لوگو کانون بورس

قیمت طلا

شما در حال مطالعه مقاله ۱ از ۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

قیمت لحظه ای طلا

با تحلیل و بررسی قیمت لحظه ای طلا و معرفی روش های بسیار عالی برای تحلیل قیمت آن با شما همراه هستیم. برای کسانی که دوره آموزش بزرگان بورس را در آکادمی ما پشت سر گذاشته یا دوره غیر حضوری آموزش بورس را تهیه کرده اند، درک بالایی درباره نمودار لحظه ای طلا و قیمت آن وجود دارد. اما با این حال سعی کرده ایم تا در این مقاله به صورت صفر تا صد روند پیش بینی قیمت طلا را برای شما معرفی کنیم. این نکات کاملا حرفه ای تهیه شده و می توانید با استفاده از آنها به صورت کاملا حرفه ای در بازار طلا دست به معامله زده و روند قیمت آن را تجزیه و تحلیل نمایید.

طلا از جمله بازارهای مهم سرمایه گذاری است. افراد سوالات زیادی در این زمینه دارند.

 • قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی چند است؟
 • قیمت طلا در ایران چگونه محاسبه می شود؟
 • قیمت طلا در جهان با ایران متفاوت است؟
 • تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا چگونه انجام می شود؟
 • راستی شما فکر می کنید قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش؟

شما با پیش بینی قیمت طلا آشنا هستید؟ رکوردهای تاریخی قیمت طلا را می دانید؟ می دانید که نظر بزرگان در مورد قیمت طلا می تواند بر پیش بینی ها اثرگذار باشد؟ قیمت طلا دست دوم و قیمت خرید طلا از مشتری چگونه محاسبه می شود؟

این ها و بسیاری سوالات دیگر، ذهن افرادی که در زمینه طلا فعالیت می کنند یا می خواهند فعالیت کنند را درگیر کرده است. برای سرمایه گذاری در هر کدام از بازارها داشتن اطلاعات کافی مهم است. البته وقتی می گوییم اطلاعات می توانید یک چوب دو سر را تصور کنید. یک سر این چوب اطلاعاتی است که به صورت اصولی و از کارشناسان دریافت می کنید. قطعا این اطلاعات به شما کمک می کند تصمیمات بهتری بگیرید. اما سر دوم این چوب اطلاعاتی است که پایه و اصول علمی ندارد. این اطلاعات معمولا در محافل دوستانه و خانوادگی و از طریق افرادی که آگاه نیستند به شما می رسد!

در این مطلب به صورت تخصصی اطلاعات مهمی که لازم است بدانید را در اختیار شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه نمایش

قیمت لحظه ای طلا چگونه تعیین می شود؟

قیمت لحظه ای طلا

قیمت طلا در ایران و قیمت طلا در جهان چگونه تعیین می شود؟ آیا قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی متفاوت است؟

حتما می دانید که قیمت همه کالاها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. در مورد طلا یک سوال پیش می آید. با توجه به این که طلا قیمت واحدی دارد، عرضه و تقاضای آن در سراسر جهان چگونه اثرگذار است؟

بانک های مرکزی و بانک های بزرگ طلا باعث می شود قیمت طلا در بازار جهانی قیمت واحدی باشد. نحوه تعیین قیمت چگونه است؟

بانک های بزرگی که صاحب شمش طلا هستند ۲ بار در هر روز کاری و به صورت توافقی قیمت طلا را اعلام می کنند. این اعلام به صورت تلفنی انجام می شود. ۵ بانک بزرگ صاحب شمش های طلا، در دو نوبت صبح و بعد از ظهر به وقت نیویورک، با یک دیگر تماس گرفته و قیمت طلا را تعیین می کنند.

رئیس گروه، قیمتی را اعلام می کند. ۵ بانک گفته شده با مشتریان خود تماس گرفته و در زمانی حدود کمتر از ده دقیقه، بر سر این موضوع به توافق می رسند. قیمت تعیین شده به تمام دنیا اعلام می شود که مبنای باز شدن بازار است. واحد معامله در این معاملات ۱۰ شمش طلا می باشد. وزن هر شمش طلا حدود ۴۰۰ انس است. این شمش ها در یکی از بانک های شمش طلا در لندن تحویل داده می شود. ۵ بانک  گفته شده به توافقی می رسند و دیگر بانک ها و مشتریان بر مبنای این قیمت خرید و فروش را انجام می دهند.

سوال بسیاری از افراد این است که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش؟ در این مقاله و با مجموع اطلاعات لازم سعی می کنیم به شما در یافتن جواب این سوال کمک کنیم.

در طول روز طلا در هر بازار به قیمت همان لحظه خرید و فروش می شود. وقتی بانک های گفته شده در صبح قیمت را تعیین می کنند تا بعد از ظهر، قیمت بازار حول و حوش همان قیمت گفته شده می تواند تغییر کند. در بعد از ظهر دوباره قیمت جدید مشخص می شود. پس می توانیم بگوییم قیمت لحظه ای طلا در بورس های متفاوت می تواند انحراف کمی از قیمت تعیین شده در لندن داشته باشد.

لازم به ذکر است که قیمت گفته شده مخصوص خریداران عمده است. خریداران کوچک نمی توانند با این قیمت خرید کنند.

شما می توانید با فراگیری تحلیل تکنیکال قیمت طلا و نیز تحلیل فاندامنتال قیمت طلا ، با اطلاعات بیشتری وارد بازار طلا شوید. در بخش های بعدی همین مطلب در مورد این دو نوع تحلیل صحبت می کنیم. پیش بینی قیمت طلا از طریق این تحلیل ها امکان پذیر است.

قیمت آتی طلا چگونه مشخص می شود؟

منظور از قیمت آتی طلا قیمتی است که خریداران و فروشندگان بر سر تحویل طلا در آینده، توافق می کنند. در این جا هیچ کس دقیقا قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی را برای آینده نمی داند. دو طرف می توانند قراردادی خصوصی داشته باشند. هم چنین این کار می تواند از طریق بورس های کالا میان خریداران و فروشندگان به شکل محرمانه تنظیم شود.

معمولا بورس های بزرگ جهان در هشت ماه از سال تحویل طلا را انجام می دهند. تحویل طلا به صورت روتین در ماه های دسامبر، ژانویه، فوریه، مارس، آوریل، ژوئن، اوت و اکتبر انجام می شود. بر اساس استانداردهای موجود طلاهای تحویلی به مشتری باید درجه خالصی ای برابر با ۹۹.۵ داشته باشد. هر قرارداد آتی هم برابر با ۱۰۰ انس یعنی حدود ۳۱۵ گرم می باشد.

عوامل موثر بر قیمت طلا چیست؟

عوامل زیادی هستند که از بسیاری جهات بر قیمت طلا اثر می گذارند. در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم.

 • وضعیت تورم اثرگذار است

وقتی قیمت طلا و تورم را مقایسه می کنیم ارتباط مستقیمی میان این دو وجود دارد. همان طور که قبلا هم گفتیم نفت و طلا هر دو کالاهایی کمیاب و استراتژیک محسوب می شوند. هر دوی نفت و طلا رابطه مستقیمی با تورم جهانی دارند. وقتی تورم جهلانی بالاست قیمت طلا هم بالا می رود و وقتی تورم پایین است قیمت طلا هم پایین می آید. اگر به این فکر می کنید که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش، وضعیت تورم از عواملی است که باید در نظر بگیرید.

 • تاثیر قیمت جهانی نفت بر قیمت طلا

عوامل موثر بر قیمت طلا

میان نفت و طلا ارتباط نزدیکی وجود دارد. هر دوی این ها تحت تاثیر تحولات اقتصادی هستند. نکته مهم دیگر این است که نفت و طلا هر دو تجدید ناپذیر هستند یعنی مقدار مشخصی از آن ها در طبیعت وجود دارد. طلا ویژگی مهمی دارد و آن هم این است که مانند پول دارای ذخیره ارزش است و به راحتی نقد می شود. طبیعی است که افراد زیادی از طلا به عنوان سرمایه و ذخیره مالی استفاده می کنند.

وقتی قیمت نفت بالا می رود به دلار بیشتری احتیاج است تا چرخش جریان نفت انجام شود. آمریکا برای تامین افزایش قیمت، دلار چاپ می کند. وقتی حجم دلار افزایش پیدا می کند و عرضه آن زیاد می شود قدرت خرید دلار پایین می آید. همه این تغییرات باعث می شود طلا محبوب تر گردد. قیمت نفت می تواند بر قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی تاثیر بگذارد.

 • ارتباط میان طلا و دلار

دلار در بازار جهانی دو نقش مهم ایفا می کند، نقش عملیاتی و نقش مبنایی. اما منظور از این دو حالت چیست؟ در اولین حالت بسیاری از معاملات بر پایه دلار انجام می گردد. در نقش مبنایی ممکن است معاملات با دیگر ارزها انجام شوند اما باز هم مبنای قیمت گذاری دلار است. این دو نقش مهم دلار در اقتصاد جهان باعث شده است که ارز مهمی محسوب گردد. نقش مستقیم یا غیر مستقیم دلار در معاملات باعث می شود در تضعیف یا تقویت برخی کالاها نقش داشته باشد.

شاخص دلار آمریکا معیاری است ار ارزش گذاری دلار در برابر سبد ارزی. این سبد ارزی شامل ین، یورو، پوند، کرون، دلار کانادا و فرانک با وزن های مختلف می باشد. وقتی شاخص دلار بالا رفته در حقیقت می توان فهمید که دلار در برابر این سبد ارزی قوی تر شده و برعکس.

بحران بدهی آمریکا، شاخص دلار را به حد بالایی یعنی ۱۶۵ رساند. در سال های ۲۰۰۸ و  ۲۰۰۹ با توجه به سیاست های پولی انبساطی، شاخص دلار به حد پایینی برابر با ۷۰ رسید.

انس طلا رابطه معکوسی با دلار دارد. وقتی دلار ارزش بیشتری پیدا می کند، ارزش انس طلا پایین می آید و برعکس.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا روند قیمتی طلا را نشان میدهد. تحلیل فاندامنتال قیمت طلا هم روش دیگری است که به شما نشان می دهد چگونه در بازار طلا فعالیت کنید. این موارد به پیش بینی قیمت طلا کمک می کند.

 • اثر تقویمی و فلزی گران بها به نام طلا

عوامل موثر بر قیمت طلا جهانی

اثر تقویمی یا همان calendar effect تا به حال به گوش تان خورده است؟ اثر تقویمی در واقع تاثیر روزها و مناسبت های تقویم بر قیمت یک کالا می باشد. قیمت طلا مانند خیلی کالاهای دیگر از اثر تقویمی تاثیر می گیرد.

دقت کرده اید که وقتی به عید نوروز نزدیک می شویم قیمت طلا بالا می رود؟ هم چنین در زمان هایی که شاهد افزایش آمار ازدواج هستیم، مانند اواخر ماه ذی الحجه و قبل از شروع محرم و صفر هم شاهد افزایش قیمت طلا می باشیم. در  ماه شعبان اعیاد مذهبی مختلفی داریم و تقاضا برای طلا بیشتر است و بنابراین باز هم با افزایش قیمت آن رو به رو هستیم. اثر تقویمی هم از موارد مهم در قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی می باشد.

اگر شما می خواهید در یک بازه زمانی کوتاه نوسانات بازار طلا را دنبال کنید می توانید از این آثار کوتاه مدت استفاده نمایید. البته در نظر داشته باشید که همان طور که قبلا هم گفتیم موارد بسیار زیادی بر قیمت طلا اثر گذار است. سرمایه گذارن هوشمند و با تجربه تمامی این موارد را در نظر می گیرند.

 • اقتصاد رفتاری و تاثیر آن بر قیمت طلا

عوامل روانی و عوامل غیر روانی هر دو می توانند بر قیمت طلا تاثیر بگذارند. مثلا این که میزان عرضه طلا تغییر کرده است ربطی به رفتار جامعه ندارد و یک عامل غیر روانی محسوب می شود. به عنوان مثال شاید معادن زیادی کشف شود و بتواند عرضه طلا را خیلی بیشتر کند.

اقتصاد رفتاری در پاسخ به این سوال که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش تاثیر دارد.

 • تغییرات قدرت ارزها و تاثیر آن بر طلا

همان طور که گفتیم قیمت طلا بر پایه دلار استوار است. در صورتی که قیمت دلار در بازارهای جهانی کاهش یابد ارزش طلا بیشتر می شود. این نشان دهنده یک رابطه معکوس است. افت ارزش دلار باعث می شود قیمت ارز دیگر کشورها افزایش پیدا کند. نتیجه این است که قیمت طلا که بر پایه دلار محاسبه می شود افزایش پیدا می کند.

تمامی این موارد در پیش بینی قیمت طلا در ایران و جهان موثر است.

 • صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس و تاثیر آن بر طلا

عده ای می گویند تغییرات میزان سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری قابل معاوضه در بورس تاثیری بر ارزش طلا ندارد. اما تغییراتی که سال ۲۰۱۹ در زمینه سرمایه گذاری طلا در این صندوق ها دیدیم نشان می دهد که میان تغییرات ارزش طلا جهانی و تغییرات سپرده گذاری در این صندوق ها رابطه ای وجود دارد.

 • بحران ها مانند جنگ

هنگامی که جنگ تمام می شود و دولت بودجه عمرانی را افزایش می دهد ما شاهد افزایش هزینه های مختلف دولت و در نتیجه افزایش قیمت طلا هستیم. این مسئله را می توان یک مسئله کلاسیکی اقتصاد کلان دانست. ولی هنگامی که با بالا رفتن میزان نا اطمینانی، تقاضا برای طلا زیاد می شود باید اقتصاد رفتاری را بررسی کنیم. بنابراین می بینیم که این مورد بر قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی اثرگذار است.

عوامل رفتاری و کلاسیکی هر دو بر قیمت طلا اثر می گذارد. نکته جالبی که با بررسی نمودار تاریخی طلا به آن می رسیم این است که این بازار شبیه به بازار مسکن است. هر دوی این بازارها به صورت پیوسته و برای میزان حدود ۲۰ درصد رشد می کنند. دلیل این رشد پیوسته چیست؟

دلایل بنیادی و غیر رفتاری می تواند دلیل این رشد باشد؟ خیر. در این صوت داشتن چنین الگویی بعید بود. شباهت نمودارهای بازار طلا و مسکن به ما نشان می دهد که افرادی با وضعیت و نگاه مشابه از نظر روان شناختی در این بازارها فعالیت دارند! بهره انتظاری در مورد این افراد حدود ۲۰ درصد است. در صورتی که قیمت طلا و مسکن از این حد ذهنی بالاتر برود این افراد تبدیل به فروشنده می شوند. هم چنین وقتی بازدهی کمتر از ۲۰ درصد باشد شروع به خرید می کنند. این رفتار جمعی و شاید ناخوداگاه باعث می شود بازدهی طلا و مسکن در بازار کنترل شود.

طلا تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد. تحلیل تکنیکال قیمت طلا و نیز تحلیل فاندامنتال کمک می کند وضعیت بازار را با توجه به مجموع شرایط، درک کنید.

عوامل موثر بر تحلیل فاندامنتال طلا و انس جهانی چیست؟

تحلیل فاندامنتال طلا

طلا از زمینه هایی است که همیشه طرفداران خودش را برای سرمایه گذاری دارد. این که بدانید عوامل موثر بر تحلیل فاندامنتال انس طلا چیست کمک می کند تحلیل های بهتری داشته باشید. هم چنین در تعیین این که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش هم باید تمامی عوامل را در نظر بگیریم.

با شناخت خصوصیات طلا در فاندامنتال می توانیم قیمت انس جهانی را پیش بینی کنیم. باید بدانید که سوخت حرکات بازار مخصوصا طلا به صورت فاندامنتال است و تنها با یادگیری شاخص های اقتصادی نمی توان حرکات قیمت را ردگیری کرد.

“برای معاملات موفق در انس جهانی باید حواستان به موارد زیر باشد:

 • اخبار اقتصادی را دنبال کنید.
 • حواستان به اخبار سیاسی باشد.
 • تمایلات و احساسات بازار را بشناسید و پیگیری نمایید.
 • حواستان به بازار سهام باشد.
 • ارزش اوراق قرضه هم مهم است.”

پس برای داشتن معاملات موفق در انس جهانی تمامی جنبه ها را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که طلا دارایی امنی است که معامله گران هنگامی که از ریسک فراری هستند به آن روی می آورند.

عوامل فاندامنتال انس جهانی چیست؟

حرکت قیمت طلا کاملا بنیادی است. مهم است که بدانیم در بازار چه اتفاقاتی می افتد. برای اطلاع از رویدادهای مهم اقتصادی، سیاسی، لحظه ای و.. می توانید از وب سایت های معتبری هم چون بلومبرگ، رویترز و … استفاده نمایید.

وب سایت های اقتصادی معمولا شامل ۲ رویداد مهم هستند: اخبار اقتصادی News و تقویم اقتصادی Calendar. عوامل فاندامنتال تاثیر زیادی بر قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی دارند.

 • اخبار اقتصادی بر روی طلا اثر می گذارد

تحلیل فاندامنتال قیمت طلا

تقویم اقتصادی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شاخص های اقتصادی یا  Economics Index
 • سخنرانی ها یا Speeches
 • نشست ها یا Meetings
 • بیانیه ها و گزارش نشست ها یا Statements and Minutes

هر کدام از موارد گفته شده می تواند تاثیر زیادی بر بازار انس جهانی بگذارد. شما باید بتوانید این اخبار را بعد از این که منتشر شد تحلیل کنید و معاملات صحیحی داشته باشید.

پیش بینی قیمت طلا در جهان و در ایران با توجه به تمامی موارد گفته شده و دیگر مواردی که ذکر می شود انجام می گردد.

 • سخنرانی ها اثر گذار است

سخنرانی های زیر را باید دنبال کنید:

 • روسای بانک مرکزی یا فدرال رزر چه می گویند؟
 • نظر اعضای شورای سیاست گذاری پولی یا روسی منطقه ای چیست؟
 • سخنان روسای جمهور یا وزرای اقتصاد را دنبال کنید.
 • نظر روسای نهادهای مالی و پولی مهم است.

افراد گفته شده با نظرات شان می توانند بر قیمت طلا اثرگذاری بالایی داشته باشند. از میان موارد گفته شده سخنرانی های روسای بانک مرکزی و فدرال رزرو خیلی مهم است.

تحلیل های مختلفی برای پیگیری وضعیت قیمت طلا وجود دارد. تحلیل تکنیکال قیمت طلا و نیز تحلیل فاندامنتال قیمت طلا از جمله این تحلیل ها هستند.

 • نشست ها را دنبال کنید

 • حواستان به نشست های بانک های مرکزی یا فدرال رزرو باشد.
 • نشست های نهادها و شوراهای تصمیم گیری اثرگذار است.
 • نشست های اقتصادی بین المللی مثل نشست های گروه هفت یا بیست را دنبال کنید.
 • نشست های مربوط به نهادها یا کارتل های بین المللی مثل نشست اوپک اهمیت زیادی دارد.

نشست های گفته شده در تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهان موثر هستند.

 • اهمیت بیانیه ها را می دانید؟

بیانیه ها و گزارش های زیر را دنبال کنید

 • بیانیه هایی که بانک مرکزی یا فدرال رزرو می دهد.
 • متن نشست مربوط به بانک های مرکزی یا فدرال رزرو حاوی اطلاعات مهمی است.
 • به گزارش ها و ارزیابی های دوره ای توجه نمایید.

بیانیه ها در پیش بینی قیمت طلا در ایران و جهان نقش مهمی دارند.

 • اقتصاد کلان اهمیت فوق العاده ای دارد

شما باید کاملا در جریان باشید که در مارکت چه اتفاقاتی افتاده است. برای این که بتوانید این اتفاقات را تحلیل کنید باید مفهوم برخی عبارات را بدانید. مثلا شما می شنوید که کشوری سیاست انبساطی اش را کاسته و نرخ ارز را تحت تاثیر قرار خواهد داد. شما باید بتوانید از این جملات به خوبی در معاملات تان استفاده کنید. برای این کار باید مقداری از مفاهیم اقتصاد کلان را بدانید.

قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش؟ جواب این سوال به موارد متعددی مربوط است که باید برای فراگیری آن ها زمان بگذارید یا از بزرگان این زمینه پیروی کنید.

 • ترس و نااطمینانی یا همان Interest Rate

بحران اقتصادی، بازارها و اقتصاد آمریکا را در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ فرا گرفت. همان طور که می دانید اقتصاد آمریکا بر اقتصاد تمامی جهان اثر می گذارد. همه دنیا درگیر ترس و نا اطمینانی بود. قیمت طلا در این شرایط تا ۱۹۲۱ دلار در هر انس افزایش پیدا کرد. می دانید که به طلا شاخص ترس یا همان Fear Index گفته می شود؟

 • نرخ بهره بانکی یا همان Interest Rate

عوامل موثر بر افزایش قیمت طلا

کاهش نرخ بهره بانکی جزء سیاست های انبساط پولی است. هم چنین افزایش این نرخ از سیاست های انقباضی محسوب می شود.

به صورت کلی وقتی اقتصاد کشوری دچار رکود می شود سیاست های انبساطی پیش گرفته می شود. نرخ بهره بانکی کاهش پیدا می کند تا تمایل خروج پول ها از بانک شکل بگیرد. در این شرایط پول بیشتری در اقتصاد داریم و تورم هم کم کم افزایش پیدا می کند.

طلا در مقابل پول های بی پشتوانه قرار دارد بنابراین با کاهش ارزش پول و به دنبال آن افزایش تورم، قیمت طلا هم بالا می رود.

وقتی که رشد اقتصادی خوب است و تورم هم وجود دارد، اوضاع برعکس است. در این شرایط سیاست های انقباضی پولی اجرا می شود. نرخ بهره بانکی افزایش می یابد تا پول ها به سمت بانک برود. در چنین موقعیتی،  چون پول در گردش کم می شود، تورم هم مهار می شود. این سیاست ها باعث می شود ارزش پول بیشتر شده و تقاضا برای طلا کم شود. نتیجه این است که قیمت طلا پایین می آید.

سیاست های پولی آمریکا نقش موثری در بازار جهانی طلا دارد . وقتی در این کشور سیاست های انبساطی پیش گرفته شود قیمت جهانی طلا بالا می رود. هنگامی که در این کشور سیاست های انقباضی داشته باشیم قیمت طلا به سمت پایین می رود.

 • جلسه بانک مرکزی آمریکا (FOMC) مهم است

FOMC یا کمیته بازار آزاد فدرال از ارکان مهم و موثر در بانک مرکزی آمریکا است. وظیفه این کمیته تنظیم سیاست های مربوط به پول، تعیین میزان نرخ بهره و نیز میزان عرضه پول است. ۸ بار در سال این جلسات تشکیل می گردد.

نتیجه این جلسات بر قیمت طلا اثرگذار است زیرا سیاست های آمریکا، کل دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد. قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی تحت تاثیر عوامل زیادی است.

در تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا همراه با بسیاری تحلیل های دیگر، تمامی موارد لازم برای اطلاع از وضعیت بازار در نظر گرفته می شود.

جنگ های ارزی (Currency Wars) را می شناسید؟

عوامل موثر بر قیمت طلای جهانی

قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش ؟ جنگ های ارزی می تواند بر جواب این سوال اثر بگذارد.

موقعیت های اقتصادی که کشورها تلاش می کنند برای مقاصدی هم چون بهبود وضعیت صنایعی مثل توریسم، صادرات و…ارزش پول ملی شان را کاهش دهند، جنگ ارزی گفته می شود. با سیاست های انبساطی هم چون کاهش نرخ بهره و یا افزایش عرضه پول، این کار انجام می شود. در واقع در این شرایط سیاست های انبساطی در پیش گرفته می شود.

وقتی ارزش پول ملی یا پول بدون پشتوانه کم می شود، تقاضای طلا بیشتر می شود. ممکن است در این شرایط درگیری و تنش هایی پیش بیاید مانند آن چه میان آمریکا و چین پیش آمد. در این زمان شاخص ترس افزایش یافته و تقاضا برای طلا بالا می رود. پیش بینی قیمت طلا با توجه به موارد زیادی انجام می شود که جنگ های ارزی یکی از آن ها می باشد.

 • اوراق خزانه ۱۰ ساله کشور آمریکا موثر است

این اوراق، نوعی از اوراق قرضه است که توسط آمریکا منتشر شده و شبیه به اوراق اسناد خزانه اسلامی است. فردی که این اسناد را خریداری می کند در واقع به دولت وام می دهد. دولت در سر رسید تعیین شده آن را می خرد.

وقتی که اقتصاد آمریکا اعتمادها را به سمت خود جلب کرده این اوراق طرفداران زیادی ندارند. مسلم است که قیمت اوراق کاهش یافته، چون میزان ریسک کم است و سرمایه گذاران می خواهند ریسک های بیشتری مثل سهام را داشته باشند.

وقتی متقاضی این اوراق کم می شود، نرخ بازدهی آن ها بالا می رود چون قیمت اوراق پایین آمده و میان قیمت معاملاتی با قیمت سر رسید فاصله بیشتری می افتد.

اوراق خزانه از کم ریسک ترین راه های سرمایه گذاری محسوب می شود. در صورتی که قیمت آن ها بالا برود به قیمت سر رسید نزدیک شده و بازدهی آن کم می شود. پس می توان گفت حرکت بازار و بازدهی آن در جهت عکس یک دیگر حرکت می کنند.

قیمت این اوراق همیشه به بازار سیگنال می دهد. این سیگنال ها بر روی قیمت طلا اثر می گذارد. بازدهی این اوراق با قیمت طلا رابطه عکس دارد. وقتی بازدهی این اوراق منفی است طلا به سمت بالا مایل است و برعکس. معامله گران طلا همیشه حواسشان به این اوراق هست.

 • فستیوال ها و مراسم در کشورهای مختلف

وقتی در کشورهای مختلف جشنواره ها و مراسم خاصی برگزار می شود، تقاضا برای طلا افزایش می یابد. مثلا هنگام جشنواره دیوالی (Diwali) یا جشنواره نور  می بینیم که افزایش تقاضا برای طلا اتفاق می افتد. هم چنین جشنواره بهار یا همان جشنواره سال نو در چین هم، همین حالت را ایجاد می کند. این کشورها، کشورهای پر جمعیتی هستند و بنابراین گرایش شان بر قیمت طلا اثر می گذارد. در کشور خودمان هم اعیاد تاریخی و مذهبی قیمت طلا را بالا برده و زمان هایی مثل محرم قیمت را کاهش می دهد.

 • میزان تقاضای سرمایه گذاری برای طلا فیزیکی

قیمت طلا

از سال ۲۰۱۶ به بعد شاهدیم که افراد زیادی از طلا به عنوان سرمایه گذاری فیزیکی استفاده می کنند. در سال ۲۰۱۹ میزان زیادی طلا برای این هدف خریداری شده بود. هم چنین این تقاضاها در قالب صندوق سرمایه گذاری طلا هم زیاد شده بود.

طبیعی است که افزایش تقاضا برای خرید طلا باعث می شود قیمت آن هم افزایش یابد. رابطه مستقیمی میان تقاضا و قیمت در این زمینه وجود دارد. نمودار زیر نشان می دهد که از سال ۲۰۱۶ به بعد ( تا سال ۲۰۱۹) تقاضا برای خرید طلا فیزیکی بیشتر شده و نیز قیمت طلا هم افزایش یافته است.

میزان تقاضای سرمایه گذاری برای طلا فیزیکی از عوامل مهم در پیش بینی قیمت طلا می باشد.

 • خرید طلا از طرف بانک های مرکزی هم موثر است

قیمت لحظه ای طلا

یکی از دارایی های ذخیره در بانک های مرکزی در همه کشورها، طلا می باشد. این که بانک های مرکزی چقدر طلا بخرند بر قیمت طلا اثر می گذارد. هر چقدر میزان خرید طلا توسط بانک ها بیشتر باشد، قیمت طلا هم بیشتر می شود. نمودار زیر نشان می دهد که در بازه مشخص شده از سال ۲۰۰۸ به بعد روند خرید طلا توسط بانک های مرکزی رو به افزایش بوده است.

میزان طلا خریداری شده توسط بانک مرکزی در پاسخ این سوال که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش تاثیرگذار است.

 • بازارهای جهانی و حجم معاملات طلا عامل مهم دیگری است.

نمودار طلا

بازار طلا بر اساس عرضه و تقاضا پیش می رود. هر چه قدر معاملات بیشتر باشد توقع داریم که قیمت هم بالاتر برود. نمودار زیر نشان می دهد که در بازه مشخص شده از سال ۲۰۰۶ به بعد، معاملات طلا روندی افزایشی داشته است. حجم معاملات می تواند عاملی تعیین کننده در قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی باشد.

البته به این نکته دقت کنید که افزایش تقاضا همیشه هم باعث افزایش قیمت نمی شود. ممکن است گاهی افزایش تقاضا و افزایش عرضه به صورت هم زمان رخ بدهد و اثرات افزایش قیمت را خنثی نماید.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا باعث می شود بتوانید روند رشد قیمت طلا را درک کنید. این رشد می تواند نزولی یا صعودی باشد یا گاهی اوقات در حالت سکون قرار داشته باشد.

 • پیدا شدن معادن جدیدی برای طلا

این عامل با قیمت طلا رابطه معکوسی دارد. وقتی معادن جدیدی کشف و استخراج می شود، عرضه طلا در جهان زیاد می شود. پس باید منتظر تاثیر منفی بر قیمت طلا باشیم. در این شرایط فکر می کنید قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش؟ قطعا کاهش.

البته دقت کنید که استخراج طلا کار سخت و زمان بری است و نمی توان گفت هم زمان با افزایش قیمت طلا، شرکت های مر بوطه می توانند به راحتی عرضه را بیشتر کنند.

کشف و استخراج طلا در سال های گذشته خیلی تغییر کرده است که در ادامه به ذکر آن ها می پردازیم.

در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۱ میلیارد دلار برای اکتشاف طلا هزینه شده است. این عدد در سال ۲۰۱۹ چقدر بوده است؟ حدود ۴ میلیارد دلار. مسلما وقتی کمتر برای اکتشاف سعی شود طلا کمتری هم به دست می آید. پس طبیعی است که در سال ۲۰۰۰ حدود ۴۲ کشف بزرگ طلا صورت گرفته در حالی که این عدد در سال  ۲۰۱۹ برابر با ۳ بوده است.

در سال ۱۹۸۵ متوسط عیار طلا جهان حدود ۵ گرم در هر تن استخراج شده بود. این عدد در سال ۲۰۱۷ یک و نیم گرم در تن بود. پس می توان نتیجه گرفت که هزینه استخراج طلا نسبت به گذشته گران تر شده است.

به صورت کلی می توان گفت هزینه استخراج طلا در سال های اخیر باعث شده تا استخراج کمتری داشته باشیم. باید ببینیم که این روند ادامه پیدا می کند یا تکنولوژی به داد این صنعت می رسد؟

در پیش بینی قیمت طلا تمامی موارد در نظر گرفته می شود.

 • وضعیت داخلی آمریکا

علاوه بر تمامی موارد گفته شده، عوامل داخلی آمریکا هم بر قیمت طلا اثر می گذارد. این عوامل به صورت خلاصه عبارتند از:

 • تولید ناخالص ملی
 • نرخ بهره
 • گزارش تورم و وضعیت آن
 • کزارش های مربوط به اشتغال
 • ترازهای تجاری

ارتباط میان قیمت  بیت کوین و قیمت طلا

ارتباط میان طلا و بیت کوین

در بررسی های انجام ده در سال ۹۹ مشخص شده بود که میان طلا و بیت کوین هم بستگی وجود دارد. در طول ۴ ماه این دو دارایی افزایش قیمت داشتند. روند صعودی رشد این دو همزمان و متناسب با یک دیگر بود. البته دقت کنید که این بررسی برای آن زمان بود و نمی توانیم بگوییم در هر زمانی از آینده هم همین نتیجه را خواهد داشت.

 • تصمیمات اشخاص مهم هم اثرگذار است

افراد موثر و مهم در دنیا می توانند بر هر زمینه ای اثر بگذارند. وارن بافت با تصمیمات خود بر دنیای طلا تاثیر گذاشته است.

افراد مهم و سرمایه گذاران بزرگ معمولا برای فعالیت در زمینه طلا،  از تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا استفاده می کنند.

جناب وارن بافت و بازار طلا

وارن بافت پنجمین ثروتمند بزرگ جهان ( تا سال ۹۹) ست. این میلیاردر معروف آمریکایی در آخرین روزهای ۹۰ سالگی تصمیم گرفت در زمینه جدیدی سرمایه گذاری کند. او قیمت طلا را تحت تاثیر قرار داد.  دارایی او بیش از هشتاد و یک میلیارد دلار در سال ۹۹ بود. او قبلا پس از این که آمریکا با بحران های اقتصادی درگیر بود سرمایه اش را روی سهام بانک ها گذاشت و سهامدار برتر اکثر بانک های بزرگ آمریکایی بود. او کاری کرد که در تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی اثرگذار باشد.

شرکت Berkshire Hathaway سرمایه ای بالغ بر ۵۰۳ میلیارد دلار دارد. وارن بافت رئیس این شرکت است. گلد من ساکس به شرکت طلا کانادایی Barrick Gold فروخته شد. مکس کایزر موسس شرکت Heisenberg Capital است و هم چنین از سرمایه گذاران اولیه بیت کوین می باشد. او گفته بود این اقدام می تواند تغییرات قابل توجهی در قیمت بیت کوین بدهد و قیمت آن را به ۵۰۰۰۰ دلار برساند.

بر اساس گزارش سه ماهه سهام داران Berkshire HathawayT  وارن بافت سهمش در بانک های مهم را کاهش داده و این یک اقدام مهم است. این شرکت قسمت زیادی از سهم خود را در JPMorgan Chase و Wells Fargo و PNG فروخته است.

تصمیمات افراد معروف در پاسخ به این سوال که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش خیلی اثرگذار است.

تاثیر سرمایه گذاری وارن بافت در طلا بر روی بیت کوین

نمودار قیمت طلا

وارن بافت در حالی تصمیم گرفت سهام Goldman Sachs را توسط Berkshire بفروشد که این بانک درامد بسیار خوبی داشت. می توان گفت این بانک دومین درآمد معالاتی سه ماهه خود را با ۱۳.۳ میلیارد دلار کسب کرده بود. از این تصمیم وارن بافت می شد فهمید که او تمایلی برای سرمایه گذاری بلند مدت در صنعت بانکداری ندارد.

در عوض بافت چه کرد؟ او یک سهم در شرکت Barrick Gold خرید. این شرکت کانادایی در زمینه استخراج طلا فعالیت می کند و در سال ۹۹ توانسته بود رشدی برابر با ۴۵ درصد را تجربه کند. پس از سرمایه گذاری Berkshire ، این شرکت به افزایش ارزش سهام تا ۸.۱۱ درصد دست پیدا کرد.

یکی از سرمایه گذاران بیت کوین یعنی مکس کایزر معتقد بود که اقدام بافت در صنعت طلا علاوه بر تاثیر مثبت بر قیمت طلا، به نفع بیت کوین هم خواهد بود. او که در شرکت هایی مثل کراکن و بیتفینس هم سرمایه گذاری کرده است معتقد است احساسات مثبت اطراف طلا می تواند باعث افزایش قیمت بیت کوین شود.

جالب است که به این نظر بافت در مورد طلا در سال ۱۹۹۸( قبل از سرمایه گذاری در بازار طلا) توجه کنید. او گفته بود طلا کاربرد خاصی ندارد!

خروج وارن بافت از سهام بانکی و ورود به دنیای طلا

اصطلاح نهنگ را تا به حال شنیده اید؟ بعضی سرمایه گذاران بزرگ در بازار جهانی با خرید و فروش روی بازار اثر می گذارند. این افراد می توانند کاهش یا افزایش شدید قیمت ها را باعث شوند. نهنگ ها معمولا کسانی هستند که دانش و تجربه ارزشمندی در بازار دارند. هر حرکت این افراد می تواند سیگنال هایی به دیگر فعالان بازار بدهد تا از آن ها پیروی کنند. وارن بافت یک نهنگ است به طوری که سرمایه گذاران زیادی از او تبعیت می کنند.

وقتی وارن بافت تصمیم گرفت از بازار سهام خارج شده و به سمت بازار طلا برود که در واقع پناهگاه اقتصاد جهان است، بسیاری این حرکت را ناقوس شومی برای بعضی از بازارها دانستند.

شرکت «برکشایر هاتاوی» که متعلق به وارن بافت است در میانه بحران کرونا تصمیم به فروش سهام خود در دو نهاد مالی مختلف کرد. این شرکت ۶۲ درصد از سهام خود در جی پی مورگان چیس را فروخت و هم چنین ۲۶ درصد از سهام خود در ولزفارگوی را هم واگذار کرد. تنها خرید جدید او در آن زمان مربوط به شرکت استخراج طلا برکشایر بود. این غول استخراج طلا ۶۰۵ میلیون دلار ارزش دارد که باز هم در مقایسه با دارایی های برکشایر ناچیز است.

بلومبرگ گفت:” وقتی نرخ بهره پایین است و توقع داریم که پایین بماند، فروش سهام بانکی کار غیر متعارفی نیست. ولی شرط بندی روی طلا در حقیقت اقدامی از روی ترس است و از سرمایه گذار با تجربه ای چون او انتظار نمی رود. وارن بافت در دوره فعالیت خود رکودهای متعددی به چشم دیده و پشت سر گذاشته است.

بافت قبلا اظهارنظرهای تمسخر آمیزی در مورد طلا داشت. او گفته بود:

“فرض می کنیم که شما ۱۰ هزار دلار در اختیار دارید. افرادی که شبیه پیامبران غم و عذاب هستند اطراف شما را احاطه کرده و می گویند در بازار طلا سرمایه گذاری کنید. شما روی طلا سرمایه گذاری می کنید در حالی که کارخانه ها و مشاغل مختلف بر روی اختراعات و زمینه های پر سود سرمایه گذاری می کنند. کاری که می توانید بکنید چیست؟ این که به صندوق امانات خود نگاه کرده و به انس های طلا خود فکر کنید. حواستان هست که طلا شما نمی تواند هیچ چیزی تولید کند حتی اگر قیمت طلا بالا باشد؟ هرگز هم قرار نبوده که چیزی تولید کند. تا سال ها بعد باز هم شما فقط همان میزان طلا را دارید.”

تغییر رویه وارن بافت از این نظر تمسخر آمیز، به سرمایه گذاری کلان در بازار طلا، قطعا به نفع طلا می باشد. او توانست در تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی موثر باشد.

در پیش بینی قیمت طلا شاید نتوان رفتارها و گرایش های افراد در آینده را در نظر گرفت اما این رفتارها تاثیرات مهمی بر جای می گذارند.

پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی طلا

پیش بینی قیمت طلا برای همه تحلیل گران موضوع مهمی است. چرا؟ واضح است چون سرمایه گذاران بر اساس پیش بینی ها تصمیم می گیرند که چه زمانی و به چه صورت وارد این بازار شوند. تحلیل تکنیکال قیمت طلا، تحلیل فاندامنتال قیمت طلا و نظر بزرگان در مورد قیمت طلا از مهم ترین عوامل تعیین کننده در پیش بینی قیمت طلا می باشد.

روش های تحلیل طلا جهانی چیست؟

روش های تحلیل بازار سرمایه در حالت کلی به ۲ گروه تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال تقسیم می شود. برای تحلیل بازار طلا هم از این دو تکنیک به صورت جداگانه با ترکیبی از آن ها استفاده می شود.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا

در تحلیل تکنیکال از نمودارهای قیمتی و شاخص های مربوطه استفاده می کنیم تا جهت قیمت طلا و این که معاملات به چه سمتی می رود مشخص گردد. در ادامه خواهیم گفت که تحلیل فاندامنتال قیمت طلا چگونه انجام می شود.

در بررسی نمودارهای قیمتی الگوهای قبلی بررسی شده و به آن ها توجه می کنیم. وقتی این الگوها دوباره در نمودار پدیدار می شوند به ما کمک می کند قیمت بازار آینده را پیش بینی کنیم.

در نمودارهای قیمت هم چنین به الگوها و شمع ها توجه می شود. الگوی شمعی اولین بار توسط بازرگانی چینی حدود ۲۰۰ سال پیش ابداع شد و در تحلیل قیمت ها بسیار استفاده می شود.

خطوط حمایت و مقاومت از دیگر عناصر تحلیل تکنیکال هستند که معامله گران طلا به آن ها حساس هستند. این خطوط در واقع نقاطی هستند که قیمت ها وقتی به آن ها می رسند احتمال دارد که جهت معکوسی در پیش بگیرند. معامله گران بر اساس این خطوط تصمیم می گیرند که چه زمانی برای خرید یا فروش اقدام نمایند. در واقع آن ها به این سوال فکر می کنند :” قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش” و سپس تصمیم می گیرند.

خطوط روند و کانال های قیمتی در تحلیل تکنیکال قیمت طلا

خطوط روند و کانال های قیمتی موارد مهمی هستند که در تحلیل تکنیکال از آن ها استفاده می شود. قیمت ها در یک روند حرکت صعودی، نزولی یا تقریبا ثابت دارند. معامله گران با رسم خطوط روند و نمودار قیمت طلا جهت حرکت را برای آینده تشخیص می دهند. در واقع این یک پیش بینی بر اساس تحلیل ها می باشد.

استفاده از اندیکاتورها هم ابزار مهم دیگری در تحلیل تکنیکال است. اندیکاتورها ابزارهای مهمی هستند که کار معامله گران را ساده تر می کنند. با استفاده از این ابزارها محاسباتی که نیاز به زمان زیادی دارد به سرعت انجام می شود. اطلاعات به راحتی در دسترس شما قرار می گیرد. اندیکاتورها از روابطی که میان قیمت، زمان و حجم معاملات برقراراست استفاده می کنند. اندیکاتورهایی مانند میانگین های متحرک، باندهای بولینگر، RSI، MACD و … معمولا زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تحلیل تکنیکال طلا باید از ابزارهای گفته شده استفاده کنید. مسلم است که هر چه میزان دانش و تجربه شما بیشتر باشد و با ابزارهای بیشتری بتوانید کار کنید تحلیل درست تری خواهید داشت.

تحلیل فاندامنتال قیمت طلا  یا همان تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل طلا

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال طلا معمولا بر اساس گزارش های اقتصادی که شامل اخبار و گزارش های بنیادی است انجام می شود. اخبار بنیادی تاثیرگذار بر قیمت طلا ممکن است به صورت جهانی باشد. مثلا کشورهای مختلف از جمله آمریکا بر قیمت طلا اثرگذار هستند.

در زمینه تحلیل گزارش های اقتصادی در نظر داشته باشید که هر زمان گزارش های مربوطه خوب باشد طلا ارزان می گردد و هر گاه گزارش ها منفی باشد قیمت طلا افزایش پیدا می کند. البته دقت کنید که ما سعی می کنیم همه چیز را ساده و مختصر توضیح بدهیم و در عمل تحلیل کاری پیچیده و دقیق است. تمامی تحلیل ها در تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی موثر است.

تحلیل فاندامنتال از جمله راه های پیش بینی قیمت طلا در ایران و قیمت طلا در جهان است.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا  و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا ۲ راهکار مهم

برای تمامی معاملات باید تحلیل های لازم را انجام دهید. افراد زیادی که در بازارهای مختلف فعالیت می کنند از تحلیل تکنیکال طلا بهره می برند. این تحلیل ها در همه بازارها کاربرد دارد. مخصوصا هنگامی که طلا روندی همراه با تداوم پیش می گیرد از تحلیل تکنیکال استفاده می شود. تحلیل فاندامنتال هم کاربردهای خودش را دارد مخصوصا برای بلند مدت.

راهکار کوتاه مدت یعنی تحلیل تکنیکال

تحلیل قیمت طلا

افرادی که می خواهند سرمایه گذاری کوتاه مدت داشته باشند باید از این روش استفاده کنند. این روش کلاسیک برای این است که از روندهای مکرر بازار طلا کسب سود کنید. این استراتژی در واقع استفاده از برخورد خطوط مووینگ اوریج است. این استراتژی به شما می گوید که چه موقع طلا بخرید و چه موقع آن را بفروشید. اگر خط مووینگ اوریج کوتاه مدت از بالای خط مووینگ اوریج بلند مدت بگذرد باید طلا بخرید. در صورتی که خط مووینگ اوریج کوتاه مدت از پایین خط مووینگ اوریج بلند مدت بگذرد باید به فکر فروش طلا باشید. معمولا دو خط مووینگ اوریج ۱۰ و ۶۰ ساعت همراه با نمودار با تایم کندل ۱ ساعته از قیمت طلا، می تواند توسط معامله گران کوتاه مدت استفاده شود.

قبلا ثابت شده است که این راهکار به معامله گران کمک می کند تا قسمت میانی نمودار را با موفقیت معامله کنند. نمی توان با اطمینان گفت که این راهکار در آینده روند هم جواب می دهد. نمودار زیر نشان دهنده چگونگی استفاده از این راهکار برای معاملات کوتاه مدت طلا است.

تحلیل تکنیکال به شما کمک می کند بدانید قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش؟

 • خط بنفش نشان دهنده مووینگ اوریج ۱۰ ساعته است.
 • خط مشکی مووینگ اوریج ۶۰ ساعته را نشان می دهد.
 • ۱ وضعیتی را نشان می دهد که در آن مووینگ اوریج ۱۰ ساعته از پایین مووینگ اوریج ۶۰ ساعته گذشته است. طلا اطراف ۱۳۱۸ دلار معامله می گرد.
 • ۲ وضعیتی را نشان می دهد که مووینگ اوریج ۱۰ ساعته از بالای مووینگ اوریج ۶۰ ساعته عبور کرده است. در این جا روند فروش در قیمت ۱۲۸۲ بسته شده و روند معاملات خرید شروع می شود.
 • ۳ نشان دهنده وضعیتی است که در روندی نزولی ۲ خط مووینگ اوریج ۶۰ و ۱۰ ساعته با یک دیگر برخورد می کنند. در این جا خرید در قیمت ۱۳۱۵ دلار بسته شده و معاملات فروش شروع می شود.
 • ۴ هم نشان می دهد که روندی صعودی داریم و دو خط مووینگ اوریج ۶۰ و ۱۰ ساعته با هم برخورد کرده اند. در این جا فروش با قیمت ۱۳۳۱ دلار بسته می شود و خرید شروع می شود.

وقتی در نقطه شماره ۱ هستیم خط مووینگ اوریج کوتاه مدت ۱۰ ساعته عبورش را از پایین خط بلند مدت ۶۰ ساعته انجام می دهد. این حرکت به ما نشان می دهد که وقت فروش است چون نمودار می گوید احتمالا روند نزولی در جریان است. خطوط مووینگ با هم برخورد نمی کنند تا بعد از چند روز. در این زمان آن ها در نقطه ۲ پس از این که قیمت طلا در روند نزولی قرار گرفته و با قیمت حدود ۱۲۰۰ دلار معامله می گردد، برخورد می کنند. در نقطه ۲ فروش به پایان می رسد و هم زمان که روند به سمت بالا بر می گردد شروع روند خرید را داریم.

مدت کمی بعد از این که ۲ خط با هم ادغام شدند قیمت طلا به ۱۳۰۰ دلار برمی گردد و در نقطه ۳ معاملات بسته می شود.

مانند هر تحلیل دیگری این جا هم احتمال دارد که خلاف روند رخ دهد. مثلا در این مثال جهش بزرگی در نزدیکی نقطه ۴ سبب شد که معاملات فروش شروع شده در نقطه ۳ ادامه پیدا نکند. نکته مهم دیگر این است که معاملات باید در قیمتی نزدیک به قیمت بازار که ۱۳۳۰ دلار است بسته شود و نه در قیمت ۱۳۱۵. قیمت ۱۳۱۵ دلار قیمتی است که دو خط مووینگ اوریج با هم برخورد دارند.

همان طور که قبلا گفتیم تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال از مهم ترین روش های تحلیل بازار از جمله بازار طلا می باشد. این روش ها به پیش بینی قیمت طلا کمک می کنند.

راه کار بلند مدت یعنی تحلیل فاندامنتال قیمت طلا

سرمایه گذاران و معامله گرانی که استراتژی بلند مدت مد نظرشان است باید بیشتر به تحلیل فاندامنتال طلا توجه کنند. دقت به مقدار واقعی سود بهره هم نیاز است. تحلیل فاندامنتال از عوامل موثر در پیش بینی تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی است.

نمودار زیر نشان می دهد که رابطه میان قیمت طلا و بازده اوراق خزانه داری محافظت شده در برابر تورم آمریکا چیست. این نمودار نرخ واقعی سود بهره را به ما نشان می دهد.

در نمودار زیر کاملا مشخص است که روند سود بهره و قیمت طلا چگونه است. در نمودار می بینید که وقتی بازده واقعی در اوایل سال ۲۰۰۹ به زیر یک درصد رسیده افزایش قیمت طلا هم رشد بیشتری گرفته است.

اگر نگاه طولانی مدت تری داشته باشیم می بینیم که ارتباطی میان سود بهره و روند قیمت طلا وجود دارد. قیمت طلا در اواخر سال ۱۹۹۰ ریزش داشت در صورتی که نرخ سود بهره در آستانه بالای ۱ درصد بوده است.

از دیگر راه هایی که می توانید بفهمید قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش، استفاده از نمودارهای تحلیل فاندامنتال است.

استراتژی معاملاتی طلا

نمودار قیمت طلا در برابر بازده سود بهره از سال ۲۰۰۸

رنگ آبی محور چپ، قیمت طلا است.

رنگ قرمز محور راست بازده سود بهره است.

پس می توان گفت معامله گران بلند مدت هنگامی فرصت خرید را استفاده می کنند که بازده زیر ۱ درصد باشد. قبلا بارها دیده ایم که وقتی بازده سود بهره بالای ۲ درصد است سرمایه گذاران به فروش روی می اورند.

دقت کنید که انجام تحلیل ها به دقت و تجربه کافی احتیاج دارد و در این مسیر باید بیاموزید و تمرین کنید. توقع نداشته باشید که با دیدن و تحلیل چند نمودار به یک تحلیل گر تبدیل شوید. این مورد درباره تمامی روش های تحلیل از جمله تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا صادق است.

نکاتی در مورد تحلیل بلند مدت و کوتاه مدت

برای این که بتوانید تحلیل های مفیدتر و دقیق تری داشته باشید به موارد زیر توجه کنید.

“برای تحلیل بلند مدت حواستان به موارد زیر باشد:

 • حواستان به لوایح مختلف مثلا لایحه بودجه و اثری که می گذارد باشد.
 • تغییرات نرخ سوخت مهم است.
 • وضعیت نرخ بانکی را باید در نظر داشته باشید.
 • شرایط پولی و بانکی بین المللی را در نظر داشته باشید مثلا FATF و SPV
 • وضعیت رکود اقتصادی و بحران را مخصوصا در آمریکا در نظر داشته باشید.”

برای تحلیل طلا برای مدت بیش از ۶ ماه باید به همه عوامل گفته شده توجه کنید. این عوامل در پیش بینی قیمت طلا موثر است.

“برای تحلیل کوتاه مدت به موارد زیر دقت کنید:

 • در بازه های کوتاه مدت نوسان های بزرگی رخ نمی دهد.
 • شما می توانید با نوسان های کوتاه مدت از حد ضرر خارج شده و نرخ تعادل ایجاد کنید. اگر حوصله نگه داری طلا ندارید یا می خواهید وارد حوزه سرمایه گذاری دیگری شوید و یا این که احتیاج به نقدینگی ریالی دارید از این شرایط استفاده کنید. البته دقت کنید که تحلیل ها در زمان های مختلف، قطعا متفاوت است.”

تحلیل کوتاه مدت می تواند در پیش بینی تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی به شما کمک کند.

نکاتی در مورد تحلیل فاندامنتال قیمت طلا

تحلیل قیمت طلا

 • تحلیل تک متغیره راه به جایی نمی برد.

دقت کنید که تحلیلی که تنها با یک متغیر انجام شود اعتبار زیادی ندارد. ما در کشورمان عوامل موثر زیادی داریم و با تمرکز روی یکی از این عوامل نمی توان به نتیجه دلخواه رسید.

مثلا در اوایل دی ماه ۹۷افزایش نرخ بهره آمریکا عامل مهم روند صعودی طلا بود. اما این تنها دلیل نبود. هم چنین ارسال لایحه بودجه به مجلس باعث نوساناتی در قیمت دلار شد. در نوسانات طلا و دلار( در سال ۹۷) مواردی مانند محدودیت در شبکه های بانکی ایران، تحلیل تکنیکال طلا و دلار، محدودیت های بانک کنلن چین و شروع سال میلادی موثر بود. همان طور که می دانید در زمان های مختلف، عوامل متفاوتی می تواند اثرگذار باشد.

تمامی این عوامل دست به دست هم داده و تعیین می کند که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش؟

 • تکلیف را از ابتدا مشخص کنید

شما باید بدانید که به دنبال سود کوتاه مدت یا بلند مدت هستید. برای سود کوتاه مدت باید از تحلیل تکنیکال طلا استفاده کنید در حالی که برای سود بلند مدت از تحلیل فاندامنتال طلا استفاده می شود. هم چنین شما می توانید با حفظ سرمایه در بازار، در یک بازه چند ساله ز چند جهت سود کنید. برای این کار باید تحلیل چند وجهی از بازار، نقدینگی، محیط، اقتصاد خرد و کلان و نیز سرمایه داشته باشید.

 • بعضی نوسان ها را بی خیال شوید

در صورتی که بخواهید از تمامی نوسان ها سود دریافت کنید باید زمان زیادی را برای یادگیری تحلیل تکنیکال طلا تحلیل فاندامنتال طلا و یادگیری اقتصاد صرف کنید. شما قطعا کارهای دیگری هم دارید!

دانستن اقتصاد و تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال در حدی که درگیر بازی های اقتصادی نشوید ضروری است. پس از آن بر روی دوره های اقتصاد سوار شوید. یعنی در هر زمان عمل لازم را انجام دهید. با این اقدامات می توانید از بازار طلا و بازارهای مختلف سود کنید. پیش بینی قیمت طلا با استفاده از تحلیل ها تا حدی امکان پذیر است.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا و دیگر بازارها

در تحلیل تکنیکال ما تنها نمودار قیمتی را احتیاج داریم و مثلا مهم نیست که ذخیره بانک مرکزی روی طلا چقدر است . خطوط روی نمودار رسم شده و تا حدی می تواند قیمت آینده را به ما نشان دهد. اما در تحلیل فاندامنتال طلا یا همان تحلیل بنیادی موارد دیگری هم بررسی می شود مانند بحران های ارزی وضعیت اقتصادی نرخ بهره و ….

تحلیل گران فاندامنتال گاهی در مورد تحلیل تکنیکال می گویند که مگر می شود با چند خط و نقاشی بازار را تحلیل کرد؟ اما تحلیل تکنیکال نقش مهم و غیر قابل انکاری در تحلیل ها دارد به شرط این که ۳ اصل مهم را در نظر داشته باشید.

 • اصل اول در تحلیل تکنیکال

تمامی عوامل اقتصادی مربوط به سهام در بازار آن ها پنهان است و در قیمت ها منعکس شده است. در تحلیل بنیادی عوامل مهم و تاثیرگذاری آن ها در نظر اقتصادی بررسی می شود. به عنوان مثال در تعیین ارزش طلا یا سهام های مختلف تاثیر میزان تورم، افزایش یا کاهش نرخ ارز و بسیاری چیزهای دیگر بررسی می شود.

تحلیل گر تکنیکال اما معتقد است که این عوامل تاثیرشان را روی قیمت گذاشته اند و نیازی به بررسی جداگانه آن ها نیست. در تحلیل تکنیکال تکیه بر نمودارهای قیمتی است.

عوامل مهم از نظر تحلیل گران تکنیکال چیست؟

برخی از مهم ترین این عوامل عبارت است از:

 • عوامل سیاسی و تغییرات آن ها
 • تغییرات در قیمت های جهانی
 • اتفاقات مهمی داخلی و خارجی و اثر متفاوت هر یک
 • اخبار مختلف اعم از خوب و بد
 • شایعات مختلف
 • هیجانات و عوامل وابسته به آن ها
 • عواملی که ناشناخته هستند
 • و….

احتمالا برایتان سوالی پیش آمده است. با توجه به عوامل ناشناخته از کجا بفهمم قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش؟ در پاسخ باید بگوییم پیش بینی ها هرگز قطعی نیستند و تنها کمک کننده هستند و از ریسک سرمایه گذاری های شما کم می کنند.

 • اصل دوم در تحلیل تکنیکال قیمت طلا

روندها تا اتفاقی نیافتاده است به حرکت شان ادامه می دهند

قانون نیوتن را یادتان هست؟ او گفته بود جسم در حال حرکت، به راهش ادامه می دهد تا وقتی که نیرویی به آن وارد شود و جسم در حال سکون هم در همان حالت می ماند تا وقتی که نیرویی به آن وارد شود. دقیقا این قانون در تحلیل تکنیکال هم وجود دارد. قیمت ها در روند مشخصی حرکت می کنند مگر این که اتفاقی در بازار بیافتد و خبر جدیدی باشد. با این شرایط متوجه می شویم که تغییر قیمت ها نمی تواند تصادفی باشد بلکه در یک روند مشخص صورت می گیرد. پس مهم است که روند بازار را بشناسید. بعد چه باید کرد؟ شما باید بر اساس روند بازار حرکت کنید تا وقتی نشانه های لازم برای توقف را ببینید.

توجه به اصولی که در حال مطالعه آن ها هستید باعث می شود در پیش بینی قیمت طلا در ایران و جهان بتوانید دقیق تر عمل کنید.

 • اصل سوم در تحلیل تکنیکال

رفتار قبلی دوباره تکرار می شود. این دقیقا همان موردی است که در پیش بینی هایمان برای آینده از آن استفاده می کنیم. ما بر اساس آن چه در گذشته رخ داده می توانیم آینده را تا حدی پیش بینی کنیم.

۳ اصل گفته شده خیلی مهم است و همیشه باید آن ها را به یاد داشته باشید. تحلیل های شما از این ۳ اصل ناشی می شود.

دقت کنید که هیچ تحلیلی صد در صد نیست. تحلیل ها تنها می توانند کمک کنند که تصمیم درست تری بگیرید اما تضمین خیر.

تحلیل تکنیکال فقط برای بازار طلا نیست

تحلیل تکنیکال علاوه بر بازار طلا و پیش بینی در تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی، در دیگر بازارهای مالی هم استفاده می شود. علاوه بر ان، این تحلیل ها حتی در زندگی ما هم کاربرد دارند. اگر به مباحث روانشناسی علاقه مند باشید حتما شنیده اید که روانشناسان می گویند در روابط همسران، احتمال خیانت از سوی شخصی که قبلا خیانت کرده است چندین برابر بیشتر از سایرین است. این همان تحلیل تکنیکال است که البته باز هم قطعی نیست.

نرم افزار و وب سایت های تحلیل تکنیکال قیمت طلا و دیگر بازارها

نرم افزارهای زیادی مثل آمی بروکر، تردینگ ویو  و متاتریدر از جمله نرم افزارهای تحلیل تکنیکال محسوب می شوند. سامانه های معاملاتی هم بخشی را برای تحلیل تکنیکال و دیدن نمودارها اختصاص داده اند اما پیشنهاد می کنیم از آن ها استفاده نکنید چون با توجه به شلوغ بودن، این سامانه ها کند هستند. وب سایت های زیادی از جمله وب سایت  رهاورد ۳۶۵ هم وجود دارد که به صورت رایگان امکانات خوبی در اختیار شما قرار می دهد. البته برای استفاده از خدمات این وب سایت ها باید به اینترنت متصل باشید. برنامه هایی وجود دارد که تحلیل ها را به صورت آفلاین در اختیار شما قرار می دهد.

برای پاسخ به این سوال که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش باید به تحلیل های مختلف توجه نمایید.

نمودارهای قیمتی چه هستند؟

تحلیل تکنیکال طلا

همان طور که گفتیم در تحلیل تکنیکال از نمودارهای قیمتی استفاده می شود. هر نمودار قیمتی معمولا دو بخش دارد. محور افقی بخش زمان را نشان می دهد. هر چه از چپ به سمت راست برویم به زمان حال نزدیک می شویم.

محور عمودی هم قیمت سهام را نشان می دهد و هر چه از پایین به سمت بالا برویم قیمت ها افزایش پیدا می کنند. ترکیب دو محور گفته شده با هم نمودار قیمتی را به ما نشان می دهد. این نمودارها در پیش بینی قیمت طلا به شما کمک می کنند.

بر روی هر نقطه از نمودار قیمت که کلیک کنید دو اطلاع در اختیار شما قرار می دهد. یکی مربوط به قیمت و دیگری مربوط به زمان است.

نمودار قیمتی چه انواعی دارد؟

در تحلیل تکنیکال قیمت طلا و نرم افزارهای مربوطه از سه نوع نمودار استفاده می شود

تحلیل تکنیکال طلا

نمودار خطی

این نمودار در واقع ساده ترین نوع نمودار خطی است. هر نقطه روی این نمودار زمان و اخرین قیمت معامله را به شما نشان می دهد.

تحلیل تکنیکال طلا

نمودار میله ای

در این نمودار هر نقطه به شکل یک میله است. خود این میله ها چهار نوع قیمت را در لحظه به ما نشان می دهد.

برای مشاده قیمت باز شدن سهم در روز یا ساعت مشخص به برآمدگی سمت چپ میله توجه کنید. برآمدگی سمت راست هم قیمت بسته شدن یا اخرین قیمت معامله شده را به ما نشان می دهد. بیشترین و کمترین قیمت را هم می توانید در نوک سایه های بالایی یا پایینی مشاهده کنید. این نمودار به نسبت نمودار ساده اطلاعات بیشتر و دقیق تری به ما می دهد.

این نمودار از جمله نمودارهایی است که کمک می کند متوجه شوید قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا

نمودار شمعی

به این نمودار، نمودار ژاپنی هم می گوییم. نمودار شمعی پرکاربردترین نوع نمودار است. می توان گفت نمودار شمعی همان نمودار میله ای است که چهار مورد قیمت باز شدن، قیمت بسته شدن، بالاترین و پایین ترین قیمت را در اختیار ما قرار می دهد.

تفاوت نمودار شمعی با میله ای در چیست؟ به جای برآمدگی های سمت چپ یا راست، در این جا فاصله بین این قیمت ها شکل بدنه یک شمع را ایجاد می کند.

برای این که بدانیم قیمت باز شدن در بالا یا پایین بدنه ی شمع است از رنگ ها استفاده می کنیم.

رنگ بدنه شمع اگر سفید، سبز یا تو خالی باشد نشان می دهد که قیمت باز شدن در پایین بدنه قرار دارد و قیمت بسته شدن در بالای آن.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا

به این شمع ها شمع صعودی هم گفته می شود به این معنی که روند صعودی بازار را نشان می دهد.

وقتی رنگ بدنه شمع مشکی، قرمز یا توپر باشد نشان دهنده این است که قیمت باز شدن در بالای شمع و قیمت بسته شدن در پایین آن قرار دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا

تحلیل فاندامنتال قیمت طلا  یا همان بنیادی مناسب چه کسانی است؟

این تحلیل معمولا زمان و انرژی بیشتری نسبت به بسیاری تحلیل های دیگر می خواهد. در این روش همه گزارش ها و اطلاعات بررسی می شود. به همین دلیل برای افرادی که به سرمایه گذاری بلند مدت فکر می کنند مناسب است. منظور از سرمایه گزاری بلند مدت زمانی بیش از یک سال است. این نمودار کمک می کند پیش بینی قیمت طلا را به خوبی انجام دهید.

تحلیل فاندامنتال چه تفاوتی با تحلیل تکنیکال و تابلو خوانی دارد؟

علاوه بر تحلیل فاندامنتال تحلیل های دیگری داریم که تحلیل تکنیکال و تابلو خوانی از جمله مهم ترین آن ها هستند. تمامی این تحلیل ها می توانند در پیش بینی تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی به ما کمک کنند. همه این تحلیل ها می تواند ما را به جواب این سوال نزدیک کند. قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش ؟

در تحلیل تکنیکال تاریخچه قیمت و حجم معاملات بررسی شده و قیمت آتی پیش بینی می شود.

هر کدام از روش های تحلیل نقاط ضعف و قوتی دارند. معمولا سرمایه گذاران حرفه ای از تمامی روش های تحلیل استفاده می کنند تا بتوانند سرمایه گذاری موفق تری داشته باشند. مسلم است که یادگیری تمامی این روش ها کار آسانی نیست و به زمان و انرژی زیادی احتیاج دارد. سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه راهکاری مناسب برای سرمایه گذاری است .

تحلیل فاندامنتال چه رویکردهایی دارد؟

تحلیل فاندامنتال دو رویکرد مختلف دارد. رویکرد بالا به پایین و رویکرد پایین به بالا.

منظور از رویکرد بالا به پایین، رسیدن از کل به جزء است. ابتدا اقتصاد کلان بررسی شده و سپس صنایع تحلیل می شوند. با این روش صنعت مناسب برای سرمایه گذاری مشخص می شود. رویکرد پایین به بالا برعکس بالا به پایین است. در این روش ابتدا شرکت بررسی شده و سپس صنعت مد نظر و اقتصاد کلان بررسی می شود. دقت کنید که تحلیل فاندامنتال هم مانند دیگر تحلیل ها برای بسیاری از بازارهای مالی استفاده می شود و تنها مختص بازار طلا نیست. بازار بورس از مهم ترین زمینه هایی است که تمامی تحلیل ها برای آن کاربرد دارد.

تحلیل فاندامنتال قیمت طلا و تحلیل تکنیکال قیمت طلا چه مزایا و معایبی دارند؟

مانند هر روش تحلیل دیگر، تحلیل فاندامنتال و تکنیکال هم مزایا و معایب مربوط به خودشان را دارند.

مزایای تحلیل فاندامنتال:

 • این تحلیل برای سرمایه گذاری های بلند مدت مناسب است. توانایی شناسایی و پیش بینی روند طولانی مدت یک بازار که در این تحلیل ها انجام می شود، تاثیری برای سرمایه گذاری کوتاه مدت ندارد.
 • این شکل سرمایه گذاری کمک می کند شرکت ها درآمدهای پایدار داشته باشند.
 • با این روش تحلیل سرمایه گذاران درک کاملی از بازار مربوطه به دست می آورند. پس از این که تجزیه و تحلیل دقیق بنیادی صورت می گیرد سرمایه گذار با عوامل اصلی سود و درآمد آشنا می شود. این درک به سرمایه گذار کمک می کند در زمینه هایی که مستعد ضرر هستند سرمایه گذاری نکند.

این تحلیل همانند دیگر روش های تحلیل به ما کمک می کند یک پیش بینی نسبی از تعیین دقیق قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی داشته باشیم.

معایب تحلیل فاندامنتال

 • این تحلیل زمان گیر و تخصصی است.
 • ممکن است توجه تحلیل گر را از برخی زمینه ها منحرف کرده و فقط به سمت فعالیت های دراز مدت جلب کند.
 • این تحلیل زمان مناسب ورود به یک بازار را برای شما مشخص نمی کند. روش هایی مثل تحلیل تکنیکال، تابلو خوانی و… در این زمینه هم به شما اطلاعات می دهند.

مزایای تحلیل تکنیکال قیمت طلا:

 • یادگیری آن آسان است.
 • انعطاف پذیری زیادی دارد.
 • سرعت خوبی در فرایند تحلیل، تجربه می کنید.
 • نقاط ورود و خروج دقیق را تعیین می کند.
 • استراتژی معاملاتی دقیق و خودکاری به شما می دهد.

همانند دیگر تحلیل ها کمک می کند پیش بینی قیمت طلا در ایران و جهان را انجام دهید.

معایب تحلیل تکنیکال:

 • ممکن است تعصبات شخصی اثرگذار باشد.
 • تفاسیر مختلفی می توان داشت.
 • سیگنال های معاملاتی زیاد است
 • تعیین ارزش ذاتی انجام نمی شود.
 • در نمادهای جدید قابل استفاده نیست.

یک مثال از تجزیه و تحلیل قیمت طلا

دقت کنید که این تجزیه و تحلیل مربوط به ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰است.

قیمت طلا از هفته گذشته صعودی شده است و بسیاری از کارشناسان معتقدند که این روند صعودی ادامه پیدا می کند. امروز صبح شاهد این موضوع بودیم که شاخص دلار برای بهبود بیشتر، توانایی ندارد. طلا توانست تا ۱۸۳۷ دلار رشد کند و بعد از آن تا قیمت روز قبل یعنی ۱۷۳۵ دلار پس رفت و ثابت باقی ماند.

با توجه به این که بازده خزانه داری ایالات متحده ثابت باقی مانده و دلار توانایی بیشتری برای بهبود شاخص ندارد قیمت طلا در حال نوسان زیر ۱۸۴۰ دلار است. دقت کنید که سیگنال های متناقض فدرال رزرو درباره ی سیاست های مالی هم در این جا موثر است.

در حال حاضر خریداران با احتیاط رفتار می کنند. آن ها منتظرند تا داده های مربوط به قیمت مصرف کنندگان و تورم ایالات متحده در چند روز آینده منتشر شود.

تحلیل فاندامنتال قیمت طلا

بر اساس نمودار بالا، مقاومتی که در بالاترین قیمت طلا در روز گذشته ایجاد شده، یعنی روی قیمت ۱۸۴۵ دلار یک خط نزولی ایجاد کرده است. قیمت طلا در زیر ۱۸۴۰ نگه داشته شده است. برای این که طلا بتواند رشد قیمتی داشته باشد، حرکت پایدار قیمت آن در بالای این خط نزولی ضروری است.

هم چنین نمودارهای فنی طلا هم امیدوار کننده بود و حرکت صعودی قیمت را نشان می دهد. کارشناسان می گویند قیمت طلا در روندی صعودی پیش خواهد رفت.

البته دقت کنید که انتشار داده های مربوط به دستمزدها در قسمت غیر کشاورزی، باعث افزایش علاقه نسبت به بازارهای پر ریسک شده است. این گرایش باعث فشار بر روی دارایی های امن و بدون ریسک می شود.

با این حال تحلیل گران می گویند گزارش های مربوط به بیکاری و مشاغل نشان می دهد که طلا موقعیت خوبی دارد و می تواند تا ۱۸۵۰ دلار هم برسد.

تحلیل فاندامنتال قیمت طلا

نگاهی به نمودار بالا بیاندازید. طلا پس از این که حرکتی نزولی را تجربه کرده است، الان شرایط خوبی جهت افزایش قیمت و صعود به سمت ۱۸۵۰ دلار را دارد.

در صورتی که طلا بتواند مقاومت پیش روی خود را در سطح ۱۸۵۰ دلار بشکند حرکت صعودی جدیدی آغاز می شود که قیمت را به سطح بهتری هم می رساند.

می توانیم بگوییم هفته های آینده تاثیر مهمی بر روی طلا دارد. طلا نیاز دارد ماه را با رشد مثبت بگذراند تا روند صعودی اش را حفظ نماید.

نمودارها کمک می کنند بدانید قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش ؟

نمودار قیمت طلا

نمودار هفتگی طلا در بالا نشان می دهد که یک حرکت وی شکل داریم. این حرکت به معنی اصلاح در قیمت ها قبل از حرکت صعودی مجدد است.

درچنین شرایطی بازار طلا احتمال دارد که دنبال یک اصلاح روزانه برای رشد بیشتر باشد. یک اصلاح در قیمت ها می تواند باعث رشد طلا شده و وضعیت آن را بهبود دهد.

برای پیش بینی قیمت طلا باید به نمودارها توجه کنید.

۲۹

نمودار روزانه هم حرکت صعودی طلا را نشان می دهد. در صورتی که قیمت طلا اصلاح شود و به محدوده ۱۸۳۰ دلار وارد شود می تواند رشد قدرت مندی را تجربه نماید.

فراگیری تحلیل های مختلف از جمله تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا از جمله مواردی است که کمک می کند پیش بینی امن تری از بازار طلا داشته باشید.

وضعیت بازار طلا در خرداد ماه ۱۴۰۰

در خرداد ماه ۱۴۰۰ نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر گفت به نظر نمی رسد انتخاب ریاست جمهوری نقش زیادی در قیمت سکه و طلا داشته باشد اما مذاکرات برجام قطعا موثر خواهد بود.

محمد کشتی ارای در هفته اول خرداد ماه سال جاری گفته بود در هفته گذشته ارزش انس جهانی خالی از نوسان بود و دلار هم در حدود ۲۳ هزار تومان قرار داشت. این عوامل باعث افزایش قیمت طلا و سکه تا حد کمی شد. او ادامه داد: به نظر می رسد که تا پایان هفته شاهد افزایش قیمت طلا و سکه باشیم. روزهای پنج شنبه معمولا شاخص های اقتصادی آمریکا اعلام می گردد. می دانیم که تغییر ارزش سهام هم در این کشور باعث تغییر نرخ ارز می شود. طبیعتاً در روزهای پایانی هفته ما شاهد افزایش قیمت طلا، سکه و انس جهانی هستیم.

بر اساس نظرات این فعال بازار طلا، با توجه به نرخ تورم جهانی انس طلا می تواند در آینده نزدیک به بالای ۲۰۰۰ دلار برسد. این اتفاق می تواند بر قیمت طلا، سکه و دلار اثر بگذارد

نظر بزرگان در مورد قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا همیشه  برای همه سرمایه گذاران کوچک و بزرگ این زمینه جالب است. خوب است نگاهی بیندازیم به پیش بینی های افراد در مورد طلا و این که این پیش بینی ها چطور از آب درآمده است؟ تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی مطمئنا به صورت دقیق برای ما مقدور نیست اما می توانیم به این هدف نزدیک شویم. برخی از نظرات فعالان این عرصه در ایران را برایتان گرد آورده ایم تا آن ها را با آن چه پیش آمده است مقایسه کنید. به تاریخ پیش بینی ها و نظرات  دقت کنید.

رئیس سابق پژوهشکده پولی و بانکی

احمد مجتهد در دی ماه سال ۱۳۹۹ گفته بود انتظارات مردم در مورد بهبود اوضاع در زمینه مبادلات ارزی باعث کاهش قیمت دلار شده است. نمی توان پیش بینی کرد که نرخ تا کجا پایین می آید. احتمالا کاهش قیمت ها حداکثر تا یک هفته دیگر ادامه پیدا کند. پس از ان، موضع دولت آمریکا نسبت به ایران، تعیین کننده شرایط خواهد بود.

تحلیل گران اقتصادی سوسایت جنرال

ان ها در دی ماه سال ۹۹ گفته بودند:” تا ۳ ماه آینده قیمت طلا از ۱۰۸۵ دلار در هر انس کمتر خواهد شد. مواردی در افت قیمت طلا نقش دارند که عبارتند از: افزایش قیمت دلار، بهتر شدن اوضاع اقتصادی در آمریکا و تصمیم محتمل فدرال رزرو جهت افزایش نرخ بهره.

یک کارشناس اقتصادی

مرتضی ایمانی راد در دی ماه ۹۹ گفته بود:” در صورتی که سیاست های پولی و ارزی ساماندهی نشود و نتوانیم مساله افزایش صادرات نفت و خروج ایران از لیست سیاه را حل کنیم دلار دوباره گران خواهد شد.

تحلیل گران بین المللی طلا

در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ قیمت طلا تا ۲ هزار و ۲۰۰ دلار بالا می رود. تا پایان سال آینده رکورد ۲ هزار و ۴۰۰ دلاری در این رابطه خواهد شکست. این یک پیش بینی قیمت طلا و البته نسبی است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران

ابراهیم محمد ولی در آذر ماه ۹۹ گفت :” احتمال می دهم بازار طلا و سکه تا پایان سال بدون نوسان باشد. قیمت انس جهانی در حال حضر کاهش یافته و نرخ ارز در داخل در حال کنترل است.

استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا

استیو هانکه در آذر ماه ۹۹ گفته بود:” دلار احتمالا باز هم در برابر یورو عقب می رود و باید این نرخ برابری را به دقت بررسی کرد. نرخ برابری دلار در مقابل یورو را می توان مهم ترین نرخ برابری ارزی جهان دانست.

دبیر اتحادیه طلا تهران

نادر بذر افشان در آبان ماه ۹۹ گفته است:” قیمت طلا و سکه در حال کاهش است و احتمالا این روند ادامه خواهد داشت”

تحلیلگران وال استریت

در ابان ماه ۹۹ بسیاری از تحلیل گران وال استریت و سرمایه گذاران امیدوار بودند که قیمت طلا افزایش پیدا کند. در همان روزها حفظ سطح حمایت کلیدی طلا در سطح ۱۸۵۰ دلار را داشتیم که این خوش بینی را تقویت هم می کرد آن هم بعد از ریزش پنج درصدی در روزهای گذشته ی همان تاریخ.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی

حسینعلی حاجی دلیگانی در آبان ماه ۹۹ گفت:” افزایش قیمت ارز در هفته های قبلی سرعت خیلی زیادی داشت، افراد زیادی در این شرایط برای حفظ دارایی خود به خرید دلار روی آورده اند. سودجویان هم در این میان مردم را به خرید این ارزها در حالی که قیمت کاذب دارد تشویق می کنند”

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق

یحیی ال اسحاق در مهر ماه ۹۹گفت:” ربط زیادی میان تصمیمات اخیر آمریکا و نوسانات ارز و طلا وجود ندارد. باید جامعه را با واقعیت ها آشنا کنیم. در پیش بینی قیمت طلا نباید غیر واقع بینانه عمل کرد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران

ابراهیم محد ولی در مهر ماه سال ۱۳۹۹ گفت:” هفته آینده پایان ماه صفر است و تا پایان آن نباید توقع روند صعودی در قیمت ها داشته باشیم.”

دبیر اتحادیه طلا تهران

نادر بذر افشان در مهر ماه ۹۹ گفته بود:” پیش بینی می کنیم قیمت طلا به دلیل افزایش قیمت انس جهانی در دو ماه آینده در نوسان باشد.

البته از این دست پیش بینی ها خیلی زیاد موجود است. با مطالعه و بررسی آن چه در واقعیت اتفاق افتاده است می توانید به دیدگاه روشنی در مورد پیش بینی های طلا برسید.

شما می توانید علاوه بر تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا، به نظرات افراد مشهور در زمنیه طلا هم توجه کرده و از آن ها بیاموزید.

پیش بینی ۱۵ کارشناس در سال ۱۴۰۰

بعد از این که قیمت طلا در سطح کمتر از ۱۷۰۰ دلار حمایت گردید، تحلیل گران وال استریت و سرمایه گذاران خرده فروشی احساسات بهتری دارند. دقت کنید که اطلاعاتی که در این قسمت می خوانید مربوط به ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ است.

اقتصاد نیوز گزارش داده بود که بر اساس آخرین نتایج از نظر سنجی های طلا هفتگی کیتکو، احساسات کوتاه مدت مربوط به بازار طلا روند صعودی به خود گرفته است. انتظار می رود در پیش بینی قیمت طلا، طلا در دو هفته آینده به بالاترین قیمت خود برسد.

قیمت ها در بازار طلا توانسته اند حمایت اولیه را نگه دارند و انتظار می رود که سطح فیزیولوژیک بحرانی بالای ۱۷۵۰ دلار در هر انس را به دست آورند. بنابراین خوش بینی ها در مورد این بازار بیشتر شده است. درست است که پس از سه ماه اوضاع نه چندان خوب حالا قیمت ها بهتر به نظر می رسد اما برخی تحلیل گران می گویند ممکن است هنوز زمان تغییر مثبت فرا نرسیده باشد.

استراتژیست ارشد Forexlive گفته بود که بازار وضعیت نامطلوبی دارد.

از میان ۱۵ نفر شرکت کننده در نظر سنجی طلا کیتکو نیوز، ۶۰ درصد پیش بینی مبنی بر افزایش قیمت طلا داشتند. تحلیل گران خنثی و معتقد به روند نزولی هم تعداد برابری داشتند و هر کدام عددی برابر با ۲۰ درصد را به خود اختصاص دادند.

طلا چه ویژگی هایی دارد؟

نمودار قیمت طلا

می دانید که نفت و طلا در بازارهای بین المللی بسیار استراتژیک هستند؟ ویژگی های ذاتی طلا باعث می شود تا استراتژیک باشد. قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی و آگاهی از آن باعث می شود معاملات موفق تری داشته باشید.

مهم ترین ویژگی های ذاتی طلا را می توان موارد زیر دانست:

 • فساد ناپذیری:

طلا ساختاری دارد که هرگز فاسد نمی شود. اگر در شرایطی طلا برای سالیان سال زیر خاک بماند باز هم هیچ مشکلی برایش پیش نمی آید مثلا زنگ نمی زند یا نمی پوسد. طلا در برابر رطوبت، تغییرات اقلیمی و نیز محیط های اسیدی به خوبی مقاوم است. شنیده اید که به طلا فلز نجیب می گویند؟ دلیل این نامگذاری همین مشخصاتی است که گفتیم. فقط یک اسید وجود دارد که می تواند طلا را حل کند و آن نیترو هیدروکلریک است که به آن تیزاب سلطانی هم گفته می شود. با ویژگی های گفته شده الان می دانید که چرا بسیاری از گنج ها که سالیان زیادی مدفون بوده اند از جنس طلا هستند؟

 • پذیرش اجتماعی:

هر چه کالایی کمیاب تر باشد ارزش بیشتری هم دارد. حجم طلا در جهان خیلی محدود است. تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۹۰ هزار تن طلا در طول تاریخ استخراج شده است. طلا برای کاربردهای تزئینی، سرمایه گذاری، پزشکی و … مصارف زیادی دارد.

 • نقد شوندگی سریع:

به صورت کلی طلا محبوبیت زیادی در میان مردم هر جامعه دارد. همین محبوبیت باعث می شود که همیشه مشتری برای خرید طلا وجود داشته باشد. حضور همیشگی مشتری برای یک کالا به این معنی است که می توان آن کالا را به راحتی نقد کرد. نقد شوندگی بالا از نظر سرمایه گذاری هم مزیت مهمی محسوب می شود.

 • نگه داری بدون هزینه:

نگه داری طلا هزینه خاصی ندارد و می توانید به راحتی آن را در کمد، صندوقچه و.. نگه داری کنید. البته دقت کنید که منظورمان این است که طلا را در هر مکانی می توان نگه داشت با این حال باید حواستان به سارقان باشد.

بسیاری از سرمایه گذاران طلا برایشان سوال است که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش؟ پیش بینی ها کمک می کنند تا حدی به جواب این سوال نزدیک شویم اما پیش بینی ها تضمینی نیستند.

نمودار طلا

قطب طلا در ایران را می شناسید؟

اصفهان از نظر تولید صنعتی قطب طلا در ایران است. البته حتما می دانید که مرکز مصارف سنتی و صنعتی هم چنان تهران است. پس از اصفهان و تهران می توان آذربایجان شرقی و غربی و نیز یزد را از قطب های طلا ایران دانست.

چرا معاملات طلا جذاب است؟

هر سرمایه گذاری برای این که سرمایه اش را وارد بازار کند چند راه پیش رو دارد. برخی از این راه ها عبارتند از: خرید سهام یا اوراق قرضه دولتی و خصوصی- سپرده گذاری در بانک ها و دریافت سود ثابت – سرمایه گذاری در مستقلات و کسب سود از تفاوت در قیمت ها و…

این که فرد چه روشی را انتخاب می کند به دیدگاه او و البته میزان ریسک طلبی اش بستگی دارد. سرمایه گذاری روی طلا چگونه است؟ چرا افراد زیادی به دنبال آگاهی از قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی می باشند؟  عده ای معتقدند سرمایه گذاری روی طلا تنها پول تان را حفظ می کند و سودی ندارد. اما عده ای هم هستند که نظر کاملا متفاوتی دارند. مشخص است که نگه داری طلا مانند سود سپرده های بانکی، برای شما بازده مشخصی ندارد چون قیمت طلا تغییر می کند. افراد به دو دلیل به سرمایه گذاری روی طلا گرایش دارند.

دلیل اول این است که شخص معتقد است قیمت طلا بالا می رود. در این حالت با نوعی شرط بندی رو به رو هستیم.

در حالت دوم فرد معتقد است که با سرمایه گذاری روی طلا می تواند اطمینان خاطر بالاتری داشته باشد. طلا یک دارایی امن است. بسیاری از سرمایه گذاران با هدف حفظ قدرت پول، به خرید طلا روی می آورند. در کشورهایی که تورم بالاست زیاد شاهد این موضوع هستیم. در چنین حالتی طلا یک راه حل امن است زیرا اقداماتی مانند خرید اوراق و .. می تواند باعث از دست رفتن اصل سرمایه شود. طلا مخصوصا در بلند مدت شما را با چنین خطری مواجه نمی کند.

درست است که این بازار جذابیت های زیادی دارد اما پیشنهاد می کنیم با آگاهی وارد آن شود. تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا از جمله راه هایی است که کمک می کند معاملات موفق تری داشته باشید.

انس طلا چیست؟

انس در حقیقت یک واحد سنجش است. در روم باستان یک انس برابر با یک دوازدهم لیور بوده است. این میزان در فرانسه برابر با یک شانزدهم لیور یعنی حدود ۳۰ گرم است. به صورت کلی انس در دو واحد آمریکایی و انگلیسی وجود دارد. در قالب انگلیسی هر انس بربر با ۲۸ گرم و در واحد آمریکایی برابر با ۳۱.۱ گرم می باشد. در بازار جهانی طلا هر انس بر اساس واحد آمریکایی محاسبه می گردد.

۳۲

تفاوت طلا ۱۸ عیار و ۲۴ عیار در چیست؟

بسیاری افراد تفاوت طلا ۱۸ عیار و ۲۴ عیار در ذهن شان سوال است. چرا قیمت طلا برای این دو متفاوت است؟ عیار در واقع واحد اندازه گیری خالصی فلزات می باشد. معمولا عدد ۲۴ نشان دهنده خلوص کامل فلز است. برای خالص بودن طلا از واحد عیار  استفاده می شود که وجه لاتین آن قیراط می باشد. مبنای عیار در کشورهای مختلف می تواند متفاوت باشد. مثلا در کشورهای عربی و چین مبنای عیار برابر با ۲۴ است. در کشور روسیه هم عیار مرسوم از ۹ شروع می شود.

طبق توضیحاتی که دادیم می دانید که طلا ۲۴ عیار یعنی طلا کاملا خالص. حتما تا به حال دیده اید که فردی سکه را گاز بگیرد. اگر در واقعیت شاهد چنین صحنه ای نبوده اید در فیلم و کارتون ها حتما دیده اید. این کار با هدف مشخص کردن عیار طلا انجام می شود. اگر جای دندان روی سکه بماند یعنی عیار آن ۲۴ است. به صورت کلی هر چه عیار طلا بالاتر باشد مقاومت آن در برابر فشار خارجی کمتر می باشد.

مبنای طلا در ایران ۱۸ عیار می باشد. درجه خلوص طلا ۱۸ عیار برابر با ۷۵ درصد است. پس ۲۵ درصد باقی مانده چه می شود؟ ۷۵ درصد طلا ۱۸ عیار طلا و بقیه آن ترکیبی از آهن، مس، روی و… است. بر این اساس قیمت طلا با عیار مشخص محاسبه می شود. در نهایت می توان گفت ۴ عیار پر کاربرد برای طلا داریم که عبارتند از:

 • طلا ۲۴ عیار که صد در صد خالص است.
 • طلا ۱۸ عیار که ۷۵ درصد خالص است.
 • طلا ۱۴ عیار که ۵۸ درصد خالص است.
 • و در نهایت طلا ۱۰ عیار که حدود ۴۲ درصد خالصی دارد.

مثقال طلا چیست؟

واحد توزین به واحدهایی گفته می شود که برای وزن کردن اشیا از آن ها استفاده می شود. بسیاری از این واحدها از قدیم ها وجود داشته است. برخی از این واحدها در بازارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مثقال یکی از واحدهای توزین است که از قدیم ها در بازار طلا مورد استفاده قرار می گیرد. هر مثقال برابر با ۴.۶ گرم است. معمولا برای اندازه گیری طلا آب شده از مثقال استفاده می شود. قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی مشخص است. قیمت طلا با توجه به عیار آن تعیین می شود.

منظور از گرم طلا چیست؟

گرم یکی از واحدهای توزین در بازار طلا است. معمولا طلا فروشان در معاملات با مشتریان خرد از این واحد استفاده می کنند چون برای مقادیر کم مورد استفاده قرار می گیرد. هر چه گرم بیشتری طلا بخرید قطعا قیمت طلای که باید بپردازید بیشتر می شود.

منظور از چکش خوری طلا چیست؟

طلا قابلیت چکش خوری فوق العاده ای دارد. برای این که منظورمان را بهتر متوجه شوید به این مثال دقت کنید. ۴۰ گرم طلا را می توان به یک ورق چند متری تبدیل کرد. البته طبیعی است که این ورق خیلی نازک خواهد بود.

طلا آب شده

طلا اسقاطی یا طلا دست دوم که ذوب می شود طلا آب شده نامیده می شود. برای معامله طلا آب شده از واحد مثقال استفاده می شود. از این طلا در مصارف صنعتی و زینتی استفاده می شود. اخیرا طلا آب شده خاصیت سرمایه ای هم دارد. در کنار ارز و سکه طلا آب شده هم داد و ستد می شود. می توان گفت طلا آب شده هم حالت سود بخشی به خود گرفته و قیمت طلا در این حالت به صرفه است.  به همین دلیل در بازار راه پیدا کرده است. در بازار سفته بازی، واحد معامله طلا آب شده کیلوگرم می باشد.

گواهی سپرده طلا

برای این که بدانید گواهی سپرده طلا چیست ابتدا باید با مفهوم گواهی سپرده آشنا شوید. گواهی سپرده در حقیقت یک ابزار مالی است. شخصی که صاحب این گواهی است مالک دارایی سپرده گذاری شده محسوب می شود. مثلا وقتی شما گواهی سپرده طلا دارید یعنی مالک میزان طلا تعیین شده هستید. برخی از اوراق گواهی سپرده را می توانید به دیگران انتقال دهید. مثلا شما می توانید با شخصی توافق کرده و گواهی سپرده تان را به قیمت مشخصی به او انتقال دهید. اوراق گواهی سکه را نمی توانید به دیگران انتقال دهید. این عدم قابلیت انتقال، هنگام مفقودی اوراق مزیت مهمی محسوب می شود. اگر این اوراق گم شوند هیچ مشکلی پیش نمی آید چون سکه ها تنها به صاحب شان تحویل داده می شود. پس شما می توانید این اوراق را با خیال راحت در منزل نگه دارید. نسبت به زمانی که خودتان سکه ها را نگه دارید، قیمت طلا در این مورد فرقی نمی کند.

اسفند سال ۹۴ برای اولین بار گواهی سکه را در ایران داشتیم. شما می توانید سکه هایتان را به بانک تحویل داده و گواهی سپرده دریافت نمایید. با افتتاح حساب بورسی می توانید این اوراق را به جای سکه فیزیکی و با امنیت بیشتر معامله کنید.

تصور کنید نگه داری سکه در خانه چقدر می تواند استرس زا باشد حتی ریسک آن وجود دارد که سکه ها تقلبی باشند. اوراق سکه به شما کمک می کند با خیال راحت به معاملات تان بپردازید و نگرانی از بابت سرقت و مسائل مشابه نداشته باشید. این معاملات به صورت آنلاین و به راحتی قابل انجام است. برای تحویل دادن سکه به انبار یا تحویل گرفتن آن باید خود خریدار یا نماینده قانونی او با در دست داشتن وکالت نامه و مدارک شناسایی حاضر باشد.

پیش بینی قیمت طلا کمک می کند بدانید چه زمانی باید وارد بازار خرید یا فروش شوید. سپس شما می توانید روش مد نظرتان برای سرمایه گذاری را انتخاب نمایید.

معاملات گواهی سپرده کالایی و پیش نیازهای آن

از مقدمات مهم برای صدور و معاملات گواهی سپرده وجود انبار است. این انبارها باید شرایط استانداردی برای نگه داری طلا یا هر کالای دیگر داشته باشند.

بنابراین ساماندهی بخش انبارداری کشور برای راه اندازی سیستم قبض انبار اهمیت دارد. توسعه این فعالیت ها باعث بهبود اوضاع انبارداری و رفع مشکلات موجود می شود.

هر محصولی شرایط خاص خودش را برای انبار کردن دارد مثلا برای نگه داری طلا به شرایط متفاوتی از نگه داری محصولات کشاورزی نیاز داریم. متاسفانه قانون یکپارچه ای در نظام انبارداری نداریم و این باعث ایجاد مشکلاتی می شود.

بورس کالای ایران و اقدامات لازم برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی

از سال ۹۴ شاهد آن هستیم که اقدامات بورس کالا در زمینه گواهی سپرده کالایی در بخش محصولات کشاورزی و فلزات گران بها شروع شده است. در آینده نزدیک راه اندازی معاملات صنعتی و پتروشیمی هم انجام خواهد شد.

در زمینه فلزات گران بها معاملات گواهی سپرده در سال ۹۴ و با سکه های تمام بهار آزادی شروع شده است. تیر ماه سال ۹۵ بود که معاملات آنلاین هم در این بازار وارد شد. برای انجام این کار مذاکراتی میان بانک ها صورت گرفت تا انباری در تهران راه اندازی شود.

در زمینه کشاورزی هم از سال ۹۴ فعالیت هایی در راستای گواهی سپرده کالا آغاز شده است. انبارهای محصولات زراعی ایجاد شده و کارگروه های اجرایی متعددی تشکیل شده اند.

سکه تمام بهار آزادی و گواهی سپرده آن

گواهی سپرده طلا

طلا ویژگی های خاصی دارد که باعث می شود در زمینه مبادلات پر رنگ باشد. معمولا در دوره های مختلف برای استفاده از طلا مسکوکاتی ضرب می شود. قیمت طلا در هر دوره با توجه به شرایط متفاوت است. در هر لحظه باید به قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی دقت نمایید.

سکه ظرفیت لازم برای راه اندازی گواهی سپرده کالایی را دارد

سکه یک شکل استاندارد و قابلیت پذیرش عمومی دارد و علاوه بر آن کیفیتش به خوبی مشخص می شود. افراد خبره به راحتی کیفیت سکه را  تشخیص می دهند. این دلایل باعث شده تا سکه به عنوان دارایی مناسب جهت راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی محسوب شود.

از طرفی سکه گستره جغرافیایی زیادی دارد و افراد زیادی به آن گرایش دارند. راه اندازی سیستم گواهی سپرده کالایی برای سکه مزایای زیادی را برای دارندگان آن به همراه دارد. معاملات راحت تر و مطمئن تر انجام می شود و تامین مالی راحت تر است. از طرفی ریسک نگه داری آن در منزل، محل کار و… از بین می رود. شما به جای نگه داری پر ریسک سکه، آن را به یکی از انبارهای پذیرش شده بورس تحویل داده و گواهی سپرده کالایی دریافت می نمایید.

وقتی بخواهید سکه هایتان را بفروشید نیازی به مراجعه به انبار، دریافت سکه و مراجعه به بازار ندارید. کافی است با کارگزار خودتان تماس گرفته و وجه مورد نظر را در اسرع وقت دریافت کنید.

آمار و ارقام نشان می دهد سکه در زمینه گواهی سپرده کالایی قابلیت های زیادی دارد. آمار ارائه شده در سال ۸۶ نشان داد که تا آن لحظه ۴۰ میلیون قطعه سکه بهار آزادی در کشور ضرب شده که در انواع تمام، نیم و ربع بوده است. این عدد به ما نشان می دهد که بازار سکه خیلی پر رونق است. راه اندازی بازارهای مناسب و استفاده از پتانسیل ها باعث می شود افراد زیادی بتوانند در آن فعالیت کنند.

از جمله مخاطبان بازار معاملات گواهی سپرده می توان به سرمایه گذاران حوزه سکه و طلا، خانواده ها، صرافی ها، معامله گران و بانک ها اشاره کرد.

روند عملیاتی معاملات و تسویه گواهی سپرده چگونه انجام می شود؟

مشخص است که قبل از هر چیز باید انباری مناسب برای نگه داری سکه داشته باشیم. این انبارها توسط بورس شناسایی شده و بر اساس استانداردهای تعیین شده، مشخص می شود.

با توجه ماهیت سکه و امنیت بالایی که احتیاج دارد، بانک ها گزینه مناسبی برای نگه داری آن به حساب می آیند. بانک های طرف قرارداد بورس پس از بررسی و تایید صلاحیت به عنوان انبار سکه تعیین می شوند.

مراحل معاملات گواهی سپرده کالایی سکه

معاملات گواهی سپرده طلا

مشتری در صورتی که کد بورسی نداشته باشد از طریق کارگزاران اقدام به دریافت آن می کند. در مرحله بعد مشتری برای تحویل سکه هایش به انبار مشخص شده مراجعه می نماید.

 • مشتری باید فرم ارزیابی کالا و تحویل توسط انبار را پر کند و نیز امضاء نماید.
 • هزینه کارشناسی سکه باید پرداخت شده و رسید دریافت شود.
 • دو نسخه قبض انبار توسط انباردار صادر شده و توسط مشتری امضاء می شود. یک نسخه از این قبض به مشتری ارائه شده و نسخه دیگر در بانک می ماند.
 • روز بعد مشتری باید مجددا برای دریافت گواهی سپرده کالایی به انبار مراجعه نماید.
 • مشتری برای این که گواهی خود را در بورس بفروشد باید به یکی از کارگزاران دارای مجوز معاملات مربوطه در بورس مراجعه نماید.
 • کارگزار می تواند برای این منظور نماینده ای را انتخاب کرده و در انبار مستقر نماید.
 • کارگزار نماینده مشتری است و پس از اخذ دستور فروش از طرف مشتری، اقدام به فروش سکه های او می کند.
 • بعد از آن که معامله انجام شود مالکیت گواهی مربوطه به نام خریدار جدید تغییر می کند.
 • خریدار پس از این که با کارزار تسویه کرد یک معرفی نامه برای تحویل گرفتن از انبار دریافت می کند.
 • پس از ۴۸ ساعت وجه مد نظر با احتساب کسر هزینه های مربوط به حسابداری به میزان ۵۰ ریال برای هر قطعه سکه برای هر روز، از طرف کارگزار فروشنده به حساب فروشنده واریز می شود. پس از انجام هر معامله هزینه های انبارداری به حساب انبار واریز می گرد. خریدار با طی همین روند می تواند گواهی را به دیگری واگذار کند.
 • شخص خریدار یا نماینده قانونی او در صورتی که مایل باشد برای تحویل به انبار مراجعه می کند. مدارک احراز هویتی و معرفی نامه ( حواله) صادر شده توسط کارگزار در این جا لازم است.
 • خریدار درخواست ترخیص سکه را به انباردار می دهد و انباردار این درخواست را در سامانه ثبت می نماید.

در صورتی که مجوز از سوی بورس صادر شود انباردار می تواند سکه را ترخیص نماید. هزینه های انبارداری محاسبه شده و صورتحساب به خریدار ارائه می شود. خریدار هزینه تعیین شده را به شماره حساب مشخص شده واریز کرده و رسید را دریافت می نماید.

سکه هایی که به خریدار تحویل داده می شود می تواند با وکیوم یا بدون وکیوم باشد. اگر انبار سکه با وکیوم را ترجیح می دهد باید سکه را با وکیوم خود تحویل دهد. پس از این که خریدار سکه ها را تحویل می گیرد هیچ اعتراضی از بابت کمیت و کیفیت سکه های تحویل گرفته شده پذیرفته نخواهد شد.

تحلیل بنیادی طلا

منظور از استاندارد پایه پولی طلا چیست؟

مدت زیادی است که طلا با پول در ارتباط است. بعد از جنگ جهانی دوم این نقش کم رنگ شد. پس از پایان جنگ، نرخ ارز ثابت یعنی سیستم پولی برتون وودز ایجاد گردید. در سال ۱۹۷۱ایالات متحده به استاندارد طلا پایان داد. در این زمان تبدیل طلا و دلار به ۳۵ دلار در هر انس انجام شد.

در مورد استاندارد طلا دو دوره مهم در تاریخ داریم. استاندارد کلاسیک طلا و سیستم تعویض طلا برتون وودز.

منظور از استاندارد طلا سیستم پولی ای است که ارزش پول بر اساس  طلا محاسبه می شود. در مقابل ما سیستم فیات را داریم که در این سیستم ارزش ارز نسبت به سایر ارزها تعیین می شود و نه بر اساس کالاهای فیزیکی. در واقع از طریق مصوبه دولت به عنوان مناقصه قانونی ارزش پول فیات تعیین می گردد.

قبل از جنگ جهانی اول تجارت بین المللی بر اساس استاندارد طلا کلاسیک تعیین می شد. این سیستم به شکلی بود که معاملات بر اساس طلا فیزیکی انجام می گردید. حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد برای اولین بار طلا به شکل سکه در آمد. این اتفاق باعث شد تا قابلیت استفاده از طلا به عنوان پول بیشتر شود. قبل از این باید طلا را هنگام معاملات وزن می کردیم و هم چنین خلوص آن را هم بررسی می نمودیم. البته سکه های طلا هم راه حل بی نقصی به شمار نمی آمد.

پول های کاغذی برای اولین بار در قرن شانزدهم میلادی توسط افرادی به خصوص شکل گرفت. می توان گفت میان طلا و پول کاغذی درگیری هایی پیش آمد که همین درگیری ها باعث شد تا استاندارد طلا تعیین شود.

پای استاندارد طلا به میان آمد

منظور از استاندارد طلا سیستمی است که در آن می توان به راحتی پول را به مقدار ثابتی از طلا تبدیل کرد. در این سیستم در حقیقت طلا ارزش پول را پس می گیرد. میان سال های ۱۶۹۶ و ۱۸۱۲ استاندارد طلا توسعه  یافت و رسمیت پیدا کرد و البته مشکلاتی هم میان طلا و پول های کاغذی به وجود آمد.

اولین کشوری که استاندارد طلا را تصویب کرد انگلستان بود. تا سال ۱۹۰۰ بیشتر کشورهای توسعه یافته این استاندارد را قبول داشتند. جالب است بدانید که آمریکا یکی از آخرین کشورهایی بود که به این استاندارد پیوست. در حقیقت دیگر طلا تنها استاندارد پولی در طی قرن نوزدهم نبود.

در سال های ۱۸۷۱ تا ۱۹۱۴ استاندارد طلا در اوج خود قرار داشت. می توان گفت در آن زمان شرایط سیاسی خیلی خوب بوده است. دولت ها به خوبی با این سیستم کار می کردند اما جنگ جهانی خیلی چیزها را تغییر داد. قیمت لحظه ای طلا ایران و جهان تحت تاثیر تمامی این موارد تعیین می گردد.

استاندارد طلا سقوط کرد

پس از جنگ جهانی اول، اتحادهای سیاسی تغییر کرد و بدهی های بین المللی بیشتر شد. اتفاق دیگری که در این شرایط افتاد این بود که بودجه دولت ها وضعیت بدتری به خود گرفت. درست است که استاندارد طلا در حالت تعلیق نبود اما اوضاع در طی جنگ بدتر شده بود. تمامی این شرایط باعث شد استاندارد طلا ضعیف شود و در پی آن مشکلاتی در دنیای اقتصاد به وجود امد.

می توان گفت عرضه طلا از رشد اقتصاد جهانی عقب ماند. در این شرایط پوند و دلار به ارزهای ذخیره جهانی تبدیل شد. کشورهای کوچک ترجیح دادند به جای طلا، این ارزها را نگه داری نمایند.

وقتی جنگ جهانی دوم پایان یافت قدرت های غربی ملاقات مهمی داشتند. در این ملاقات ها، توافقنامه ی برتون وودز به عنوان چارچوبی برای بازارهای جهانی ارز تا سال ۱۹۷۱تدوین شد. دلار با نرخ ثابت ۳۵ دلار در هر انس به طلا تبدیل گشت. البته خوب است بدانید که سیستم مالی جهانی به صورت غیر مستقیم باز هم بر اساس استاندارد طلا عمل کرد. توافق گفته شده باعث ایجاد رابطه جالبی میان دلار آمریکا و طلا در طی زمان گشت. آن چه می دانیم این است که کاهش دلار در دراز مدت به معنی افزایش قیمت طلا می باشد.

پیش بینی قیمت طلا در ایران و پشتیبانی قیمت طلا در جهان کمک می کند در این بازار اگاهانه فعالیت کنید.

تحلیل بنیادی طلا

قیمت طلا و رکوردهای تاریخی قیمت طلا

جهش قیمت طلا بسیاری اوقات با افزایش نا اطمینانی همراه است. در ایران معمولا وقتی قیمت دلار بالا می رود، قیمت طلا جهش دارد. البته این تغییرات کاملا طبیعی است. وقتی قیمت دلار بالا می رود مردم برای این که دارایی نقدی شان را حفظ کنند بخشی از پول خود را به طلا تبدیل می کنند. رکوردهای تاریخی قیمت طلا را می شناسید؟ روندهای صعودی و نزولی آن را چطور؟

تقاضا افزایش می یابد و قیمت طلا بالا می رود. این افزایش قیمت تا جایی پیش می رود که طلا به قیمت جهانی برسد. پس از این تقاضا به تعادل می رسد و خرید طلا دیگر به صرفه نیست. در صورتی که میزان نا اطمینانی بالا باشد قیمت می تواند از قیمت جهانی ضرب در قیمت دلار هم بیشتر شود. می توان گفت میزان نااطمینانی با سنجش میزان حباب طلا قابل حدس است.

 • عطف اول در قیمت طلا:

پس از انقلاب و در میان اتقاقات گوناگون، قیمت سکه هم در ایران افزایش یافت. مردم نگران آینده بودند و برای محافظت از سرمایه هایشان به خرید سکه روی آوردند. در این زمان قیمت هر سکه از ۴۲۰ تومان به ۱۳۰۰ تومان رسید. رشدی برابر با ۱۰ درصد. این تغییر از جمله رکوردهای تاریخی قیمت طلا بود.

 • عطف دوم در قیمت طلا:

سال ۱۳۶۵ بود که اتش جنگ بالا گرفت. آغاز و پایان جنگ و به تبع آن بسیاری مسائل دیگر نامشخص بود. در این زمان هم قیمت سکه از ۶۵۰۰ تومان به ۱۱ هزار تومان رسید. در این جا هم رشد ۶۹ درصدی داشته ایم.

 • عطف سوم در قیمت طلا:

دومین دوره از ریاست جمهوری اقای هاشمی رفسنجانی بود که شاهد افزایش بودجه کشور بودیم. در این زمان قیمت سکه از ۱۶ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسید و طلا رشدی برابر با ۸۷ درصد را تجربه کرد.

و اما یک استثنا:

در دوران ریاست جمهوری آقای محمد خاتمی شاهد اقتصادی با ثبات بودیم. در این زمان میزان نا اطمینانی تغییر خاصی نداشت و قیمت سکه هم شیبی متعادل را تجربه کرد.

در پیش بینی قیمت طلا توجه به گذشته و اتفاقات آن اهمیت زیادی دارد.

 • عطف چهارم در قیمت طلا:

در دور دوم ریاست جمهوری آقای محمود احمدی نزاد شاهد اتفاقات عجبی بودیم. ما تحت فشار تحریم های خارجی و از طرفی عوامل سیاسی داخلی بودیم. از سال ۱۳۸۸ به بعد قیمت سکه رشد شدیدی داشت. پس از سال ۹۰ اوج این رشد را شاهد بودیم به شکلی که قیمت هر سکه از حدود ۵۰۰ هزار تومان به یک و نیم میلیون تومان رسید. در این جا رشدی بیش از ۲۰۰ درصد را شاهد بودیم. این تغییر هم یکی دیگر از رکوردهای تاریخی قیمت طلا محسوب می شود.

جواب این سوال که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش ، در زمان های مختلف متفاوت خواهد بود.

 • عطف پنجم در قیمت طلا:

در سال ۹۶ هم قیمت سکه تغییرات عجیبی داشت. سیاست های سخت گیرانه ترامپ باعث شد هر سکه از قیمت ۱میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به قیمت ۴ میلیون تومان و سپس به قیمت های ۱۵ و ۱۶ میلیون تومان برسد. پس از انقلاب چنین رشدی در تاریخ ایران بی سابقه بود.

اگر دوران ریاست جمهوری خاتمی را فاکتور بگیریم، می توان گفت در دور دوم ریاست جمهوری ها همیشه شاهد جهش قیمت طلا و سکه بوده ایم. باید بدانید که قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی در هر زمانی با توجه به شرایط همان زمان تعیین می شود.

در تحلیل های مختلف از جمله تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا موارد زیادی که بر قیمت طلا اثرگذار است بررسی می شود.

روش های خرید طلا

شما می توانید از راه های مختلفی برای سرمایه گذاری روی طلا اقدام کنید.

تحلیل بنیادی طلا

خرید ETF های طلا یک راه حل است

صندوق های قابل معامله در بورس یعنی ETF ها روش راحتی برای سرمایه گذاری در سهام هستند. برای طلا هم این موضوع صادق است.  ای تی اف طلا در واقع نشان دهنده ی  طلای فیزیکی است که شما سهام آن را در اختیار دارید. این صندوق ها همانند سهام معامله می شوند. مزیت این صندوق ها این است که بسیاری از کارگزاری های بزرگ کارمزد مالیاتی از آن ها دریافت نمی کنند. این صندوق ها در واقع دارایی های فیزیکی را به دارایی های کاغذی تبدیل می کند و شما می توانید آن ها را به راحتی در پرتفوی خودتان نگه دری نمایید.

بهترین راه برای سرمایه گذاری در طلا برای مبتدیان، ای تی اف است. خرید و فروش در این روش از طریق کارگزاری ها انجام می گردد.

مالکیت غیر مستقیم در این روش باعث می شود امنیت دارایی شما بیشتر باشد و نگران به سرقت رفتن آن نباشید. از بزرگترین

ETF های طلا می توان به صندوق اسپایدر و آی شر گلد اشاره کرد.

می توانید از اوراق قرضه قابل معامله یا ETN استفاده نمایید

ای تی آن در واقع یک ابزار بدهی است که به سرمایه گذاری های پایه مرتبط است. وقتی از ای تی آن طلا صحبت می کنیم،دارایی پایه طلا می باشد. شما برای مدت مشخصی اوراق قرضه را در دست دارید و پس از زمان سر رسید بر اساس عملکرد دارایی پایه که همان طلا می باشد، سود یا زیان نصیب شما می شود.

بایبد بدانید که ای تی آن ها در واقع سرمایه گذاری مستقیمی بر روی طلا نیستند بلکه ابزارهایی مرتبط با طلا هستند

شما می توانید این اوراق را برای مدت کوتاه یا بلند، نگه داری نمایید. در این روش ریسک از دست رفتن بخشی و یا تمام سرمایه وجود دارد. اگر مبتدی هستید و اطلاعات کافی در مورد بازار طلا ندارید، پیشنهاد می کنیم از این روش استفاده نکنید.

طلا نو

این همان روشی است که وقتی می خواهید طلا را به عنوان زیورآلات خریداری کنید، به طلا فروشی مراجعه کرده و طلا می خرید. با این شکل خرید طلا، وقتی بخواهید آن را بفروشید ارزشش کم شده و اجرت ساخت بالایی هم دارد. قیمت طلا برای طلا نو همراه با اجرت ساخت محاسبه می شود.

طلا دست دوم

این طلا اجرت ساخت ندارد با این حال باز هم قیمت خرید و فروش آن یکسان نیست. علاوه بر قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی، در این جا دست دو بودن هم بر قیمت خرید طلا شما اثر می گذارد.

خرید شمش طلا فیزیکی یا سکه

شمش طلا به طلا خامی گفته می شود که به شکل ابزار زینتی یا کاربردی درنیامده است.

شمش طلا را می توان به صورت شمش یا سکه خریداری نمود. در هر صورت شما قیمت هر انس طلا را به اضافه کارمزدی کم پرداخت می کنید.

 • شمش ها از ۱ گرم تا ۴۰۰ انس موجود هستند. شمش نسبت به سکه کارمزد کمتری دارد. سکه باید ضرب شود اما در شمش این اتفاق نمی افتد. سرمایه گذاران معمولا شمش های بزرگتری می خرند تا مجبور به نگه داری سکه های فراوان نباشند.
 • مزیت سکه این است که قابل حمل و قابل تشخیص است. مثلا می توانید در یک مهمانی خصوصی هم به فروش سکه هایتان بپردازید. سکه های زیادی وجود دارد. سکه های عقاب آمریکایی، کروگرند آفریقای جنوبی و برگ افرای کانادایی از جمله رایج ترین سکه های طلا هستند. در ایران نیز میتوان به سکه های امامی و طرح جدید و سکه های یک گرمی اشاره کرد .
 • سکه ها در مقیاس های یک دهم، یک چهارم، نیم و یک انس وجود دارند. دقت کنید که ارزش واحدهای پایین تر به ازای هر انس، بیشتر از سکه های یک انسی است. بعضی از سکه ها ممکن است با فلزات دیگر آلیاژ شوند ولی سکه یک انسی حاوی یک انس کامل طلا است.

سکه های طلا را می توان از طریق صرافی ها و یا از طریق طلافروشی های  معتبر خرید.

قیمت سکه با قیمت طلا هم وزن آن یکی نیست. به این اختلاف، حباب قیمت سکه می گویند.

سعی کنید به پیش بینی قیمت طلا در ایران و جهان توجه کرده و سپس به روش سرمایه گذاری در طلا فکر کنید.

سکه ها و جواهرات کلکسیونی هم می توانید بخرید

۲ نوع سکه طلا وجود دارد که می توانید بخرید. یکی سکه های شمش و دیگری سکه های کلکسیونی.

ارزش سکه ی شمش دقیقا به میزان طلا آن بستگی دارد. ارزش یک سکه کلکسیونی به کم یاب بودن آن مربوط است. البته این سکه ها مقدار متنابهی طلا هم دارند.

بعد از این که در سال ۱۹۳۳ سکه های طلا غیر قانونی شد، ایالات متحده تعداد زیادی سکه طلا را از بازار خارج کرده و آن ها را ذوب کرد. این اتفاق باعث شد سکه های طلای که در ایالات متحده قبل از ۱۹۳۳ ضرب شده اند و نیز سکه های دیگر کشورها تبدیل به سکه های کمیاب و کلکسیونی شوند. هر چه یک سکه کمیاب تر باشد، ارزش بیشتری هم دارد.

مثلا یک سکه طلا کمیاب ممکن است ارزش خیلی بیشتری از ارزش شمش آن داشته باشد. سکه کلکسیونی بیش از آن که به چشم طلا دیده شود به چشم هنری دیده می شود.

هم زمان که به این فکر می کنید که با چه روشی سرمایه گذاری کنید به این هم فکر کنید که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش ؟

تحلیل بنیادی قیمت طلا

می توانید صاحب سهام معدن طلا باشید

شما می توانید سهام معدن استخراج طلا را بخرید. این سرمایه گذاری به شکل مستقیم نیست بلکه در واقع سرمایه گذاری در شرکت هایی است که طلا را استخراج می کنند. به صورت کلی می توان گفت از نظر ارزش سهام معدن ها کم ثبات تر از شمش طلا است. این سهام ها تا حد زیادی تحت تاثیر عواملی هستند که ارزش آن ها را تعیین می کند.

سهام این معادن نوسان بیشتری نسبت به بسیاری زمینه ها دارد.

 • شرکت های وابسته به معادن معمولا در نقاطی دور افتاده و ناپایدار به فعالیت می پردازند.
 • برای استخراج طلا سرمایه زیادی لازم است. اگر قیمت طلا کاهش پیدا کند قیمت سهام شما هم می افتد.

به صورت کلی آنالیزها برای استخراج طلا بر اساس حدس و گمان انجام می شود. معمولا آن ها روی دوره های افزایش قیمت طلا تاثیر می گذارند ولی از بسیاری زمینه ها سرمایه گذاری ضعیفی محسوب می شود.

در صورتی که می خواهید سهام معدن استخراج طلا را بخرید باید دقت کنید که سرمایه زیادی وارد نکنید. انجام این کار از طریق صندوق های ای تی اف استخراج طلا می تواند راه حل خوبی باشد.  GDX  و FSAGX دو نمونه از مشهورترین صندوق ها در این زمینه می باشند. هر کدام از آن ها پرتفویی از شرکت های استخراج طلا دارند. این روش سطحی از متنوع سازی در یک صنعت غیر قابل پیش بینی محسوب می شود.

خرید طلا آب شده

طلا دست دوم معمولا به صورت آب شده و بدون اجرت فروخته می شود. در این جا قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی در نظر گرفته می شود. علاوه بر آن شما اجرت پرداخت نمی کنید.

علاوه بر این که به این فکر می کنید که طلا را با چه روشی سرمایه گذاری کنید حواستان باشد که یادگیری تحلیل ها هم ضروری است. تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا از جمله مهم ترین تحلیل ها در این زمینه هستند.

گواهی سپرده طلا

در این روش شما اوراق بهادار دریافت می کنید و طلا در انبار نگه داری می شود.

دقت کنید که وقتی در مورد قیمت طلا صحبت می کنیم منظور قیمت یک گرم شمش طلا است.

سرمایه گذاری روی بازار آتی طلا

فیوچر طلا یا همان بازار آتی طلا روشی است برای خرید یا فروش با استفاده از اهرم های لازم. این روش، روشی پیشرفته در تجارت است. مهم است که تنها افرادی که شناخت کافی از بازار طلا دارند وارد این زمینه شوند. وقتی روی یک قرارداد آتی کار می کنید شما در واقع در حال خرید یا فروش طلا با قیمتی از قبل تعیین شده، برای آینده ای مشخص هستید.

ارزش قرارداد با قیمت طلا در نوسان است، این اتفاق برای اوراق قرضه طلا هم می افتد. احتمال این که بخشی یا تمامی سرمایه خود را از دست بدهید زیاد است و این به دلیل وجود عامل اهرم است. توجه به پیش بینی قیمت طلا علاوه بر نوع روش سرمایه گذاری، مهم است.

تحلیل بنیادی قیمت طلا

خرید جواهرات سرمایه گذاری محسوب می شود؟

افراد زیادی در کشورهای در حال توسعه از طریق خرید جواهرات صاحب طلا می شوند. دقت کنید که بسیاری از جواهرات ارزش سرمایه گذاری را ندارند. مثلا بیشتر جواهرات آمریکا عیار ۱۴ دارند. این یعنی چه؟ یعنی جواهر شما تنها ۶۰ درصد طلا دارد و با آلیازهای دیگر مخلوط شده است.

نکته دیگر این است که جواهرات ساخت سنگین و سختی دارند بنابراین اجرت آن ها بالاست. مکن است شما برای خرید جواهری که چشم تان را گرفته ۲۰۰۰ دلار بپردازید، در حالی که ارزش طلا آن به ۲۰۰ دلار هم نمی رسد . در واقع قیمت طلای که می پردازید بیش از آن است که تحویل می گیرید. پس جواهرات را به چشم زیبایی ببینید و نه سرمایه گذاری.

مهم است بدانید که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش.

سرمایه گذاری فیزیکی بر روی طلا خوب است؟

سرمایه گذاری فیزیکی بر روی طلا راهی است برای تنوع در سبد سرمایه گذاری. این شکل نگه داری طلا می تواند دارایی قابل قبولی را برایتان فراهم کند که در زمان لازم به کمک تان می آید. مثلا اگر ارزش دلار از دست برود قدر طلاهایتان را خواهید دانست. ارزش طلا در هر لحظه به قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی وابسته است.

البته این کار اشکالاتی هم دارد که باید حواستان به آن ها باشد. این موارد عبارتند از:

 • طلا را در کجا نگه داری می کنید؟

طلاهایی که به صورت فیزیکی تهیه کرده اید را می خواهید در کجا نگه داری نمایید؟ طلا را در خانه و در صندوق امانات خودتان نگه می دارید؟ طلاهایتان را به صندوق امانات بانک می سپارید؟ در هر دوی این حالات احتمال دارد که طلا شما به سرقت برود.

درست است که دسترسی شما به طلای که در منزل دارید خیلی آسان است اما اگر به سرقت رفت چه؟ اگر در اتفاقاتی مثل زلزله و.. طلاهایتان را گم کردید چه؟

از طرفی اگر طلا را در جای دیگری انبار کنید هم احتمال سرقت وجود دارد و هم به آسانی به طلاهایتان دسترسی ندارید. در هر صورت قیمت طلا زیاد است و باید به خوبی از آن مراقبت کنید.

 • از طلا می خواهید چه استفاده ای بکنید؟

افراد زیاد ی معتقدند که طلا پول خالص است. سال های زیادی است که بشر طلا را به عنوان ابزار خرید و فروش می شناسد. طلا فیزیکی می تواند در برابر فروپاشی اقتصادی از شما محافظت نماید.

ولی به این فکر کرده اید که اگر سقوط اقتصادی پیش بیاید چه کسی طلا شما را به عنوان پول می پذیرد؟ در صورتی که در سیستم مالی مشکلی پیش بیاید طلا را نمی توان به عنوان ابزاری برای مبادله در نظر گرفت. شما نمی توانید از طلا به عنوان غذا یا لباس استفاده کنید. اگر شرایط آن قدر بد باشد، چه کسی طلا شما را با اقلامی که برای ادامه زندگی اش حیاتی است تعویض خواهد کرد؟ قیمت طلا در این زمان به درد شما می خورد؟ پس می توان نتیجه گرفت در چنین شرایطی آن قدرها هم که گفته می شود، طلا ارزشمند نیست.

 • حواستان به کارمزد و مالیات هست؟

شما باید برای طلا فیزیکی کارمزد و مالیات بدهید. وقتی طلا را می خرید کارمزدی برای آن پرداخت می کنید. پس اگر طلا ارزش خودش را از دست بدهد هم طلاتان را از دست داده اید و هم کارمزدی که برای خرید تان پرداخته اید.

در نظر داشته باشید که طلا اکثرا مشمول مالیات است. مثلا در آمریکا اگر طلا خود را برای دریافت سود بفروشید باید ۲۸ درصد مالیات بر سود سرمایه گذاری پرداخت نمایید. هر چه قیمت طلا بیشتر باشد کارمزد هم بیشتر می شود. در صورتی که سهام یا ای تی اف طلا خریداری نمایید، نرخ مالیات عادی را می پردازید. البته هنوز در ایران شما برای خرید طلا مجبور به پرداخت مالیات های سنگین نیستید .

برای انتخاب هر کدام از این روش ها خوب است که اول پیش بینی قیمت طلا را بیاموزید یا حداقل از نظرات دیگران در این مورد استفاده نمایید.

استراتژی سرمایه گذاری بر روی طلا

طلا را نمی توان به عنوان یک سرمایه گذاری در تمامی شرایط اقتصادی در نظر گرفت. چرا؟ این دارایی سود یا بهره پرداخت نمی کند و نیز در دوران ثبات و رونق اقتصادی هم عملکرد ویژه ای ندارد. اما باید بدانید که طلا در زمان بحران ارزش ثابت شده ای دارد. در سال ۲۰۲۰این موضوع مشخصا دیده شد. برای سرمایه گذاری بر روی طلا ابتدا باید بدانید که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش.

با هر روشی که می خواهید بر روی طلا سرمایه گذاری کنید بهتر است میزان آن را در پرتفوی خود حداقل در نظر بگیرید. حداکثر تا ده درصد پیشنهاد ماست. این مقدار شما را به آدمی ثروتمند تبدیل نمی کند به اندازه ای که در سهام اتفاق می افتد، اما می تواند نقش بیمه پرتفوی تان را داشته باشد. دلیل این امر این است که طلا یک سرمایه گذاری ضد چرخه اقتصادی است.

نباید فکر کنید که طلا جادو می کند. این دارایی یک دارایی سنتی است. هنگامی که ابزارهای مالی مدرن به بحران عدم امنیت می خورند، ویژگی های فوق العاده طلا مشخص می شود. پس می توانید طلا را به چشم یک دارایی دفاعی ببینید. قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی را دنبال کنید تا با روند آن آشنا شوید.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا و نیز تحلیل فاندامنتال قیمت طلا باعث می شود با دیدی بازتر به سرمایه گذاری نگاه کنید.

قیمت خرید طلا از مشتری و قیمت طلا دست دوم

می دانید که قیمت خرید طلا از مشتری نسبت به قیمت خرید شما از فروشنده چگونه است؟ قیمت طلا دست دوم چگونه محاسبه می شود؟ وقتی برای خرید طلا به طلا فروش مراجعه می کنید او بر اساس قیمت همان لحظه طلا را به شما می فروشد. فرض می کنیم بعد از مدتی پشیمان شده اید و می خواهید طلاتان را بفروشید یا تعویض کنید. طلافروشان برای خرید طلا از شما، قیمت لحظه ای را منهای عددی حدود هزار تا سی هزار تومان در نظر می گیرند. به صورت دقیق ابتدا باید عیار طلا شما مشخص شود و سپس برای فروش اقدام نمایید. معمولا در بازار،  برای سرعت بیشتر و جلوگیری از اتلاف وقت طلا مشتری را روی عدد ۷۴۰ خرید می کنند.

معمولا این گونه است که اگر بخواهید طلا خود را با طلای از همان طلافروشی عوض کنید در این آمار و ارقام به شما تخفیف می دهند چون در واقع باز هم در حال خرید از همان فروشنده هستید.

قیمت خرید و فروش طلا در ایران

قیمت طلا در ایران متاثر از درآمدهای نفتی می باشد. اکثر درآمد ایران حاصل از فروش نفت است. این درآمد به صورت دلار در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد تا تبدیل به واحد پولی کشور خودمان یعنی ریال شود.

می توان این پول را به دنیای اقتصاد وارد کرد، کالای خارجی خرید، در اختیار وارد کنندگان قرار داد و یا هم از طریق آن می توان زیر ساخت های کشور را توسعه داد.

به صورت عادی انتظار می رود که دلار به صورت درآمد ارزی در اختیار صاحبان صنایع و صادر کنندگان باشد. در ایران به دلیل فعالیت های عظیم شرکت نفت، بیشترین میزان دلار در دسترس بانک مرکزی است و اختیار آن با دولت است.

طبیعی است که بانک مرکزی می تواند با تزریق ارز، قیمت دلار را پایین بیاورد یا این که با توقف این کار، باعث گران شدن ارز شود.

هر آن چه در این مطلب می خوانید باعث می شود راحت تر بتوانید پیش بینی قیمت طلا در جهان و ایران را بشناسید و بر اساس آن سرمایه گذاری نمایید.

تفاوت در قیمت خرید و فروش طلا چرا؟

می دانیم که قیمت طلا از سوی اتحادیه طلا و جواهر مشخص می گردد. با این حال حتما در بازار دیده اید که قیمت یک قطعه طلا کاملا مشابه ممکن است در طلافروشی ها متفاوت باشد. بعضی طلافروشان به شما تخفیف خوبی می دهند و بعضی خیر. تفاوت ها در قیمت طلا از کجا می آید؟ از همین تخفیف ها.

طلا فروش قیمت نهایی طلا را با فرمول زیر محاسبه می کند:

(وزن طلا x (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلا در روز مورد نظر)) + ۷درصد به عنوان سود طلا فروش +  ۹درصد  به عنوان مالیات بر ارزش افزوده

پس اگر یک طلا فروش قیمت کمتری از شما می گیرد در واقع از سود خودش می کاهد. هنگامی که می خواهید طلاتان را بفروشید هم این موضوع صادق است. ممکن است یک طلا فروش با قیمت بهتری نسبت به دیگری طلا شما را بخرد.

خرید طلای دست دوم

اجرت ساخت طلا چیست؟

منظور از اجرت دستمزد طلاساز است. میزان اجرت به مواردی مثل قیمت طلا یعنی قیمت یک گرم طلا خام بستگی دارد و در وزن طلا ضرب می شود. طلاهای مختلف اجرت های متفاوتی دارند. مدل طلا، شیوه تراشکاری، وجود نگین و سنگ ها و… مواردی هستند که سختی ساخت طلا و در نتیجه میزان اجرت آن را تعیین می کند. شما می توانید میزان اجرت طلای که می خواهید بخرید را از فروشنده بپرسید.

اجرت طلا برای برخی از انواع طلا ثابت و مشخص است و برای بعضی از آن ها به صورت درصدی محاسبه می شود. مثلا اگر روی طلا شما نوشته شده اجرت ساخت ۲۰ درصد است، منظور این است که با توجه به قیمت روز طلا، اجرت ساخت آن ۲۰ درصد خواهد بود. به صورت کلی نمی توان الگوی مشخصی برای محاسبه اجرت ساخت در نظر گرفت. علاوه بر قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی، اجرت ساخت هم موری است که برای خرید طلا باید پرداخت کنید. البته همان طور که گفتیم طلا آب شده یا طلا دست دو از مواردی هستند که نیازی به پرداخت اجرت برای آن ها نیست.

نکاتی جالب در مورد طلا

 • در دوران باستان زیباترین و نفیس ترین زیورآلات و مصنوعات تزئینی از طلا ساخته شد. چکش خوار بودن طلا دلیل اصلی این توجه است. قیمت طلا در دوران های مختلف، تفاوت داشته است.
 • اگر بخواهید برای سرمایه گذاری طلا را انتخاب کنید چه عیاری را انتخاب می کنید؟ با توجه به این که طلا ۲۴ عیار قیمت بالاتری از طلا ۱۸ و ۲۲ عیار دارد کدام را انتخاب می کنید؟ می دانید که طلا ۲۴ عیار برای سرمایه گذاری انتخاب خوبی نیست؟ طلا خالص به راحتی آسیب می بیند و شکلش تغییر می کند.
 • همه طلای که در جهان وجود دارد را می توان در مکعبی به ابعاد ۱۸*۱۸*۱۸ متر جای داد یعنی در یک ساختمان حدودا ۹ طبقه. جالب این که وزن همین میزان طلا برابر با ۲۰۰ هزار تن است! دلیل این موضوع این است که طلا فلزی به شدت چگال است.
 • حجم یک تن طلا تنها برابر با ۵۱ لیتر است. تمام طلای که در جهان داریم حدود ۷.۵ تریلیون دلار ارزش دارد. این عدد نصف GDP چین و یک سوم GDP آمریکا می باشد. ولی چین می تواند تمامی طلا جهان را برای خودش بخرد و از آن کسب درآمد کند؟ نه. اگر چین بخواهد همه طلا دنیا را بخرد قیمت به شدت اضافه می شود. فرض کنیم تنها یک گرم طلا باقی مانده است که هنوز به دست چین نرسیده است. قیمت این اخرین گرم، تا بی نهایت بالا خواهد رفت. پس نتیجه می گیریم که هیچ کس نمی تواند تمامی طلا جهان را بخرد. اگر هم شخصی با هزینه زیاد تمامی این میزان طلا را بخرد، هنگام فروش قیمت کاهش یافته و زیان سنگینی را تجربه می کند.
 • طلا کالای بسیار پر کششی است به این معنی که تغییر اندکی در قیمت طلا، تغییر زیادی در تقاضای آن ایجاد می کند. همان طور که می دانید قیمت لحظه ای طلا ایران و جهان اساس کار معاملات است. با فراگیری تحلیل های مختلف از جمله تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا می تواند فعالیت های آگاهانه ای در زمینه سرمایه گذاری داشته باشید.
 • بیشترین میزان طلا جهان به ترتیب در اختیار آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، روسیه، چین، سوئیس، ژاپن، هند و هلند است. آمریکا حدود ۴.۳ درصد از طلا جهان را در اختیار دارد. ده کشور گفته شده ۱۲.۳۶ درصد طلا جهان را در اختیار دارند.
 • ۰٫۱۳ درصد طلا جهان را در ایران داریم یعنی چیزی حدود ۲۵۰ تن. گفته می شود ایران چیزی حدود ۳۲۰ تن طلا کشف نشده در معادن خود دارد. با این حال نمی توان به صورت دقیق گفت که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش.
 • بر اساس پیش بینی قیمت طلا که تا سال ۲۰۷۵ هیچ طلا استخراج نشده ای در جهان نخواهیم داشت. احتمالا در آن زمان از طریق بازیافت طلاهای دست دوم، عرضه طلا انجام خواهد شد. البته منابعی مانند طلا محلول در آب اقیانوس یا معادن دفن شده زیر لایه های یخی قطب جنوب دست نخورده باقی خواهد ماند. قیمت طلا تحت تاثیر تمامی این موارد قرار خواهد گرفت.

خرید طلا

آیا طلا می تواند با فلزات دیگر مخلوط شود؟

طلا موقع استخراج نرم است پس چطور وقتی به دست ما می رسد سفت و سخت می شود؟ طلای که از معدن استخراج می شود ابتدا به شکل شمش درمی آید اما چون نرم است نمی توان با آن زیورآلات و.. ساخت. انعطاف پذیری زیاد این فلز باعث می شود قابلیت شکل گیری نداشته باشد و کوچک ترین ضربه ای حالت آن را عوض کند. پس چه باید کرد؟ شمش های طلا را هنگام ذوب با فلزات دیگری از جمله نقره، برنج و مس مخلوط می کنند. فلزی که به دست می آید شامل درصدی طلا و درصدی فلزات دیگر است. هم چنین از فلزات دیگری مثل نقره، برنج و مس هم می توان برای این کار استفاده کرد. با این روش می توان عیار طلا خام را بر اساس استانداردها کم کرد و نیز با استفاده از فلزات سفید رنگ، رنگ طلاهای زرد را سفید کرد. قیمت طلا در این حالت بسته به عیاری که دارد تعیین می شود.

اگر طلا آب شده را دیده باشید، گاهی رنگ آن کاملا زرد نیست. بعضی از قسمت ها می تواند سیاه، نقره ای، سبز یا مسی باشد. دلیل این امر همان ترکیب طلا با دیگر فلزات است. شاید برایتان سوال پیش بیایبد که این کار ارزش طلا را پایین نمی اورد؟ خیر. طلا همان ارزش قبلی خود را دارد اما عیار آن تغییر می کند. عیار طلا به ما نشان می دهد که چند درصد از فلزات دیگر با طلا مخلوط شده است.

حباب قیمت سکه چیست؟

حتما در خبرها درمورد حباب قیمت سکه شنیده اید. شما می دانید منظور از حباب سکه دقیقا چیست؟

سکه معادل ۸.۱۳۳ گرم طلا وزن دارد. عیار سکه برابر با ۹۰۰ یا همان طلا ۲۴ عیار است. کافی است قیمت طلا را در وزن سکه ضرب کنیم تا ارزش واقعی آن به دست آید. به این ارزش، ارزش تئوریک هم گفته می شود. برای این که قیمت ریالی سکه را داشته باشیم، قیمت دلار را به ریال در عدد مربوطه ضرب می کنیم تا ارزش واقعی سکه مشخص شود. دقت کنید که ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان هم به عنوان حق ضرب سکه در نظر گرفته می شود.

پس چه می شود که گاهی قیمت سکه از قیمت واقعی آن بیشتر است؟ مگر بر اساس قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی محاسبه نمی شود؟  این مسئله به دلیل تغییر در عرضه و تقاضای سکه است. مثلا در تورم یا مناسبت های مختلف و با اهداف مختلف افراد به خرید سکه روی می آورند یا برعکس. مثلا افراد در شرایطی پیش بینی می کنند که قیمت طلا بالا خواهد رفت یا دلار قرار است ارزش بیشتری به خود بگیرد. در این شرایط افراد به فکر خرید سکه می افتند. افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت سکه می شود. در این شرایط می گوییم قیمت سکه دچار حباب شده است.

ارزشی به نام ارزش ذاتی سکه وجود دارد. بعضی از کارشناسان معتقدند اختلاف قیمت میان قیمت ذاتی سکه و قیمت بازار، همان حباب سکه است. این کارشناسان می گویند ارزش ذاتی قیمت سکه برابر است با ارزش فعلی پیش بینی قیمت سکه در آینده. بنابراین وقتی پیش بینی می شود که در ۷ ماه آینده قیمت طلا یا دلار افزایش می یابد، باید قیمت سکه را هم بر همین اساس پیش بینی کرد و ارزش فعلی آن را با یک نرخ تنزیل مثلا ۲۴ درصد در سال به روز نماییم. این عدد همان ارزش ذاتی سکه است. تفاوت میان ارزش ذاتی سکه و قیمت بازار، حباب سکه است.

حباب نمی تواند مشخص کند که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش زیرا تنها یک حباب است و از بین می رود.

بازار طلا ریسک و فرصت های خودش را دارد

این که ارزش جهانی طلا چگونه تعیین می شود تحت تاثیر عوامل زیادی است. عوامل تحریک کننده قیمت طلا زیاد هستند. برخی از مهم ترین این عوامل عبارتند از:

 • نوسانات در بازارهای جانشین طلا مانند بازار سهام
 • تغییرات نرخ بهره مخصوصا در آمریکا
 • سیاست های مالی ای که اقتصادهای بزرگ در پیش می گیرند
 • افزایش نااطمینانی های سیاسی، ژئوپلیتیک و اقتصادی.

عوامل گفته شده بیشتر به نهادهای اقتصادی آمریکا ( به دلیلی وابستگی موجود میان طلا و دلار) و سپس به نهادهای اروپایی و صنعتی در جهان وابسته است. در پیش بینی قیمت طلا باید تمامی این موارد در نظر گرفته شود.

وقتی که بانک های مرکزی ذخایر ارزی شان را کاهش می دهند و طلا را به صندوق های ذخیره خود اضافه می کنند ارزش طلا تغییر می کند. این تغییر نه تنها به دلیل رشد تقاضا بلکه به دلیل تغییر رویه بانک ها در چینش ذخایرشان اتفاق می افتد.

وقتی صندوق های قابل معامله در بورس ETFها ها اقدام به افزایش پشتوانه طلا خود می کنند ۲ حالت داریم. حالت اول این است که انس طلا جذابیت بالایی پیدا کرده و حالت دوم پیش بینی نا اطمینانی در فضای بین المللی است. مثلا وقتی احتمال رکود مالی درمیان باشد طلا نقش یک پناهگاه امن را دارد. این امر باعث افزایش قیمت طلا می شود.

تنش های ایجاد شده هم می تواند قیمت انس را بالا ببرد البته برای مدت زمانی موقت. تنها یک سرمایه گذار اگاه و متخصص می تواند در سرمایه گذاری ها موفق شود. سرمایه گذاری در بازار طلا از طریق خرید و فروش های زیاد، سریع و کوتاه مدت یا میان مدت هم نیاز به تخصص دارد تا بتوانید سود کنید.

اگر تخصص لازم را نداشته باشید متضرر خواهید شد. طلا بازدهی مخصوص به خودش را دارد. خرید و نگه داری این فلز گران بها برای طولانی مدت احتمال سود دهی آن را بیشتر می کند. مثلا می توانید روی بازه های ۲ تا ۱۰ سال حساب کنید. در هر صورت فراگیری تحلیل های مختلف از جمله تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا ضروری است.

در بازار طلا عدم قطعیت داریم

گاهی اوقات اتفاقات باعث می شود قیمت طلا با رشد مواجه شود. مثلا این موضوع که انتخابات آینده آمریکا چه می شود؟ یا برگزیت چه تاثیری بر اقتصاد آمریکا و اروپا می گذارد؟ موضوعات این چنینی باعث رشد قیمت طلا می شود. دلیل این امر چیست؟ نامشخص بودن آینده و نگرانی مردم از وضعیت آتی اقتصاد جامعه.

این نگرانی باعث می شود دولت ها برای ثبات شان تلاش کنند. وضعیت بی ثبات و نگران کننده می تواند برای برخی ها منفعت هم داشته باشد. طلا در این میان یک عنصر کلیدی محسوب شده و بهایش افزایش پیدا می کند.

با این همه پاسخ به این سوال که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش، نمی تواند جوابی قطعی داشته باشد. در حقیقت این جواب تحت تاثیر همه آن چیزی است که در این مطلب می خوانید.

خرید طلا

بانک های مرکزی و غول در ذخایر طلا

بهمن ماه ۱۳۹۹ بود که یکی از کارشناسان اقتصادی اعلام کرد بانک های مرکزی در میزان ذخایر طلا خود غول می کنند و طلا مورد نیاز را ندارند. بانک ها نقش زیادی در تعیین قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی دارند.

ماکس کایزر در برنامه تلویزیونی اش با یکی از مدیران سایت GoldSwitzerland.com یعنی اگون فون گرایزر مصاحبه ای داشت.

در این برنامه شنیدیم که امکان پیش بینی قیمت طلا به دلیل وجود بازار طلا کاغذی که در آن سالانه ۷۰ تریلیون دلار معامله انجام می شود، وجود ندارد. در حالی که سالانه تنها حدود ۲۱۳ میلیارد دلار طلا از تمامی معادن جهان استخراج می گردد.

گرایزر در این برنامه ادعا کرد که بانک تسویه حساب های بین المللی  BIS و نیز بانک های شمش طلا به صورت مداوم در بازار دستکاری می کنند. او هم چنین گفت این بانک ها از نظر قانونی مصونیت کامل دارند و با خیال راحت در بازار طلا دست کاری می کنند. او دلیل این دست کاری ها را عدم وجود طلا کافی در بانک های مرکزی می داند. در نتیجه آن ها باید به صورت مدام تجارت کنند تا وانمود کنند که هنوز طلا دارند.

پشتوانه پولی کشورها طلا است

معمولا به ارز پول گفته می شود. هر دولتی سیستم پولی مربوط به خوش را دارد. کشورها برای این که بتوانند پول را بر مبنای مد نظرشان منتشر کنند سبدی درست می کنند. این سبد برگرفته از کالاهای مختلف می باشد. فاکتوری که مهم است این است که این سبد باید شامل کالاهای قدرتمندی باشد. این کالاها باید در تمامی شرایط مشروعیت و اعتبار داشته باشند. طلا یکی از مهم ترین این کالاها است. پیش بینی قیمت طلا از جمله دانستنی های مهم برای هر سرمایه گذاری است.

درست است که نظام پایه پولی طلا برچیده شده است اما هنوز هم بسیاری از کشورها سهمی از ذخایرشان را به طلا اختصاص می دهند. چیزی حدود ۷۴درصد ذخایر آمریکا به طلا است. تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی ارزش این ۷۴ درصد طلا برابر با ۸۱۰۰ تن بود. بعد از آمریکا، کشور آلمان رتبه دوم را در ذخایر دارد که برابر با ۳۳۶۶ تن است.

پایین ترین رقم هم مربوط به گینه است. سهم طلا در پشتوانه پولی گینه چیزی حدود یک و نیم تن است. از نظر درصد پایین ترین رتبه مربوط به جمهوری چک است. به نظر می رسد این کشور ترجیح می دهد به جای طلا از دیگر ابزارها برای ذخیره پولی خود استفاده نماید. تمامی این کشورها می توانند بر قیمت طلا اثرگذار باشند.

این کارشناس اقتصادی گفت قبلا طلا توسط بانک مرکزی به بانک های شمش قرض داده می شد در حالی که طلا هنوز در بانک مرکزی و در لندن نگه داری می شد. اکنون همه چیز تغییر کرده است و همه فعالیت ها در راستای پنهان کردن عدم وجود طلا فیزیکی در بانک های مرکزی است.

اگر می خواهید فعالیت موفقی در سرمایه گذاری طلا داشته باشید، تحلیل تکنیکال قیمت طلا و نیز تحلیل فاندامنتال قیمت طلا را فراموش نکنید.

ریشه کلمه عیار

کلمه عیار از دانه های گیاه کاروب  (carob)  گرفته شده است که بعدها در زبان لاتین به کرات (carat) یا قیراط تبدیل شده است. این دانه در زمان باستان و توسط بازرگانان استفاده می شد. با این دانه ها ترازوها را در سرتاسر خاورمیانه میزان می کردند.

منظور از طلا سفید چیست؟

نباید فکر کنید که طلا سفید یک عنصر طبیعی است. در حقیقت طلا با فلزات رنگ روشن تر ترکیب شده و طلا سفید را ایجاد می کند. سفیدترین نمونه طلا را می توان در ترکیب این فلز با رادیوم که فلزی از خانواده پلاتینیوم است دید.

طلا قرمز و طلا پر شده چیست؟

طلا قرمز به نقره با عیار صحیح گفته می شود که آب طلا خورده است. طلا پر شده هم فلزی پایه مانند مثل نیکل است که لایه ای نازک از طلا آن را پوشانده است. این جواهرات قیمت ارزانی نسبت به قیمت طلا دارند و البته لایه طلا پس از مدتی از بین می رود. قطعا خود طلا ارزش بیشتری دارد و به شکل ها مختلف می تواند یک پشتوانه مالی به حساب آید. درست است که قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی مشخص می کند که طلا شما چقدر می ارزد اما در هر صورت در بلند مدت داشتن طلا می تواند سودآور باشد.

میزان ذخایر طلا چقدر است؟

ان طور که گفته می شود ذخایر کشف طلا در طول تاریخ حدود ۲۴۴ هزار تن است. از این میزان حدود ۱۹۴ هزار تن استخراج شده است و مابقی در زیر زمین قرار دارد. امروزه نسبت به گذشته امکانات بیشتری داریم و به همین دلیل پیش بینی می شود که مقدار باقی مانده سریع تر استخراج شود. می توان گفت تا حدود کمتر از ۲۰ سال آینده، این میزان استخراج خواهد شد. ذخایر طلا به دو دسته تقسیم می شوند: ذخایر طلا معدن اقتصادی و منابعی که به صورت بالقوه برای معادن اقتصادی است. نوع دوم برای بهره برداری نیاز به بررسی های بیشتر و در نظر گرفتن سطوح قیمت دارد. قیمت طلا در هر زمان با توجه به شرایط همان زمان و نیز شرایط غیر قابل پیش بینی تعیین خواهد شد.

خرید طلای دست دوم

واردات طلا مالیات دارد؟

شورای عالی هماهنگی اقتصادی اعلام کرده است واردات طلا، دیگر فلزات گران بها و ارز تماما از مالیات معاف خواهند شد. گفته شده است این اتفاق تا پایان سال ۱۴۰۰ خواهد افتاد. بر اساس این مصوبه ورود ارزها به صورت اسکناس، ورود طلا، نقره و پلاتین به صورت خام، از حقوق – عوارض قانونی و مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهد شد. در مورد فلزات گران بها مانند طلا ذکر شده است که این کار باید بر اساس ضوابط بانک مرکزی صورت گیرد.

در سال ۱۴۰۰ بهای انس جهانی طلا کاهش یافته است؟

پاسخ این سوال بله است. این سوال را با توضیح بیشتری پاسخ می دهیم. در خرداد ماه سال ۴۰۰۱ زمانی که در حال نگارش این مقاله هستیم سود اوراق قرضه بالا رفته و علاوه بر این تقویت اشتهای ریسک پذیری باعث تضعیف نسبی بازار طلا شده است. سرمایه گذاران هم منتظر آمارهای بازار کار آمریکا هستند تا بتوانند سرنخ هایی از شرایط اقتصادی و تصمیمات لازم داشته باشند. در این شرایط قیمت طلا کاهش یافته است.

پیش بینی قیمت طلا کمک می کند بدانیم در آینده چه اتفاقی می افتد. بخشی از اتفاقاتی که امروز در بازار طلا می افتد قبلا توسط تحلیل گران پیش بینی شده بود.

در ۱۲ خرداد ماه، رویترز در گزارشی گفت قیمت هر انس طلا ۰.۲ کاهش داشته و به ۱۸۹۷ دلار و ۳۶سنت رسیده است. روز قبل یعنی ۱۱ خرداد ماه قیمت طلا به بالاترین عدد از ۸ ژانویه یعنی عدد ۱۹۱۶ دلار و ۴۰ سنت رسیده بود. در اخرین معاملات ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ طلا با ۰.۲ درصد کاهش و با قیمت ۱۹۰۰ دلار و ۴۰ سنت معامله شد. البته حواستان باشد که قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی مبنای تصمیم گیری است و این قیمت به صورت مداوم عوض می شود.

یکی از تحلیل گران بازار طلا به نام استفن اینز در موسسه دارایی اس پی آی گفته است :” سوددهی اوراق قرضه آمریکا بیشتر شده و به تبع آن جذابیت طلا کم شده است. در این شرایط برخی برداشت سودها را در این بازار داشته اسم. پس از این که اعلام شد آمارهای قسمت تولید آمریکا بیشتر از حد انتظار بوده است، این اتفاق افتاد. نگرانی هایی هم وجود دارد اما در نهایت و در بلند مدت همه چیز به نفع بازار طلا خواهد بود”

در زمان نگارش این مطلب، سود دهی اوراق قرضه ده ساله آمریکا به عددی بالاتر از ۱.۶ رسیده و هزینه های سرمایه گذاری در بازار طلا را افزایش داده است. آمارها نشان می دهد هم زمان که تقاضا مجددا در حال افزایش است، حجم فعالیت های تولیدی آمریکا هم در ماه می رو به رشد بوده است. آمارهای مثبت اقتصادی باعث شد تا ریسک پذیری در دیگر بازارها بیشتر شده و استقبال از کالاهای امنی مثل طلا پایین بیاید. آمارهای هفته جاری( در زمان نگارش این مقاله) از بازار کار آمریکا می تواند مسیر ترمیم اقتصاد جهانی را به ما نشان دهد.

آشنایی با تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا باعث می شود معاملات امن تری داشته باشید.

تحلیل قیمت طلا

وضعیت قیمت آینده طلا و سکه چگونه می شود؟

جواب این سوال در هر زمان بسته به شرایط متفاوت است. پیش بینی قیمت طلا در ایران و جهان تا حدی ما را به جواب این سوال می رساند اما نه دقیقا.  مثلا در ۱۴ خرداد ماه ۱۴۰۰ رئیس اتحادیه طلا گفته بود :” در بازار جهانی طلا شاهد افت و خیزهای فراوانی هستیم. در هفته گذشته هر انس طلا در مرز ۱۹۰۰ دلار در نوسان بود و تا ۱۹۰۹ دلار هم افزایش داشت. در مجموع اما ۳۵ دلار کاهش قیمت داشتیم. علاوه بر این ها نرخ ارز هم که تاثیر زیادی بر قیمت سکه و طلا دارد، نوسان های زیادی داشت. ”

بر این اساس می توانیم بگوییم در ابتدای هفته روندی افزایشی در قیمت ها داشته ایم ولی وقتی هفته به اتمام رسیده است این روند کاهشی بوده است. می بینید که شرایط چقدر زود تغییر می کند؟ البته نه همیشه. بنابراین نمی توان با قاطعیت گفت که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش.

واکنش طلا به تسریع رشد اقتصادی چیست؟

یکی از مهم ترین فاکتورها در تعیین قیمت طلا، شرایط اقتصادی است. بازگشت اقتصاد به شرایط قبل از کرونا و به تبع آن سرعت بالاتر رشد اقتصادی قطعا روی قیمت طلا اثر می گذارد. بر اساس پیش بینی وزیر دارایی فرانسه در خرداد ماه ۱۴۰۰، فعالیت های اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۰ به شرایط قبل از کرونا باز خواهد گشت. هم چنین OECD پیش بینی کرده است که رشد اقتصاد جهانی از ۵.۶ درصد در سال گذشته به ۵.۸ درصد در سال جاری افزایش خواهد یافت. بر اساس این پیش بینی باید بگوییم در ایالات متحده، چین، هند و منطقه یورو رشد زیادی را در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ شاهد خواهیم بود. در هر صورت قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی مشخص می کند که طلا در چه وضعیتی در هر لحظه قرار دارد.

آینده طلا می تواند نسبت به فعلا بدتر باشد؟

پاسخ به این سوال هم به صورت کلی امکان پذیر نیست زیرا به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. پیش بینی قیمت طلا در جهان و ایران، می تواند به ما کمک کند.  اما جالب است به صحبت های استراتژیست بزرگ بازار Forexlive.com یعنی آدام باتون توجه کنید. او می گوید نباید به آینده طلا شک کنیم.

در نظرسنجی های مربوطه از سوی کیتکو، سرمایه گذاران وال استریت و مین استریت روند رشد طلا را برای آینده صعودی می دانند. از میان  ۱۴ تحلیل گر از وال استریت، ۵۷ درصد روند رشد طلا را صعودی می دانند و ۲۱.۵٪ نزولی. ۲۱.۵٪ دیگر هم نظرشان خنثی بوده است.

در دو ماه گذشته (از خرداد ۱۴۰۰) طلا بیش از ۲۲۰ دلار افزایش یافت و در هفته قبل هم روی سطح ۱۹۰۰ دلار در هر انس حرکت کرد و سود کمی داشت. تحلیل گران می گویند احتمالا سطح ۴۱۹۵۰ دلار در هر انس و بازگشت طلا به بالاترین رکورد را خواهیم داشت.

قیمت لحظه ای طلا

روند صعودی طلا چگونه خواهد شد؟

نمی توان برای همیشه گفت که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش . باز هم لازم می دانیم اشاره کنیم که پاسخ به سوالات این چنینی در زمان های مختلف می تواند متفاوت باشد. ما پاسخ این سوال را در خرداد ماه ۱۴۰۰ برای شما می نویسیم.

در نظر سنجی هفتگی طلا  کیتکونیوز، کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران غیر حرفه ای خوش بین به ادامه روند افزایشی قیمت طلا بودند.

البته این خوش بینی بی پایه و اساس نیست زیرا در دو ماه گذشته انس طلا بیش از ۲۲۰ دلار افزایش قیمت داشته است و هفته قبل هم از مرز ۱۹۰۰ دلار عبور کرده است.

تحلیل گران انتظار دارند با ادامه روند صعودی طلا، این فلز در حرکت بعدی سطح ۱۹۵۰ دلار را هم رد کرده و به رکورد بالای قبلی خود برگردد. ادام بوتن هم در این مورد نظرات امیدوار کننده ای داشته است.

برخی از کارشناسان هم معتقدند که طلا ممکن است رشد خیلی سریعی را تجربه کرده باشد و به اصلاح قیمت برسد. دلار قوی تر و رشد بازده اوراق خزانه آمریکا می تواند از دلایل بالاتر نرفتن قیمت طلا باشد. میر کل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس گفته است چنین به نظر می رسد که بازده اوراق قرضه آمریکا توانسته است درخشش طلا را کم کند.

تحلیل های مختلف از جمله تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا باعث می شود بتوانید روندهای آینده قیمت طلا را پیش بینی نمایید.

آیا قیمت جهانی طلا کاهش پیدا کرده است؟

نمی توان گفت که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش .با توجه به تغییر شرایط به صورت لحظه ای دقت کنید که پاسخ این سوال را در خرداد ماه ۱۴۰۰ برای شما می نویسیم.

تحت تاثیر تقویت بهای دلار قیمت طلا افت کرده است و نسبت به بالاترین سطحی که در چند ماه اخیر داشته، نزول ارزش داشته است.

ارزش دلار آمریکا به دلیل دو گزارش مهم اقتصادی در این کشور تقویت شده است. بالاتر رفتن قیمت دلار باعث می شود قیمت طلا برای دارندگان ارزهای غیر دلاری به صرفه نباشد و در نتیجه تقاضا برای طلا کاهش یابد.

سرمایه گذاری روی طلا یا بورس؟

درباره نوسانات قیمت طلا و شرایط سرمایه گذاری در این بازار صحبت کردیم. اما حالا نوبت به این رسیده که شرایط سرمایه گذاری در بازار طلا را با سایر بازارهای مالی در دسترس کاربران ایرانی برای معامله گری مقایسه کنیم. با توجه به اینکه سرمایه گذاری در بازارهای مالی با چالش‌های بسیار زیادی روبرو است از این رو کاربران می بایست روش های سرمایه گذاری در انواع بازارهای سرمایه را فرا گرفته و در نهایت بهترین روش را برای خود انتخاب نمایند. در قدم اول نیز لازم است تا شرایط سرمایه گذاری در بازار طلا بازار بورس برای شما مقایسه کنیم.

در مقاله آموزش رایگان بورس سعی کردیم تا به صورت کامل و جامع شرایط معامله گری در این بازار را به برای شما تشریح کرده و همچنین در مقاله پیش بینی بورس نیز نحوه تحلیل و معامله گری در این بازار را به صورت عملی برای شما تعریف کردیم. اگر بخواهیم یک مقایسه اجمالی میان شرایط سرمایه گذاری در بازار طلا و بازار بورس داشته باشیم استفاده از مزیت های بازار بورس می تواند برای کاربران ایرانی بیشتر باشد. زیرا در بازار بورس تنوع قابل قبولی از روش های سرمایه گذاری در دسترس قرار خواهد گرفت و از این گذشته فرایند خرید و فروش سهم ها و انجام معاملات در این بازار نیز ساده تر است.

در بازار طلا عملا شما تنها می توانید بر روی نوسانات خود طلا حساب کرده و امکان سرمایه گذاری دیگری ندارید. از این گذشته فرآیند خرید و فروش طلا نیز با چالش‌هایی در کشور ما روبرو است و اگر دقت کافی در این امر داشته باشید ممکن است ریسک های وارد به سرمایه گذاری شما بیش از پیش شود.

البته شایان ذکر است که در بازه های زمانی طولانی مدت سرمایه گذاری در بازار بورس سود ده تر نیز بوده است. نوسانات بیشتر و همچنین تجمع قابل قبولی از سرمایه ها در بازار بورس وارد شده تا این بازار در حال حاضر در پتانسیل سوددهی در میان بازارهای داخلی پیشرو باشد.

همچنین شما می توانید به صورت همزمان هم در بازار بورس و هم در بازار طلا فعالیت کرده و با پیش بینی قیمت طلا از پتانسیل های هر به بازار برای رسیدن به درآمدهای قابل توجه استفاده کنید.

سرمایه گذاری روی طلا یا سکه؟

در قدم دوم بایستی به بررسی نوسانات قیمت طلا و شرایط تغییرات قیمت سکه پرداخت و مقایسه میزان سرمایه گذاری میان این دو بازار داشته باشیم. طلا و سکه هرچند شباهت‌هایی از نظر ارزش ذاتی با یکدیگر دارند اما با این حال دو بازار کاملاً متفاوت را تشکیل داده و به هیچ وجه سرمایه گذاری در آنها مشابه یکدیگر نیست. طلا یک کالای جهانی است و قیمت آن در بازار ایران نیز بر اساس قیمت طلای جهانی تعیین می شود اما در حالی که سکه کالای مختص بازار ایران بوده و تعیین قیمت آن نیز بر اساس میزان عرضه و تقاضا در بازار ایران انجام می پذیرد.

تقاضای زیاد برای معامله گری در بازار سکه باعث شده تا نوسانات سکه فوق‌العاده زیاد شده و پتانسیل سوددهی بازار سکه نیز نسبت بازار طلا بسیار بهتر باشد. از طرف دیگر نوسانات بسیار شدید قیمت سکه معامله گری در این بازار با چالش‌های بسیار زیادی همراه بوده و ریسک های بیشتری را نیز روی سرمایه های کاربران ایجاد نماید. کوچکترین اشتباه در انجام معاملات بازار سکه ممکن است شرایط بسیار سختی را برای شما ایجاد کند و از این گذشته تحلیل و پیش‌بینی ذکر نیز نیاز به دانش فوق العاده بالایی دارد.

در نهایت بهترین راه‌حل برای شما این است که ابتدا با معامله گری در بازار طلا تجربه خود را نسبت به شرایط انجام معاملات پر ریسک بالاتر برده و کمتر وارد بازار سکه شوید. این مراحل باعث می شود تا در نهایت بتوانید در انجام معاملات خود در بازار سکه نیز ایده‌آل‌ترین شرایط را برای خود رقم بزنید.

سرمایه گذاری روی طلا یا مسکن؟

همچنین لازم است تا سرمایه گذاری در بازار طلا با بازار مسکن نیز برای شما مقایسه کنیم. با توجه به اینکه بازار مسکن نیز یکی از بازارهای مالی مورد علاقه کاربران ایرانی است و اکثر کاربران برای داشتن یک سرمایه‌گذاری ایمن به دنبال حضور در بازار مسکن می روند به همین دلیل لازم است تا نگاه ویژه‌ای به این بازار داشته باشیم. بازار طلا نیز دقیقاً شرایط مشابه با بازار مسکن داشته و در بازه های زمانی طولانی مدت سرمایه گذاری بر روی بازار طلا نیز می‌تواند سوددهی قابل قبولی را به دنبال داشته باشد.

اصلی‌ترین و مهم‌ترین تفاوت میان سرمایه گذاری بر روی طلا با مسکن این است که سرمایه گذاری در بازار مسکن نیاز به سرمایه اولیه بسیار زیادی داشته اما با سرمایه های کم نیز میتوان وارد بازار طلا شد. در صورتی که سرمایه قابل توجهی در اختیار داری بهتر است بخشی از آن را وارد بازار مسکن کرده و بخشی را نیز برای بازارهای پر ریسک در نظر بگیرید.

سرمایه گذاری روی طلا با خودرو؟

در نهایت نوبت به مقایسه سرمایه گذاری بازار طلا بازار خودرو می رسد. بازار خودرو نیز از جمله بازار های محبوب در ایران محسوب شده و بسیاری از کاربران در حال حاضر بخش قابل توجهی از سرمایه های خود را برای سرمایه گذاری در این بازار در نظر می گیرند. سرمایه گذاری در بازار خودرو بر خلاف بازار های مانند طلا و سکه و یا حتی بازار مسکن با چالش‌های بسیار زیادی همراه است. از فرایند خرید و فروش و نقل و انتقال خودرو گرفته تا انتخاب یک خودرو مناسب برای سرمایه گذاری از جمله چالش هایی است که در این روش سرمایه گذاری پیش روی شما قرار خواهند داشت.

توصیه ما این است که اگر سرمایه کافی برای قرار دادن در بازارهای مالی مختلف را ندارید بهتر است از حضور در بازار خودرو خودداری نموده و از بازارهای همانند بورس و یا بازار طلا و حتی بازار سکه برای سرمایه گذاری استفاده کنید. اما با این حال در صورت در اختیار داشتن سرمایه های اولیه مناسب می‌توانید در بازار خودرو نیز سرمایه‌گذاری خود را آغاز نمایید. بازار اجاره خودرو یکی از جذاب ترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران محسوب می‌شود که درآمدهای فوق‌العاده زیادی را نیز برای کاربران به دنبال دارد. حتی اجاره دادن خودروهای معمولی و داخلی نیز با درآمدهای قابل توجهی در بازار ایران روبرو می شوند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم مرجع کاملی در مورد قیمت طلا و پیش بینی قیمت طلا در اختیار شما قرار دهیم. آموختیم که قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی چگونه محاسبه می شود. اکنون می دانید که قیمت طلا در ایران نسبت به قیمت طلا در جهان چگونه است. هم چنین می دانید که تحلیل تکنیکال قیمت طلا و تحلیل فاندامنتال قیمت طلا چگونه انجام می شود. با همه اطلاعاتی که دارید و تحلیل هایی که فرا گرفتید خودتان می توانید بفهمید که قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش. برخی از نظر بزرگان در مورد قیمت طلا را با هم خواندیم و هم چنین اکنون شما رکوردهای تاریخی قیمت طلا را می دانید.

قطعا دیگر برایتان سوال پیش نمی آید که تفاوت طلا ۱۸ عیار و ۲۴ عیار در چیست. در این لحظه اگاه تر از این حد هستید که چنین سوالی ذهن تان را مشغول کند. اگر بخواهید طلا خود را بفروشید کاملا می دانید که قیمت طلا دست دوم و قیمت خرید طلا از مشتری چگونه محاسبه می شود. و بسیاری مطالب دیگر که خواندیم. خوشحالیم که توانستیم به بسیاری از سوالات مهم شما پاسخ بدهیم.

نکات بیان شده در این مقاله قابل استفاده در سایر بازارهای مالی نیز هستند. این نکات را می توانید به صورت حرفه ای در بازارهای زیر به کار بگیرید:

سرمایه گذاری فرایند پیچیده ای است که اگر بتوانید در آن به تسلط کافی برسید، از هر شغلی بی نیاز خواهید شد. مهم ترین قدم برای یک سرمایه گذاری مطمئن و ایده آل آموزش است و اگر شما این قدم را به خوبی برندارید، با چالش های بسیار زیادی روبرو شده و سرمایه شما در خطر خواهد بود. برای برون رفت از این چالش ها بهتر است مراحل آموزش سرمایه گذاری را به خوبی بردارید.

بررسی سوالات رایج درباره قیمت لحظه ای طلا و نمودار آن

در این بخش برخی از مهم ترین و رایج ترین سوالات مربوط به بازار طلا و قیمت لحظه ای آن را با شما در میان می گذاریم. اگر چالشی در ذهن شما باقی مانده که در این سوالات جای ندارد، می توانید آنها را با ما در کانون بورس در میان بگذارید. متخصصین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

قیمت طلا رو به افزایش است یا رو به کاهش؟

همان طور که بارها اشاره کردیم پاسخ این سوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. تحلیل ها می توانند شما را به پاسخ این سوال نزدیک کنند. هر چقدر تجربه و آگاهی بیشتری داشته باشید معاملات موفق تری خواهید داشت.

واحدهای مربوط به اندازه گیری طلا کدام است؟

مثقال طلا که برابر با ۴.۶۰۸ گرم می باشد. انس طلا هم واحد دیگری برای اندازه گیری طلا است که برابر با ۱.۳۱ گرم طلا است. واحد دیگری که داریم پوند است که برابر با ۴۵۳ گرم می باشد. هم چنین واحد قیرات را داریم که برابر با ۲۰۰ سوت یا میلی گرم است. یک سیر طلا هم برابر با ۱۶مثقال است.

هر انس طلا چند گرم است؟

هر انس طلا حدود ۱.۳۱ گرم وزن دارد. البته برای انس روایات مختلفی داریم. در آمریکا هر انس طلا حدود ۳۵.۲۸ گرم وزن دارد. هم چنین در سوئیس هم از واحد کیلوگرم برای طلا استفاده می شود. قیمت لحظه ای طلا ایران و جهانی مشخص می کند که هر انس چه قیمتی دارد.

طلا و دلار چرا به هم مربوط هستند؟

طلا و دلار رابطه معکوسی دارند. وقتی قیمت طلا بالا رود، دلار افت ارزش خواهد داشت. هم چنین با تقویت شاخص دلار، طلا کم ارزش تر می شود. هر زمان فدرال رزرو آمریکا، در پی سیاست پولی انقباضی یعنی همان نرخ رشد بهره باشد، دلار تقویت شده و قیمت طلا کاهش می یابد.

چگونه می توان مثقال را به گرم تبدیل کرد؟

طلای که در ایران استفاده می شود ۱۸ عیار و با خلوص ۷۵ درصد می باشد. برای این که هر مثقال را به گرم تبدیل کنیم اول باید عیار مثقال از ۱۷ به ۱۸ تبدیل شود. بنابراین چه باید کرد؟ ۵.۷۰ را که در حقیقت خلوص طلا ۱۷ عیار است را بر ۷۵ درصد( خلوص طلا ۱۸ عیار) تقسیم می کنیم. در مرحله بعد عدد به دست آمده را در عدد ۶۰۸۳.۴ ( وزن هر مثقال به گرم) ضرب می کنیم. پس در واقع وزن یک مثقال طلا ۱۸ عیار برابر با عدد ۳۳۱۸/۴ می باشد.

عیار سکه های طلا چیست؟

سکه های طلا با عیار ۹۰۰ یا ۲۱.۶ توسط بانک مرکزی ضرب می شوند. این عیار برای تمامی سکه های تمام، نیم و ربع یکسان است. میزان خلوص سکه در واقع ۱۰۰ خط کمتر از طلا خالص است. اگر سکه ها طلا خالص بودند نرم و کاملا انعطاف پذیر بودند.

قیمت مناسب طلا ۱۸ عیار چند است؟

عیار طلا تعیین کننده قیمت آن است. هر چه قدر طلا شما عیار بالاتری داشته باشد قیمت بالاتری هم دارد. طلای که از طلا فروشی ها می خرید معمولا طلا ۱۸ عیار است. اما موقع فروش طلا را چگونه از شما می خرند؟ هنگامی که قصد فروش دارید طلا را با عیار ۷۴۰ از شما می خرند یعنی ۱.۳ زیر قیمت طلا ۱۸ عیار. طلا کهنه و دست دوم هم معمولا با عیار ۷۳۵ یا حتی کمتر از شما خریداری می شود. طلافروشان می گویند طلا دست دوم ممکن است شکسته یا کثیف شده باشد و به همین دلیل عیار آن پایین می آید.

با وجود تحلیل تکنیکال قیمت طلا به تحلیل فاندامنتال هم احتیاج است؟

تحلیل فاندامنتال قیمت طلا وضعیت بنیادی یک بازار را از طریق مقایسه قسمت فعلی با قیمت برآوردی مشخص می کند. تحلیل تکنیکال هم بر اساس رفتار گذشته ی قیمت، رفتار آتی آن را پیش بینی می کند. بنابراین مثلا در مورد بازار سهام وقتی سهمی به تازگی وارد بازار شده، تحلیل تکنیکال کارایی ای ندارد چون آن سهم سابقه ای ندارد. در دیگر موارد هم همه تحلیل ها با هم می توانند دید بهتر و تصمیم کم ریسک تری به شما بدهند.

آیا نتیجه تحلیل قیمت طلا تضمینی است؟

خیر. تحلیل ها فقط می توانند به شما اطلاعات داده و ریسک معاملات را کم کنند. اما هرگز فکر نکنید که نتایج این تحلیل ها تضمینی است.

یوآن چه تاثیری بر قیمت طلا دارد؟

برخی کارشناسان معتقدند اثر یوان بر قیمت طلا خیلی زیاد است. البته باز هم می گوییم هر کدام از این تحلیل ها می تواند در شرایط مختلف، نتایج متفاوتی داشته باشد.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: