لوگو کانون بورس

قیمت دلار + نمودار قیمت لحظه‌ای دلار

شما در حال مطالعه مقاله ۱ از ۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با بررسی کامل و جامع روند تغییرات قیمت لحظه ای دلار با شما همراه هستیم. این مقاله می تواند مسیر سرمایه گذاری شما را در بازارهای مختلف مالی تغییر دهد. چه برای کسانی دوره جامع بزرگان بورس ما را پشت سر گذاشته و یا پکیج آموزش بورس را تهیه کرده اند و چه کسانی که هیچ شناختی از بازارهای مالی ندارند، در نیم ساعت آینده اطلاعات بسیار جذابی را درباره بازار دلار و روند تغییرات قیمت آن خواهند داشت.

کسب اطلاعات درباره قیمت دلار تبدیل به یکی از پیش‌نیازهای زندگی ما ایرانی‌ها شده است. اگر از قیمت این ارز در داخل کشور بی‌اطلاع هستید، نمی‌توانید برنامه مالی مناسبی در زندگی داشته باشید. اگر با عوامل افزایش قیمت دلار در ایران آشنا نیستید، نمی‌توانید برای سرمایه ‌گذاری در بخش‌ها و بازار‌های مختلف اقدام کنید.

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار تبدیل به یکی از فعالیت‌های روزمره زندگی در ایران شده است. برای رسیدن به موفقیت‌های مالی در زندگی به این تحلیل‌ها نیاز دارید و لازم است تا اطلاعات کافی و کاربردی را نیز در این باره کسب کرده و با استفاده از آن‌ها خود را از آسیب‌های مالی در امان نگه دارید. در این مقاله در کانون بورس سعی داریم تا کامل‌ترین و جامع‌ترین اطلاعات لازم درباره قیمت دلار و پیش بینی آن به شما ارائه کرده و یک قدم بزرگ مالی با شما همراه باشیم.

بررسی مسائل مربوط به قیمت دلار نیاز به اطلاع از مفهوم برخی از اصطلاحات رایج در این بازار دارد. اطلاعاتی مانند دلار نیمایی، دلار سبزه میدان، دلار فردایی و مواردی از این دست که هر روز در خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و سایت‌ها می‌شنویم، همگی از دل بازار دلار بیرون می‌آیند.

در ابتدای این مقاله به تشریح معنی و مفهوم هر یک از این اصطلاحات خواهیم پرداخت. سپس به کاربردهای هر یک در بازار اشاره می‌کنیم و در قدم نهایی نیز ابزارهای تحلیل و پیش بینی قیمت دلار را به کار خواهیم گرفت تا اطلاعات شما را درباره بازار دلار به حداکثر برسانیم. همچنین می‌توانید از اطلاعات این مقاله برای افزایش آگاهی‌های خود نسبت به آینده قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ و سال‌های آتی نیز استفاده کنید.

راهنمای مطالعه نمایش

مفاهیم مربوط به قیمت دلار

 • چرا باید با قیمت دلار و عوامل مؤثر بر آن آشنا باشیم؟
 • انواع قیمت دلار در ایران و تشریح و تعریف آن‌ها
 • قیمت دلار سبزه میدان
 • قیمت دلار نیمایی
 • قیمت دلار سنا
 • قیمت دلار بازار آزاد
 • قیمت دلار تهران
 • قیمت دلار مشهد
 • قیمت دلار سلیمانیه
 • قیمت دلار هرات
 • حواله دلار
 • دلار فردایی
 • ارز دولتی
 • بالاخره کدام قیمت دلار را باید به عنوان قیمت اصلی در نظر بگیریم؟
 • عوامل مؤثر بر قیمت دلار
 • عوامل افزایش قیمت دلار در ایران
 • عرضه کم و تقاضای زیاد از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران
 • شکست در سرمایه ‌گذاری‌هایی مانند بورس از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران
 • عدم اعتماد به دستگاه اقتصادی کشور و افزایش قیمت دلار در ایران
 • تورم و افت ارزش پول ملی از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران
 • بی‌اعتمادی شهروندان به بانک‌ها
 • بحران‌های نظامی در منطقه
 • تحریم‌ها از افزایش قیمت دلار در ایران
 • آیا بازی‌های سیاسی دولت پشت پرده افزایش قیمت دلار در ایران است؟
 • چرا مردم دلار می‌خرند؟

چرا باید با قیمت دلار و عوامل تأثیرگذار بر آن آشنا باشیم؟

قیمت لحظه ای دلار

هر چند در ظاهر واحد پول ملی کشور ما ریال و یا حتی تومان است، اما در حقیقت این دلار آمریکا است که تعیین‌کننده‌ترین نقش را در قیمت محصولات و کالاهای مختلف دارد. حتی نرخ کرایه‌های تاکسی در ایران نیز برحسب قیمت لحظه ‌ای دلار تعیین می‌شود. البته این موضوع خیلی پدیده دور از ذهنی نیست. به جهت اینکه اقتصاد کشور آمریکا به عنوان اقتصاد اول جهان، تعیین‌کننده‌ترین نقش را در بازارهای جهانی دارد، مسلماً قیمت دلار آمریکا نیز ملاک تعیین قیمتی بسیاری از کالاها و ارزها در سرتاسر جهان بوده و این امر تنها مربوط به بازار ایران نمی‌باشد.

در هر کشوری تأثیرگذاری قیمت دلار با شدت و ضعف‌های مختلفی وجود داشته و تأثیر این ارز بر بازارهای داخلی کشورها امری اجتناب‌ناپذیر است. از این رو به جای اینکه به دنبال چرایی تأثیر قیمت دلار در شرایط زندگی امروزی باشیم، بهتر است شرایط تطبیق‌پذیری با نوسانات قیمت این ارز را آموخته و سرمایه‌های خود را نیز بر اساس این نوسانات رشد دهیم.

شاید از خود بپرسید که در دنیا ارزهای دیگری هم وجود دارند که نسبت به دلار قیمت بالاتری دارند. برای مثال ارزهایی مانند دینار کویت و یا پوند انگلیس و حتی یورو در مقایسه با دلار معمولاً گران‌تر هستند، اما دلار به جهت اینکه بیشترین میزان کاربرد را در معاملات سرتاسر جهان دارد، به عنوان تأثیرگذارترین ارز خود را معرفی کرده است.

عوامل تأثیرگذار بر افزایش قیمت لحظه ‌ای دلار در هر کشوری متناسب با شرایط آن کشور تعیین می‌شود. عوامل افزایش قیمت دلار در ایران نیز تابعی از شرایط اقتصادی داخلی و روابط خارجی کشور است. کاربران ایرانی برای اینکه بتوانند زندگی خود را مطابق با معیارهای جهانی تطبیق نمایند، لازم است تا قبل با عوامل مؤثر بر قیمت این راز آشنایی کامل داشته باشند.

انواع قیمت لحظه ای دلار و اصطلاحات رایج در بازار

اگر هنوز هیچ سر رشته‌ای از قیمت دلار و یا عوامل مؤثر بر افزایش قیمت دلار در ایران ندارید، نگران نباشید. زیرا قرار است در ادامه به بررسی تک‌تک این موضوعات بپردازیم. در انتهای این مقاله هیچ نقطه تاریکی درباره دلار و قیمت آن پیش روی شما قرار نخواهد داشت. برای شروع لازم است تا شما را با چند اصطلاح مهم درباره قیمت دلار آشنا کرده و تعریفی از آن‌ها نیز ارائه کنیم. احتمالاً در سایت‌ها، روزنامه‌ها و اخبار اصطلاحات زیر به گوشتان خورده است. اگر تاکنون درباره آن‌ها اطلاعات دقیقی نداشتید، اکنون می‌توانید به زبان ساده آن‌ها را درک کنید.

 • قیمت دلار سبزه میدان
 • قیمت دلار نیمایی
 • قیمت دلار بازار آزاد
 • قیمت دلار تهران
 • قیمت دلار مشهد
 • قیمت دلار سلیمانیه
 • قیمت دلار هرات
 • حواله دلار
 • دلار فردایی
 • ارز دولتی
 • قیمت دلار سنا

آشنایی با این اصطلاحات چند مزیت عمده برای شما به دنبال خواهد داشت. درجه اول دیگر با شنیدن نام آنها سردرگم نخواهید شد. از همه مهم‌تر می‌دانید که یک از این قیمت ها قیمت اصلی دلار در بازار هستند و شما برای خرید و فروش و کارهای مختلف مربوط به این ارز باید به کدام قیمت اتکا کنید. همچنین در ادامه سعی خواهیم کرد تا مراجعی برای مشاهده قیمت هر یک از انواع دلار در بازار نیز معرفی کنیم تا از این طریق امکان مشاهده لحظه ای قیمت این ارز را نیز داشته باشید.

دلار سبزه میدان

قیمت دلار سبزه میدان چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت دلار سبزه میدان یکی از اصطلاحات رایجی است که اگر چند روزی هم در بازار دلار گشتی زده باشید، به آن بر خورده‌اید. برای کسانی که اطلاع ندارند، باید عرض کنیم که سبزه میدان یک میدان بزرگ قدیمی در بازار بزرگ تهران است. این مکان محلی برای جمع شدن تعداد زیادی از دلالان دلار و افرادی است که هر روز دلار خرید و فروش می‌نمایند.

به جهت حضور دلالان زیاد در این میدان و بالا رفتن عرضه و تقاضا در این محیط، قیمت خاص این میدان به عنوان قیمت دلار سبزه میدان معروف است. در اصطلاح رایج به این دلار، دلار سبزه نیز گفته می‌شود. البته مکان‌های دیگری نیز در تهران چنین حالتی دارند که نسبت به سبزه میدان کمتر شناخته شده هستند. برای مثال پاساژ افشار در میدان فردوسی و یا چهار استامبول نیز تعریف کننده دلار افشار و دلار چهار راه استامبول هستند که سنبه به دلار سبزه میدان کمتر در چشم می‌باشند.

قیمت لحظه ‌ای دلار سبزه میدان در واقع به عنوان قیمت بازار تهران نیز شناخته می‌شود. این قیمت تأثیر بسیار زیادی روی قیمت روز و لحظه ‌ای دلار در تهران و ایران دارد. نحوه محاسبه قیمت ارز در بازار تهران نیز به روش‌های مختلفی است.

“معمول‌ترین روش، محاسبه قیمت لحظه ‌ای دلار بر  اساس قیمت درهم امارات است. با تبدیل نرخ درهم امارات به ریال ایران، این نرخ تعیین کننده نرخ دلار فردایی سبزه میدان است و قیمت دلار سبزه میدان نیز تعیین کننده قیمت دلار بازار تهران می‌باشد.”

برای اطلاع از قیمت دلار سبزه میدان از کجا باید اقدام کنیم؟

با تعریف دلار سبزه و نحوه تعیین قیمت دلار سبزه میدان آشنا شدید. با توجه ب اینکه این نرخ از مهم‌ترین نرخ‌های دلار در ایران محسوب می‌شود، اطلاع از آن نیز بسیار ضروری است. اما از کجا باید به این نرخ دسترسی داشته باشیم؟ برای این منظور دو روش ساده پیش روی شما قرار دارد. یا بایستی به‌صورت فیزیکی به این محل مراجعه کرده و قیمت لحظه ‌ای دلار سبزه میدان را از دلالان در این مکان جویا شوید، یا اینکه می‌توانید از اطلاعات سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی ارائه دهنده این قیمت استفاده کنید. قیمت دلار سبزه میدان ملاک نمودار لحظه ‌ای قیمت دلار در سایت‌های مختلف نیز می‌باشد. از این رو اطلاع از این قیمت برای کاربران اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

قیمت دلار نیمایی چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

نظام یکپارچه معاملات ارزی که به اصطلاح و به‌صورت مخفف نیما خوانده می‌شود، نرخ دیگری برای دلار آمریکا در ایران است. در سال ۱۳۹۷ به دلیل نوسانات بسیار شدید قیمت دلار در تهران و همچنین عدم امکان تأمین نیازهای شرکت‌های بزرگ واردکننده که برای کارهای خود نیاز به دلار دارند، دولت اقدام به راه‌اندازی این سامانه نمود. سامانه نیما که می‌توانید قیمت دلار نیمایی را رد آن مشاهده کنید، سامانه‌ای است که در آن صرافی‌های ارز به عنوان فروشنده فعالیت دارند.

در این سامانه شرکت‌های بزرگ می‌توانند برای تأمین نیازهای ارزشی خود دلار خریداری کرده و از این طریق دیگر نیازی به اقدامات روش‌های سنتی را نخواهند داشت. متولی اصلی سامانه نیما بانک مرکزی است و تمام فعالیت‌ها در این سامانه زیر نظر بانک مرکزی صورت می‌پذیرد. شرکت‌های واردکننده بدون نیاز به سفارش‌های بانکی می‌توانند از طریق این سامانه اقدام به تأمین ارز مورد نیاز خود نمایند.

تعیین قیمت دلار نیمایی نیز بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت می‌پذیرد. با توجه به اینکه صرافی‌های معتبر به عنوان عاملین فروش در این سامانه فعالیت دارند، تمام اتفاقات در بازار تهران و قیمت دلار بازار در قیمت دلار نیمایی نیز بی‌تأثیر نخواهد بود. مزیت‌های این سامانه بیشتر برای افراد واردکننده و شرکت‌های بزرگ تعریف شده است. در ارز نیمایی ۴ بازیگر اصلی تعیین کننده قیمت و شرایط هستند.

 • شرکت‌های بزرگ واردکننده کالا
 • شرکت‌های صادر کننده کالا
 • واسطه گران که بانک‌ها و صرافی‌ها هستند.
 • سیاست‌گذاران اصلی که متولی آن‌ها بانک مرکزی است.

دلار نیمایی چیست

نحوه مشاهده قیمت دلار نیمایی

مشاهده و اطلاع از قیمت دلار نیمایی چندان برای کاربران عادی معمول نیست و نیازی هم به اطلاع از این قیمت برای سرمایه ‌گذاری در بخش‌های مختلف ندارید. اما با این حال می‌توانید قیمت دلار نیمایی را نیز از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی عرضه کننده این قیمت مشاهده کنید.

قیمت دلار سنا (سامانه بانک مرکزی) چیست؟

سامانه سنا سامانه‌ای است که بانک مرکزی برای اعلام میانگین قیمت دلار تعیین کرده است. این سامانه ملاک تبادل ارز از طریق صرافی‌های معتبر است و قیمت این سامانه میانگین وزنی معاملات دلار در صرافی‌ها است. صرافی‌ها موظف هستند که میزان دلار معامله شده و قیمت آن را در سامانه بانک مرکزی ثبت نمایند. در سامانه سنا شما می‌توانید میانگین قیمتی این معاملات را بر اساس حجم معامله هر صرافی در لحظه مشاهده کنید. به دلیل میانگین‌گیری در این سامانه، قیمت دلار سنا معمولاً تفاوت‌هایی با قیمت دلار بازار آزاد دارد.

قیمت دلار بازار آزاد چیست و چگونه تعیین می‌شود؟

درباره قیمت لحظه ‌ای دلار سبزه میدان نکات همی را ارائه دادیم. قیمت در بازار تهران با عنوان قیمت دلار بازار آزاد نیز شناخته می‌شود. البته آزاد بودن این بازار به این مفهوم نیست که در هیچ چارچوبی قرار نداشته و قیمت‌ها در آن می‌تواند با نوسانات خیلی زیاد همراه باشد. قیمت دلار در بازار کشورهایی مانند ایران که محدودیت‌های ورود ارز در آن‌ها وجود دارد، تحت تأثیر مستقیم فعالیت‌های دولت است. حتی در بازار نیز اصلی‌ترین فروشنده و اصلی‌ترین خریدار دولت و بانک‌ها هستند. از این رو قیمت دلار بازار آزاد نیز تا حدودی متناسب با فعالیت‌های دولت تعیین می‌شود. عرضه و تقاضای مردم عادی و خریداران خرد تأثیرات اندک و لحظه ‌ای را در این بازار به دنبال خواهد داشت.

قیمت لحظه ‌ای دلار بازار آزاد را از کجا بدانیم؟

قیمت دلار اعلام شده از سوی سایت‌های مختلف همان قیمت دلار بازار آزاد است که مبنای معاملات دلاری در داخل کشور نیز محسوب می‌شود. برای تبدیل پول خود به دلار شما باید به این قیمت توجه نمایید. البته دقت کنید که قیمت خرید و فروش دلار همیشه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد. این تفاوت کارمزدی است که صرافی‌ها برای تبدیل دلار بر می‌دارند.

قیمت دلار تهران چیست؟

یکی دیگر از اصطلاحات مهمی که ممکن است در بازار دلار با آن آشنا شده باشید، قیمت دلار تهران است. یکی از اصلی‌ترین دلایل نوسانات قیمت دلار میزان عرضه و تقاضا است.

با توجه به اینکه خرید و فروش دلار در ایران هنوز به‌صورت کامل مکانیزه نشده و الکترونیکی نیست، از این رو میزان عرضه و تقاضا در هر شهری می‌تواند تابعی از جمعیت و تعداد افراد سرمایه‌گذار روی دلار باشد. به این ترتیب در هر لحظه ممکن است قیمت دلار تفاوت‌هایی در شهرهای مختلف داشته باشد. هر چند در نهایت این قیمت‌ها به تعادل می‌رسند، اما در لحظه ممکن است شرایط متفاوتی نسبت به هم داشته باشند. قیمت دلار تهران در واقع همان قیمت لحظه ‌ای دلار در بازار آزاد تهران است.

قیمت لحظه ‌ای دلار مشهد  چیست؟

مشهد نیز یکی از شهرهای بسیار مهم با میزان عرضه و تقاضای زیاد برای دلار است. از این رو قیمت دلار مشهد نیز یکی از قیمت‌های مشهور و رایج میان کاربران است. اگر در این شهر برای معامله دلار اقدام کنید، در بازار مشهد بایستی از قیمت دلار مشهد مطلع شده و سپس برای تبدیل پول خود اقدام نمایید.

قیمت دلار سلیمانیه چیست؟

سلیمانیه یکی از شهرهای مرزی کشور عراق با ایران است. دلار در این شهر تحت تأثیر بازارهای جهانی نوسان می‌نماید. به دلیل آزاد بودن معاملات ارزی در کشور عراق با سرتاسر دنیا، از این امکان عرضه دلار در شهرهای این کشور با قیمت‌های متناسب با بازار دنیا نیز وجود دارد. کشور ایران اما به دلیل تحریم‌ها از این شرایط دور است. از این رو قیمت دلار در کشورهای همسایه نیز به عنوان معیاری برای تعیین قیمت دلار در ایران شناخته می‌شود. یکی از این قیمت‌ها نیز قیمت دلار سلیمانیه است. این قیمت ملاک معاملات دلاری در داخل کشور نیست اما تحلیلگران قیمت دلار در داخل کشور، در هنگام بررسی‌ها و محاسبات خود قیمت دلار سلیمانیه را نیز وارد می‌سازند.

قیمت دلار هرات چیست؟

هرات افغانستان نیز دقیقاً شرایطی مشابه با قیمت دلار سلیمانیه دارد. قیمت دلار در این شهر نزدیک ایران نیز تأثیر مستقیمی روی قیمت دلار در داخل ایران دارد. از این رو این قیمت نیز برای کاربران ایرانی مهم شده است. علاوه بر قیمت دلار هرات و قیمت دلار سلیمانیه، قیمت دلار دوبی نیز یکی دیگر از قیمت‌های تأثیرگذار در قیمت دلار داخلی می‌باشد.

حواله دلار

حواله یکی از روش‌های انتقال ارز در سیستم‌های مالی امروزه است. برای مثال تصور کنید که شما قصد تبدیل پول خود به دلار را دارید و قرار است این دلار را در کشور امارات هزینه کنید. حالا به جای اینکه از بانک مبداء در داخل کشور به‌صورت مستقیم اسکناس دلار دریافت کنید، حواله دلار دریافت کرده و در یکی از شعب این بانک در امارات با ارائه این حواله معادل دلاری آن را پرداخت می‌نمایید. حواله دلار به نوعی روشی برای انتقال دلار در میان بانک‌ها و افراد است.

دلار فردایی

دلار فردایی

یکی دیگر از اصطلاحات رایجی که در بازار دلار به آن بر می‌خورید، دلار فردایی است. دلار فردایی ساز  و کاری است که به نوعی شرایط بازار دیجیتال بین‌المللی فارکس و تبادلات ارز در دنیا را در بازار سنتی ایران پیاده‌سازی می‌نماید. فرض کنید که شما پیش بینی می‌کنید که قیمت دلار در روز آینده ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت. اگر سرمایه‌گذار کوتاه مدت باشید، متعاقباً باید امروز دلار نقدی خریداری نموده و فردا آن را بفروشید. اما اگر پول نقد به اندازه کافی در حساب خود نداشته باشید چه باید کرد؟ معامله کران بازارهای سنتی در این مواقع از دلار فردایی استفاده می‌نمایند. به این معنی که طرفین معامله در شرایط فعلی روی قیمتی توافق می‌نمایند. پولی نیز بین طرفین رد و بدل می‌شود، اما عملاً معامله باز می‌ماند. توافق در این نوع خرید و فروش بر اساس قیمت دلار در روز آتی و در حوالی ساعت ۱۴ تا ۱۵ است.

حال اگر در روز بعد و در این ساعت قیمت لحظه ‌ای دلار افزایش پیدا کرده باشد، فروشنده باید میزان ساده خریدار را به وی پرداخت نماید و در شرایط برعکس نیز فروشنده می‌تواند معادل سود خود را از پول خریدار کم کرده و بقیه آن را به وی بپردازد. این روش با ریسک‌ها و خطرات بسیار زیادی مخصوصاً برای افراد ناآگاه برخوردار است. اگر به این موضوع به اندازه کافی دقت نکنید، ممکن است در یک روز سرمایه‌های بسیار بزرگی را در معرض خطر قرار داده و آن‌ها را از دست بدهید. از این رو لازم است توصیه کنیم که از معامله به این روش خودداری کرده و به فکر معاملات معمول و نقدی رد بازار دلار باشید.

ارز دولتی

دولت برای تسهیل شرایط واردات و به نوعی در اختیار قرار دادن یک یارانه برای تولیدکنندگان داخلی، اقدام به معرفی ارزی با عنوان ارز دولتی نموده است. این ارز که به‌صورت دستوری و توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود، قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به قیمت دلار بازار آزاد دارد. از این رو تولیدکنندگان و واردکنندگان می‌توانند با استفاده از این نرخ صرفه‌جویی‌های بسیار زیادی روی تولیدات و هزینه‌های خود نمایند. البته این ارز در سال‌های اخیر تحت تأثیر سوءاستفاده‌های افراد با نفوذ بسیار زیادی قرار گرفته است و در مسیر درست هدایت نشده است. از این رو نتوانسته چالش‌های تولیدکنندگان را برطرف سازد.

بالاخره کدام قیمت دلار را باید به عنوان قیمت اصلی در نظر بگیریم؟

با اصلاحات رایج درباره قیمت لحظه ای دلار و بازار دلار در ایران آشنا شدید. حتی نحوه محاسبه قیمت دلار در بازارهای مختلف را نیز با هم مرور کردیم. اکنون اما این سؤال در ذهن مخاطب پیش می‌آید که کدام یک از این قیمت‌ها نقش اصلی را در بازار ایفا می‌نماید و ملاک معاملات کدام یک از آن‌ها است؟ واقعیت این است که ملاک اصلی قیمت دلار برای معاملات لحظه ‌ای کاربران به محلی مربوط سات که در آن ساکن هستند. برای مثال اگر شما در شهر مشهد اقدام به خرید دلار نمایید، بایستی قیمت دلار مشهد را ملاک کار قرار دهید. اما به‌صورت کلی اگر به دنبال نمودار لحظه ‌ای قیمت دلار هم باشید، این نمودارها و تحلیل‌های مربوط به قیمت دلار بر اساس قیمت دلار بازار آزاد تعیین می‌شود. قیمت اعلام شده به عنوان قیمت دلار در اکثر سایت‌ها نیز همین قیمت دلار بازار آزاد است.

عوامل مؤثر بر قیمت دلار

قیمت لحظه ای دلار مانند قیمت سایر ارزها در بازارهای مختلف تحت تأثیر عوامل مختلفی جابجا می‌شود. اینکه قیمت دلار در ایران تحت تأثیر عوامل بسیار مختلفی جابجا می‌شود، امری بدیهی است. اما شدت و ضعف این عوامل با هم متفاوت است. اما به‌صورت کلی عوامل زیر را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین عوامل در تعیین قیمت دلار در ایران دخیل دانست:

 • میزان عرضه و تقاضا دلار در بازار
 • سیاست‌های کلان اقتصادی در ایران
 • میزان ناخالص تولیدات داخلی در کشور
 • میزان صادرات و واردات کالاها در ایران
 • قیمت جهانی دلار
 • سیاست‌های مستقیم بانک مرکزی بر قیمت دلار
 • سایر بازارهای مالی کشور
 • اختلاف تورم ایران و آمریکا
 • بازار دلالان
 • سیاست‌های عمدی دولت

البته شایان ذکر است که قیمت دلار در ایران جدای از همه این عوامل تحت تأثیر بار روانی و رفتارهای هیجانی کاربرانی ایرانی نیز دستخوش تغییراتی عمده می‌شود. برای مثال بروز گرانی‌ها و یا قانون‌های من‌درآوردی دولت در برخی بازارها مانند بازار مسکن باعث هجوم مردم به سمت بازار دلار شده و افزایش قیمت آن را به دنبال دارد. از این رو قیمت دلار در بازار ایران را می‌توان حتی متأثر از شرایط روانی مردم نیز دانست. در ادامه با تشریح هر یک از عوامل مؤثر در قیمت دلار در بازار ایران بیشتر در این باره به گفتگو می‌نشینیم.

عوامل موثر بر افزایش قیمت دلار

 • میزان عرضه و تقاضا دلار در بازار

مانند هر کالا و یا ارز دیگری میزان عرضه و تقاضای دلار تأثیر مستقیمی روی قیمت آن دارد. این مهم یکی از اصلی‌ترین اصول اقتصاد محسوب می‌شود. هر چقدر میزان عرضه برای یک محصول بیشتر باشد و همان‌قدر هم تقاضا برای آن کم، قیمت به سمت پایین نزول می‌کند و در شرایط برعکس هم قیمت روند صعودی به خود می‌گیرد. البته تعیین میزان عرضه و تقاضا برای دلار در بازار ایران با پیچیدگی‌های زیادی همراه است. درصد بالایی از معاملات انجام شده در هیچ سیستمی ثبت نمی‌شوند و خیلی از مواردی هم که به ثبت می‌رسند، واقعیت ندارند. تنها موارد رسمی توسط صرافی‌ها و دلالان به ثبت رسیده و این موضوع می‌تواند منجر به ارائه اطلاعات نادرست و غیرواقعی درباره میزان عرضه و تقاضای دلار باشد. با این حال قیمت لحظه ای دلار در بازار به صورت مستقیم به این عرضه و تقاضا ارتباط دارد.

 • سیاست‌های کلان اقتصادی در ایران

صحبت کردن درباره سیاست‌های کلان اقتصادی برای تحلیل قیمت دلار کمی کار را پیچیده می‌کند. از این گذشته تأثیر چنین عواملی دراز مدت بوده و حتی ممکن است با توجه به جهش‌هایی که در قیمت دلار شاهد هستیم، اصلاً به چشم نیاید. اما شایان ذکر است که سیاست‌های کلان اقتصادی ایران باعث شده تا قیمت دلار در بازار تحت هر شرایطی روند صعودی داشته باشد. سایر عوامل با کم و زیاد شدن اثر خود را در هر دو جهت روی قیمت این ارز می‌گذارند، در حالی که با اتخاذ سیاست‌های بسیار غلط از چند دهه قبل، این بار روانی در میان کاربران ایجاد شده که این سیاست‌ها به هیچ وجه پاسخگوی شرایط زندگی در ایران نخواهد بود.

همین عامل باعث می‌شود تا این دیدگاه در میان ایرانی‌ها شکل بگیرد که همه قیمت ها با روند صعودی همراه هستند و نزول‌ها تنها مقطعی و در ابعاد بسیار کم رخ می‌دهند. همین موضوع درباره قیمت دلار نیز صادق است. در یکی از روش های تحلیل قیمت دلار که به روش فاندامنتالی معروف است، همین علائم و موارد بررسی و در اکثر مواقع تحلیل‌گر حکم به صعودی بودن قیمت ارز در دراز مدت می‌دهد. البته در ادامه بیشتر با تحلیل فاندامنتال قیمت دلار آشنا خواهید شد.

 • میزان ناخالص تولیدات داخلی در کشور

هر چند میزان ناخالص تولیدات داخلی در کشور را به عنوان یکی از عوامل مؤثر در قیمت دلار در ایران به صورت جداگانه بیان می‌کنیم، اما این عامل جدا از سیاست‌های کلان دولت از منظر اقتصادی در ایران نیست. میزان ناخالص تولید داخلی نه فقط در ایران بلکه در همه کشورها به عنوان یک عامل بسیار مهم در تعیین شرایط اقتصادی کشور مورد نظر ایفای نقش می‌نماید. در واقع شاخص مربوط به این نوع تولید است که روند حرکتی دولت در هر سال را مشخص کرده و رشد و پس رفت اقتصادی را تعریف می‌نماید. به همین دلیل اهمیت بسیار زیادی در هر اقتصادی خواهد داشت. از این رو لازم دانستیم تا به صورت مستقیم به آن اشاره کرده و اهمیت آن را از این طریق نشان دهیم.

 • میزان صادرات و واردات کالاها در ایران

صادرات محور بودن یا واردات محور بودن یکی از عوامل بسیار مؤثر در تعیین ارزش پول ملی است. از این گذشته سیاست‌های کشور ما باید به گونه‌ای باشد که با کاهش حداکثری هزینه تولید بستر مناسبی برای ایجاد امکانات صادرات کالاها ایجاد نماید. در حال حاضر در ایران از یک طرف هزینه‌های تولید به قدری بالا رفته که اصلاً تولید کنندگان امکان تهیه مواد اولیه لازم با این نرخ دلار را ندارند. از طرف دیگر استفاده از کالاهای خارجی به دلیل کیفیت بالاتر آنها، استقبال بیشتری در میان کاربران دارد همین دلایل باعث شده تا قیمت دلار نیز تحت تأثیر این امر در یک روند صعودی قرار بگیرد.

واردات بیشتر کالا باعث افزایش میزان تقاضا برای دلار شده و همین امر عاملی است تا تقویت قیمت این ارز را در بازار رقم بزند. واردکنندگان که نگرانی از بابت قیمت محصولات وارد شده نداشته و آن را با چندین برابر سود به دست مردم می‌رسانند، حتی به درخواست‌های عجیب و غریب قیمت دلار نیز جواب رد نمی‌دهند.

 • قیمت جهانی دلار

شرایط قیمت دلار در بازارهای جهانی نیز عاملی مهم و مؤثر در قیمت این ارز در داخل کشور است. هر چقدر قیمت لحظه ‌ای دلار در بازارهای جهانی با رشد روبرو باشد، در داخل کشور نیز تأثیر این روش را شاهد خواهیم بود. لازم است بدانید که برخلاف ایران در سایر کشورها خرید و فروش دلار از طریق یک بازار فوق مدرن و آنلاین به نام بازار فارکس صورت می‌پذیرد. بانک‌ها، مؤسسات مالی، سازمان‌ها، شرکت‌ها و حتی افراد شخصی برای تهیه دلار مورد نیاز خود از طریق بازار فارکس اقدام می‌نمایند. در این بازار امکان خرید دلار در برابر هر ارز دیگری وجود دارد. قیمت دلار در این بازار نیز تحت تأثیر میزان عرضه و تقاضا کاربران همه کشورها بالا و پایین می‌شود.

به دنبال بررسی عوامل مؤثر در افزایش قیمت دلار و یا کاهش آن در بازارهای جهانی نیستیم، اما در هر صورت این افزایش و کاهش به نحوی در بازار ایران نیز اثرات خود را نشان خواهد داد.

 • سیاست‌های مستقیم بانک مرکزی بر قیمت دلار

یکی از تأثیرگذارترین سازمان‌های ایران در قیمت دلار داخلی بانک مرکزی است. سیاست‌های بسیار کلان بانک مرکزی در کوتاه مدت می‌تواند اثر شدید روی قیمت دلار داشته باشد و دراز مدت نیز تعیین کننده مسیر حرکت قیمت آن خواهد بود. از میزان تزریق اسکناس به بازار دلار گرفته تا سایر تمهیداتی که این سازمان در قبال قیمت دلار اتخاذ می‌نماید، تأثیرات مستقیمی روی آن به دنبال دارند.

 • سایر بازارهای مالی کشور

رشد و یا عدم رشد سایر بازارهای مالی نیز می‌توانند روی قیمت دلار تأثیرگذار باشند. به این صورت که سبز بودن سار بازارهای مالی باعث می‌شود تا بخش قابل توجهی از سرمایه‌ها به سمت آنها سرازیر شود. همین امر موجب می‌شود تا میزان تقاضا برای دلار با افت روبرو شده و در نتیجه قیمت دلار روند کاهشی داشته باشد. در حالی که در شرایط برعکس این اتفاق در جهت معکوس رخ داده و قیمت دلار با افزایش روبرو خواهد بود.

 • اختلاف تورم ایران و آمریکا

یکی از روش های محاسبه قیمت دو ارز مختلف در دنیا استفاده از نرخ تورم کشورهای مبدأ آنها است. برای مثال وقتی هر دولت نرخ تورم سالانه خود را اعلام می‌کند، بلافاصله می‌توانید تأثیر این عدد اعلام شده آن را در بازارهای جهانی روی ارز آن کشور مشاهده کنید. برای مثال افزایش نرخ تورم کشور آمریکا در برابر نرخ تورم انگلیس باعث افت قیمت دلار نسبت به پوند انگلیس می‌شود. همین امر درباره قیمت دلار در برابر قیمت ریال نیز صادق است. به این معنی که بالا رفتن نرخ تورم در کشور ما باعث افت ارزش پول ملی در برابر قیمت دلار می‌شود.

این روش یکی از بهترین روش های تحلیل فاندامنتال قیمت لحظه ‌ای دلار است که بسیاری از کارشناسان نیز از آن استفاده می‌نمایند. در سال‌های گذشته نرخ تورم کشور آمریکا همیشه عددی زیر ۵ درصد بوده است، در حالی که آمارهای رسمی کشور ایران نشان از نرخ تورم‌های ۳۰ تا ۴۰ درصدی دارد. البته این عدد به گواه بسیاری از کارشناسان بسیار بیشتر از این میزان نیز هست. به هر ترتیب این میزان تفاوت در نرخ تورم دو کشور باعث می‌شود تا هرساله شاهد افت حدود ۳۰ درصدی قیمت ریال در برابر قیمت دلار باشیم که نتیجه آن افزایش بی‌رویه قیمت دلار در بازار ایران خواهد بود.

 • بازار دلالان

متأسفانه با توجه به عدم وجود زیرساخت‌های ممکن و همچنین عدم اتصال کاربران ایرانی به بازارهای جهانی مانند فارکس باعث شده تا بازار دلالان دلار به دست در ایران نیز بسیار داغ و البته تأثیرگذار در قیمت دلار باشد. دلالان با توجه به تأثیری که در رفتار مردم دارند، باعث نوسانات شدید قیمت دلار شده و قیمت دلار در بازار ایران از این رفتارها سمت و سو می‌گیرد. هیچ دلالی به فکر زندگی سایر مردم نبوده و تنها هدف وی از دلال بازی در بازار دلار کسب سود بیشتر است. حال این سود می‌تواند از افزایش چند برابری قیمت دلار نشات گیرد و یا افت چندین درصدی قیمت لحظه ای دلار آن را باعث شود.

عوامل موثر بر افزایش قیمت دلار

عوامل افزایش قیمت دلار در ایران

با توجه به اینکه قیمت دلار در بازار ایران بیشتر از اینکه یک قیمت نوسانی باشد، قیمت افزایشی شده است، تصمیم گرفتیم تا مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران را به‌صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم. لازم است تا کاربران نیز با عوامل افزایش قیمت دلار در ایران آشنا بوده و قبل از هر اقدامی تحلیل‌های رایج درباره آن‌ها را به عمل آورند. البته این موضوع نه‌فقط برای سرمایه‌گذاران و افراد فعال در بازار دلار، بلکه برای افراد معمولی نیز کاملاً مهم است و این دست از عزیزان نیز باید با این عوامل آشنا باشند. در ادامه عوامل افزایش قیمت دلار در ایران را به شرح زیر مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • عرضه کم و تقاضای زیاد از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران
 • شکست در سرمایه ‌گذاری‌هایی مانند بورس از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران
 • عدم اعتماد به دستگاه اقتصادی کشور و افزایش قیمت دلار در ایران
 • تورم و افت ارزش پول ملی از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران
 • بی‌اعتمادی شهروندان به بانک‌ها
 • بحران‌های نظامی در منطقه
 • تحریم‌ها از افزایش قیمت دلار در ایران
 • آیا بازی‌های سیاسی دولت پشت پرده افزایش قیمت دلار در ایران است؟

هر کدام از این عوامل تأثیرات خود را با شدت و ضعف‌های مختلف روی قیمت دلار در بازار ایران می‌گذارند. برخی از آن‌ها مربوط به تحلیل‌های درازمدت است و بخری نیز در کوتاه مدت تأثیرگذاری خود را دارند. از این رو بسته به شرایط و همچنین هدف از ورود به بازار دلار بایستی برای تحلیل این موارد اقدام کنید. در ادامه با تشریح هر یک از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران بهتر می‌توانید تحلیل‌های مربوط به آن‌ها را انجام دهید.

 • عرضه کم و تقاضای زیاد از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران

ساز و کار بازار ارز در کشورهای مختلف دنیا بر دو روش استوار است. در برخی از کشورها ارتباط مستقیم بازار با بازارهای بین‌المللی وجود دارد و ورود و خروج ارز در آن‌ها بدون دخالت دولت و هیچ نهاد دیگری و تنها تحت تأثیر قوانین بانکی صورت می‌پذیرد. از این رو در این کشورها نرخ‌ها نیز متناسب با قیمت‌های جهانی خواهد بود. البته عوامل دیگری نیز در تعیین قیمت دلار در این بازارها دخیل هستند. دسته دوم که کشور ما نیز در این دسته قرار دارد، کشورهایی هستند که با محدودیت در واردات و خروج ارز از کشور روبرو می‌باشند. در این کشورها تزریق دلار و سایر ارزها به بازار زیر نظر مستقیم دولت و سیستم بانکی صورت می‌پذیرد. از این رو قیمت‌ها کمتر همراه با نرخ‌های جهانی جابجا می‌شود.

با توجه به اینکه دولت تحت تأثیر شرایط اقتصادی اقدام به تزریق دلار در بازار به‌صورت محدود می‌نماید، از این رو در اکثر مواقع شاهد کمبود عرضه و بالا بودن تقاضا برای دلار در کشور هستیم. همین امر باعث می‌شود تا قیمت دلار با روند صعودی همراه بوده و دائماً به سمت بالا حرکت کند. این نکته را باید یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران دانست.

 • شکست در سرمایه ‌گذاری‌هایی مانند بورس از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران

یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران شکست مردم در سرمایه ‌گذاری در بازارهای مالی موازی مانند بورس است. بورس ایران به دلیل استعداد بالایی که در رشد دارد، مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفته و ایرانی‌ها در سطح وسیع در این بازار سرمایه ‌گذاری می‌نمایند. اما در هر برهه که شاهد بی‌اعتمادی مردم نسبت به بورس بوده‌ایم، سرمایه‌های موجود در بورس به بازارهای موازی مانند دلار سوق داده شده است. این موضوع باعث شده تا قیمت دلار تحت تأثیر افزایش شدید تقاضا قرار گرفته و از این رو با افزایش‌های بسیار شدید روبرو باشد. البته این موضوع بدان معنی نیست که با افزایش اعتماد‌سازی بورس در میان مردم شاهد کاهش قیمت لحظه ای دلار خواهیم بود خیر. بلکه با این عمل یکی از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران از میان برداشته می‌شود و بایستی سایر موارد مؤثر در این امر نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 • عدم اعتماد به دستگاه اقتصادی کشور و افزایش قیمت دلار در ایران

در سال‌های اخیر به دلیل اشتباهات بسیار زیاد و اقدامات خلاف لا منافع مردم، جامعه ایرانی نسبت به دستگاه اقتصادی کشور کاملاً بی‌اعتماد شده‌اند. تقریباً درصد بالایی از افراد جامعه نسبت به توانایی عاملین اقتصادی کلان کشور نسبت به جمع‌وجور کردن وضعیت موجود بی‌اعتماد هستند و روزبه‌روز هم شاهد افزایش چشم‌گیری قیمت کالاهای مختلف و حتی حامل‌های انرژی در ایران هستیم. همین امر باعث شده تا شهروندان بیشتر به دنبال سرمایه ‌گذاری روی گزینه‌هایی باشند که عملاً دولت نقشی در آن ندارد و امکان نقد کردن آن در هرجایی از دنیا نیز وجود داشته باشد. بازار دلار بهترین بازار برای این مواقع است. این امر نیز از جمله عوامل افزایش میزان تقاضا در این بازار شده و در نتیجه افزایش قیمت لحظه ای دلار را با خود به همراه می‌آورد.

 • تورم و افت ارزش پول ملی از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران

عوامل موثر بر افزایش قیمت دلار

مسلماً همه ما به این فکر هستیم که در وهله اول ارزش سرمایه‌های نقدی و غیر نقدی خود را در شرایط موجود حفظ کرده و سپس برای افزایش آن‌ها نیز اقدام نماییم. در جا ماندن سرمایه با افزایش میزان تورم به معنی افت شدید در ارزش سرمایه شهروندان می‌شود. از این رو افراد جامعه به دنبال تبدیل سرمایه‌های خود به سرمایه‌هایی هستند که بالاتر از تورم رشد نماید. دلار یکی از جذاب‌ترین بازارها برای این دست از عزیزان است. عامل اصلی این موضوع افت ارزش پولی کشور در اثر تورم است. وقتی قیمت محصولات به‌صورت سرسام‌آوری افزایش می‌یابد، در واقع این ارزش پول ملی است که با کاهش بسیار زیاد روبرو خواهد بود.

 • بی‌اعتمادی شهروندان به بانک‌ها

در گذشته بانک‌ها از جمله سازمان‌هایی بودند که اعتماد قابل توجهی میان مکردم داشتند. مقصد بسیاری از پس‌اندازها حساب‌های بانکی بود. اما اکنون شرایط به گونه‌ای پیش رفته که سودهای حاصل از پس‌اندازهای بانکی رشد بسیار کمتری از میزان تورم دارد.

از این گذشته اختلاس‌های بزرگ مالی و ورشکسته شدن‌های پیاپی مؤسسات مالی نیز عاملی بر افزایش میزان بی‌اعتمادی مردم نسبت به بانک‌ها شده است. این موضوع نیز بسیاری از سرمایه‌ها را به سمت بازار دلار کشانده و باعث افزایش تقاضا در این بازار شده است. با شرط ثابت ماندن عرضه دلار، این موضوع نیز از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران محسوب می‌شود.

 • بحران‌های نظامی در منطقه

سرمایه ‌گذاری روی دلار در ایران به عنوان یک سرمایه ‌گذاری امن شناخته می‌شود. از این رو بسیاری از سرمایه‌گذاران در بحران‌هایی مانند بحران‌های نظامی در منطقه، سریعاً سرمایه‌های خود را به دلار تبدیل می‌نمایند. بروز این قبیل اتفاقات نیز در سال‌های اخیر در ایران و کشورهای همسایه ما در خاورمیانه کم نبوده است. از این رو این عامل را نیز باید یکی از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران بدانیم. البته نوسانات ناشی از این حوادث به‌صورت لحظه ‌ای روی قیمت دلار تأثیر می‌گذارد. در طولانی‌مدت سایر عوامل می‌توانند تأثیرات به مراتب بیشتری را روی این قیمت داشته باشند.

 • تحریم‌ها از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران

عوامل موثر بر افزایش قیمت دلار

تحریم‌های ایران در ابعاد بسیار مختلفی باعث افزایش میت دلار در بازار ایران شده است. چه از نظر بن بست‌های اقتصادی و چه از نظر ممنوعیت ورود ارز به کشور و همچنین عدم همکاری بانک‌های جهانی با بانک‌های ایران، همگی تأثیری است که تحریم‌ها روی آن‌ها نقش دارند. همین عوامل تأثیر خود را روی طرز تفکر مردم نیز پیاده نموده و از این رو سرمایه ‌گذاری روی دلار در ایران را تبدیل به یک سرمایه ‌گذاری مطمئن برای آن‌ها کرده است. به نحوی که قیمت دلار در ایران جز در مواقع بسیار اندکی آن هم به میزان محدود نزولی نبوده و در بقیه مواقع قیمت لحظه ای دلار روند رو به رشد و افزایشی را داشته است.

آیا بازی‌های سیاسی دولت پشت پرده افزایش قیمت دلار در ایران است؟

یکی از شایعات بزرگی که در زمینه افزایش قیمت دلار در بازار به آن برمی‌خوریم، سیاست‌های مالی دولت در این باره است. بسیاری از افراد بر این اعتقاد هستند که دولت تأثیر مستقیم و بیشترین میزان تأثیر را به عمد روی افزایش قیمت دلار در بازار دارد. به جهت اینکه اکثر سرمایه‌های دولت دلاری بوده و درصد بالایی از دلارهای موجود در کشور در دست دولت است، از این رو افزایش قیمت لحظه ای دلار می‌تواند سود بسیار کلانی را در اختیار دولت قرار دهد.

از این رو این شایعه نیز در میان تحلیل‌گران به وجود آمده که دولت برای تهیه بودجه و کمبودهای نقدینگی خود اقدام به افزایش عمدی قیمت دلار در بازار نموده و از این طریق اقدام به درآمدزایی می‌نماید. هر چند این موضوع همیشه از سوی بانک مرکزی تکذیب شده و دولت نیز خود را از دخالت در بازار ارز جز برای به تعادل رساندن آن مبرا دانسته است، اما با این حال نکته‌ای قابل تأمل می‌باشد.

چرا مردم دلار می‌خرند؟

به بررسی مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت دلار در ایران پرداختیم و نکات مهمی را درباره آن‌ها بررسی کردیم. این نکات همگی نشان از جذاب بودن قیمت دلار در ایران برای سرمایه‌گذاران در این بازار دارد. رشد همیشگی قیمت این ارز عاملی برای محبوبیت بالای آن است. از این رو سرمایه‌های بسیار زیادی در سال به سمت این بازار کشیده می‌شود. در این بین خرید دلار از سوی کاربران با اهداف مختلفی انجام می‌شود که یکی از آن‌ها سرمایه ‌گذاری است. اما چرا این سرمایه ‌گذاری محبوب شده و ویژگی‌های خرید دلار برای سرمایه ‌گذاری چیست؟

 • درجه اول مردم به این اعتماد رسیده‌اند که قیمت دلار در دراز مدت همیشه روند صعودی دارد. البته برای کسانی که اطلاعات کافی نداشته باشند، ممکن است این ریسک قابل توجه باشد.
 • نقد شوندگی بازار دلار به‌شدت بالا است. در مقایسه با بازارهایی مانند مسکن و یا خودرو نقد شوندگی در دلار به‌شدت بالا است.
 • سوددهی بالایی را در هر سال در بازار دلار شاهد هستیم. دلار نشان داده که در سال‌های اخیر به‌صورت متوسط سودی بیشتر از میزان تورم در دسترس سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

تحلیل دلار

تحلیل قیمت لحظه ای دلار

 • تحلیل و پیش بینی قیمت دلار در ایران
 • تحلیل فاندامنتال قیمت دلار
 • تحلیل تکنیکال قیمت دلار
 • تحلیل قیمت دلار سال ۱۴۰۰
 • تأثیر انتخابات ریاست جمهوری بر قیمت دلار
 • تحلیل قیمت دلار در دوره‌های مختلف ریاست جمهوری
 • نمودار لحظه ‌ای دلار و منابع آن
 • عوامل تعیین کننده در تحلیل فاندامنتال قیمت دلار در ایران
 • تحلیل قیمت دلار در بازار طی روزهای آینده
 • تحلیل کوتاه مدت قیمت دلار
 • تحلیل میان مدت قیمت دلار
 • تحلیل بلند مدت قیمت دلار
 • تحلیل قیمت دلار ۵۰۰۰ تومانی
 • تحلیل قیمت دلار ۵۰۰۰۰ تومانی
 • علائم و نشانه‌های افت دلار در تحلیل

تحلیل قیمت دلار در ایران

تحلیل دلار

به بررسی نکات و اطلاعات بسیار مهم، کاربردی و ضروری درباره قیمت دلار پرداختیم. پیش بینی قیمت دلار به‌صورت دقیق ممکن است امری غیرممکن باشد. اما استفاده از روش‌های مختلف برای تحلیل قیمت دلار این امکان را برای کاربران فراهم می‌آورد تا برای بازه‌های زمانی مختلف دید مناسبی نسبت به قیمت این ارز داشته باشند. در این بین امکان تحلیل و پیش بینی قیمت دلار به دو روش اصلی برای کاربران وجود دارد.

پیش بینی و تحلیل قیمت دلار به روش فاندامنتال

در این روش تحلیل‌گر با بررسی عوامل مؤثر بر قیمت دلار که در بندهای قبلی به تفصیل آن‌ها را مرور کردیم، به بررسی روند قیمت دلار پرداخته و شرایط آن را برای آینده پیش بینی می‌کند. برای مثال به عنوان یک تحلیل ساده می‌توان به این موضوع اشاره کرده که قیمت دلار معمولاً در ماه‌های منتهی به انتخابات ریسات جمهوری با نوسان زیادی همراه نسبت و معمولاً روند ثابتی دارد.

همین یک بند به عنوان یک تحلیل فاندامنتال برای قیمت دلار می‌تواند برای چند ماه قیمت این ارز را برای کاربران پیش بینی نماید. برای تحلیل فاندامنتال قیمت دلار لازم است تا شما علاوه بر آشنایی با عوامل افزایش قیمت دلار در ایران، با روش‌های این تحلیل و ابزارهای مورد نیاز برای آن نیز آشنا باشید. دانش فاندامنتالی از دانش‌های بسیار عالی برای تحلیل بازارهای مالی مانند بازار دلار است که می‌توانید با شرکت در دوره‌های مربوطه، به این دانش دست یابید.

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار به روش تکنیکال

دومین روش پیش بینی و تحلیل قیمت لحظه ای دلار روش تکنیکال است. در این روش تحلیل‌گر بدون در نظر گرفتن دلایل فاندامنتالی و تنها بر اساس روند قیمت دلار که می‌توان آن را از روی نمودار لحظه ‌ای قیمت دلار مشاهده کرد، اقدام می‌نماید. هر چند در ظاهر هیچ کدام از عوامل افزایش قیمت دلار در ایران در این روش مورد بررسی قرار نمی‌گیرند، اما این روش تحلیل در واقع بسیار قدرتمند بوده و در نهایت تمام این دلایل و عوامل به نحوی در آن تأثیر خود را می‌گذارند. البته برای استفاده از این روش نیز شما نیاز به شرکت در دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال دارید تا به این دانش مسلط شده و امکان تحلیل و پیش بینی قیمت دلار را هم برای کوتاه مدت و هم برای بلندمدت در دسترس داشته باشید.

با تلفیقی از این دو روش تحلیل قیمت دلار این شرایط برای شما پیش می‌آید که با یک جمع‌بندی کامل روند قیمت این ارز را پیش بینی کرده و بهترین تصمیمات مالی را در زندگی خود اتخاذ کنید. در ادامه به بررسی هر چه بیشتر پیش بینی قیمت دلار توسط هر دو این روش‌ها می‌پردازیم.

تحلیل فاندامنتال قیمت دلار

برای تحلیل فاندامنتال قیمت دلار لازم است تا تمام عوامل مؤثر در قیمت این راز در ایران را برای شرایط فعلی مورد بررسی قرار داده و سپس با جمیع این جوانب برای آینده قیمت این ارز تصمیم‌گیری کنید. به‌صورت کلی تحلیل قیمت دلار بر اساس روش فاندامنتال، بسته به دانش تحلیل‌گر و البته شرایط موجود در بازار می‌تواند متفاوت باشد. در واقع قرار نیست که همه تحلیل‌گران برای تحلیل فاندامنتال قیمت دلار به یک نتیجه واحد برسند. در این بخش نکاتی را با شما در میان می‌گذاریم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تا حدودی اقدام به پیش بینی و تحلیل فاندامنتال قیمت دلار نمایید:

 • قیمت دلار در روزهای منتهی به عید نوروز و تعطیلات این چینی که سفرهای برون‌مرزی افزایش پیدا می‌کند، به دلیل افزایش تقاضا برای دلار روند افزایشی دارد.
 • در ماه‌های منتهی به انتخابات معمولاً شاهد کمترین نوسان در قیمت دلار در ایران هستیم.
 • رو به رشد بودن بازار بورس و مسکن می‌تواند عاملی برای به ثبات رسیدن قیمت دلار در ایران باشد.

در شرایط فعلی در خرداد سال ۱۴۰۰ قیمت دلار تحت تأثیر یک عامل بسیار مهم یعنی انتخابات ریاست جمهوری با کمترین نوسان روبرو بوده و در ماه‌های اخیر جز با نوسانات محدود شرایط نابسامانی نداشته است. در ادامه تصمیمات دولت جدید می‌تواند تأثیر مستقیمی روی افکار عمومی و در نتیجه روند قیمت دلار داشته باشد.

تحلیل تکنیکال قیمت لحظه ای دلار

تحلیل تکنیکال دلار

در بندهای قبلی اشاره کردیم که برای تحلیل تکنیکال قیمت لحظه ای دلار لازم است تا دانش مربوط به این حوزه را بیاموزید. در این بخش سعی داریم تا تحلیلی از قیمت این ارز در بازار ایران را به شما ارائه نماییم. همان‌طور که در نمودار لحظه ‌ای قیمت دلار در شکل زیر مشاهده می‌کنید، قیمت دلار در حال حاضر در یک روند نزولی کوتاه مدت قرار گرفته است. نمودار نشان می‌دهد که دلار بعد از رسیدن به اوج قله یعنی قیمت حوالی ۳۱۰۰۰ تومان با یک برگشت قیمتی روبرو شده است. در حال حاضر نیز قیمت پیش روی خود یک محدوده حمایتی قوی در کانال ۲۳۰۰۰ تومان را دارد که می‌تواند تبدیل به نقطه‌ای برای بازگشت قیمت و دلار  و صعود به سمت بالا شود. البته شکسته شدن این محدوده به مست پایین می‌تواند امکان بازگشت قیمت دلار به زیر ۲۰۰۰۰ تومان را نیز فراهم آورد.

تحلیل قیمت دلار سال ۱۴۰۰

تحلیل قیمت دلار سال ۱۴۰۰ تحت تأثیر عوامل مختلف مؤثر بر دلار در این سال با پیش بینی های متفاوتی همراه است. از یک طرق با روی کار آمدن دولت جدید کشور آمریکا شاهد شروع مذاکرات برجامی هستیم و از این رو این احتمال دارد که در هفته‌های آتی توافقاتی میان طرفین صورت گیرد. با بازگشت آمریکا به برجام می‌توان روند اقتصادی بهتری را برای ایران در نظر گرفت و از این رو تحلیل قیمت دلار سال ۱۴۰۰ را نیز می‌توان با نوسان کم و تقریباً ثابت و حتی با کاهش‌های همراه دانست. اما در نقطه برعکس در صورت عدم ایجاد توافق ممکن است روند قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ نیز با افزایش‌های زیادی همراه باشد.

روی کار آمدن دولت جدید در ایران نیز به همین ترتیب روی قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ تأثیر دارد. تحلیل قیمت دلار سال ۱۴۰۰ بسته به این موضوع نشان از ثبات نسبی در این بازار دارد. به‌صورت کلی دولت‌های جدید سعی در اقدامات اولیه متناسب با نیازهای مردم هستند که این موضوع حداقل برای کوتاه مدت می‌تواند روند قیمتی این ارز را در بازار ثبات نگه داشته و حتی آن را با کاهش‌هایی همراه سازد.

جدای از این دو موضوع اتفاقات سیاسی و اقتصادی مختلف دیگری نیز می‌تواند باعث بروز تغییراتی در قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ شود. برای تحلیل قیمت دلار سال ۱۴۰۰ به مواردی از قبیل موارد زیر نیز دقت داشته باشید:

 • آزاد شدن پول‌های بلوکه ایران در اثر توافق برجامی می‌تواند یک عامل برای ثبات در بازار دلار و حتی کاهشی بودن آن باشد.
 • تصمیمات مربوط به شرایط اقتصادی اعم از حمایت از تولید کننده و همچنین شرایط بازار بورس در هفته‌های آتی را نیز می‌توان عاملی مؤثر بر قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ دانست.
 • روشن شدن تکلیف FATF را نیز می‌توان یکی از عوامل بسیار مهم در تحلیل قیمت دلار سال ۱۴۰۰ دانست.

البته ذکر این نکته ضروری است که زیرساخت‌های اقتصادی در کشور ما با عقب‌افتادگی‌های بسیار زیادی همراه است که اگر حتی همه این عوامل نیز شرایط مساعد اقتصادی را برای ایران رقم بزنند، به نظر تمام شوک‌های وارده به بازار و قیمت دلار موقتی و گذرا خواهد بود. از این رو تحلیل بلندمدت قیمت دلار نشان از افزایشی بودن آن دارد اما این موضوع می‌تواند برای انتهای سال و یا سال‌های بعدی به وقوع بپیوندد.

تأثیر انتخابات ریاست جمهوری بر قیمت لحظه ای دلار

تحلیل فاندامنتال دلار

تأثیر انتخابات بر قیمت دلار را نه الآن بلکه از چند ماه پیش در این بازار شاهد بودیم. حال چه به‌صورت دستوری و چه به‌صورت آزاد قیمت دلار در کانال ۲۳ هزار تومان نوسان محدودی را در چند ماه اخیر به ثبت رسانده است. از این رو باید تأثیر انتخابات ریاست جمهوری را بر قیمت دلار بیشتر متوجه ماه‌های قبل از آن بدانیم. با پایان انتخابات اکنون قیمت دلار می‌تواند با ادامه روند احتیاطی چند ماه گذشته منتظر یک شوک جدید برای صعود و یا نزول باشد. اتفاقی مانند توافق دوباره برجام می‌تواند این شوک را به بازار ایران وارد سازد.

تحلیل قیمت دلار در دوره‌های مختلف ریاست جمهوری

برای درک بهتر روند قیمت دلار در دوره‌های مختلف ریسات جمهوری وقایع این دوره‌ها را به شرح زیر با هم مرور می‌کنیم:

 • نرخ دلار در دوره اول ریاست جمهوری خاتمی از ۴۷۸ تومان به ۷۹۲ تومان رسید و رشد ۶۵.۷ درصدی داشت.
 • در دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی، دلار با افزایش قیمت ۱۴.۱ درصدی از ۷۹۲ تومان به ۹۰۴ تومان رسید.
 • نرخ دلار در دوره اول ریاست جمهوری احدی نژاد با رشد ۱۰.۴ درصدی از قیمت ۹۰۴ تومان برای هر دلار به ۹۹۸ تومان افزایش یافت.
 • در دوره دوم ریاست جمهوری احدمی نژاد شاهد رشد ۲۱۹ درصدی قیمت دلار از ۹۹۸ تومان به ۳۱۸۴ تومان بودیم.
 • در دوره اول ریسات جمهوری حسن روحانی قیمت دلار با رشد ۲۷ درصدی از ۳۱۸۴ تومان به ۴۰۴۵ تومان رسید.
 • در دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی نیز شاهد افزایش حدود ۶۰۰ درصدی قیمت دلار از ۴۰۴۵ به حدود ۲۴۰۰۰ تومان نبودیم.

تجربه تاریخی نشان از این دارد که معمولاً در دوره اول ریاست جمهوری هر فردی، شاهد افزایش کمتری نسبت به دوره دوم بودیم. اما با این حال در همه دوره‌ها افزایش قیمت دلار امری ثابت بوده است.

نمودار قیمت لحظه ‌ای دلار و منابع آن

نمودار قیمت لحظه ‌ای دلار را نمی‌توانید از طریق پلتفرم‌های مختلف ارائه کننده این خدمات مشاهده نمایید. این قیمت‌ها معیاری برای تحلیل تکنیکال قیمت دلار برای کاربران و تحلیل‌گران است. البته دسترسی به نمودار قیمت لحظه ‌ای دلار بدون داشتن دانش کافی درباره تحلیل تکنیکال عملاً هیچ سودی برای کاربران به دنبال ندارد.

عوامل تعیین کننده در تحلیل فاندامنتال قیمت دلار در ایران

درباره شرایط تحلیل فاندامنتال قیمت لحظه ای دلار نکات مهمی را بررسی کردیم. اما ممکن است این سؤال برای شما پیش آمده باشد که فاکتورهایی روی این روش تحلیلی تأثیر دارند؟ به صورت کلی تحلیل فاندامنتال قیمت دلار تحت تأثیر عوامل مؤثر بر قیمت دلار انجام می‌شود که در بخش‌های قبلی به صورت کامل آنها را تشریح کردیم.

هر کدام از عوامل یاد شده تأثیر خود را به صورت جداگانه روی قیمت دلار داشته و تحلیل‌گر فاندامنتال باید با مقایسه تأثیر هر یک از آنها، در نهایت درباره آینده‌این ارز تصمیم‌گیری نماید. مسلماً هر فاکتوری شرایط خاص خود را داشته و تحلیل‌گر بایستی قدرت اثر هر یک را مورد بررسی قرار دهد. در نهایت با بررسی جمیع جوانب امکان صعودی بودن، ثبات و یا نزولی بودن قیمت ارز تعیین خواهد شد. اما چگونه این فاکتورها را با هم مقایسه کنیم؟

راه‌های مختلفی برای کمی کردن فاکتورهای مؤثر در تحلیل فاندامنتال قیمت لحظه ای دلار وجود دارد. یکی از بهترین و پایه‌ای‌ترین روش ها برای این منظور استفاده از داده‌های تاریخی است. به این معنی که تمام این فاکتورها در تاریخچه قیمت دلار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای مثال نرخ تورم یا اخبار اقتصادی و سیاسی در گذشته چندین بار به وقوع پیوسته و تأثیر خود را روی نرخ دلار گذاشته‌اند. تحلیل‌گر با بررسی شرایط تأثیرگذاری این فاکتورها در گذشته می‌تواند برای شرایط فعلی تصمیم‌گیری کند. البته باید خاطرنشان کنیم که تحلیل قیمت دلار بر اساس اخبار نیز رشته دیگری از تحلیل فاندامنتال قیمت این ارز است که بیشتر برای کوتاه مدت صورت می‌پذیرد.

تحلیل قیمت دلار در بازار طی روزهای آینده

تحلیل تکنیکال دلار

اگر بخواهیم قیمت دلار را برای چند روز آتی مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهیم، بایستی به شرایط روانی موجود در بازار دلار اشاره کنیم. در حال حاضر اصلی‌ترین خبری که می‌تواند قیمت ارز در داخل ایران را تحت تأثیر قرار دهد، برجام است. البته خیلی قصد نداریم به بررسی برجام بپردازیم اما تا قبل از آن بازار تحت تأثیر اخبار مربوط به آن خواهد بود. تا قبل از اینکه برجام تائید شده و یا کلاً رد شود، هم خریداران و هم فروشندگان بازار دلار در یک بلاتکلیفی هستند. به این معنی که خریدار بها این تصور که برجام می‌تواند باعث ریزش قیمت دلار شود، دست از خرید برداشته و فروشنده نیز به همین تصور به دنبال رد کردن دلارهای خود است و یا حتی به این متصور که برجامی در کار نخواهد بود، منتظر است تا دلار با افزایش قیمت روبرو شود.

چنین برخوردی در بازار دلار باعث می‌شود تا حجم معاملات با افت روبرو شود. شرایط کنونی بازار دلار نیز نشان می‌دهد که قیمت دلار تا قبل از اعلام نهایی اخبار مربوط به برجام با یک نوسان ناچیز به سمت بالا و یا ثبات قیمتی همراه خواهد بود. به این ترتیب که نه خریداران خیلی ریسک خرید دلار در این قیمت ها را قبول می‌کنند، نه فروشندگان راضی به فروش دلارهای خود با قیمت های پایین‌تر هستند.

البته باید خاطرنشان کنیم که طولانی شدن مذاکرات مربوط به برجام در روزهای آینده می‌تواند منجر به خروج از این بلاتکلیفی‌ها شده و خریداران و فروشندگان برای آینده‌این ارز تصمیم کیری کنند. در این شرایط بیشتر به نظر روند قیمت دلار صعودی به نظر می‌رسد. با توجه به اینکه دلار قبلاً به قیمت های ۳۰۰۰۰ تومان رسیده است، رسیدن دوباره به این قیمت ها خیلی دور از انتظار نخواهد بود.

تحلیل کوتاه مدت قیمت دلار

تحلیل قیمت دلار در کوتاه مدت نشان از ثبات این ارز دارد. البته ثبات به این معنی نیست که هیچ نوسانی را در قیمت دلار شاهد نباشیم نه. بلکه قیمت این ارز می‌تواند در کوتاه مدت با نوسان بسیار کمی روبرو باشد. روند قیمت آن نیز جه در صورت نزولی بودن و چه در شرایط صعودی بودن با شیب ملایمی همراه خواهد بود. این نوسانات برای کسانی که دراز مدت روی دلار سرمایه ‌گذاری کرده و یا به فکر شرایط آن دراز مدت دارند، تأثیر چندانی نخواهد داشت. اخبار و وقایع پیش رو در آینده‌ای  نزدیک می‌تواند جهت حرکت قیمت دلار را مشخص و روند نمودار قیمت دلار را تعیین کند.

تحلیل تکنیکال قیمت دلار در کوتاه مدت نشان می‌دهد که قیمت این ارز در داخل کشور روند نزولی بسیار ملایمی را پشت سر خواهد گذاشت و در محدوده مشخصی نوسان خواهد کرد. هر چند در روزهای منتهی به زمان نگارش این مقاله قیمت دلار با افزایش بسیار کمی همراه بوده، اما کاهش شدید حجم معاملات نشان از این دارد که دلار در روزهای آتی دوباره وارد کانال ۲۴۰۰۰ تومان خواهد شد. تشکیل یک واگرایی منفی در نمودار لحظه ای دلار نشان از این مهم دارد. البته این تحلیل برای کوتاه مدت بوده و در بازه‌های زمانی طولانی‌تر شرایط متفاوت‌تر است.

تحلیل میان مدت قیمت دلار

تحلیل قیمت دلار در میان مدت تحت تأثیر شرایط حرکت آن در روزهای آتی خواهد بود. در حال حاضر برای میان مدت می‌توان قیمت دلار را در بازه قیمتی ۲۴۰۰۰ تومان تا ۲۶۰۰۰ تومان در نظر گرفت. این رنج قیمتی برای چند هفته آتی می‌تواند ثبات نسبی را در بازار دلار ایجاد نماید. در حال حاضر همان‌طور که در بندهای قبلی اشاره کردیم، حجم معاملات در بازار دلار با کاهش شدیدی روبرو شده است که می‌تواند نشان از افت قیمت این ارز در هفته‌های پیش رو داشته باشد. ادامه این روند و همراه شدن آن با یک خبر خوب اقتصادی می‌تواند موجب نزولی شدن نمودار میان مدت دلار باشد.

قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ با نوسانات زیادی همراه نبوده و خیلی رشد آن‌چنانی را نیز در آن شاهد نبوده‌ایم. با توجه به انتظاراتی که از قیمت دلار در میان کاربران ایرانی وجود دارد، بایستی در میان مدت شرایط بازار دلار تعیین تکلیف شده و خریداران و فروشندگان به تصمیم نهایی در این باره برسند. نبود تغییرات آن‌چنانی در قیمت دلار در روزها و هفته‌های آتی تحلیلی است که اکثر اقتصاددانان از قیمت دلار در میان مدت انتظار دارند.

تحلیل بلند مدت قیمت دلار

تحلیل فاندامنتال قیمت دلار

تحلیل قیمت دلار در بلند مدت را می‌توان از دو منظر عنوان کرد. درجه اول شرایط فعلی کشور ما و همچنین گرانی‌های بسیار زیاد و انتخاب رئیس‌جمهور جدید نشان از این دارد که زمان برای اصلاح قیمت و نزولی شده قیمت ارز در داخل کشور رسیده است.

اما اعداد و ارقام واقعیت‌های دیگری را به ما نشان می‌دهند. بررسی اعداد و ارقام مربوط به عوامل مؤثر بر افزایش قیمت دلار نشان از این دارد که در بلند مدت باز هم باید شاهد صعودی بودن قیمت این ارز باشیم. با توجه به اینکه افزایش قیمت دلار در ذهن کاربران ایرانی نهادینه شدن و کاهش خیلی زیادی آن غیرمنطقی است، به نظر بعد از یک دوره میان مدت زمان اصلاح قیمت دلار به پایان رسیده و دوباره باید آن را در روند صعودی ببینیم.

تحلیل تکنیکال قیمت دلار در بلند مدت نیز شرایط مشابهی را نتیجه می‌دهد. البته این تحلیل می‌تواند تحت تأثیر اتفاقات مربوط به برجام با شدت و ضعف مختلفی همراه شود. اما با این حال در بازه‌های زمانی ۱ سال و بالاتر روند قیمت دلار در مسیر صعودی گام برخواهد داشت.

جدای از بحث امکان درآمدزایی بیشتر از نفت بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، کاهش بیش از حد قیمت دلار نیاز به زیرساخت‌های بسیار بیشتری دارد. از این رو حتی چنین اتفاقاتی نیز تأثیر کوتاه مدت روی قیمت دلار داشته و دراز مدت نمی‌توانند روی بازار گاوی دلار تأثیر داشته باشند. تنها در صورت عوض شدن نظام اقتصادی است که چنین چیزی را می‌توان برای قیمت این راز متصور بود.

تحلیل قیمت دلار ۵۰۰۰ تومانی

همان‌طور که می‌دانید، ارزیابی و تحلیل قیمت لحظه ای دلار بر اساس فاکتورهای بسیار مختلفی صورت می‌پذیرد. هر کس بنا به تجربه و مشاهداتی که از بازار داشته و همچنین نکاتی که در گذشته به آنها رسیده است، تحلیل متفاوتی از بازار دلار ارائه می‌نماید. یکی از تحلیل ها و یا شاید هم انتظاراتی که این روزها از بازار دلار و قیمت آن می‌رسد، دلار ۵۰۰۰ تومانی است.

ممکن است کاربری بر این عقیده باشد که بازکشت دوباره آمریکا به برجام، پذیرش FATF، بر داشته شدن بسیاری از تحریم‌ها مانند تحریم‌های نفتی، ارتباط بیشتر با بازارهای بین‌المللی، آزاد شدن پول‌های بلوکه ایران در بانک‌های جهانی و مواردی از این دست اخباری هستند که می‌توانند قیمت دلار در بازار ایران را به ۵۰۰۰ تومان برسانند. اتفاقی که همه ما از آن استقبال می‌کنیم. اما این موضوع چندان تحلیل منطقی از قیمت این ارز در کشور به نظر نمی‌رسد.

تمام اخبار سیاسی و اقتصادی و از این گذشته نحوه رفتار حکام کشور ایران و آمریکا همیشه روی قیمت لحظه ای دلار تأثیر داشته اما در کوتاه مدت و میان مدت. در بلند مدت این اعداد و ارقام هستند که وارد کار می‌شوند و همه این اخبار را کنار می‌گذارند. وقتی صحبت از قیمت دلار در بلند مدت می‌شود، بسترها و زیرساخت‌های اقتصادی کشور ما هستند که نقش اصلی را ایفا خواهند کرد. این میزان تولید ناخالص داخلی است که نقشه بازار را ترسیم می‌کند.

در واقع می‌خواهیم به این واقعیت برسیم که دولت ایران اگر به دنبال کاهش قیمت دلار است حتی بعد از روی دادن تمام این اتفاقات خوب باید به دنبال پایه‌ریزی یک نظام اقتصادی با برنامه و هدفمند باشد. تنها در این صورت است که می‌توان برای دلار قیمت های نظیر ۵۰۰۰ تومان را متصور بود.

تحلیل قیمت دلار ۵۰۰۰۰ تومانی

تحلیل تکنیکال قیمت دلار

در نقطه برعکس تحلیل قبلی، صحبت‌های مبنی بر رسیدن قیمت دلار به ۵۰۰۰۰ تومان نیز می‌شود. قبل از هر چیزی باید یادآوری کنیم که دلار قبلاً یک بار کانال ۳۰۰۰۰ تومان را به سمت بالا شکسته است و رسیدن به عددهایی مانند ۵۰۰۰۰ تومان در آینده چندان امر غیر قابل قبول و محالی نیست. اما گذشته از این هر تحلیلی باید با منطق و بر اساس ادله موجود باشد. از این نظر قیمت ۵۰۰۰۰ تومانی برای دلار را در میان مدت نمی‌توان از آن انتظار داشت.

برای اینکه یک مثال عینی در این باره داشته باشید، می‌توانید نگاهی به تغییرات قیمت دلار بیندازید. قیمت دلار از اواسط مهر ماه سال ۱۳۹۷ از حدود قیمتی ۱۱۰۰۰ تومان تا اوایل آبان ۱۳۹۹ یعنی در عرض ۲ سال با رشد حدود سه برابری همراه بوده و تا ۳۱۰۰۰ تومان رسیده است. تکرار چنین رویدادی می‌تواند در دو سه سال آینده قیمت دلار را حتی به اعدادی بالاتر از ۵۰۰۰۰ تومان نیز برساند.

البته با نکاه به تاریخچه قیمت دلار می‌توان درک کرد که رشدهای انفجاری قیمت این ارز در کشور در بازه‌های زمانی مشخصی صورت می‌پذیرد. چنین دید نشان می‌دهد که رسیدن قیمت دلار به عدد ۵۰۰۰۰ تومان از خرداد ۱۴۰۰ نیاز ۳ تا ۵ سال زمان دارد. از این گذشته شرایط اقتصادی کشور در این مدت می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی کاهش سرعت رشد قیمت دلار، افزایش سرعت رشد قیمت آن و یا حتی اصلاح قیمت و برگشت آن به کانال نزولی داشته باشد.

علائم و نشانه‌های افت و خیز قیمت دلار در تحلیل

تحلیل دلار

تحلیل های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت قیمت دلار را با هم مرور کردیم. در انتهای این بخش از صحبت‌ها درباره هم سعی داریم تا شما را با نشانه‌ها و علائم افت و خیز قیمت دلار در بازار آشنا کنیم. لازم به یادآوری است که تمام نکات بیان شده در این بخش و سایر بخش‌های مربوط به تحلیل، درباره قیمت لحظه ای دلار بازار آزاد یا همان قیمت دلار سبزه میدان بوده و مواردی مانند قیمت دلار نیمایی و سایر موارد را ر بر نمی‌گیرد.

قیمت هایی که به صورت دستوری تعیین می‌شوند، شرایط متفاوتی نسبت به قیمت دلار بازار آزاد دارند و در نتیجه شرایط تحلیل آنها نیز متفاوت است. حتی عوامل افزایش قیمت دلار در ایران و تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال قیمت دلار و نیز بر اساس نمودارهای مربوط به قیمت دلار بازار آزاد انجام می‌پذیرند.

اما چه عواملی در تحلیل می‌توانند نشان‌گر افت و خیز و یا همان نقاط برگشت قیمت دلار باشند؟ چه در تحلیل تکنیکال و چه در تحلیل فاندامنتال قیمت دلار عواملی وجود دارند که بروز کردن آنها نشان از برگشت قیمت دارد. البته این نقاط برگشتی ممکن است با بررسی دقیق‌تر به شرایط کوتاه مدت، میان مدت و حتی بلند مدت بازار برگردند.

تشخیص چنین امری نیاز به داشتن تسلط کافی به روش های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال قیمت دلار دارد که در ادامه شرایط مربوط به آموزش هر یک از این دو را نیز با هم مرور خواهیم نمود. در ادامه عوامل نشان دهنده شروع افت و خیز قیمت دلار در بازار را با هم مرور می‌کنیم.

 • جابجا شدن حجم معاملات

یکی از مهم‌ترین، پررنگ‌ترین و اصلی‌ترین نشانه‌های برگشت قیمت لحظه ای دلار چه در تحلیل فاندامنتال و چه در تحلیل تکنیکال افزایش و یا کاهش شدید حجم قیمت است. تصور کنید که نمودار روند نزولی را در پیش گرفته اما برخلاف قیمت که در حال افت است، حجم معاملات با دشت زیادی در حال افزایش باشد. در این شرایط پرواضح است که به زودی شاهد اتمام روند نزولی قیمت دلار خواهیم بود و روند در جهت عکس برخواهد گشت. همچنین در روند صعودی اگر قیمت در حال افزایش شدید باشد و همزمان حجم معاملات به شدت با افت روبرو باشد، تحلیل‌گران حرفه‌ای حکم به پایان روند صعودی داده و شروع روند نزولی را پیش بینی می‌کنند.

 • قیمت های رند که بار روانی زیادی دارند

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در پایان روند قیمت دلار، قیمت هایی است که به صورت ظاهری بار روانی برای کاربر ایجاد می‌نماید. برای مثال در شرایط فعلی قیمت هایی مانند ۲۰۰۰۰ تومان و یا ۳۰۰۰۰ تومان می‌توانند این بار روانی را داشته باشند. در رالی صعودی قبلی، قیمت دلار با رسیدن به ۳۰۰۰۰ تومان و یک افزایش کوچک بعد از آن شروع به نزول کرد. این مهم نشان می‌دهد که قیمت ۳۰۰۰۰ تومان در آن زمان برای دلار بار روانی زیادی برای کاربران داشته است. قیمت هایی مانند ۵۰۰۰۰ تومان نیز می‌توانند چنینی شرایطی داشته باشند.

 • حمایت ها و مقاومت های گذشته

یکی دیگر از علائمی که بروز آنها نشان از برگشت قیمت لحظه ای دلار دارد، حمایت ها و مقاومت های پیش رو هستند. حمایت به قیمت هایی اطلاق می‌شود که دلار در گذشته به آنها واکنش نشان داده و در حال حاضر زیر قیمت فعلی دلار هستند. مقاومت نیز به قیمت هایی اطلاق می‌شود که دلار قبلاً به آنها واکنش نشان داده و در حال حاضر بالای قیمت دلار هستند.

برای مثال ۲۰۰۰۰ تومان در حال حاضر یک حمایت بسیار قدرتمند برای قیمت لحظه ای دلار محسوب می‌شود. یا ۳۰۰۰۰ تومان نیز یک مقاومت بزرگ برای قیمت دلار محسوب می‌شود. به صورت عادی در چنین قیمت هایی انتظار برگشت قیمتی دلار توسط تحلیل‌گر بیشتر از سایر قیمت ها است. البته ذکر این نکته هم ضروری است که شکسته شدن این قیمت ها می‌تواند نشانه قوی برای ادامه روند فعلی باشد.

 • واگرایی ها در تحلیل تکنیکال قیمت دلار

بروز واگرایی میان قیمت و ابزارهای به کار گرفته شده برای تحلیل قیمت دلار مانند اندیکاتورها نیز از نشانه‌هایی است که می‌توان به آنها برای برگشت قیمت استناد کرد. تحلیل‌گران تکنیکالی از این علامت بسیار در تحلیل های خود استفاده می‌نمایند. واگرایی نشان از این دارد که قیمت چه در روند نزولی و چه در روند صعودی با کاهش یا افزایش بی‌رویه غیرمنطقی همراه شده است. تشخیص حباب قیمت دلار نیز از این طریق امکان‌پذیر است. افزایش قیمت زیاد دلار و همراه شدن آن با واگرایی نشان دهنده بروز حباب قیمتی در دلار است.

قیمت لحظه ای دلار در بازار ایران

 • قیمت لحظه ای دلار امروز در بازار چه ساعتی تعیین می‌شود؟
 • علت کاهش یا افزایش قیمت لحظه ای دلار
 • از کجا می‌توانیم بروزترین قیمت لحظه ای دلار را مشاهده کنیم؟
 • در چه ساعتی دلار بخریم؟
 • آیا قیمت لحظه ای دلار حباب‌ دارد؟

قیمت لحظه ای دلار امروز در بازار چه ساعتی تعیین می‌شود؟

عوامل موثر بر قیمت دلار

بازار ایران به هیچ وجه با استانداردهای بازارهای مالی جهانی پیش نمی‌رود. چه بازار بورس، چه بازار طلا و ارز و چه سایر بازارهای مالی در ایران طبق قوانین داخلی فعالیت دارند. به همین جهت ساعات معامله در آنها نیز متفاوت با شرایط بازارهای جهانی خواهد بود. اما با این حال شرایط خاص خودش را دارد. معامله گران و سوداگران دلار در بازار تهران از همان ساعات ابتدایی صبح معاملات خود را استارت می‌زنند.

ساعت ۸ معمولاً همه چیز روند طبیعی خود را گرفته است. اما معمولاً قیمت لحظه ای دلار در هر روز از حوالی ساعت ۱۱ تا ۱۱.۵ خود را نشان می‌دهد. ساعات اولیه صبح قیمت ها بیشتر تحت تأثیر اتفاقات روز گذشته بوده و هنوز شرایط روز جاری بر بازار حاکم نشده است. از ساعت ۱۱ تا ۱۱.۵ روال طبیعی در همان روز در بازار آغاز می‌شود.

قیمت دلار البته به ساعت مشخصی مربوط نبوده و به کل روز بسط داده می‌شود. نمودار لحظه ای دلار نیز قیمت این راز را معمولاً در آخرین معامله روز به عنوان قیمت بسته شدن در نظر می‌گیرند. البته شایان ذکر است که تعیین قیمت تحلیل دلار معمولاً طبق نظر تحلیل‌گر می‌باشد.

بازار دلار در تهران تا ساعات حوالی ۵ تا ۶ ادامه پیدا می‌کند. صرافی‌ها که در حال حاضر تا ساعت ۵ عصر به معاملات خود ادامه می‌دهند و دلال‌ها نیز بعد از گذشت یکی دو ساعت کار خود را در بازار پایان می‌دهند. قیمت دلار در هر روز کاری که مالک روز آینده نیز قرار می‌گیرد، آخرین معاملاتی است که در ساعات واپسین هر روز انجام شده است.

علت کاهش یا افزایش قیمت لحظه ای دلار

با بررسی عوامل افزایش قیمت دلار در ایران و همچنین عوامل مؤثر بر قیمت این ارز اکنون شما می‌توانید تا حدی با یک بررسی جزئی دلیل افزایش قیمت دلار را متوجه شوید. اما این عوامل بیشتر تأثیر بلند مدت تر دارند. معاملاتی که در روز انجام می‌شود، معمولاً تحت تأثیر دو عامل اصلی پیش رفته و قیمت دلار نیز در چنین شرایطی به این دو عامل در لحظه بستگی دارد. درجه اول میزان عرضه و تقاضای موجود در بازار است که روی قیمت لحظه ای دلار تأثیر دارد. هر چقدر عرضه و تقاضا از هم فاصله داشته باشند، نوسان قیمت نیز بیشتر خواهد شد. افزایش عرضه و کم شدن تقاضا، قیمت دلار را به سمت پایین و کاهش عرضه و افزایش تقاضا قیمت دلار را به سمت بالا سوق می‌دهد.

جدای از عرضه و تقاضا اخبار اقتصادی و سیاسی خیلی مهم نیز می‌توانند در قیمت لحظه ای دلار در بازار ایران تأثیر داشته باشند. برای مثال حوادث نظامی خیلی بزرگ در ارتباط با ایران می‌تواند باعث افزایش لحظه ای قیمت دلار و جهش شدید آن به مست بالا شود. یا شنیدن اخبار خوب اقتصادی و با مواردی مانند بگیر و ببندهای این چند سال اخیر در بازارهای ارز و طلا را نیز می‌توان از این دست از خبرها و عوامل دانست. البته نباید با تکیه بر این موارد اقدام به خرید و فروش دلار کرده و بهتر است با تصمیمات منطقی و بر پایه اصول برای این منظور اقدام کنید.

از کجا می‌توانیم بروزترین قیمت دلار را مشاهده کنیم؟

دلار بازار آزاد

بروزترین قیمت لحظه ای دلار را می‌توانید در تابلوی صرافی‌های موجود در شهر مشاهده کنید. همچنین تابلو صرافی‌ها در سایت‌های اینترنتی این مراکز نیز به نمایش در آمده و می‌توانید از این طریق نیز برای مشاهده بروزترین قیمت دلار اقدام نمایید. البته بایستی متذکر شویم که صرافی در زمان اعلام قیمت دلار اولاً به اعلام قیمت دلار بازار آزاد می‌پردازند، ثانیاً با دقت به تابلو صرافی می‌توانید دو قیمت متفاوت را برای دلار مشاهده کنید که یکی قیمت خرید و دیگری قیمت فروش است. در این رابطه نیز باید بدانید که صرافی‌ها اختلاف قیمت میان قیمت خرید دلار و قیمت فروش آن را به عنوان کارمزد معاملات برای خود بر می‌دارند.

در واقع اگر شما به صرافی مراجعه کرده  مقدار مشخصی دلار خریداری نموده و در لحظه دوباره آن را به صرافی بفروشید، به اندازه کارمزد که همین اختلاف میان قیمت خرید و فروش است، ضرر خواهید کرد. درآمد صرافی‌ها از این اختلاف قیمت فروش در ارز و سایر موارد مانند طلا و سکه حاصل می‌شود. این کارمزد فقط مختص بازار ایران نبوده و در بازارهای جهانی نیز به همین ترتیب صادق است. البته میزان کارمزد ممکن است تفاوت‌هایی با بازار جهانی داشته باشد.

در چه ساعتی دلار بخریم؟

این سؤال بیشتر برای کسانی اهمیت دارد که به دنبال نوسان گیری از افزایش قیمت دلار در طول روز هستند. این دست از افراد با خرید روزانه دلار در قیمت هایی پایین و فروش آن با کمی رشد، سود خوبی به جیب می‌زنند. البته کار بسیار پر ریسکی است و اصلاً آن را توصیه نمی‌کنیم. دلالان از این ترفندها برای کسب سود از نوسان قیمت دلار استفاده می‌نمایند. خریدارانی که برای سرمایه ‌گذاری بلند مدت اقدام به خرید دلار کرده‌اند، خیلی نباید در گیر و دار این قیمت ها در ساعات مختلف باشند. اما اگر به دنبال خرید دلار هستید، می‌توانید از راهنمای‌های زیر است کنید:

 • سعی کنید قیمت دلار را در چند روز متوالی رصد کنید.
 • همچنین قیمت دلار را در ساعات مختلف روز نیز بررسی کنید تا زمان حداقل و حداکثر قیمتی آن را مشخص نموده باشید.
 • دقت کنید که معاملات هر روز دلار در ساعات اولیه حدود ۸ صبح تحت تأثیر روز قبل است. از این رو اگر در روز قبل روند قیمت نزولی باشد، ممکن است قیمت ساعت ۸ صبح بالاترین قیمت امروز نیز باشد و یا شرایط برعکس شود.
 • بهترین ساعت برای خرید دلار حوالی ساعت ۱۱ تا ۱۲ ظهر است. این زمان زمانی است که روال قیمت دلار در وز جاری شرایط فعلی خود را در پیش گرفته است. از این گذشته بازار اروپا نیز در ساعت ۱۱:۳۰ صبح گشوده شده و تأثیر این بازار نیز در قیمت دلار داخلی در این ساعت وارد می‌شود.
 • همچنین توصیه می‌کنیم که از خرید دلار از دست دلال خودداری کنید و سعی کنید از صرافی‌های معتبر برای خرید خود اقدام نمایید.

آیا قیمت لحظه ای دلار حباب ‌دارد؟

در مقاله مربوط به  پیش بینی قیمت دلار درباره شرایط بررسی حباب قیمتی این ارز نکاتی را ارائه دادیم. برای تعیین حباب‌ دار بودن قیمت دلار و یا منطقی بودن آن می‌توان هم از برخی از روابط ریاضی استفاده کرد و هم نکات مربوط به تحلیل فاندامنتال را برای آن به کار برد. برخی از سایت‌های اینترنتی نیز حباب لحظه ای دلار را ارائه می‌نمایند. اما برای کسی که اصول اولیه تحلیل تکنیکال قیمت دلار و همچنین تحلیل فاندامنتال قیمت این ارز را نداند، مشاهده حباب قیمت دلار امر بیهوده‌ای است. زیرا اولاً نباید از اطلاعات افراد دیگر برای تعیین قیمت و تصمیم‌گیری برای سرمایه ‌گذاری استفاده کرد، مگر اینکه به وی اعتماد کامل داشته باشید. آموزش و استفاده از تکنیک‌های رایج در این رابطه می‌تواند بهترین تصمیم برای کاربران باشد.

دانستنی‌هایی مهم درباره قیمت دلار در بازار ایران

 • شاخص دلار چیست؟
 • تأثیر شاخص دلار در قیمت دلار در بازار ایران
 • در حال حاضر شاخص دلار چه وضعیتی دارد؟
 • تحلیل تکنیکال شاخص دلار
 • نمودار قیمت دلار در یک ماه گذشته
 • نمودار قیمت دلار در ۱۰ سال گذشته
 • تأثیر قیمت طلای جهانی در قیمت دلار
 • تأثیر قیمت نفت جهانی در قیمت دلار
 • تأثیر نرخ سود بانکی در قیمت دلار
 • مقایسه شرایط قیمت دلار در ایران و ونزوئلا
 • بررسی دلایل افت و خیز قیمت دلار در بازارهای جهانی
 • قیمت های مهم دلار در آینده
 • عوامل به ثبات رسیدن قیمت دلار در بازار ایران
 • منظور از اصلاح قیمت دلار چیست؟
 • رالی صعودی قیمت دلار چیست؟
 • منظور از ورود دلار به کانال ۲۴۰۰۰ تومان چیست؟
 • نرخ منطقی دلار در بازار ایران چقدر است؟
 • تأثیر قیمت دلار بر درآمدهای دولت
 • تأثیر قیمت دلار در اقتصاد ایران

شاخص دلار چیست؟

شاخص دلار چیست

یکی از اصطلاحاتی که احتمالاً در سایت‌ها و منابع مطالعاتی مختلف به آن برخورده‌اید، شاخص دلار است. صحبت کردن درباره قیمت دلار بدون بررسی شاخص آن کار بیهوده‌ای است. اما شاخص دلار چیست و از کجا می‌توانید آن را مشاهده کنیم؟ دلار به عنوان قدرتمندترین ارز در دنیا در همه کشورها مورد معامله قرار می‌گیرد. در اروپا یورو در برابر دلار معامله می‌شود. در انگلیس پوند در برابر دلار، در کانادا دلار کانادا در برابر دلار آمریکا، در استرالیا دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا، در سوئیس فرانک سوئیس در برابر دلار آمریکا، در ژاپن ین ژاپن در برابر دلار، در ایران هم ریال ایران در برابر دلار آمریکا و در هر کشوی به همین ترتیب معاملات ارزی انجام می‌شود. دقت منید که رفتار دلار در برابر همه این رازها یکسان نیست و در برابر هر یک شرایط خاص خود را دارد.

برای مثال وقتی دلار در یک سال نسبت به ریال ایران با ۳۰ درصد افزایش قیمت روبرو می‌شود، به این معنی نیست که در برابر  یورو و یا پوند نیز شرایط مشابهی داشته باشد. حتی ممکن است در یک لحظه قیمت دلار در برابر یک ارزی مانند فرانک سوئیس افزایش پیدا کند اما در برابر یورو با کاهش روبرو باشد. شاخص دلار متوسط تمام تأثیراتی است که دلار از همه این ارزها و حتی طلا می‌پذیرد. در این شاخص اثر دلار بر هر یک از ارزهای جهان و طلا و نقره و … تعیین شده و در مجموع یک عدد به عنوان معیار متوسط در نظر گرفته می‌شود. نمودار شاخص دلار را می‌توانید در بازارهای جهانی و سایت‌های صرافی‌های بزرگ جهانی مشاهده کرده و حتی اقدام به تحلیل آن کنید.

تأثیر شاخص دلار در قیمت دلار در بازار ایران

قبل از اینکه به بررسی تأثیر شاخص بر قیمت لحظه ای دلار در بازار ایران بپردازیم، لازم است یادآوری کنیم که در تعیین شاخص دلار علاوه بر قیمت آن در برابر ارزهای دیگر عامل مهم دیگی به عنوان حجم معاملات نیز تعیین کننده است. از این رو افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی قیمت دلار نسبت به ریال هم به دلیل حجم معاملات بسیار اندک، تأثیر آن‌چنانی روی شاخص دلار نداشته و حتی در محاسبات شاخص در نظر گرفته نیز نمی‌شود. برای مثال ارزهایی مانند یورو و پوند به دلیل بالاترین حجم معاملاتی که دارند، بیشتری تأثیر را در قیمت دلار داشته و جهت دهنده اصلی شاخص دلار نیز می‌باشند.

اما وقتی شاخص دلار سمت و سوی صعودی به خود گرفته باشد، به این معنی است که قیمت دلار به صورت متوسط در بازارهای جهانی در حال رشد است و دلار در برابر اکثر ارزها حالت صعودی به خود گرفته است. این عامل می‌تواند تبدیل به محرکی برای قیمت دلار بازار آزاد ایران نیز باشد و باعث افزایش سرعت رشد آن شود.

همچنین نزولی بودن شاخص دلار در بازارهای جهانی نیز می‌تواند مانند ترمزی روند صعودی قیمت دلار در بازار ایران را کندتر کند. به این ترتیب می‌توان شاخص دلار را نیز به عنوان یک عامل مؤثر در قیمت دلار در بازار ایران دانست که البته تأثیر آن نسبت به سایر پارامترها کمتر است.

در حال حاضر شاخص دلار چه وضعیتی دارد؟

نموداری که در زیر مشاهده می‌کنید، نمودار شاخص دلار آمریکا در یک سال و نیم گذشته است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید شاخص دلار در بازه زمانی بلند مدت روند نزولی دارد اما در بازه کوتاه مدت روند صعودی به خود گرفته است.

تحلیل تکنیکال دلار

این نمودار نشان می‌دهد که در یک سال گذشته قیمت دلار در بازارهای جهانی با افت همراه بوده و به نوعی دلار در برابر اکثر ارزهای جهان تضعیف شده است. برگشت قیمت دلار در شاخص به روند صعودی می‌تواند نشان از یک رالی بسیار سریع صعودی برای این ارز باشد که نوید تقویت دلار در بازارهای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن در بازار آزاد ایران نیز باشد. البته تحلیل قیمت دلار در بازار ایران نباید تنها تحت تأثیر شاخص باشد. شاخص دلار در روندهای صعودی تأثیر هم‌افزایی روی افزایش قیمت دلار در ایران از خود نشان می‌دهد و در زمان کاهش تأثیر آن به مراتب کمتر است.

البته اگر این نمودار را با نمودار قیمت لحظه ای دلار در ایران مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که قیمت دلار در ۵، ۶ ماه اخیر هم جهت با شاخص دلار حرکت کرده و روند مشابهی داشته است. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که قیمت دلار بازار آزاد تهران با وجود تمام مواردی مانند دستوری بودن، تأثیرپذیری از سیاست‌های داخلی و مواردی این‌چنینی با بازارهای جهانی نیز تا حدی همسو رفتار می‌کند. البته نوسان‌های شدید قیمت دلار در کشور را باید از این مقوله جدا بدانیم و تأثیر اقتصاد خراب ایران در چنین مواقعی بر همه عوامل مستولی می‌شود.

تحلیل تکنیکال شاخص دلار

تحلیل تکنیکال قیمت دلار

برای اینکه دید خوبی نسبت به قیمت دلار داشته باشید، در این بخش سعی داریم تا تحلیل تکنیکال شاخص دلار را نیز با هم مرور کنیم. نمودار زیر نمودار میان مدت شاخص دلار در بازارهای جهانی است که در یک روند صعودی قرار گرفته است. البته این روند صعودی بعد از یک روند نزولی بسیار بزرگ شروع شده و دلار قبل از این حالت نزولی را در بازارهای جهانی پشت سر گذاشته است. اما تحلیل میان مدت قیمت دلار در نمودار شاخص آن دقیقاً تحلیل های قبلی را در بازار داخلی تائید می‌نماید.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید در نمودار شاخص شاهد یک واگرایی بسیار بزرگ هستیم. با اینکه شاخص روند صعودی داشته اما حجم و شتاب حرکت در پایین نتوانسته قله قبلی را بشکند و با اختلاف زیادی برگشته است. در بندهای قبلی اشاره کردیم که مشاهده چنین علائمی می‌تواند نشان از برگشت قیمت و برعکس شدن روند باشد. از این ر انتظار داریم تا در میان مدت دوباره شاهد نزولی شدن قیمت دلار باشیم. این روند البته در میان مدت بروز کرده و برای بلند مدت شرایط دیگری را می‌توان برای قیمت دلار در نظر گرفت.

نمودار زیر نمودار شاخص دلار در بازه زمانی بلند مدت تر است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید شاخص به تازگی خط روند نزولی دراز مدت خود را بعد از حدود یک سال به سمت بالا شکسته و این می‌تواند نشان از افزایشی بودن قیمت دلار در بلند مدت باشد.

نمودار قیمت دلار

البته برای پیش بینی دقیق‌تر قیمت دلار و تحلیل شاخص همچنین لازم است تا نمودار قیمت دلار در برابر سایر ارزهای معتبر جهان مانند یورو، پوند، فرانک، ین، دلار کانادا، دلار استرالیا و البته در برابر طلا مورد بررسی قرار داد و در نهایت به تصمیم جامعی در این باره رسید.

نمودار قیمت دلار در یک ماه گذشته

نمودار دلار

اگر به دنبال تغییرات قیمت دلار بازار آزاد در یک ماه گذشته هستید، می‌توانید به نمودار زیر دقت کنید. این نمودار تغییرات قیمت دلار بازار آزاد ایران از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط تیر ماه را به نمایش گذاشته است. همان‌طور که ملاحظه می مکنید قیمت دلار در این مدت گذشته روند صعودی در پیش گرفته و بازه قیمتی ۲۰۰۰۰ تومان تا ۲۵۰۰۰ تومان با رشد همراه بوده است. این نشان از رشد ۲۵ درصدی قیمت دلار در همین دو ماه گذشته در بازار ایران دارد. هر چند شیب نمودار نسبت به یکی دو سال گذشته ملایم‌تر بوده اما همین میزان رشد نشان می‌دهد که دلار با وجود تأثیرپذیری از شرایط سیاسی حاکم بر کشور، تحت تأثیر سایر عوامل همچنان روند رشد خود را حفظ کرده است.

همچنین اطلاعات دیگری که می‌توان از این نمودار به دست آورد این است که در صورت اصلاح قیمتی و افت قیمت دلار بازار آزاد این امر کوتاه مدت و نهایت میان مدت خواهد بود. دوباره باید منتظر رشد قیمت دلار در بازار باشیم.

نمودار قیمت دلار در ۱۰ سال گذشته

نمودار دلار

دسترسی به اطلاعات و تاریخچه قیمت دلار عامل بسیار مهمی در ارائه یک تحلیل مناسب از آن است. در این بخش نمودار قیمت دلار در ۱۰ سال گذشته را برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید به وسیله آن روند رو به رشد و شرایط قیمت دلار در این ۱۰ سال را شاهد باشید. در ۱۰ سال گذشته قیمت دلار با افت و خیزهای زیادی همراه بوده است، اما همان‌طور که در تصویر می‌بینید روند قیمت دلار در تمام این سال‌ها روند صعودی بوده و جز اصلاحات کوتاه مدت افت خیلی زیادی در قیمت این ارز در بازار ایران شاهد نبوده‌ایم.

بزرگ‌ترین افت قیمت دلار را می‌توان مربوط به سال ۹۷ دانست. در شرایطی که قیمت دلار از اوایل مهرماه ۹۷ تا اواسط آذرماه همان سال و در حدود دو ماه از بیش از ۱۹۰۰۰ تومان به زیر ۱۰۰۰۰ تومان برگشته است که یک افت حدود ۵۰ درصدی را رقم زده است.

تکرار چنین اتفاقی در بازه زمانی فعلی می‌تواند قیمت دلار بازار آزاد را به زیر ۲۰۰۰۰ تومان و حتی تا نزدیکی‌های ۱۵۰۰۰ تومان به پایین بکشاند. توافقات صورت گرفته در برجام می‌تواند محرکی برای چنین موضوعی باشد. البته باید خاطرنشان کنیم که حتی اصلاحات این‌چنینی هم دراز مدت مانع از افزایش بی‌رویه قیمت دلار در بازار ایران نشده است.

در طول ۱۰ سال گذشته یعنی از سال ۱۳۹۰ تا کنون قیمت دلار از حدود ۱۰۰۰ تومان به ۳۲۰۰۰ تومان رسیده و در حال حاضر نیز در قیمت های کمی بیشتر از ۲۵۰۰۰ تومان در حال معامله است. اگر قیمت انتهایی سال ۱۳۹۹ را به عنوان پایان سال دهم روی عدد ۳۲۰۰۰ تومان در نظر بگیریم، نشان از این دارد که دلار در یک دهه با رشد ۳۱۰۰ درصدی همراه شده و سرمایه‌های افراد را در این مدت ۳۱ برابر بیشتر کرده است. در واقع دلار به طور متوسط در هر سال رشد ۳۱۰ درصدی را تجربه کرده که ادامه این روند می‌تواند در ۴ سال آینده قیمت های بسیار شگفت‌انگیزی را برای این ارز رقم بزند.

تأثیر قیمت طلای جهانی در قیمت دلار

یکی از عوامل مهم مؤثر در قیمت لحظه ای دلار در بازارهای جهانی، قیمت طلا است. البته دلیل اصلی بررسی این موضوع این است که این مهم می‌تواند در قیمت دلار بازار آزاد نیز  تأثیر داشته باشد. قیمت دلار و قیمت طلا در بازارهای جهانی همیشه رابطه معکوس با یکدیگر داشته‌اند.

اگر بخواهیم به صورت فاندامنتالی به این موضوع نگاه کنیم، بایستی به علاقه مردم به سرمایه ‌گذاری مطمئن اشاره کنیم. به صورت کلی دلار ارزی رایج است که به عنوان ارز اصلی برای داد و ستد در تمام بازارهای دنیا شناخته می‌شود. بسیاری از مردم نیز یا در حین معامله هستند و یا به دنبال تبدیل پول ملی خود به دلار می‌روند، سرمایه‌های خود را به دلار تبدیل کرده‌اند. در شرایطی که روند قیمت دلار به سمت کاهش باشد، این دست از کاربران سریعاً برای حفظ ارزش سرمایه خود آن را به طلا تبدیل می‌نمایند.

در شرایط برعکس نیز دلار جایگزینی مطمئن برای حفظ ارزش سرمایه‌گذاران روی طلا می‌شود. به همین دلیل این دو در بازار همیشه در جهت عکس رفتار کرده و افزایش قیمت طلا باعث کاهش قیمت دلار و کاهش قیمت طلا باعث افزایش قیمت دلار می‌شود. قیمت دلار بازار آزاد ایران نیز تا حدودی تحت تأثیر همین شرایط رفتار می‌نماید. البته مسلماً تأثیرپذیری قیمت دلار بازار آزاد با میزان تأثیرپذیری بازارهای جهانی متفاوت است. زیرا تأثیر سایر عوامل را نیز باید در قیمت این ارز دخیل کنیم.

تأثیر قیمت نفت جهانی در قیمت دلار

تحلیل فاندامنتال دلار

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر افزایش قیمت لحظه ای دلار بازار آزاد قیمت نفت جهانی است. البته مفت جهانی با قیمت دلار جهانی خیلی رابطه ضد و نقیضی با یکدیگر نداشته و نوسانات این دو نسبت به هم کمی متمایز عمل می‌کند. اما قیمت نفت می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی قیمت دلار بازار آزاد داشته باشد.

افزایش قیمت نفت به معنی افزایش میزان درآمدهای نفتی دولت ایران داشته و این امر منجر به بهبود نسبی شرایط اقتصادی در کشور می‌شود. این مهم می‌تواند روی قیمت دلار بازار آزاد تأثیر گذاشته و آن را برای مدتی کوتاه هم که شده به سمت پایین سوق دهد. البته این تأثیر نیز تأثیر موقتی خواهد بود و در دراز مدت شرایط کاملاً متفاوت خواهد شد.

عوامل مؤثر اصلی بر افزایش قیمت دلار در ایران به صورت دراز مدت تأثیر خود را دارند. به همین دلیل حادث شدن چنین مواردی نیز نیم تواند مانعی برای آنها باشد. به همین دلیل است که تمام اخبار خوب مانند افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، توافق هسته‌ای در سال‌های گذشته و … مانعی برای رشد قیمت دلار دراز مدت نشده‌اند. اما در کوتاه مدت این عوامل می‌توانند روی این قیمت تأثیر داشته و شرایط را عوض نمایند.

تأثیر نرخ سود بانکی در قیمت دلار

برخی از کاربران درباره تأثیر نرخ سود بانکی داخلی در قیمت دلار صحبت کرده و اظهاراتی در این باره داشته‌اند. لازم دانستیم که نکاتی را در این باره بازگو کنیم. به صورت کلی عواملی مانند نرخ سود بانکی تأثیر آن‌چنانی روی بازارهای مالی ایران ندارند. لااقل در یک دهه گذشته این امر به اثبات رسیده است. در دوره‌ای این باور در میان مردم بود که افزایش نرخ سود بانکی باعث می‌شود تا خیلی‌ها سرمایه‌های خود را در بانک به حالت سپرده در آورده و از سود آن استفاده نمایند. این مهم باعث می‌شود تا سرمایه‌ها از بازار دلار خارج شده و میزان تقاضا برای دلار نیز کاهش یابد. نتیجه این فعل و انفعالات کاهشی شدن قیمت دلار بود.

اما در حال حاضر شرایط بسیار متفاوت شده است. وقتی صحبت از رشد ۲۵۰ درصدی قیمت دلار تنها در چند ماه اول سال ۱۴۰۰ می‌کنیم و یا نرخ‌های تورم غیررسمی اعلام شده از سوی نهادهای مختلف برای بازار ایران به حدود ۵۰ درصد می‌رسد، سودهای ۱۰ تا ۱۵ درصدی سالانه بانک‌ها هیچ جایی در این شرایط اقتصادی نداشته و تأثیری روی نرخ دلار هم نخواهند داشت. بلکه اگر نرخ سودهای بانکی به اعداد ۳۰ تا ۵۰ درصدی آن هم فقط در شرایط کنونی برسد، این امکان قابل تصور است که مردم سرمایه‌های خود را به سمت بانک‌ها هدایت نمایند. اما این امر در شرایط کنونی غیرممکن است و بانک‌ها نیز نمی‌توانند چنین سودی را به سرمایه‌گذاران خود بپردازند.

مقایسه شرایط قیمت دلار در ایران و ونزوئلا

یکی از اتفاقاتی که در چند سال اخیر رخ داده و بسیاری از کاربران ایرانی شرایط کشور را با آن مقایسه می‌نمایند، افزایش بی‌رویه نرخ دلار در کشور ونزوئلا است. افت شدید ارزش پول ملی کشور ونزوئلا در ۱۰ سال گذشته با تورم‌های ۳۰۰۰ درصدی هر سال باعث شده تا قیمت دلار در این کشور به اعداد سرسام‌آوری برسد.

در حال حاضر حقوق کارکنان در کشور ونزوئلا با این که عدد شگفت‌انگیز ۷ میلیون بولیوار است اما با تبدیل به دلار تنها ۲.۵ دلار خواهد شد. پول ملی این کشور برای مردم آن دیگر هیچ ارزشی نداشته و مردم از اسکناس‌های چاپ شده بیشتر برای آتش روشن کردن و تمیز کردن خانه‌ها استفاده می‌نمایند. بیش از ۶۶ درصد از معاملات معمولی در این کشور با اسکناس‌های خارجی اعم از دلار انجام می‌پذیرد.

برخی از کارشناسان چنین آینده‌ای را برای قیمت دلار در ایران نیز متصور هستند. هر چند در کوتاه مدت رسیدن به چنین اعدادی برای دلار در بازار ایران نیاز به یک جنگ نظامی دارد، اما با این حال در دراز مدت چنین تصوری آن قدرها هم دور از واقعیت نخواهد بود. درست شدن زیرساخت‌های اقتصاد راه‌حلی است که می‌تواند ایران را در مسیر دیگری قرار دهد. لازم است یادآوری کنیم که کشور ونزوئلا دارای بیشترین ذخایر نفتی جهان است.

ذخایر نفتی ونزوئلا با داشتن بیش از ۳۰۲ میلیارد بشکه ذخایر نفتی رتبه اول را در جهان به خود اختصاص داده است که حدود ۲۲ درصد از کل ذخایر نفتی جهان را شامل می‌گردد.

بررسی دلایل افت و خیز قیمت دلار در بازارهای جهانی

قیمت لحظه ای دلار

احتمالاً شنیدن عوامل مؤثر بر قیمت دلار در بازارهای جهانی می‌تواند جالب باشد. در بندهای قبلی اشاره کردیم که قیمت دلار جهانی می‌تواند روی قیمت دلار داخلی نیز تأثیر بگذارد. با بررسی نمودار شاخص دلار احتمالاً بیشتر از قبل به این نکته پی برده باشید. نرخ دلار در بازارهای جهانی را می‌توان بر دو اساس پیش بینی و تحلیل کرد.

در درجه اول عوامل داخلی خود کشور آمریکا را می‌توان در این بار مورد بررسی قرار داد. درجه دوم هم عوامل بیرونی نقش مؤثری در تعیین قیمت دلار جهانی دارد. از این گذشته با توجه به اینکه در بازارهای مالی دلار در برابر یک ارز دیگر خرید و فروش می‌شود، از این جهت دلار را باید در مقایسه با شرایط کشور مبداء ارز مقابل مورد بررسی قرار داد. برای مثال در جفت ارز یورو دلار علاوه بر عوامل داخلی خود کشور آمریکا، بایستی شرایط اقتصادی اروپا نیز مورد بررسی و مقایسه قرار گیرد.

نرخ تورم آمریکا، میزان تولیدات ناخالص داخلی، نرخ بیکاری کشور آمریکا، شرایط بازار سهام آمریکا، سیاست‌های داخلی بانک مرکزی این کشور برای پایین آوردن نرخ ارز، صادرات محور بودن یا تبدیل شدن به یک کشور وارد کننده، میزان درآمدهای نفتی و غیرنفتی و مواردی از این دست را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین عوامل داخلی مؤثر بر قیمت دلار آمریکا نامید.

در این بین عوامل خارجی مانند میزان عرضه و تقاضای کاربران برای دلار، روابط بین‌المللی آمریکا، اخبار اقتصادی و سیاسی جهانی مرتبط با دلار و مواردی از این دست نیز به عنوان عوامل بیرونی مؤثر بر قیمت دلار هستند. در زمان بررسی این ارز با یک ارز دیگر مانند یورو نیز باید همین شرایط برای دو کشور مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه آن تعیین کنده روند حرکت قیمت میان آن دو خواهد بود.

قیمت های مهم دلار در آینده

قیمت دلار بازار آزاد در هر مسیری که حرکت کند، با قیمت های مهمی روبرو خواهد شد. اهمیت شناخت مهم‌ترین قیمت های دلار در این است که هر کدام از این اعداد می‌توانند نقاطی مهم برای برگشت قیمت و یا تبدیل کردن روند به روند قوی‌تر باشند. اگر قیمت دلار بازار آزاد در روند صعودی به مسیر خود ادامه دهد، در مسیر پیش رو قیمت هایی که می‌توانند به عنوان مقاومت های بزرگ باشند قیمت های ۳۰۰۰۰، ۳۲۰۰۰، ۴۰۰۰۰، ۵۰۰۰۰، ۶۲۰۰۰ و ۷۰۰۰۰ تومان می‌توانند قیمت های حساسی باشند. در صورت برخورد قیمت دلار به هر یک از این اعداد احتمال بازگشت آن وجود دارد و از این گذشته شکسته شدن آنها به سمت بالا می‌تواند ادامه روند را تا قیمت بعدی تضمین کند.

در صورتی که قیمت دلار بازار آزاد روند نزولی به خود بگیرد، قیمت های ۲۳۰۰۰، ۲۰۰۰۰، ۱۹۳۰۰ و ۱۵۰۰۰ تومان مهمترین قیمت های پیش روی آن به عنوان قیمت های حمایتی هستند. برخورد قیمت دلار بازار آزاد به هر یک از این اعداد می‌تواند منجر به برگشت روند به سمت روند صعودی و رد شدن قیمت از آنها نیز می‌تواند دلیلی بر افت بیشتر قیمت تا قیمت بعدی باشد.

عوامل به ثبات رسیدن قیمت دلار در بازار ایران

یکی از مهم‌ترین چالش‌های زندگی در ایران در سال‌های اخیر نوسانات بسیار زیادی ارز بوده است. قیمت دلار در هر سال با نوسانات بسیار شدیدی روبرو است. به دلیل تأثیر بسیار زیادی که قیمت دلار در قیمت سایر اجناس و همچنین زندگی مردم دارد، این موضوع می‌تواند چالش بسیار شدیدی برای افراد جامعه امروز باشد. بسیاری از کسبه فعال در بازار نیز امید خود را نسبت به برگشت قیمت دلار به اعداد سال‌های قبل ندارند. اما موضوع مهمی که می‌تواند شرایط زندگی کاربران را حداقل تا حدی بهبود ببخشد، ثبات در قیمت ارز است. به این معنی که دیگر شاهد نوسانات شدید در قیمت دلار بازار آزاد نباشیم. اما چه عواملی می‌توانند تضمین کننده چنین شرایطی باشند؟ به صورت کلی عوامل زیر را می‌توان در این باره مؤثر دانست:

 • به ثبات رسیدن قیمت دلار نیازمند به ثبات رسیدن شرایط اقتصادی است. این امر محقق نخواهد شد جز اینکه اقتصاد ایران در یک برنامه مدون به دنبال بسترسازی‌های مناسب باشد.
 • صادرات محور شدن کشور نیز می‌تواند از عوامل مؤثر بر ثبات قیمت دلار باشد.
 • رسیدگی به فعالیت دلالان و ممانعت از رفتار آنها نیز یکی از دلایل جلوگیری از نوسانات روزانه قیمت دلار بازار آزاد است.
 • ارتباط با بازارهای جهانی را نیز می‌توان از جمله عوامل مؤثر در این باره دانست.

لازم است یادآوری کنیم که درصد قابل توجهی از بودجه عمرانی کشور در چند سال اخیر به دلیل تحریم‌های نفتی، از بالا رفتن قیمت دلار به دست آمده است. در این بین دولت را نیز می‌توان یکی از موانع اصلی به ثبات رسیدن قیمت دلار بازار آزاد دانست. تبدیل شدن منابع درآمدی ایران به درآمدهای غیرنفتی و همچنین برداشتن تحریم‌ها را نیز می‌توان از عوامل مؤثر در ثبات قیمت دلار بازار آزاد در نظر گرفت.

منظور از اصلاح قیمت دلار چیست؟

اصطلاح قیمت دلار اصطلاحی است که احتمالاً در مقاله‌ها و اخبار اقتصادی مربوط به ارز شنیده‌اید. اصلاح قیمت در واقع اصطلاحی است که تحلیل‌گران به برگشت قیمت بعد از یک روند اطلاق می‌نمایند. برای مثال قیمت دلار را در چند ماه گذشته در نظر بگیرید که تا ۳۲۰۰۰ تومان رسید. سپس قیمت با یک نزول روبرو شده و تا قیمت های فعلی کاهش پیدا کرده است. این کاهش قیمت بعد از یک روند صعودی اصطلاحاً اصلاح قیمت نامیده می‌شود. وقتی اصطلاح قیمت خیلی طولانی شده و افت قیمت بسیار زیاد شود، دیگر از آن با عنوان اصلاح یاد نشده و به اصلاح تحلیل‌گران روند نزولی شده است.

رالی صعودی قیمت دلار چیست؟

افزایش قیمت دلار

اصطلاح دیگری که در بازارهای مالی رواج پیدا کرده است، رالی صعودی و یا رالی قیمت است. کل مسیری که قیمت دلار رد یک بازه زمانی در یک مسیر صعودی و یا نزولی طی می‌کند، اصطلاحاً رالی آن گفته می‌شود. اگر این تغییرات قیمت در جهت افزایش باشد، شاهد رالی صعودی قیمت دلار هستیم و در شرایط برعکس رالی نزولی قیمت را شاهد خواهیم بود. رالی و اصلاح در قیمت دلار بعد از هم خود را در نمودار نشان می‌دهند. بعد از هر رالی شاهد یک اصلاح هستیم و پایان هر اصلاحی می‌تواند آغاز یک رالی جدید باشد.

منظور از ورود دلار به کانال ۲۴۰۰۰ تومان چیست؟

یکی دیگر از اصطلاحات بازار دلار کانال است که احتمالاً درباره آن شنیده‌اید. برای مثال ورود به کانال ۲۴۰۰۰ تومان به این معنی است که قیمت دلار بین عدد ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان در حال نسوان است. وقتی قیمت به زیر ۲۵۰۰۰ تومان برسد، اصطلاحاً به این معنی است که شاهد ورود قیمت دلار به کانال ۲۴۰۰۰ تومان هستیم.

نرخ منطقی دلار در بازار ایران چقدر است؟

دلار یک پدیده جهانی است و قیمت آن نیز جدای از عوامل داخلی با عوامل بیرونی نیز در ارتباط است. قیمت دلار بازار آزاد در اکثریت مواقع تحت تأثیر عوامل مختلف داخلی  نوسان می‌نماید، اما این همه ماجرا نیست. خیلی از کاربران تصور می‌کنند که افزایش قیمت دلار بی‌رویه بوده و به صورت غیرمنطقی شاهد رشد آن بوده‌ایم؛ در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار بازار آزاد با قیمت جهانی این ارز تفاوت خیلی زیادی نداشته و تنها به صورت جزئی و با اختلافات کم در حال نوسان است. این موضوع نشان می‌دهد که بازار ایران نیز با همه بی‌نظمی‌هایی که دارد، باز هم تأثیر خود را از شرایط بیرون گرفته و مطابق با سایر بازارها در مسیر حرکت می‌کند.

تأثیر قیمت دلار بر درآمدهای دولت

لازم است تا تأثیر قیمت دلار بر درآمدهای دولت را نیز مورد بررسی کنیم. این بررسی اهمیت بسیار زیادی برای تحلیل قیمت دلار دارد. از این جهت که دولت در ایران نقش بسیار مهمی را در تعیین قیمت دلار دارد. از یک طرف عرضه کننده اصلی دلار رد بازار دولت است و از طرف دیگر افزایش و کاهش قیمت دلار می‌تواند تأثیر مستقیمی روی ارزش دارایی‌های دولت داشته باشد. به همین خاطر نمی‌توان نقش دولت را در نوسانات و افت و خیزهای قیمت دلار نادیده بگیریم. اینکه دولت باعث افزایش قیمت دلار می‌شود یا دولت از افزایش قیمت دلار اقدام به کسب سود کرده و به نوعی اقدام به تهیه بودجه خود می‌نماید، تفاوت‌های زیادی با هم دارند. در نگاه اول قیمت دلار بازار آزاد را کاملاً باید تحت تأثیر فعالیت‌های مستقیم دولت بدانیم و هر قیمتی را یک قیمت دستوری قلمداد کنیم. در حالی که در بالا اثبات کردیم که قیمت دلار تحت تأثیر عوامل بسیار زیاد داخلی و بیرونی تغییر می‌کند.

تأثیر قیمت دلار در اقتصاد ایران

اقتصاد ایران به دلیل نداشتن بستر مناسب همیشه با چالش‌های زیادی روبرو است. تمام تمهیدات و ایده‌های انجام گرفته همیشه به مانند یک قرص تقویتی تنها برای چند مدت کوتاه می‌تواند شرایط اقتصاد ایران را بهبود ببخشد. برای رسیدن به شرایط آرمانی لازم است تا زیرساخت‌های لازم تایم نشده و سپس برای آینده برنامه‌ریزی کرد. در این بین قیمت دلار و نوسانات آن نیز بهانه‌ای شده که گهگاه مسئولین شرایط بد و اقتصاد نابسامان را به گردن آن می‌اندازند. واقعیت این است که قیمت دلار و نوسانات شدید آن در بازار ایران متأثر از شرایط اقتصادی است و این وضعیت اقتصادی است که چنین شرایطی را برای دلار به وجود آورده است.

قیمت دلار تا کجا افزایش خواهد یافت؟

تحلیل ها و پیش بینی های مختلفی را می توان از قیمت دلار داشت و هر کدام از این تحلیل ها و پیش بینی ها شرایط خود را دارند. اگر پای صحبت بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه نشسته باشید خیلی از این افراد عواملی مانند توافقات برجام را به عنوان یک عامل بسیار مهم برای کاهش قیمت دلار در نظر می گیرند و بر این عقیده هستند که در ادامه چهار سال اول ریاست جمهوری جدید احتمال کاهش قیمت دلار در بازار ایران بسیار بیشتر از افزایش قیمت این ارز است. در این بین برخی نیز تحلیل و نتیجه گیری کاملاً بر عکس از این رو نداشته و بر این عقیده هستند که حتی حاصل شدن توافقات برجام نیز در نهایت نمی تواند مانع از افزایش قیمت دلار در بازار ایران شود.

اما یک چالش بسیار مهم که ممکن است ذهن بسیاری از شما را به خود درگیر کرده باشد این است که روند افزایش قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت و در چه قیمتی دیگر نمی‌توانیم انتظار افزایش قیمت دلار را داشته باشیم. برای اینکه درک درستی نسبت به شرایط موجود برای افزایش قیمت دلار در بازار پیدا کنید لازم است تا شما را با بازار بورس و شرایط کشور ونزوئلا آشنا کنیم. قیمت دلار در این کشور به قدری افزایش داشته است که ارزش پول ملی کشور به شدت با افت روبرو شده است. مردم دیگر حتی تمایلی به نگه داشتن سرمایه های نقدی خود با پول ملی ونزوئلا نداشته و برای کوچکترین خرید ها در بازار نیز نیاز است تا حجم قابل توجهی از اسکناس ها را همراه خود داشته باشند.

به هیچ وجه نمی توان چنین شرایطی را برای بازار ایران غیرممکن دانست و این امکان وجود دارد تا افزایش قیمت دلار تا اندازه ادامه پیدا کند که حتی شاهد تبدیل شدن کشور به کشور ونزوئلا جدید نیز باشیم. رسیدن به قیمت ۵۰ هزار تومانی و حتی ۱۰۰ هزار تومانی برای دلار در حال حاضر از سوی برخی از تحلیلگران پیش بینی می شود. این امر نشان می‌دهد که ذهن ها در کشور ما در حال حاضر در حال آماده سازی برای به وجود آمدن چنین شرایطی در قیمت دلار است. در نهایت باید اشاره داشته باشیم که هیچ گونه محدودیتی برای افزایش قیمت دلار نمی توان متصور بود و ادامه دار شدن میزان تورم های بسیار سنگین در کشور ما ممکن است قیمت های فاجعه باری را برای دلار در بازار آزاد ایران رقم بزند.

بهترین راه‌حل برای کنترل قیمت دلار در کشور چیست؟

روش ها و راه‌حل های بسیار مختلفی برای کنترل قیمت دلار و رسیدن به ثبات در بازار دلار از سوی دولت انجام می پذیرد که متاسفانه هیچ کدام از این روش ها و راه‌حل ها به پاسخ منطقی نرسیده است. البته این امر به دلیل اتخاذ تصمیمات و راهکارهای اشتباه از سوی دولت برای کنترل قیمت دلار نیز است. به عنوان مثال یکی از راهکارهایی که در سال‌های اخیر به صورت مکرر از سوی دولت برای کنترل قیمت دلار در دستور کار قرار گرفته قرار دادن حجم قابل توجهی از دلار در بازار برای افزایش میزان عرضه است.

دقت داشته باشید که وقتی تورم اقتصادی کشور ما به میزان قابل توجهی با افزایش روبرو می شود عملاً تمام کاربران به دنبال تبدیل کردن سرمایه های خود به دلار هستند و حتی وارد کردن حجم عظیمی از اسکناس های دلار به بازار نیز نمی‌تواند چنین درخواست و تقاضای را برای دلار سیراب نماید. چنین راهکارهایی تنها در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه مدت باعث کنترل قیمت دلار و حتی کاهش آن می‌شود و بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه دوباره شرایط به همان وضعیت قبلی باز خواهد گشت.

بهترین راه‌حل برای کنترل قیمت دلار و ایجاد ثبات در این بازار و حتی کاهش قیمت این ارز در کشور ما ایجاد ثبات اقتصادی و رونق اقتصادی در کشور است. با ارتباط هر چه بیشتر با بهترین کشورهای دنیا و همچنین آماده‌سازی بسترهای لازم برای فرایند تولید در صنایع و بخش های مختلف و افزایش تولید ناخالص داخلی این امر ممکن است اقتصاد ما از این حالت بیمارگونه خارج شود. یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین پیامد های درمان بیماری اقتصاد کنترل قیمت دلار در بازار آزاد ایران خواهد بود.

افزایش یا کاهش قیمت دلار کدام یک بهتر است؟

شاید اگر از یک معامله گر بازار فارکس یا معامله گر بازار بورس بپرسید که افزایش یا کاهش قیمت دلار کدام یک بهتر است احتمالاً افزایش قیمت دلار را انتخاب خواهد کرد زیرا این افزایش باعث ایجاد رونق در بازارهای مالی شده و میزان ارزش سرمایه ها و دارایی های این دسته از افراد را افزایش می‌دهد. این امر به این خاطر است که بازار اقتصادی ایران به شدت تحت تاثیر قیمت دلار قرار گرفته و ایجاد رونق در بخش ها و صنایع مختلف مانند بازارهای مالی و حتی صنایع تولیدی جز با افزایش قیمت دلار رقم نمی‌خورد. در این شرایط پرواضح است که کاربران چنین صنایعی به دنبال افزایش قیمت دلار باشند.

تا زمانی که اقتصاد کشور ما از این حالت خارج نشده و به مریضی خود ادامه می‌دهد افزایش قیمت دلار تنها راهکاری است که می تواند باعث حفظ ارزش سرمایه بسیاری از کاربران در ایران شود. در چنین شرایطی تک‌تک ما نیز بایستی شرایط زندگی خود را به گونه‌ای پیش ببریم که در گروه کسانی قرار بگیریم که افزایش قیمت دلار به نفع آنها است.

منابع آموزشی مربوط به قیمت دلار

 • اهمیت آموزش تحلیل قیمت دلار
 • آموزش تحلیل تکنیکال دلار
 • آموزش تحلیل فاندامنتال قیمت دلار
 • کتاب‌های آموزش تحلیل قیمت دلار
 • سایت‌های آموزش تحلیل قیمت دلار
 • منابع خبری درباره قیمت دلار
 • آموزش مشاهده قیمت دلار در بازارهای جهانی
 • دوره‌های آموزش تحلیل قیمت دلار

اهمیت آموزش تحلیل قیمت دلار

حباب دلار

مهم نیست که شما سرمایه‌گذار باشید یا خیر، مهم نیست که شما روی دلار سرمایه ‌گذاری می‌کنید یا خیر، با توجه به اینکه قیمت دلار در ایران می‌تواند روی هر چیزی تأثیر مستقیم داشته باشد، لازم است تا به عنوان یک فرد آگاه در جامعه شرایط تحلیل قیمت دلار را درک کنید. آموزش تحلیل دلار و پیش بینی آن حتی در کوتاه مدت می‌تواند باعث اتخاذ تصمیمات اقتصادی درست در خانواده‌ها شود. با این مهم دیگر نگران افت ارزش نقدی سرمایه‌های خود نباشید. این یک دعوت برای ثروتمند شدن و یا پولدار شدن نیست. بلکه این مهم، دعوتی است برای اینکه از این پس شاهد نزول و افت دارایی‌های خود نباشید. سرمایه ‌گذاری عضو جدایی‌ناپذیر زندگی امروز بشر است. چه در ایران و چه در سایر کشورها بدون سرمایه گذاری عملاً امکان زندگی با آسایش وجود نخواهد داشت.

کاربران ایرانی نیز می‌توانند با آموزش تحلیل تکنیکال قیمت دلار و یا آموزش تحلیل فاندامنتال آن می‌توانید شرایط اقتصادی بسیار بهتری برای خود رقم بزنید. در این بخش سعی داریم تا نکات ابتدایی مربوط به هر یک از این آموزش‌ها را برای شما مطرح کنیم.

آموزش تحلیل تکنیکال دلار

تحلیل تکنیکال یکی از بهترین روش های تحلیل قیمت دلار است که با دقت بسیار بالا می‌توان به آن استناد کرد. در حال حاضر حرفه‌ای‌ترین افراد از تکنیک‌های مختلف تکنیکالی برای تحلیل قیمت ارز در ایران استفاده می‌نمایند که همین امر باعث شده تا بهترین پاسخ‌ها را نیز دریافت کنند. آموزش تحلیل تکنیکال قیمت دلار نیاز به حضور در دوره‌های تخصص دارد.

البته در اینترنت نیز می‌توانید جزوات و مطالب آموزشی را در این باره دریافت کرده و از آنها استفاده کنید. اما برای حرفه‌ای‌تر شدن و بهینه کردن نتایج حاصل از تحلیل، نیاز است تا آموزش‌های مربوط به تحلیل تکنیکال را به صورت حرفه‌ای و نزد اساتید با تجربه بیاموزد با این آموزش‌ها شما خواهید توانست تا به صورت شخصی اقدام به تحلیل شرایط دلار از روی نمودار قیمت آن کنید.

تحلیل تکنیکال دارای اصول مشخص و ثابتی است. این تحلیل با استفاده از ابزارها و اندیکاتورهای خاصی صورت می‌پذیرد. یکی از مزیت‌های اصلی در تحلیل تکنیکال قیمت دلار عدم نیاز به بررسی هر گونه اخبار و اطلاعات مربوط به دلار است یکی از اصلی‌ترین و اصول این روش تحلیلی این است که همه چیز در قیمت خلاصه شده و تمام اخبار و نتایج مربوط به آنها همگی اثر خود را روی نمودار می‌گذارند.

تکنیک‌ها و ترفندهای بسیار جذابی در این روش برای تحلیل قیمت دلار وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن تا ۹۸ درصد پیش بینی درستی از شرایط آینده نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این روش تحلیلی قیمت دلار می‌توانید از دوره‌های تخصصی لازم استفاده کنید.

آموزش تحلیل فاندامنتال قیمت دلار

اگر این مقاله را به صورت دقیق مطالعه کرده باشید، احتمالاً اکنون تا اندازه‌ای این قدرت را کسب کرده‌اید که برای تحلیل فاندامنتال قیمت دلار اقدام کنید. سعی کردیم تا در خلال مقاله، نکات کلیدی را درباره این روش تحلیلی برای شما بیان کنیم. با این حال استفاده دقیق از تحلیل فاندامنتال برای تحلیل قیمت دلار نیاز به آموزش دارد. در آموزش تحلیل فاندامنتال قیمت دلار شما مراحل زیر را سپری خواهید کرد:

 • ابتدا باید با برخی از مفاهیم مربوط به اقتصاد آشنا شوید.
 • در درجه دوم نحوه تجزیه و تحلیل اخبار اقتصادی درباره قیمت دلار را خواهید آموخت.
 • در گام سوم نیاز است تا روش های تجزیه و تحلیل ارقام و آمار ارائه شده درباره مسائل اقتصادی را بیاموزید.
 • همچنین لازم است تا با تمام عوامل مؤثر بر قیمت دلار به صورت جزئی و دقیق آشنا شوید.
 • با نحوه استفاده از فاکتورهای مهم تحلیل فاندامنتال برای تحلیل قیمت دلار آشنا می‌شوید.
 • همچنین مرور بر گذشته قیمت دلار خواهید داشت و تمام فاکتورهای اقتصادی تأثیرگذار روی قیمت این ارز را در گذشته نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی‌دهید.
 • در نهایت در دوره‌های حرفه‌ای آموزش تحلیل فاندامنتال قیمت دلار می‌تواند به صورت زنده اقدام به تحلیل قیمت این ارز کرده و نتایج را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید.

کتاب‌های آموزش تحلیل قیمت دلار

آموزش پیش بینی دلار

کاربرانی که به مطالعه در زمینه انواع روش های تحلیل قیمت دلار علاقمند هستند و ترجیح می‌دهند تا این آموزش‌ها را در کتاب‌های منتشر شده دنبال کنند، در این بخش به بهترین کتاب‌های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال دسترسی پیدا می‌کنند. در ادامه بهترین‌های این رده را به شما معرفی می‌کنیم تا از این طریق بتوانید میزان آگاهی‌های خود را نسبت به روش های به کار گرفته شده برای این روش های تحلیلی افزایش دهید.

۱- تحلیل تکنیکال بازارهای مالی نوشته جان مورفی

Technical Analysis of the Financial Markets

این کتاب یکی از معروف‌ترین و مشهورترین کتاب‌ها در زمینه آموزش تحلیل تکنیکال بازارهای مالی است که از آن می‌توانید برای تحلیل تکنیکال قیمت دلار نیز استفاده کنید. تقریباً اکثر تریدرها و سرمایه‌گذاران بزرگ جهان از این کتاب برای آموزش‌های خود استفاده می‌نمایند و بسیاری از نکات تکنیکالی مورد استفاده در دنیای تکنیکال از این کتاب برگرفته شده است. برای در اختیار داشتن یک کتاب مرجع و منبع می‌توانید آموزش‌های ارائه شده از جان مورفی را مطالعه کنید. این کتاب به فارسی نیز ترجمه شده و ترجمه‌های مختلفی از آن نیز در دسترس است.

۲- کتاب نمودارهای شمعی نوشته استیو نیسون

The Candlestick Course

یکی دیگر از کتاب بسیار عالی و آموزنده درباره تحلیل تکنیکال که مبتنی بر نمودارهای شمعی ژاپنی است، متاب نمودارهای شمعی نوشته استیو نیسون است. نویسنده این کتاب یکی از بهترین و حرفه‌ای‌ترین تردیدرهای بازارهای بین‌المللی به روش تحلیل تکنیکال است. با استفاده از روش های ارائه شده در این کتاب می‌توانید شرایط قیمت دلار را در داخل با تکنیک‌های بسیار جالب پیش بینی کنید. این کتاب به شما می‌آموزد که چگونه با نگاه کردن به نمودار و بدون نیاز به استفاده از ابزاری خاص، قیمت دلار را برای کوتاه مدت یا بلند مدت پیش بینی کنید.

۳- کتاب مبانی تحلیل تکنیکال نوشته جک شواگر

Getting Started in Technical Analysis

یکی از کتاب‌های مربوط به تحلیل تکنیکال که به صورت آموزنده و از صفر تا صد این روش تحلیلی را به خواننده می‌آموزد، همین کتاب جک شواگر است. نکته بسیار جالب و جذاب درباره این کتاب این است که حتی مسانی که کوچک‌ترین تجربه‌ای در بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال قیمت دلار ندارند، می‌توانند به مفاهیم این روش آشنا شوند. زبان مورد استفاده در کتاب مبانی تحلیل تکنیکال جک شواگر بسیار ساده و روان است. به همین دلیل تبدیل به یکی از کتاب‌های محبوب و پرطرفدار برای آموزش تحلیل تکنیکال نیز شده است.

۴- کتاب دایره المعارف اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال نوشته رابرت کولبی

The Encyclopedia Of Technical Market Indicators

اگر سعی دارید در کنار آموزش‌های اولیه مربوط به تحلیل تکنیکال، کمی پیشرفته‌تر گام بردارید، می‌توانید کتاب دایره المعارف اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال نوشته رابرت کولبی را مطالعه کنید. این کتاب زبان ساده‌ای دارد اما آموزش‌های آن حرفه‌ای‌تر بوده و می‌توانید از پس این آموزش‌ها روش ها و تکنیک‌های بسیار خارق‌العاده برای تحلیل قیمت دلار استخراج کنید. واقعیت این است که کتاب خواند نیاز به حوصله زیادی دارد و هر کسی برای آموزش تحلیل تکنیکال از چنین کتاب‌های استفاده نمی‌کند. اما تفاوت‌های میان افراد بازنده و افراد برنده در بازار مالی را همین شرایط رقم می‌زند.

۵- کتاب داینامیک تریدینگ نوشته رابرت ماینر

Dynamic Trading

یکی از بهترین کتاب‌های آموزش تحلیل تکنیکال است. آقای ماینر یکی از مبدعین بنام روش های حرفه‌ای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال برای پیش بینی آینده قیمت ها است. این روش ها را می‌توانید در کتاب حاضر در اختیار داشته باشید. نویسنده سعی کرده تا به زبان شیرینی تمام این آموزش‌ها را در اختیار شما قرار دهد. با مطالعه این کتاب درک خواهید کرد که روش های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال قیمت دلار چقدر می‌توانند جذاب و دقیق باشند. آقای ماینر در کنار آموزش تحلیلی اقدام به ارائه استراتژی‌های حرفه‌ای برای تحلیل تکنیکال نیز می‌نماید که در صورت تسلط به این استراتژی‌ها تبدیل به یکی از بهترین تریدرها و تحلیل‌گران بازار دلار خواهید شد.

۶- کتاب از صفر تا تحلیل بنیادی نوشته رویا درخشانی

پیش بینی قیمت دلار

اگر به دنبال آموزش تحلیل بنیادی و یا همان اصطلاحاً فاندامنتال هستید، صفر تا تحلیل بنیادی یکی از بهترین کتاب‌هایی است که می‌توانیم به شما معرفی کنیم. در میان کتاب‌های ایرانی این نوشته یکی از بهترین‌ها است. داشتن یک زبان شیرین و ساده و همچنین بیان پیچیده‌ترین مسائل به سادگی، باعث شده تا صفر تا تحلیل بنیادی تبدیل به یک کتاب جذاب برای علاقمندان به تحلیل فاندامنتال قیمت دلار باشد.

۷- کتاب تحلیل بنیادی کاربردی در بازارهای داخلی و بین‌المللی نوشته مت کرانتز

در انتها یکی دیگر از کتاب‌های آموزش تحلیل فاندامنتال را به شما معرفی می‌کنیم. با استفاده از این کتاب می‌توانید به راحتی عوامل مؤثر بر قیمت سهام  دلار را تشخیص داده و برای تحلیل قیمت آنها در آینده اقدام کنید. ترجمه فارسی این کتاب را نیز می‌توانید در بازار کتاب فروشان در دسترس داشته باشید.

سایت‌های آموزش تحلیل قیمت دلار

برای کسانی که بیشتر با اینترنت سراغ داشته و خیلی اهل کتاب و کتاب‌خوانی نیستند، معرفی سایت‌های اینترنتی مورد استفاده برای آموزش تحلیل قیمت دلار می‌تواند شرایط بهتری را فراهم سازد. از این رو در این بخش از مقاله به معرفی سایت‌های آموزشی تحلیل تکنیکال می‌پردازیم که با استفاده از آموزش‌های ارائه شده در این سایت‌ها می‌توانید از صفر تا صد تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را بیاموزید.

البته سایت‌های آموزش تحلیل فاندامنتال خیلی خوبی برای بازارهای داخلی ایران وجود نداشته و حتی سایت‌های داخلی نیز خیلی در این باره پر بار نیستند. سایت‌های داخلی تنها به عنوان اخبار، اطلاعاتی را درباره قیمت دلار ارائه می‌نمایند. اما سایت‌های آموزش تحلیل تکنیکال می‌توانند به مراتب کاربردی و عالی باشند و با استفاده از آموزش‌های آنها شما می‌توانید با برخی از تکنیک های بسیار خاص این روش تحلیلی نیز آشنا شوید.

تحلیل تکنیکال روشی است که با یادگیری آن شما می‌توانید برای تحلیل هر نموداری اقدام کنید. به همین دلیل است که سایت‌های آموزشی خارجی را نیز می‌توان برای این منظور استفاده کرد. در حالی که تحلیل فاندامنتال برای هر شاخصی می‌تواند شرایط خاص خودش را داشته باشد. برای مثال تحلیل فاندامنتال قیمت دلار با سهام نیاز به اطلاع از اخبار و اطلاعات مختلفی دارد. به همین دلیل آموزش‌های خیلی حرفه‌ای در این باره شاهد نیستیم.

۱- سایت اینوستوپدیا investopedia

اینوستوپدیا یکی از سایت‌های بسیار کاربردی برای یادگیری تحلیل تکنیکال و فاندامنتال است. این سایت همچنین با ارائه تحلیل های بسیار عالی درباره سرمایه گذاری ذهن شما را درباره سرمایه گذاری نیز باز خواهد کرد.

۲- سایت بیبی پیپس babypips

Babypips یکی از بهترین سایت‌های مورد استفاده کاربران برای آموزش تحلیل تکنیکال می‌باشد. در این سایت می‌توانید تحلیل تکنیکال را به صورت دوره های مشخص بیاموزید. اطلاعات و آموزش‌های موجود در این سایت به صورت مرتب و منظم تنظیم شده و شما می‌توانید با یک برنامه زمان‌بندی عالی برای استفاده از این آموزش ها استفاده کنید. این روند باعث می‌شود تا شما بعد از دریافت هر آموزش بتوانید آن را روی نمودار قیمت دلار پیاده‌سازی کرده و از این طریق بهترین شرایط را برای خود فراهم آورید.

منابع خبری درباره قیمت دلار

در اختیار داشتن منابع خبری موثق و معتبر درباره قیمت دلار نیز یکی از شرایطی است که برای تحلیل قیمت دلار لازم است. با توجه به اینکه قیمت دلار بازار آزاد ایران یک بازار اخبار محور است و اخبار مختلف تأثیر بسیار زیادی روی نوسان‌های لحظه ای آن دارد. به همین دلیل اطلاع از سایت‌های معتبر خبری نیز در این باره اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. در ادامه بهترین سایت‌های خبری درباره قیمت دلار را برای شما تشریح خواهیم نمود.

۱- سایت فارکس فکتوری ForexFactory

این سایت یکی از سایت‌های خبری بسیار معتبر و معروف است. با ورود به این سایت می‌توانید اطلاعات بسیار جالبی درباره بازارهای جهانی به خصوص دلار آمریکا در اختیار داشته باشید. البته بعد از ورود به این سایت ابتدا با ورود به بخش زمان سایت، آن را روی ساعت تهران تنظیم کنید. سپس با ورود به بخش خبری می‌توانید خبرهای لحظه ای مربوط به دلار آمریکا را در یک هفته آینده مشاهده کنید. اخباری مانند اعلام نرخ بیکاری، اعلام نرخ بهره، سخنرانی‌های شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی آمریکا و اخباری از این دست به صورت مرتب و به ترتیب زمان درج شده است. همچنین نتایج این اخبار را نیز می‌توانید در زمان موعود از همین بخش مشاهده نمایید.

در کنار اطلاعات خبری می‌توانید اطلاعاتی مانند آموزش‌های تحلیل تکنیکال و سیگنال‌های خرید و فروش ارزهای مختلف را نیز در آن شاهد باشید که البته خیلی کاربردی نیستند. اخبار این سایت می‌تواند شرایط تحلیل قیمت دلار را برای شما ساده‌تر نماید.

۲- سایت خبری Bloomberg

کتاب آموزش قیمت دلار

بلومبرگ نیز یکی از سایت‌های خبری معتبر و معروف است که می‌توانید اخبار لحظه ای و روز دنیای اقتصاد را در آن مشاهده کنید. در این سایت اخبار روز مربوط به دلار را نیز در اختیار خواهید داشت و از آن‌ها می‌توانید برای تحلیل قیمت دلار استفاده نمایید.

۳- سایت دیلی اف ایکس DailyFX

دیلی اف ایکس نیز یکی از سایت‌های خبر بسیار مطرح است که می‌توانید اخبار را به صورت زنده در آن مشاهده کنید. همچنین می‌توانید اخبار مهم‌تر و حساس‌تر را در آن به صورت ستاره‌دار مشاهده کنید. تحلیل های منطقی این سایت را نیز می‌توانید درباره مسائل سیاسی مختلف مشاهده نمایید.

۴- سایت اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران

با ورود به ساید اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران نیز می‌توانید به اطلاعاتی نظیر قیمت لحظه ای دلار، نمودار لحظه ای دلار و نمودار قیمت دلار از ابتدا دسترسی داشته باشید. همچنین در این سایت می‌توانید اخبار مربوط به  دلار را نیز مشاهده کرده و متناسب با آن برای تحلیل قیمت دلار استفاده نمایید.

۵- سایت اقتصاد آنلاین

سایت اقتصاد آنلاین نیز یکی دیگر از سایت‌های خبری مناسب برای دریافت اخبار اقتصادی است. دسترسی به اطلاعات روز داخلی و خارجی می‌تواند دید شما را نسبت به بازار باز نماید در سایت اقتصاد آنلاین می‌توانید اطلاعات لازم در این باره را در اختیار داشته باشید. همچنین تحلیل‌هایی از قیمت دلار را نیز در این سایت مشاهده خواهید کرد.

آموزش مشاهده قیمت دلار در بازارهای جهانی

مشاهده قیمت دلار در بازارهای جهانی یکی از نیازمندی‌های تحلیل قیمت دلار است. کسانی که ترجیح می‌دهند تا به صورت دقیق و تحت تأثیر عوامل مختلف برای تحلیل و پیش بینی قیمت دلار اقدام نمایند، بایستی تغییرات قیمت دلار در بازارهای جهانی را نیز مشاهده کنند. قیمت دلار در بازارهای جهانی را می‌توانید همراه با ارزهای مختلفی مشاهده کنید. برای این کار می‌توانید از خدمات سایت معتبر و معروف تریدینگ ویو (Trading View) استفاده کنید. این سایت یکی از معتبرترین و معروف‌ترین سایت‌های ارائه دهنده خدمات تحلیلی بازارهای مالی است. برای مشاهده قیمت دلار در این سایت می‌توانید از مراحل زیر استفاده کنید.

۱- ابتدا وارد سایت تردینگ ویو به آدرس tradingview.com شوید.

اخبار دلار

۲- با ورود به این سایت با تصویر زیر روبرو خواهید شد که می‌توانید در گوشه بالا و سمت چپ ببخش چارت (Chart) را انتخاب کنید.

۳- با ورود به این بخش می‌توانید نمودارهای مختلفی را به انتخاب خود مشاهده کنید. تمام نمودارهای قابل مشاهده در این بخش به صورت زنده بوده و در لحظه تمام تغییرات قیمتی روی ارزها در آنها قابل مشاهده است.

نمودار دلار جهانی

۴- در قسمت باز شده می‌بایست روی گوشه سمت چپ و بالا کلیک کنید. این قسمت را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

نمودار دلار جهانی

۵- با کلیک روی بخش مشخص شده پنجره جدیدی برای شما باز می‌شود. در پنجره باز شده عبارت EURUSD را وارد سازید. با وارد کردن این عبارت چند گزینه نمایش داده خواهد شد که یکی از موارد را به دلخواه انتخاب کنید. در تصویر زیر می‌توانید مراحل مربوط به این بخش را نیز مشاهده کنید.

با ورود به این بخش نمودار جدیدی برای شما باز خواهد شد که در آن می‌توانید قیمت لحظه ای دلار آمریکا نسبت به یورو اروپا را ملاحظه کنید. ضریب نمایش داده شده به عنوان قیمت لحظه ای از تقسیم قیمت یورو به قیمت دلار حاصل شده است. شما می‌توانید با ضرب کردن این ضریب در قیمت یورو در بازار قیمت دلار را به صورت جهانی پیدا کنید.

دوره‌های آموزش تحلیل قیمت دلار

برای آموزش تحلیل قیمت دلار همچنین می‌توانید از دوره‌های تخصصی و حرفه‌ای در این زمینه استفاده کنید. تحلیل قیمت دلار نیاز به داشتن تجربه و تخصص دارد. در دوره‌های حرفه‌ای هر دو این موارد را می‌توانید به صورت یکجا در اختیار داشته باشید. اساتید با تجربه و فعال در بازارهای مالی در کنار تدریس روش های مبتنی بر تحلیل تکنیکال و فاندامنتال قیمت دلار اقدام به انتقال تجربیات کران بهای خود به شما کرده و از این طریق هر دو این پیش‌نیازها را در شما تقویت می‌نمایند. دقت کنید که اگر به دنبال انتخاب یک دوره آموزشی برای یادگیری روش تحلیل قیمت دلار هستید، انتخاب این دوره می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی آینده کاری شما داشته باشد.

مشاهده و دریافت آموزش‌های اشتباه و یا دور از واقعیت و همچنین آموزش‌هایی که تاریخ انقضای آنها تمام شده، ممکن است شما را در مسیری قرار دهد تا برگشت از آن نیاز به ضرر و زیان زیادی داشته باشد. به همین جهت در انتخاب دوره آموزش تحلیل قیمت دلار بهتر است جستجوی دقیقی داشته  و همچنین نظرات کاربران این دوره‌ها را نیز جویا شوید. شما با یادگیری کامل تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال می‌توانید به راحتی برای تحلیل قیمت ارز در داخل کشور نیز اقدام کرده و از این تکنیک‌ها بهترین نتایج را برای شرایط اقتصادی خود داشته باشید.

جمع‌بندی و نتیجه گیری از بررسی قیمت لحظه ‌ای دلار

چه بخواهیم و چه نخواهیم، دلار اولین و معتبرترین ارز در سرتاسر دنیا است. بیشتری آمار داد و ستدهای جهانی بر پایه قیمت دلار انجام می‌شود و چه اقتصاد ایران و چه اقتصاد هر کشور دیگری به نوعی با قیمت دلار در جهان عجین شده است. به همین دلیل نوسانات قیمت این ارز می‌تواند تأثیر بسیار زیادی هم در اقتصاد کشورها و هم در شرایط زندگی مردم جوامع مختلف داشته باشد.

امروزه دیگر مجال آن نیست که شما منتظر اقدامات دولت برای رونق اقتصادی باشید. شما به عنوان یک فرد آگاه باید به روش های مختلف سرمایه ‌گذاری آشنا بوده و با دقت به اصول سرمایه ‌گذاری، شرایط اقتصادی بهتری برای خود رقم بزنید. سرمایه ‌گذاری در ایران نیز بدون در نظر گرفتن قیمت دلار عملاً غیرممکن است.

آموزش تحلیل قیمت دلار و همچنین استفاده از تکنیک‌های به روز برای تحلیل قیمت این ارز راه‌حلی عالی برای کسانی است که هنوز در بازار امروز سردرگم مانده و نمی‌دانند که چگونه باید سرمایه ‌گذاری نمایند. اگر دوباره تأکید کنیم که قیمت دلار در ایران رد ۱۰ سال گذشته بیش از ۳۱۰۰ درصد رشد داشته و شما تنها با سرمایه ‌گذاری ۱۰ میلیون تومانی بر روی دلار در ۱۰ سال پیش امروز دارایی خود را به بیش از ۳۰۰ میلیون تومان افزایش داده بودید، احتمالاً برای شما جذاب خواهد بود که بیشتر درباره روش های تحلیل قیمت دلار بدانید. دقت کنید که تکیه بر نظرات و پیشنهادات دیگران همیشه با چالش‌های زیادی همراه است. استفاده از نظرات دیگران همراه با تحلیل های شخصی بهترین ترفند برای گذر از چالش‌های امروز سرمایه ‌گذاری است.

در کنار آموزش تحلیل دلار لازم است تا آموزش های زیر را نیز برای حرفه ای شدن در این بازار پشت سر بگذارید:

در انتها اگر سوال و چالشی درباره قیمت لحظه ای دلار و نکات بیان شده در این مقاله دارید، در بخش دیدگاه ها با ما در کانون بورس را در جریان قرار دهید. مشاورین متخصص ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در این زمینه هستند. در نهایت توصیه می کنیم که حتما به فکر بالا بردن ارزش دارایی های خود بر اساس نرخ تورم و تحلیل دلار باشید و همچنین برای سرمایه گذاری نیز روشی را انتخاب کنید که خطرات زیادی برای شما به دنبال نداشته باشد. خرید مستقیم دلار ممکن است خطراتی برای شما به دنبال داشته باشد. خطراتی که حتی ممکن است کل دارایی های شما را نیز از بین برده و شرایط بدی را برای شما ایجاد نماید.

بررسی سؤالات رایج درباره قیمت دلار و عوامل مؤثر بر آن

در این بخش چند سؤال مهم و کاربردی را برای شما عزیزان به همراه پاسخ‌های آن‌ها جمع‌آوری نموده اینکه می‌توانید از آن‌ها برای پیش برد هر چه بهتر اهداف خود استفاده نمایید.

آیا ارزش خرید و قیمت دلار طرح جدید  و قدیم در بازار متفاوت است؟

دلار طرح قدیم و جدید از نظر ارزش شرایط یکسانی چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان دارند. البته ممکن است برخی از مراکز و صرافی‌ها دلارهای طرح قدیم را از شما قبول نکنند.

آیا امکان کاهش و یا افزایش قیمت دلار به‌صورت دستوری توسط دولت وجود دارد؟

این امکان برای دولت وجود دارد تا در کوتاه مدت تأثیر مستقیمی روی قیمت دلار داشته باشد. اما درازمدت قیمت دلار تحت تأثیر عواملی است که آن‌ها را برشمردیم.

آیا در حال حاضر دلار بخریم؟

خرید دلار بدون داشتن دانش کافی برای تحلیل قیمت دلار ریسک بسیار بزرگی است. از این رو توصیه می‌کنیم که به جای خرید بی‌دلیل و هیجانی دلار ابتدا آموزش‌های لازم در این باره را طی کنید.

از کجا باید دلار بخریم؟

برای خرید دلار شما هم می‌توانید از بازارهای مرسوم برای این راز استفاده کنید و یا از طریق صرافی‌های معتبر و همچنین از طریق برخی از بازارهای مالی نیز امکان خرید دلار را خواهید داشت.

افزایش درآمدهای نفتی پیش بینی شده در سال ۱۴۰۰ چه تأثیری در نرخ دلار دارد؟

این درآمدها به تنهایی عامل تعیین کننده در قیمت دلار در ایران نیست و عامل‌های دیگر را نیز باید به‌صورت همزمان مورد بررسی قرار داد. اما افزایش این درآمدها می‌تواند منجر به کنترل بازار ارز و دلار شده و ثبات قیمتی بیشتری برای قیمت دلار به دنبال داشته باشد.

دلار چقدر کاهش می‌یابد؟

اینکه دلار چقدر کاهش می‌یابد و چقدر افزایش پیدا می‌کند، امری است که به شرایط آینده اقتصادی در چند هفته آتی بستگی خواهد داشت. توافق برجام می‌تواند عامل محرکی برای اصلاح قیمت دلار باشد. طبق پیش بینی های صورت گرفته امکان اصلاح قیمت دلار تا کانال ۱۸۰۰۰ تومان نیز قابل تصور است.

چرا با وجود افت جهانی ارزش دلار، قیمت دلار در ایران افزایش می‌یابد؟

قیمت دلار بازار آزاد ایران هر چند بیشتر از عوامل داخلی تأثیر می‌پذیرد، اما همچنین جدا از قیمت جهانی دلار نیز نیست. تحلیل ها نشان می‌دهد که قیمت دلار در ایران همیشه با فاصله کمی نسبت به قیمت دلار جهانی متغیر بوده و در نوسان است.

آیا دلار باز هم ۱۰۰۰ تومان می‌شود؟

رسیدن قیمت دلار به ۱۰۰۰ تومان نه آرزو است و نه غیرممکن. نیاز به بسترسازی مناسب اقتصادی و فراهم‌سازی شرایط مناسب دارد. اگر تاریخچه اقتصاد کره جنوبی و یا ژاپن را مطالعه کنید، می‌توانید این موضوع را درک کنید که رسیدن به چنین شرایط با برنامه‌ریزی حتی در بازه‌های زمانی ۲۰ ساله امکان‌پذیر است. اما شرایط فعلی اقتصاد ایران و مسیری که در آن گام برمی‌داریم، فاصله بسیار زیادی با استانداردهای لازم داشته و روزبه‌روز هم این فاصله بیشتر می‌شود.

چه کسی قیمت دلار را در ایران تعیین می‌کند؟

قیمت دلار بازار آزاد در ایران تحت تأثیر عوامل بسیار مختلفی تعیین می‌شود. از شرایط بازارهای بین‌المللی گرفته تا شرایط اقتصادی و میزان عرضه و تقاضا از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده قیمت دلار در ایران می‌باشند.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

3 پاسخ

 1. سلام.من در هرات هستم.بهترین پیشنهاد برای کار در بازار دلار به نظرتون چی هست؟تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: