مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری + آزمون تشخیص

تفاوت کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری
شما در حال مطالعه مقاله ۹ از ۲۱ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری با شما همراه هستیم. سخت افزاری یا نرم افزاری هر دو از انواع کیف پول ارز دیجیتال هستند که محبوبیت ها و ویژگی های خاص خود را نیز دارا  بوده و هر یک قابلیت هایی دارند. اما انتخاب کدام یک می‌تواند گزینه بهتری برای تریدرهای ارز دیجیتال باشد؟ اگر با تعریف کیف پول ارز دیجیتال آشنا باشید، به خوبی با تعریف و ماهیت هر یک از این دو نوع والت نیز آشنا هستید. اما در این مقاله شرایطی ترتیب داده‌ایم تا شما بتوانید مقایسه ای میان این دو داشته و در نهایت بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

آزمون مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری


مطابق با آزمون مقایسه کیف پول گرم و سرد در این بخش از مقاله سعی داریم تا شما را با یک آزمون ساده اما هوشمندانه روبرو کنیم. در ادامه ۱۰ سوال درباره انواع کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری را با هم مرور می‌کنیم که شما باید به صورت درست و غلط به این سوالات پاسخ دهید. قبل از نگاه کردن به جواب ها، پاسخ های خود را یادداشت کرده و در انتهای این مقاله نتیجه آزمون خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر به بیش از ۲ سوال پاسخ اشتباه دادید، هنوز درک شما از کیف پول های ارز دیجیتال کامل نشده و نیاز به مطالعه بیشتری خواهید داشت. در غیر این صورت شما با ماهیت کیف پول های سخت افزاری و نرم  افزاری کاملاً آشنا هستید و برای انتخاب میان یکی از آنها نیاز دارید تا اطلاعات هر یک را در کنار هم بررسی کنید.

درست

غلط

غلط

غلط

غلط

غلط

درست

درست

درست

غلط

خوب آزمون چطور بود؟

مراحل مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری


اما در این مقاله چه خبر است؟ برای مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری طبق مراحل زیر عمل خواهیم کرد:

 • ابتدا یک تعریف مختصر و مفید از هر یک از این دو نوع کیف پول را با هم مرور می‌کنیم.
 • سپس اصلی ترین معیارهای یک کیف پول ارز دیجیتال ایده آل را بررسی خواهیم کرد.
 • در قدم بعدی نوبت به مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری در همه معیارهای بیان شده در قدم قبلی است.
 • در مرحله بعدی در یک جدول به صورت کامل مزیت ها و معایب این کیف پول ها را در کنار هم خواهید دید.
 • نکاتی برای استفاده از هر کدام از کریپتو والت ها را بیان می‌کنیم.
 • در بخش انتهایی نیز نتیجه‌گیری و توصیه خودمان را برای استفاده بهتر از کیف پول ارز دیجیتال با شما مطرح می‌کنیم.

Hardware Wallet چیست؟


اولین قدم برای مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری  ارائه یک تعریف ساده و مختصر از هر یک از این دو نوع کیف پول کریپتوکارنسی است. کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال نوعی کیف پول سرد محسوب می‌شوند که یک وسیله الکترونیکی فیزیکی داشته و تمام اطلاعات به صورت آفلاین درون این وسیله ذخیره می‌شود. در واقع این وسیله ها طوری برنامه‌ریزی و طراحی شده‌اند که امکان ذخیره کردن کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال مختلف را دارند. بنابراین می‌توان از آنها به عنوان یک کیف پول دیجیتالی استفاده کرد. این دست از کیف پول ها شباهت های زیادی هم با کیف پول کاغذی ارز دیجیتال دارند.

مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری

اصلی ترین ویژگی های کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال نیز به شرح زیر است:

 • به صورت آفلاین کار می‌کنند.
 • به صورت مستقیم به اینترنت متصل نمی‌شوند.
 • برای تایید تراکنش ها در ن نیاز به عمل فیزیکی خواهید داشت.
 • امنیت بالایی دارند.
 • از ارزهای دیجیتال مشخصی پشتیبانی می‌کنند.
 • استفاده از آنها نیاز به پرداخت هزینه های قابل توجهی دارد.

البته برای شناخت کامل کیف پول سخت افزاری نیاز است تا کمی بیشتر درباره این کیف پول ها بدانید. از این رو اگر مقاله معرفی کامل کیف پول های سخت افزاری را مطالعه نکرده‌اید، حتماً در پایان سری به این مقاله کاربردی و جالب نیز بزنید.

Software Wallet چیست؟


اما در قدم بعدی مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری نوبت به معرفی کیف پول های نرم افزاری می‌رسد. تعریف این والت ها بسیار ساده است. والت های نرم افزاری در واقع نرم افزارهایی هستند که برای پلتفرم های مختلف اعم از ویندوز، اندروید، iOS، لینوکس، مک و … توسعه پیدا کرده و کاربر می‌تواند مانند یک نرم افزار عادی آنها را روی این سیستم عامل ها نصب نماید. استفاده از آنها نیز به سادگی استفاده از یک نرم افزار موبایلی است. با یک بار گشت زدن در داخل برنامه می‌توانید کل آن را درک کرده و با ماهیت این کیف پول ها به خوبی آشنا شوید.

مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری

کیف پول نرم افزاری جزء دسته کیف پول گرم قرار می‌گیرد. البته با اتکا به آموزش ساخت کیف پول ارز دیجیتال نیز می‌توان نمونه هایی از این کیف پول ها را به صورت اختصاصی تهیه و استفاده نمود.

از اصلی ترین ویژگی های این دسته بندی از کریپتو والت ها نیز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امنیت بالا
 • امکان پشتیبانی از هزاران رمز ارز به صورت یک جا
 • سرعت بالای تراکنش ها
 • امکان استفاده همزمان در چند دستگاه
 • بدون نیاز به حمل هیچ وسیله جانبی اضافی

معیارهای مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری


اما برای اینکه بتوانیم دست به مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری بزنیم، ابتدا باید معیارهای این مقایسه را تعیین نماییم. با توجه به اینکه یک کیف پول ممکن است در یک معیار بهتر عمل کرده و در معیارهای دیگر ضعیف‌تر باشد، در نهایت در یک جمع بندی نیز باید نتیجه این مقایسه را با شما در میان بگذاریم.

در حال حاضر اگر از بزرگترین تریدرها درباره کریپتو والت ها بپرسید، معیارهای زیر را به عنوان اصلی ترین معیارهای انتخاب یک کیف پول با شما در میان می‌گذارند:

 • امنیت همیشه اولویت اصلی و اول این انتخاب است.
 • سرعت تراکنش ها و انجام معاملات در یک کیف پول را نیز باید سنجید.
 • تعداد ارز دیجیتال های قابل پشتیبانی نیز اهمیت خاص خود را در این انتخاب دارد.
 • راحتی استفاده نیز می‌تواند معیار مهمی‌باشد.

تفاوت کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری

البته شایان ذکر است که هر یک از انواع کیف پول ها مزیت هایی هم به جز این معیارها دارند که در بخش های بعدی این مقاله به آنها نیز خواهیم پرداخت. این مزیت ها نیز جایگاه خاص خود را در بازار رمز ارزها برای تریدرها ایجاد می‌نمایند. شناخت کیف پول ها و ایجاد امنیت بالا در آنها از مهم ترین اصول ترید ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری از نظر امنیت


معیار امنیت معیار بسیار مهمی برای ارزیابی کیف پول دیجیتالی است. این بازار با ریسک های بسیار زیادی همراه است. اصلی ترین ریسک آن تحلیل نادرست و وارد شدن سرمایه ها به ضرر است. اما در این بین ریسک هایی که امنیت سرمایه گذاری شما را به مخاطره می‌اندازند، بایستی شناسایی شده و رفع شوند. این ریسک ها برای کاربران ایرانی بیشتر از کاربران سایر کشورها نیز است. از این رو حتماً باید به دنبال کیف پولی باشید که دیگر چالش های امنیتی در آن وجود ندارد.

کیف پول نرم افزاری امنیت بسیار بالایی دارد اما کیف پول سخت افزاری در ایجاد امنیت از آن بهتر است. “

این جمله بهترین ارزیابی است که می‌توانیم از مقایسه این دو کیف پول در بحث امنیت برای شما داشته باشیم. اگر با خطرات ارز دیجیتال آشنایی دارید، باید درک کنید که اهمیت قائل شدن برای این مبحث چه ارزشی خواهد داشت. کاربران زیادی هستند که به دلیل بی توجهی به همین مسئله، دارایی های خود را از دست داده و دیگر راهی هم برای بازگرداندن آنها ندارند. پس فارغ از اینکه چه کیف پولی دارید و از چه نرم افزاری استفاده می‌کنید، امنیت را به عنوان اولویت اول خود در بازار کریپتوکارنسی ها فراموش نکنید.

مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری از نظر سرعت


یکی دیگر از معیارهای مهم برای سنجش دو کیف پول دیجیتالی با هم بررسی سرعت انجام عملیات مختلف با آنها است. این مهم وقتی اهمیت پیدا می‌کند که قرار است در یک زمان بسیار کوتاه برای خرید و فروش این ارزها عمل نمایید. تریدرهایی که دوره ارز دیجیتال را پشت سر گذاشته و می‌دانند که در نوسآن‌های کوتاه مدت، یک ثانیه اختلاف زمانی می‌تواند چندین درصد از سود آنها را از بین ببرد، اهمیت زیادی برای سرعت انجام تراکنش های خود قائل هستند. از این رو این معیار را نیز باید معیار مهمی تلقی کنیم.

“سرعت انجام عملیات تراکنش با کیف پول سخت افزاری معقول و منطقی است، اما سرعت انجام عملیات تراکنش ها با کیف پول نرم افزاری فوق العاده است.”

البته منظور از سرعت عملیات تراکنش، خود تراکنش صورت گرفته در شبکه بلاک چین نیست. زیرا این سرعت برای هر دو کیف پول یکسان خواهد بود. منظور ما کارهایی است که خود تریدر باید برای نقل و انتقال یک ارز برای خرید و فروش آن باید انجام دهد. در یک کیف پول سخت افزاری برای چنین امری باید کیف پول خود را به لپ تاپ متصل کرده و نرم افزار مربوط به آن را نیز فراخوانی کنید. سپس در یک مرحله از کیف پول تائیدیه گرفته و در نهایت تراکنش را انجام دهید. در حالی که تمام این فرایند در کیف پول نرم افزاری با یک یا دو کلیک به اتمام می‌رسد.

از چه تعداد ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند؟


یکی از مهم ترین مباحث در مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری و حتی مقایسه دو کیف پول مشخص با هم، شرایط پشتیبانی آنها از ارزهای دیجیتالی است. تصور کنید که شما بهترین کیف پول دنیا از هر نظر را در اختیار دارید، اما در ارز دیجیتالی سرمایه گذاری کرده‌اید که کیف پول شما از آن پشتیبانی نمی‌کند. از این رو عملاً نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

اگر در بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اید، کیف پول شما باید از بیت کوین پشتیبانی کند. اگر به آینده ارز دیجیتال eos امیدوار هستید و سرمایه های خود را به آن سمت پیش برده‌اید، بهتر است سراغ کیف پول هایی بروید که از این ارز پشتیبانی می‌کنند و به همین ترتیب برای سایر رمز ارزها.

“کیف پول های سخت افزاری از صدها رمز ارز مختلف پشتیبانی می‌کنند اما کیف پول های نرم افزاری از هزاران رمز ارز.”

البته که شما نیاز به پشتیبانی از همه ارزهای دیجیتال ندارید، اما با این حال این مهم یک مزیت بزرگ است که می‌تواند خیال شما ر از بابت خرید ارزهای دیجیتال مختلف راحت سازد. شاید یک کیف پول سخت افزاری خوب هم بتواند تمام نیازهای شما را در این باره برطرف کند، اما چیزی که عیان است نشان از عملکرد بهتر کیف پول های نرم افزاری در این رده دارد.

استفاده از کدام یک راحت‌تر است؟


کاربر پسند بودن و محیط کاربری ساده و قابل درک نیز از معیارهای مهم سنجش یک کیف پول است. چرا؟ از چند جنبه می‌توان به این معیار نگاه کرد.

 • در درجه اول این مهم باعث می‌شود تا کاربر خیلی ساده و در همان روز اول استفاده بتواند تمام عملیات مورد نظر خود را انجام دهد.
 • هم‌چنین از بین رفتن اشتباه در انجام عملیات داخل کیف پول را نیز باید به این موارد اضافه کنیم.

عدم نیاز به عملیات پیچیده باعث می‌شود تا کاربر در یک روند ساده تمام نیازهای خود را از کیف پول خود برطرف کند. در این باره نیز واقعیت این است که:

“استفاده از کیف پول سخت افزاری بسیار ساده است اما استفاده از کیف پول نرم افزاری مانند آب خوردن می‌باشد.”

برای استفاده از هیچ کدام از این دو کیف پول شما نیاز به دوره و پکیج آموزش ارز دیجیتال ندارید. حتی دوره آموزش تحلیل تکنیکال را نیز نیاز نخواهید داشت. اما با این حال نمی‌توان کتمان کرد که استفاده از کیف پول های نرم افزاری به مراتب ساده‌تر است. شما بدون هیچ پیش نیازی و در همان اولین بار استفاده چه از کیف پول سخت افزاری و چه از کیف پول نرم افزاری می‌توانید از آن‌ها به راحتی استفاده کنید.

جدول مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری


اما نوبت به بررسی و ارزیابی این دو کیف پول در یک نگاه رسیده است. در این بخش در یک جدل به صورت کامل تمام ویژگی ها و مزیت های این دو دسته از کیف پول های دیجیتالی را با شما نگاه می‌کنیم.

ویژگی هاکیف پول نرم افزاریکیف پول سخت افزاری
امنیت**********
سرعت انجام عملیات**********
محیط کاربری ساده**********
تعداد ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده**********
اتصال مستقیم به اینترنتداردندارد
نیاز به ابزار فیزیکیندارددارد
امکان چینج ارزها در خود کیف پولداردندارد
نیاز به ابزار کمکیندارددارد
امکان استفاده در دستگاه های مختلف به صورت همزمانداردندارد
نیاز به حمل وسیله جانبیندارددارد
هزینه برای خریدندارددارد

کیف پول سخت افزاری برای چه کسانی مناسب‌تر است؟


در ابتدای مقاله اشاره کردیم که هر یک از این دو نوع کیف پول می‌توانند برای موارد خاصی گزینه بهتری باشند. بررسی شرایط تریدر و نوع تریدهای وی نیز می‌تواند معیار مهمی برای ارزیابی و انتخاب یکی از انواع کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری باشد. از این رو این معیار را نیز باید به معیارهای مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری اضافه کنیم. اما کیف پول سخت افزاری برای چه کسانی مناسب است و در چه شرایطی می‌تواند گزینه بهتری برای کاربران باشد:

 • وقتی قرار است ارز دیجیتال خود را برای مدت طولانی نگهداری کرده و قصد خرید و فروش کوتاه مدت آن را ندارید.
 • وقتی از ارزهای دیجیتال محدود و معتبری برای سرمایه گذاری استفاده کرده و سراغ همه رمز ارزها نمی‌روید.
 • وقتی خیلی در بازار ترید نکرده و هر چند هفته یک بار به آن سر می‌زنید.
 • وقتی تمایلی به داشتن ارزهای دیجیتال خود در لپ تاپ و موبایل خود ندارید.
 • وقتی موبایل و لپ تاپ شما دائماً در دسترس سایرین قرار دارد.
 • وقتی بد افزارهای زیادی در موبایل و لپ تاپ خود دارید.
 • وقتی استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را دنبال کرده و قصد ورود به بازار خرید و فروش آنها را ندارید.

تفاوت کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری

مشاهده می‌کنید که وجود چنین شرایطی به کل می‌تواند روند تصمیم گیری شما را برای انتخاب یکی از انواع کیف پول کریپتوکارنسی ها تغییر دهد.

کیف پول نرم افزاری برای چه کسانی مناسب‌تر است؟


اما استفاده از کیف پول نرم افزاری برای چه کسانی مناسب است؟ این دسته از کیف پول ها نیز مزیت هایی دارند که در برخی مواقع استفاده از آنها اولویت بیشتری نسبت به کیف پول های سخت افزاری پیدا می‌کند. مهم است تا این شرایط را نیز با شما در میان بگذاریم.

 • وقتی تریدر کوتاه مدت رمز ارزها هستید و دائماً باید ارزهای دیجیتال خود را به حساب صرافی انتقال دهید.
 • وقتی چینج ارزهای دیجیتال در همان کیف پول برای شما اهمیت پیدا می‌کند.
 • وقتی تمایل دارید که همزمان از کیف پول خود در پلتفرم های مختلف اعم از موبایل و کامپیوتر استفاده کنید.
 • وقتی دائماً در موبایل خود دارایی ها را چک کرده و آنها را تحلیل می‌کنید.
 • وقتی قصد پرداخت هزینه های میلیونی برای خرید کیف پول سخت افزاری را ندارید. (در حال حاضر قیمت بهترین کیف پول سخت افزاری یعنی لجر نانو ایکس بیش از ۷ میلیون تومان است.)

تفاوت کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری

مشاهده می‌کنید که استفاده از این دسته از کیف پول ها نیز در شرایط بسیار زیادی می‌تواند اولویت داشته باشد. از این رو باید به دید مثبت به هر دو این کیف پول ها داشته و هیچ یک را به عنوان یک کیف پول اصلی در نظر نگیرید. در واقع این شرایط است که شما را در انتخاب یکی از این دو راهنمایی خواهد کرد.

تکلیف چیست؟


خوب مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری به پایان رسیده است. اکنون شما می‌توانی تحلیل درستی از شرایط خود داشته و دست روی بهترین کیف پول ارز دیجیتال مناسب برای خود بگذارید. اما برای کسانی که هنوز نمی‌دانند که کدام کیف پول بهتر است یک پیشنهاد عالی داریم. این پیشنهاد می‌تواند تکلیف شما را برای انتخاب یکی از این کیف پول ها مشخص نماید. پیشنهاد ما از این قرار است.

“بهتر است یک کیف پول سخت افزاری ایمن و یک کیف پول نرم افزاری ایمن تهیه کرده و در شرایط مختلف از هر دو آنها استفاده کنید.”
 • برای ارزهای دیجیتالی اصلی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت آنها را دارید، بهتر است از کیف پول سخت افزاری کمک بگیرید.
 • برای تریدهای کوتاه مدت که بعد از چند هفته به پایان می‌رسد، می‌توانید سراغ کیف پول نرم افزاری بروید.
 • مقداری از ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول نرم افزاری و مقداری را در کیف پول سخت افزاری قرار دهید تا اگر مشکلی برای یکی پیش آمد، تمام سرمایه های شما در خطر نیفتد.

این روند باعث می‌شود تا اطمینان خاطر شما در بازار افزایش پیدا کرده و در نهایت بتوانید یک سرمایه گذاری مطمئن برای خود رقم بزنید. در غیر این صورت خطرات از رگ گردن به شما نزدیک تر خواهند بود.

جمع بندی از مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری


همه کیف پول های نرم افزاری خوب نیستند و همه کیف پول های سخت افزاری هم شرایط مناسبی ندارند. این اولین و مهم ترین نتیجه‌گیری بود که خواستیم شما را در جریان آن بگذاریم. از این رو اگر در انتخاب هر یک از این دو به نتیجه رسیدید و نوبت به انتخاب میان انواع کیف پول ها شد، باید درست انتخاب کنید. بهترین های هر کدام از این دو دسته بندی را بشناسید و سپس نسبت به انتخاب یکی اقدام کنید.

هر دو کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری شرایط و قابلیت های خاص خود را دارند. جدای از اینکه شما کدام یک را برای استفاده انتخاب می‌کنید، نکات زیر را درباره هر دو این کریپتو والت ها در نظر داشته و رعایت کنید:

 • هرگز اطلاعات کیف پول های خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.
 • حتماً به نکات امنیتی مربوط به استفاده از کیف پول های کریپتوکارنسی ها وقف بوده و آنها را رعایت کنید.
 • کیف پول های خود را در هر جایی و هر کامپیوتری باز نکنید.
 • از رد و بدل کردن اطلاعات والت های خود در شبکه های اجتماعی خودداری کنید.
 • استفاده ایمن از یک کیف پول به مراتب می‌تواند اهمیت بیشتری نسبت به امنیت خود آن کیف پول داشته باشد.

تفاوت کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری

اگر هنوز چالش های ذهنی شما درباره مقایسه کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری به نتیجه نرسیده، در انتهای این مقاله و در بخش دیدگاه ها منتظر سوالات شما هستیم.

دسترسی سریع<<قبلی بعدی >>
ترتیبی که برای مطالعه مقالات این بخش پیشنهاد می کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۷٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۶/۷۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: