لوگو کانون بورس

پیش بینی قیمت دلار

شما در حال مطالعه مقاله ۲ از ۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

آموزش پیش بینی قیمت دلار در ایران از نان شب هم واجب تر است! تحلیل قیمت دلار با چالش های بسیار زیادی همراه است. البته برای کسانی که در دوره جامع بزرگان بورس ما شرکت کرده و با تکنیک های مدرن و حرفه ای این دوره آشنا هستند، این روند ساده تر خواهد بود. برای کسانی که هنوز در این دوره شرکت نکرده و دوره غیرحضوری بزرگان بورس ما را نیز تهیه نکرده اند، خبر خیلی خوبی داریم. در این مقاله سعی داریم تا سری تا پیاز روند پیش بینی قیمت این ارز افسار گسیخته را برای شما به صورت رایگان تشریح کرده و آموزش های لازم را نیز در این باره با مشا در میان بگذاریم.

دلار چند؟ سال‌های زیادی است که این سؤال تبدیل به سؤالی مهم برای ایرانی‌ها شده است.‌‌بخش اعظمی از جستجوهای کاربران ایرانی در اینترنت نیز به پیش بینی قیمت دلار و کسب اطلاعات لازم درباره قیمت این ارز در داخل دارد. هر کسی بنا به میزان اطلاعات و تجربه‌ای که در این باره در اختیار دارد، اقدام به تحلیل و ارائه نقطه نظرات خود درباره آینده قیمت این ارز می‌نماید.

تمام این تحلیل‌ها و ایده‌های مربوط به پیش بینی قیمت دلار همگی اصول خاص خود را دارند و اینکه کدام یک درست و کدام یک غلط است، تصمیمی است که خود ما باید بگیریم. اطلاع از روند حرکت قیمت دلار در آینده می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی شرایط زندگی و سرمایه گذاری‌های ما داشته باشد.

جدای از اینکه قیمت دلار در آینده به چه صورت رقم خواهد خورد، عدم تصمیم‌گیری درباره این موضوع و انفعال درباره آن می‌تواند شرایط را در زندگی برای ما پیچیده نماید. تصمیم نگرفتن شاید حتی از تصمیم اشتباه گرفتن ضرر و زیان‌های بیشتری برای ما در پی داشته و آینده مالی زندگی هر یک از افراد جامعه ایرانی را تحت تأثیر قرار دهد.

در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات جامع و کاملی درباره قیمت دلار ارائه نماییم. به معرفی و آموزش ابزارهای مورد نیاز برای پیش بینی قیمت دلار خواهیم پرداخت و تمام جوانب مربوط به آینده این ارز را نیز در سال ۱۴۰۰ و سال‌های آتی بررسی خواهیم کرد. استفاده از این اطلاعات می‌تواند یک گام بزرگ در زندگی مالی جامعه ایرانی باشد.

راهنمای مطالعه نمایش

آموزش پیش بینی قیمت دلار

در بخش اول آموزش پیش بینی قیمت دلار موارد زیر را باهم مرور خواهیم کرد:

 • چرا پیش بینی قیمت دلار مهم است؟
 • تأثیر پیش بینی قیمت دلار در زندگی امروز ما ایرانی‌ها
 • روش های پیش بینی قیمت دلار
 • آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی
 • آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال
 • ابزارهای مورد نیاز برای پیش بینی قیمت دلار

چرا تحلیل قیمت دلار مهم است؟

از چند دهه قبل به این طرف قیمت دلار تبدیل به یک قیمت بسیار مهم برای ما ایرانی‌ها شده است. در این سال‌های اخیر نیز بیشتر از اینکه درباره تومان و ریال شنیده باشیم، درباره دلار و یورو شنیده‌ایم. قیمت دلار تبدیل به عضو جدایی‌ناپذیر زندگی اقتصادی در ایران شده است. افزایش بی‌رویه قیمت این ارز در چند سال اخیر نیز نگرانی‌های زیادی را برای خانواده‌های ایرانی به وجود آورده است.

پیش بینی قیمت دلار

با توجه به اینکه تمام قیمت‌ها در ایران تحت تأثیر قیمت دلار تعیین می‌شود، از این رو پیش بینی قیمت دلار می‌تواند اهرمی عالی برای نجات سرمایه‌های کاربران ایرانی باشد. حتی برای کسانی که خیلی به دنبال سرمایه گذاری نبوده و این اشتباه بزرگ را در زندگی انجام می‌دهند، پیش بینی قیمت دلار می‌تواند در تعیین و بودجه‌بندی مایحتاج زندگی تأثیر مستقیم داشته باشد.

تأثیر تحلیل قیمت دلار در زندگی امروز ما ایرانی‌ها

برای اینکه با اهمیت پیش بینی قیمت دلار در ایران بیشتر آشنا شوید، لازم دانستیم تا اصلی‌ترین تأثیرات قیمت این ارز را در ایران مرور کنیم. با توجه به اینکه کشور ایران در حال حاضر بیشتر یک کشور وارد کننده محسوب شده و اکثر کالاهای مورد نیاز و مورد استفاده در صنایع مختلف چه به صورت آماده و چه به صورت مواد خام از خارج وارد می‌شود، از این رو قیمت دلار می‌تواند تأثیر مستقیمی روی قیمت‌گذاری این محصولات در داخل داشته باشد. مسلماً هر چقدر قیمت و هزینه واردات این محصولات بیشتر باشد، قیمت بیشتری را هم می‌بایست برای آنها در نظر گرفت. جدای از کالاها حتی بازارهای سرمایه گذاری مانند دلار، سکه، طلا، مسکن، خودرو و … نیز تحت تأثیر مستقیم قیمت دلار هستند. از این جهت پیش بینی قیمت دلار می‌تواند تأثیر بسیار مهمی در زندگی ما ایرانی‌ها داشته باشد.

نکته بسیار مهمی که اهمیت پیش بینی قیمت دلار را در ایران بیشتر از قبل نشان می‌دهد، دقت به تأثیرگذاری قیمت این ارز روی قیمت بنزین و حامل‌های انرژی است. هر چند قیمت سوخت در کشور ما به صورت دستوری تعیین شده و با نوسان‌های سریع همراه نیست، اما با این حال به دلیل جهانی بودن این حامل‌ها و تأثیری که قیمت پایین می‌تواند روی قاچاق این محصولات داشته باشد، دولت سعی در به تعادل رساندن قیمت آنها با کشورهای همسایه دارد. این امر نیز به صورت مستقیمتحت تأثیر قیمت دلار خواهد بود. با توجه به تأثیر بسزایی قیمت سوخت روی قیمت اقلام مصرفی، به‌راحتی می‌توان درک کرد که پیش بینی قیمت بنزین در دراز مدت حتی می‌تواند برای قیمت‌گذاری اقلام مصرفی و مهم زندگی ما در ایران نیز اهمیت داشته باشد.

روش های پیش بینی قیمت دلار

هر روز اگر روزنامه‌ها و سایت‌های اقتصادی ایران را باز کرده و چند خط از آنها را مطالعه کنید، می‌توانید به واژه دلار و پیش بینی قیمت دلار در آن برسید. کارشناسان و اقتصاددانان ریز و درشت و شرکت‌های بسیار زیادی روزانه اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت دلار نموده و نتایج تحلیل‌های خود را در قابل مقالات و اخبار به چاپ می‌رسانند. از مسئولین بورس گرفته تا مدیران بانک مرکزی و روسای دولت نیز هر روز اخباری درباره قیمت دلار ارائه می‌نمایند. شاید از خود پرسیده باشید که این افراد چگونه و بر چه اساسی اقدام به پیش بینی و تحلیل قیمت دلار نموده و چگونه آینده آن را در کوتاه مدت و بلند مدت بررسی می‌کنند؟ واقعیت این است که این افراد نه غیب‌گو هستند و نه اطلاعاتی که می‌دهند، همیشه می‌تواند درست باشد.

روش های پیش بینی قیمت دلار

روش های بسیار منطقی و اصولی برای پیش بینی قیمت دلار وجود دارد که با آموزش و یادگیری آنها شما نیز می‌توانید به عنوان یک تحلیل‌گر البته تازه‌کار و مبتدی اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت دلار نمایید. این روش‌ها برای سایر ارزها و حتی قیمت سهام در بورس نیز استفاده می‌شود که روش کار برای هر کدام از آنها متفاوت است.

“دو روش اصلی مورد استفاده اکثر اقتصاددانان و تحلیل‌گران بازار برای پیش بینی قیمت دلار روش های زیر هستند:

 • پیش بینی فاندامنتالی قیمت دلار
 • تحلیل تکنیکالی قیمت دلار “

در ادامه با تشریح هر یک از این روش‌ها نکات مهمی را درباره آنها به شما گوشزد خواهیم کرد. این اطلاعات می‌تواند شروع خوبی برای خبره شدن در زمینه تحلیل قیمت ارز باشد. البته نیاز به اطلاعات تکمیلی هم دارید که آنها را نیز در ادامه مرور خواهیم نمود.

آموزش تحلیل قیمت دلار به روش فاندامنتالی

یکی از مرسوم‌ترین روش های پیش بینی قیمت ارز، دلار، سهام، سکه و … که در کشور ما بسیار استفاده شده و البته نتایج آن نیز تا حد زیادی می‌تواند به واقعیت نزدیک باشد، روش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی است. قبل از اینکه به آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی بپردازیم لازم است تا تعریفی از این روش تحلیل داشته باشیم. در روش فاندامنتالی تحلیل‌گر جمیع همه عوامل مؤثر بر قیمت یک محصول اعم از دلار یا سکه را در زمان حال بررسی کرده و روند حرکتی آنها را با توجه به شرایط تحلیل می‌نماید. با جمع کردن همه این برهان و عوامل می‌توان به صورت حدودی اقدام به پیش بینی قیمت کالای مربوطه نمود.

اگر بخواهیم به آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی بپردازیم، بایستی تمام عوامل مؤثر بر قیمت این ارز را مورد بررسی قرار دهیم. برای مثال به عنوان یک نمونه میزان تورم در داخل کشور و یا شرایط اقتصادی داخلی می‌توانند از عوامل مؤثر بر قیمت دلار در ایران باشند.

حال وقتی نرخ تورم هر ساله در حال پیشرفت و رکورد زدن است و شرایط اقتصادی نیز همچنان تحت تأثیر تحریم‌ها و سایر دلایل روند فاجعه باری را طی می‌کند، پرواضح است که قیمت دلار می‌تواند در آینده افزایشی باشد. البته این فقط یک مثال بود و برای آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی و تحلیل به این روش باید تمام جوانب را با هم در نظر بگیرید. از این گذشته نیاز به داده‌های قدیمی و تحلیل گذشته آنها نیز خواهید داشت.

یک مثال ساده از آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی

پیش بینی قیمت دلار

برای اینکه پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتالی را بهتر درک کنید، لازم دانستیم تا شما را با یک مثال ساده همراه نماییم. در روزهای اخیر گفتمان میان دولت ایران و آمریکا برای بازگشت آمریکا به برجام و همچنین انجام تعهدات توسط ایران به عنوان یک خبر داغ تیتر اول تمام روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها شده است.

فرض کنید که شما به عنوان یک تحلیل‌گر به دنبال تحلیل شرایط قیمت دلار بعد از اتمام این گفتمان هستید. برای این منظور یک روش بسیار ساده این است که به تاریخچه چنین اقدامی مراجعه کنید. در دور قبلی مذاکرات برجام و بعد از حاصل شدن توافق در کوتاه مدت چه اتفاقی برای قیمت دلار افتاد؟ به خاطر داشته باشید که احتمال به وقوع پیوستن دوباره همان اتفاق می‌تواند بسیار محتمل باشد.

یا به عنوان یک مثال دیگر می‌توانید انتخابات ریاست جمهوری را در نظر بگیرید. به دوره‌های قبیل انتخابات ریاست جمهوری برگشته و در یکی دو ماه اول بعد از انتخابات شرایط نوسان قیمت دلار را مورد بررسی قرار دهید. اگر همیشه یک اتفاق مشخص برای قیمت دلار بعد از انتخابات رخ داده است، امکان بروز دوباره آنها بسیار محتمل است.

البته این مثال‌ها هر چند روش فاندامنتالی هستند، اما در کوتاه مدت و تحت تأثیر همین اخبار می‌توانند درست باشند. برای پیش بینی قیمت دلار در بازه طولانی مدت می‌بایست تمام عوامل و فاکتورهای مؤثر بر قیمت آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و در یک جمع‌بندی نهایی تصمیم‌گیری نمایید.

آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال

دومین روشی که برای پیش بینی قیمت دلار به آن اشاره کردیم، استفاده از روش تکنیکال است. احتمالاً در سال‌های اخیر با توجه به حرکات شدید بازار بورس اسم این روش به گوش شما آشنا باشد. شاید هم دستی در این روش داشته باشید اما هر چه است تحلیل‌گرانی هم هستند که برای پیش بینی قیمت دلار چه برای کوتاه مدت و چه برای بلند مدت از نمودارها استفاده می‌نمایند. برای آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکالی لازم است تا شما به دانش تکنیکال احاطه داشته باشید. برای این منظور می‌توانید از

 • کتاب‌های آموزشی،
 • جزوه‌های آموزشی،
 • دوره‌های حضوری و غیرحضوری
 • و پکیج‌های آموزش تحلیل تکنیکال

استفاده کنید. دانش تکنیکال یک دانش فنی بسیار قدرتمند برای تحلیل و پیش بینی قیمت هر محصولی است که بتوانید نمودار قیمت آن را بر حسب زمان ترسیم کنید. این روش هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت می‌توانند پیش بینی هایی با اعتبار بالا را برای شما به دنبال داشته باشد. تحلیل‌گرانی که به جای پیش بینی صعودی بودن یا نزولی بودن قیمت دلار اقدام به بیان قیمت‌های عددی حدودی برای آن می‌نمایند، در اکثر مواقع از روش تکنیکالی برای این منظور استفاده نموده‌اند.

تحلیل تکنیکال دلار

ابزارهای مورد نیاز برای تحلیل قیمت دلار

اما حالا که به آموزش پیش بینی قیمت دلار به دو روش اصلی و مرسوم پرداختیم و شما نیز با این روش‌ها تا حدود آشنا شدید، لازم است تا ابزارهای مورد استفاده برای این منظور را نیز برای شما بیان کنیم.

البته استفاده از ابزارهای متفاوت به این معنی نیست که نتایج تحلیل‌ها می‌تواند تحت تأثیر این ابزارها متفاوت باشد خیر. در نهایت این دانش و تجربه تحلیل‌گر است که نتیجه نهایی را رقم می‌زند. زیرا ابزارهای مورد استفاده بسیار متنوع هستند و تحلیل‌گر نیز بسته به تجربه و دانشی که دارد، از برخی از آنها استفاده می‌کند. از این رو پیش بینی قیمت دلار در واقع توسط ابزار صورت نگرفته و این ذهنیت تحلیل‌گر است که چگونه قیمت دلار را تحلیل نماید.

“به صورت کلی برای پیش بینی قیمت دلار نیاز به ابزارهای زیر خواهید داشت:

 • داشتن اطلاعات کاربردی لازم درباره عوامل مؤثر بر قیمت دلار در روش فاندامنتالی
 • دانش تحلیل نمودار دلار در روش تکنیکالی که برای به‌کارگیری ابزارهای لازم در این روش می‌توانید از نرم‌افزارها و سایت‌های اینترنتی ارائه دهنده آنها استفاده کنید. “

بدون دانش و اطلاعات استفاده از ابزار برای کاربر امکان‌پذیر نیست و نمی‌توانید تنها به صرف در اختیار داشتن نرم‌افزار برای پیش بینی قیمت دلار اقدام کنید. از این لازم است تا ابتدا دانش‌های لازم در این باره را فرا گرفته و سپس دست به تحلیل شوید.

پیش بینی قیمت دلار

عناوین این بخش:

 • عوامل مؤثر بر قیمت دلار در ایران
 • پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان
 • پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰
 • پیش بینی قیمت دلار در یک ماه آینده
 • پیش بینی قیمت دلار بعد از انتخابات
 • بررسی دوره‌ای قیمت دلار در ایران
 • تحلیل قیمت دلار برای دراز مدت
 • یک روش ساده برای تشخیص حباب لحظه ای قیمت دلار
 • چند دلیل برای اینکه قیمت دلار می‌تواند هنوز هم افزایش یابد
 • در حال حاضر دلار بخریم یا خیر؟
 • پیش بینی قیمت دلار در بازار طی روزهای آینده
 • پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده به روش تکنیکال
 • پیش بینی قیمت دلار ۵۰۰۰ تومان
 • پیش بینی قیمت دلار ۵۰۰۰۰ تومان
 • تحلیل قیمت دلار بعد از برجام
 • تحلیل قیمت دلار در بهار
 • تحلیل قیمت دلار در تابستان
 • تحلیل قیمت دلار در زمستان
 • تحلیل قیمت دلار در پاییز
 • تحلیل قیمت دلار جهانی
 • پیش بینی قیمت دلار سال ۱۴۰۱
 • پیش بینی قیمت ارز سال ۱۴۰۲
 • تحلیل قیمت دلار در دولت رئیسی

عوامل مؤثر بر قیمت دلار در ایران

تحلیل فاندامنتال دلار

اما برای اینکه این مقاله را برای شما کاربردی‌تر نیز کرده باشیم، تصمیم گرفتیم تا به صورت مختصر به معرفی و تشریح عوامل مؤثر بر قیمت دلار بپردازیم. کاربران می‌توانند با مراجعه به مقاله بررسی قیمت دلار در سری مقالات کانون بورس به صورت کامل و به تفصیل درباره این عوامل اطلاعات لازم را کسب کرده و از آنها برای پیش بینی قیمت دلار استفاده نمایند.  عواملی که می‌توانند روی قیمت دلار تأثیر داشته باشند، به شرح زیر هستند:

تولید ناخالص داخلی کشور: این آیتم یکی از فاکتورهای مهم اقتصادی در هر کشوری است که نشان دهنده شرایط اقتصادی آن کشور در سال گذشته است و می‌تواند به نوعی معرف خوب یا بد بودن اقتصاد نیز باشد. بهتر بودن این تولید می‌تواند منجر به کاهشی بودن و یا به ثبات رسیدن قیمت دلار شود.

روابط خارجی: روابط خارجی ایران با سایر کشورها نیز به صورت مستقیم روی اقتصاد ما و البته قیمت دلار تأثیر خواهد داشت.

عرضه و تقاضا: ثابت بودن عرضه و افزایش تقاضا می‌تواند یک دلیل محکم برای افزایش قیمت دلار در ایران باشد.

سایر بازارهای مالی  و سرمایه گذاری در ایران: شرایط سایر بازارهای مالی مانند بازار بورس، بازار مسکن و .. نیز می‌تواند روی قیمت دلار تأثیر داشته باشد. البته این رابطه یک رابطه دو طرفه است. یعنی خود این بازارها نیز از قیمت دلار تأثیرپذیری دارند.

کاهش و یا افزایش اعتماد مردم به دستگاه اقتصادی کشور: کاهش اعتمادها باعث افزایش قیمت دلار و افزایش اعتماد می‌تواند باعث کاهش قیمت دلار باشد.

میزان اعتماد مردم به سیستم بانکی و ورود سرمایه‌ها به بانک: ورود سرمایه‌ها به بانک عامل مهم دیگری است که می‌تواند باعث کم شدن تقاضا برای دلار در بازار شود.

تحلیل قیمت دلار توسط اقتصاد دانان

تحلیل قیمت دلار توسط اقتصاد دانان بیشتر توسط روش فاندامنتالی صورت می‌پذیرد. این دست از عزیزان با توجه به تجاربی که از گذشته در اختیار دارند و همچنین تحلیل و بررسی شرایط حاکم بر جامعه داخلی و خارجی اقدام به پیش بینی قیمت دلار می‌نمایند.

البته همان طور که از بندهای قبلی احتمال متوجه شده‌اید، در تحلیل و بررسی قیمت دلار با روش فاندامنتالی آیتم‌ها و فاکتورهای بسیار مختلفی دخیل هستند. به همین جهت هر کارشناس و اقتصاد دانی می‌تواند با توجه به اطلاعاتی که در دسترس دارد و همچنین نوع تجارب خود، برای پیش بینی قیمت دلار اقدام کند. به همین دلیل در تحلیل‌ها و پیش بینی های صورت گرفته ممکن است تفاوت‌هایی را شاهد باشیم.

قبل از اینکه به بررسی پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان بپردازیم، لازم است تا چند نکته مهم را در این باره مرور کنیم:

 • در درجه اول باید متذکر شویم که اقتصاد‌دان بودن یک فرد به این معنی نیست که هر پیش بینی از سوی می‌تواند دقیق و درست باشد.
 • استفاده از پیش بینی ها و تحلیل‌های صورت گرفته از سوی اقتصاد دانان تنها برای تائید بیشتر تحلیل خود فرد استفاده شده و نباید به صرف مطالعه یک مقاله درباره پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان برای خرید و فروش و سرمایه گذاری استفاده کنیم.
 • همچنین در زمان استفاده از پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان بایستی به بازه زمانی پیش بینی صورت گرفته نیز دقت داشته باشید.

در ادامه چند مورد از پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان را با هم مرور می‌کنیم.

در صورت ادامه‌دار بودن شرایط فعلی

در اولین قدم از بررسی پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان به یک تحلیل بسیار جالب می‌پردازیم. حسین هاشمی یکی از کارشناسان امور بانکی در گفتگویی شرایط قیمت دلار را در سال جاری به شرح زیر پیش بینی کرده است:

در حال حاضر شرایط مربوط به منابع درآمد ما در کشور با تغییری همراه نشده و همان همیشگی است. صادرات نفتی و غیرنفتی، سرمایه گذاری‌های خارجی و مواردی از این دست که منابع ارزی کشور ما را تشکیل می‌دهند، در حال حاضر ثابت مانده‌اند. همچنین مصارف ما در منابع ارزی نیز با تغییر عمده‌ای همراه نشده است. با توجه به اینکه نرخ دلار در زمان تأثیر مستقیم و زیادی از عرضه و تقاضا می‌گیرد، این مهم در سال جاری نمی‌تواند خیلی در تعیین قیمت دلار تعیین کننده باشد. در چنین مواقعی میزان تورم در داخل کشور نقش تعیین کننده‌ای در تعیین نرخ دلار ایفا خواهد کرد. برای تأثیر میزان تورم در نرخ دلار یک اصل مهم صادق است.

اگر میزان تورم کشور ما در سال جاری برای مثال ۴۰ درصد و میزان تورم کشور آمریکا ۵ درصد در نظر گرفته شود، این موضوع نشان می‌دهد که ریال ایران در برابر دلار آمریکا ۳۵ درصد تضعیف خواهد شد. آقای هاشمی اشاره می‌نماید که اگر شرایط فعلی حاکم بر اقتصاد کشور ما باقی‌مانده و تحریم‌ها نیز برداشته نشود، بایستی شاهد افت ارزش ۳۰ تا ۳۵ درصدی ریال در برابر دلار باشیم که می‌تواند منجر به افزایش قیمت دلار به همین میزان در داخل کشور باشد.

ثبات در قیمت دلار

پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان بیشتر با توجه به اطلاعاتی انجام می‌پذیرد که این عزیزان به آنها دسترسی دارند. برای اینکه بتوانیم تفاوت‌های میان این پیش بینی ها را بیشتر به شما نشان دهیم، سعی داریم تا تحلیل‌های متفاوت صورت گرفته را بررسی کنیم تا شما عزیزان دید مناسبی نسبت به شرایط قیمت دلار در سال جاری داشته باشید. برای این منظور سراغ یکی دیگر از کارشناسان اقتصادی آقای کاظم یاوری رفته‌ایم. آقای یاوری در پیش بینی خود شرایط زیر را برای سال جاری درباره قیمت دلار پیش بینی کرده است:

آقای یاوری با توجه به شرایط موجود و البته اخباری که از گوشه و کنار به گوش می‌رسد، قیمت دلار را می‌توان برای سال ۱۴۰۰ در بازه قیمتی ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان پیش بینی کرد. این تحلیل نشان می‌دهد که قیمت دلار در سال جاری با ثبات نسبی روبرو خواهد بود.

تحلیل قمیت دلار

کاهشی بودن قیمت دلار

در ادامه بررسی پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان به بررسی یک تحلیل کاهشی در قیمت این ارز در سال ۱۴۰۰ می‌پردازیم. برای این منظور به گفتگویی اشاره داریم که آقای وحید شقاقی شهری، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی داشته است. وی تحلیل زیر را درباره قیمت دلار داشته است:

به نظر بنده قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ با روند نزولی همراه خواهد بود و در گام اول در محدوده قیمت ۲۰ هزار تومان قرار خواهد گرفت. عواملی هستند که نشان می‌دهند دلار در سال ۱۴۰۰ در نهایت می‌تواند در رنج قیمتی ۱۹ تا ۲۲ هزار تومان نوسان کرده و یک سیر نزولی محدود را تجربه نماید. کاهش قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ با توجه به سه دلیل اصلی و عمده قابل پیش بینی است. شواهد نشان می‌دهد که در ادامه در سال ۱۴۰۰ شاهد افزایش صادرات نفتی کشور باشیم و از این طریق درآمدهای کشور با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد بود. همچنین صادرات غیرنفتی نیز با روند صعودی همراه بوده و می‌تواند به عنوان یک عامل محرک دیگر باعث کاهشی شدن قیمت دلار باشد.

همچنین به عنوان عامل سوم باید به کنترل بیماری کرونا در سال جاری اشاره کنیم که می‌تواند بهبود شرایط اقتصادی را در بخش‌های مختلف به دنبال داشته باشد. این موضوع می‌تواند دلیلی دیگری برای کاهشی بودن قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ باشد.

سایر موارد پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان

پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان با تحلیل‌های متفاوتی روبرو بوده است. در بندهای قبلی به بررسی سه دیدگاه متفاوت درباره شرایط قیمت دلار در سال جاری پرداختیم که هر یک با دلایل منطقی ارائه شده است و می‌تواند برای بحث در این باره مهم تلقی گردند. اما پیش بینی های دیگری نیز در این باره وجود دارد که می‌توان به آنها نیز استناد کرد. در ادامه برخی دیگر از موارد پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان را بررسی می‌کنیم.

 • آقای میثم رادپور کارشناس بازارهای مالی قیمت دلار را در سال جاری هم رده با نرخ تورم پیش بینی کرده است.
 • آقای مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران با توجه به بودجه در نظر گرفته شده برای سال ۱۴۰۰، قیمت دلار را در این سال همراه با یک جهش پیش بینی می‌کند. طبق این پیش بینی سال ۱۴۰۰ شاهد تورم بالایی بوده و قیمت دلار نیز با جهش همراه خواهد شد.
 • آقای شایان آرانی کارشناس ارشد بازارهای مالی نیز اقدام به بررسی روند قیمت دلار در سال جاری نموده است. طبق پیش بیتی ایشان، قیمت دلار در روزهای جاری به دلیل اخبار سیاسی مثبت روند کاهشی را در پیش گرفته است اما دولت اجازه افت قیمتی خیلی زیاد را به دلار نخواهد داد. وی تأثیر اخبار سیاسی را روی قیمت دلار بسیار مهم دانسته و ادامه روند قیمت این ارز را نیز منوط به اخبار روزها و هفته‌های آینده می‌داند.

پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان برای بعد از انتخابات

پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان برای شرایط آینده بازار دلار در طولانی مدت و کوتاه مدت را بررسی کردیم. در ادامه سعی داریم تا برخی از پیش بینی ها تحت تأثیر انتخابات را با هم مرور کنیم. در این پیش بینی ها بیشتر به داده‌های تاریخی مربوط به بعد از انتخابات نگاه شده و اقتصاد دانان همان شرایط را برای شرایط فعلی بسط داده‌اند. در ادامه با بررسی این پیش بینی ها می‌توانید دید بهتری نسبت به آینده دلار در ایران داشته باشید.

تحلیل دلار ۲۰ تا ۲۳ هزار تومانی

حسین اسدی نیا یکی از فعالان بازارهای مالی با بررسی شرایط دولت‌های قبلی اقدام به ارائه یک پیش بینی برای دلار در دولت جدید نموده است. وی با بیان اینکه در اکثر دولت‌های قبلی در ۴ سال اول شاهد ثبات قیمتی در دلار بوده‌ایم، پیش بینی کر که ۴ سال دولت جدید نیز همین روند پایدار باشد و شاهد افزایش قیمتی زیادی در دلار نباشیم. وی معتقد است که در دوره اول ریاست جمهوری جدید قیمت دلار در بازار ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان نوسان خواهد کرد. همچنین وی با رد قیمت دلار ۲۸ تا ۳۰ هزار تومانی در ماه‌های آینده، بیان می‌کند که نرخ واقعی دلار در حال حاضر در ایران در حدود ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان است و بالا رفتن قیمت حبابی در این ارز بیش نیست.

دلار ۲۴ تا ۲۵ هزار تومانی در سال ۱۴۰۰

عبدالله مشکانی یکی دیگر از کارشناسان اقتصادی است که برای پیش بینی قیمت دلار اقدام کرده است. وی با ترشحی شرایط مربوط به اتفاقات برجام در دوره قبلی، چندان امیدواری به شرایط فعلی آن نداشته و خیلی بنای مثبتی برای این موضوع ندارد.

حتی در صورت توافقی نیز شرایط مانند دفعه قبل نخواهد شد و درآمدهای نفتی ایران با چالش روبرو می‌شوند. همچنین رفتارهای مورد انتظار آقای مشکانی از دولت جدید نیز رفتارهای سطحی و کوتاه مدت است که مانند مسکن می‌تواند تنها برای ادامه ماه‌های سال جایر قیمت دلار را کنترل کرده و درباره از سال آتی شاهد افزایش قیمت در این ارز خواهیم بود. وی برای سال ۱۴۰۰ قیمت دلار را در همین محدوده ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان پیش بینی کرده است.

دلار ۲۸ هزار تومانی در سال ۱۴۰۰

امیرحسین نام‌آور دیگر کارشناس مالی است که برای پیش بینی قیمت دلار به وی رجوع کرده‌ایم. وی با توضیح اینکه در حال حاضر دولت دار بودجه با کسری زیادی روبرو است و امکان برطرف کردن این کسری بودجه یا با افزایش نرخ تولیدات ناخالص داخلی و یا استقراض از بخش‌های دیگر امکان‌پذیر است، خیلی روند متعادلی برای بازار دلار در نظر نگرفته است. آقای نام‌آور برای سال ۱۴۰۰ قیمت دلار را روی ۲۷ تا ۲۸ هزار توان در نظر گرفته و این عدد را منطقی می‌داند.

دلار ۳۰ هزار تومانی در سال ۱۴۰۰

مریم محبی دیگر کارشناس اقتصادی است که درباره روند قیمت دلار بعد از انتخابات نظر وی را جویا شده‌ایم وی با بیان اینکه قیمت دلار در ماه‌های آتی ممکن است با تصمیمات کوتاه مدت روند نزولی باشد، اما برای نیمه دوم سال جدید روند رو به رشد و افزایشی را برای قیمت دلار در نظر گرفته و معتقد است که تا پایان سال می‌توانید انتظار قیمت ۲۹ تا ۳۰ هزار تومانی را در سال ۱۴۰۰ برای دلار داشته باشیم.

آرامش نسبی در سال ۱۴۰۰

محمدرضا اخوان دیگر کارشناس اقتصادی نیز بر این عقیده است که دلار در سال ۱۴۰۰ با آرامش نسبی همراه خواهد بود و دیگر نوسانات شدید سال‌های گذشته را در آن شاهد نخواهیم بود. قیمت دلار در سال جاری بعد از انتخابات می‌تواند یک روند با ثبات باشد. ضمناً وی سیاست خارجی دولت جدید را نیز به عنوان عاملی مؤثر در قیمت دلار دانسته و خاطر نشان کرده است که حضور در برجام برای ایران شرایط بهتری خواهد داشت.

پیش بینی قیمت دلار در سال 1400

پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰

به بررسی پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان پرداختیم و تحلیل متفاوت انجام شده برای قیمت این ارز را بیان کردیم. این تفاوت‌ها نشان می‌دهد که تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ می‌تواند با چالش‌های بسیار زیادی همراه باشد و نیاز به یک بررسی بسیار دقیق دارد. برای اینکه بتوانید بهترین پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ را داشته و مطابق با آن برای روند زندگی خود در سال جاری تصمیم‌گیری کنید، می‌توانید قیمت این ارز را از چند جهت مورد بررسی قرار دهید. این جنبه‌ها می‌توانند به شرح زیر باشند:

 • روند قیمت دلار در کوتاه مدت در بازه ۱ تا ۳ ماهه
 • روند قیمت دلار در بازه میان مدت و در یک بازه ۳ تا ۶ ماهه
 • روند قیمت دلار در بازه طولانی مدت تا پایان سال و آغاز سال بعدی شمسی

با تقسیم کردن شرایط حرکت قیمت دلار در بازه‌های بالا می‌توانید دقیق‌تر برای این مورد اقدام کرده و پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ را با دقت بالاتری انجام دهید. در ادامه به بررسی شرایط قیمت دلار در بازه‌های زمانی مختلف می‌پردازیم.

پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در کوتاه مدت

به معرفی عوامل مؤثر در قیمت دلار در بندهای قبلی پرداختیم. دقت کنید که این عوامل نیز در بازه‌های زمانی متفاوتی روی قیمت دلار تأثیر می‌گذارند. از این رو تحلیل‌گران باید قبل از هر چیزی عوامل مؤثر بر قیمت دلار را نیز در دسته‌بندی زمانی مورد بررسی قرار دهند. تحلیل قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در کوتاه مدت باید بر اساس المان‌ها و فاکتورهای کوتاه مدت انجام شود. بهترین و اصلی‌ترین عوامل مؤثر در قیمت دلار در کوتاه مدت، اخبار و اتفاقات سیاسی و اقتصادی در کشور است. هر چقدر اخبار منتشر شده مثبت باشد، باید با کاهش قیمت دلار در کوتاه مدت روبرو باشیم. همچنین بد بودن اخبار نیز می‌تواند روند افزایشی را برای قیمت دلار به دنبال داشته باشد.

در حال حاضر هم خریداران و هم فروشندگان دلار در کشور منتظر اخباری هستند که باید در روزهای آتی منتشر شود. برداشتن تحریم‌ها و خبر توافق هسته‌ای مجدد با آمریکا می‌تواند یک خبر عالی برای کاهشی شدن قیمت دلار در کوتاه مدت باشد. همچنین اخبار خوب اقتصادی مربوط به دولت جدید بعد از انتخابات ریاست جمهوری نیز می‌تواند عامل دیگری برای کاهشی بودن قیمت دلار در کوتاه مدت باشد.

البته همه این موارد منوط به اخباری است که باید در روزها و هفته‌های آتی منتظر آنها باشیم. پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در کوتاه مدت در صورت به وقوع پیوستن شرایط گفته شده می‌تواند روند کاهشی داشته باشد. البته این کاهش نسبی بوده و نباید منتظر کاهش‌های خیلی زیاد در قیمت دلار باشیم.

پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در میان مدت

میان مدت زمانی است که دیگر اخبار سیاسی و اقتصادی منتشر شده تأثیر آنی خود را گذاشته و عوامل دیگری هم شروع به تأثیرگذاری روی قیمت دلار در ایران می‌نمایند. عواملی مانند شرایط اقتصادی، میزان صادرات، رند حرکتی دولت جدید، شرایط سایر بازارهای اقتصادی کشور اعم از بازار بورس و بازار مسکن و خودرو، آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران در مراکز بین‌المللی و مواردی از این دست عواملی هستند که می‌توانند در پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در میان مدت تأثیر داشته باشند.

تحلیل‌ها و بررسی تجارب تاریخی مربوط به چنین بازه زمانی در سال‌های گذشته نشان از این دارد که باید در بازه زمانی میان مدت شاهد ثبات در قیمت دلار باشیم. البته در نظر گرفتن یک محدوده قیمتی ۱۸ تا ۲۵ هزار تومانی برای محدوده ثبات قیمت دلار می‌تواند منطقی به نظر برسد.

قیمت دلار در میان مدت در سال جای بیشتر تحت تأثیر فعالیت‌های اقتصادی دولت خواهد بود. البته فعالیت‌های دولت در میان مدت نیز تحت تأثیر شرایطی است که باید در چند هفته آتی در روابط خارجی ما با دنیا شاهد باشیم.

پیش بینی قیمت دلار در سال 1400

پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در بلند مدت

برای تحلیل قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در بلند مدت باید سراغ فاکتورهای متفاوتی برویم. در طولانی مدت اصلی‌ترین عامل مؤثر بر روند قیمت دلار وضعیت اقتصادی کشور و نرخ تورم است. البته تأثیر فعالیت مردن در سایر بازارهای کشور را نیز می‌توان از عوامل مؤثر در این بازه رمانی در قیمت دلار بدانیم. البته این موضوع ب این معنی نیست که سایر فاکتورهای مؤثر در قیمت دلار در این بازه زمانی تأثیری در قیمت این ارز ندارند، نه. در هر بازه زمانی که به پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در آن می‌پردازیم، می‌بایست به آیتم‌های مختلف تأثیرگذار وزن دهی کنیم. وزن فاکتورهای اشاره شده می‌تواند بیشتر از سایر عوامل باشد.

بررسی فاکتورهای مؤثر بر قیمت دلار در بلند مدت می‌توان پیش بینی کرده که قیمت این ارز در طولانی مدت می‌تواند با رشد همراه باشد. البته به وقوع پیوست شرایط پیش بینی شده در کوتاه مدت و میان مدت نیز می‌تواند در این امر تأثیر داشته باشد.

به صورت کلی با توجه به تفاوت نرخ فاحش میان تورم ایران و آمریکا، پرواضح است که در بازه‌های زمانی بلند مدت باید منتظر تضعیف قیمت ریال در برابر دلار آمریکا باشیم. برای اینکه شرایط عوض شود، نیاز به یک انقلاب اقتصادی در ایران داریم. تنها در این شرایط است که می‌توان برای قیمت دلار روند کاهشی و یا حداقل ثبات را پیش بینی کنیم.

پیش بینی قیمت دلار در یک ماه آینده

در بخش پیش بینی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ در کوتاه مدت به بررسی روند قیمت دلار در یک ماه آینده پرداختیم. پیش بینی قیمت دلار در یک ماه آینده بیشتر به اخبار سیاسی و اقتصادی در کشو بستگی دارد. اما یک موضوع مهم دیگر در این باره باید مورد بررسی قرار گیرد.

همانطور که می‌دانید اصلی‌ترین فاکتور مؤثر در قیمت دلار در بازه زمانی یک ماهه اخبار سیاسی هستند که منتظر آنها هستیم. پیش بینی قیمت دلار در یک ماه آینده نشان از این دارد که نرخ این ارز یا با ثبات قیمتی و یا با کاهش نسبی روبرو خواهد بود. در صورت توافق مذاکرات برجام با آمریکا باید شاهد تثبیت قیمت این ارز در کشور یا کاهش نسبی آن باشیم.

پیش بینی قیمت دلار بعد از انتخابات

انتخابات نیز از جمله عواملی است که به صورت کوتاه مدت روی قیمت دلار در ایران مؤثر است. در سال‌های گذشته و در بازه‌های زمانی کوتاه مدت قبل از انتخابات ریاست جمهوری و بعد از آن شاهد تثبیت قیمت دلار بوده‌ایم. روندی که در سال ۱۴۰۰ نیز آن را شاهد بودیم.

از چند ماه قبل از انتخابات و مدتی بعد از آن قیمت دلار با نوسان‌های بسیار کوتاهی همراه شده و حتی در برخی مواقع با افت‌هایی هم روبرو بوده است. این شرایط نشان می‌دهد که تمام این عوامل تنها می‌توانند روی قیمت دلار تأثیر کوتاه مدت داشته باشند. خیلی از کاربران بر این باورند که روند حرکت قیمت دلار در بازه‌های کوتاه مدت می‌تواند تحت تأثیر اقدامات دستوری دولت باشد. دولت بنا به مصلحت و شرایط موجود برای ثبات و یا کاهشی بودن قیمت دلار در کوتاه مدت می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد.

بایستی در نظر داشته باشیم که بزرگترین عرضه کننده دلار در ایران دولت است و بازار دلار در ایران همیشه تحت تأثیر فعالیت‌های مستقیم دولت و بانک‌ها روی دلار بوده است. عرضه زیادی قیمت این ارز را کم می‌نماید و کنترل معاملات نیز باعث ثبات قیمتی این ارز می‌شود. اما تمام این تأثیرها در بازه‌های زمانی کوتاه مدت امکان‌پذیر است و در بازه‌های زمانی طولانی مدت این فاکتورها و عوامل اصلی که در بندهای قبلی به آنها اشاره کردیم می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در قیمت دلار داشته باشند.

به همین ترتیب لازم است یادآوری کنیم که نباید سرمایه گذاری‌های خود را منوط به اتفاقات کوتاه مدت این چنینی نموده و بهتر است یک تحلیل کامل و جامع از روند قیمت دلار داشته باشید. تحلیل قیمت دلار در یک ماه آینده نیز می‌تواند تحت تأثیر فعالیت‌های مستقیم ولت باشد. اتفاقی که در هفته‌های منتهی به انتخابات نیز معمولاً شاهد آن هستیم.

تحلیل دلار

بررسی دوره‌ای قیمت دلار در ایران

یکی از اصلی‌ترین نکات درباره پیش بینی قیمت دلار در ایران به بررسی داده‌های تاریخی مربوط به قیمت این ارز مربوط می‌شود. بسیاری از تحلیل‌گران نیز از همین شرایط برای تحلیل و بررسی قیمت ارز در داخل کشور استفاده می‌نمایند. البته نوسانات قیمت دلار در ایران در دوره‌های تاریخی، متفاوت بوده و همیشه ثابت باقی نمانده است؛ اما شباهت حرکت قیمت دلار می‌تواند برای پیش بینی قیمت دلار در آینده بسیار مثمر ثمر باشد. به صورت کلی روند حرکت قیمت دلار در ایران را باید به ۵ دوره تاریخی تقسیم کنیم.

 • قیمت دلار از سال ۵۷ تا ۶۷
 • قیمت دلار از سال ۶۷ تا ۷۳
 • قیمت دلار از سال ۷۳ تا ۸۱
 • قیمت دلار از سال ۸۱ تا ۹۲
 • قیمت دلار از سال ۹۲ تاکنون

بررسی قیمت دلار در بازه‌های زمانی بالا می‌تواند دیدی بسیار عالی برای هر تحلیل‌گری ایجاد نماید. همچنین این بررسی می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در تحلیل قیمت دلار در آینده نیز خواهد داشت. بررسی قیمت دلار در این بازه‌های زمانی نشان می‌دهد که در هر دوره شاهد یکی دو جهش در قیمت این ارز در داخل کشور بوده‌ایم که رشد‌های سنگینی را برای این ارز به دنبال داشته‌اند. اما در طول این دوران قیمت‌ها با شیب متوسطی روند رو به رشدی داشته و جز در بازه‌های زمانی خاص که با افت‌های مقطعی روبه‌رو بوده، همیشه روند افزایشی خود را حفظ کرده است. در ادامه می‌توانید جدول تغییرات قیمت دلار در سال‌های گذشته بعد از انقلاب را شاهد باشید.

سال قیمت دلار به تومان افزایش یا کاهش قیمت نسبت به سال قبل
قیمت دلار در سال ۵۷ ۱۰
قیمت دلار در سال ۵۸ ۱۴ + ۴۰ %
قیمت دلار در سال ۵۹ ۲۰ + ۴۳ %
قیمت دلار در سال ۶۰ ۲۷ + ۳۵ %
قیمت دلار در سال ۶۱ ۳۵ + ۳۰ %
قیمت دلار در سال ۶۲ ۴۵ + ۲۸ %
قیمت دلار در سال ۶۳ ۵۸ + ۲۹ %
قیمت دلار در سال ۶۴ ۶۱ + ۵ %
قیمت دلار در سال ۶۵ ۷۴ + ۲۱ %
قیمت دلار در سال ۶۶ ۹۹ + ۳۴ %
قیمت دلار در سال ۶۷ ۹۶ -۳ %
قیمت دلار در سال ۶۸ ۱۲۰ + ۲۵ %
قیمت دلار در سال ۶۹ ۱۴۱ + ۱۷.۵ %
قیمت دلار در سال ۷۰ ۱۴۲ + ۱ %
قیمت دلار در سال ۷۱ ۱۴۹ + ۵ %
قیمت دلار در سال ۷۲ ۱۸۰ + ۲۱ %
قیمت دلار در سال ۷۳ ۲۶۳ + ۴۶ %
قیمت دلار در سال ۷۴ ۴۰۳ + ۵۳ %
قیمت دلار در سال ۷۵ ۴۴۴ + ۱۰ %
قیمت دلار در سال ۷۶ ۴۷۸ + ۸ %
قیمت دلار در سال ۷۷ ۶۴۶ + ۳۵ %
قیمت دلار در سال ۷۸ ۸۶۳ + ۳۴ %
قیمت دلار در سال ۷۹ ۸۱۳ -۶ %
قیمت دلار در سال ۸۰ ۷۹۲ -۳ %
قیمت دلار در سال ۸۱ ۷۹۹ + ۱ %
قیمت دلار در سال ۸۲ ۸۳۲ + ۴ %
قیمت دلار در سال ۸۳ ۸۷۴ + ۵ %
قیمت دلار در سال ۸۴ ۹۰۴ + ۳ %
قیمت دلار در سال ۸۵ ۹۲۲ + ۲ %
قیمت دلار در سال ۸۶ ۹۳۵ + ۱ %
قیمت دلار در سال ۸۷ ۹۶۶ + ۳ %
قیمت دلار در سال ۸۸ ۱۰۰۰ + ۳ %
قیمت دلار در سال ۸۹ ۱۱۰۰ + ۱۰ %
قیمت دلار در سال ۹۰ ۱۸۰۰ + ۶۴ %
قیمت دلار در سال ۹۱ ۳۸۰۰ + ۱۱۱ %
قیمت دلار در سال ۹۲ ۳۶۰۰ -۵ %
قیمت دلار در سال ۹۳ ۳۵۵۰ -۱ %
قیمت دلار در سال ۹۴ ۳۶۰۰ + ۱ %
قیمت دلار در سال ۹۵ ۳۴۲۵ -۵ %
قیمت دلار در سال ۹۶ ۴۲۵۰ + ۲۴ %
قیمت دلار در سال ۹۷ ۱۵۰۶۷ + ۲۵۵ %
قیمت دلار در سال ۹۸ ۱۵۷۵۷ + ۵ %
قیمت دلار در سال ۹۹ ۳۱۰۵۰ + ۹۷ %
قیمت دلار در تیر ۱۴۰۰ ۲۴۱۰۰ -۲۲ %

اگر به اعداد تاریخی مربوط به قیمت دلار در سال‌های بعد از انقلاب که در جدول بالا درج شده دقت کنید، می‌توانید واقعیت‌های جالبی را برای آینده نیز تعمیم دهید. از این طریق پیش بینی قیمت دلار ساده نیز می‌شود.

در جدول بالا دوره‌هایی که در آنها انتخابات ریاست جمهوری سپری شده به رنگ سبز نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می‌کنید در این سال‌ها نوسانات خیلی زیادی در قیمت دلار شاهد نبوده و حتی در برخی مواقع شاهد افت‌هایی در قیمت دلار نیز بوده‌ایم.

تعمیم دادن این واقعیت به سال ۱۴۰۰ نیز می‌تواند نشان از افت قیمتی اندک و یا ثبات قیمتی باشیم. همچنین دومین نکته که از اعداد درج شده در جدول بالا می‌توان درک کرد، سال‌هایی است که قیمت دلار با جهش‌های بزرگی روبرو بوده است. معمولاً سال بعد از این جهش‌ها با ثبات حدودی قیمت دلار روبرو بوده‌ایم که می‌تواند نشان از ثبات قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ داشته باشد.

تحلیل قیمت دلار برای دراز مدت

همه چیز نشان می‌دهد که قیمت دلار برای دراز مدت باید روند رو به رشد را سپری کند. در حقیقت این امر به دلیل اختلاف زیادی است که در نرخ تورم ایران و آمریکا شاهد هستیم. تا زمانی که دولت با درست کردن پایه‌های اقتصادی اقدام به بهینه کردن شرایط و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رساندن نرخ تورم به زیر ۵ درصد نکند، نرخ دلار در طول زمان روند افزایشی خواهد داشت.

یک روش ساده برای تشخیص حباب لحظه ای قیمت دلار

در این بخش از مقاله پیش بینی قیمت دلار سعی داریم تا یک روش ساده اما بسیار کاربردی را برای پیش بینی لحظه ای قیمت دلار برای شما عنوان کنیم که با استفاده از آن می‌توانید حباب لحظه ای قیمت دلار را تشخیص بدهید. همچنین در صورت داشتن حباب منفی نیز این امکان را خواهید داشت که با این روش ساده اما بسیار کاربردی اقدام به پیش بینی قیمت دلار نمایید.

البته این روش کامل و حرفه‌ای نیست و برای پیش بینی های کلان و برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف نیاز به داشتن دانش حرفه‌ای تیر دارید. اما با این حال می‌تواند یک روش عالی برای این منظور باشد. در ادامه تشریح این روش را به صورت یک مثال بیان می‌کنیم.

در این روش قیمت یورو در ایران به عنوان قیمت پایه و اصلی محاسبه در نظر گرفته می‌شود. در زمان نگارش این مقاله قیمت یورو در بازار آزاد ایران ۲۸۲۹۰ تومان است. در همین زمان قیمت دلار در بازار ایران روی عدد ۲۴۱۷۹ تومان ثابت شده است. برای پیش بینی شرایط قیمت دلار به صورت لحظه ای نیاز به برابری نرخ یورو به دلار دارید که می‌توانید از بازارهای جهانی این برابری را استخراج کنید. در حال حاضر در زمان محاسبه صورت گرفته نرخ برابری یورو به دلار در بازارهای جهانی ۱.۱۹۲۹۰ است. حال با یک محاسبه ساده می‌توانید قیمت واقعی دلار در بازار ایران را به صورت تخمینی محاسبه کنید.

پیش بینی دلار

این محاسبه ساده نشان می‌دهد که قیمت دلار در بازار ایران بایستی در حدود ۲۳۷۱۵ تومان باشد، در حالی که ۲۴۱۷۹ تومان است. این مهم می‌تواند نشان دهد که قیمت دلار به صورت لحظه ای با حباب مثبت روبرو بوده و می‌تواند برای ساعات آینده به صورت نزولی خرید و فروش شود.

البته باید یادآوری کنیم که این روش نباید مبنای محاسبات کاربران برای سرمایه گذاری روی دلار  و یا سایر بازارها شود. این روش محاسبه تنها برای تخمین زدن حدودی شرایط بازار استفاده شده و کاربرد دیگری ندارد.

چند دلیل برای اینکه قیمت دلار می‌تواند هنوز هم افزایش یابد

تحلیل دلار

در زمانی که قیمت دلار آمریکا در ایران به اعداد  تا هزار تومانی رسید، خیلی از افراد صحبت از افزایش بی‌رویه قیمت این ارز کردند و معتقد بودن که حباب بزرگی در قیمت دلار ایجاد شده است که به زودی باید منفجر شود. وقتی قیمت دلار به اعداد بالاتری نظیر  ۹ تا ۱۰ هزار تومان رسید، تعداد افرادی که به این اعتقاد رسیدند باز هم افزایش پیدا کرد. خیلی‌ها معتقد بودن که دلار باید به قیمت‌های زیر ۵ هزار تومان باز گردد.

البته قیمت دلار در این میان‌ها با کاهش‌های نسبی هم همراه بود، اما رسیدن قیمت دلار به ۱۵، ۱۸، ۲۰ و حتی ۳۰ هزار تومان به وضوح نشان داد که قیمت این ارز در کشور ما تحت تأثیر افکار عمومی نبوده و این فاکتورهای مؤثر بر قیمت آن هستند که باعث افزایش و یا کاهش قیمت آن می‌شوند. این واقعیت نشان می‌دهد که باز هم در تحلیل قیمت دلار می‌توان قیمت‌های بالاتری را در بلند مدت برای آن متصور بود.

اقتصاد ایران در سال‌های کنونی وابستگی شدیدی به قیمت نفت جهانی داشته و با مشکلاتی در که در صادرات نفت به وجود می‌آید، قیمت دلار نیز در ایران با نوسان شدید همراه می‌شود. از این قیمت‌های بالاتر را نیز می‌توان برای دلار در نظر گرفت.

به عنوان یک مثال دیگر می‌توان به قیمت بنزین به عنوان اصلی‌ترین سوخت مورد استفاده در کشور اشاره کرد. قیمت بنزین در حال حاضر به صورت آزاد ۳۰۰۰ تومان است و با در نظر گرفتن دلار ۲۴۰۰۰ تومانی قیمت بنزین در ایران تنها ۱۲.۵ سنت می‌شود. در حالی که کمترین قیمت بنزین در کشورها همسایه ما متعلق به کشور بحرین با قیمت ۴۲ سنت است. پرواضح است که قیمت بنزین در ایران در سال‌های آتی باز هم افزایشی خواهد بود و افزایش قیمت بنزین نیز می‌تواند یکی از عوامل مؤثر در افزایش قیمت دلار باشد.

در حال حاضر دلار بخریم یا خیر؟

اینکه دلار بخریم یا نخریم هدفی نبود که از ابتدای این مقاله برای پیش بینی قیمت دلار به دنبال آن باشیم. هدف از نگارش این مقاله بیشتر ارائه اطلاعاتی کاربردی و همچنین بررسی پیش بینی های صورت گرفته روی قیمت دلار بود تا دید کاربران را نسبت به آینده این ارز در بازار ایران بازتر نماییم. با این وجود برای تصمیم‌گیری روی سرمایه گذاری در بازارهای مختلف و یا خود بازار ارز شما نیاز به کسب دانش‌های تحلیل قیمت این ارز دارید. برای آموزش پیش بینی قیمت دلار می‌توانید از دوره‌های حرفه‌ای آموزش تحلیل فاندامنتالی و تکنیکالی ما در کانون بورس استفاده کنید.

پیش بینی قیمت دلار در بازار طی روزهای آینده

برای تحلیل قیمت دلار در بازار طی روزهای آینده بایستی بیشتر به نکاتی دقت کنید که در حال حاضر بازار دلار را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اخبار و حواشی متعددی در روزهای آینده می‌تواند روی روند حرکت قیمت دلار تأثیر داشته باشد. اصلی‌ترین و مهم‌ترین موضوع مربوط به دلار در روزهای آتی، مذاکرات هسته ایران و آمریکا است.

هر چند ممکن است این مذاکرات کمی طولانی‌تر از آن چیزی که فکر می‌کنیم باشد، اما با این حالت خبرهای ضد و نقیضی که از این مذاکرات می‌رسد، روی قیمت ارز تأثیر خواهد داشت. سخنرانی‌های سیاست‌مداران که نشان از توافق و یا عدم توافق دارد، جهت حرکت قیمت دلار را تعیین می‌نماید.

با در نظر گرفتن همه این اوصاف و موارد به نظر می‌رسد که در روزهای آتی قیمت دلار با افت و خیزهای خیلی زیادی همراه نخواهد بود و شاهد نوسانت محدودی در قیمت این ارز خواهیم بود. با توجه به اینکه این اخبار سیاسی باعث شده تا میزان عرضه و تقاضا در بازار نیز محدود شود، خیلی نباید شاهد اتفاق خاصی در قیمت دلار باشیم.

افزایش چند روزه قیمت دلار در روزهای گذشته را نیز می‌توان به افزایش میزان تقاضا برای حضور برخی از هموطنان در کشورهای همسایه برای دریافت واکسن کرونا دانست که با فروکش کردن این مهم، دوباره باید قیمت دلار را در کانال ۲۴۰۰۰ تومان شاهد باشیم. افراد اقتصادی فعال در زمینه‌های مختلف که کسب و کار آنها به نوعی به دلار وابسته است نیز در حال حاضر منتظر دریافت اخبار سیاسی مثبت در بازار دلار هستند. این مهم را می‌توان به تحلیل قیمت دلار در یک ماه آینده نیز بسط داد.

آموزش تحلیل تکنیکال دلار

پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده به روش تکنیکال

برای پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده سعی مردیم از روش های مرسوم تکنیکالی استفاده کنیم. نمودار دلار در کوتاه مدت نشان می‌دهد که قیمت به تازگی خط روند نزولی کوتاه مدت را به سمت بالا شکسته و بعد از کمی صعود اکنون آماده یک پولبک است. همچنین رسیدن RSI به منطقه اشباع خرید و برخورد آن با خطر مقاومت ۷۰% نیز نشانه‌ای دیگری است که در ۱۰ روز آینده با افت ناچیزی در قیمت دلار همراه خواهیم بود. هم‌چنین شرایط اندیکاتور مکدی نیز حکم به نزول قیمت دلار در ۱۰ روز آینده می‌دهد. البته پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده بیشتر می‌تواند متأثر از رفتار کاربران نیز باشد.

در کانال ۲۵۰۰۰ تومان در نمودار دلار شاهد مقاومت‌های نسبتاً قدرتمندی هستیم که می‌توانند تائید کننده نزول قیمت این ارز در ۱۰ روز آینده باشند. به نوعی سه فاکتور مهم تکنیکالی نشان از این دارند که پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده از زمان نگارش این مقاله روند نزولی خواهد بود. نزول قیمت دلار در ۱۰ روز آینده البته نباید برای میان مدت بسط داده شود. این تحلیل تنها برای همین چند روز اعتبار داشته و برای میان مدت و بازه زمانی بیشتر از ۱ ماهه بایستی از تکنیک‌های دیگری برای پیش بینی قیمت دلار استفاده کنیم.

تحلیل قیمت دلار ۵۰۰۰ تومان

انواع روش های پیش بینی قیمت دلار هر کدام شرایط خاص خود را دارند. حتی جدای از انواع روش های پیش بینی قیمت دلار تحلیل‌گران مختلف نیز بنا به تجربه‌ای که دارند، شرایط متفاوتی را برای بازار دلار متصور می‌باشند. در بخش‌های قبلی به برخی از مهم‌ترین پیش بینی های ارائه شده از سوی اشخاص و اقتصاد دانان مختلف پرداختیم. اما این پیش بینی ها همه ماجرا نیست.

در برخی مواقع شاهد برخی پیش بینی های خیلی شگفت‌انگیز نیز هستیم که گاها از سوی مسئولین بلندپایه دولت ارائه می‌شوند. یکی از این موارد هم که به تازگی در برخی محافل غیرعلمی بیشتر شده، رسیدن قیمت دلار به ۵۰۰۰ تومان است. از زمانی که قیمت دلار از حوالی ۴۰۰۰ تومان به بیش از ۲۰۰۰۰ تومان رسیده، قیمت بسیاری از اجناس در بازار ۲ تا ۵ برابر شده است. افزایش قیمت بیش از ۵۰۰ درصدی را در بازارهای مختلف دیگر اعم از بازار مسکن و … داشتیم.

همه این شرایط و وقایع نشان می‌دهد که حتی در صورت کاهش قیمت دلار به اعداد ۵۰۰۰ تومان نیاز به سال‌ها و شاید هم دهه‌ها زمان دارد. از این رو پیش بینی قیمت دلار ۵۰۰۰ تومان با شرایط کنونی بیشتر شبیه به یک امیدواری ملی است که برخی از مسئولین دانسته و یا ندانسته از این ترفند استفاده می‌نمایند. واقعیت این است که قیمت دلار در همین شرایط نیز استعداد خوبی برای رشد‌های بیشتر دارد. رسیدن به دلارهای ۵۰۰۰ تومانی را باید با یک برنامه‌ریزی دقیق ۲۰ ساله محقق کرد.

تحلیل قیمت دلار ۵۰۰۰۰ تومان

وقتی قیمت دلار در حوالی ۶۰۰۰ تومان در حال نوسان بود، برخی از تحلیل‌گران تکنیکالیست و برخی هم از اقتصاد دانان فاندامنتالیست صحبت از دلار ۱۸۰۰۰ تومانی می‌گردند. صحبت‌هایی که در آن موقع خیلی به مذاق سیاست‌مداران خوش نمی‌آمد و برخی از مردم عادی نیز چنین امری را محال می‌پنداشتند.

برخی از افراد ناوارد هم ادعا می‌کردند که تحلیل قیمت دلار برای ۱۸۰۰۰ تومان دور از واقعیت است و شاید تا ۲۰ سال آینده چینی شرایطی نداشته باشیم. انواع روش های پیش بینی قیمت دلار در آن زمان اما این اعداد را برای دلار منطقی قلمداد می‌کردند. اکنون که قیمت دلار قیمت‌های بالای ۳۰۰۰۰ تومان را تجربه کرده هر چند زندگی بسیاری از مردم تحت‌الشعاع قرار گرفته و بسیار سخت شده، اما دو مزیت با خود به همراه داشته است:

 • در درجه اول پیش بینی قیمت دلار ۵۰۰۰۰ تومان و حتی بیشتر از آن چندان برای مردم عادی غیرمنطقی و غیرمعقول نمی‌رسد.
 • مردم همچنین با درک چنینی شرایطی می‌توانند خود را برای وقوع چنین قیمت‌هایی برای دلار آماده کرده و تمهیدات لازم برای قرار نگرفتن در بحران‌های اقتصادی را در دستور کار قرار دهند.

اگر هنوز برای چنین شرایطی آمادگی ندارید، همین امروز هم ممکن است برای استفاده از خدمات آموزش پیش بینی دلار دیر شده باشد. پیش بیتی قیمت دلار ۵۰۰۰۰ تومان هم بر اساس فاکتورها و پارامترهای فاندامنتالی امری شدنی است و هم تکنیکال نیز بر این امر صحه می‌گذارد. هر چند برای رسیدن به چنین عددی نباید انتظار چند ماه داشت و نیاز به چند سال، شاید ۴ تا ۶ سال زمان لازم باشد، اما اگر شما در حال مطالعه این متن هستید، بهتر است از همین اکنون خود را برای چنین اتفاقی آماده کنید. حتی در ماه‌های اخیر تحلیل قیمت دلار توسط اقتصاد دانان نیز به همین سو کشیده است.

تحلیل فاندامنتال دلار

پیش بینی قیمت دلار بعد از برجام

برجام کلمه‌ای که امروزه نه در ایران بلکه در همه کشورهای جهان تبدیل به یک واژه مأنوس شده و همه می‌دانند وقتی سخت از برجام به میان می‌آید، مراد ایران است و توافق هسته‌ای! خوبی مذاکرات فعلی برجام با آمریکا برای تحلیل‌گران اقتصادی و پیش بینی قیمت دلار بعد از برجام در این است که این پدیده سابقه‌دار شده و اکنون می‌توان با تکیه بر سوابق ثبت شده از توافقات قبلی، شرایط را پیش بینی کرد.

البته این بار برجام با دوره ریاست جمهوری رییس جمهور جدید نیز همراه شده و از این گذشته کشور ایران در تنگنای بسیار وخیم‌تری نسبت به دوره قبل قرار گرفته است. از این رو شرایط را می‌توان نسبت به دور قبل با تفاوت‌هایی در نظر گرفت.

در درجه اول بایستی بدانید که وقتی قیمت یک کالا و یا ارزی مانند دلار یک بار یک شرایط را تجربه می‌کند، در دفعه‌های بعدی آلرژی کمتری نسبت به آن داشته و کمتر دستخوش تغییرات می‌شود. از این جهت تحلیل قیمت دلار بعد از برجام را نباید یک پیش بینی وحشی کاهشی بدانیم. زیرا دلار یک بار در این شرایط قرار گرفته و شوک برجام برای قیمت دلار و حاضرین در این بازار امر تازه‌ای نیست.

جدای از این باید متذکر شویم که شرایط اقتصادی کشور ما نیز نسبت به دوره قبل در شرایط پیچیده‌تری قرار دارد. تحریم‌ها بسیار بیشتر شده  و زمان زیادی هم از آغاز تحریم‌های جدید می‌گذرد. این امر باعث شده تا وضعیت اقتصادی اسفناک تری نسبت به قبل داشته باشیم.

با جمیع این جوانب تحلیل قیمت دلار بعد از برجام بیشتر نشان از ثبات قیمتی این ارز و کاهش نسبی آن با شیب ملایم دارد.

پیش بینی قیمت دلار در بهار

بهار فصل آرامش قیمت دلار در ایران است. این فصل با همه زیبایی‌ها و جذابیت‌های طبیعی که در ایران به وجود می‌آورد، باعث می‌شود تا قیمت دلار نیز کمی زیباتر و باثبات‌تر دیده شود. بررسی و پیش بینی قیمت دلار در بهار با توجه به یک موضوع مهم صورت می‌پذیرد.

در فصل بهار معمولاً زندگی مردم به گونه‌ای است که کمتر نیاز به دلار دارند و میزان تقاضا برای دلار به کمترین میزان خود می‌رسد. مسافران نوروزی از همان فصل قبل دلارهای مورد نیاز خود را تهیه کرده و از این گذشته حتی خرید‌های مورد نیاز برای این فصل را نیز باید به زمستان و اسفند نسبت بدهیم. از این جهت در بهار قرار نیست خیلی جیب صرافی‌ها و دلالان دلار پر شود.

البته این موضوع به این معنی نیست که در لار شاهد نوسان قیمت و افزایش قیمت دلار نیستیم. در این فصل نسبت به سایر فصول با نوسان کمتری همراه هستیم و معمولاً در سال‌های گذشته، بهار کمترین نوسان قیمت را شاهد بوده است.

البته باید متذکر شویم که در اواخر این فصل و در ماه خرداد که کم‌کم مسافرت‌های تابستانی شروع شده و زندگی مردم رنگ و بوی تعطیلی به خود می‌گیرد، شاهد افزایش‌های بیشتری در قیمت دلار بوده‌ایم و این ماه از بهار نسبت به دو ماه قبلی نوسان بیشتری در قیمت دلار تجربه کرده است. در اوایل و اواسط فصل بهار دلالان معمولاً به دنبال خرید هستند تا فروش این ارز. آنها می‌دانند که به زودی قرار است سفرهای تابستانی به سمت کشورهای اروپایی همسایه آغاز شود و مورد برای فرار از تابستان‌های داغ به سمت سواحل مدیترانه می‌روند.

تحلیل قیمت دلار در تابستان

تابستان فصل دانشجویانی است که برای حضور در کلاس‌های خود مجبور به تعویض ریال با دلار هستند. سفرهای تابستانی نیز از طرف دیگر باعث می‌شود تا تقاضا برای دلار در فصل تابستان اوج بگیرد. از این رو پیش بینی قیمت دلار در تابستان معمولاً رو به صعود است. افزایش تقاضا از چند جبهه باعث می‌شود تا صرافی‌ها سود مناسبی کسب کرده و به فکر بالا بردن قیمت دلار باشند.

البته تعطیلی مدارس نیز باعث می‌شود تا والدین سرمایه‌های بیشتری برای سرمایه گذاری در بخش‌های مختلفی مانند بازار ارز داشته باشند. همین روند باعث شده تا در اکثر تابستان‌ها شاهد بازار گاوی در قیمت دلار باشیم.

یکی از بارزترین تابستان‌های چند سال اخیر را باید به تابستان ۹۷ لقب بدهیم که نوسانات قیمت دلار در آن فصل باعث شد تا اکنون شاهد یک سربالایی بسیار بزرگ در نمودار قیمت دلار باشیم. با همه این اوصاف پیش بینی قیمت دلار برای فصل تابستان مخصوصاً در ۱.۵ ماه آخر این فصل را صعودی است.

تحلیل دلار در بازار ایران

تحلیل قیمت دلار در زمستان

یکی دیگر از فصل‌هایی که پیش بینی قیمت دلار در آن اهمیت پیدا می‌کند، فصل زمستان است. زمستان را می‌توان وحشی‌ترین فصل قیمت دلار در نظر گرفت. این فصل در کنار تابستان بیشتری میزان تقاضا را برای دلار در بازار ایران به خود می‌بیند. از یک طرف کریسمس در شروع فصل و عید نوروز در انتهای فصل لزوم خرید را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر سفرهای نوروزی که از اسفند شروع می‌شوند، عامل دیگری برای افزایش تقاضای دلار در این فصل است.

در نمودار قیمت دلار نیز می‌توانید این افزایش قیمت‌ها را مشاهده کنید. در همین اصلاح جدید قیمت دلار که از دلار ۳۲۰۰۰ تومانی شروع شد، با وجود چند ماه افت، اما باز هم در سه ماه زمستان ۹۹ قیمت دلار با افزایش همراه شد. این موضوع بیشتر به دلیل تقاضای زیادی است که برای دلار در این فصل شاهد هستیم.

همچنین نوسانات قیمت طلا و دلار جهانی را نیز در فصل زمستان می‌توان عاملی برای تحرک بیشتر قیمت دلار در بازار ایران باشد دانست.

پیش بینی قیمت دلار در پاییز

یکی از عجیب‌ترین فصل‌های قیمت دلار در ایران فصل پاییز است. تحلیل قیمت دلار در پاییز با توجه به سوابق نشان از این دارد که در این فصل باید بیشتر از همیشه مراقب باشید. چندین بار شاهد بیشترین نوسانات و جهش‌های قیمت دلار در فصل پاییز بوده‌ایم. از این نظر این فصل تبدیل به یک  فصل خرسی کامل برای قیمت دلار در ایران شده است.

پاییز ۹۷ را اگر به خاطر بیاورید، بیشتر از همیشه خرسی بودن قیمت دلار در فصل پاییز را درک خواهید کرد. تا قبل از امروز بیشتری میزان افت قیمت دلار را در همان پاییز ۹۷ تجربه کرده‌ایم. جالب است بدانید که اصلاح قیمتی که اکنون هم در آن هستیم، از پاییز سال ۹۹ آغاز شده است.

فصل پاییز در بالا بردن قیمت دلار خیلی خوب عمل نکرده و معمولاً در این فصل شاهد جهش‌های قیمتی رو به بالای زیادی در قیمت این ارز نبوده‌ایم. فصل شروع باران‌های شش ماهه دوم بسیاری از کسب و کارهایی که به دلار نیاز دارند را کند کرده و خیلی هم فصل پرباری برای صادرات و واردات میوه‌های و محصولات کشاورزی هم نیست. پیش بینی قیمت دلار در پاییز معمولاً نزولی است اما صعودهایی را نیز در این فصل تجربه کرده‌ایم که در اکثریت موارد خیلی شیب زیادی نداشته‌اند. اگر تابستان امسال با برجام شاهد افت زیادی در قیمت دلار نباشیم، پاییز را می‌توان فصل استراحت قیمت این ارز در نظر گرفت.

پیش بینی دلار جهانی

تحلیل قیمت دلار جهانی

تحلیل قیمت دلار برای دوره‌ها و بازه‌های زمانی مختلف نیاز به بررسی متفاوت دارد. برخلاف قیمت دلار در ایران که در اکثر مواقع روند صعودی در پیش می‌گیرد، قیمت دلار جهانی در بسیاری از مواقع سال و در برابر بسیاری از ارزها روند نزولی دارد. در همین موقع نگارش این مقاله نیز قیمت دلار در برابر بسیاری از ارزها در کمترین میزان یک سال اخیر خود قرار گرفته است.

البته شرایط نموداری قیمت دلار جهانی نشان از این دارد که در میان مدت باید شاهد افزایش قیمت دلار جهانی باشیم. قیمت طلا  در حال اصلاح بوده و قیمت سایر ارزها در برابر قیمت دلار نیز در حالت اشباع خرید به سر می‌برند. این موضوع می‌تواند دلیلی بر شروع یک روند صعودی حتی در میان مدت برای دلار جهانی باشد.

پیش بینی قیمت دلار جهانی بر اساس فاکتورهای فاندامنتالی، ثبات قیمتی و افزایش نسبی آن را نتیجه می‌دهد. آمریکا کشوری است که بدهی‌های زیادی داشته و به دنبال این است که میزان صادرات خود را به حداکثر برساند. یکی از فاکتورهای مهم در موضوع صادرات کاهش ارزش پول ملی برای کمتر کردن هزینه تولید داخلی است. البته معاهده‌هایی میان بانک‌های آمریکایی و اروپایی برقرار است که از نوسانات خیلی سنگین ارزهای خود در مقابل یکدیگر جلوگیری می‌نمایند. به همین دلیل پیش بینی قیمت دلار جهانی به نسبت با شرایط تکنیکالی ساده‌تر است و انطباق بیشتری در روند حرکت قیمت آن با تکنیک‌های تکنیکالی شاهد هستیم.

البته کسانی که در بازارهای جهانی فعالیت دارند باید بدانند که این پیش بینی برای قیمت دلار جهانی حالت عمومیت داشته و ممکن است برای یک ارز خاص شرایط برعکس باشد. از این جهت آن را به عنوان یک سیگنال خرید دلار در نظر نگیرند. از این گذشته در کوتاه مدت می‌توان یک ثبات نسبی و محدوده رنج برای قیمت دلار جهانی در نظر گرفت.

پیش بینی قیمت دلار سال ۱۴۰۱

تصمیمات دولت جدید و برجام دو مورد از اصلی‌ترین مواردی هستند که جهت‌دهی اصلی قیمت دلار را در انتهای سال جدید و همچنین در سال آینده شکل خواهند داد. به صورت کلی در دوره‌های ریاست جمهوری قبلی شاهد این موضوع بودیم که ۴ سال اول ریاست جمهوری قیمت دلار ثبات بیشتری داشته و افزایش‌های آن نیز با شیب ملایمی بوده است. دلایل سیاسی و اقتصادی مختلفی پیش این قضیه نهفته است که خیلی در حوصله این بحث نیست. اما نتیجه‌گیری از آن نشان می‌دهد که برای ۴ سال اول دوره ریاست جمهوری جدید باید منتظر یک ثبات قیمتی و همچنین افزایش قیمتی ملایم در قیمت دلار باشیم. پیش بینی قیمت دلار سال ۱۴۰۱ به شروع روندی بستگی دارد که در انتهای زمستان ۱۴۰۰ رقم می‌خورد.

برقراری همه پارامترهای کنونی و اضافه شدن برجام به این پارامترها می‌تواند سال ۱۴۰۰ را تبدیل به سال اصلح قیمت دلار تبدیل نماید. به این جهت سال ۱۴۰۱ را باید سال شروع یک روند جدید افزایشی در قیمت این ارز بدانیم.

جدای از بحث روند روبه رشد و یا نزولی قیمت دلار در سال ۱۴۰۱ در این سال نباید منتظر جهش‌های قیمتی خیلی زیاد و یا افت‌های قیمتی شدید در دلار باشیم. البته بایستی تأکید کنیم که این شرایط به تصمیمات دولت در ادامه سال جدید و ابتدای سال آینده نیز بستگی دارد و باید سیاست‌های دولت را در این باره به نظاره بنشینیم. موضوع مهمی که می‌تواند ثبات قیمت دلار را در سال ۱۴۰۱ قوت ببخشد، آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایرانی‌ها در بانک‌های خارجی است که از هم اکنون زمزمه‌های آن به گوش می‌رسد.

پیش بینی قیمت ارز سال ۱۴۰۲

تحلیل ما از قیمت دلار در سال ۱۴۰۲ نیز بازار با ثبات است. البته با ثبات بودن قیمت دلار در این سال نشان از عدم نوسان‌های قیمتی نیست. این سال را نیز می‌توان یکی از سال‌های شروع برنامه‌ریزی‌های دولت جدید قلمداد کرد. برنامه‌هایی که اکنون روی کاغذ هستند، تازه در سال ۱۴۰۲ به سمت عملیاتی شدن پیش رفته و این موضوع می‌تواند تعادلی در قیمت دلار ایجاد نماید. به صورت کلی دولت‌های جدید معمولاً در ۲ ۳ سال اول دوره خود به دنبال پروژه‌های عمرانی در قسمت‌های مختلف کشور هستند. باز دلایل سیاسی و اقتصادی مختلفی را می‌توان برای این موضوع برشمرد. اما چیزی که واضح است، این است مه رونق پروژه‌های عمرانی در این سال‌ها، تب و تاب بالای قیمت دلار را کاهش می‌دهد.

تحلیل قیمت دلار سال ۱۴۰۲ نشان از یک افت و خیز متعادل دارد. به این معنی که خیز ابتدای سال می‌تواند افت نیمه دوم سال را منتج شود و افت ابتدای سال می‌تواند شرایط را برای اصلاح قیمت در نیمه دوم سال رقم بزند. البته این پیش بینی باید نسبت به شرایط به وجود آمده در آن سال دوباره به روز رسانی شود. زیرا عوامل اقتصادی و سیاسی مؤثر در قیمت دلار روز به روز در حال تغییر هستند. از این رو است که پیش بینی قیمت دلار نیز باید دائماً توسط کاربران به روز رسانی شده و تغییرات جدید این عوامل در آن لحاظ شود. هر چه هست خیلی نمی‌توان برای سال ۱۴۰۲ منتظر تغییرات اقتصادی زیرساختی در کشور باشیم و حتی بهترین برنامه‌ها نیز به این زودی به مرحله عملیاتی و نتیجه دهی نمی‌رسند.

پیش بینی دلار در دولت رئیسی

پیش بینی قیمت دلار در دولت رئیسی

هر چند حتی نام شخصیت‌های سیاسی نیز در قیمت دلار و ارز در کشور ما تأثیرگذار است، اما سابقه نشان داده که دولت‌های مختلف در طول ۸ سال ریاست جمهوری شرایط مشابهی را برای قیمت دلار رقم زده‌اند. اصلاحات و اصول‌گرا نیز در این عرصه نقشی نداشته و به نظر سیستم اقتصادی ایران است که یک دوره ۸ ساله را برای قیمت دلار رقم زده است. در تمام طول ۴۰ سال گذشته روند حرکت قیمت دلار در دوره‌های ۸ ساله ریاست جمهوری دارای یک دوره ۴ ساله آرام و یک دوره ۴ ساله وحشی بوده است. برای اینکه درک بهتری برای پیش بینی قیمت دلار در دولت رئیسی داشته باشید، لازم دانستیم تا تغییرات قیمت دلار در دو دوره هر ریاست جمهوری را با هم مرور کنیم.

تغییرات قیمت دلار در دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی

هاشمی رفسنجانی اولین دولت ایران بعد از جنگ‌های ۸ ساله با عراق را تحویل گرفت. در آن زمان در طول حدود ۱۰ سال قیمت دلار از حدود ۷ تومان به ۱۲۰ تومان افزایش پیدا کرده بود. دولت رفسنجانی دلار را در قیمت ۱۲۰ تومان دریافت کرد. در طول ۴ ساله اول ریاست جمهوری رفسنجانی قیمت دلار از ۱۲۰ تومان به ۱۸۰ تومان افزایش پیدا کرد. تغییرات حدود ۵۰ درصدی در ۴ سال که نشان از شیب ملایم افزایش قیمت دلار را داشت.

پیش بینی قیمت دلار در دوره اول ۴ ساله ریاست جمهوری رئیسی هم می‌تواند مشابه با همین شرایط باشد. در دوره ۴ ساله بعدی رفسنجانی قیمت دلار از ۱۸۰ تومان در پایان سال ۱۳۷۲ به ۴۷۸ تومان در سال ۱۳۷۶ رسید. رشد ۱۶۵ درصدی در ۴ سال به وضوح نشان می‌دهد که دلار در این ۴ سال نوسانات شدیدی را تجربه کرده است.

در ۴ سال دوم ریاست جمهوری رفسنجانی قیمت دلار به ترتیب با درصد‌های زیر روند رو به رشد خود را ادامه داد:

 • ۷۲ به ۷۳: ۴۶ درصد
 • ۷۳ به ۷۴: ۵۳ درصد
 • ۷۴ به ۷۵: ۱۰ درصد
 • ۷۵ به ۷۶: ۷.۵ درصد

در ۴ سال اول این دوره بیشترین رشد قیمت دلار مربوط به سال آخر با ۲۰ درصد رشد و در سال دوم نیز بیشتری رشد در سال اول و دوم با ۴۶ و ۵۳ درصد رشد رقم خورد. به این ارقام به‌خوبی دقت کنید زیرا با کنار هم قرار دادن این شرایط سعی داریم تا اقدام به پیش بینی قیمت دلار در دوره ریاست جمهوری رئیسی نماییم.

تحلیل گذشته دلار

تغییرات قیمت دلار در دوره ریاست جمهوری خاتمی

دولت خاتمی در سال ۱۳۷۶ دلار را با قیمت ۴۷۸ تومان دریافت کرد. شرایط تغییرات قیمت دلار در دوره ریاست جمهوری خاتمی کاملاً متفاوت به دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی بود. در ادامه تغییرات قیمت دلار در ۸ سال ریاست جمهوری خاتمی را با هم مرور می‌کنیم:

 • سال اول: ۳۵ درصد
 • سال دوم: ۳۴ درصد
 • سال سوم: ۶- درصد
 • سال چهارم: ۳- درصد
 • سال پنجم: ۱ درصد
 • سال ششم: ۴ درصد
 • سال هفتم: ۵ درصد
 • سال هشتم: ۳.۴ درصد

همانطور که ملاحظه می‌کنید به جز دو سال اول این دوره از ریاست جمهوری ایران که با رشد‌های ۳۵ و ۳۴ درصدی در قیمت دلار همراه بودیم، در بقیه این ۸ سال عملاً قیمت دلار با نوسان زیادی همراه نبوده و در یک محدوده بسیار کوچک نوسان داشت. این دوره را می‌توان باثبات‌ترین دوره برای قیمت دلار در ایران دانست.

تغییرات قیمت دلار در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد

ریاست جمهوری احدی نژاد با دلار حدود ۸۷۴ تومانی در ابتدای ورود آغاز شد. در آن سال‌ها قیمت دلار با نوسان زیادی همراه نبود. همین روال در ۴ سال اول دوره احمدی‌نژاد نیز ادامه داشت و دلار در نهایت در انتهای ۴ سال اول این دوره به قیمت ۱۰۰۰ تومان و رشد ۱۴ درصد در طول ۴ سال رسیده بود. این موضوع نشان از این داشت که سیاست‌های دولت قبلی در قبال بازار دلار می‌توانست شرایط را در این بازار با همان ثبات ادامه دهد. اما ببینید سیاست‌های دولت جدید که بعد از ۴ سال تازه به بار نشسته بودند، چه بلایی سر قیمت دلار آورد.

 • سال اول دوره دوم: افزایش قیمت دلار از ۱۰۰۰ به ۱۱۰۰ تومان با رشد ۱۰ درصدی
 • سال دوم دوره دوم: افزایش قیمت دلار از ۱۱۰۰ به ۱۲۰۰ تومان با رشد ۹ درصدی
 • سال سوم دوره دوم: افزایش قیمت دلار از ۱۲۰۰ به ۲۶۰۰ تومان با رشد ۱۱۷ درصدی
 • سال چهارم دوره دوم: افزایش قیمت دلار از ۲۶۰۰ به ۳۱۸۳ تومان با رشد ۲۲ درصدی

در این ۴ سال قیمت دلار با رشد حدود ۱۵۸ درصدی همراه شد. نشان از این داشت که دوباره به شرایط قبلی یعنی افزایش و جهش‌های قیمتی دلار در ۴ سال دوم دوره‌های ریاست جمهوری بازگشته‌ایم.

تحلیل گذشته قیمت دلار

تغییرات قیمت دلار در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی

دولت حسن روحانی با قیمت دلار ۲۹۵۰ تومانی در سال ۱۳۹۲ آغاز شد. تغییرات قیمت دلار در این دوره از ریاست جمهوری ایران نیز که در انتهای آن قرار داریم، به شرح زیر رقم خورد:

 • سال اول: ۸ درصد
 • سال دوم: ۶ درصد
 • سال سوم: ۱۸ درصد
 • سال چهارم: ۵۰ درصد
 • سال پنجم: ۸۳ درصد
 • سال ششم: ۲۰ درصد
 • سال هفتم: ۷.۵ درصد
 • تا کنون: ۸۹ درصد

بسط نتایج برای دوره ریاست جمهوری رئیسی

پیش بینی قیمت دلار برای دوره ریاست جمهوری رئیسی بر اساس داده‌های تاریخی نشان از این دارد که در ۴ سال اول این دوره باید منتظر تغییرات ۵۰ تا ۷۰ درصدی قیمت دلار نسبت به شرایط فعلی داشته باشیم. دوره دوم ریاست جمهوری نیز به دشت تحت تأثیر شرایط و فعالیت‌های دولت خواهد داشت. زیرا شرایط متفاوتی را در دوره‌های قبلی شاهد بوده‌ایم. البته حتی تکرار متوسط مقدار دو دوره قبلی ریاست جمهوری در ایران نیز می‌تواند رشد بیش از ۲۰۰ درصدی را در چهار سال دوم برای قیمت دلار رقم بزند.

آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال

 • گذری بر آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال
 • چرا پیش بینی قیمت دلار با استفاده از تحلیل تکنیکال؟
 • آموزش‌های ابتدایی تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت دلار
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از خطوط روند
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از حمایت و مقاومت
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از مووینگ اوریج
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از اندیکاتور مکدی (MACD)
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از اندیکاتور آر اس آی (RSI)
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از واگرایی
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از همگرایی
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از چنگال اندروز
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت
 • آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از فیبوناچی اکستنشن
 • استراتژی نوسان گیری دلار با استفاده از مووینگ اوریج ها

گذری بر آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال

یکی از متداول‌ترین روش های پیش بینی قیمت دلار  استفاده از تحلیل تکنیکال است. سال‌های بسیار زیادی از عمر دانش تکنیکال می‌گذرد و در حال حاضر مؤثر بودن آن برای همه اثبات شده است. تحلیل تکنیکال علمی است که در آن تحلیل کر بدون در نظر گرفتن تمام مسائل بیرونی و تنها تکیه بر نمودار قیمت دلار اقدام به تحلیل و همچنین پیش بینی آینده آن می‌نماید. گسترده بودن تکنیک‌های مورد استفاده در این روش تحلیلی باعث شده تا هر تحلیل‌گری شرایط خاص خود را داشته و از روش خاصی برای این منظور استفاده کند.

جدای از بحث تکنیک‌های به کار گرفته شده، دید هر شخص به نمودار نیز می‌تواند در پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال تأثیر داشته باشد. نمودار قیمت دارای ویژگی‌های مختلفی است که هر کس بنا به تجربه و همچنین زاویه دید خود می‌تواند نسبت به آن تصمیم بگیرد.

تکنیکالیست‌ها یک اصطلاح بسیار مهم دارند که سرلوحه تمام تحلیل‌ها و روش های پیش بینی قیمت دلار برای آنها است.

“همه چیز در قیمت نهفته است.”

همین یک جمله ساده اساس بسیاری از تکنیک‌های به کار گرفته شده برای تحلیل قیمت است. این دست از تحلیل‌گران معتقدند که تمام اخبار و مسائل مربوط به افزایش یا کاهش قیمت دلار در نمودار قیمت آن وجود داشته و نیازی به بررسی جداگانه آنها وجود ندارد.

البته همین روش در حال حاضر تبدیل به یک روش بسیار قدرتمند برای تحلیل قیمت شده است. برخی از تکنیک‌های به کار رفته شده توسط برخی از تکنیکالیست‌ها حتی می‌توانند ۱۰۰ درصد مواقع شرایط را درست پیش بینی کنند. در ادامه با تشریح چند روش عالی و کاربردی از تکنیکال برای تحلیل و پیش بینی قیمت دلار با شما همراه هستیم.

چرا تحلیل قیمت دلار با استفاده از تحلیل تکنیکال؟

البته هر چند استفاده از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت دلار به نظر ساده از روش های دیگری مانند روش بنیادی یا فاندامنتال می‌رسد، اما واقعیت چیز دیگری است. ممکن است شما با یکم مطالعه ساده به درک قابل قبولی از تکنیک‌های به کار گرفته شده در علم تکنیکال برای پیش بینی قیمت دلار برسید، اما برای درک کامل آنها و همچنین داشتن یک ایده منحصربه‌فرد و خاص برای پیش بینی با ضریب موفقیت بالای قیمت نیاز به ورود به عمق این روش تحلیلی دارید.

به کار بردن صرف چند تکنیک ساده مانند مثلث کشیدن و مستطیل ترسیم کردن، همه چیز در تکنیکال نیست. این علم حتی بسته به شرایط روانشناسی کاربر می‌تواند پیش بینی متفاوتی از قیمت داشته باشد.

اما علم تکنیکال را برای تحلیل قیمت دلار آموزش می‌دهیم زیرا:

 • یک روش جهانی و کاملاً اثبات شده برای این منظور است.
 • تمام تکنیک‌های مورد استفاده در روش تکنیکال بر اساس اصول اساسی ریاضی هستند.
 • امکان دسترسی به تکنیک‌هایی با بیش از ۹۸ درصد احتمال موفقیت در آن وجود دارد.
 • امکان استفاده از آن برای همه کاربران وجود دارد.
 • یک علم کاملاً کمی در پیش بینی قیمت دلار است و همه چیز به صورت عددی مطرح می‌شود تا هیچ سردرگمی در آن به وجود نیاید.
 • تجربه ثابت کرده که بهترین و پیش بینی های انجام گرفته از قیمت دلار بر اساس تحلیل تکنیکال بوده است.
 • امکان یادگیری آن بدون توجه به میزان سواد و سطح دانش عمومی برای هر فردی وجود دارد.

هر کدام از روش های پیش بینی قیمت دلار شرایط و مزیت‌های خاص خود را دارند، اما تکنیکال چیز دیگری است.

نمودار دلار

آموزش‌ های ابتدایی تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت دلار

برای اینکه بتوانید از تکنیکال برای تحلیل و پیش بینی قیمت دلار استفاده کنید، نیاز به آموزش‌های تخصصی و حرفه‌ای دارید تا زیر نظر اساتید با تجربه و کاربلد، تمام پیش‌نیازها را آموزش دیده و حتی روش های به کارگیری برای پیش بینی را نیز در ابتدا همراه با آنها تست کنید. آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش تحلیل تکنیکال را می‌توان در مراحل زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • آموزش مفاهیم علم تکنیکال
 • آموزش اصول اولیه تکنیکال
 • آموزش تمام اندیکاتورهای کاربردی در تحلیل تکنیکال
 • آشنایی با بازار دلار و شرایط آن
 • آشنایی با پلتفرم‌های مورد استفاده برای تحلیل تکنیکال
 • آموزش پیاده‌سازی تمیم تکنیک‌ها روی نمودار
 • آموزش روش های پیشرفته‌تر تکنیکال در تحلیل
 • مدیریت ریسک در تکنیکال
 • مدیریت سرمایه در تکنیکال
 • اصول روانشناسی در تحلیل و پیش بینی قیمت در تکنیکال
 • ساختن سیستم معاملاتی
 • ساختن استراتژی معاملاتی

با سپری کردن تمام مراحل بالا این آمادگی را خواهید داشت تا برای پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال اقدام کنید. البته باید خاطر نشان کنیم که هر کس بنا به تجربه و شرایطی که در گذشته داشته برای آموزش پیش بینی قیمت دلار متد خاصی را به کار می‌برد. در ادامه این مقاله سعی داریم تا مهم‌ترین و اصلی‌ترین تکنیک‌های به کار گرفته شده در علم تکنیکال را به شما آموزش دهیم و روش استفاده از آنها برای پیش بینی قیمت دلار را نیز تشریح کنیم.

برای دریافت چنین آموزش‌هایی در بسیاری از مراکز و آموزشگاه‌های مربوطه نیاز به پرداخت هزینه‌های چند میلیونی است. اما شما با کمی دقت و نکته‌بینی می‌توانی تمام مراحل انجام و استفاده از این روش‌ها را در ادامه به صورت رایگان بیاموزید و از آنها بهره بگیرید.

تحلیل نمودار دلار

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از خطوط روند

یکی از اساسی‌ترین و پایه‌ای‌ترین روش های به کار گرفته شده در تحلیل تکنیکال برای تشخیص شرایط قیمت دلار خطوط روند هستند. دو نوع خط روند برای تشخیص شرایط قیمت دلار داریم:

 • خط روند نزولی که حاصل اتصال دو قله متوالی در نمودار به هم هستند.
 • خط روند صعودی که حاصل اتصال دو دره متوالی در نمودار به هم می‌باشند.

طبق یک اصل ساده هر وقت قیمت دلار خط روند را از پایین به بالا بشکند و به نوعی از خط روند نزولی به بالا بیاید، تحلیل‌گر شاهد تغییرات قیمت به سمت صعودی شدن بوده و می‌توانید چنین استنباطی نماید که ادامه روند قیمت دلار صعودی خواهد بود. در شکل زیر همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت دلار بعد از سپری کردن یک دوره نزول نسبتاً طولانی خط روند نزولی را به مست بالا شکسته است.

در چنین شرایطی شما می‌توانید این استنباط را داشته باشید که در ادامه قیمت دلار روند صعودی به خود خواهد گرفت و باید شاهد افزایش قیمت دلار باشیم. با توجه به اینکه این خط روند در تایم روزانه ترسیم شده این پیش بینی برای میان مدت قیمت دلار بوده و می‌تواند تا چند روز و حتی چند هفته قیمت دلار را در شرایط صعودی قرار دهد.

اگر یک ماه پیش برای تحلیل قیمت دلار از همین یک روش ساده استفاده می‌کردید، به راحتی می‌توانستید در حال حاضر تا ۲۰ درصد افزایش قیمت دلار را پیش بینی کرده و برای سرمایه گذاری اقدام کنید.

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از حمایت و مقاومت

استفاده از حمایت و مقاومت نیز برای پیش بینی قیمت دلار امر همه گیری است و بسیاری از تحلیل‌گران از این متد برای این امر استفاده می‌نمایند. برای پیش بینی قیمت دلار به روش بررسی نقاط حمایت و مقاومت ابتدا باید روی نمودار، حمایت‌ها و مقاومت‌ها را ترسیم نموده و آنا را مشخص کنید.

حمایت به نقاط و قسمت‌هایی اطلاق می‌شود که قیمت در ادامه حرکت نزولی خود ممکن است با آنها برخورد داشته و باشد و در صورت تلاقی قیمت با حمایت باید منتظر تغییر جهت آن به مست بالا باشیم. مقاومت نیز به نقاطی اطلاق می‌شود که ادامه حرکت صعودی، قیمت را به آنها می‌رساند. در صورت برخورد قیمت با مقاومت‌ها باید منتظر افت قیمت و تغییر جهت آن به مست نزولی بودن باشیم.

دقت کنید که همه مقاومت‌ها و حمایت‌ها قدرت یکسانی ندارند. همچنین در صورتی که قیمت یک بار با مقاومت و حمایت مورد نظر برخورد کرده باشد، در صورت برخورد مجدد احتمال شکسته شدن آن بالا است. درباره پیش بینی قیمت دلار با استفاده از حمایت‌ها و مقاومت‌ها به چند نکته زیر دقت کنید:

 • به جای خط حمایت و خط مقاومت می‌توانید یک ناحیه باریک را برای این منظور در نظر بگیرید تا نفوذ اندک قیمت به آن شما را فریب ندهد.
 • در صورتی که حمایت و مقاومتی از دست برود، احتمال ادامه روند حرکت قیمت در همان مسیر تا رسیدن به حمایت و مقاومت بدی تقویت پیدا می‌کند.
 • از تلفیق حمایت و مقاومت با خط روند و سایر متدهایی که در ادامه مرور می‌کنیم، می‌توانید یک پیش بینی قدرتمند از ادامه روند قیمت دلار داشته باشید.

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از مووینگ اوریج

یکی دیگر از ابزارهای مهم و تأثیرگذاری که می‌توانید از آن برای پیش بینی قیمت دلار استفاده کنید، مووینگ اوریج است. مووینگ اوریج با عبارت ترجمه شده آن به عنوان میانگین متحرک یک ابزار قدرتمند در تحلیل تکنیکال محسوب می‌شود.

با استفاده از این اندیکاتور شما خطی به صورت منحنی روی نمودار قیمت دلار مشاهده خواهید کرد که در واقع میانگینی از قیمت‌های گذشته است. بر اساس نوع مووینگ اوریج به کار گرفته شده می‌توانید متوسط قیمت را در ۲۵ روز گذشته، ۳۰ روز گذشته، ۱۰۰ روز گذشته و یا هر عدد دیگری مشاهده کنید. این متوسط قیمت برای میانگین متحرک ۱۰۰ روزه از هر روز کاری تا ۱۰۰ روز قبل از آن محاسبه می‌شود.

نحوه عملکرد مووینگ اوریج‌ها برای پیش بینی قیمت دلار بسیار گسترده است.  استراتژی‌های بسیار زیادی نیز با استفاده از عملکرد این اندیکاتور بسط داده شده است. به صورت کلی باید بدانید که برخورد قیمت دلار به مووینگ اوریج نشان دهنده برگشت قیمت آن است.

“اگر قیمت به مووینگ اوریج برسد، باید انتظار داشته باشید که در روند صعودی این اندیکاتور مانند یک حمایت عمل کرده و دوباره قیمت را به سمت بالا پرتاب کند. در روند نزولی نیز برخورد قیمت با مووینگ اوریج باعث پرتاب دوباره آن به سمت پایین می‌شود. در روند نزولی مووینگ اوریج مانند یک مقاومت عمل می‌نماید.”

همین تکنیک ساده را می‌توانید برای پیش بینی قیمت دلار به کار ببرید. همچنین ذکر این نکته ضروری است که شکسته شده یک مووینگ اوریج می‌تواند نشانه‌ای برای تغییر روند باشد.

نمودار لحظه ای دلار

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از اندیکاتور مکدی (MACD)

یکی از پرکاربردترین و پراستفاده‌ترین اندیکاتورها برای تحلیل و پیش بینی در تحلیل تکنیکال اندیکاتور مکدی است که ساز و کار بسیار ساده اما قدرتمندی دارد. با ترسیم اندیکاتور مکدی روی نمودار قیمت دلار می‌توانید برای پیش بینی آن اقدام کنید. این اندیکاتور از یک ‌بخش هیستوگرامی تشکیل شده است. یک خط منحنی نیز پیرامون این هیستوگرام‌ها در حال حرکت است. برای پیش بینی قیمت دلار با استفاده از اندیکاتور مکدی با توجه به نکات زیر عمل کنید:

 • هر وقت خط مکدی هیستوگرام آن را به سمت بالا قطع کند، نشان از صعودی شدن نمودار قیمت خواهد بود و سیگنالی برای خرید محسوب می‌شود.
 • هر وقت خط مکدی هیستوگرام آنم را به سمت پایین قطع کند، نشان از نزولی شدن نمودار خواهد بود و قیمت دلار در آینده‌ای نزدیک دچار افت خواهد شد.
 • بهتر است برای فیلتر کردن معدود اشتباهات اندیکاتور مکدی و یا استفاده از ن برای سیگنال‌های طولانی مدت دارد، از هر کدام از سیگنال‌های آن در روند خود آن سیگنال استفاده کنید. به این معنی که ابتدا با ترسیم خط روند نحوه حرکت قیمت دلار را تعیین کنید. سپس اگر روند قیمت دلار صعودی بود، تنها از سیگنال‌های صعودی بودن قیمت استفاده کنید. اگر روند نزولی بود نیز تنها می‌توانید به سیگنال‌های فروش مکدی اتکا کنید.

مکدی یک اندیکاتور قدرتمند برای پیش ینی قیمت دلار است. حتی اگر به صورت مستقیم از آن استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از سیگنال‌های آن برای تائید و یا دم تائید سایر پیش بینی های خود از قیمت دلار بهره ببرید.

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از اندیکاتور آر اس آی (RSI)

یکی دیگر از اندیکاتوری پرکاربرد برای پیش بینی قیمت دلار اندیکاتور RSI است. این اندیکاتور از یک منحنی تشکیل شده است که در محدوده ۰ تا ۱۰۰ نوسان می‌نماید. در قالب مستطیل شکل این اندیکاتور می‌توانید سه سطح مختلف را مشاهده کنید. سطح ۳۰ درصد، ۵۰ و ۷۰ درصد که خط منحنی دائماً در حال برخورد به این محدوده‌ها و عبور و یا برگشت از آنها است. برای پیش بینی قیمت دلار با استفاده از اندیکاتور RSI می‌توانید مطابق با دستورالعمل زیر اقدام کنید:

 • در صورتی که خط RSI از بالا به پایین خط ۷۰ درصد را قطع کرده و از آن عبور کند، سیگنال فروش صادر شده و این نشان می‌دهد که قیمت دلار در حال افت است و در ادامه شاهد نزول آن خواهیم بود.
 • در صورتی که خط RSI از پایین به بالا خط ۳۰ درصد را قطع کرده و از آن عبور کند، این مهم نشان از صعودی شدن قیمت است و در آینده‌ای نزدیک قیمت دلار رو به افزایش خواهد بود.
 • دقت کنید که برای جلوگیری از بروز اشتباه بهتر است ابتدا با خطر روند جهت حرکت قیمت را ترسیم نموده و سپس تنها از سیگنال‌های همسو بیا جهت روند برای پیش بینی قیمت دلار استفاده کنید.

اندیکاتور RSI یکی از قدرتمندترین و پرکاربردترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال است. اگر نحوه استفاده از این اندیکاتور برای پیش بینی قیمت دلار را بیاموزید، حتی در صورت دم سرمایه گذاری در این ارز نیز می‌توانید به صورت مرتب اقدام به پیش بینی قیمت نموده و از این طریق شرایط بهتری برای خود رقم بزنید.

تحلیل تکنیکال قیمت دلار

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از واگرایی

یکی دیگر از روش هایی پیش بینی قیمت دلار استفاده از واگرایی‌ها در نمودار است. واگرایی اصطلاحی است که به عدم هم جهت بودن روند حرکت قیمت دلار و اندیکاتور اطلاق می‌شود. به این معنی که اگر قیمت در یک روند صعودی اقدام به ساخت قله جدید نماید اما اندیکاتورهایی مانند مکدی در بخش هیستوگرام خود یا خط RSI موفق به ساخت قله جدیدی نشده و قله‌ای پایین‌تر از قله قبلی بسازند، اصطلاحاً شاهد واگرایی منفی در نمودار قیمت دلار هستیم. وقوع این موضوع به این معنی است که روند صعودی قیمت دلار رو به اتمام بوده و به زودی باید شاهد افت قیمت در حرکت آن باشیم.

همچنین در روند نزولی نیز در صورتی که قیمت دره جدیدی پایین‌تر از دره قبلی بسازد، اما اندیکاتور موفق به چنین امری نشود، شاهد واگرایی مثبت خواهیم بود.

واگرایی مثبت به این معنی است که روند نزولی قیمت دلار در حال پایان بوده و به زودی باید شاهد صعودی شدن قیمت دلار باشیم. همین روش ساده یکی از قدرتمندترین روش های پیش بینی قیمت دلار است و می‌توانید از آن در سطح کاملاً حرفه‌ای استفاده کنید. بروز واگرایی یکی از پرقدرت‌ترین نشانه‌ها برای اتمام روند فعلی است و در صورت بروز لازم است تا تحلیل‌گر واکنش لازم را نسبت به شرایط سرمایه گذاری خود داشته باشد. با این ترفند می‌توانید معاملات و  سرمایه گذاری‌های خود را کاملاً بهینه کرده و در مواقع بسیار حساس اقدام به خروج از معاملات نموده و یا در بهترین نقطه اقدام به خرید کنید.

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از همگرایی

همچنین همگرایی نیز یکی دیگر از تکنیک‌های به کار گرفته شده در تکنیکال است که قدرتی هم رده با واگرایی دارد. همگرایی‌ها نشان از ادامه روند فعلی دارند. به این معنی که اگر اندیکاتور شرایط حرکت قیمت دلار را تائید کند و با آن همگرا  باشد، نشان از این دارد که فعلاً هیچ ضعفی در روند فعلی وجود نداشته و این موضوع می‌تواند صعود و یا نزول را ادامه دارد کنید. البته از همگرایی‌ها بیشتر برای تائید استفاده می‌شود. در صورت مشاهده همگرایی می‌توانید پیش بینی قبلی خود را از قیمت دلار دنبال نمایید.

تحلیل تکنیکال دلار

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از چنگال اندروز

چنگال اندروز ابزاری شبیه به چنگال واقعی است که این روزها به شدت از آن برای پیش بینی قیمت دلار و سهام مختلف در بورس استفاده می‌شود. این تکنیک در علم تکنیکال بر پایه اصول مشخصی بنا نهاده شده و قدرت قابل توجهی هم به آن داده است. با انتخاب ابزار چنگال اندروز برای پیش بینی قیمت دلار ابتدا باید آن را بر روی نمودار ترسیم کنید. برای ترسیم اندروز باید سه نقطه روی نمودار مشخص کرده و نقاط اندروز را روی آنها قرار دهید. این سه نقطه در روند صعودی قیمت دلار باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • اولین نقاط باید بر روی قله‌ها و دره‌های بارز و مشخص روی نمودار قرار داده شوند.
 • نقطه یک در صورت تحلیل روند صعودی باید روی بارزترین دره قبل از شروع اصلاح قیمت قرار داده شود.
 • نقطه ۲ و ۳ نیز به ترتیب باید یک قله بارز و یک دره بارز در شرایط فعلی نمودار باشند.

در شکل زیر همان طور که می‌بینید، نقطه ۲ نقطه آغاز اصلاح قیمت دلار است. نقطه ۱ طوری در نظر گرفته شده که مشخص کننده بارزترین دره قبل از این نقطه باشد. نقطه ۲ محل شروع اصلاح قیمت دلار و به اصلاح بلندترین قله موجود در نمودار را تشکیل می‌دهد. نقطه ۳ نیز به پایین‌ترین قیمت دلار در چند وقت اخیر اشاره دارد.

نکات تحلیل قیمت دلار با استفاده از چنگال اندروز

با ترسیم این سه نقطه روی نمودار، ابزاری شبیه به چنگال را روی آن مشاهده می‌کنید. برای پیش بینی قیمت دلار با استفاده از چنگال اندروز به نکات زیر دقت کنید:

 • هر کدام از سه خط جلویی چنگال می‌توانند در نقاط حمایت و مقاومت ظاهر شده و جهت حرکت قیمت را تغییر دهند.
 • در صورتی که قیمت بعد از نقطه ۳ بدون برخورد به خط میانی چنگال، خط انتهایی را به سمت پایین بشکند، نشان از این دارد که قیمت در روند نزولی فراتر گرفته و بایستی در ادامه راه شاهد نزول قیمت دلار باشیم.

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت

فیبوناچی ریتریسمنت یکی از بهترین و  پرقدرت‌ترین ابزارهای دنیای تکنیکال است که می‌توانید با استفاده از آن برای پیش بینی قیمت دلار اقدام کنید. فیبوناچی را می‌توان از جمله قدرتمندترین و البته مدرن‌ترین ابزارهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال دانست که با پیش بینی ‌های با احتمال موفقیت بالا در سرتاسر جهان تبدیل به یک روش محبوب شده است.

از فیبوناچی می‌توان استفاده‌های بسیار زیادی کرد و ده‌ها روش با استفاده از این ابزار برای پیش بینی قیمت دلار به وجود آمده است. دو روش معمول و رایج آن فیبوناچی ریتریسمنت و فیبوناچی اکستنشن هستند که در ادامه به تشریح هر دو این موارد می‌پردازیم.

برای پیش بینی قیمت دلار با استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت بایستی دو نقطه روی نمودار خود مشخص مکنید. در روند نزولی نقطه اول را بالاترین قله‌ای در نظر بگیرید که قیمت از آن شروع به نزول و به اصطلاح اصلاح کرده است. همچنین نقطه دوم را نیز با پایین‌ترین کفی در نظر بگیرید که قیمت بعد از نقطه اول آن را ساخته است.

با ترسیم این ابزار می‌توانید خطوطی را روی نمودار مشاهده کنید که امکان پیش بینی قیمت دلار و همچنین تعیین هدف قیمتی آن به صورت دقیق را برای کاربر فراهم می‌آورند. این ابزار یکی از دقیق‌ترین ابزارها در پیش بینی قیمت دلار محسوب می‌شود.

نکاتی برای تحلیل قیمت دلار با استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت

برای اینکه با استفاده از این ابزار برای تحلیل قیمت دلار استفاده کنید، به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • “هر کدام از خطوط قیمتی که در این ابزار مشاهده می‌کنید، می‌توانند یک نقطه مقاومتی در برابر قیمت در روند صعودی باشند.
 • در صورتی که هر یک از درصد‌های فیبوناچی ریتریسمنت شکسته شوند، احتمال صعود قیمت تا خط بعدی وجود خواهد داشت. “

دقت کنید که همین تحلیل و شرایط را می‌توانید برای روند صعودی برای پیش بینی میزان نزول قیمت دلار نیز در نظر بگیرید.

آموزش تحلیل قیمت دلار با استفاده از فیبوناچی اکستنشن

یکی دیگر از ابزارهای بسط داده شده از فیبوناچی، فیبوناچی اکستنشن است. این ابزار نیز شرایط پیش بینی قیمت دلار را برای کاربران فراهم می‌آورد. برای ترسیم فیبوناچی اکستنشن روی نمودار باید سه نقطه را روی آن مشخص کنید.

برای مشخص کردن این سه نقطه دقیق می‌توانید مانند تکنیک‌های گفته شده در چنگال اندروز استفاده نمایید. همچنین تمام نکات گفته شده برای پیش بینی قیمت دلار در فیبوناچی ریتریسمنت در این روش نیز صادق هستند.

کاربردهای فیبوناچی برای تحلیل قیمت دلار:

 • با استفاده از این ابزار می‌توانید نحوه حرکت قیمت دلار را روی نمودار پیش بینی نمایید.
 • همچنین این امکان را خواهید داشت تا اهداف قیمتی دلار را در بلند مدت نیز پیش بینی کنید. می‌توانید نقاط برگشت قیمت را در هر روندی نیز به راحتی تشخیص بدهید.
 • در شرایطی مانند نمودار قیمت دلار که هر روز شاهد رکورد شکنی و رسیدن به قیمت‌های جدیدتر و بالاتر از قیمت‌های قبلی هستیم، امکان استفاده از بسیاری از ابزارهای تکنیکال وجود ندارد. در چنین مواقعی فیبوناچی می‌تواند بهترین شرایط را برای پیش بینی قیمت دلار در اختیار شما قرار دهد.

استراتژی نوسان گیری دلار با استفاده از مووینگ اوریج ها

نمودار لحظه ای دلار

در انتهای بخش آموزش پیش بینی قیمت دلار با استفاده از تکنیکال سعی داریم تا یک روش ساده نوسان گیری از قیمت دلار را برای شما تشریح کنیم. نوسان گیری به این معنی است که در کوتاه مدت می‌توانید نوسانات دلار را پیش بینی کرده و حتی برای خرید و فروش آن اقدام کنید. البته باید یادآور شویم که این تکنیک بسیار حرفه‌ای بوده و استفاده از آن را برای افراد با تجربه پایین پیشنهاد نمی‌کنیم. به صورت کلی نوسان گیری از قیمت دلار می‌تواند ریسک بسیار زیادی داشته و باشد و اقدام برای آن برای افراد تازه‌کار مناسب نیست.

برای پیش بینی قیمت دلار در کوتاه مدت با استفاده از مووینگ اوریج‌ها نیاز به سه مووینگ اوریج خواهید داشت.

 • مووینگ اوریج ۵۰
 • مووینگ اوریج ۲۵
 • مووینگ اوریج ۱۰

این روش را باید در تایم‌های کوتاه زیر روزانه استفاده کنید. برای پیش بینی قیمت دلار و به کار گیری این استراتژی در نوسان گیری مطابق با دستورالعمل زیر اقدام کنید:

 • در صورتی که مووینگ اوریج ۱۰ دو مووینگ اوریج دیگر را به سمت بالا قطع کند، سیگنال خرید دلار خواهد بود.
 • در صورتی سر مووینگ اوریج ۵۰ به سمت بالا باشد و شاهد اتفاق بند قبل باشید، زمان مناسبی برای خرید دلار رسیده است.
 • در صورتی که تمام این دو اتفاق برعکس باشند، سیگنالی برای نزولی شدن قیمت دلار است و می‌بایست برای خروج از معامله خود اقدام کنید.

آموزش پیش بینی قیمت دلار به روش فاندامنتال

 • تکنیکال یا فاندامنتال؟ کدام روش برای پیش بینی قیمت دلار بهتر عمل می‌کند؟
 • چقدر می‌توانید به پیش بینی فاندامنتالی قیمت دلار اعتماد کنیم؟
 • مقایسه کمی پیش بینی تکنیکالی و فاندامنتالی قیمت دلار
 • آموزش پیش بینی قیمت دلار تحت تأثیر قیمت طلا
 • آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر بازار بورس
 • آموزش پیش بینی قیمت دلار تحت تأثیر بازار مسکن
 • آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر دلار جهانی
 • آموزش پیش بینی قیمت دلار تحت تأثیر اخبار سیاسی
 • آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر جنگ
 • آموزش پیش بینی قیمت دلار تحت تأثیر تزریق ارز به بازار
 • آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر اقتصاد آمریکا
 • آموزش پیش بینی قیمت دلار تحت تأثیر اقتصاد ایران
 • آموزش تحلیل قیمت دلار بر اساس حجم معاملات

تحلیل فاندامنتال دلار

تکنیکال یا فاندامنتال؟ کدام روش برای پیش بینی قیمت دلار بهتر عمل می‌کند؟

در آغاز این بخش از آموزش پیش بینی قیمت دلار بایستی یک نکته بسیار مهم را برای شما تشریح کنیم. برای بسیاری از کاربران این سؤال پیش آمده که دام روش تحلیلی برای پیش بینی قیمت دلار مناسب است و نتایج بهتری را ارائه می‌نماید؟ واقعیت این است که برتری قائل شدن میان این دو روش بیشتر از اینکه به خود تکنیک‌های موجود در آنها بستگی داشته باشد، به شرایط بازار مورد نظر و همچنین شرایط خود تحلیل‌گر بستگی دارد. خیلی‌ها نمی‌توانند خود را با شرایط یک روش مانند تکنیکال یا فاندامنتال تطبیق دهند. مسلماً برای چنین افرادی استفاده از روش مقابل می‌تواند نتایج بهتری داشته باشد.

همچنین برخی از بازارها از نظر تکنیکالی رفتار منظم‌تری دارند. برخی نیز بیشتر مبتنی بر اخبار و بر پایه اصول فاندامنتالی رفتار می‌نمایند. در چنین مواقعی نیز انتخاب روش به شرایط خود کالای مورد نظر بستگی خواهد داشت. تغییرات قیمت دلار در ایران را می‌توان در دو زمان مختلف مورد بررسی قرار داد. در بلند مدت و در بازه‌های زمانی طولانی معمولاً تکنیکال عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد و نظم حرکت قیمت تکنیکالی‌تر است.

در کوتاه مدت و در بازه‌های زمانی چند روزه اما قیمت دلار در ایران به شدت مبتنی بر اخبار و شایعات موجود در بازار حرکت می‌نمایند. از این جهت استفاده از ترکیبی از این روش‌ها می‌تواند بهترین راه‌کار برای پیش بینی قیمت دلار باشد. از این رو لازم است تا کاربر به اصول اولیه هر دو این روش های پیش بینی قیمت دلار تسلط کافی داشته باشند.

چقدر می‌توانید به پیش بینی فاندامنتالی قیمت دلار اعتماد کنیم؟

اگر نگاهی به پیش بینی قیمت دلار توسط اقتصاد دانان هم نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که خیلی از این عزیزان با استفاده از روش فاندامنتالی برای پیش ‌بینی قیمت دلار اقدام می‌نمایند. از این جهت عملکرد و کارکرد این روش کاملاً اثبات شده است و اصول به کار گرفته شده در آن دقیقاً منطبق بر بازار دلار می‌باشد. به این ترتیب که تجربه کاربران در این زمینه باعث شده تا حتی بتوانند پیش بینی هایی نزدیک به ۱۰۰ درصد را نیز با استفاده از آن داشته باشند.

البته ترکیب دو روش برای پیش بینی قیمت دلار می‌تواند شرایط بهتری را برای تحلیل‌گر رقم بزند. در صورتی که هر دو روش استفاده شده برای پیش بینی قیمت دلار به صورت همسو و هم جهت رفتار کنند، می‌توان نشان از یک تحلیل قدرتمند برای دلار انتظار داشت.

برای داشتن یک پیش بینی قدرتمند از قیمت دلار لازم است تا در روش فاندامنتالی به تجربیات زیادی برسید. تجربه اصلی‌ترین فاکتور در به کار گیری این روش است و تأثیر بسیار زیادی در نتایج حاصل از تحلیل دارد. تحلیل‌گری که شرایط مختلف بازار را همراه با قیمت دلار تجربه کرده باشد، اکنون این توانایی را دارد که به صورت کاملاً حرفه‌ای و با دقت بالا برای این امر اقدام نماید.

مقایسه کمی پیش بینی تکنیکالی و فاندامنتالی قیمت دلار

پیش بینی های صورت گرفته روی قیمت دلار با استفاده از روش تکنیکالی کمی‌تر هستند و کاربر بیشتر با اعداد و ارقام سراغ دارد. در حالی که در روش فاندامنتالی اعداد نقش کم‌رنگ‌تری داشته  و بیشتر تحلیل‌های کیفی به میان می‌آیند. البته این‌طور نیست که در روش فاندامنتالی نمی‌توان به صورت عددی اقدام به پیش بینی قیمت دلار نمود. بلکه بررسی داده‌های تاریخی مانند آن چیزی که در بخش پیش بینی قیمت دلار در دوره ریاست جمهوری رئیسی داشتیم، این امکان را برای تحلیل‌گر فراهم می‌آورد تا به صورت کمی و دقیق اقدام به تجزیه و تحلیل داده‌ها نموده و هدف قیمتی را به صورت مشخص بازگو کند.

آموزش پیش بینی قیمت دلار تحت تأثیر قیمت طلا

تاثیر طلا بر قیمت دلار

یکی از عوامل مؤثر در بازار دلار که در هنگام پیش بینی قیمت دلار باید به آن دقت زیادی داشته باشیم، قیمت طلا است. البته تأثیر قیمت دلار و قیمت طلا به روی هم یک رابطه دو طرفه است و هر دو روی هم تأثیر دارند. بسته به شرایط و اخبار هم دلار می‌تواند پیش رو بوده و طلا را به سمت خود بکشاند و هم طلا می‌تواند این شرایط را در بازار داشته باشد. تحلیل و پیش بینی قیمت دلار بر اساس تغییرات قیمت طلا کمی پیچیده است.

“به این دلیل که طلا و دلار در بازارهای جهانی رابطه معکوس با یکدیگر دارند. به دلیل اینکه طلا در بازار با دلار قیمت‌گذاری می‌شود، افزایش قیمت طلا باعث کاهش و افت قیمت دلار می‌شود. همچنین کاهش قیمت طلا نیز افزایش قیمت دلار را به دنبال دارد. ”

در بازار ایران نیز این اصل صادق است، اما شاهد هستیم که در خیلی از مواقع چنین اتفاقی نیفتاده و این دو در بازار ایران در جهت مستقیم و هم سو با یکدیگر رفتار می‌نمایند. این موضوع از این واقعیت نشات می‌گیرد که نباید برای پیش بینی قیمت دلار تنها به یک فاکتور مانند قیمت طلا اتکا کرد. فاکتورهای زیاد به صورت یکپارچه روی قیمت دلار تأثیر دارند که هر یک شرایط خاص خود را داشته و نقش خود را ایفا می‌نمایند.

به جهت اینکه بسیاری از فاکتورهای مهم مؤثر بر قیمت دلار در ایران مانند شرایط اقتصادی، میزان بیکاری، نرخ تورم و مواردی از این دست در حال هل دادن قیمت به سمت بالا هستند، طلا به تنهایی نمی‌تواند مانع از این افزایش قیمت شده و از این رو حتی با افزایش قیمت طلا در بازار شاهد افزایش قیمت دلار نیز هستیم.

آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر بازار بورس

بسیاری از تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که تأثیر قیمت دلار بر بازار بورس تقدم دارد و بازار بورس تحت تأثیر قیمت دلار در بازار ایران رفتار می‌نماید. پیش بینی قیمت دلار بر اساس تغییرات در بازار بورس را می‌توان از جنبه‌های بسیار زیادی مورد بررسی قرار داد. برای مثال:

 • افزایش قیمت دلار در بازار باعث می‌شود تا ارزش دارایی‌های اکثر شرکت‌های بورسی که معمولاً دارایی‌های دلاری دارند، افزایش یافته و در نتیجه شاهد افزایش قیمت سهام آنها در بازار بورس باشیم که این موضوع باعث افزایش شاخص بورس نیز می‌شود. در این بررسی قیمت دلار تقدم داشته و همراه با خود شاخص بورس را نیز به سمت بالا می‌کشاند.
 • از طرف دیگر افزایش شاخص بازار بورس و در نتیجه افزایشی شدن اکثر نمادهای بورسی باعث می‌شود تا پول‌های ورودی زیادی به سمت بازار بورس هدایت شود. این مهم باعث کمتر شدن میزان تقاضا در بازار دلار شده و می‌تواند باعث افت قیمت دلار گردد. در این شرایط بازار بورس نسبت به بازار دلار تقدم داشته و می‌تواند آن را تحت تأثیر قرار دهد.

در ایران در اکثر مواقع بازار بورس و قیمت دلار به صورت همسو با هم عمل می‌کنند. البته شدت نوسانات بورس تحت تأثیر دلار معمولاً بیشتر است. اصلاح قیمت دلار می‌تواند منجر به ریزش‌های بزرگی در بازار بروس شود. اما واقعیت این است که دقیقاً مانند شرایط طلا سایر عوامل مؤثر بر قیمت دلار مانع از تأثیر خیلی زیاد بورس روی آن می‌شود. از این رو هر چند بازار بورس روی قیمت دلار مؤثر است، اما در مقایسه با شرایط اقتصادی و تورم عامل خیلی قدرتمندی محسوب نمی‌شود.

آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر بازار مسکن

تأثیرپذیری شرایط بازار مسکن روی قیمت دلار نیز دقیقاً مشابه با بازار بورس است. به این معنی که افزایش قیمت دلار باعث بالاتر رفتن قیمت مسکن در کشور می‌شود. اما از طرف دیگر حضور مردم در بازار مسکن باعث کمتر شدن میزان تقاضا برای دلار خواهد بود. البته برای کسانی که به دنبال پیش بینی قیمت دلار بر اساس تحرکات بازار مسکن هستند، باید متذکر شویم که بازار مسکن در حال حاضر امکان ورود به هر سرمایه گذاری را نمی‌دهد.

به این معنی که افزایش بی‌رویه قیمت مسکن باعث شده تا سرمایه گذاران در این عرصه نیاز به پرداخت هزینه‌های بسیار زیادی برای خرید و فروش آن هستند. این مهم باعث شده تا شدت خروج سرمایه از بازار دلار به سمت بازار مسکن بسیار کمتر از گذشته شود و عملاً حتی با افزایش قیمت بازار مسکن و رونق گرفتن این بازار نیز خیلی شاهد تغییرات قابل توجه در قیمت دلار نباشیم.

تحلیل دلار جهانی

آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر دلار جهانی

هر چند بازارهای مالی ایران بازارهای تقریباً ایزوله نسبت به ابزارهای جهانی محسوب شده و عملاً ارتباط مستقیم این بازارها قطع است، اما این موضوع به این معنی نیست که تأثیری میان این دو وجود ندارد. بازارهای ایران تأثیر خود را از بازارهای جهانی دریافت کرده و این موضوع را می‌توانیم در تغییرات قیمتی شاهد باشیم. یکی از اصلی‌ترین موارد مؤثر در قیمت دلار در بازار ایران، قیمت دلار جهانی است. افزایش قیمت دلار در بازارهای جهانی می‌تواند تأثیر بسزایی روی روند رو به رشد قیمت دلار در بازار داخلی باشد.

از این رو بسیاری از افراد به جای تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در داخل اقدام به تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در بازار جهانی کرده و سپس تحلیل خود را به بازار داخل تعمیم می‌دهند. البته باید به این نکته اشاره داشته باشیم که عواملی مانند قیمت دلار جهانی، بازار مسکن، بازار بورس و بازار طلا تنها در جهت مثبت می‌توانند تأثیر خیلی زیادی روی قیمت دلار در داخل ایران داشته باشند.

در جهت معکوس، این تأثیرپذیری به مراتب کمتر است. دلیل اصلی این موضوع نیز پر رنگ بودن عوامل دیگر مؤثر بر قیمت دلار مانند نرخ تورم، شرایط اقتصادی و برخی پارامترهای مهم فاندامنتالی مؤثر بر قیمت دلار است. قدرت این عوامل به قدری بالا است که حتی تحرکات اصلحی سایر عوامل یاد شده با شدت بالا هم نمی‌توانند خیلی تأثیر آنچنانی روی قیمت دلار در داخل داشته باشند.

در صورتی مقاله تحلیل قیمت دلار را در وبلاگ کانون بورس مطالعه کرده باشید، به‌خوبی می‌توانید رابطه دلار جهانی با دلار داخلی را درک کرده و از آن برای پیش بینی قیمت دلار استفاده نمایید.

آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر اخبار سیاسی

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت دلار که باید در پیش بینی ها لحاظ شود، اخبار سیاسی است. اخبار سیاسی در کوتاه مدت باعث نوسانات بسیار شدید قیمت دلار در داخل شده و در دراز مدت نیز می‌توانند روی جهت‌دهی و تشکیل روند حرکت قیمت این ارز تأثیر داشته باشند.

برای مثال شنیدن اخبار بد سیاسی باعث جهش در قیمت دلار می‌شود. این جهش هر چند معمولاً با یک اصلاح هم روبرو خواهد بود اما در نهایت چنین اخباری می‌توانند عاملی برای شروع یک روند صعودی قدرتمند در بازار باشند.

اخبار یک فاکتور بسیار مه مبرای پیش بینی قیمت دلار است. در همین شرایط فعلی که در آن هستیم، اخبار مربوط به مذاکرات برجام می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای  در قیمت دلار داشته باشند و عاملی برای نزولی شدن هر چند کوتاه مدت آن باشد.

در صورتی که اخبار مربوط به این مذاکرات منفی باشد، احتمال بروز جهش‌های بزرگ در قیمت دلار را می‌توان انتظار  داشت. به همین دلیل در زمان تحلیل فاندامنتال قیمت دلار بر اساس اخبار باید به تمام جوانب دقت داشته باشید. بسیاری از تحلیل‌گران تکنیکالی نیز معتقد هستند که نقاط برگشتی قیمت در نمودار دلار دقیقاً همان نقاطی هستند که در زمان آنها شاهد اخبار سیاسی مخالف با روند نمودار بوده‌ایم.

آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر جنگ

کشور ایران یک بار بعد از انقلاب تجربه جنگ را داشته است. تأثیرپذیری قیمت دلار در مواقع جنگ و حملات نظامی بیشتر نزولی است. به این معنی که بروز جنگ دلیلی است که کاربران سرمایه‌هایی خود را به کالای مطمئن‌تری تبدیل نمایند.

بروز حملات کوتاه مدت نظامی هم می‌تواند باعث رشد چشمگیر قیمت طلا و کاهش و افت شدید قیمت دلار در بازارهای جهانی باشد. این روند از این دیدگاه نشات می‌گیرد که کاربران در زمان جنگ ترجیح می‌دهند تا سرمایه‌های دلاری خود را به طلا که یک کالای مطمئن‌تر است تبدیل نمایند. از این رو عرضه دلار بسیار زیادی شده و تقاضا برای آن کم می‌شود. همین موضوع باعث کاهش قیمت دلار می‌شود.

در دوران  سال جنگ با عراق قیمت دلار در بازار ایران روند افزایشی داشت اما این روند اصلاً قابل مقایسه با شرایط فعلی نیست. در طول ۸ سال جنگ قیمت دلار در بازار ایران با رشد ۲۰۴ درصدی همراه بود. اتفاقی که در شرایط عادی شاد در دو یا سه سال شاهد آن هستیم.

متعاقباً پیش بینی قیمت دلار در داخل به شدت متأثر از این موضوع است که کاربران با خرید طلا با مشکل روبرو هستند. دسترسی به طلا کمی سخت‌تر از دلار است. از طرف دیگر در اختیار داشتن ریال نیز می‌تواند سرمایه‌های آنها را به باد بدهد. به همین دلیل تقاضا برای دلار افزایش می‌باید.

آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر تزریق ارز به بازار

یکی از ترفندهایی که در چند سال اخیر دولت و بانک مرکزی از آن برای کنترل قیمت ارز در داخل کشور استفاده کرده‌اند، تزریق دلار به بازار است. تزریق دلار به بازار در واقع عملکردی است که در آن دولت سعی می‌کند تا میزان عرضه دلار را افزایش دهد. افزایش میزان عرضه به خودی خود عاملی برای کاهش قیمت دلار نیست. در واقع زمانی میزان عرضه بالا می‌تواند باعث کاهش قیمت دلار شود که تمام تقاضای لازم اشباع شده و دیگر تقاضا برای خرید دلار نباشد. در حالی که میزان تقاضا معمولاً در این مواقع برای دلار به قدری بالا است که عرضه انجام شده نیز کفاف خریداران را نمی‌دهد.

به همین جهت وقتی دولت دلار به بازار تزریق می‌کند، به صورت موقت شاهد افت قیمت دلار هستیم. اما به محض تمام شدن دلارهای تزریق شده که معمولاً چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد، دوباره افزایش قیمت دلار را شاهد خواهیم بود. از این رو تحلیل‌گران برای پیش بینی قیمت دلار در این مواقع کمی صبر می‌کنند تا میزان عرضه و تقاضا به تعادل برسد.

لازم به توضیح است که تزریق دلار به بازار در سال‌های اخیر هیچ وقت پروژه موفقیت‌آمیزی نبوده و تنها مانند یک مسکن برای مدتی بسیار کوتاه بازار را به حالت تعادل رسانده است. چنین فرایندهای دستوری که بدون برنامه‌ریزی  و تنها از روی هیجان انجام می‌شود، به هیچ وجه کارایی لازم برای کنترل قیمت دلار را نخواهند داشت.

تحلیل شاخص دلار

آموزش تحلیل قیمت دلار تحت تأثیر اقتصاد آمریکا

وقتی صحبت از یک جفت ارز می‌شود، به این معنی است که دو ارز دو کشور متفاوت در مقابل هم معامله می‌شوند. جفت ارز دلار آمریکا به ریال ایران یعنی اینکه شما برای خرید دلار آمریکا در حال پرداخت ریال ایران هستید. همچنین در جهت عکس و برای خرید ریال ایران می‌بایست دلار آمریکا بپردازید. تقابل این دو ارز با هم و میزان عرضه و تقاضا باعث به وجود آمدن نمودار قیمت دلار داخلی در ایران می‌شود. تمام نمودارهای دلار نیز بر همین اصل استوار است. اما این دو ارز نسبت به هم چگونه و تحت تأثیر چه عواملی رفتار می‌نمایند؟

جدای از تمام عوامل مؤثر بر قیمت دلار که قبلی آنها را بررسی کرده‌ایم، شرایط اقتصادی دو کشور مقابل هم نیز روی روند تغییرات قیمت در نمودار تأثیر می‌گذارند. به این معنی که اگر اقتصاد ایران در حال رشد قرار گرفته و اقتصاد آمریکا در حال پسرفت باشد، نمودار نزولی شده و قیمت دلار در بازار افت می‌کند.

در شرایط برعکس هم قیمت صعودی بوده و شاهد افزایش قیمت دلار در بازار هستیم. یکی ‌از دلایل اصلی که در ایران همیشه شاهد افزایشی بودن قیمت دلار هستیم و نمودار روند صعودی دارد، رونق اقتصاد آمریکا نسبت به اقتصاد ایران است. با مقایسه پارامترهای اقتصادی دو کشور از جمله:

 • میزان تولید ناخالصی داخلی
 • نرخ تورم
 • نرخ بیکاری
 • میزان صادرات
 • رونق اقتصادی
 • پروژه‌های عمرانی
 • روابط خارجی دو کشور
 • نرخ وام بانکی
 • قیمت‌گذاری اقلام اساسی

و مواردی از این دست می‌توانند در تعیین رابطه میان دو ارز تأثیر داشته باشند. در حال حاضر اقتصاد آمریکا در همه این پارامترها شرایط به مراتب بهتری نسبت به ایران داشته و اقتصاد ایران عملاً یک اقتصاد بیمار محسوب می‌شود.

آموزش پیش بینی قیمت دلار تحت تأثیر اقتصاد ایران

در بند قبل مهم‌ترین پارامترهای اقتصادی مؤثر در قیمت دلار را معرفی کردیم. برای اینکه بتوانید با تأثیر از اقتصاد داخلی برای پیش ‌بینی قیمت دلار اقدام کنید، بایستی تمام این پارامترها را در رابطه با اقتصاد داخلی استخراج کرده و تحت تأثیر این عوامل شرایط را مورد ارزیابی قرار دهید. البته بایستی در این باره به یک نکته بسیار مهم اشاره کنیم.

دقت داشته باشید که هیچ فردی و ارگانی به دلار تمام نرخ‌های اقتصادی را اعلام نمی‌کند. از این رو قیمت دلار تحت تأثیر رفتار واقعی مردنم در جامعه از این عوامل تأثیر می‌پذیرد. ذکر این نکته از این نظر ضرورت داشت که اعلام نرخ‌های غیرواقعی توسط برخی از افراد و مؤسسات آن چیزی نیست که روی قیمت دلار تأثیر می‌گذارد. بلکه نرخ واقعی این پارامترها است که قیمت را تغییر می‌دهد.

تصور کنید که نرخ تورم اعلام شده از سوی دولت و بانک مرکزی ۱۰ درصد باشد. به سادگی می‌توان با یک ارزیابی ساده واقعی بودن این نرخ را متوجه شد. اگر به نرخ تورم در کشور آمریکا دقت کنید. آن را با نرخ تورم ایران مقایسه نمایید، چنین امکانی را خواهید داشت.

در این شرایط اگر نرخ تورم آمریکا ۴ درصد باشد، تفاوت افت ارزش پولی دو کشور در نرخ تورم تنها ۶ درصد خواهد بود و در طول یک سال قیمت دلار نسبت به قیمت ریال می‌بایست حوالی همین مقدار تغییرات به خود ببینید. حال اگر با تغییرات ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت دلار در بازار روبرو باشیم، پرواضح است که نرخ اعلام شده از سوی دولت نرخ غیرواقعی است. پیش بینی قیمت دلار باید با توجه به همه این نکات انجام پذیرد.

آموزش پیش بینی قیمت دلار بر اساس حجم معاملات

یکی دیگر از فاکتورهایی که می‌توانید با استفاده از آن برای پیش بینی قیمت دلار در بازار داخل اقدام کنید، دقت به حجم معاملات است. حجم معاملات در واقع به نوعی رفتار خریداران و فروشندگان ارز را در بازار به نمایش در می‌آورد. فرض کنید که قیمت دلار در حال افزایش است، اما عملاً هیچ معامله‌ای را در بازار شاهد نیستیم و تنها چند معامله ساده با خیلی حجم کم باعث چنین نوسانی شده‌اند.

به وضوح می‌توانید درک کنید که قیمت در این شرایط تحت تأثیر رفتار دلالان رشد کرده و افزایش قیمت آن حبابی بیش نیست. به زودی نیز باید منتظر ترکیدن این حباب باشید. اما همین افزایش قیمت با وجود حجم بالای معاملات نشان از واقعی بودن آن خواهد داشت.

در شرایط برعکس نیز همین امر صادق است. گهگاه برخی از دلالان برای اینکه در قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید دلارهای کاربران کنند، اقدام به پایین کشیدن قیمت دلار می‌نمایند. در این مواقع نیز اگر به درستی به اندیکاتورها و شرایط موجود در بازار نگاه کنید، متوجه کم بودن حجم معاملات خواهید شد. در این مواقع نیز افت قیمت دلار واقعی نبوده و به زودی باید منتظر برگشت و افزایش قیمت آن باشید. حجم معاملات یکی از فاکتورهای بسیار مهم و حیاتی در تعیین روند قیمت در این ارز است. همچنین کاربرد حجم معاملات برای پیش بینی قیمت دلار بسیار زیاد است و افراد زیادی از آن در تحلیل‌ها ئ پیش بینی های خود استفاده می‌نمایند. شما نیز در هر شرایطی بایستی به این نکته دقت داشته باشید.

اطلاعات کاربردی برای پیش بینی قیمت دلار

 • رفتار‌شناسی قیمت دلار
 • کاربردهای پیش بینی قیمت دلار و آموزش آن
 • پیش بینی قیمت دلار با استفاده از مدل‌های ریاضی
 • نکاتی مهم درباره پیش بینی و معامله در بازار دلار

تحلیل شاخص دلار

رفتار‌شناسی قیمت دلار

آشنایی با رفتار‌شناسی قیمت دلار یکی از بهترین شرایط را برای پیش بینی این ارز برای شما فراهم می‌آورد. در این مقاله به نحوه تغییرات قیمت دلار در دوره‌های مختلف ریاست جمهوری پرداختیم. در بخش مربوطه درک کردید که قیمت دلار در اکثر مواقع در یک سیکل مشخص حرکت کرده است. جدای از دوره‌های ریاست جمهوری می‌توان این سیکل را برای بازه‌های زمانی مختلف دیگری نیز مورد بررسی قرار داد.

با این بررسی‌های شما می‌توانید دید مناسبی نسبت به رفتار قیمت دلار داشته باشید  و در زمان لازم برای پیش بینی بهتر عمل کنید. بسیاری از افراد ثروتمند و کسانی که سرمایه‌های میلیاردی در بازارهای مختلف از جمله دلار دارند، به جای اینکه به صورت روزانه و دائمی قیمت این ارز را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند، چنین سیکل‌هایی را استخراج کرده و بسته به تجربه خود اقدام به رفتار شناسی قیمت دلار نموده‌اند.

برای چنین افرادی دیگر تغییرات کوتاه مدت دلار اهمیت نداشته و آنها برنامه‌ریزی کلی سرمایه گذاری‌های خود را بر اساس همین رفتار قیمت دلار بینی می‌نمایند. افت قیمت دلار و به ثبات رسیدن آن بهترین زمان برای خرید و افزایش قیمت دلار و رسیدن آن به نقطه اوج بهترین زمان برای فروش است. همی یک رویکرد ساده می‌تواند مانند بمبمی در روش های سرمایه گذاری شما باشد. با درک این موضوع می‌توانید بدون دغدغه سرمایه گذاری کرد و خیال خود را از بابت نتایج نیز راحت کنید. البته داشتن تجربه در این باره اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

مزیت های افزایش قیمت دلار در بازار ایران

شاید از خود بپرسید که مگر افزایش قیمت دلار در بازار ایران مزیت نیز به دنبال دارد؟ واقعیت این است که در حال حاضر کاربران زیادی در داخل کشور ایران هستند که با افزایش قیمت دلار به سود های قابل توجهی رسیده و حتی امید دارند در آینده این اتفاق برای دلار بیفتد. اما سوال اینجاست که چه مزیت هایی در افزایش قیمت دلار در بازار ایران وجود دارد که باعث رسیدن به سود های بیشتر برای این عزیزان خواهد شد.

از جمله مهم‌ترین و اصلی ترین مزیت های افزایش قیمت دلار در بازار ایران می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

بسیاری از افراد در داخل ایران درآمد های دلاری داشته و افزایش قیمت دلار باعث می‌شود تا زندگی بهتری برای این دسته از افراد رقم بخورد.

بسیاری از بازارهای مالی در ایران مانند بازار بورس و یا بازار سکه تحت تاثیر قیمت دلار در بازار ایران هستند و افزایش قیمت دلار باعث می‌شود تا رونق قابل توجهی در شرایط این بازار ها به وجود آید.

شرکت های بزرگی در ایران هستند که تولیدات آنها بر اساس قیمت دلار در بازار جهانی تعیین می‌شود و به همین دلیل افزایش قیمت دلار می تواند میزان سوددهی آنها را افزایش دهد.

در واقع افزایش قیمت دلار در بازار ایران یکی از اصلی ترین راه‌حل هایی است که باعث می‌شود تا بسیاری از بازارها وارد رونق شده و سرمایه گذاران در این بازارها به سود های قابل توجه برسند. شاید از دیدگاه بسیاری از مردم عادی که درآمد های آن ها بر اساس ریال بوده و هیچگونه سرمایه گذاری در بازارهای مالی ندارند افزایش قیمت دلار یک کابوس بزرگ باشند اما با این حال در همین ایران خودمان خیلی از افراد هستند که با افزایش قیمت دلار به صورت های قابل توجهی رسیده و می توانند شرایط بهتری از نظر مالی برای خود رقم بزنند.

البته هدف ما از ارائه این بندری مقاله این نبود که اشتباهات دولت در زمینه فراهم کردن بسترهای لازم برای افزایش ارزش پول ملی را توجیه کنیم بلکه به دنبال ارائه امیدواری به شما عزیزان بودیم که شما نیز می‌توانید از این به بعد با آموزش معامله گری در بازارهای مالی شرایط خوبی برای خود رقم زده و حتی دیگر نگران افزایش قیمت دلار در بازار ایران نیز نباشید. افزایش قیمت دلار باعث شده تا زندگی بسیاری از ایرانی ها با چالش روبرو شود و برون رفت از این چالش ها راهی جز رفتن به سمت سرمایه گذاری در بازارهای مالی ندارد.

معایب افزایش قیمت دلار در بازار ایران

اما افزایش قیمت دلار می تواند معایب بسیار زیادی نیز در بازار ایران به دنبال داشته باشد. با بررسی معایب افزایش قیمت دلار در بازار ایران به دنبال این هستیم که برای افراد و شرکت هایی که با این گونه معایب روبرو می‌شوند راهکاری ارائه دهیم. از جمله اصلی ترین و مهم‌ترین معایب افزایش قیمت دلار در بازار ایران موارد زیر خواهند بود:

در درجه اول افزایش قیمت دلار باعث می شود تا قیمت کالاهای اساسی در بازارهای ایران با رشد قابل توجهی روبرو شده و این امر باعث بدتر شدن شرایط اقتصادی مردم ایران می‌شود. کسانی که سرمایه های خود را به ریال نگهداری می کنند و وارد بازارهای مالی و سرمایه گذاری نشده‌اند از این امر ضررهای سنگین خواهند دید و ممکن است باعث افت شدید ارزش سرمایه ها روبرو گردند.

یکی از مهم ترین چالش ها و معایب افزایش قیمت دلار در بازار ایران این است که ارزش پول ملی ما با افت شدیدی در بازارهای جهانی روبه‌رو شده و عملاً شرایط صادرات و واردات برای شرکت ها و تولید کننده های مختلف بسیار پر چالش می‌شود. وقتی درآمدها به ریال و هزینه ها به دلار باشد با افزایش قیمت دلار ضرر های هنگفتی روی دست شرکت ها و تولید کننده های فعال در بازار ایران قرار خواهد گرفت.

یکی دیگر از معایب بسیار بزرگ افزایش قیمت دلار در بازار ایران افزایش افسار گسیخته تورم در کشور ما است. دقت داشته باشید که شما وقتی با افزایش قیمت ها بدون افزایش کیفیت و شرایط کالاها روبرو هستید عملاً این مورد نشان از تورم شدید در بازار ایران دارد و ادامه دار شدن این شرایط در نهایت ضرر های سنگین اقتصادی را برای کشور ما به دنبال خواهد داشت. صادرات و واردات و تولید ناخالص داخلی در چنین شرایطی با چالش‌های بسیار زیادی روبرو شده و تولید کننده ها و شرکت های خصوصی دیگر رقابت بسیار زیادی برای ورود به چنین بازارهایی را ندارد. وقتی تنها خرید یک ملک به مراتب می تواند سود بیشتری از وارد شدن به فرایند یک کار تولیدی در پی داشته باشد چرا باید تولیدکنندگان چنین مسیری پرچالشی را برای خود انتخاب نمایند.

اگر کشور ما از نظر اقتصادی در شرایط خوبی قرار داشت نحوه افزایش قیمت دلار باعث ایجاد یک هیجان در بازارهای مالی ما بود و نه کاهش قیمت دلار باعث آسیب پذیر شدن برخی از افراد و کاهش قیمت ها در بازار می شد. بهترین راه‌حل برای برون رفت از تمام چالش هایی که در نوسانات قیمت دلار وجود دارد بالا بردن شرایط اقتصاد کشور ما و نزدیک‌تر شدن به استانداردهای جهانی در این باره است. فراموش نکنید که بازار بورس و بازار سکه و تمام بازارهای مالی موجود در ایران تابعی از اقتصاد ایران هستند نه قیمت دلار. در واقع این ضعف بسیار شدید و بزرگ اقتصاد ایران است که باعث شده تا قیمت دلار تبدیل به لیدر اصلی بازارهای مالی و سرمایه گذاری در کشور ما شود.

ثبات قیمتی اولین قدم برای کنترل قیمت دلار

یکی از اولین قدم هایی که می تواند شرایط بهتری را برای اقتصاد کشور ما در شرایط فعلی به دنبال داشته باشد ایجاد ثبات در قیمت دلار است. وقتی ثبات نسبی در بازار دلار ایجاد شده باشد عملاً شرکت‌ها و تولیدکنندگان این فرصت را خواهند داشت تا برای آینده برنامه ریزی کنند و مطابق با همین برنامه ریزی اقدام نمایند. وقتی قیمت دلار در شروع یک سال با انتهای آن تفاوت های ۳۰ تا ۴۰ درصدی دارد عملاً هیچ گونه برنامه‌ریزی در نهایت منجر به موفقیت نخواهد شد و همه برنامه ها حتی اگر طبق اصول هم باشند با شکست روبرو می شوند.

رسیدن به ثبات در بازار دلار به این معنا نیست که اقتصاد کشور ما کاملاً نجات پیدا کرده و دیگر همه چیز گل و بلبل است. اما با این حال ایجاد ثبات در نوسانات قیمت دلار می تواند اولین قدم برای برون رفت از چالش های کنونی باشد.

با توجه به اینکه شرایط و نحوه مدیریت دولت ما به گونه‌ای نیست که در حال حاضر به رسیدن به ثبات در قیمت دلار امیدوار باشیم به همین دلیل به شما عزیزان توصیه می‌کنیم که حتماً نحوه تحلیل و پیش بینی قیمت دلار را آموزش ببینید و با تحلیل شرایط دلار در هر لحظه برای زندگی و شرایط مالی خود تصمیمات بهتری اتخاذ کنید.

قیمت دلار با دستور پایین نمی آید!

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که درباره قیمت دلار باید به آن اشاره کنیم این است که قیمت دلار در بازار ایران بر اساس شرایط عرضه و تقاضا تحقیق می کند و به هیچ وجه اقدامات دستوری نمی تواند در دراز مدت باعث پایین ماندن قیمت این ارز در کشور ما شود. در بسیاری از مواقع اخبار مختلفی درباره قرضه قابل توجهی دلار در بازار برای رساندن به ثبات قیمتی و یا کاهش قیمت ها در این بازار هستیم که در این روش های دولت با ارائه راهکارهای دستوری به دنبال پایین نگه داشتن قیمت دلار است. اما وقتی کاربران با افزایش قابل توجه به تورم روبرو شده و برای نجات مالی خود به دنبال یک راهکار می‌گردند همین امر باعث افزایش تقاضا برای خرید قیمت این عرضه خواهد شد که در نهایت منجر به افزایش قیمت دلار می‌شود.

در واقع شما بایستی درک کنید که مکانیزم عرضه و تقاضا به هیچ وجه به صورت دستوری قابل تغییر نیست و دولت با تزریق دلار های زیاد در بازار تنها در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه مدت می تواند کنترل روی این بازار را افزایش دهد. در دراز مدت دوباره همه چیز به شرایط اولیه و طبیعی خود باز خواهد گشت و دیگر خبری از قیمت های دستوری در روند نوسانات و تغییرات قیمت ارز در کشورمان نخواهد بود.

کاربردهای پیش بینی قیمت دلار و آموزش آن

اما آموزش پیش بینی قیمت دلار و یا استفاده از آن چه کاربردهایی داشته و چرا باید کاربران با این روش‌ها آشنا شوند؟ احتمالاً همه ما به اهمیت دلار در اقتصاد ایران آشنا هستیم و می‌دانیم که تغییرات قیمت ارز می‌تواند باعث بروز چه تغییراتی در شرایط اقتصادی گردد.

خیلی از رویکردهای اقتصادی اتخاذ شده توسط شرکت‌ها و دولت با توجه به قیمت دلار انجام می‌پذیرد. قیمت‌گذاری کوچک‌ترین اجناس نیز تحت تأثیر قیمت دلار صورت می‌پذیرد. به همین دلیل همه باید آشنایی نسبی با روند پیش بینی قیمت این ارز داشته باشند. کاربرد پیش بینی قیمت دلار مخصوصاً برای کسانی که در حال سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف هستند، اهمیت دو چندان خواهد داشت.

 • برای تعیین روند سهام در بازار بورس
 • برای تعیین روند قیمت طلا و سکه
 • برای تعیین روند حرکت قیمت مسکن
 • برای بررسی شرایط بازار خودرو

و بسیاری دیگر از بازارها نیاز است تا شما دید مناسبی نسبت به تحلیل قیمت دلار داشته باشید. آموزش پیش بینی قیمت دلار باعث می‌شود تا شما بتوانید یک قدم بسیار بزرگ در زندگی جلو باشید. برای کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در دلار دارند که چنین آموزش‌های بسیار اهمیت پیدا کرده و ضرورت خواهد داشت.

پیش بینی قیمت دلار با استفاده از مدل‌های ریاضی

یکی از اتفاقاتی که در سال‌های اخیر شدت آن بیشتر شده، استفاده از مدل‌های ریاضی برای پیش بینی قیمت دلار است. پیش بینی قیمت دلار با استفاده از مدل‌های ریاضی اصلاً چیز عجیبی نیست و اتفاقاً یکی از روش های عالی برای این موضوع است.

البته چالش‌ها و دشواری‌های زیادی برای این منظور وجود دارد که هر کاربری نمی‌تواند‌ از فرایندهای مربوط به آن استفاده نماید. مدل‌های ریاضی در واقع دستورالعمل‌های ریاضی هستند که داده‌های تاریخی مربوط به قیمت دلار را مورد ارزیابی قرار داده و طبق همان اسلوب اقدام به پیش بینی آینده قیمت می‌نمایند.

برای مثال اگر در اکثر سال‌های گذشته قیمت دلار در ماه شهریور با ۱۰ درصد رشد همراه بوده و قبل از این رشد ۱۰ درصدی یک اصلاح قیمتی مختصر با علائم مشخص داشته باشیم، مسلماً مدل ریاضی چنین پیش بینی را برای ماه شهریور پیش رو خواه داشت.

یکی از مدل‌های بسیار موفق و کاربردی مورد استفاده برای پیش بینی قیمت دلار شبکه عصبی مصنوعی است که در مقالات گذشته به توصیف آن پرداخته‌ایم. این مدل کارکرد بسیار ساده‌ای دارد.

“شبکه عصبی مصنوعی با دریافت اطلاعات گذشته مربوط به قیمت دلار دقیقاً همان‌ها را برای آینده شبیه‌سازی کرده و نتایج را اعلام می‌نماید. استفاده از مدل‌های ریاضی برای پیش بینی قیمت دلار در آینده با توجهات بیشتری همراه خود بود و این روش‌ها را می‌توان آینده روش های پیش بینی قیمت دلار و سایر نمودارها در ایران و جهان دانست. ”

تأثیر روانی کاربران در قیمت دلار

گاها اگر اخبار و اطلاعات مربوط به بازار ارز را دنبال کرده باشید، شاهد استفاده از برخی اصطلاحات مانند رفتار هیجانی در بازار ارز و مواردی از این دست روبرو شده‌اید که بیشتر به احساسات کاربر اشاره دارد. احساست همیشه یکی از مهم‌ترین فاکتورها در بازارهای مالی است. البته که داشتن تجربه بالا باعث جلوگیری از اقدام هیجانی می‌شود، اما اقدام هیجانی امری جدایی‌ناپذیر از بازارهایی مانند بازار دلار است.

کاربرانی که شاهد افزایش نسبی قیمت دلار هستند، به تصور اینکه نمی‌خواهند از قطار رشد قیمت‌ها عقب بمانند، سریعاً وارد بازار شده و تمام سرمایه خود را به دلار تبدیل می‌نمایند. پرواضح است که این دست از عزیزان هیچ آشنایی با روش های پیش بینی قیمت دلار نداشته و اصلاً روندها را هم نگاه نمی‌کنند.

در بندهای قبلی اشاره کردیم که چنین شرایطی ممکن است به دلیل رفتار و بازی‌های برخی از دلالان بوده و تمام رشد قیمت دلار کوتاه مدت باشد. به همین دلیل این دست ‌از عزیزان معمولاً با ضررهای هنگفتی از بازار خارج می‌شوند. سعی کنید تا بر احساسات خود در بازار غالب آمده و بر اساس منطق و شرایط تحلیل و پیش بینی قیمت دلار اقدام به خرید و فروش کنید.

بهریتن زمان خرید دلار

نکاتی مهم درباره پیش بینی و معامله در بازار دلار

اگر از جمله افرادی هستید که تمایل به حضور در بازارهای مالی مانند بازار دلار را دارید، لازم است تا این فرایند را به صورت عملی آموخته  و سپس برای آن اقدام کنید. در ادامه به بررسی و معرفی نکاتی بسیار مهم درباره پیش بینی و معامله در بازار دلار می‌پردازیم که می‌بایست به آنها دقت داشته باشید:

 • حتماً آموزش ببینید

ورود به بازارهای پر ریسکی مانند بازار دلار بدون داشتن آموزش‌های لازم بسیار خطرناک است و می‌تواند ریسک بسیار زیادی برای سرمایه‌های شما به دنبال داشته باشد.

 • ضررها را بپذیرد

ضرر جزئی از معاملات و خرید و فروش است. اگر در معامله‌ای ضرر کردید آن را بپذیرید و برای تقویت خود در معاملات آتی اقدام کنید.

 • با آرامش اقدام به پیش بینی قیمت دلار کنید

داشتن آرامش و عدم دخالت استرس‌هایی مانند جا ماندن از بازار و یا مواردی از این دست باعث می‌شود تا پیش بینی درست‌تری نسبت به قیمت دلار داشته باشید.

 • از یک روش مشخص استفاده کنید

قرار نیست که شما تمام تکنیک‌های مورد استفاده در علم تکنیکال و فاندامنتال را روی نمودار پیاده‌سازی کنید. همیشه از یک روش امتحان شده موفق و مشخص استفاده کنید.

کاربردهای تکنیک های پیش بینی دلار

دقت داشته باشید که روش هایی که برای پیش بینی قیمت دلار در این مقاله مرور کردیم، تنها مختص این ارز نبوده و از آن می توان برای تحلیل و پیش بینی سایر بازارهای مالی نیز استفاده کرد. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افرادی که پکیج آموزش ارز دیجیتال ما را تهیه کرده باشند، می دانند که این روش ها برای تحلیل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز قابل استفاده است.
 • علاقمندان به بازار بورس می توانند برای پیش بینی بورس و شاخص قیمت آن نیز از این تکنیک ها استفاده نمایند.
 • برای پیش بینی قیمت طلا و یا پیش بینی قیمت سکه نیز می توانید از تکنیک های ارائه شده در این مقاله استفاده نمایید.
 • کسانی که به بازار فارکس علاقه مند بوده و دوره آموزش فارکس را پشت سر نگذاشته اند نیز می توانن از این آموزش ها به نفع خود استفاده نمایند.

جمع‌بندی

در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان کانون بورس سعی کردیم تا نکات بسیار مهمی را درباره قیمت دلار بررسی کنیم. این بررسی جامع می‌تواند معیاری برای پیش بینی قیمت دلار در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشد. کاربرانی که به دنبال رسیدن به تحلیل و پیش بینی دقیقی از قیمت دلار هستند، بایستی به صورت دقیق اقدام به یادگیری و آموزش پیش بینی قیمت دلار نموده و با روش هایی که برای این منظور وجود دارد، خودشان به عنوان یک تحلیل‌گر شرایط را برای آینده تحلیل کنند. برای یادگیری و آموزش تحلیل و پیش بینی قیمت دلار به صورت دقیق، آسان و کامل می‌توانید روی ما در کانون بورس حساب کنید.

سؤالات رایج درباره پیش بینی قیمت دلار

در انتهای مقاله برخی از رایج ترین سوالات مربوط به پیش بینی قیمت دلار را با شما عزیزان در میان می گذاریم. اگر بعد از مطالعه هم چنان سوالی ذهن مشا را به خود درگیر کرده بود که در این لیست قرار نداشتف ان را با ما در میان بگذارید. آماده شنیدن چالش های ذهنی شما و ارائه پاسخ های کارشناسی شده به آنها هستیم.

پیش بینی قیمت دلار چقدر معتبر است؟

اعتبار پیش بینی قیمت دلار به عوامل مختلفی بستگی دارد. تجربه و تخصص فرد پیش بینی کننده، استراتژی و روش تحلیلی به کار گرفته شده و خود پیش بینی را می‌توان مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. در مواقعی شاهد هستیم که برخی از کاربران حرفه‌ای در بیش از ۹۸ درصد مواقع شرایط را درست پیش بینی می‌کنند.

آیا خودم می‌توانم قیمت دلار را پیش بینی کنم؟

هر کس با شرکت در دوره‌های آموزش حرفه‌ای و مطالعه بیشتر می‌تواند برای تحلیل قیمت ارز و دلار و سایر موارد به شخصه اقدام نماید. این آموزش‌ها خیلی پیچیده نبوده و نیاز به سطح سواد خیلی زیادی هم ندارند.

پیش بینی های قبلی قیمت دلار چقدر درست بوده‌اند؟

در پیش بینی های قبلی قیمت دلار نیز شاهد موارد اشتباه و درست بوده‌ایم. برخی از پیش بینی ها غلط از آب در آمده و درصد بالایی از آنها نیز به درستی شرایط را تبیین نموده‌اند.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

2 پاسخ

 1. سلام وعرض احترامخدمت مسئولین محترم کشور.قیمت بالای دلار باعث گرانی افراطی ،فقر ، بیکاری وناهنجاریهاری های زیادی شده است از پیشکسوتان محترم همه ی ما خواهشمندیم درپایین اوردن قیمت دلار نهایت لطف را درحق مردم مبذول فرمایید چون باعث گرانی وزیر خط فقر بودن حقوق مردم جهان مخصوصا ایران شده است ومنجر به خشم مردم شده است باور بفرمایید این فقط یک پیشنهاد است با تلاش برای پایین آوردن قیمت دلار باز شاهد آرامش درکشور عزیزمان ایران خواهیم بود.انشاالله ومن التوفیق

 2. انسان خودش باید دردش را درمان کنه قشر ضعیف جامعه نباید منتظر کاهش قیمت ها باشن از این افزایش قیمت ها بیشتر افراد این جامعه لذت می برند جناح و گروه همش الکیه برای درمان ضعف ها باید تلاش کرد و نگاه به قیمت ارز و فلان برای ما بی فایده و بی ارزش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: