرفته و به سمت سقف قیمت یعنی صف خرید برود. در واقع در چنین مواقعی یک الگوی تیک صعودی در قیمت سهام مورد نظر رخ داده و شکل گیری این الگو می تواند به نوعی چنین رفتاری را برای شما مدل سازی کند.

البته دوباره باید یادآوری کنیم که به وقوع پیوستن چنین الگویی به تنهایی به هیچ وجه نمی تواند نشانه صعودی شدن قیمت و ورود شما به معامله بر روی آن باشد. شما بایستی بعد از مشاهده چنین رفتاری حتماً سایر موارد مانند کد به کد و حتی تحلیل تکنیکال را نیز بر روی نمودار سهام مورد نظر پیاده سازی و مشاهده کنید و در صورتی که تمام سیگنال ها حکم خریداری کردن آن داشتن میتوانید برای خرید و معامله اقدام کنید. اما حتی اگر به چنین نتیجه من رسید از این دیدگاه می‌توانید به عنوان یک دیدگاه مناسب برای رفتار شناسی سهامداران اصلی در بازار بورس استفاده نمایید.

همچنین این نکته بسیار مهمی که اصلی ترین هدف ما از بیان این مطلب آن بود این است که شما نباید با چنین رفتاری فریب معامله گران بزرگ و اصلی بازار را بخورید. در مواقع بسیار زیادی مشاهده شده است که قیمت یک سهم در یک روز معاملاتی هم صف فروش را تجربه کرده و هم صف خرید را تجربه کرده است. نکته جالب اینجاست که کسانی که در صف فروش از ترس ریزشی شدن قیمت اقدام به فروش دارایی های خود کرده‌اند در همان روز معاملاتی در صف خرید در حال خرید سهام مورد نظر به دلیل کمر برای افزایش قیمت های آن در روزهای آتی می نمایند.

چنین رفتاری به این معنا است که شما به هیچ وجه کنترلی بر روی احساسات خود در معاملات بازار بورس نداشته و بر اساس منطق و استراتژی معاملاتی رفتار نمی کنید. همین موضوع باعث می شود تا شما دائماً فریب سرمایه گذاران اصلی بازار را خورده و دارایی های خود را در قیمت های پایین به آنها تقدیم و در قیمت‌های بالا آنها را دوباره بخرید. فرض کنید که یک بازیگر دان به دنبال یک نوسان گیری روزانه از قیمت یک سهم است و همین رفتار تیک صعودی را در آن رقم می زند. در چنین شرایطی شما دارایی های خود را در کمترین قیمت ممکن به وی تقدیم کرده اید و دوباره در بالاترین قیمت ممکن در حال خرید دارایی ها از سرمایه گذار اصلی هستید.

حتی در روزهای آتی نیز هیچ تضمینی برای افزایش شده قیمت در سهام مورد نظر وجود نخواهد داشت و ممکن است شما حتی خرید جدید خود را نیز در روزهای بعدی با ضرر از دست بدهید. به همین دلیل شما با این نوع رفتار شناسی هم باید جلوی احساسات و هیجانات خود را از ورود به معاملات هیجان زده بگیرید و هم به نوعی از آن به عنوان یک سیگنال برای بررسی بیشتر یک سهم نیز استفاده نمایید.

 الگوی تیک نزولی


یکی دیگر از الگوهای که می توانید با استفاده از آموزش تابلو خوانی در بورس به آن برسید و این رفتار را نیز بر اساس قیمت های به وقوع پیوسته در قیمت یک سهم تجزیه و تحلیل و آنالیز نمایید تیک نزولی است. تیک نزولی رفتاری دقیقاً برعکس رفتار قبلی در بازار است که می تواند سیگنال برای نزولی شدن قیمت یک سهم در روزهای آتی باشد اما نسبت درصد و حتماً باید سایر فاکتورها و المان ها را نیز در کنار آن مورد بررسی و آنالیز قرار دهید.

اگر قیمت یک سهم بعد از باز شدن در یک روز معاملاتی روند افزایشی به خود گرفته و حتی به صف خرید برسد اما سپس شاهد نزولی شدن قیمت آن باشیم و کم کم قیمت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و حتی به صف فروش برسد، یک الگوی تیک نزولی در قیمت سهام مورد نظر رخ داده است.

تجزیه و تحلیل و آنالیز این رفتار به این معنا است که بازیگران اصلی بازار به دنبال خالی کردن سهم های خود بوده و به همین دلیل سعی کرده تا قیمت را در ابتدای روز معاملاتی افزایش دهد و به سمت صف خرید بکشاند. در چنین مواقعی معامله‌گران ناآگاه به این دیدگاه می‌رسند که سهام مورد نظر ارزش بسیار زیادی داشته و می تواند در روزهای آتی دارایی های آنها را چند برابر نماید و سود خوبی برای آنها ایجاد نماید. به همین دلیل با حجم بسیار سنگین وارد صف خرید شده و به دنبال خرید سهام مورد نظر می روند.

حالا سرمایه گذار بزرگ و اصلی بازار که شرایط را کاملاً مناسب می بیند تمام دارایی های خود را در بالاترین قیمت ممکن عرضه داشته و بعد از این عرضه سنگین شاهد نزولی شدن قیمت در سهام مورد نظر خواهیم بود و می توانیم مشاهده کنیم که قیمت آن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و حتی به صرف فروش می رسد.

رفتار معامله گران ناگاه در چنین شرایطی دقیقاً شرایطی را فراهم می‌آورد که سرمایه گذار اصلی بتواند بیشترین میزان سود را به دست آورد و در بالاترین قیمت دارایی های خود را در بازار عرضه نماید. حالا تمام کسانی که در بالاترین قیمت اقدام به خرید سهام مورد نظر کرده اند دوباره در پایین ترین قیمت برای فروش سهام مورد نظر اقدام کرده و از ترس قرار گرفتن سهام مورد نظر در صف فروش سنگین در روزهای آتی دارایی های خود را به راحتی عرضه می نمایند.

آموزش تابلو خوانی در بورس

در بسیاری از مواقع حتی امکان فروش سهام مورد نظر نیز برای معامله گران به وجود نمی آید و آنها نمی توانند دارای های خود را به فروش برسانند و مجبور خواهند بود تا چند روز متوالی این نظر را به سرمایه های خود وارد بدانند. اما موضوع وقتی جذاب تر و بدتر می‌شود که بدانی در چنین مواقعی حتی ممکن است سرمایه گذار اصلی دوباره همان رفتار خود را تکرار کند و در یک روز معاملاتی دوبار از سرمایه‌گذاران سود قابل ملاحظه ای را به دست آورد.

دقت داشته باشید که وقتی یک تیک نزولی در روند قیمت یک سهم در یک روز معاملاتی مشاهده می کنید به هیچ وجه نمی توانید از آن به عنوان یک سیگنال قدرتمند برای خروج از سهام مورد نظر دریافت کنید. اگر روزهای متوالی است که این سهام را خریداری کرده و آن را در سبد سرمایه خود در اختیار دارید بهتر است در صورت مشاهده چنین الگویی به دنبال بررسی سایر پارامترها مانند حجم معاملات و همچنین نمودار تکنیکالی آن بروید که در صورت مشاهده شدن علائم مختلف نزولی شدن قیمت سهم می‌توانید برای خالی کردن دارایی‌های خود اقدام نمایید.

در واقع در این روش تابلو خوانی شما به راحتی توانستید بهترین قیمت برای خروج از یک سهم را تشخیص داده و منتظر نباشید که سود های بدست آمده در طول روزهای گذشته به راحتی برای شما از بین برود.

دقت داشته باشید که با توجه به اینکه اصلی‌ترین اهمیت تشکیل الگوی تیک صعودی و نزولی در نمودار یک سهم بر اساس رفتار بازیگران اصلی بازار خواهد بود برای اعتماد به آنها حتماً باید حجم معاملات در هر دو الگو با افزایش قابل توجهی نسبت روزهای گذشته روبرو شده باشد. به همین دلیل یکی از مهمترین المان های تایید کننده این دوالگو در بازار بر روی یک سهم افزایش قابل توجهی حجم خواهد بود که شما اگر این دو موضوع را به صورت همزمان مشاهده کنید حتماً باید از آن به عنوان یک سیگنال بسیار مهم استفاده کرده و به دنبال اقدام درست بر اساس نوع رفتار بازیگران اصلی بروید.

در واقع شما می توانید بر اساس تغییرات از قابل توجه حجم معاملات یک سهم نیز به نوعی دارن مشکوک شده و این الگوها را در قیمت آن در یک روز معاملاتی مورد بررسی قرار دهید تا به چنین تشخیصی برسید. قرار نیست شما رفتار قیمت تمام سهام های موجود در بازار را هر روز برای تشکیل این الگوها مورد بررسی و آنالیز قرار دهید زیرا به وقوع پیوستن آنها در شرایط عادی بدون افزایش قابل توجه به حجم اهمیت خاصی نخواهد داشت و شما تنها کافیست سهم های را مورد بررسی و آنالیز قرار دهید که حجم آنها در یک روز معاملاتی با افزایش قابل توجه نسبت به میانگین حجم ماهانه و یا روزهای گذشته خود روبرو بوده است.

 ردگیری پول هوشمند


یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های آموزش تابلو خوانی در بورس ردگیری پول هوشمند در بازار است. پول هوشمند در بازار بورس در واقع به پول سرمایه گذاران بزرگ بازار اطلاق می شود که تغییرات قابل توجهی را در نمودار یک سهم ایجاد می کند و ورود و خروج دارایی های آنها از سر می تواند دقیقاً نقاط اصلی در برگشت های قیمتی که در شروع یک روند صعودی و چه در آغاز یک روند نزولی باشد. در ابتدا یک روند صعودی معمولاً پول هوشمند وارد یک ثبت شده و در انتهای یک روند صعودی پول هوشمند از آن خارج شده و بعد از آن شاهد نزولی شدن قیمت در سهام مورد نظر خواهیم بود.

آموزش تابلو خوانی در بورس

با این حساب اگر شما با ترفندهای ردگیری پول هوشمند با استفاده از نکات مربوط به تابلو خوانی در بورس آشنا شوید و بتوانید بر اساس رفتار های مختلف و آنالیز اعداد و ارقام های درج شده در تابلو بورس پول هوشمند را ردگیری و ورود و خروج آن را متوجه شوید می توانید یک معامله فوق العاده عالی را در بازار برای خود رقم بزنید.

نکته بسیار جالب درباره ردگیری پول هوشمند این است که در حال حاضر معامله‌گران بسیار زیادی به هیچ وجه از سایر روش های تحلیلی در بازار بورس استفاده نکرده و تنها با ردگیری پول هوشمند به دنبال سرمایه گذاری در بازار هستند که اتفاقاً شرایط خوبی را نیز برای آنها رقم زده است. البته اگر شما در شروع ورود به بازار بورس و شروع آموزش تابلو خوانی در بورس هستید نمی‌توانید در چنین شرایطی که برای خود استفاده کنید زیرا ردگیری پول هوشمند در کنار آموزش ترفند های مختلف برای آن نیاز به کسب تجربه و آنالیز بیشتر نیز در بازار دارد.

تمامی نکاتی که در بالا درباره افزایش قابل توجه حجم معاملات و الگوهای مختلف شکل گرفته در یک روز معاملاتی به آنها اشاره کردیم به نوعی می‌توانند از جمله ترفندهای تشخیص ورود و خروج پول هوشمند در بازار باشند. مهمترین سیگنال که می تواند شما را نسبت به ورود و خروج پول هوشمند از یک سهم و مشکوک نماید و شما را به سمت بررسی هرچه بیشتر آن بکشاند همان افزایش قابل توجه به حجم معاملات سهام در یک روز معاملاتی است. به همین دلیل است که اشاره کردیم که حتی اگر شما به صورت مستقیم به دنبال معامله گری با توجه به حجم معاملات و تغییرات آن در بازار بورس نیستید حتما باید ترفند های مربوط به آن را بدانید تا در چنین مواقعی با چالش روبرو نشوید.

معامله گران بزرگ بازار معمولاً اگر بخواهند دارایی های خود را از یک سمت خارج کنند و آن را در ۱ تا ۴ روز کاری انجام می دهند. در واقع اگر شما مشاهده کردید که در چند روز کاری به صورت پیاپی حجم معاملات بر روی یک نماد به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است می توانید این نتیجه گیری را داشته باشید که رفتاری از سوی سرمایه گذاران اصلی بر روی آن در حال به وقوع پیوستن است.

علت روش های دیگر نیز برای ردگیری پول هوشمند با استفاده از ترفند ها و آموزش تابلو خوانی در بورس وجود دارد که شما می توانید با کسب تجربه و افزایش دانش خود نسبت به این روش تحلیلی از آنها نیز استفاده نمایید. به عنوان مثال یکی دیگر از روش هایی که می توانید با استفاده از آن برای ردگیری پول هوشمند اقدام کنید دقت به قدرت خریداران و فروشندگان نسبت به یکدیگر است.

اگر در یک روز معاملاتی قدرت خریدار آن نسبت به فروشندگان بیشتر از دو برابر باشد به این معنا است که قرار روز معاملاتی شاهد ورود پول هوشمند به سهام مورد نظر بوده ایم و این مورد می تواند یک سیگنال قدرتمند برای خرید سهام مورد نظر باشد. از طرف دیگر اگر قدرت خریدار آن نسبت به فروشندگان در یک روز معاملاتی کمتر از نیم باشد به این معنا است که شاهد خروج پول هوشمند در آن روز بوده ایم و این موضوع نیز میتواند به منزله خالی کردن سهام توسط سرمایه گذاران اصلی باشد و سیگنالی قدرتمند برای فروش و خروج از سهام مورد نظر.

البته این موضوعاتی که با شما در میان می گذاریم تنها رفتارشناسی هست که از روی تجربه در بازار به دست آوردند و به این معنا نیست که همیشه به وقوع پیوستن آنها ۱۰۰% ورود و خروج پول هوشمند را در یک سهم رقم بزند. اگر شما در مجموعه کاملی از رفتارها و شرایط به این نتیجه رسیدید که ورود پول هوشمند در یک سهم رخ داده می توانید با قدرت بسیار زیادی برای خرید و سرمایه گذاری بر روی آن اقدام نمایید. روش ها و تکنیک های مختلف حجمی و همچنین بررسی قدرت خریداران و فروشندگان همگی ترفند هایی هستند که اگر در کنار یکدیگر رخ بدهند می‌توانند این سیگنال قدرتمند را برای شما ایجاد نمایند. اگر قدرت استفاده از استراتژی های مختلف تحلیل تکنیکال را نیز داشته باشید تحلیل تکنیکال نیز می تواند در چنین مواقعی یک ابزار قدرتمند برای شما باشد.

کد به کد در بورس چیست

کد به کد


یکی از مهمترین کاربردهای که تابلو خوانی در بازار بورس می تواند برای شما ایجاد کند کد به کد است. در یک مقاله جداگانه به آموزش کد به کد در بورس پرداختی و نکات لازم برای معامله گری با استفاده از این روش را به شما بیان کردیم که شما با ترکیب آن مقاله با مقاله حاضر می توانید قدرت تابلو خوانی خود را در بازار بورس به حداکثر میزان ممکن رسانده و از این طریق سیگنال های قدرتمندی را برای خرید و فروش سهام ها در بازار دریافت نمایید. کد به کد یکی از بهترین روش های آنالیز و بررسی رفتار قیمت سرمایه گذاران اصلی در بازار بورس است که مورد استفاده تمام سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و اصلی بازار قرار می گیرد. انواع مختلفی از کد به کد وجود دارند که آنالیز مختلفی از آنها می تواند برای یک سر هم انجام داد و لازم است تا شما حتماً تکنیکهای مربوط به این روش تجزیه و تحلیل و آنالیز را نیز بیاموزید.


فیلتر نویسی در تابلو خوانی بورس


در مقاله آموزش تابلو خوانی در بورس چندین بار به فیلترنویسی در این بازار اشاره کردیم و اهمیت استفاده از آن برای تشخیص سهم های ارزنده در بازار بورس در هر روز معاملاتی را نیز برای شما بیان کردیم. البته هدف ما این نیست که شما را تبدیل به یک فیلتر نیست در بازار بورس نمایم که البته کار خیلی سختی نیست و شما تنها با چند ماه زمان می توانید با آموزش یک زبان برنامه نویسی به چنین قابلیتی برسید. اما اگر قدرت برنامه نویسی نداشته و با فیلتر نویسی در بازار بورس آشنا هم نیستید به راحتی می توانید از فیلتر های موجود برای انجام معاملات بهتر و تشخیص هرچه بهتر از سهام های ارزنده استفاده کنید.

فیلترهای مختلفی برای تشخیص افزایش قابل توجه حجم معاملات و نوع رفتار معامله گران در بازار وجود دارد که شما با استفاده از آنها به راحتی میتوانید حجم قابل توجهی از داده های موجود در تابلو بازار بورس را آنالیز کرده و در مدت زمان بسیار کوتاه یک تجزیه و تحلیل کامل نسبت به شرایط تغییرات قیمت ها بر روی سهم ها داشته باشید.

همچنین بسیاری از فیلتر های موجود برای تجزیه و تحلیل و آنالیز داده های موجود در تابلو بازار بورس به صورت یک افزونه به مرورگر های کامپیوتر شما متصل می‌شوند که استفاده از آنها نیز می‌تواند جذابیت های خاص خود را برای شما ایجاد کند. به عنوان مثال یکی از جذابترین و بهترین افزونه های مورد استفاده در تابلو بازار بورس افزونه وسهام است که شما به راحتی و به صورت رایگان میتوانید این افزونه را دانلود کرده و بر روی مرورگر گوگل کروم خود نصب نمایید.

با افزودن این افزونه به مرورگر خود بلافاصله بعد از ورود به تابلو بازار بورس بسیاری از تجزیه و تحلیل ها و آنالیز ها را می توانید همراه آن مشاهده کنید. این افزونه می تواند قدرت خریداران و فروشندگان را برای هر سهم برای شما محاسبه کرده و نکات آن را به شما گوشزد نماید و همچنین امکان تشخیص افزایش قابل توجه حجم معاملات را نیز برای شما به راحتی ایجاد می کند. در واقع همان آنالیز هایی که قرار است شما بر روی حجم و رفتار سرمایه گذاران اصلی بازار داشته باشید با این افزونه برای شما انجام داده و همراه با سایر اطلاعات موجود در تابلو بازار بورس می توانید از آن نیز استفاده نموده و آنالیز خود را در تابلو بازار بورس بهینه‌تر کنید.

آموزش تابلو خوانی در بورس

جمع بندی


در آموزش تابلو خوانی در بورس سعی کردیم تا شرح کامل و جامع نسبت به این روش تحلیلی در بازار برای شما داشته باشیم. البته همانطور که اشاره کردیم تابلو خوانی در بازار بورس ایران یک روش تحلیلی کاملاً پویا است و هر روز شاهد به وجود آمدن الگوهای جدیدی در تابلو خوانی برای بررسی هرچه بهتر و دقیق تر رفتار سرمایه گذاران اصلی در بازار هستیم. البته تمام روش ها و تکنیک های ارائه شده در روش تابلو خوانی نیز کیفیت لازم را نداشته و بسیاری از روش های گفته شده برای این روش تحلیلی جذابیت های کافی را برای سرمایه‌گذاری برای معامله گران ایجاد نمی کنند.

نقطه قوت شما برای استفاده از تابلو خوانی در بازار بورس تجربه است. اگر شما تجربیات کافی و لازم برای انجام معاملات بر اساس تکنیک های تابلو خوانی را به دست آورید به راحتی می‌توانید تکنیک‌های مختلف مطرح شده در این روش تحقیقی را در بازار تست کنید و در صورتی که یک تکنیک موفقیت بالاتری را برای شما رقم بزند از آن برای انجام معاملات در بازار استفاده نمایید.

در دوره آموزش بورس تمام تلاش ما بر این است تا تمام تکنیک های رایج و قدرتمند موجود در تابلو خوانی را به شما آموزش دهیم و بسته های اولیه لازم برای استفاده از این تکنیک ها در بازار را نیز برای شما فراهم آوریم. از این رو شما می توانید با استفاده از این دوره قدرت تحلیلی خود را در تابلو خوانی در بازار بورس به حداکثر میزان ممکن برسانید و هیچگونه چالشی از این بابت پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

علاوه بر دوره آموزش بورس و همچنین پکیج آموزش غیر حضوری بورس این امکان برای شما وجود دارد تا با مطالعه مقالات آموزش رایگان بورس نیز با سایر ترفند های تابلو خوانی در بازار به صورت حرفه‌ای آشنا شده و از آنها برای انجام معاملات خود استفاده نمایید. در واقع ما با تمام آموزش های حرفه ای را به صورت رایگان در سری مقالات آموزش رایگان بورس نیز برای شما فراهم کرده ایم تا بتوانید بدون هیچ گونه هزینه ای به آنها دسترسی داشته باشید.

در انتهای مقاله شما را دعوت می کنیم اگر دیدگاهی نسبت به آموزش تابلو خوانی در بورس دارید و یا نکته ای در ذهن دارید که در این مقاله جا افتاده و آن را بیان کرده و آن را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا بلافاصله نسبت به بررسی دیدگاه مورد نظر شما در بازار اقدام شود. همچنین اگر تکنیکی میشناسید که می تواند در تابلو خوانی در بورس موفقیت قابل توجهی را برای معاملات رقم بزند می توانیم آن را نیز به ما و سایر معامله گران در این بازار پیشنهاد کنید تا در نتیجه نهایی این به اشتراک گذاری دیدگاه ها منجر به معاملات موفق‌تری برای همه کاربران شود.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

2 پاسخ

  1. با سلام و احترام مباحث ارایه شده عالی بود پیشنهاد داشتم مبنی بر اینکه جهت اموژش بیشتر و بهتر سرمایه گذاران ترتیبی اتخاذ گردد تا در هر روز کاری بازار برخی از سهام هایی که مشمول ورود یا خروج پول و یا سایر تکنیک های معرفی شده در بحث تابلو خوانی هستند در یک روز هفته در سایت بار گذاری شود ضمنا ارایه فرمول های اصلی جهت فیلتر نویسی هم ارایه شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: