لوگو کانون بورس

پیش بینی قیمت طلا

شما در حال مطالعه مقاله ۲ از ۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا, کلید واژه‌ای که نه فقط یک عبارت کلیدی مهم بلکه می‌توان یک جریان‌ساز برای سرمایه گذاری، یک روش برای به چرخش در آوردن پول و پس انداز، یک مسیر برای زندگی، یک آینده برای جوان و یک آرامش برای پیر باشد. آموزش ترید و تحلیل طلا یکی از آموزش هایی است که می توان با اتکا به آن تمام دغدغه های مالی را به باد فراموشی سپرد. برای کسانی که حاضر به خرید پکیج آموزش تحلیل طلا هستند، قصد داریم تا در این مقاله به صورت رایگان به معرفی بهترین تکنیک های مورد استفاده برای این منظور بپردازیم.

هر چند طلا در ایران و بازارهای جهانی برخلاف گذشته به عنوان یک واحد پولی شناخته نشده و معاملات بر اساس آن صورت نمی‌پذیرد، اما از زمان کشف اولین رگه‌های طلا در دوران باستان تا کنون به عنوان یک کالای ارزشمند در میان انسان‌ها شناخته شده و اعتبار و اعتماد زیادی روی آن است. هنوز هم با وجود گذشت سال‌های بسیار زیادی از زمان ابداع پول و جایگزین شدن آن با سایر انواع روش های معاملات مانند استفاده از طلا، وقتی کاربران از پول ناامید می‌شوند، سریعاً به سمت طلا کشیده شده و شروع به خرید آن می‌نمایند.

جالب است بدانید که تحلیل و پیش بینی قیمت طلای جهانی نشان از این دارد که طلا با پول رابطه معکوسی داشته و افزایش ارزش دلار در جهان باعث ریزش قیمت طلا و ریزش قیمت دلار در جهان باعث افزایش قیمت طلا می‌شود. پر واضح است که قیمت طلا می‌تواند یکی از تأثیرگذارترین عوامل در سایر بازارهای سرمایه گذاری داشته باشد و پیش بینی آن می‌تواند چراغی برای سایر روندها نیز محسوب شود. به همین دلایل پیش بینی قیمت طلا از مهم‌ترین مباحث در زندگی بشر است.

در مقالات و آموزش‌های مختلف، بارها و بارها درباره پیش بینی قیمت طلا و روش های آن شنیده‌اید. در این مقاله سعی داریم تا سیر تا پیاز پیش بینی قیمت این فلز گرانبها را برای شما بیان کنیم. پس اگر هیچ اطلاعاتی هم تاکنون درباره روش های پیش بینی قیمت طلا نداشتید، پای صحبت باشید.

در انتهای این مقاله شما می‌توانید:

 • اطلاعات لازم برای پیش بینی قیمت طلا را در اختیار داشته باشید.
 • با روش های پیش بینی قیمت طلا آشنا باشید.
 • مانند یک فرد آموزش دیده برای پیش بینی قیمت طلا اقدام کنید.
 • به راحتی بتوانید اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت طلای جهانی نمایید.
 • بهترین سایت‌ها و منابع آموزشی درباره پیش بینی قیمت طلا در ایران و جهان را بشناسید.
 • یک گام بلند در سرمایه گذاری بهتر در هر بازاری بردارید.
راهنمای مطالعه نمایش

مقدمه‌ای بر پیش بینی قیمت طلا

 • چرا پیش بینی قیمت طلا مهم است؟
 • آیا باید در بازار طلا سرمایه گذاری کنیم؟
 • آیا پیش بینی قیمت طلا امکان پذیر است؟
 • پیشگویی قیمت طلا توسط آیندگان
 • تاثیر طلا در سایر بازارهای سرمایه گذاری
 • انس چیست و تفاوت آن با طلا
 • آیا قیمت طلا جهانی است؟
 • قیمت طلای جهانی توسط کدام سازمان یا دولت تعیین می‌شود؟
 • تاثیر انس جهانی بر قیمت طلا در ایران
 • قیمت جهانی طلا به چه عواملی بستگی دارد؟
 • عوامل افزایش قیمت طلا
 • عوامل مؤثر بر قیمت طلا در ایران
 • پیش بینی قیمت طلا از گذشته تا فردا

تحلیل قیمت طلا

چرا پیش بینی قیمت طلا مهم است؟

چرا پیش بینی قیمت طلا مهم است و اهمیت این پیش بینی برای چه کسانی و چه کسب و کارهایی است؟ طلا یکی از گران‌ترین فلزات جهان است که تاریخچه با ارزش بودن آن به دوران باستان باز می‌گردد. قیمت این فلز همیشه و در همه دوران تاثیر بسیار زیادی در اقتصاد کشورها و جهان داشته است. اهمیت این فلز و قیمت آن به قدری است که تمام کشورها حتی کشور ما که نسبتا در یک محیط بسته و به دور از بازارهای جهانی است، برای قیمت گذاری آن با ساز و کار جهانی عمل می‌نمایند. کانادا، استرالیا، آمریکا، روسیه و چین بزرگترین اقتصادهای هستند که به صورت مستقیم به طلا وابسته هستند. این کشورها همگی از بزرگترین استخراج کننده‌های طلا در جهان شناخته می‌شوند و بیشترین ذخایر طلا را نیز البته بعد از کشورهای آفریقایی دارا هستند.

این دلایل و ده‌ها دلیل دیگر باعث شده تا قیمت طلا اهمیت بسیار زیادی در اقتصاد همه کشورها داشته باشد. با توجه به اینکه قیمت طلا در جهان با دلار آمریکا قیاس می‌شود، قیمت این فلز در کشور ما با پیچیدگی‌های زیادی روبرو است. پیش بینی قیمت طلا مهم است زیرا:

 • روی قیمت سایر کالاها و اجناس تاثیر مستقیم دارد.
 • روی سایر بازارهای مالی و سرمایه گذاری تاثیر دارد. می‌تواند به عنوان یک پیشگام در مسیر حرکت قیمت سایر ارزها، سکه و حتی بورس رفتار نماید.
 • بسیاری از فاکتورهای اقتصادی در برخی از کشورها به صورت مستقیم از طلا تاثیر می‌پذیرند.
 • برای مردم جهان از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • کاهش و یا افزایش قیمت طلا بار روانی زیادی روی کاربران دارد.

به همین دلایل اصلاً مهم نیست که چه کسب و کاری دارید و یا قرار است روی طلا سرمایه گذاری کنید یا خیر. زندگی شما تحت هر شرایطی تحت تاثیر قیمت طلا خواهد بود و به همین دلیل لازم است تا روش های پیش بینی قیمت طلا را بیاموزد و از آنها برای پیش برد اهداف خود استفاده کنید.

آیا باید در بازار طلا سرمایه گذاری کنیم؟

اگر به بند قبل به خوبی دقت کرده باشید، متوجه شده‌اید که پیش بینی قیمت طلا لزوماً برای سرمایه گذاری در آن صورت نمی‌پذیرد. حتی افرادی که در هیچ بازاری سرمایه گذاری نمی‌کنند نیز برای گذران هر چه بهتر زندگی خود باید با روش های پیش بینی قیمت طلا آشنا باشند. اما سؤال اینجاست مه آیا در بازار طلا سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟ از چند دهه قبل که بازارهای مالی در ایران و در دنیا به سمت پیشرفت و مدرنیته شدن قدم برداشت، با اینکه شرایط بسیار راحت‌تری برای معاملات ارز و سایر کالاها حتی نفت به وجود آمده، اما همچنان طلا به عنوان یک محل سرمایه گذاری امن برای کاربران شناخته می‌شود. اگر از نوسانات روزانه و ساعتی طلا بگذریم، در دراز مدت سرمایه گذاری روی طلا همیشه باعث شده تا ارزش پولی سرمایه داران در بدترین شرایط حفظ شود و در شرایط بهتر چندین برابر گردد.

جدای از این اصول سرمایه گذاری نوین حکم می‌کند تا کاربران در سبد سرمایه گذاری خود اجناس و کالاهای مختلفی داشته باشند. از این رو طلا نیز می‌تواند یکی از آنها باشد. هیچ کارشناس سرمایه گذاری توصیه نمی‌کند که تمام دارایی‌های خود را روی طلا سرمایه گذاری کنید، اما کمتر کسی را نیز می‌توان پیدا کرد که در سرمایه گذاری چیره دست شده و طلا را از سبد سرمایه گذاری‌های خود حذف نماید. از این رو چه طلا و چه کالاهای یکه مستقیماً با آن در ارتباط هستند، می‌توانند به عنوان یک سرمایه گذاری با ریسک پایین در دراز مدت شناخته شده و شرایط بهتری برای زندگی کاربران به وجود آورند. البته پیش بینی قیمت طلا و آموزش روش های آن در چنین مواقع نقش کلیدی را ایفا خواهد کرد.

آیا پیش بینی قیمت طلا امکان پذیر است؟

پیش بینی قیمت طلا مانند قیمت سایر بازارهای مالی با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌هایی خاص امکان پذیر است. روش های پیش بینی قیمت طلا با بررسی داده‌های گذشته و همچنین بررسی عوامل مؤثر بر آن امکان پذیر است. اگر نگاهی به نمودار قیمت طلا در چندین سال گذشته بیندازید، متوجه خواهید شد که قیمت آن با یک نظم مشخصی در حال حرکت است. البته در کوتاه مدت نوساناتی را می‌توان در قیمت طلا مشاهده کرد که کمتر قابل پیش بینی است اما در بازه‌های زمانی طولانی مدت می‌توان روند حرکت قیمت طلا را در یک نظم معین قرار داد. قرار گرفتن در یک نظم رفتاری و پیروی از یک سری اصول، خصوصیتی است که در بسیاری از بازارهای مالی مانند بازار ارز، بازار بورس و حتی بازار مسکن آن را شاهد هستیم. همین روند در قیمت طلا نیز وجود دارد.

با این اوصاف پر واضح است که با بررسی داده‌های گذشته و قدیمی قیمت طلا می‌توان این الگوها و نظم را در آن تعیین کرد. از این گذشته رفتار قیمت طلا در مواجه با اخبار و اتفاقات سیاسی و اقتصادی نیز دائماً با شدت و ضعف‌های مختلف تکرار می‌شود. به همین دلیل در صورت تکرار یک حادثه و یا پدید سیاسی یا اقتصادی می‌توان همان رفتارهای قبلی را برای قیمت طلا پیش بینی کرد. پیش بینی قیمت طلا در واقع بررسی داده‌های گذشته و بسط دادن آنها به آینده است. رفتاری که در اکثر مواقع می‌تواند نتیجه‌ای نزدیک به نتیجه پیش بینی شده را برای ما به دنبال داشته باشد.

پیشگویی قیمت طلا توسط آیندگان

امروزه کمتر اما در گذشته‌ای نه چندان دور اگر سری به سایت‌های مختلف می‌زدید، می‌توانستید انواع و اقسام پیشگویی‌ها را از قیمت طلا مشاهده کنید. افرادی که ادعا می‌کردند از آینده آمدند، یا کسانی که خود را صاحب استعدادها و موهبت‌های خدادادی برای پیش بینی قیمت طلا می‌دانستند، اعداد و پیشگویی‌هایی را به گوش مردم می‌رساندند که حتی برخی مواقع درست از آب در می‌آمد. البته به دنبال درست و غلط قلمداد کردن این پدیده‌ها نیستیم و قصد ما از بیان این موضوع در اینجا این است که روند پیش بینی قیمت طلا روند کاملاً متفاوتی با این شرایط است.

در پیش بینی قیمت طلا به روش های تحلیلی، از الگوهای کاملاً اثبات شده استفاده می‌شود. الگوهای که تعداد بسیار زیادی از تحلیل گران از آن برای پیش بینی روند قیمت سهام مختلف استفاده می‌نمایند. درصد اطمینان هر الگو نیز نسبت به سایر الگوها متفاوت است. برخی از روش های به کار گرفته شده سرمنشاء علمی و ریاضی دارند و تاثیر آنها از نظر علمی ثابت شده است. به همین دلیل پیش بینی قیمت طلا را نباید با پیشگویی‌های صورت گرفته یکی بدانید.

پیش بینی قیمت طلا

تاثیر طلا در سایر بازارهای سرمایه گذاری

طلا یکی از مهم‌ترین بازارها نه فقط در ایران بلکه در سرتاسر جهان است. همچنین یکی از مهم‌ترین دلایل پیش بینی قیمت طلا همین تاثیر آن در سایر بازارها است. بازار طلا با بازارهایی مانند بازار ارز، بازار مسکن، بازار بورس، بازار سکه و … ارتباط تنگاتنگی داشته و به صورت مستقیم روی آنها تاثیر می‌گذارد. اما بشنوید از برخی از شرایط تأثیرگذاری قیمت بر سایر بازارهای مالی:

 • بسیاری از مهم‌ترین شرکت‌های بازار بورس چه در ایران و چه در دنیا وابسته به طلا هستند. فعالیت این شرکت‌ها و کارخانه‌ها با فلزاتی مانند طلا است و یا صندوق‌های سرمایه گذاری روی طلا می‌باشند. به همین دلیل در صورت تغییر در قیمت طلا ارزش آنها نیز تحت تاثیر قرار گرفته و در نتیجه شاهد تغییرات در آنها خواهیم بود.
 • بسیاری از شرکت‌های بورسی نیز به صورت غیر مستقیم از قیمت طلا تاثیر می‌پذیرند. طلا یک آیتم مهم سرمایه گذاری است. از این رو شرکت‌های زیادی را می‌توان پیدا کرد که سرمایه‌های مازاد خود را در بازار طلا سرمایه گذاری کرده‌اند. افزایش قیمت طلا باعث افزایش دارایی‌های آنها شده و در نتیجه می‌تواند روی قیمت سهم نیز تاثیر داشته باشد.
 • پیش بینی قیمت طلا و همچنین پیش بینی قیمت دلار در بازار جهانی همیشه در نقطه مقابل یکدیگر قرار داشته‌اند. کم تجربه‌ترین تحلیل گران بازارهای جهانی هم می‌دانند که طلا و دلار روی یکدیگر تاثیر مخالف داشته و بالا رفتن قیمت یکی می‌تواند منجر به کاهش قیمت دیگری شود.
 • در بازار ایران قیمت دلار تحت تاثیر عوامل مختلف که بسیار قدرتمند هستند، معمولاً روند افزایشی دارد. به همین دلیل تاثیر طلا و دلار در بازار ایران در اکثر مواقع همسو است.
 • کسانی که در بازار مسکن فعالیت دارند، دائماً روی طلا و دلار تمرکز داشته و مبلغ معاملات در این بازار با افزایش و کاهش قیمت طلا دستخوش تغییر می‌شود.
 • بازار سکه نیز هر چند نوسانات بسیار بیشتری نسبت به طلا دارد و علاوه بر طلا از سایر بازارها نیز تاثیر می‌پذیرد، اما قیمت طلا همیشه یک پای ثابت تحلیل قیمت سکه نیز است.

به راحتی می‌توان درک کرد که پیش بینی قیمت طلا حتی برای کسانی که در ساری بازارهای مالی فعالیت دارند، اهمیت بسیار زیادی داشته و می‌تواند در روند تحلیل و سرمایه گذاری آنها تاثیر مستقیم داشته باشد.

انس چیست و تفاوت آن با طلا

انس در حقیقت یک واحد سنجش جرم جهانی است که کشورهای مختلف از آن به عنوان معیار اندازه‌گیری وزن طلا استفاده می‌نمایند. انس در کشورهای مختلف و در واحد متریک آنها می‌تواند معنای مختلفی داشته باشد. برای مثال انس در کشور چین به معنی ۵۰ گرم طلا به واحد متریک است. یا در کشور هلند یک انس به معنی ۱۰۰ گرم طلا در واحد متریک است. یک واحد بین‌المللی نیز به نام تروا برای انس تعریف می‌شود که در معاملات بین‌المللی از آن استفاده شده و معنی انس نیز به آن بر می‌گردد. طبق تعریف انس تروا معادل با ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸  گرم متریک است. طلای جهانی در بازارهای بین‌المللی با نام انس شناخته می‌شود. پس اگر در جستجوی خود برای پیش بینی قیمت طلا با عبارت‌هایی مانند انس با افزایش روبرو شد، انس با کاهش روبرو شد و یا انس تغییر نکرد، روبرو شدید، تمام این عبارت‌ها به همان طلای جهانی اشاره دارد.

به صورت معمول در میان بازاری‌ها و تحلیل گران و معامله گران طلا در ایران، طلا به طلای داخلی اطلاق می‌شود و وقتی صحبت از انس می‌شود، منظور طلای جهانی است. هر چند اطلاق عبارت طلای جهانی نیز همان معنی انس را تداعی می‌نماید.

آیا قیمت طلا جهانی است؟

پاسخ این سؤال اهمیت بسیار زیادی برای پیش بینی قیمت طلا دارد. حتی بسیاری از روش های پیش بینی قیمت طلا نیز بر پایه پاسخ همین سؤال بنا نهاده شده‌اند. آیا قیمت طلا، به صورت جهانی تعیین می‌شود؟ برای پاسخ دادن به این سؤال شما را با یک مثال همراهی می‌کنیم.

فرض کنید قیمت طلا در هر کشوری بنا به شرایط همان کشور تعیین شده و با سایر کشورها متفاوت باشد. با توجه به اینکه این کالا در همه کشورهای جهان ارزش بالایی دارد، از این رو در صورت تفاوت قیمتی با پدیده‌ای به نام قاچاق روبرو خواهیم بود. اگر قیمت طلا در بازار ایران ۱ دلار و در بازار ترکیه ۳ دلار باشد، مسلماً بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا طلای خود را در بازار ترکیه به فروش برسانند. خرید طلا در ایران و فروش آن در بازار ترکیه نیز تبدیل به یک کاسبی پرسود خواهد شد. به همین دلیل قیمت طلا در تمام کشورهای جهان با متر و معیار بین‌المللی تعیین شده و یکسان است.

این موضوع برای تمام کالاهایی که در کشورهای مختلف دارای ارزش زیادی هستند، به همین منوال خواهد بود. برای مثال نفت هم شرایط مشابهی دارد. با این تعریف به راحتی می‌توان درک کرد که اگر قیمت طلا در داخل با قیمت طلا در بازار جهانی با تفاوت روبرو شود، در مدت زمان کوتاهی قیمت‌ها دوباره باید متعادل شوند. از این رو می‌توان با این ترفند اقدام به پیش بینی قیمت طلا نمود.

قیمت طلای جهانی توسط کدام سازمان یا دولت تعیین می‌شود؟

در ادامه سؤال قبل ممکن است این چالش در ذهن کاربران به وجود آید که قیمت طلای جهانی در بازار توسط کدام شخص و یا کدام سازمان تعیین می‌شود؟ پاسخ این پرسش نیز می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی روند پیش بینی قیمت طلا داشته باشد.

قیمت طلا در بازار جهانی وابسته به عوامل مختلفی تعیین می‌شود که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد. در واقع هیچ سازمان، شرکت، شخص و یا حتی کشوری در تعیین قیمت طلا نقشی نداشته و قیمت این کالا بر اساس شرایط اقتصاد جهانی و میزان عرضه و تقاضا برای آن تعیین می‌شود. این کاربران جهانی هستند که بر اساس رفتار خود با طلا قیمت آن را تعیین می‌نمایند. نوسانات قیمت طلا نیز وابسته به عوامل این چنینی صورت می‌پذیرد. امکان تعیین قیمت طلا به صورت دستوری به هیچ وجه وجود نداشته و هیچ دولتی هم توانایی چنین امری را ندارد.

تاثیر انس جهانی بر قیمت طلا در ایران

در بندهای قبلی اشاره مختصری به تأثیرپذیری قیمت طلا در ایران از قیمت طلای جهانی اشاره کردیم. در درجه اول باید یادآور شویم که مجموعه‌ای از فاکتورها هستند که روی روند قیمت طلا تاثیر گذار بوده و برای پیش بینی قیمت طلا باید مجموعه این فاکتورها را مورد بررسی قرار داد. قیمت انس جهانی نیز یکی از عوامل مؤثر بر قیمت طلا در ایران است و نباید آن را به عنوان تک عامل مورد بررسی قرار داده و تنها با تکیه بر آن برای پیش بینی قیمت طلا اقدام کنیم. با این حال برای بررسی تاثیر قیمت انس جهانی در قیمت لا در ایران که می‌تواند برای پیش بینی قیمت طلا نیز اهمیت زیادی داشته باشد، بایستی دو عامل را به صورت همزمان در نظر بگیریم. برای این منظور به نکات زیر دقت کنید:

 • در درجه اول باید بدانید که قیمت طلا به صورت جهانی تعیین می‌شود و ارزش آن باید در تمام بازارها یکسان باشد. بر این اساس افزایش قیمت طلا در جهان می‌تواند به منزله افزایش قیمت طلا در ایران بوده و کاهش قیمت طلا در جهان نیز کاهش قیمت طلا در ایران را به دنبال خواهد داشت.
 • در قدم دوم بررسی تاثیر قیمت انس جهانی بر قیمت طلا در ایران باید به این نکته اشاره کنیم که قیمت طلا در جهان بیشتر بر اساس قدرتمندترین ارز جهان یعنی دلار آمریکا بیان می‌شود. از این رو برای بررسی این تأثیرپذیری باید همزمان روند حرکت قیمت طلا در جهان و روند حرکت قیمت دلار در ایران مورد ارزیابی قرار گیرند.

فرض کنید که قیمت طلا در جهان با ۱ دلار افزایش در بازار جهانی همراه شده باشد. با فرض ثابت ماندن قیمت دلار در داخل ایران، قیمت طلا در ایران نیز باید به اندازه ۱ دلار افزایش یابد. حال اگر همزمان قیمت دلار نیز با افزایش روبرو شود، این معادله کمی پیچیده‌تر خواهد شد.

مثال برای تاثیر قیمت انس جهان بر قیمت طلا در ایران

برای اینکه این تاثیر‌پذیری را بهتر درک کنید، شما را با یک مثال ساده همراه می‌کنیم. فرضیات زیر را در نظر بگیرید:

 • قیمت دلار در بازار ایران: ۲۵۰۰۰ تومان
 • قیمت طلا در ایران: ۱۴۵۰۰۰۰ تومان
 • قیمت انس جهانی: ۱۸۰۰ دلار

با این فرضیات اگر قیمت انس جهانی با ۱ دلار افزایش قیمت به ۱۸۰۱ دلار برسد، بایستی قیمت طلا در ایران نیز با یک دلار افزایش ( معادل ۲۵۰۰۰ تومان) به ۱۴۷۵۰۰۰ تومان برسد. اما این مهم با فرض ثابت ماندن قیمت دلار در بازار داخلی است. در همین حین فرض کنید که قیمت دلار در بازار ایران با ۱۰۰۰ تومان افزایش به ۲۶۰۰۰ تومان رسیده باشد. با این اتفاق ۱ دلار معادل با ۲۶۰۰۰ تومان بوده و قیمت طلا در ایران به ۱۴۷۶۰۰۰ تومان خواهد رسید. این مثال ساده بیان شد تا درک آن برای شما عزیزان نیز ساده باشد. در عمل ممکن است شرایط کمی پیچیده‌تر باشد. برای مثال همزمان با افزایش قیمت انس جهانی شاهد افزایش قیمت دلار در بازار ایران باشیم. در این شرایط این تأثیرپذیری عکس باید در قیمت طلا در ایران لحاظ گردد.

تحلیل فاندامنتال طلا

قیمت جهانی طلا به چه عواملی بستگی دارد؟

برای پیش بینی قیمت طلا جهانی لازم است تا عوامل مؤثر بر آن را بشناسید. شناخت این عوامل جدای از اینکه امکان پیش بینی قیمت طلا را برای کاربران فراهم می‌آورد، می‌تواند تاثیر طلا را در سایر بازارها نیز با استفاده از آنها بررسی کرد. در این بخش سعی می‌کنیم تا عوامل مؤثر بر قیمت طلا جهانی را بررسی کرده و سپس در بخش‌های بعدی روش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از این متغیرها را نیز آموزش دهیم. از همین رو بسیار مهم است تا شما حتماً این فاکتورها را در ذهن داشته باشید و شرایط تحلیل آنها را بدانید.

 • عرضه و تقاضا

مهم‌ترین عامل تاثیر گذار بر پیش بینی قیمت طلای جهانی عرضه و تقاضا است. تاثیر عرضه و تقاضا روی فاکتورها و بازارهای مالی یک اصل مهم و اساسی اقتصاد است. نه فقط در بازار طلا بلکه در هر بازار دیگری بروز تغییرات در حجم عرضه و تقاضا می‌تواند باعث ایجاد روند حرکتی آن بازار باشد. بازار طلا نیز از این امر مستثنی نخواهد بود. البته شرایط عرضه و تقاضا در بازارهای مختلف ممکن است با هم متفاوت باشد. میزان عرضه و تقاضا برای طلا بر اساس سایر فاکتورها تعیین می‌شود. برای مثال کاربرانی که سرمایه‌های خود را در خطر نابودی می‌بینند، سعی می‌کنند تا با خرید طلا آن را نجات داده و مانع از افت ارزش آنها شوند. همین امر باعث افزایش میزان تقاضا برای طلا می‌شود.

 • قیمت نفت جهانی

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر پیش بینی قیمت طلای جهانی قیمت نفت جهانی است. هر چند ممکن است قیمت نفت به صورت مستقیم روی قیمت طلا تاثیر نداشته باشد، اما نوسانات قیمت نفت می‌تواند روی اقتصاد بسیاری از کشورها تاثیر داشته و در نتیجه اقتصاد کاربران جهانی را نیز می‌تواند تحت تاثیر قرار داده و شرایط اقتصادی را تغییر دهد. نفت در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای درآمدزایی بسیار از کشورهای جهان است. کانادا، آمریکا، روسیه، چین و استرالیا از جمله این کشورها هستند که با افزایش قیمت نفت می‌توانند میزان درآمدزایی خود را افزایش داده و شرایط اقتصادی بهتری را نیز تجربه نمایند.

 • نرخ تورم

نرخ تورم نیز یکی دیگر از عوامل مؤثر بر پیش بینی قیمت طلای جهانی است. مخصوصاً نرخ تورم کشور آمریکا که بیشتری تاثیر را در قیمت طلا دارد. همچنین نرخ تورم اتحادیه اروپا را نیز می‌توان در این امر دخیل دانست. با توجه به اینکه نرخ تورم می‌تواند در شرایط اقتصادی کشورها و کاربران نیز تاثیر داشته باشد، از این رو یک عامل مهم برای سمت و سو دادن به کاربرانی که در صدد خرید و فروش طلا هستند، می‌باشد.

 • نرخ بهره

نرخ بهره نیز مانند نرخ تورم می‌تواند یک عامل جهت دهنده به سرمایه‌های مردم باشد. نرخ بهره اعلام شده توسط بانک مرکزی آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا به نوعی مانند نرخ تورم روی ارزش پولی تاثیر گذاشته و در نتیجه می‌تواند تضعیف دلار و در قابل آن تقویت طلا و یا شرایط برعکس را به دنبال داشته باشد.

 • نوسانات قیمت دلار در بازار جهانی

پیش بینی قیمت طلای جهانی توسط کاربران در مقابل با دلار آمریکا صورت می‌پذیرد. به این معنی که قیمت طلا در دنیا بیشتر بر اساس قیمت دلار آمریکا تعیین شده و در نتیجه نوسانات قیمت دلار می‌تواند روی تغییرات قیمت طلا نیز تاثیر داشته باشد. کاربرانی که تضعیف قیمت دلار را مشاهده می‌نمایند، اقدام به خرید طلا کرده و باعث بالا رفتن قیمت آن می‌گردند و کاربرانی هم که افزایش قیمت دلار را مشاهده می‌نمایند، با فروش طلا باعث تضعیف آن می‌گردند.

 • شاخص دلار آمریکا

یکی از نمودارهای بسیار رایجی که برای پیش بینی قیمت طلای جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمودار شاخص دلار آمریکا است. دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای مختلف در جهان رفتار متفاوتی دارد. به این معنی که ممکن است همزمان با تقویت دلار در برابر فرانک سوییس شاهد تضعیف آن در برابر پوند انگلیس باشیم. همین اتفاقات بسته به شرایط در مقابل ارزهای دیگری اعم از یورو، دلار کانادا، دلار استرالیا، ین ژاپن و … نیز رخ می‌دهد. مجموع و برآیند رفتار دلار آمریکا در برابر سایر ارزها و شاخص‌ها در یک نمودار با عنوان نمودار شاخص دلار آمریکا به نمایش در می‌آید. تضعیف نمودار شاخص به معنی افت قیمت دلار و تقویت آن نیز به معنی افزایش ارزش دلار در مجموع در بازارهای جهانی است. این رفتار روی قیمت طلا نتیجه عکس از خود به نمایش می‌گذارد.

 • شاخص داو جونز

همچنین شاخص داو جونز نیز یکی از شاخص‌های مؤثر در قیمت طلا است که بسیاری از کاربران برای پیش بینی قیمت طلای جهانی این شاخص را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند. تاثیر اصلی این شاخص روی تقویت و یا تضعیف قیمت دلار آمریکا است که نتیجه عکس آن روی قیمت طلا اعمال می‌گردد.

 • بروز شرایط بحرانی در جهان

یکی از عواملی که به صورت کوتاه مدت می‌تواند تاثیر نوسانی روی قیمت طلا داشته باشد و در طولانی مدت نیز جهت دهنده به قیمت این فلز گرانبها باشد، بروز بحران‌های مختلف اعم از بحران‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی است. برای مثال بحران‌های ناشی از حملات نظامی در آن واحد می‌تواند نوسانات شدید مثبت روی قیمت طلا ایجاد نماید. یا بحران‌های سیاسی علیه امنیت جهانی نیز چنین شرایطی را به دنبال خواهد داشت.

طلا در میان کاربران جهانی به عنوان یک سرمایه گذاری امن شناخته می‌شود. به این معنی که بروز جنگ و یا هر اتفاق دیگری در دنیا از نظر کاربران ممکن است باعث تضعیف بسیاری از ارزها و واحدهای پولی گردد اما طلا ارزش خود را در هر شرایطی حفظ خواهد کرد. به این دلیل در شرایط بحرانی، کاربران ترجیح می‌دهند تا سرمایه‌های خود را به طلا تبدیل نمایند. به همین دلیل است در اولین لحظات شرایط بحرانی و بروز اخبار منفی شاهد نوسانات شدید قیمت طلا هستیم.

 • ذخایر بانک مرکزی

افزایش و یا کاهش ذخایر بانک مرکزی نیز می‌تواند روی قیمت طلا تاثیر داشته باشد. بانک مرکزی سوئیس، اتحادیه اروپا و آمریکا در این بین اصلی‌ترین نقش‌ها را دارند. بسیاری از سرمایه داران بزرگ‌بخش اعظمی از دارایی‌ها و سرمایه‌های خود را روی طلا سرمایه گذاری کرده و این فلز گرانبها را به صورت فیزیکی در بانک نگهداری می‌نمایند. کاهش ذخایر بانک‌ها از طلا می‌تواند به معنی افت شدید عرضه بوده و باعث بروز نوساناتی در قیمت آن شود. به همین دلیل برای پیش بینی قیمت طلای جهانی باید به این نکته نیز توجه داشته باشید.

 • تقاضای جهانی برای خرید و فروش طلای زینتی

منظور از طلای زینتی طلایی است که در اکثر مواقع خانم‌ها به عنوان زیور آلات از آن استفاده می‌نمایند. در برهه‌هایی از سال تقاضا برای خرید این محصولات افزایش می‌باید. این موضوع می‌تواند باعث صعودی شدن قیمت طلا در جهان باشد. از این رو میزان عرضه و تقاضا برای طلای زینتی را نیز می‌توان یکی از عوامل مهم برای پیش بینی قیمت طلای جهانی دانست.

 • میزان تولید و استخراج طلا در جهان

کانادا، استرالیا، آمریکا و روسیه از بزرگترین استخراج کنندگان طلا در جهان هستند. میزان تولید و استخراج طلا از سوی این کشورها نیز می‌تواند روی ذخایر طلای جهان تاثیر داشته باشد. از این رو برای بررسی روند حرمتی قیمت طلای جهانی باید به این موضوع نیز دقت داشته باشید. اخبار مربوط به چنین تولیداتی را می‌توانید در خبرگزاری‌های بزرگ و معتبر جهانی دنبال کنید. در ادامه مقاله به بررسی منابع خبری لازم برای دریافت این اطلاعات نیز خواهیم پرداخت.

 • تقاضای سرمایه گذاری در ETF‌های مربوط به طلا

صندوق‌های سرمایه گذاری بسیار زیادی در ایران و جهان بر پایه و پشتیبانی طلا به وجود آمده‌اند که افراد می‌توانند به جای خرید و سرمایه گذاری مستقیم روی طلا، روی این صندوق‌ها سرمایه گذاری نمایند. هر چند قیمت این صندوق‌ها نیز اکثراً همسو با قیمت طلا حرکت می‌نماید و حتی در بسیاری از مواقع تأخیر حرکت را نیز در آن شاهد هستیم، اما با این حال نباید تقاضا برای سرمایه گذاری روی صندوق‌های سرمایه گذاری ETF را نیز روی قیمت طلای جهانی بی‌تأثیر قلمداد کنیم.

عوامل افزایش قیمت طلا

با اصلی‌ترین و مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت طلای جهانی آشنا شدید. حالا حداقل می‌دانید که تحلیل گران درز‌مان پیش بینی قیمت طلای جهانی روی چه اخبار و داده‌هایی تمرکز داشته و از طریق آنها اقدام به تحلیل آینده قیمت طلا می‌نمایند. البته باید خاطر نشان کنیم که مجموعه‌ای از این داده‌ها با هم و به صورت همزمان روی قیمت این فلز تاثیر می‌گذارند. از این رو بررسی یکی دو مورد از آنها ممکن است برای تحلیل گر گول زننده باشد. از این گذشته درجه اهمیت هر یک از این اخبار و اطلاعات نیز با یکدیگر برابر نیست و ممکن است تاثیر برخی بر دیگری اولویت داشته باشد. از این گذشته رفتارهای متفاوتی از هر یک از این عوامل می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت طلا در جهان گردد.

برای روشن‌تر شدن این موضوع شما را با عوامل افزایش قیمت طلا آشنا می‌کنیم. بروز اتفاقات و شرایط زیر می‌تواند حکم به افزایش قیمت طلا بدهد که در زمان پیش بینی قیمت طلای جهانی باید به آنها دقت نمایید:

 • به صورت کلی قیمت دلار آمریکا با قیمت طلای جهانی رابطه عکس دارند. به این معنی که کاهش ارزش دلار آمریکا در جهان می‌تواند عاملی برای افزایش قیمت طلای جهانی باشد.
 • قیمت طلا در جهان با قیمت فرانک سوییس معمولاً رابطه مستقیم دارد. البته این موضوع همیشگی نیست اما به صورت کلی افزایش قیمت هر یک از این دو می‌تواند نشانه‌ای برای افزایش قیمت دیگری باشد.
 • افزایش قیمت نفت ممکن است رفتار دوگانه‌ای روی قیمت طلا ایجاد نماید. در کنار افزایش قیمت نفت بایستی سایر شرایط نیز مورد بررسی قرار گیرند. در برخی مواقع این دو به صورت همسو و در برخی مواقع نیز به صورت غیر هم جهت رفتار می‌نمایند.
 • بروز بحران‌ها و اخبار نظامی بد مربوط به جنگ یکی از عوامل افزایش قیمت طلا در جهان است.
 • کاهش میزان تولید و استخراج طلا می‌تواند از دلایل افزایش قیمت طلا در جهان باشد. با این رفتار میزان عرضه در این بازار کم شده و حتی با ثابت ماندن تقاضا نیز شاهد افزایش قیمت این فلز گرانبها خواهیم بود.
 • افزایش تقاضا برای طلای زینتی در جهان نیز می‌تواند از عوامل افزایش قیمت طلا در جهان باشد.
 • هر عاملی که به نوعی باعث تقویت دلار آمریکا در جهان شود، می‌تواند نتیجه عکس روی قیمت طلا به دنبال داشته و باعث ریزش قیمت آن گردد.

عوامل مؤثر بر قیمت طلا در ایران

به بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا در جهان پرداختیم و همچنین عوامل افزایش قیمت طلای جهانی را نیز بررسی کردیم. لازم است تا برای کاربران ایرانی به بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا در ایران نیز بپردازیم. هر چند بسیاری از این عوامل مشترک هستند، اما بسیاری از عوامل نیز وجود دارند که به صورت مستقل عمل می‌نمایند. همچنین برای در اختیار داشتن داده‌های لازم برای پیش بینی قیمت طلا در ایران لازم است تا این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذاریم. البته در این بخش تنها به معرفی عوامل مؤثر بسنده کرده و در بخش آموزش پیش بینی قیمت طلا به نوع تاثیر این عوامل خواهیم پرداخت.

به صورت کلی عوامل زیر را می‌توان از اصلی‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت طلا در ایران دانست:

 • شرایط اقتصادی ایران
 • نرخ تورم در ایران
 • نرخ بهره در ایران
 • نرخ بیکاری در ایران
 • میزان تولید ناخالص داخلی در ایران
 • قیمت دلار در بازار ایران
 • قیمت دلار جهانی
 • قیمت طلای جهانی
 • روابط سیاسی ایران با سایر کشورها
 • روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها
 • افزایش و یا کاهش قیمت نفت در جهان
 • تحریم‌های اقتصادی
 • سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس، بازار سکه و …
 • بازار مسکن
 • بحران‌های سیاسی و اقتصادی در ایران

البته شایان ذکر است که تمام عواملی که برای تأثیرگذاری روی قیمت طلای جهانی برشمردیم، می‌توانند روی قیمت طلا در ایران نیز تأثیرگذار باشند. اما نتیجه و تاثیر همه آن عوامل را به صورت واحد با توجه به قیمت طلای جهانی می‌توان در بازار ایران مشاهده کرد.

تحلیل قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا از گذشته تا فردا

در انتهای این بخش از مقاله پیش بینی قیمت طلا بایستی به یک نکته مهم اشاره داشته باشیم. پیش بینی قیمت این فلز گرانبها پدیده جدیدی در جهان نیست و همچنان نیز ادامه خواهد داشت. اگر شما اکنون در جایی حاضر هستید که به تازگی سعی در یادگیری روش های پیش بینی قیمت طلا داشته و به دنبال کشف آینده قیمت این فلز با ارزش هستید، باید بدانید که افراد بسیاری زیادی از ده‌ها سال پیش در این رشته فعالیت دارند و این فعالیت همچنان ادامه خواهد داشت.

به این نکته اشاره کردیم تا بگوییم که قرار نیست شما به دنبال روش های نوین که هنوز کشف نشده‌اند باشید، بلکه قرار است شما از روش هایی برای پیش بینی قیمت انس باشید که قبل از شما هزاران بار استفاده شده و در اکثر مواقع نتیجه درستی را به تحلیل گر نشان داده‌اند. در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم تا روش هایی را برای شما بازگو کنیم که قبلاً امتحان خود را پس داده‌اند و به عنوان یک روش عالی در حال حاضر برای پیش بینی قیمت این فلز گرانبها مورد استفاده قرار می‌گیرند. روش هایی که در برخی مواقع تا ۹۸ درصد نتیجه درستی را به تحلیل گر القا می‌نمایند. از این رو هیچ جای نگرانی وجود نداشته و شما تنها با آموزش این روش‌ها می‌توانید مانند یک تحلیل گر شاخص و با تجربه گلیم خود را از بازار پر تلاطم طلا  بیرون بکشید.

روش های پیش بینی قیمت طلا

 • اصل اساسی در روش های پیش بینی قیمت طلا
 • پیش بینی قیمت طلا با استفاده از شبکه‌های عصبی
 • پیش بینی قیمت طلا با استفاده از مدل‌های عددی و رگرسیون ها
 • پیش بینی تکنیکال قیمت طلا
 • پیش بینی فاندامنتال قیمت طلا

اصل اساسی در روش های پیش بینی قیمت طلا

قبل از اینکه به بررسی و معرفی روش های پیش بینی قیمت طلا بپردازیم، ابتدا باید به یک اصل مهم در این روش‌ها اشاره کنیم. اصلی که می‌تواند هم اعتماد شما را نسبت به آنها بیشتر نماید و هم سرمنشاء به وجود آمدن آنها را نیز تعریف کند. در حال حاضر روش های بسیار زیادی برای پیش بینی قیمت سهام، ارز، طلا و … به کار گرفته می‌شود اما باید بدانید که همه این روش‌ها به نوعی در حال بسط دادن اطلاعات گذشته به آینده هستند. برای مثال تصور کنید که قیمت طلا در بازار در تمام ۱۰ سال گذشته در مواقعی که با افزایش قیمت نفت روبرو هستیم، با کاهش روبرو شده باشد. یا روند حرکت قیمت طلا در یک سیکل ثابت دو سال افزایش و یک سال کاهش قرار گرفته باشد. اگر همین دو واقعیت ساده را به آینده بس بدهیم، به سادگی می‌توان دریافت که:

 • اگر در آینده با افزایش قیمت نفت روبرو شویم، پر واضح است که باید انتظار داشته باشیم که قیمت طلا با کاهش روبرو شود.
 • یا اگر دو سال پشت سر قیمت طلا با افزایش روبرو شود، با احتمال بسیار قوی در سال سوم با کاهش مواجه خواهد شد.

استفاده از اتفاقات گذشته و الگو‌سازی از این اتفاقات باعث به وجود آمدن روش های پیش بینی قیمت طلا شده است. البته این طور نیست که تنها یک اتفاق باعث ابداع یک روش شده باشد. بلکه روش‌سازی برای این منظور مراحل خاص خودش را دارد. برای این منظور:

 • تحلیل گر ابتدا انبوهی از داده‌های گذشته قیمت طلا را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 • سپس اقدام به الگو‌سازی برای اتفاقات این داده‌ها می‌نماید.
 • حال نوبت تست کردن الگوی ساخته شده می‌رسد.
 • برای این منظور تحلیل گر بایستی داده‌های قدیمی و گذشته قیمت طلا را با الگوی ساخته شده به مانند داده‌های زنده تحلیل کند.
 • در صورت که نتیجه تحلیل قیمت درست از آب درآمد، نشان از قدرتمند بودن الگوی مورد نظر است.

این مراحل به نوعی به بک تست معروف است. حتی خود شما نیز با آموزش روش های پیش بینی قیمت طلا نباید مستقیماً برای اجرای آنها در بازار قدم بردارید. بلکه بهتر است با استفاده از تکنیک بک تست اعتبار و اطمینان آن را بسنجید. از این طریق همچنین می‌توان میزان اعتبار یک روش را نیز مورد ارزیابی قرار داد. پس اگر ادعا کردیم که یک روش در ۹۸ درصد مواقع قیمت را درست پیش بینی می‌نماید، این ۹۸ درصد از بک تست و امتحان روش مذکور در داده‌های گذشته نتیجه شده است.

پیش بینی قیمت طلا با استفاده از شبکه‌های عصبی

هوش مصنوعی هدیه تکنولوژی در قرن ۲۱ به زندگی بشر است. البته زمان تولید این روش تحلیلی به قبل از آغاز قرن جدید باز می‌گردد، اما در سال‌های اخیر استفاده از آن رواج بسیار زیادی پیدا کرده است. از هوش مصنوعی یا همان شبکه عصبی مصنوعی می‌توان برای تحلیل و پیش بینی داده‌های مختلفی استفاده کرد. شما تنها با در اختیار داشتن داده‌های ورودی مربوط به سال‌های گذشته و داشتن یک برنامه عالی می‌توانید برای پیش بینی قیمت هر چیزی با استفاده از این متد اقدام کنید. میزان و حجم بارش سالانه در مناطق مختلف، بارش برف، تعداد دانشجویان قبول شده در کنکور، تعداد افرادی که سالانه فوت می‌کنند و هر داده‌ای که به نوعی اطلاعات گذشته آن در دسترس باشد، با استفاده از شبکه عصبی برای آینده قابل تعمیم و پیش بینی است.

پیش بینی قیمت طلا نیز به طبع با استفاده از این روش امکان‌پذیر است. البته استفاده از روش شبکه عصبی برای پیش بینی قیمت طلا هنوز به صورت رایج و معمول در میان تحلیل گران مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و تنها چند موسسه و افرادی خاص از این متد استفاده می‌نمایند. آموزش آن نیاز به پیش نیازهای مختلفی اعم از قدرت برنامه نویسی بالا، تسلط کامل به روش های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال قیمت طلا و نرم‌افزارهای برنامه نویسی دارد. از این رو برای یادگیری آن باید چند سال زمان بگذارید. البته اگر در برنامه نویسی دستی بر آتش داشته باشید، مراحل آموزش آن ساده‌تر شده و تنها به چند ماه کاهش خواهد یافت. با این حال لازم دانستیم تا شما را نسبت به این روش از روش های پیش بینی قیمت طلا نیز آگاه کنیم.

پیش بینی قیمت طلا با استفاده از مدل‌های عددی و رگرسیون ها

یکی دیگر از روش های پیش بینی قیمت طلا استفاده از مدل‌های عددی و رگرسیونی است. این روش‌ها نیز نه فقط برای تحلیل قیمت طلا بلکه برای تحلیل و پیش بینی هر داده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. در پیش بینی آب و هوا، در سنجش قدرت زلزله‌ها و علوم مختلف این روش‌ها کاربرد دارند. در تحلیل قیمت طلا و سایر ارزها نیز می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد. استفاده از چنین روش هایی نیز مستلزم داشتن یک دیدگاه ریاضی قوی و تسلط کامل به استفاده از این روش های عددی دارد که باز فراگیری آن نیاز به سال‌ها تحصیل در رشته‌های مربوطه خواهد داشت. البته نرم‌افزارهایی هستند که این روش‌ها را ساده‌تر برای کاربران پیاده‌سازی می‌نمایند، اما عدم تسلط به بنیان این روش ممکن است مشکلاتی را در حین استفاده از آنها به وجود آورد.

علاوه بر روش های عددی و شبکه عصبی مصنوعی روش دیگری نیز برای پیش بینی قیمت طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد که به فیلتر نویسی یا اکسپرت نویسی معروف است. این روش با دو روش قبلی کاملاً متفاوت است و تنها در برنامه نویسی با آنها وجه اشتراک دارد. حتی برنامه نویسی مورد استفاده برای اکسپرت نویسی نیز بسیار ساده از دو روش قبلی است. در اکسپرت نویسی شما تنها همان روش های معمول تکنیکالی مورد استفاده برای تحلیل قیمت طلا را به زبان برنامه نویسی تبدیل به یک ربات می‌نمایید. از این رو وقتی صحبت از فیلتر نویسی و یا تحلیل قیمت با استفاده از ربات می‌شود، خیلی تعجب نکنید. این متدها پیش زمینه بسیار ساده‌ای داشته و شما با تسلط به روش های تکنیکالی می‌توانید در کمتر از چند هفته فیلتر نویسی را نیز آموخته و از آن استفاده کنید.

پیش بینی تکنیکال قیمت طلا

تکنیکال یکی از معمول‌ترین و رایج‌ترین روش های پیش بینی قیمت طلا است که اکثریت تحلیل گران از آن استفاده می‌نمایند. علم تکنیکال بر پایه یک اصل اساسی و مهم شکل گرفته است. “همه چیز در قیمت نهفته است.” همین یک جمله باعث به وجود آمدن انبوهی از روش های تکنیکالی مورد استفاده برای تحلیل ارزها، سهام و طلا شده است. در چنین روشی تحلیل گران داده‌های گذشته قیمت را مورد بررسی قرار داده و با الگو‌سازی و بک تست گیری آن را به آینده تعمیم می‌دهند. به این معنی که همه رفتار قیمت در آینده تحت تاثیر رفتارهای آن در گذشته پیش بینی می‌شود. روندها، الگوها، اشکال هندسی و هزاران متد تکنیکالی توسعه داده شده در این روش تحلیل همگی با استفاده از بررسی و ارزیابی روند حرکت قیمت در گذشته ایجاد شده‌اند.

دقت کنید که تکنیکال یک روش عمومی برای تحلیل و پیش بینی قیمت است. به این معنی که به صورت اختصاصی برای پیش بینی قیمت طلا به وجود نیامده، اما با بررسی برخی از روش های آن می‌توان اعتبار آنها را برای پیش بینی طلا سنجید. برای مثال در هنگام استفاده از مووینگ اوریج‌ها برای پیش بینی قیمت طلا ممکن است مووینگ اوریج ۱۲۰ روزه عملکرد بسیار بهتری در پیش بینی قیمت طلا نسبت به سایر مووینگ اوریج‌ها داشته باشد که با تجربه و بک تست گیری قابل استخراج است.

معمول‌ترین روش های تکنیکالی مورد استفاده برای تحلیل طلا به شرح زیر هستند:

 • خطوط روند
 • حمایت‌ها و مقاومت‌ها
 • مووینگ اوریج‌ها
 • اندیکاتور مکدی
 • اندیکاتور RSI
 • اندیکاتور باندهای بولینگر
 • اندیکاتور ایچیموکو
 • موج شماری به روش امواج الیوت
 • نظم اعداد فیبوناچی
 • الگوهای هندسی
 • الگوهای هارمونیک
 • واگرایی‌ها و همگرایی‌ها
 • چنگال اندروز
 • تحلیل زمانی

البته روش های تکنیکالی بسیار گسترده و وسیع بوده و تنوع این روش‌ها حتی می‌تواند از تعداد تحلیل گران طلا نیز بیشتر باشد. تکنیک‌های بالا رایج‌ترین  پر کاربردترین و البته قوی‌ترین روش های تکنیکالی به کار گرفته شده برای تحلیل قیمت طلا می‌باشند.

پیش بینی فاندامنتال قیمت طلا

یکی دیگر از روش های پیش بینی قیمت طلا استفاده از روش فاندامنتالی است. این روش که به تحلیل بنیادی نیز معروف است، به نوعی شرایط قیمت طلا را در آینده بر اساس فاکتورهای مهم سیاسی و اقتصادی که در بخش قبلی به آنها اشاره کردیم مورد بررسی قرار داده و با تکیه بر نتایج روش های تکنیکالی بهترین نتیجه را به تحلیل گر نشان می‌دهد. صرف استفاده از داده‌های اقتصادی به تحلیل بنیادی معروف است و ترکیب آنها با نتایج تکنیکالی این روش را به روش فاندامنتالی مشهور نموده است.

داده‌هایی که در بخش قبلی به عنوان عوامل مؤثر بر قیمت طلای جهانی و قیمت طلا در ایران مورد بررسی قرار دادیم، هر یک در صورت وقوع نتایج و تاثیر خاص خود را روی قیمت اعمال خواهند کرد. یک تحلیل گر فاندامنتالی با تسلط به نحوه تأثیرگذاری هر یک از این عوامل می‌تواند تاثیر فعلی آنها را ارزیابی کرده و در مجموع صعودی یا نزولی بودن قیمت طلا را برای آینده پیش بینی کند. استفاده از این روش برای تحلیل و ارزیابی قیمت فلز گرانبهای طلا برای افراد تازه کار ممکن است با اشتباهات زیادی همراه باشد. زیرا علاوه بر علم و دانش، تجربه نیز در این روش تحلیلی نقش بسیار مهمی دارد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا کاربران تازه کار با آموزش روش تکنیکال برای پیش بینی قیمت در کنار آن از روش بنیادی استفاده کرده و پله به پله تجربه خود را در این روش بالا ببرند.

آموزش تحلیل طلا

آموزش پیش بینی قیمت طلا

 • آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از تحلیل تکنیکال
 • آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از روش فاندامنتال

آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از تحلیل تکنیکال

معمول‌ترین و رایج‌ترین روش از روش های پیش بینی قیمت طلا تکنیکال است. هر چند آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از روش تکنیکالی نیاز به ساعت‌ها جلسه حضوری و یا نمایش ویدئوهای آموزشی دارد و کاربران باید مثال‌های زیادی را برای هر یک از تکنیک‌های این روش مشاهده کنند، اما در ادامه با تشریح رایج‌ترین تکنیک‌های این روش قصد داریم تا اولین قدم‌ها را همراه شما برای یادگیری آن برداریم. در انتهای این بخش شما استاد تحلیل تکنیکال نخواهید بود، اما از این پس به راحتی می‌توانید درک کنید که هر تحلیل‌گری نظر خود را بر چه اساسی روی صعودی بودن یا نزولی بودن قیمت طلا اعلام می‌کند. در انتهای این بخش دیگر شما با نمودار قیمت طلا غریبه نبوده و با دیدن آن می‌توانید اطلاعات جالبی را از آن استخراج کنید. در انتهای این بخش شما می‌توانید اصول علم تکنیکال را برای تحلیل قیمت طلا درک کنید.

همچنین در ادامه سعی کرده‌ایم تا ترتیب آموزش روی‌های تکنیکالی را نیز رعایت کنیم تا شما به مرور بتوانید با ترکیب آنها سطح تسلط خود را بر این علم افزایش دهید. همانطور که می‌دانید استراتژی‌های تکنیکالی به کار گرفته شده در پیش بینی قیمت طلا ترکیبی از روش‌ها و تکنیک‌هایی هستند که در ادامه مرور می‌کنیم. بنابراین در عین آموزش هر یک از این تکنیک‌ها باید بتوانید آنها را با یکدیگر ترکیب کرده و به صورت ترکیبی استفاده کنید.

خطوط روند

در اولین بخش از آموزش پیش بینی قیمت طلا باید به آموزش خطوط روند و نحوه ترسیم آنها روی نمودار قیمت طلا بپردازیم. قیمت طلا در سه روند به حرکت خود ادامه می‌دهد. یا شاهد افزایش قیمت طلا هستیم که به معنی روند صعودی است. یا شاهد کاهش قیمت طلا هستیم که به معنی روند نزولی است و یا قیمت طلا در یک محدود مشخص در حال نوسان است مکه از آن اصطلاحاً به روند رنج یاد می‌شود. البته باید متذکر شویم که تمام این روندها باید در یک تایم فریم و بازه زمانی مشخص مورد بررسی قرار گیرد. برای مثال در روند روزانه یا ساعتی. زیرا ممکن است روند در یک تایم فریم در حال صعود و همزمان در روند دیگر در حال نزول باشد.

حرکت قیمت طلا در هر یک از سه روند به صورت زیگزاگی است و شبیه یک موج ادامه پیدا می‌نماید. برای مثال در روند صعودی سقف موج جدید بالاتر از سقف موج قبلی تشکیل می‌شود. در روند نزولی کف جدید پایین‌تر از کف موج قبلی است و در روند رنج نیز سقف و کف‌ها معمولاً در یک محدود با فاصله بسیار کم نسبت به هم تشکیل می‌شوند.

خط روند صعودی از اتصال کف‌ها در موج صعودی به وجود می‌آید. به راحتی می‌توان پیش بینی کر که به برخورد قیمت طلا به خط روند صعودی از بالا، باید منتظر صعود دوباره آن باشیم. در صورتی که خط روند صعودی به پایین بشکند، به احتمال قوی روند عوض شده و قیمت در یک مسیر نزولی قرار خواهد گرفت.

در روند نزولی شرایط برعکس است. خط روند نزولی از اتصال سقف‌ها در روند نزولی به وجود می‌آید. وقتی قیمت از پایین به خط روند نزولی برخورد می‌کنید، به احتمال فراوان باز هم ریزش خواهد کرد و در صورتی که خط روند نزولی به سمت بالا توسط قیمت شکسته شود، انتظار می‌رود که قیمت طلا روند افزایشی به خود بگیرد.

حمایت‌ها و مقاومت‌ها

آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از حمایت‌ها و مقاومت‌ها بسیار ساده است. اما این روش بسیار قدرتمند می‌باشد. حمایت‌ها و مقاومت‌ها به نقاطی در نمودار قیمت طلا اطلاق می‌شوند که قیمت یک بار از آنها برگشته است. به تمام نقاط برگشتی قیمت که بالاتر از قیمت فعلی طلا قرار دارند، نقاط مقاومتی و به تمام نقاط برگشتی قیمت که در پایین قیمت فعلی طلا قرار دارند، نقاط حمایتی اطلاق می‌شود. در شرایط عادی پیش بینی این است که قیمت طلا با برخورد به هر یک از نقاط حمایت و مقاومت مسیر برگشتی به خود بگیرد. پس اگر قیمت از بالا به پایین به یک حمایت برخورد کند، انتظار صعودی شدن آن را داریم و اگر قیمت از پایین به بالا به یک مقاومت برخورد نماید، انتظار داریم تا روند نزولی به خود گرفته و کاهش یابد.

شکستن هر حمایت و یا مقاومت در نمودار طلا نیز به معنی قدرتمندتر شدن روند فعلی آن است. البته باید به خاطر داشته باشید که حمایت‌ها و مقاومت‌های دیگری نیز در نمودار طلا تعریف می‌شوند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. برای مثال خود خط روند به عنوان یک حمایت و یا مقاومت عمل می‌کند.

مهم‌ترین حمایت‌ها و مقاومت‌ها در نمودار قیمت طلا به شرح زیر می‌باشند:

 • نقاط برگشتی قیمت
 • خط روند
 • قیمت‌های خیل رند
 • مووینگ اوریج‌ها
 • باندهای بولینگر
 • ابر ایچیموکو
 • نسبت‌های فیبوناچی

مووینگ اوریج‌ها

ایستگاه بعدی آموزش پیش بینی قیمت طلا به یکی از طلایی‌ترین تکنیک‌ها برای این منظور بر می‌گردد. مووینگ اوریج‌های جادویی می‌توانند شاه کلیدی برای تحلیل و پیش بینی روند حرکت قیمت طلا باشند. با انتخاب یک مووینگ اوریج مناسب حتی می‌توانید خود را از سایر ابزارهای مورد استفاده برای تحلیل طلا نیز بی‌نیاز سازید. مووینگ اوریج یا به اصطلاح فارسی میانگین متحرک یک منحنی است که روی نمودار طلا ترسیم می‌شود. هر نقطه از این منحنی در واقع میانگین قیمت‌های روز‌های قبل از خود آن نقطه را تشکیل می‌دهد. برای مثال در مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه هر نقطه نشان دهنده میانگین ۱۰۰ روز قبل از آن نقطه است. اما از میانگین متحرک چه استفاده‌هایی می‌توانیم برای پیش بینی قیمت طلا در ایران داشته باشیم:

 • در درجه اول باید بدانید که این منحنی‌ها خود یک نوع مقاومت و حمایت محسوب می‌شوند که قیمت با برخورد به آنها به سمت مقابل پرتاب می‌شود.
 • همچنین مووینگ‌ها می‌توانند جهت حرکت قیمت و روند را نیز به شما نشان دهند.
 • ابزاری برای تعیین حد ضرر در معاملات طلا نیز هستند.

با ترکیب چند مووینگ اوریج با هم یا ترکیب آنها با یکی دو اندیکاتور دیگر می‌توانید یک استراتژی بسیار قدرتمند برای تحلیل نمودار قیمت طلا داشته باشید. این ابزار را می‌توان از جمله ابزارهای مدرن در تحلیل طلا در نظر گرفت که استفاده بسیار زیادی دارد. حتی با استفاده از مووینگ اوریج‌های کوتاه مدت می‌توانید روند قیمت طلا را برای کوتاه مدت تا حد چند دقیقه را نیز پیش بینی کنید.

اندیکاتور مکدی

یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده برای تحلیل قیمت طلا اندیکاتورها هستند که در نرم‌افزارهای تحلیلی در اختیار شما قرار می‌گیرند. با استفاده از این اندیکاتورها نیز می‌توانید هم اقدام به پیش بینی روند حرکت قیمت بپردازید و هم شرایط آن را برای آینده پیش بینی کنید. اندیکاتور مکدی یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین اندیکاتورها برای تحلیل قیمت طلا محسوب می‌شود. آموزش پیش بینی قیمت طلا در ایران و طلای جهانی با استفاده از اندیکاتور مکدی می‌تواند یک دید عالی نسبت به آن برای شما ایجاد نماید.

مکدی از یک سری هیستوگرام عمودی مستطیل شکل که گاهی به سمت بالا و گاهی به مست پایین هستند و همچنین یک خط منحنی که حول این هیستوگرام در چرخش است، تشکیل شده است. شروع به اوج گرفتن میله‌های مکدی به مست بالا نشان از صعودی بودن قیمت دارد و شدت گرفتن افت میله‌ها در آن نیز نشان از نزولی بودن روند دارد. همچنین با قطع شدن میله‌های مکدی توسط منحنی آن سیگنال خرید و فروش طلا صادر می‌شود. قطع هیستوگرام از پایین به بالا نشان از سیگنال خرید و قطع از بالا به پایین نشان از سیگنال فروش در مکدی است. دقت کنید که مکدی با ترکیب با سایر ابزارها می‌تواند یک استراتژی قدرتمند برای پیش بینی قیمت طلا در اختیار شما قرار دهد و همچنین از آن برای تعیین واگرایی‌ها نیز استفاده می‌شود. این اندیکاتور در زبان لاتین به صورت MACD نگاشته می‌شود.

اندیکاتور RSI

آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از اندیکاتور RSI از این جهت اهمیت دارد که این اندیکاتور به تنهایی می‌تواند یک ماشین سیگنال دهی برای خرید و فروش طلا و همچنین پیش بینی آن باشد. کار با این اندیکاتور بسیار ساده است و هر کس با چند بار تست کردن آن به راحتی می‌توان آن را تبدیل به یک ابزار همیشگی و دستیار تحلیلی خود نماید. بعلاوه به دلیل اینکه RSI می‌توانید بسیاری از اشتباهات را در تحلیل‌ها و پیش بینی ها فیلتر نماید، از این رو لازم است تا برای ارزیابی روند حرکت قیمت طلا کار با آن را نیز به آموخته‌های خود اضافه کنید. اگر یک نمودار طلا به همراه یک اندیکاتور RSI در اختیار داشته باشید، به راحتی می‌توانید برای تحلیل آینده این فلز گرانبها و با ارزش اقدام کنید.

RSI از سه خط افقی که با واحد درصد تعریف می‌شوند و یک خط منحنی که از ۰ تا ۱۰۰ درصد در حال نوسان است، تشکیل شده است. وقتی خط منحنی از محور ۵۰ درصد به سمت بالا در حال اوج گرفتن باشد، نشان از صعودی بودن قیمت و وقتی خط منحنی از محور ۵۰ درصد به سمت پایین در حال ریزش باشد، نشان از نزولی شدن نمودار دارد. ورود خط منحنی به بالای محور ۷۰ درصد نشان از حالت اشباع خرید است و شکسته شدن خط ۷۰ درصد به سمت پایین توسط این منحنی سیگنال فروش را صادر می‌نماید. ورود خط منحنی به زیر محور ۳۰ درصد نشان از حالت اشباع فروش داشته و هشداری برای اتمام روند نزولی است. با شکسته شدن محور ۳۰ درصد از پایین به بالا توسط منحنی، سیگنال خرید RSI صادر می‌شود. البته بهتر است تنها از سیگنال‌های همسو به روند صادر شده از سوی RSI استفاده کنید. ترکیب این اندیکاتور با مووینگ اوریج‌ها می‌تواند یک استراتژی عالی برای تحلیل گر و پیش بینی قیمت طلا باشد.

اندیکاتور باندهای بولینگر

اندیکاتور باندهای بولینگر یکی دیگر از روش های پیش بینی قیمت طلا است که لازم به آموزش آن نیز بپردازیم. با آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از این اندیکاتور شما می‌توانید بدون نیاز به هیچ ابزار دیگری برای پیش بینی قیمت این فلز اقدام کنید. این اندیکاتور را نیز می‌توانید در نرم‌افزارها و پلتفرم‌های ارائه خدمات تحلیل تکنیکال در اختیار داشته باشید. این اندیکاتور نیز کارکرد بسیار ساده‌ای داشته و به راحتی می‌توانید از مزیت‌های آن هم برای پیش بینی کوتاه مدت قیمت طلا و هم برای پیش بینی بلند مدت قیمت طلا استفاده کنید. بولینگر از سه منحنی تشکیل شده است که به موازات هم رسم می‌شوند. دو منحنی کناری به باندهای کناری معروف هستند و خط منحنی وسط باند وسط بولینگر نامیده می‌شود. با درج این اندیکاتور روی نمودار قیمت طلا ملاحظه خواهید کرد که قیمت مانند یک حرکت پینگ پونگی در میان دو باند کناری بولینگر در حرکت است.

این واقعیت به راحتی نشان می‌دهد که با هر بار برخورد قیمت به یکی از باندهای کناری باید انتظار داشته باشید که قیمت در جهت عکس و به سمت باند مخالف حرکت نماید. همچنین در صورت خروج قیمت از باندهای بولینگر به سمت بیرون نیز بسته به میزان Deviation در نظر گرفته شده تا احتمال ۹۸ درصد قیمت در حرکت بعدی بلافاصله به داخل باند برخواهد گشت. این قانون هم می‌توانید برای پیش بینی روند حرکت قیمت طلا هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت استفاده کنید. باند بولینگر یک ابزار بسیار قدرتمند در تحلیل قیمت طلا است که قبلاً امتحان خود را پس داده است. از این ابزار همی می‌توانید برای پیش بینی قیمت طلای جهانی و هم پیش بینی قیمت طلا در ایران استفاده کنید. ابزاری که حتی نیاز به ترکیب آن با سایر ابزارها نیز نخواهید داشت.

اندیکاتور ایچیموکو

یکی دیگر از اندیکاتورها و روش های پیش بینی قیمت طلا ایچیموکو است. این اندیکاتور در عین حال که یک ابزار کاملاً مستقل برای پیش بینی روند قیمت می‌باشد، دارای پیچیدگی‌هایی نسبت به ابزارهای قبلی نیز است. برای کار کردن و آشنا شدن با تمام استراتژی‌های ایچیموکو لازم است تا تمرین بیشتری داشته باشید. اصلی‌ترین استراتژی مورد استفاده با این اندیکاتور برای تحلیل روند قیمت طلا در نظر گرفتن ابر ایچیموکو به عنوان یک مقاومت و یا حمایت قدرتمند است. با اضافه کردن این اندیکاتور روی نمودار طلا شاهد خطوط مختلفی خواهید شد. در بین این خطوط یک فضای ابری نیز تشکیل می‌شود. این ابر دائماً در حال افزایش و کاهش ضخامت است. در جایی که قیمت به قسمت قطور ابر برخورد می‌نماید، ابر اجازه عبور از خود را به قیمت نداده و مانند یک مانع آن را به سمت مقابل باز می‌گرداند.

با این تفاسیر با برخورد قیمت به ابر ایچیموکو می‌توانید پیش بینی کنید که روند حرکت قیمت در جهت مخالف خواهد بود. ایچیموکو استراتژی‌ها و روش های تحلیلی دیگری را نیز در خود دارد که استفاده از آنها برای افراد مبتدی ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. با توجه به اینکه اشتباه در تحلیل می‌تواند عواقب بدی برای کاربران ایجاد نماید، توصیه می‌کنیم که از این روش تحلیلی بعد از تمرین زیاد استفاده کرده و در قدم اول سراغ آن نروید. همچنین استفاده از دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال می‌تواند قدرت شما را در استفاده از این ابزار افزایش دهد.

موج شماری به روش امواج الیوت

در این بخش از آموزش پیش بینی قیمت طلا به بررسی یک روش بسیار عالی و مهیج برای این منظور می‌پردازیم. روشی که به نظر بسیاری از تحلیل گران ایرانی و جهانی می‌تواند بهترین عملکرد را برای هر پیش بینی رقم بزند. حتی کسانی که از این روش به عنوان روش اصلی تحلیلی خود استفاده نمی‌کند، آن را به عنوان یک فیلتر همراه خود دارند. تئوری امواج الیوت یکی از قدرتمندترین تئوری‌ها در پیش بینی روند حرکت قیمت است. طبق این تئوری قیمت در مسیر خود در هر روندی که قرار دارد، به صورت ۵ موجی حرکت می‌نماید. به این معنی که بعد از هر ۵ موج نوبت به استراحت آن رسیده و یک اصلاح را پشت سر می‌گذارد. پر واضح است که با رسیدن به موج پنجم الیوت در قیمت طلا باید منتظر اصلاح آن باشیم و تا زمانی که رفتار ۵ موجی آن تکمیل نشده باشد، لازم است تا قیمت همچنان به راه خود ادامه دهد.

ترفندها و پارامتر‌های بسیار زیادی برای تشخیص ۵ موج الیوت تبیین شده است. حتی اندیکاتورهایی هم برای این منظور توسعه یافته‌اند. نرم‌افزارهای خاصی نیز برای تشخیص ۵ موج الیوت توسعه یافته‌اند. همه این موارد نشان می‌دهد که این روش چقدر می‌تواند اثرگذار و عالی باشد. تئوری ۵ موجی الیوت یکی از استراتژی‌های قدرتمند و البته رایج در تشخیص  و پیش بینی قیمت طلا در ایران و طلای جهانی است و تحلیل گران زیادی از آن استفاده می‌نماید. با کمی تمرین و بررسی موج‌های گذشته بازار در نمودار طلا می‌توانید در تشخیص این ۵ موج بهترین عملکرد را داشته باشید. همچنین با این تمرین به قدرت این تئوری نیز بیش از پیش پی خواهید برد.

نظم اعداد فیبوناچی

یکی دیگر از روش های پیش بینی قیمت طلا در علم تکنیکال، نظم اعداد فیبوناچی است. با یادگیری فیبوناچی می‌توانید تبدیل به یکی از قدرتمندترین تحلیل گران طلا شوید. فیبوناچی نام یک ریاضی‌دان بزرگ بود که اعدادی را کشف کرد که بسیاری از پدیده‌های طبیعی از نظم آنها پیروی می‌نمایند. این سری از اعداد با دو عدد ۱ پشت سر هم آغاز شده و بقیه اعداد این زنجیره از جمع دو عدد قبلی به وجود می‌آیند. همین نظم را می‌توان در نمودار قیمت نیز مشاهده کرد. نمدار قیمت طلا نیز مانند سایر نمودارها از این نظم پیروی کرده و به راه خود ادامه می‌دهد. اما چگونه باید از اعداد فیبوناچی برای تحلیل قیمت طلا استفاده کنیم؟

آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از فیبوناچی به آموزش استفاده از ابزارهای آن باز می‌گردد. اگر یک پلتفرم تحلیل تکنیکال در اختیار داشته باشید، متوجه انبوهی از ابزارهای موجود در آن با نام فیبوناچی خواهید شد. ابزارهای بسیار زیادی برای به کار گیری نظم فیبوناچی در تحلیل تکنیکال گسترش پیدا مرده‌اند که دو ابزار اصلی و مهم آن فیبوناچی ریتریسمنت و فیبوناچی اکستنشن می‌باشند. با استفاده از همین دو ابزار می‌توانید در بسیاری از مواقع درست عمل کرده و بهترین نقاط برگشتی روند قیمت طلا را تشخیص دهید.

الگوهای هندسی

در این بخش از آموزش پیش بینی قیمت طلا باید به آموزش استفاده از الگوهای هندسی بپردازیم. الگوهای هندسی به دلیل اینکه درصد بسیاری از کاربران ایرانی و جهانی از آنها استفاده می‌نمایند، تبدیل به یک ابزار قدرتمند شده‌اند. دقت کنید که هر چقدر استفاده از یک ابزار رایج‌تر و همه گیر باشد، قدرت آن نیز بیشتر خواهد بود. این موضوع یک دلیل بسیار ساده دارد. هر چقدر یک ابزار بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، کاربران بیشتری با آن اقدام به خرید و فروش می‌نمایند و همین موضوع باعث می‌شود تا نمودار هم جهت با سیل عظیم کاربران عمل نماید. الگوهای هندسی چنین ابزاری هستند و به راحتی می‌توانید با استفاده از آنها به پیش بیتی آینده قیمت طلا بپردازید. الگوهای هندسی با توجه به اینکه در چه بازه زمانی به کار گرفته شوند، هم می‌توانند برای کوتاه مدت و هم برای بلند مدت روند حرکت قیمت طلا را به شما نشان دهند.

مهمترین و رایج‌ترین الگوهای هندسی که در علم تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرند به شرح زیر می‌باشند:

 • مستطیل ادامه دهنده روند
 • مثلث ادامه دهنده روند
 • مثلث معکوس کننده روند
 • گوه ادامه دهنده روند
 • گوه معکوس کننده روند
 • پرچم ادامه دهنده روند
 • الگوی سر و شانه معکوس کننده روند
 • دو قلو سقف و یا دو قلو کف معکوس کننده روند
 • سه قلو سقف یا سه قلو کف معکوس کننده روند

.

تمام این الگو‌ها بارها و بارها در نمودارهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته و صحت و کارایی آنها مورد آزمایش قرار گرفته است. چه برای نمودار طلا و چه برای سایر انواع نمودارهایی که نیاز به تحلیل آنها دارید، این الگوها می‌توانند کارایی لازم را داشته باشند. البته شاید با دیدن آنها روی نمودار اگر با ماهیت آنها آشنا نباشید، خیلی نسبت به آنها مطمئن عمل نکنید. اما حتی برای تحلیل و پیش بینی قیمت طلای جهانی نیز به راحتی می‌توانید از الگوهای هندسی استفاده کرده و با اطمینان کامل نسبت به آنها رفتار کنید. البته ترکیب آنها با سایر روش های پیش بینی قیمت طلا می‌تواند قدرت آنها را چند برابر نماید.

الگوهای هارمونیک

اگر این روزها برای پیش بینی قیمت طلا یا تحلیل سهام در اینترنت جستجو کرده باشید، احتمالاً با الگوهای هارمونیک آشنا شده‌اید. دقیقاً ماند الگوهای هندسی الگوهای هارمونیک نیز بر حسب رفتار کاربران در گذشته به وجود آمده و با سنجش اعتبار آنها از طریق بک تست گیری، تبدیل به روشی برای تحلیل و پیش بینی قیمت شده‌اند. الگوهای هارمونیک الگوهای منظمی هستند که قیمت دائماً در حال تکرار آنها در نمودار است. هر بار بعد از تکرار هر یک این الگوها نیز اتفاق مشخصی می‌افتد و روند قیمت از این طریق قابل پیش بینی است. به این معنی که کاربران با پیدا کردن شناخت نسبت به این الگوها دقیقاً طبق دستورالعمل آنها عمل کرده و در نتیجه همیشه شاهد یک نتیجه در انتهای تشکیل آنها هستیم.

اگر شما نیز این نظم‌ها را بشناسید، می‌دانید که با رسیدن به انتهای یک الگو چگونه باید رفتار کنید و ادامه روند قیمت به کدام سو خواهد بود. الگوهای هارمونیک نیز مانند انواع الگوهای هندسی تعداد زیادی دارند و هر یک اعتبار خود را نیز دارا هستند.

مهم‌ترین و رایج‌ترین الگوهای هارمونیک مورد استفاده برای پیش بینی قیمت طلا به شرح زیر هستند:

 • الگوی گارتلی صعودی و نزولی
 • الگوی AB = CD صعودی و نزولی
 • الگوی خفاش صعودی یا نزولی
 • الگوی پروانه صعودی یا نزولی
 • الگوی خرچنگ صعودی و نزولی
 • الگوی کوسه صعودی و نزولی
 • الگوی ۳ درایو صعودی یا نزولی

هر کدام از این الگو‌ها شکل منظمی داشته و به صورت مکرر در نمودار قیمت طلا شاهد آنها هستیم. با به پایان رسیدن هر یک از الگو روند قیمت بعد از آن کاملاً قابل پیش بینی است و به راحتی می‌توانید از این طریق نسبت به آینده قیمت طلا تصمیم گیری کنید.

الگوی هارمونیک گارتلی

برای اینکه بیشتر با روش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از الگوهای هارمونیک آشنا شوید، لازم دانستیم تا یکی از پرکاربردترین این الگوها را برای شما تشریح کنیم. در شکل زیر می‌توانید نمای الگوی گارتلی را هم در حالت صعودی و هم در حالت نزولی مشاهده کنید. خطوط مشکی روی این عکس نشان دهنده موج حرکت قیمت در نمودار طلا می‌باشند. یک موج که از نقطه آغاز X شروع شده و اولین نشان از گارتلی را در نقطه A به جا می‌گذارد. سپس با تشکیل سایر نقاط، با رسیدن قیمت به نقطه D می‌توان از تشکیل الگوی گارتلی مطمئن شد. در این نقطه الگو حکم به تغییر روند حرکت قیمت طلا در مسیر فلش سبز می‌دهد.

خطوط آبی و درصد‌های روی این تصویر نیز نشان دهنده نظم گارتلی هستند. برای مثال به عنوان اولین نظم نقطه B باید در نسبت ۶۱.۸ درصد از موج بزرگ XA تشکیل شود. یا موج BC یا باید ۳۸.۲ یا ۸۸.۶ درصد از موج AB را پر کند.

شاید تصور کنید که شکل گیری چنین الگوهای در نمودار قیمت امکان پذیر نبوده و به این راحتی‌ها نمی‌توان یکی از آنها را پیدا کرد. اما واقعیت چیز دیگری است. الگوهای هارمونیک که گارتلی یکی ‌از محبوب‌ترین و پرتکرارترین آنها نیز است، به صورت مکرر در نمودار قیمت تشکیل شده و کاربران نیز با مشاهده آنها اقدام به پیش بینی قیمت طلا می‌نمایند. استفاده از این الگوها به قدری رایج و مرسوم شده که دسته‌ای از تحلیل گران با نام هارمونیک تریدرها در جهان و ایران معروف هستند. این افراد با هیچ ابزار دیگری تحلیل نکرده و تنها روی به استفاده از الگوهای هارمونیک آورده‌اند. جدای از درستی یا غلطی این تصمیم، این موضوع نشان از قدرت بالای الگوهای هارمونیک در پیش بینی قیمت دارد.

تحلیل تکنیکال طلا

واگرایی‌ها و همگرایی‌ها

واگرایی‌ها و همگرایی‌ها نیز دو روش عالی برای پیش بینی قیمت طلا محسوب می‌شوند .که در این بخش به آموزش آنها می‌پردازیم. دقت کنید که تشخیص واگرایی‌ها نیاز به یک ابزار جانبی دارد. معمول‌ترین ابزار برای تشخیص  واگرایی در نمودار قیمت طلا اندیکاتور مکدی است. همچنین می‌توان از RSI نیز برای این منظور استفاده کرد. حتی برخی از افراد برای اطمینان بیشتر از هر دو این اندیکاتورها برای تشخیص بروز واگرایی در نمودار استفاده می‌نمایند.

واگرایی تعریف بسیار ساده‌ای دارد. فرض کنید که نمودار قیمت طلا در یک روند صعودی قرار دارد. اگر قیمت در نمودار اصلی موفق به تشکیل یک سقف بالاتر از سقف قبلی خود شود، اما در اندیکاتور سقف جدید پایین‌تر از سقف قبلی تشکیل گردد، اصطلاحاً واگرایی رخ داده است. بروز واگرایی به این معنی است که روند فعلی تضعیف شده و دیگر خریداران خوبی در بازار وجود ندارند. این یک نشانه بسیار بزرگ برای برگشت قیمت و تغییر روند به روند نزولی خواهد بود. یکی از بهترین سیگنال‌ها برای خروج از بازار در این مواقع همین واگرایی است. تحلیل گران بزرگ با استفاده از واگرایی بهترین نقاط خروج از بازار را تشخیص می‌دهند.

واگرایی در روند نزولی نیز همین تعریف را دارد. اگر قیمت در نمودار اصلی کف قیمتی پایین‌تر نسبت به کف قبلی خود تشکیل دهد، اما اندیکاتور موفق به تشکیل کف جدید نشده و کف اندیکاتور بالاتر از کف قبلی تشکیل گردد، اصطلاحاً واگرایی رخ داده است. این موضوع نیز نشان از این دارد که فروشندگان در حال تضعیف هستند و باید منتظر صعودی شدن قیمت طلا باشیم.

همگرایی‌ها

بروز همگرایی در نمودار قیمت طلا به معنی ادامه دار بودن روند فعلی است. همگرایی معمولاً در اصلاح‌های قیمتی خود را نشان می‌دهد. با شکل گیری همگرایی در نمودار اصلی قیمت و همچنین اندیکاتور، این ایده در ذهن تحلیل گر به وجود می‌آید که قیمت همچنان می‌تواند به روند قبلی خود ادامه دهد و هنوز ضعفی در نمودار دیده نمی‌شود.

چنگال اندروز

ابزار دیگری که باید به آموزش آن برای پیش بینی قیمت طلا بپردازیم، چنگال اندروز است. چنگال اندروز در بازار بورس بسیار پرکاربرد است و بسیاری از حرفه‌ای‌ترین تحلیل گران با تکیه بر نتایج حاصل از آن برای تحلیل و پیش بینی اقدام می‌نمایند. در نمودار طلا نیز می‌توان با استفاده از چنگال اندروز دست به پیش بینی و نحوه حرکت قیمت طلا بزنید. این ابزار نیز کارکرد ساده‌ای داشته و به خودی خود می‌توانید یک استراتژی معاملاتی باشد. دقیقاً مانند ابزارهای دیگری که معرفی کردیم، چنگال اندروز نیز روش های تحلیلی مختلفی داشته و هر کس بنا به تجربه و شناختی که نسبت به این ابزار دارد، از روش تحلیل خاص خود استفاده می‌نماید.

چنگال اندروز دقیقاً به شکل یک چنگال روی نمودار قیمت طلا ترسیم می‌شود. دسته چنگال در موجی همسو با موج فعلی قیمت قرار می‌گیرد. سپس با انتخاب نقاط گوشه چنگال روی نقاط برگشتی می‌توانید آن را روی نمودار قیمت طلا مشاهده کنید. با استفاده از این چنگال می‌توانید شرایط قیمت طلا را برای آینده تحلیل کنید. نکات زیر می‌تواند در این باره شما را یاری نماید:

 • هر کدام از خطوط چنگال اندروز به عنوان خطوط حمایت و مقاومت عمل می‌نمایند و با برخورد قیمت به آنها باید منتظر برگشت قیمت باشید.
 • رد شدن قیمت از هر یک از خطوط چنگال می‌تواند نشانه‌ای برای ادامه روند تا خطر بعدی باشد.
 • در صورت شکسته شدن خطوط لبه‌ای چنگال، می‌توان انتظار برگشت روند قیمت را داشت.

چنگال اندروز به تازگی مورد استفاده بسیاری از تحلیل گران ایرانی قرار گرفته و از این رو می‌توانید برای پیش بینی قیمت طلا نیز از آن استفاده نمایید.

آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از روش فاندامنتال

پیش نیازهای اولیه برای آموزش پیش بینی قیمت طلا به روند تکنیکال را با هم مور بررسی قرار دادیم. این پیش نیازها را می‌توانید با رشکت در دوره‌های حرفه‌ای آموزش تحلیل تکنیکال تقویت کرده و با تمرین‌های حضوری در نزد استاد با تجربه خود را در آنها حرفه‌ای نمایید. همچنین جدای از بحث یادگیری هر یک از این روش های پیش بینی قیمت طلا بایستی نحوه ترکیب آنها برای ساخت استراتژی را نیز بدانید. برای تکمیل آموزشی‌ها در این بخش به آموزش پیش بینی قیمت طلا با استفاده از داده‌های بنیادی و فاندامنتالی می‌پردازیم. لازم است قبل از شروع این بحث یادآور شویم که ترکیب روش های بنیادی و تکنیکالی که به روش فاندامنتالی معروف هستند، می‌تواند بهترین عملکرد را برای شما در تحلیل قیمت طلا به دنبال داشته باشد. از این جهت بهتر است در هر دو روش اطلاعات کافی را به دست آورده و سعی کنید در هر دو بهترین باشید.

در بخش‌های قبلی ابتدا به بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلای جهانی پرداختیم و سپس نحوه تأثیرگذاری هر یک از این عوامل را نیز بر افزایش قیمت طلای جهانی بررسی کردیم. با این اوصاف در حال حاضر شما می‌دانید که وقوع چه عواملی می‌تواند باعث رشد و یا ماهش قیمت طلای جهانی شود. اما در بررسی عوامل مؤثر بر قیمت طلا در ایران تنها به معرفی آنها اقدام کردیم. در ادامه با ارزیابی نحوه تأثیرگذاری هر یک از این عوامل بر قیمت طلا، امکان پیش بینی قیمت طلا را با استفاده از آنها برای شما فراهم می‌آوریم. از این رو با دقت بالا در ادامه این بخش با ما همراه بمانید.

 • شرایط اقتصادی ایران

به عنوان یکی از مهمترین عوامل در ارزیابی بنیادی برای پیش بینی قیمت طلا در ایران باید به بررسی شرایط اقتصادی کشور و کاربران بپردازیم. شرایط اقتصادی خوب این امکان را برای کاربران فراهم می‌آورند تا پول‌های بیشتری را برای سرمایه گذاری اختصاص داده و خرید و فروش در هر بازاری رونق می‌گیرد. بازار طلا نیز از این امر مستثنی نخواهد بود. از این رو شرایط اقتصادی خوب می‌تواند باعث افزایش میزان تقاضا برای طلا شده و روند صعودی را برای آن ایجاد نماید. البته تاثیر این عامل را باید در کنار سایر عوامل مانند میزان عرضه در نظر گرفت.

 • نرخ تورم در ایران

بررسی نرخ تورم نیز برای آموزش پیش بینی قیمت طلا در ایران الزامی است. نرخ تورم نیز به نوعی شاخصی برای بیان شرایط کیفی زندگی مردم ایران و ارزش دارایی‌های آن‌ها است. کسانی که سرمایه گذاری درستی نداشته باشند، سال به سال با تورم‌های سهمگین در ایران با افت ارزش سرمایه زیادی روبرو شده و این امر می‌تواند مانع از بالا رفتن تقاضا برای طلا شود. این مهم را حتی می‌توان در کاهش خرید طلای زینتی در جامعه نیز مشاهده کرد. با افزایش نره تورم امید به دولت کاهش یافته و ارزش پول ملی نیز روبه کاهش می‌یابد. دقیقاً همان اتفاقی که درباره طلای جهانی رخ داد، این موضوع می‌تواند دلیلی بر افزایش قیمت طلا در ایران باشد.

 • نرخ بهره در ایران

نرخ بهره نیز عاملی است که می‌تواند باعث ترغیب کاربران برای سرمایه گذاری در بازار طلا گردد. افزایش نرخ بهره سرمایه‌ها را به سمت سپرده گذاری در بانک‌ها خواهد کشاند و کاهش آن می‌تواند پول‌های مسدود شده در بانک‌ها را به سمت بازارهای مالی مانند طلا بکشاند. البته تاثیر نرخ بهره در قیمت طلا نیز در اولویت‌ها دوم قرار می‌گیرد. کاربران باید بعد از بررسی اولویت‌ها اول این تأثیرگذاری به بررسی این عوامل بپردازند.

 • نرخ بیکاری در ایران

نرخ بیکاری یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اقتصادی است که می‌توانید روی بسیاری از بازارهای مالی تاثیر بگذارد. البته تاثیر این نرخ و بسیاری دیگر از فاکتورهای اقتصادی روی قیمت طلا در ایران به صورت غیر مستقیم است. به این معنی که این فاکتورها روی قیمت دلار در بازار آزاد ایران تاثیر دارند و افزایش یا کاهش قیمت دلار می‌تواند باعث جابجا کردن قیمت طلا در بازار شود. به همین دلیل است که شاید کاربران به صورت مستقیم تاثیر چنین نرخ‌ها و عواملی را در بازار طلا احساس نکنند. اما با این حال لازم است تا در زمان یک بررسی و ارزیابی کامل برای پیش بینی قیمت طلا این موارد نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.

 • میزان تولید ناخالص داخلی در ایران

یکی دیگر از شاخص‌های اقتصادی که می‌تواند روند کلی عملکرد کشور را در هر سال به نمایش بگذارد، میزان تولید ناخالص داخلی در ایران است. این نرخ نیز به نوعی بیانگر شرایط اقتصادی مردم ایران بوده و می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در ورود سرمایه‌ها به بازارها داشته باشد. هر چند کاهش این نرخ نیز می‌تواند باعث افت ارزش پول داخلی شده و در نتیجه افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت طلا را به دنبال داشته باشد.

 • قیمت دلار در بازار ایران

برای آموزش پیش بینی قیمت طلا در ایران بایستی با نوحه تجزیه و تحلیل قیمت دلار در بازار ایران نیز آشنا شوید. قیمت دلار یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار روی قیمت طلا در بازار ایران است. با بررسی و پیش بینی دقیق قیمت دلار می‌توانید روند حرکت قیمت در نمودار طلا را نیز مورد ارزیابی قرار دهید. سعی مردیم تا در این بخش مهم‌ترین عوامل مؤثر در قیمت دلار در بازار ایران را نیز معرفی کنیم تا امکان ارزیابی و پیش بینی قیمت دلار از طریق بنیادی و فاندامنتالی برای کاربران ساده‌تر باشد. همچنین تمام روش های تکنیکالی ذکر شده برای پیش بینی قیمت طلا قابل استفاده برای پیش بینی قیمت دلار نیز هستند.

به صورت یک نگاه کلی به کسانی که به دنبال تحلیل و ارزیابی روند حرکت قیمت طلا در ایران هستند، توصیه می‌کنیم که ابتدا به بررسی و پیش بینی قیمت دلار پرداخته و سپس از این طریق و با داشتن یک دید کامل نسبت به آینده دلار، نسبت به پیش بینی قیمت طلا در ایران اقدام کنند. زیرا عملا تمام فاکتورها و عوامل مؤثر بر قیمت طلا نسبت به دلار در اولویت بعدی قرار می‌گیرند. در ادامه با بررسی تاثیر قیمت طلای جهانی بیشتر به این مهم پی خواهید برد.

 • قیمت دلار جهانی

با توجه به اینکه افزایش و یا کاهش قیمت دلار در بازار جهانی می‌تواند روی قیمت آن در بازار ایران تاثیر داشته باشد، از این رو نباید از تاثیر آن بر قیمت طلا نیز غافل شویم. البته نحوه بررسی تاثیر قیمت دلار در بازارهای جهانی بر قیمت طلای جهانی نسبت به طلای داخلی کمی متفاوت است. در بازارهای بین‌المللی قیمت دلار و قیمت طلا رفتار معکوسی نسبت به یکدیگر داشته و افزایش و یا کاهش یکی نشانه‌ای برای کاهش یا افزایش دیگری خواهد بود. همین تاثیر در قیمت طلا در ایران نیز وجود دارد اما به دلیل اینکه قیمت دلار دائماً در حال افزایش است، کاربران حتی در زمان افزایش قیمت دلار در بازار جهانی شاهد افزایش قیمت طلا در بازار ایران می‌شوند.

 • قیمت طلای جهانی

بررسی قیمت طلای جهانی از ملزومات اصلی برای آموزش پیش بینی قیمت طلا در ایران است. در بندهای قبلی اشاره کردیم که قیمت طلا در دنیا توسط میزان عرضه و تقاضا و سایر عوامل به صورت یکنواخت تعیین می‌شود. با توجه به اینکه طلا در همه کشورها با ارزش است، در صورت تفاوت بودن قیمت آن در بازارهای مختلف، ممکن است شاهد قاچاق آن باشیم. از این رو لازم است تا قیمت طلا در ایران حتی در نوسانات خیلی زود خود را با قیمت طلای جهانی هماهنگ نماید. به همین دلیل افزایش قیمت طلای جهانی می‌تواند منجر به افزایش قیمت طلا در ایران گردد.

البته باید متذکر شویم که این افزایش و یا کاهش متأثر از قیمت طلای جهانی باید بر اساس قیمت دلار بیان شود. به این معنی که اگر قیمت طلای جهانی به میزان ۱ دلار افزایش پیدا کند، برای اعمال تاثیر آن روی قیمت طلا در ایران ابتدا باید قیمت دلار در بازار داخل تعیین شده و سپس برای این منظور اقدام گردد.

 • روابط سیاسی ایران با سایر کشورها

روابط سیاسی ایران با سایر کشورها نیز یک عامل مهم برای جهت‌دهی به بسیاری از بازارهای مالی از جمله بورس، دلار و در نتیجه طلا است. بهبود روابط و کاهش تنش‌ها باعث رونق گرفتن این بازارها و افزایش میزان خرید و فروش در آنها می‌شود. این مهم می‌تواند قیمت دلار و طلا را با کاهش روبرو نماید. در حالی که افزایش تنش‌های سیاسی می‌تواند نتیجه‌ای عکس به دنبال داشته باشد.

 • روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها

همچنین روابط اقتصادی ایران با سایر کشور‌ها را نیز باید عاملی مؤثر بر قیمت‌های داخلی بدانیم. افزایش روابط اقتصادی به منزله افزایش میزان درآمدهای دولت ایران خواهد بود که این امر به نوعی به کل بازارهای ایران سرایت کرده و روند بهتری برای آنها رقم می‌زند.

 • افزایش و یا کاهش قیمت نفت در جهان

درآمدهای کشور ایران به صورت مستقیم به قیمت نفت در جهان وابسته است. از این رو افزایش و یا کاهش آن می‌تواند روی اقتصاد ایران تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. افزایش قیمت نفت و بهبود شرایط اقتصادی هشداری برای کاهش قیمت دلار در بازار بوده که می‌تواند کاهش قیمت طلا را با خود به همراه بیاورد. البته باید دوباره متذکر شویم که بررسی همه عوامل با هم جهت‌دهی قیمت در بازار طلا را مشخص خواهد کرد و نباید تنها روی یک عامل تکیه داشته باشیم.

 • تحریم‌های اقتصادی

یکی دیگر از فاکتورهای اقتصادی مؤثر بر بازارهای مالی ایران، تحریم‌های اقتصادی هستند. این تحریم‌ها شرایط را روز به روز بدتر کرده و این بدتر شدن شرایط کاهش ارزش پول ملی، افزایش قیمت دلار در بازار آزاد و همچنین افزایش قیمت طلا را در پی خواهد داشت.

 • سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس، بازار سکه و …

یادگیری نحوه تجزیه و تحلیل سایر بازارهای مالی را نیز می‌توان یکی از سرفصل‌های اصلی آموزش پیش بینی قیمت طلا در ایران دانست. هیچ بازاری در هیچ کشوری به صورت مستقل عمل نکرده و کاربرانی که در بازارهای مختلف در حال سرمایه گذاری هستند، از یکدیگر تاثیر می‌پذیرند. از این رو در هنگام تحلیل قیمت طلا باید شرایط سایر بازارهای مالی از جمله بازار سکه، بازار بورس و بازار ارز را نیز مورد ارزیابی قرار دهید.

 • بازار مسکن

بازار مسکن یکی از بازارهایی است که در سال‌های گذشته به عنوان یک سرمایه گذاری امن برای ایرانی‌ها لقب گرفته و رفتاری همسو با قیمت طلا را از خود نشان داده است. از این رو با بررسی روند حرکت بازار مسکن نیز می‌توان برای بازار طلا تصمیم گیری کرد.

 • بحران‌های سیاسی و اقتصادی در ایران

بحران‌ها و اخبار سیاسی و اقتصادی و حتی نظامی نیز از جمله فاکتورهایی هستند که می‌توانند روی قیمت طلا در ایران تاثیر داشته باشند. حتی بالا گرفتن تنش‌های سیاسی و نظامی ایران با سایر کشورها می‌تواند رفتار قیمت طلای جهانی را نیز تحت تاثیر قرار داده و حداقل برای کوتاه مدت جهت آن را تغییر دهد.

پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا در ایران

 • پیش بینی تکنیکال قیمت طلا در ایران
 • پیش بینی فاندامنتال قیمت طلا در ایران
 • پیش بینی قیمت طلا در ایران در سه ماه آینده
 • پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۰
 • نظر کاربران در مورد قیمت طلا در ایران
 • پیش بینی قیمت طلا فردا
 • پیش بینی قیمت طلا برای هفته آینده
 • پیش بینی قیمت طلا تا پایان سال
 • نمودار قیمت طلا در سال ۹۹ و ۱۴۰۰
 • نمودار قیمت طلا در ۲۰ سال گذشته
 • قیمت طلا رو به افزایش است یا کاهش؟
 • جدیدترین پیش بینی قیمت طلا در ایران
 • پیش بینی قیمت طلا در ایران تحت تاثیر انس جهانی
 • احتمال کاهش قیمت طلا
 • پیش بینی قیمت طلا در ایران توسط کارشناسان و اقتصاد دانان

پیش بینی تکنیکال قیمت طلا در ایران

در شکل زیر نمودار قیمت طلا را در بازه زمانی روزانه مشاهده می‌کنید. قیمت طلای ۱۸ عیار در بازار ایران در حال حاضر در حدود قیمت ۱۱۰۰۰۰۰ تومان در حال نوسان است. برای اینکه یک تحلیل جامع و کامل برای روند حرکت قیمت داشته باشیم و همچنین پیش بینی قیمت طلا را به صورت آموزشی برای شما پیش ببریم، سعی کردیم تا تمام روش های تکنیکالی را مورد بررسی قرار دهیم.

تحلیل تکنیکال طلا

نتایج حاصل از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت طلا به شرح زیر می‌باشد:

خط روندهمانطور که ملاحظه می‌کنید، نمودار قیمت طلا به تازگی خط روند روزانه خود را به سمت بالا شکسته است و این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای صعود حداقل کوتاه مدت آن باشد. البته با نگاه به خط روند معتبر‌تر روی نمودار، پر واضح است که طلا بعد از شکست خط روند اصلی به میزان قابل توجهی رشد کرده است.

خطوط حمایت و مقاومتدر ادامه حرکت قیمت طلا در نمودار نواحی مقاومت با رنگ آبی نشان داده شده‌اند. برخورد قیمت طلا به هر یک از این نواحی می‌تواند به معنی شروع به کاهش و افت آن باشد و رد شدن قیمت از آنها نیز می‌تواند نشانه‌ای برای افزایش قیمت تا ناحیه مقاومتی بعدی باشد. پیش بینی قیمت طلا در صورت نزولی شدن نیز آن را به سمت ناحیه حمایتی قرمز رنگ می‌کشاند که می‌تواند انتهای اصلاح قیمتی طلا در چند ماه اخیر باشد.

مووینگ اوریج‌هادر نمودار بالا مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه قیمت طلا را ملاحظه می‌کنید که به صورت یک منحنی آبی روی نمودار دیده می‌شود. همانطور که ملاحظه می‌کنید قیمت طلا در روند نزولی خود چندین بار اقدام به تست کردن این منحنی کرده و هر بار نتوانسته آن را به سمت بالا بشکند. اما به تازگی شاهد هستیم که مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه به سمت بالا شکسته است و این موضوع نیز می‌تواند نشان از صعود قیمت طلا حداقل برای کوتاه مدت باشد.

اندیکاتور مکدیاندیکاتور مکدی به وضوح نشان می‌دهد که با اینکه قیمت طلا در ایران در حال رشد است و به تازگی خطوط روند مهمی را نیز به مست بالا شکسته است، اما هنوز قدرت خریداران ضعیف به نظر می‌رسد. این موضوع به دلیل اخباری است که در روزهای آینده درباره برجام و توافقات خسته‌ای منتظر آن هستیم. فی‌الواقع بسیاری از خریداران و فروشندگان هنوز منتظر این خبر هستند و برای معامله و خرید و فروش دست نگه داشته‌اند. در صورتی که قله جدید مکدی نتواند قله قبلی آن را که با فلش نشان داده شده، بشکند، این موضوع می‌تواند نشانه ضعف در روند صعودی فعلی باشد.

اندیکاتور RSI: در اندیکاتور RSI نیز شرایط کاملاً مشابه با مکدی دنبال می‌شود. به این معنی که علاوه بر اینکه منحنی RSI در حال برخورد به خط ۷۰ درصد که یک مقاومت محسوب می‌شود، است، برای شکستن قله قبلی خود نیز نیاز به انرژی بیشتری خواهد داشت.

واگرایی‌ها و همگرایی‌هابرای تشکیل همگرایی و واگرایی در ادامه روند حرکت قیمت طلا باید منتظر باشیم. هر چند در روند نزولی اصلی در RSI شاهد بروز واگرایی نبودیم و در مکدی نیز واگرایی ایجاد شده با توجه به چند کوهانی شدن آن فیلد شده است و این موضوع می‌تواند نشان از ادامه دار شدن روند نزولی حداقل برای یک موج دیگر باشد.  

جمع‌بندی این تحلیل‌ها نشان می‌دهد که قیمت طلا در دراز مدت روند صعودی خواهد داشت اما در کوتاه مدت می‌تواند با یک موج نزولی دیگر نیز همراه گردد. هر چند این موضوع بیشتر به اخبار فاندامنتالی بستگی خواهد داشت که در روزها و هفته‌های آتی منتظر آن هستیم. ب نظر می‌رسد که محدوده قیمت ۱۲۰۰۰۰۰ تا ۱۲۲۰۰۰۰ یکی از مهم‌ترین محدوده‌های مقاومتی پیش روی قیمت طلا در هفته‌های آتی باشد که در صورت شکسته شدن آن روند صعودی قیمت طلا تثبیت خواهد شد و در صورت برگشت قیمت می‌توانیم منتظر یک موج نزولی دیگر از طلا باشیم. در روند نزولی نیز از دست رفتن حمایت ۱۰۰۰۰۰۰ می‌تواند شرایط را برای اصلاح بیشتر قیمت طلا فراهم آورد.

اندیکاتور باندهای بولینگر

شکل زیر پیش بینی قیمت طلا در ایران با استفاده از اندیکاتور باندهای بولینگر را نشان می‌دهد. همانطور که ملاحظه می‌کنید، قیمت در آخرین کندل خود از باند کناری بولینگر به بیرون زده که نشان می‌دهد که در کوتاه مدت باید شاهد افت قیمت و بازگشت آن به داخل باندها باشیم. البته با توجه به اینکه قبل از این بیرون زدگی یک جمع شدگی نسبتا کوچک را در هر سه باند بولینگر شاهد هستیم، ممکن است شاید یک صعود چند پله‌ای در قیمت طلا نیز باشیم.

تحلیل تکنیکال طلا

اندیکاتور ایچیموکو

در شکل زیر به وضوح می‌توانید قدرت ابر ایچیموکو را مشاهده کنید. قیمت بعد از برخورد به ابر بدون نفوذ قابل توجه در آن به سمت بالا بازگشته و در حال صعود است.

تحلیل تکنیکال طلا

نظم اعداد فیبوناچی

فیبوناچی ریتریسمنت را می‌توانید در تصویر زیر روی نمودار قیمت طلا مشاهده کنید. پیش بینی قیمت طلا با استفاده از ابزار فیبوناچی بسیار شیرین است. در حال حاضر نسبت ۰.۳۸ درصد فیبوناچی اصلی‌ترین مقاومت پیش روی قیمت طلا است که اتفاقاً با یک ناحیه مقاومتی نیز هم راستا شده است. این نسبت می‌تواند شرایط را برای برگشت قیمت طلا فراهم آورد. همچنین در صورت عبور قیمت می‌توان انتظار داشت مه تا نسبت بعدی شاهد افزایش قیمت طلا باشیم. اعداد بزرگتر در نسبت‌های بالاتر از ۱۰۰ درصد نیز آینده دراز مدت قیمت طلا را نشان می‌دهند که می‌توان به آنها به شکل یک هدف قیمتی برای طلا در ایران نگاه کرد.

تحلیل تکنیکال طلا

چنگال اندروز

در شکل زیر دو بار چنگال اندروز را روی نمودار قیمت حال حاضر طلا امتحان کرده‌ایم که در هر دو باره با شکسته شدن باند کناری چنگال شاهد رشد در قیمت طلا بوده‌ایم. این موضوع نشان می‌دهد که چنگال اندروز می‌توانید یک استراتژی کامل برای پیش بینی قیمت طلا باشد. بسیاری از تحلیل گران با استفاده از همین تک ابزار معاملات خود را چه در بازار ایران و چه در بازار بین‌المللی سامان دهی می‌نمایند.

تحلیل تکنیکال طلا

پیش بینی فاندامنتال قیمت طلا در ایران

در بخش قبلی با استفاده از ابزارهای تکنیکالی اقدام به پیش بینی قیمت طلا در ایران نمودیم. لازم است تا عوامل بنیادی مؤثر بر قیمت طلا در ایران را نیز مورد برسی قرار دهیم. عوامل بنیادی مؤثر بر قیمت طلا در بازار ایران بیشتر از اینکه به صورت مستقیم روی قیمت طلا تاثیر داشته باشند، بیشتر روی قیمت دلار تاثیر گذاشته و این افزایش و یا کاهش قیمت دلار است مکه باعث رشد یا ریزش در قیمت طلا در ایران می‌شود. همین افزایش چند روز گذشته طلا که در نمودارهای آن در بخش قبلی قابل رویت بود، به دلیل رشد چند روز قبل قیمت دلار در بازار آزاد ایران بوده که نشان از تاثیر‌پذیری بالای طلا از دلار دارد. در حال که در بازارهای جهانی نیز در چند روز گذشته شاهد افت قیمت طلای جهانی بودیم، این امر نشان می‌دهد که برای پیش بینی قیمت طلا در ایران در قدم اول باید سراغ دلار برویم.

حال که روند قیمت طلا در ایران به دشت تحت تاثیر قیمت دلار است، با تحلیل آن می‌توان آینده بازار طلا را نیز پیش بینی کرد. در حال حاضر کشور ما با هیچ خبر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خوبی همراه نیست و هنوز هم خریداران و فروشندگان دلار و سایر بازارهای مالی در ایران منتظر نتایج توافقات و هسته‌ای هستند. در صورت به سرانجام رسیدن توافق برجام در چند هفته پیش رو ممکن است قیمت‌ها شروع به تعدیل کرده و شاهد ثبات قیمتی و حتی افت محدود قیمت در بازارهای مالی مانند دلار و طلا باشیم. هر چند این موضوع نیز به صورت موقت خواهد بود و در دراز مدت باز هم غول تورم ایران قیمت دلار و طلا را به سمت بالا خواهد کشاند. از این رو با بررسی فاکتورهای بنیادی پیش بینی قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر اخبار برجام خواهد بود و در دراز مدت مواردی مانند تورم و اقتصاد ضعیف ایران می‌توانند جهت دهنده اصلی قیمت طلا باشند.

پیش بینی قیمت طلا در ایران در سه ماه آینده

پیش بینی قیمت طلا در ایران در سه ماه آینده با استفاده از ابزارهای مختلف نشان از این دارد که طلا می‌تواند یک بازار رنج را دنبال نماید. در صورت عدم برقراری توافقات هسته‌ای و شنیدن اخبار بد از این مذاکرات که کمی بعید به نظر می‌رسد، طلا مانند گاو سرکش تمام مقاومت‌های پیش روی خود را در هم دریده و می‌توانیم شاهد یک انفجار در این بازار باشیم. با این حساب پیش بینی قیمت طلا در ایران در سه ماه آینده را باید به صورت مستقیم به روند مذاکرات هسته‌ای منوط بدانیم. در صورت به تعویق افتادن نتایج این مذاکرات نیز طلا نه میل به صعود داشته و نه تمایلی برای نزول خیلی سهمگین در نمودار آن دیده می‌شود. محدوده قیمت ۱۰۰۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰۰ می‌تواند بهترین محدوده برای تغییرات قیمت طلا در سه ماه آینده باشد.

در ادامه با تحلیل قیمت طلای جهانی برای کوتاه مدت و بلند مدت بهتر می‌توانید برای پیش بینی قیمت طلا در ایران در سه ماه آینده تصمیم گیری کنید. با توجه به تأثیرپذیری مستقیم قیمت طلا از بازار جهانی این تاثیر را نیز باید مورد بررسی قرار دهیم.

پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۰

سال ۱۴۰۰ می‌تواند سال آرامی برای بسیاری از بازارهای مالی باشد. نه رشد قابل توجه و نه افت چشم‌گیر، چشم انداز اکثر پیش بینی ها را برای بازارهای مالی به خود اختصاص داده است. پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۰ نیز نشان از این دارد که باید منتظر یک بازار رنج با محدوده نوسان مشخص باشیم. البته برخی از روزها این نوسانات می‌تواند شدیدتر باشد. برای مثال شب عید به دلیل افزایش تقاضا برای خرید طلای زینتی می‌تواند عاملی برای تقویت قیمت طلا در ایران شده و روند صعودی‌تر برای آن رقم بزند. همچنین تجربه ثابت کرده که در سال‌هایی که انتخابات ریاست جمهوری در آنها به وقوع می‌پیوندد، معمولاً قیمت دلار با نوسان زیادی همراه نمی‌شود.

همین موضوع باعث می‌شود تا پیش بینی قیمت طلا در سال ۱۴۰۰ نیز مانند بازار دلار بدون نوسان‌های زیاد همراه باشد. با این حال باز اخبار و شرایط بازار طلا باید هر چند وقت به چند وقت مورد بررسی قرار گرفته و تجزیه و تحلیل شود.

نظر کاربران در مورد قیمت طلا در ایران

برای اینکه دید عموم کاربران را نیز نسبت به پیش بینی قیمت طلا در ایران به شما نشان دهیم، در این بخش برخی از نظرات منتظر شده توسط کاربرآن‌هادی فعال در این بازار را با شما به اشتراک می‌گذاریم. دقت کنید که نه تحلیل‌های ارائه شده در بندهای قبلی و نه پیش بینی ها و نظارت درج شده در این بخش نباید به عنوان معیاری برای خرید و فروش طلا در نظر گرفته شود. این موارد تنها برای آگاه‌سازی بوده و بیشتر جنبه آموزشی دارد. در بندهای قبلی اشاره کریم که خریداران و فروشندگان بازارهای مالی مانند طلا در یک سردرگمی به سر می‌برند و هنوز روند قطعی قیمت طلا در بازار در میان کاربران تثبیت نشده است. برای درک این موضوع شما را به شنیدن نظرات برخی از کاربران دعوت می‌کنیم.

بند اول از نظر کاربران در مورد قیمت طلا در ایران:
بچه‌ها کاهشی داریم شک نکنید فعلاً خرید نکنید فقط نقدینگی جمع کنید به موقع ورود بزنید چه طلا و سکه چه ارز الان وقت فروش وقت خرید نیست مواظب باشید مثل پارسال ضرر نکنید تو ایران یهویی یه اتفاق میفته ممکن تا آخر ماه توافق بشه.

بند دوم از نظر کاربران در مورد قیمت طلا در ایران:
بنده گفتم خیلی هم اصرار کردم قیمت طلا به صورت نوسان در حال افزایش می‌باشد روند کلی قیمت طلا افزایشی می‌باشد که به صورت لاک پشتی در حال افزایش می‌باشد خرید به موقع را انجام دهید فروش ممنوع می‌باشد زمانی که همه خبرها و اخبار به نفع طلا می‌باشد فرصت خوب همیشه بدست نمی‌آید.

بند سوم از نظر کاربران در مورد قیمت طلا در ایران:
فروش ممنوع؛ اثر اخبار ک همیشه ماندگار نیست! بدترین و بهترین خبرها هم عادی میشود. و خبرهای دیگری جایگزین میگردد طلا هم در اوضاع عادی فراز و فرود دارد.

بند چهارم از نظر کاربران در مورد قیمت طلا در ایران:
امروز پنجشنبه است تمامی فاندها میگویند این افزایش غیرواقعی است و طلا ریزش شدید خواهد نمود نگویید نگفتما سه روز است میگویم منتظر کاهش شدید باشید.

بند پنجم از نظر کاربران در مورد قیمت طلا در ایران:
خریداران در این قیمتها بازنده واقعی بازار هستند هفته آینده از یکشنبه به بعد بازار کاهشی طلا را مشاهده کنید.

بند ششم از نظر کاربران در مورد قیمت طلا در ایران:
بیچاره شدیم این همه صبر کردیم برجام هم که به تعویق افتاد فعلاً توافقی در کار نیس و ما هم از غافله جا موندیم.

تمام نظرات ذکر شده برای پیش بینی قیمت طلا در بازار در چند ساعت گذشته در زمان نگارش این مقاله اعلام شده است. همانطور که ملاحظه می‌کنید، کاربران بازار دید مناسبی نسبت به روند قیمت طلا نداشته و روند آن را بیشتر منوط به شرایط توافقات هسته‌ای می‌دانند. از این رو هم خریداران و هم فروشندگان در حال حاضر دست نگه داشته‌اند. البته نتیجه‌ای که می‌توان از صحبت‌های این عزیزان استخراج کرد به شرح زیر است:

 1. قیمت طلا در دراز مدت در ایران روند صعودی خواهد داشت.
 2. در بازه‌های چند ماهه حتی در صورت توافق برجام نیز شاهد افزایش قیمت طلا خواهیم بود و در صورت نزولی شدن نیز همه چیز موقتی است.
 3. توافق هسته‌ای برجام می‌تواند به صورت موقت روند قیمت طلا را نزولی کند.
 4. در صد بالایی از کاربران منتظر نزول قیمت طلا بعد از توافقات هسته‌ای هستند تا در یک فرصت مناسب برای خرید اقدام نمایند.

پیش بینی قیمت طلا فردا

پیش بینی قیمت طلا فردا با توجه به تمام نظرات و فاکتورهایی که مرور کریم، می‌تواند به صورت تعادلی باشد. از یک طرف طولانی شدن مذاکرات این عقیده را برای برخی به دنبال داشته که دیگر نتایج آن بر قیمت طلا بی‌تأثیر خواهد بود.  از طرف دیگر نیز در دو سه روز گذشته روند قیمت طلا به شدت صعودی بوده است. به طوری که برخی از طلا فروشان تا ساعت‌هایی بعد از بامداد نیز به فعالیت خود ادامه می‌دادند. این موضوع نشان می‌دهد که پیش بینی قیمت طلا فردا می‌تواند با یک افت ملایم همراه باشد. البته این افت و خیزها به صورت کلی بازار طلا را احاطه کرده‌اند و تصمیم گیری برای خرید و فروش این فلز گرانبها در ایران به دو مورد مهم بستگی خواهد داشت:

 • در درجه اول افرادی که به صورت بلند مدت و در بازه‌های زمانی بالای ۱ سال روی طلا سرمایه گذاری می‌نمایند، رأی به خرید آن داده و در حال خرید هستند.
 • افرادی که کوتاه مدت‌تر مثلاً در بازه‌های زمانی چند ماهه، چند هفته‌های و حتی چند روزه در بازار طلا معامله می‌کنند، خرید و فروش خود را منوط به تفاوت هسته‌ای قرار داده‌اند.

پیش بینی قیمت طلا فردا می‌تواند تحت تاثیر افراد نوسان گیری باشد که در دو سه روز گذشته سود خوبی را به دست آورده و به دلیل عدم ثبات در بازار تمایل خواهند داشت که با همین سود خوب معاملات خود را ببندند. به همین دلیل است که می‌توان یک افت ملایم را در روزهای آتی برای قیمت طلا در نظر گرفت.

پیش بینی قیمت طلا برای هفته آینده

پیش بینی قیمت طلا برای هفته آینده در ایران یک روند رنج را نشان می‌دهد. در هفته گذشته با افزایش قیمت در بازار طلا همراه بودیم. البته هنوز بازار نشانی از شروع یک افت جدید را در قیمت طلا ندارد. اما با توجه به مقاومت‌های پیش روی قیمت طلا، در هفته آتی نباید خیلی شاهد رشد قیمت این فلز در ایران باشیم. به همین دلیل است که بسیاری از خریداران نیز دست نگه داشته‌اند.

پیش بینی قیمت طلا تا پایان سال

پیش بینی قیمت طلا تا پایان سال نشان از یک افت قیمتی و در انتهای سال شروع برای یک صعود دارد. با به سرانجام رسیدن توافقات هسته‌ای که به نظر ممکن می‌رسد، افت قیمت طلا در یک محدوده مشخص شروع خواهد شد. اما پیش بینی قیمت طلا تا پایان سال نشان می‌دهد که این افت قیمت قبل از به پایان رسیدن سالی که در آن هستیم، به پایان رسیده و باید منتظر افزایش قیمت‌ها در آن نیز باشیم.

نمودار قیمت طلا در سال ۹۹ و ۱۴۰۰

شکل زیر نمودار قیمت طلا در سال ۱۳۳۹۹ و سال ۱۴۰۰ تا به امروز را نشان می‌دهد. با استفاده از این نمودار بهتر می‌توان برای پیش بینی قیمت طلا در ایران تا پایان سال اقدام کرد. همانطور که می‌بینید نمودار طلا از شروع سل ۹۹ وارد یک روند صعودی جذاب و با شیب زیاد شده است. پرچم اول اوج قیمت طلا در دو سال گذشته و اوج قیمت طلا در تاریخ ایران را نشان می‌دهد. جایی که در اواخر مهر ماه سال ۹۹ قیمت طلا به بالای ۱۵۰۰۰۰۰ تومان رسید. بعد از این نزول قیمت طلا را شاهد هستیم که تا به امروز ادامه داشته است.

پرچم دوم روزهای انتهایی سال ۹۹ را نشان می‌دهد که قیمت همچنین با وجود گذشت ۵ ماه نزول خود را به پایان نرسانده و روند خود را در جهت نزول ادامه داده است. اتفاقی که به تازگی نشانه‌هایی از آن دیده می‌شود.

تحلیل تکنیکال طلا

اگر در مقالات گذشته نیز با ما همراه بوده باشید، شباهت‌های قابل توجهی میان نمودار قیمت طلا در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ با نمودار شاخص بورس مشاهده می‌نمایید. شاخص بورس نیز از اواخر مرداد ۹۹ وارد یک روند نزولی شد که تا کنون ادامه داشته است. شاخص بورس ایران نیز در روز‌های گذشته نشانه‌هایی برای شروع یک روند صعودی را دارد. به همین دلیل در بندهای قبلی اشاره کردیم که قیمت طلا در ایران از سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس نیز تاثیر می‌پذیرد. البته این تأثیرها به صورت دو طرفه است.

نمودار قیمت طلا در ۱۰ سال گذشته

بررسی داده‌های گذشته برای پیش بینی قیمت طلا در ایران اهمیت بسیار زیادی دارد. نمودار زیر تاریخچه نمودار قیمت طلا در ایران را نشان می‌دهد. متأسفانه اطلاعات قبل از سال ۱۳۹۲ با اعتبار کمی همراه بوده و به همین دلیل نمودار قیمت طلا را بعد از این سال در شکل زیر نمایش داده‌ایم. روی نمودار قیمت طلا در ۱۰ سال گذشته تاریخ‌هایی را برای شما علامت گذاری کرده‌ایم که در آنها قیمت طلا نسبت به تاریخ قبلی دو برابر شده است. کف قیمتی طلا در سال ۱۳۹۲ روی عدد حدود ۸۵۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. برای رسیدن قیمت به دو برابر این عدد یعنی حدود ۱۷۰۰۰۰ تومان کاربران باید چیزی حدود ۴ سال و تا اوایل سال ۱۳۹۷ صبر می‌کردند. مدت زمانی که در مقایسه با جهش‌های امروزه در قیمت طلا می‌تواند تبدیل به یک انقلاب در قیمت این فلز باشد.

تحلیل تکنیکال طلا

جالب است که قیمت طلا دومین مرتبه‌ای که از عدد ۱۷۰۰۰۰ تومان دو برابر شده در همان سال ۹۷ بوده است و در عرض کمتر از ۴ ماه شاهد رسیدن قیمت به ۳۴۰۰۰۰ واحد بوده‌ایم. هر چند در سال ۹۷ افت و خیزهای بسیار زیادی را در قیمت طلا شاهد بودیم، اما دو برابر شدن قیمت آن این بار برای ۴ ماه نشان از اتفاقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد که در آن سال‌ها در ایران رخ داده است.

نمودار هم چنین نشان می‌دهد که در حال حاضر در یک نزول بزرگ در قیمت طلا هستیم که کمتر در تاریخ آن شاهد بوده‌ایم و این نزول می‌تواند یکی از بزرگترین افت‌های قیمت طلا در ایران باشد. در ادامه با بررسی نمودار قیمت طلای جهانی چنین نزول‌هایی را در قیمت طلا در جهان بیشتر بررسی خواهیم نمود.

قیمت طلا رو به افزایش است یا کاهش؟

در بخش آموزش پیش بینی قیمت طلا و در تعریف خط روند ذکر کردیم که بسته به بازه زمانی در نظر گرفته شده، روند قیمت طلا ممکن است شرایط متفاوتی را داشته باشد. در حال حاضر قیمت طلا بعد از یک دوره صعود بسیار بزرگ در نیمه اول سال ۹۹ وارد یک کانال نزولی شده که این کانال تا کنون ادامه داشته است. هر چند نشانه‌هایی از صعود دوباره قیمت طلا را شاهد هستیم، اما در حال حاضر این صعود تثبیت نشده و قیمت طلا در حال حاضر طبق اغلب نظارت کاربران در یک روند نزولی و اصلاحی قرار دارد. هر چند در چند هفته آتی باید منتظر معلوم شدن کامل بازار قیمت طلا در ایران باشیم.

تأثیرپذیری قیمت طلا از قیمت دلار در بازار ایران نشان می‌دهد که این بازار نیز مانند بازار دلار باید روند صعودی به وجود بگیرد. از این رو در دراز مدت قیمت طلا روند افزایشی خواهد داشت. تنها راه ممانعت از این صعود یک انقلاب بزرگ اقتصادی است که کشور ما در حال حاضر اصلاً زیرساخت‌های لازم برای آن را نیز ندارد. شروع ساخت چنین زیرساخت‌هایی از همین امروز به بیش از دو دهه زمان لازم دارد که چنین رویه ایی را نیز در رفتار دولت شاهد نیستیم. به همین دلیل می‌توان روند قیمت طلا را در دراز مدت رو به افزایش در نظر گرفت.

جدیدترین پیش بینی قیمت طلا در ایران

جدیدترین پیش بینی قیمت طلا در ایران نشان از وابستگی شدید روند به برجام دارد. متأسفانه در ماه‌های گذشته شاهد افزایش قیمت بسیار شدید قیمت طلا در ایران بوده‌ایم. به نحوی که قیمت این فلز در چند سال برای چندمین بار متوالی دو برابر شده است. این موضوع هر چند ممکن است به مذاق برخی از افراد خوش آمده باشد، اما برای کاربران عادی که هزینه‌های زندگی خود را نیز به سختی تأمین می‌نمایند، تبدیل به یک چالش بزرگ شده است. بسیاری از کاربران حتی برای گذران زندگی و تأمین نیازهای مالی خود برای رهن و اجاره منزل مجبور به فروش طلاهای زینتی خود نیز شده‌اند. اتفاقی که می‌تواند در سال‌های آتی عواقب بسیار بدی را روی اقتصاد ایران به دنبال داشته باشد.

کاهش شدید سرمایه‌های نقدی باعث شده تا در چند ماهه اخیر با وجود افت قیمت طلا، شاهد کمترین میزان معاملات در این بازار باشیم. حجم معاملات به شدت کاهش یافته و اکثریت مردم توان ورود به بازار طلا  و سرمایه گذاری در آن را ندارند. اکثر کاربران نیز امید خود را نسبت به اوضاع این بازار حداقل برای کوتاه مدت به برجام بسته‌اند. جایی که انتظار می‌رود تا با توافق آن، شاهد تعدیل قیمت در طلا و حتی دلار باشیم. البته اگر دلالان بازار و کسانی که سرمایه‌های هنگفتی در این بازارها دارند، اجازه چنین امری را بدهند.

پیش بینی قیمت طلا در ایران تحت تاثیر انس جهانی

قیمت طلای جهانی نیز در ماه‌های گذشته در یک روند نزولی قرار گرفته است. هر چند در بازه‌های زمانی مختلف شاهد افزایش‌های چشم‌گیری نیز در قیمت طلای جهانی بوده‌ایم، اما قیمت این فلز گرانبها در بازار جهانی نیز نموداری مشابه با قیمت طلا در ایران داشته است. این موضوع نشان از تأثیرگذاری کامل قیمت طلا در ایران از قیمت انس جهانی دارد. به همین دلیل کاربرانی که به دنبال پیش بینی قیمت طلا در ایران هستند، در کنار بررسی قیمت دلار در بازار لازم است تا تحلیلی از قیمت طلای جهانی نیز داشته باشند. در بخش بعدی با بررسی و پیش بینی قیمت طلای جهانی شما را هر چه بیشتر با نکات مربوط به آن آشنا خواهیم نمود.

اما به صورت کلی می‌توان با یک رابطه ساده در کنار پیش بینی قیمت طلا در ایران با استفاده از قیم انس جهانی حباب طلا را نیز تشخیص داد. برای این منظور طبق فرمول زیر عمل کنید:

قیمت طلای جهانی در حال حاضر = ۱۸۲۸ دلار

قیمت دلار در بازار آزاد ایران در حال حاضر: ۲۵۵۹۰ تومان

 با در نظر گرفتن دو قیمت بالا می‌توانید قیمت طلای جهانی را به تومان حساب کنید.

قیمت طلای جهانی به تومان = ۱۸۲۸ * ۲۵۵۹۰ = ۴۶۷۷۸۵۲۰ تومان

اشاره کردیم که انس جهانی معادل با ۳۱.۱ است. بنابراین:

قیمت ۱ گرم طلای جهانی به تومان برابر است با:

equation.pdf

با این بررسی پر واضح است که در لحظه باید قیمت طلا در بازار ایران ۱۵۰۴۱۳۲ تومان باشد. اگر قیمت طلا زیر این عدد بود، بایستی در کوتاه مدت شاهد افزایش قیمت طلا باشیم و اگر قیمت طلا بالای این عدد بود، باید در کوتاه مدت شاهد کاهش قیمت طلا در بازار ایران باشیم. در همین لحظه قیمت طلا در بازار ایران ۱۴۶۰۹۰۰ است که نشان از پایین بودن قیمت آن نسبت به قیمت جهانی دارد و باید منتظر افزایش لحظه‌ای قیمت طلا در روز آتی باشیم. البته باید متذکر شویم که کاربران باید به لحظه این محاسبات را انجام دهند. زیرا هم قیمت طلای جهانی و هم قیمت دلار در بازار ایران دائماً در حال نوسان می‌باشند.

احتمال کاهش قیمت طلا

در بندهای قبلی احتمالاً روند قیمت طلا را مورد بررسی قرار دادیم. صحبت از احتمال کاهش قیمت طلا می‌تواند دو جنبه مختلف داشته باشد. در وهله اول رسیدن آن به قیمت‌های بسیار پایین‌تر از قیمت فعلی که اصلاً منطقی به نظر نمی‌رسد. اما افت محدود قیمت طلا در روزها و هفته‌های آتی امکان پذیر است. به دلیل شرایطی که بازار و کاربران انتظار آن را بعد از برجام می‌کشند، در صور به وقوع پیوستن این توافق می‌توانیم شاهد کاهشی بودن قیمت طلا باشیم .البته این موضوع حتی در صورت وقوع نیز به نظر موقتی خواهد بود و مانند یک مسکن چند صباحی قیمت طلا را به سمت پایین خواهد کشاند. قیمت طلا در بازار ایران مانند قیمت دلار روند گاوی را دنبال می‌نماید.

پیش بینی قیمت طلا در ایران توسط کارشناسان و اقتصاد دانان

برای حسن ختام این بخش از پیش بینی قیمت طلا در ایران، سعی داریم تا نظرات برخی از کارشناسان و اقتصاد دانان را درباره این موضع با شما در میان بگذاریم. هر چند باز باید تأکید کنیم که این نظرات و تحلیل‌ها نباید عاملی برای تصمیم گیری شما عزیزان برای خرید و فروش باشد.

پیش بینی قیمت طلا در ایران توسط نایب رئیس دوم اتحادیه طلا

در هفته‌های گذشته حتی در زمان افزایش قیمت طلا شاهد افت محسوس حجم معاملات در ایران بازار بودیم. این موضوع می‌توان از کم شدن میزان نقدینگی مردم به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها در سایر کالاها در ایران باشد. در هفته‌های آتی نیز به سرانجام رسیدن توافقات برجام می‌تواند یک روند نزولی دیگر بر قیمت طلا تحمیل نماید. کشتی‌آرای با پیش بینی قیمت طلا در روز‌های آینده بیان کرد: همانطور که گفته شد انتظار نوسان زیادی در قیمت طلا و سکه نداریم اما در کل همه چیز به تصمیمات نشست برجام بستگی دارد و با توجه به مبهم بودن این موضوع، پیش‌‌بینی آینده بازار‌ها راحت نیست؛ طبق معمول اگر خبر مثبتی منتشر شود قیمت طلا و سکه هم کاهش خواهد یافت و بالعکس.

برخی دیگر از کارشناسان نیز با توجه به اینکه سایر بازارهای مالی در ایران با افت قابل توجهی روبرو شده است، نظر به این دارند که طلا می‌تواند در ماه‌های آینده به دلیل قابلیت اعتماد بیشتر روی آن روند صعودی به خود بگیرد. هر چند مذاکرات برجام عاملی تاثیر گذار در این بازار است، اما به نظر روند طولانی مدت قیمت طلا یک روند صعودی خواهد بود.

پیش بینی قیمت طلای جهانی

 • پیش بینی تکنیکال قیمت طلای جهانی
 • پیش بینی فاندامنتال قیمت طلای جهانی
 • نمودار قیمت طلای جهانی در سال جاری
 • پیش بینی قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ و ۱۰ سال آینده

پیش بینی تکنیکال قیمت طلای جهانی

با توجه به اینکه پیش بینی قیمت طلا در ایران کاملاً متأثر از روند قیمت طلای جهانی است، لازم دانستیم تا به صورت کامل و جامع به بررسی و پیش بینی قیمت طلای جهانی بپردازیم. در ادامه در ابتدا تمام تکنیک‌های تکنیکالی را روی نمودار قیمت طلای جهانی پیاده‌سازی خواهیم نمود و سپس با بررسی فاکتورهای بنیادی و همچنین نظرات سایر کارشناسان به صورت جامع و کامل به بررسی روند قیمت طلای جهانی می‌پردازیم.

شکل زیر نمودار طلای جهانی در زمان نگارش این مقاله است. همان‌طور که می‌بینید دقیقاً مطابق با نمودار قیمت طلا در ایران نمودار طلای جهانی نیز بعد از یک صعود قدرتمند در سال‌های گذشته و رسیدن به اوج قیمتی خود، با یک نزول همراه شده است. نزول که مدت زیان قابل توجهی هم از شروع آن می‌گذرد. در حال حاضر اما نمودار قیمت طلا موفق به شکستن خط روند نزولی خود شده است. البته این خط روند قبلاً یک بار شکسته شده و شکسته شدن دوباره آن می‌تواند نشانه‌ای برای صعودی شدن قیمت طلا داشته باشد. در حال حاضر قیمت با مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه خود نیز درگیر است و در صورتی که موفق به شکست همزمان خط روند و همچنین مووینگ اوریج خود شود، برای کوتاه مدت هم شده باید قیمت طلا را صعودی بدانیم.

تحلیل تکنیکال انس

پیش بینی قیمت طلای جهانی با حمایت‌ها و مقاومت‌ها

در شکل زیر که به صورت آموزشی ترسیم شده است، می‌توانید حمایت‌ها و مقاومت‌های پیش روی قیمت طلای جهانی را مشاهده کنید. در مسیر صعود قیمت، سه مقاومت بزرگ که به ترتیب از پایین به بالا بزرگتر و مهم‌تر نیز می‌شوند، قرار دارند. هر کدام از این مقاومت‌ها می‌تواند تبدیل به یک نقطه برگشت برای قیمت طلای جهانی باشد. همچنین در روند نزولی نیز بزرگترین حمایت پیش روی قیمت طلا نیز در نزدیکی آن قرار دارد که از دست رفتن آن می‌تواند منجر به یک نزول بزرگتر برای طلا در هفته‌های آتی شود. در ادامه با تشریح سایر روش های پیش بینی قیمت طلای جهانی و تطابق آنها با این حمایت و مقاومت‌ها می‌توانید دید بهتری نسبت به آینده قیمت طلا در جهان داشته باشید.

تحلیل تکنیکال انس

پیش بینی قیمت طلای جهانی با ابر ایچیموکو

شکل زیر به خوبی نشان می‌دهد که قیمت در روزها و هفته‌های گذشته بارها و بارها با ابر ضخیم ایچیموکو برخورد داشته و نتوانسته از آن عبور کند. اما در شرایط فعلی در قسمت نازک ابر قرار دارد. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای افزایشی شدن قیمت طلا در روزهای آتی باشد. با توجه به شکننده بودن ابر ایچیموکو در این لحظه‌ای که قیمت در آن قرار دارد، خیلی بعید نیست که در روزهای آتی شاهد شکسته شدن ابر ایچیموکو باشیم.

تحلیل تکنیکال انس

پیش بینی قیمت طلای جهانی با فیبوناچی ریتریسمنت

در شکل زیر سعی کرده‌ایم تا ابزار فیبوناچی ریتریسمنت را برای پیش بینی قیمت طلای جهانی روی نمودار استفاده کنیم. همان‌طور که ملاحظه می‌کندی قیمت یک بار درصدهای فیبوناچی را تا ۶۱.۸ درنوردیده و اکنون شروع دوباره روند صعودی آن می‌تواند قیمت را تا نسبت ۷۸.۲ بالا بکشاند. شرایطی که حمایت‌ها و مقاومت‌ها، شکسته شدن خط روند، شکسته شدن مووینگ اوریج ۱۰۰ روزه و شکسته شدن ابر ایچیموکو نیز آن را تائید می‌نمایند.

تحلیل تکنیکال انس

پیش بینی قیمت طلای جهانی با استفاده از الگوهای هارمونیک

در شکل زیر از نمودار قیمت طلای جهانی ابزار فیبوناچی اکستنشن را روی نمودار طلا پیاده‌سازی کرده‌ایم. این ابزار همچنین در نسبت ۱۰۰ درصد خود الگوی هارمونیک AB = CD را ترسیم می‌نماید. این موضوع نشان از این دارد که هدف قیمتی نسبت ۱۰۰ درصد فیبو اکستنش می‌تواند یک نقطه برگشتی برای روند صعودی فعلی قیمت طلای جهانی باشد.

تحلیل تکنیکال انس

پیش بینی فاندامنتال قیمت طلای جهانی

برای اینکه پیش بینی قیمت طلای جهانی را بر اساس فاکتورهای مؤثر بر آن نیز بسنجیم، سراغ عوامل مؤثر بر قیمت دلار جهانی رفته‌ایم. شاخص دلار در یک روند نزولی خیلی بزرگ قرار دارد. اما در چند هفته گذشته یک روند صعودی را دنبال کرده که به نظر به انتهای این روند نزدیک شده است. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای افت قیمت دلار در روزهای آتی بوده و در نتیجه افزایش قیمت طلا را تائید کند. البته هر دو این روندها هم برای شاخص دلار و هم برای قیمت طلای جهانی خیلی طولانی مدت نیستند و برای بازه‌های زمانی چند هفته‌ای می‌باشند. در ادامه با بررسی برخی از عوامل بنیادی موجود اقدام به پیش بینی قیمت طلای جهانی برای ماه‌های پیش رو می‌کنیم که می‌تواند جهت دهنده به روند قیمت این فلز باشند.

 • دولت جدید آمریکا صریحاً اعلام کرده که برای جبران ضررهای مالی ناشی از کرونا به دنبال اجرای طرحهای محرک مالی است. طرح‌هایی مانند چاپ پول می‌تواند از جمله این محرک‌ها باشد نتیجه چنین فعالیتی در نهایت منجر به افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ خواهد شد.
 • همچنین بانک فدرال آمریکا برای سال‌های پیش رو تصمیم به اعلام نرخ بهره بسیار کم کرده است. نرخ بهره کم نیز همانطور که اشاره کردیم می‌تواند عاملی برای افزایش قیمت طلا در سال جاری باشد.
 • همچنین بررسی روند حرکت و ارزش دلار آمریکا نیز نشان می‌دهد که باید در سال جاری شاهد افت ارزش آن باشیم. با توجه به اینکه طلا و دلار آمریکا رابطه معکوس با یکدیگر دارند، بروز این اتفاق نیز نشانه دیگری برای افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ است.
 • مهار ویروس کرونا و شروع حرکات اقتصادی در کشورهای مختلف جهان عاملی منفی روی قیمت طلا است و می‌تواند آن را به سمت پایین سوق دهد.
 • افزایش قیمت کالاها، افزایش بدهی‌های آمریکا و مواردی از این دست نشان از بالاتر رفتن نرخ تورم در این کشور دارد. این موضوع نیز عاملی محرک برای قیمت طلا خواهد بود. پیش بینی قیمت طلای جهانی با این آیتم نیز نشان از افزایشی بودن آن در سال جدید خواهد بود.
 • شدید شدن نمونه‌های جدید ویروس کرونا و عدم امکان کنترل آنها می‌تواند باعث یک جهش قیمتی در طلا باشد.
 • عمل کردن واکسن‌ها در دنیا می‌توان عاملی برای به پایین کشیدن قیمت طلا باشد.

نمودار قیمت طلای جهانی در سال جاری

شکل زیر نمودار قیمت طلای جهانی را از ابتدای سال ۲۰۲۰ تا کنون نشان می‌دهد. ملاحظه می‌کنید که شرایط حرکت قیمت طلای جهانی دقیقاً مشابه با قیمت طلا در ایران حرکت کرده است. پر واضح است که این دو کاملاً متأثر از یکدیگر نوسان کرده و تمام تحلیل‌های ارائه شده برای قیمت طلا در ایران و تحلیل قیمت طلای جهانی می‌توانند برای یکدیگر نیز درست باشند.

تحلیل تکنیکال انس

پیش بینی قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ و ۱۰ سال آینده

سال ۲۰۲۰ سال بسیار خوبی برای قیمت طلای جهانی بود. قیمت این فلز در سال ۲۰۲۰ یک رکود تاریخی جدید به ثبت رساند. از میانه‌های سال ۲۰۲۰ بود که شاهد شروع روند نزولی قیمت طلا بودیم و افت قیمت آن را شروع شد. سال ۲۰۲۱ برای قیمت طلا یک سال نزولی آغاز شد و تا کنون این روند ادامه داشته است. اما نمودار قیمت طلای جهانی نشان می‌دهد که این فلز قدرت خود را دوباره جمع کرده و برای ادامه سال ۲۰۲۱ می‌توانیم انتظار روند صعودی را برای آن داشته باشیم. با توجه به اینکه کرونا هنوز از جهان رخت برنبسته و هر روز هم خبرها از به وجود آمدن مدل‌های جدید آن دارد، در صورت ادامه دار شدن این موضوع ممکن است جهش قیمتی حتی قوی تری نسبت به سال ۲۰۲۰ در طلا شاهد باشیم.

بسیاری از اتفاقات ناشی از ویروس کرونا روی اقتصاد کشورهای مختلف هنوز خود را نشان نداده و دولت‌ها با کارهایی مانند چاپ پول و مواردی از این دست سعی کرده‌اند تا مشکلات مالی خود را کنترل نمایند. به نمایش در آمدن این مشکلات اقتصادی در سال ۲۰۲۱ ممکن است یک جهش بزرگ را برای قیمت طلا به دنبال داشته باشد. پیش بینی قیمت طلای جهانی در سال ۲۰۲۱ به نظر مثبت است.

پیش بینی سایت Primexbt برای قیمت طلا در ۱۰ سال آینده مطابق با جدول زیر است:

سال

قیمت طلای جهانی به دلار

۲۰۲۱

۲۵۰۰

۲۰۲۲

۳۰۰۰

۲۰۲۳

۳۴۴۹

۲۰۲۴

۴۷۲۱

۲۰۲۵

۵۰۱۲

۲۰۳۰

۸۷۳۲

منابع اطلاعاتی برای پیش بینی قیمت طلای جهانی

سایت‌هایی که در این بخش معرفی می‌کنیم، در جنبه‌های مختلفی می‌توانند شما را برای پیش بینی قیمت طلای جهانی یاری سازند. برخی از آنها جنبه آموزشی دارند، برخی تحلیل‌ها و پیش بینی هایی در دسترس شما قرار می‌دهند و برخی نیز شرایط لازم برای پیش بینی قیمت این فلز را در اختیار شما قرار می‌دهند. مهم‌ترین و بهترین سایت‌ها برای تحلیل  ارزیابی قیمت طلای جهانی به شرح زیر هستند:

 • سایت تحلیلی TradingView
 • سایت تحلیلی Dailyfx
 • سایت تحلیلی FXStreet
 • سایت آموزشی Babypips
 • سایت خبری Forexfactory

منابع اطلاعاتی برای پیش بینی قیمت طلا در ایران

برای تحلیل هر چه بهتر و دسترسی به اطلاعات دست اول درباره بازار طلا در ایران نیز می‌توانید از سایت‌های زیر کمک بگیرید:

 • سایت اتحادیه طلا و جواهر ایران
 • سایت خبری اقتصاد نیوز
 • سایت خبری اقتصاد آنلاین
 • سایت خبری و آموزشی طلا نیوز
 • مقالات سایت کانون بورس

دانستنی‌هایی درباره قیمت طلا و پیش بینی آن

 • آیا قیمت طلا افزایش خواهد یافت؟
 • وقتی قیمت طلای جهانی ثابت است، چگونه قیمت طلا در ایران نوسان دارد؟
 • آینده قیمت طلا
 • چارت رایگان طلا
 • کانال پیش بینی قیمت طلا
 • طلا مهم است یا بیت کوین؟
 • آیا بازار طلا همان بازار سکه است؟

آیا قیمت طلا افزایش خواهد یافت؟

طلا یک فلز گرانبها و با ارزش در میان همه کاربران جهانی است. به همین دلیل اعتماد روی آن بالا بوده و همیشه یکی از گزینه‌های سرمایه گزاری کاربران جهانی نیز می‌باشد. ثروتمندترین افراد نیز که سرمایه‌های بسیار زیادی در بازار بورس و سهام شرکت‌های مختلف دارند،‌بخش قابل توجهی از سرمایه‌های خود را با خرید طلای فیزیکی پس انداز کرده‌اند. همه این موارد نشان از این دارد که کاربران در دنیا یک دید مثبت نسبت به طلا دارند. دیدی که حتی با کاهش‌های دوره‌ای قیمت طلا نیز تخریب نشده و همچنان به شرایط قبلی خود ادامه می‌دهد. با همین دلایل قیمت طلا در جهان در بازه‌های زمانی طولانی مدت روند افزایشی داشته است.

وقتی قیمت طلای جهانی ثابت است، چگونه قیمت طلا در ایران نوسان دارد؟

قیمت طلا به دلار آمریکا سنجیده شده و همیشه در همه جای دنیا مقداری برابر است. از این رو نباید فرقی داشته باشد که شما از کجا اقدام به خرید لا کنید. اما در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که قیمت طلای جهانی ثابت است ولی قیمت طلا در ایران با افت و خیز همراه می‌شود. یا قیمت طلای جهانی روند کاهش دارد، اما قیمت طلا در ایران با افزایش روبرو است. این موضوع با اصول گفته شده درباره پیش بینی قیمت طلا در ایران با تناقض‌هایی همراه می‌شود.

دلیل همه این چالش‌ها و تناقض‌ها در بازار طلا در ایران تاثیر یک عامل قدرتمند دیگر به نام قیمت دلار در بازار آزاد است. قیمت دلار نقش تعیین کننده‌ای در قیمت طلا دارد. از این رو در کنار بررسی نوسان قیمت طلای جهانی باید به نوسان قیمت دلار در بازار ایران نیز دقت شود.

طلا برای سرمایه گذاری بهتر است یا سکه؟

یکی از پرسش ها و چالش های بسیار مهمی که برای سرمایه گذاران در بازار طلا پیش می‌آید انتخاب میان سرمایه گذاری در طلا با سکه است. خیلی از کاربران بر این باور هستند که سرمایه گذاری در بازار طلا نمی تواند پتانسیل سوددهی خیلی زیادی داشته باشد و برخی نیز بازار سکه و یک بازار بسیار پر ریسک می‌دانند و سرمایه‌گذاری در آن را خیلی مناسب نمی پندارند. برای اینکه توانسته باشیم تا یک دیدگاه کامل و دقیق برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی ایران برای شما ایجاد کنیم لازم دانستیم که ها یک مقایسه منطقی میانه سرمایه گذاری در بازار طلا و بازار سکه انجام دهیم و در نهایت با یک نتیجه گیری توصیه خود را برای شما عزیزان داشته باشیم.

 • نکته اول این مقایسه این است که بازار طلا و بازار سکه دو بازار مالی کاملاً متفاوت با یکدیگر هستند و نوسانات قیمت آنها به هیچ وجه یکسان نیست. این نکته از این جهت اهمیت دارد که خیلی از کاربران تفاوتی میان بازار طلا و بازار سکه قائل شده و تصور می نمایند که این دو بازار به صورت همسو در حال حرکت هستند.
 • به عنوان نکته دوم باید اشاره داشته باشیم که نوسانات قیمت سکه به مراتب بیشتر از نوسانات قیمت طلا است. در بازار سکه ممکن است شما در یک بازه زمانی بسیار کوتاه مدت شاهد نوسانات بسیار زیادی باشید که این امر می‌تواند باعث ایجاد تفاوت قابل توجهی در میزان سرمایه های شما شود.
 • آمارها نشان می‌دهد که میزان سوددهی بازار سکه در چند سال گذشته به مراتب بیشتر از میزان سوددهی بازار طلا بوده است. این امر به دلیل نوسانات بسیار زیادی هست که سکه در کشور ما دارد.

به صورت کلی سرمایه گذاری در بازار طلا ایمنی بیشتری دارد و در عوض خرید و فروش سکه می‌تواند سود بیشتری را برای کاربران البته با ریسک بالاتر به دنبال داشته باشد. توصیه ما برای انتخاب سرمایه گذاری در بازار طلا و بازار سکه این است که اگر هنوز به تجربه بسیار زیادی در امر سرمایه‌گذاری نرسیده و در ابتدای کار هستید بازار طلا را برای این امر انتخاب نمایید. با گذشت زمان و کسب تجربه بیشتر امکان ورود به بازار سکه نیز برای شما فراهم خواهد شد و می توانید بخشی از سرمایه های خود را به بازار سکه انتقال دهید.

به صورت کلی اما نباید هیچ گونه محدودیتی برای سرمایه‌گذاری خود قرار داده و حتماً از روش های مختلف و بازارهای مختلف برای سرمایه گذاری انتخاب کنید تا در نهایت مطمئن ترین روش سرمایه گذاری برای شما رقم بخورد.

طلا یا بورس؟

همچنین لازم است تا در کنار معرفی نحوه تحلیل و پیش بینی قیمت طلا مقایسه میان این بازار با بازار بورس نیز داشته باشیم. بازار بورس نیز یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در میان کاربران ایرانی محسوب می‌شود و بخش قابل توجهی از سرمایه گذاران به دنبال انتقال سرمایه های خود به این بازار هستند. انتخاب میان سرمایه گذاری بر روی بازار طلا یا بازار بورس نیز بایستی بر اساس شرایط این دو بازار و همچنین روحیات خود سرمایه‌گذاران انجام پذیرد.

به صورت کلی در کشور ما بازار بورس در ده سال گذشته پربازده‌ترین بازار سرمایه بوده و درصد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران کشور نیز در این بازار مشغول به فعالیت هستند. هر چند سرمایه گذاری در بازار بورس نیز ممکن است کاری را به دنبال داشته باشد اما با این حال با توجه به امکان استفاده از روش‌های مدیریت سرمایه و کاهش ریسک این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا بتوانید معاملات مطمئنی را در بازار بورس برای خود رقم بزنید.

معامله گری در بازار بورس نیاز به کسب تجربه لازم و همچنین سپری کردن دوره های حرفه ای آموزشی دارد. اگر شما با تحلیل تکنیکال بورس و یا تحلیل فاندامنتال بورس آشنا نباشید عملاً سرمایه‌گذاری در این بازار ممکن است برای شما بسیار خطر آفرین باشد. در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که سرمایه‌گذاران به دلیل نداشتن آگاهی های لازم بخش قابل توجهی از سرمایه های خود را در بازار بورس از دست می‌دهند. مقایسه میان بازار بورس و بازار طلا نیز تقریباً شرایط مشابهی برای هر دو بازار رقم می‌زند. با این حال برای کسانی که به تجربه و دانش کافی برای تحلیل نمودارهای مختلف رسیده باشند سرمایه گذاری در بازار بورس ممکن است کم خطر تر و با ریسک پایین تر باشد. البته خرید و نگهداری طلا برای طولانی مدت نیز یکی از روش های ایده‌آل و کم خطر سرمایه گذاری برای کاربران ایرانی است.

طلا یا فارکس؟

مقایسه بعدی که برای بازار طلا باید انجام دهیم بررسی شرایط آن با بازار فارکس است. کاربران و تریدر های ایرانی در یکی دو سال گذشته علاقه بسیار زیادی برای حضور در بازار فارکس از خود نشان داده و به دنبال استفاده از پتانسیل بسیار بالای این بازار برای رسیدن به سود هستند. مقایسه میان بازار طلا و بازار فارکس خیلی پیچیده نیست اما با این حال انتخاب میان آنها نیاز به بررسی های مختلف دارد.

در درجه اول باید یادآور شویم که بازار طلا یک بازار داخلی است و برای سرمایه گذاری در این بازار نیاز به حل چالش های خیلی پیچیده‌ای نخواهید داشت. در واقع شما می توانید بدون نیاز به هیچگونه چالش مبنی بر نقل و انتقال پول و به راحتی در بازار طلا سرمایه گذاری کرده و به دنبال رسیدن به سود در این بازار باشید. اما چنین شرایطی برای بازار فارکس وجود ندارد. به همین دلیل این موضوع تبدیل به یک مزیت بزرگ در مقایسه بازار طلا و بازار خارج شده و بسیاری از کاربرانی که نمی‌توانند ریسک‌های واریز و برداشت پول را به سرمایه های خود وارد سازند بازار طلا را نسبت به بازار فارکس تربیت خواهند داد.

جدای از موضوع مقایسه میان بازار طلا و بازار فارکس باید یادآور شویم که ریسک سرمایه گذاری در بازار فارکس بسیار بالا است. هر چند بازار فارکس پتانسیل سوددهی بسیار بالایی داشته و امکان رسیدن به سود های قابل توجه در این بازار آن هم در بازه های زمانی کوتاه مدت برای تریدر ها و معامله گران وجود دارد اما با این حال دقت کنید که رسیدن به چنین سودی نیاز به دانش و تجربه بسیار بالایی داشته و اکثریت معامله‌گران بازار فارکس در حال حاضر با ضرر های سنگین روبرو می شوند.

معامله گری در بازار فارکس برای کسانی که تجربه کافی در بازار بورس ایران و بازار طلا را داشته باشد نیز نمی‌تواند شرایط مناسبی باشد و این موضوع با چالش‌های بسیار زیادی همراه خواهد بود. به همین دلیل توصیه می کنیم که قبل از رسیدن به درک صحیحی نسبت به سرمایه گذاری در بازار فارکس به دنبال معامله گری در این بازار نباشید و حتماً از قبل شرایط لازم را برای داشتن معاملات موفق در این بازار در نظر بگیرید.

طلای فیزیکی بخریم یا طلای فارکس؟

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که درباره بازار طلا و شرایط سرمایه گذاری در آن باید بیان کنیم انتخاب میان خرید طلای فیزیکی با طلای فارکس است. طلای فارکس در واقع جفت ارز طلا و دلار آمریکا است که شما می‌توانید با سرمایه گذاری در روی این جفت ارز در بازار های زمانی کوتاه مدت به سود قابل توجهی برسید و حتی پتانسیل سوددهی این جفت ارز از بازار طلا نیز بیشتر خواهد شد. انتخاب میانه خرید طلای فیزیکی با طلا فارکس دقیقاً بایستی تحت تاثیر شرایطی باشد که در بند قبلی به آنها اشاره کردیم. هرچند خرید طلا فارکس به مراتب می تواند پتانسیل سوددهی بیشتری را برای معامله گران در این بازار به دنبال داشته باشد اما با این حال نمی‌توان ریسک های فوق العاده زیاده خرید این طلا را نادیده گرفت.

البته شایان ذکر است که خرید طلای فیزیکی نیز با چالش های خاص خود روبه‌رو بوده و نمی توان این نوع خرید و فروش و معامله گری را نیز بی خطر و بدون ریسک در نظر گرفت. کاربران تازه‌کار و افرادی که به دنبال یک سرمایه گذاری مطمئن و کم خطر هستند بهتر است به دنبال خرید طلای فیزیکی باشند زیرا خرید طلا فارکس ممکن است شرایط فوق العاده پیچیده برای سرمایه گذاری آنها ایجاد کند.

طلای فیزیکی بخریم یا طلای بورس؟

همچنین لازم است تا در بررسی شرایط قیمت طلا و معامله گری در این بازار به امکان خرید طلای بورس به ازای خرید طلای فیزیکی نیز اشاره داشته باشیم. در حال حاضر در بازار بورس برخی از نمادهای معاملاتی به صندوق‌های با پشتیبان طلا اشاره دارند که قیمت این صندوق ها متناسب با نوسانات قیمت طلا نوسان می نمایند. هرچند خرید طلای بورس به معنای خرید طلای فیزیکی نیست اما با این حال پتانسیل سوددهی به مراتب بیشتری در خرید طلا بورس وجود خواهد داشت و امکان رسیدن به سود های قابل توجه در بازه های زمانی کوتاه تر برای معامله گران به وجود می آید.

شایان ذکر است که معامله گری در طلای فارکس و خرید و فروش طلای بورس تقریباً نیاز به دانش تکنیکال و فاندامنتالی بسیار بیشتری نسبت به خرید طلای فیزیکی دارد. اگر شما در حال حاضر در دانش تحلیل تکنیکال بورس و تحلیل تکنیکال فارکس به قدرت کافی نرسیده‌اید بهتر است به دنبال سرمایه گذاری بر روی طلا فیزیکی باشید زیرا خطرات کمتری به دنبال داشته و در بازه های زمانی بلند مدت در قطعاً برای شما سودآوری خواهد داشت. اما خرید طلای بورس یا طلای فارکس در بازه های زمانی کوتاه مدت نیز ممکن است شرایط پیچیده‌ای برای شما ایجاد نماید.

آینده قیمت طلا

صحبت کردن درباره آینده‌های خیلی دور بیشتر شبیه به پیشگویی است تا پیش بینی قیمت طلا. تحلیل گران واقع بین تنها چیزی را به زبان می‌آورند که نمودارها و وقایع به آنها نشان می‌دهد. اینکه قیمت طلا در بازه‌های زمانی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده روند صعودی خواهد داشت، گفتاری است که بیشتر بر اساس حدس و گمان و البته شرایط فعلی این فلز گرانبها است. در حالی که در دراز مدت ممکن است شاهد اتفاقات بسیار زیادی در دنیا باشیم.

چارت رایگان طلا

پلتفرم‌ها و سایت‌های زیادی امکان مشاهده چارت طلا را برای کاربران فراهم آورده‌اند که با استفاده از آنها می‌توانید تحلیل‌های لازم را نیز روی طلا انجام دهید. البته چارت رایگان طلا نیز در دسترس است و شما می‌توانید با جستجوی همین عبارت به سایت‌ها ارائه دهنده این خدمات دسترسی داشته باشید و نیازی به پرداخت پول برای مشاهده این چارت ندارید.

کانال پیش بینی قیمت طلا

کانال پیش بینی قیمت طلا یا همان کانال تلگرامی پیش بینی قیمت طلا دردسری است که کاربران ایرانی هنوز هم با آن همراه هستند. هیچ کسی از این کانال‌ها به ثروت نرسیده و تمام سیگنال‌هایی ارائه شده در چنین کانال‌هایی بر اساس یک تحلیل ساده است از این رو توصیه می‌کنیم گه به جای اینکه به فکر استفاده از چنین کانالی‌هایی برای تحلیل قیمت باشید، خودتان آموزش‌های لازم را پشت شر گذاشته و اقدام به تحلیل قیمت نمایید.

طلا مهم است یا بیت کوین؟

طلا و بیت کوین دو پارامتر دیگری هستند که در سال‌های گذشته بارها و بارها مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. هر چند شباهت‌هایی هم میان بازار طلا و بیت کوین وجود دارد، اما این دو کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. بیت کوین یک ارز دیجیتال است و عملا هیچ چیز فیزیکی در آن وجود ندارد. در حالی که طلا نمود فیزیکی داشته و کاربران می‌توانند آن را بمانند یک فلز ذخیره نمایند. از این رو بهتر است این دو را از نظر ماهیت اصلی با یکدیگر مقایسه نکنید. البته برای اقدام برای سرمایه گذاری میان یکی از این می‌توانید اقدام به مقایسه نمودار هر یک کرده و در صورت مساعد بودن یکی را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایید.

آیا بازار طلا همان بازار سکه است؟

سکه مخصوص بازار ایران بوده و در بازارهای بین‌المللی تعریف نشده است. از این گذشته سکه مقدار مشخصی طلا است و از سایر فلزات نیز در ساخت آن استفاده شده است. معامله سکه در ایران به دلیل عرضه و تقاضای زیاد برای آن است. همیشه هم شاهد نوسانات بیشتری در قیمت سکه نسبت به ابزار طلا هستیم. بنابراین پاسخ این سؤال خیر است. بازار طلا و با بازار سکه کاملاً متفاوت است.

جمع‌بندی

سعی کردیم تا تمام مسائل و موارد مربوط به بازار طلا و همچنین پیش بینی قیمت طلا را مورد بررسی قرار دهیم. به معرفی ابزارها و روش های پیش بینی قیمت طلا پرداختیم. با استفاده از همان روش های بیان شده اقدام به تحلیل قیمت طلا در ایران و همچنین طلای جهانی نمودیم . در نهایت نکاتی را نیز برای آموزش استفاده از این روش‌ها بیان کردی. کاربران با مطالعه دقیق این مقاله می‌توانند دید کاملاً جامع و کاملی نسبت به روند پیش بینی و تحلیل بازار طلا در ایران و جهان داشته باشند. البته قرار نیست با همین یک مقاله شما استاد تحلیل تکنیکال و فاندامنتال طلا شوید، اما واقعیت‌هایی را خواهید فهمید که در کمتر کتاب و مجله‌ای به آنها اشاره شده و یا برای درک همه آنها باید ده‌ها مقاله مختلف را مرور می‌کردید.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نکاتی مهم درباره پیش بینی قیمت طلا و همچنین سرمایه گذاری در این فلز گرانبها آشنا کنیم که می‌تواند در آینده سرمایه گذاری شما مثمر ثمر باشد. راه‌های و ترفندهای زیادی برای ورود به بازار طلا برای کاربران وجود دارد. جدای از روش های اشتباهی مانند استفاده از سیگنال‌های دیگران دو روش اصلی سرمایه گذاری در طلا به شرح زیر است:

 • آموزش تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و اقدام به پیش بینی شخصی از قیمت طلا و کمک گرفتن از سایر تحلیل‌های موجود
 • آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت طلا و همراه شدن با اساتید و مربیان سرمایه گذاری و استفاده از توصیه‌های آن‌ها

کاربران تازه کار بهتر است همراه با یک مربی وارد بازار متلاطم طلا شده و سرمایه‌های ارزشمند خود را که به سختی به دست آورده‌اند، به راحتی از دست ندهند. بازارهایی مانند بازار طلا می‌تواند در عین جذابیت‌های بزرگ برای سرمایه گذاری و کسب سود، خطرات و ریسک‌های زیادی را نیز به همراه داشته باشد. آرزوی ما در کانون بورس موفقیت روز افزون کاربران ایران در سرمایه گذاری‌های داخلی و بازارهای بین‌المللی است. دیدگاه ها و نظرات خود را درباره قیمت طلا در ایران با ما در میان بگذارید.

چارت طلای جهانی را از کجا ببینیم؟ 

افرادی که در صدد تحلیل و پیش بینی قیمت طلای جهانی هستند، می‌توانند چارت رایگان آن را در پلتفرم‌های مختلفی مشاهده نمایند. چارت قیمت طلای جهانی را می‌توانید در سایت Tradingview مشاهده کنید. در این سایت شما به ابزارهای تکنیکالی لازم برای تحلیل و پیش بینی قیمت نیز دسترسی خواهید داشت. با ورود به سایت بالا و جستجوی عبارت Gold یا XAUUSD می‌توانید نمودار قیمت طلا را مشاهده کرده و از آن استفاده کنید.

قیمت آنلاین طلا را از کجا ببینیم؟ 

برای مشاهده قیمت آنلاین طلای جهانی می‌توانید از همان سایت TradingView استفاده کنید. همچنین برای مشاهده قیمت طلا در ایران نیز می‌توانید از اطلاعات سایت اتحادیه طلا و جواهر ایران استفاده کنید. این اطلاعات می‌تواند دقیق‌تر و به روزتر از هر جای دیگری باشد.

طلا مهم است یا پول؟ 

تجربه ثابت کرده که همیشه طلا با ارزش‌تر از پول بوده است. البته کسانی که به دنبال سرمایه گذاری هستند، دائماً در حال تعویض طلا و پول با یکدیگر می‌باشند تا بیشتری سود ممکن را کسب کنند.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: