لوگو کانون بورس

دیفای (Defi) چیست؟ + صفر تا صد پلتفرم دیفای به زبان ساده

دیفای چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۶ از ۱۴ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با معرفی یکی از جذاب ترین پروژه های ارز دیجیتال با شما همراه هستیم. دیفای چیست و چرا این پروژه تا این حد محبوب و جذاب شده است؟ در میان انواع ارز دیجیتال آنهایی که در اکوسیستم دیفای تعریف شده اند، جایگاه بسیار خاصی دارند. دیفای را می توان یکی از آینده دارترین پروژه ها در عرصه ارزهای دیجیتال تعریف کرد. البته که این پروژه نیز مانند سایر پروژه های تعریف شده در این عرصه با چالش هایی روبرو است. در این مقاله با مشا همراه هستیم تا صفر تا صد پلتفرم دیفای را به زبان ساده با مشا در میان بگذاریم. برای افرادی که به دنبال سرمایه گذاری حرفه ای در این بازار هستند، شناخت این دسته از رمز ارزها نیز امری ضروری است.

نکاتی کلیدی مقاله:

 • پلتفرم دیفای یک پلتفرم بسیار جذاب برای ارزهای دیجیتال است و رمز ارزهای تعریف شده در این پلتفرم کاربردهای بسیار خوبی دارند.
 • رمز ارزهای دیجیتال تعریف شده در پلتفرم دیفای معمولا شرایط خوبی دارند اما این موضوع عمومیت ندارد.
 • خرید و فروش ارزهای دیجیتال حوزه دیفای باید بر اساس تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال و تحلیل تکنیکال آنها باشد.
 • هر رمز ارزی که در پلتفرم دیفای تعریف می شود، لزوما یک ارز دیجیتال با ویژگی های ارز دیجیتال خوب نخواهد بود.

دیفای چیست


دیفای چیستدیفای چیست و چرا در عرصه ارزهای دیجیتال تعریف شده است؟ دیفای یا همان Defi مخفف عبارت Decentralized Finance به معنی امور مالی غیرمتمرکز است. شکل گیری رمز ارزها در جهان با توسعه مفاهیم بسیار زیادی همراه شد. اگر مقالات ما را در بخش انواع ارز دیجیتال دنبال کرده باشید، دائما در حال معرفی پروژه ها و پلتفرم های مختلف توسعه یافته در این رده برای شما هستیم. از متاورس چیست و وب ۳ چیست به دیفای چیست رسیدیم.

دیفای در واقع پلتفرمی است که در آن تمام تراکنش ها و امور مالی صورت گرفته به صورت غیر متمرکز صورت می پذیرد. در این پلتفرم صورت های مالی توسط هیچ شخص یا نهاد مالی مدیریت نشده و مدیریت آن به عهده تمام کاربران در شبکه است. اتفاقی که در ادامه درباره مزیت ها و شرایط آن بیشتر توضیح خواهیم داد. اما در حال حاضر همین قدر باید درک کنید که در این پلتفرم می توان تراکنش ها را بدون نیاز به تایید یک شخص یا نهاد خاص انجام داد. دقیقا برعکس اتفاقی که برای بانک ها و موسسات مالی می افتد.


امور مالی متمرکز و امور مالی غیر متمرکز یعنی چه؟


دیفای چیستبرای اینکه بهتر بدانید دیفای چیست و چه اهمیتی در بازارهای مالی مانند بازار رمز ارزها دارد، ابتدا باید شما را با یک مفهوم به صورت کامل آشنا کنیم. امور مالی متمرکز و امور مالی غیر متمرکز دو مفهومی هستند که با پلتفرم دیفای در هم آمیخته شده اند. از این رو باید یک توضیح کامل درباره این دو مفهوم ارائه کنیم.

امور مالی متمرکز به همین شرایط فعلی و سنتی اشاره دارد. جایی که شما باید برای تمام تراکنش ها و امورات مالی خود نیاز به دریافت تاییدیه از سازمان خاصی خواهید داشت. تمام تراکنش ها و سوابق آنها در جایی مخصوص و به صورت متمرکز نگهداری می شود. بانک ها و موسسات مالی در حال حاضر این نقش را در جامعه ما دارند. انجام امور مالی به صورت متمرکز مزیت ها و معایب خاص خود را دارد. توسعه دیفای به این معنی نیست که سیستم سنتی قدیمی به صورت کامل نابود است. بلکه دیفای برای بهتر شدن شرایط و از بین رفتن برخی از چالش ها و نقص های قدیمی روی کار آمده است.

امور مالی غیرمتمرکز به نوعی نسخه به روز شده و ورژن جدید شرایط مدیریت مالی سنتی است. در امور مالی غیر متمرکز دیگر خبری از یک سازمان یا فرد خاصی برای مدیریتی تراکنش ها وجود ندارد. در این شرایط یک نسخه از هر تراکنش صورت گرفته برای افراد حاضر در شبکه ارسال می شود و همه آنها به این تراکنش ها دسترسی خواهند داشت. بلاک چین به عنوان دفتر ضبط و ثبت تراکنش ها برای ارزهای دیجیتال مختلف این مزیت را به وجود آورده اند تا امکان مدیریت امور مالی به صورت غیر متمرکز وجود داشته باشد. امنیت این روش مدیریت نیز با امنیت بلاک چین گره خورده است.

چه نیازی به دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز داریم؟


تا اینجای مقاله تا این اندازه می دانید که دیفای چیست و چگونه وارد بازار شده است. اما آیا واقعاً به دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز نیاز داریم یا استفاده از همان روش های سنتی یعنی بانک ها و موسسات مالی می توانند شرایط خوبی را برای نقل و انتقال ها و تجارت بین المللی برای ما ایجاد کنند؟ پاسخ این سوال از چندین جنبه قابل بررسی و ارزیابی است.

در نگاه اول می توانید ایفای یا امور مالی غیر متمرکز را در واقع بر اساس نیاز هایی که جامعه بشری دارد به عنوان یک نیاز اساسی طبقه کرده و استفاده از آن را در آینده کاملاً حتمی بدانیم. درک این موضوع برای شما زمانی صادر خواهد شد که به تفاوت های میان روش های بانکداری کنونی با نحوه داد و ستد و جابجایی پول در گذشته های بسیار دور برگردید. قبل از اینکه روش بانکداری به شیوه کنونی و پیشرفت های فناوری روز به وجود آید به کاربران مجبور بودند که برای انتقال پول از کاروان های مختلف استفاده کرده که این کاروان ها معمولاً مورد حمله راهزن ها قرار می گرفت و درصد بسیار زیادی از دارایی‌های کاربران از بین میرفت. همین حالا نیز بانک های بسیار زیادی در سطح جهان مورد حملات هکری قرار گرفته و هر ساله شاهد از بین رفتن درصد قابل توجهی از دارایی های کاربران در بانک های مختلف در سطح جهان هستیم که این موضوع با روی کار آمدن دیفای می‌تواند به صورت کامل از بین برود و یا درصد آن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

با این حساب اولین رویکردی که باعث شده تا تبدیل به یک پروژه لازم و ضروری برای آینده نقل و انتقالات مالی در جهان شود همین امنیت بسیار بالا یا نسبت به سیستم بانکداری سنتی است که همین الان ها جذابیت های خاص خود را ایجاد کرده است.

دیفای چیسترویکرد بعدی که باعث میشود ایفای تبدیل به یک پروژه کاملاً کاربردی و جذاب در بازار ارز دیجیتال شود و حتی می توان از آن در بازار معمولی نیز استفاده کرد، کاربرد آن در امکان استفاده از خدمات تنها با داشتن اینترنت در تمام نقاط دنیا و بدون دخالت هیچ دولتی و تحت هیچ قانونی است. همین الان شما به عنوان یک کاربر ایرانی می توانید از خدمات یک بانک مرکزی در آمریکا و اروپا استفاده کنید؟ در حالیکه دیفای چنین شرایطی را برای شما فراهم می آورد و کاربران در تمام نقاط جهان بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند از خدمات و مزیت های این حوزه استفاده کرده و از آن برای نقل و انتقال مالی نیز به راحتی بهره ببرند.

نکته بعدی که باعث میشود تا پروژه دیفای تبدیل به یک پروژه کاربردی برای بشر شده و در آینده به آن نیاز ضروری داشته باشیم بحث کارمزدها است. همین حالا شما برای یک نقل و انتقال ساده در بین بانکها مجبور به پرداخت کارمزد های بسیار سنگینی است که حجم قابل توجهی از سرمایه های شما را از بین میبرد. در حالی که با روی کار آمدن دیفای شما می‌توانید با کاربردهای بسیار پایین تر و حتی با استفاده از برخی از پلتفرم ها به صورت کاملا رایگان نقل و انتقالات مالی خود را انجام داده و از این نظر هیچ دغدغه نداشته باشید.

با توجه به این رویکرد ها است که استفاده از پروژه دیفای تبدیل به یک نیاز ضروری در آینده خواهد شد و اهمیت شناخت آن نیز به همین دلیل است. اگر شما امروز به خوبی شرایط دیفای را درک نکرده و با شرایط استفاده از آن به خوبی آشنا نشوید در آینده چالش‌های بسیار زیادی پیش روی شما قرار خواهد گرفت و مجبور هستید که از کاربردهای این شبکه با سختی بیشتری استفاده کنید.


Defi چگونه کار می کند؟


دیفای چیستاما نحوه کار دیفای چیست و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟ دقت داشته باشید که نحوه عملکرد دیفای با نحوه عمکلرکد سیستم های پرداخت معمولی و گذشته متفاوت است. این پلتفرم را نباید با مواردی مانند کارت های اعتباری یا ویزا کارت یا مواردی از این دست یکی بدانید. نحوه عملکرد دیفای دقیقا مشابه با شبکه بلاک چین است و اگر شما درک درستی نسبت به نحوه کارکرد شبکه بلاک چین داشته باشید می‌توانید نحوه عملکرد دیفای را نیز به همان طریق مدل کنید.

بعد از اینکه شما برای یک نقل و انتقال ساده در حوزه دیفای وارد یکی از پلتفرم های تعریف شده در این حوزه می‌شوید و اولین تراکنش خود را انجام میدهید، تراکنش مورد نظر بایستی توسط ولیدیتورهای شبکه تایید شود و بعد از تایید و ارتباطی که تراکنش شما با تراکنش های قبلی تعریف شده در شبکه بلاک چین دارد این تراکنش انجام یافته و داده های آن به بلاک اضافه میشود.

تمام بلاک ها در شبکه بلاک چین دیفای با یکدیگر ارتباط منظمی دارند و این ارتباط غیر قابل تغییر است. اگر بخواهید ارتباط میان یک تراکنش با تراکنش های قبلی در بلاک را تغییر دهید باید از همان ابتدا و اولین بلاک تمام تغییرات را پیاده سازی کنید که عملا غیر ممکن است.

این نوع عملکرد پلتفرم دیفای باعث می‌شود تا عملاً هیچ شخص خالصی در فرایند تایید تراکنش دخالت نداشته باشد و تراکنش های صورت گرفته تنها با دریافت کارمزد و پاداش‌های توسط خود کاربران شبکه انجام پذیرد. کاربران به هیچ وجه از مشخصات کسانی که این تراکنش انجام میدهند اطلاعی نداشته و بدون احراز هویت این تراکنش ها در حوزه دیفای انجام می پذیرد.

در این میان تنها خطری که تراکنش های انجام پذیرفته در شبکه دیفای را تهدید می کند این است که ۵۱ درصد از کاربران حاضر در شبکه تصمیم به تغییر شرایط یک تراکنش بگیرند و به نوعی حمله ۵۱ درصدی در شبکه انجام پذیرد. به وجود آمدن چنین اتفاقی نیز بسیار دور از ذهن است و شما می‌توانید با امنیت بسیار بالا خیال خود را از بابت نقل و انتقال ها در حوزه دیفای راحت کنید.


مزیت های دیفای چیست


نوبت بررسی مزیت های دیفای میرسد. با بررسی مزیت های حوزه دیفای شناخت شما نسبت به این حوزه در بازار ارز دیجیتال بیشتر خواهد شد را می توانید از کاربردهای مختلف آن به خوبی استفاده کنید. البته ناگفته نماند که بررسی مزیت های دیفای نباید شما را از سایر حوزه های موجود در بازار ارز دیجیتال غافل کند و اگر به فکر سرمایه گذاری کاملا ایده آل هستید در کنار شناخته این حوزه حتماً باید به بررسی سایر حوزه ها نیز بپردازید.

وضعیت هایی که در ادامه برای حوزه دیفای به آنها می پردازیم برای کلیت این حوزه تعریف شده اند و ممکن است شما در یک پلتفرم به برخی از این مزیت ها دسترسی نداشته باشید. دقیقا مانند سایر حوزه های تعریف شده در بازار ارز دیجیتال بسیار مهم است که در حوزه دیفای شما از خدمات بهترین پلتفرم ها استفاده کنید و سراغ گزینه‌های بروید که شرایط ایده آلی را برای شما فراهم کرده باشند.

 • تراکنش های مالی همتا به همتا

اولین وضعیتی که برای امور مالی غیرمتمرکز دی فای باید به آن اشاره کنیم این است که تمام تراکنش در این حوزه به صورت همتا به همتا انجام میشود. این مزیت اتفاقا یکی از مهم ترین تفاوت های امور مالی غیرمتمرکز با امور مالی متمرکز نیز محسوب می‌شود و برای مقایسه این دو حوزه به راحتی می توانید از همین مزیت استفاده کنید.

در فرایند نقل و انتقال ها در حوزه دیفای هیچ شخص ثالثی دخالت ندارد و اگر شما در حال انتقال یک دارایی در این حوزه هستید، در آن سوی شبکه فرد دیگری در حال دریافت این دارایی ها خواهد بود و قرار نیست هیچ شخصی در این بین به عنوان واسطه عمل کند.

همین ساز و کار در پلتفرم دیفای باعث شده تا امنیت آن نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند و عملاً خبری از دخالت های ناامن در فرایند نقل و انتقالات در شبکه وجود نداشته باشد. هیچ شخصی و هیچ سازمانی به دارایی‌های شما در پلتفرم هایی دسترسی نداشته و به همین دلیل شما می توانید در نهایت امنیت تمام نقل و انتقالات خود را در شبکه انجام دهید.

 • دسترسی ساده و بدون حد و مرز

شما می توانید به تمام خدمات و مزیت هایی که در حوزه دیفای تعریف شده به صورت کاملا ساده و بدون حد و مرز دسترسی داشته باشید و هیچ گونه محدودیتی از نظر جغرافیایی و چه از نظر سیاسی در این باره وجود ندارد. تراکنش های انجام گرفته شده در حوزه دیفای بدون نیاز به هیچگونه سازمان و یا دولتی انجام می پذیرد و شما با اتصال به اینترنت به راحتی می توانید از قابلیت ها استفاده کنید. از این گذشته انجام تراکنش در این شب که کاملاً ساده است و هیچگونه چالشی نیز در این باره برای شما رخ نخواهد داد.

 • کارمزد بسیار پایین تراکنش ها و وام ها

یکی از راه هایی که میتوانیم برای موضوع اشاره داشته باشیم کاربرد بسیار پایین نقل و انتقالات و البته وام ها در این حوزه است. شما برای استفاده از تمام ظرفیت‌ها و قابلیت‌های که در حوزه دیفای تعریف شده نیاز به پرداخت کارمزد های خیلی سنگین خواهد داشت و به راحتی می توانید از این قابلیت‌ها و با پرداخت هزینه های بسیار کم استفاده کنید. حتی در مواقعی که به دنبال دریافت وام از خود هستید نیز نیاز به پرداخت کارمزد خیلی زیادی نداشته و با یک درصد سود بسیار کم می توانید این وام ها را دریافت کرده و از آنها استفاده نمایید.

 • نرخ بهره بالا برای وام گیری

دیفای چیستعلاوه بر این که شما می توانید از خدمات دیفای برای دریافت وام استفاده کنید، می‌توانید به ‌عنوان وام دهنده نیز وارد این طرف شده و از دارایی‌های خود برای دادن وام به کاربران استفاده کرده و از این طریق سود به دست آورید. با توجه به اینکه سود حاصل از این فرآیند به صورت دلاری در اختیار شما قرار خواهد گرفت می‌تواند سود بسیار زیادی را برای شما به دنبال داشته و تبدیل به یک منبع درآمد جذاب برای شما شود. در حال حاضر بسیاری از کاربرانی که دارای قابل توجهی دارد از این فرآیند حوزه برای رسیدن به صورت و کسب درآمد استفاده می‌کنند و شما نیز شناخته شده به پلتفرم های مختلف اقدام کنید.

 • امنیت بسیار بالا

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم عملکرد پلتفرم دیفای دقیقا مانند شبکه بلاک چین است و می‌توان متصور باشیم. تمام تراکنش ها در شبکه توسط گره‌های مختلف تایید می‌شود و این تایید گره ها باعث می شود تا امنیت انجام تراکنش ها به حداکثر میزان ممکن برسد. از طرف دیگر با توجه به اینکه از شبکه بلاک چین برای نگهداری از داده ها استفاده می شود امکان هیچگونه دخل و تصرفی نیز در داده های گذشته وجود ندارد و به همین دلیل شما می‌توانید با خیال راحت نسبت امنیت برای استفاده از خدمات این پلتفرم اقدام نمایید.

 • شفافیت بسیار بالای نقل و انتقالات

یکی دیگر از مزیت هایی که برای شبکه و پروژه ایفا می توانیم با نشانه داشته باشیم شفافیت بسیار بالای نقل و انتقالات درون شبکه است. با توجه به اینکه سوابق تراکنش ها با استفاده از قراردادهای هوشمند در شبکه های بلاکچین ذخیره می شود و تمام آنها بدون امکان تقلب در بلاک های مختلف موجود هستند امکان هیچ گونه مخفی کاری از سوی شبکه وجود ندارد و شما می توانید سوابق تمام تراکنش ها را مشاهده کنید. البته شایان ذکر است که سوابق تراکنش ها در این شبکه قابل بررسی است اما به هیچ وجه نمی‌توان به این موضوع پی برد که تراکنش انجام گرفته از سوی کدام کاربر بوده است.

 • عدم وابستگی به اشخاص ثالث و سازمان ها

همچنین از دیگر مزیت های حوزه دیفای عدم وابستگی این پروژه به سازمان‌ها و اشخاص مختلف است که این موضوع باعث شده تا خیال کاربران از نظر شرایط استفاده از آن راحت تر باشد. وقتی شما از خدمات یک بانک برای نقل و انتقال ها استفاده می کنید عمل ممکن است با مشکل دخالت اشخاص و سازمان ها در امور مالی روبرو شده و به همین دلیل شرایط برای شما کمی پیچیده شود. اما در حوزه دیفای دیگر خبری از این دخالت‌ها نخواهد بود و تراکنش های انجام گرفته در این حوزه سازمانها و افراد ثالث انجام می پذیرد.

 • متن باز بودن

تمام پلتفرم های توسعه یافته در حوزه دیفای به صورت متن باز هستند و امکان مشاهده کد های نگارش شده برای آنها به راحتی وجود دارد. متن باز بودن این پروژه ها هم باعث می شود تا شما بتوانید از این کد ها برای توسعه سایر پروژه ها استفاده کنید و هم در صورتی که اختلالی در شبکه جا شود امکان بهینه سازی آن به راحتی در دسترس خواهد بود.


معایب دیفای چیست


دیفای چیستبه بررسی تمام مزیت های پلتفرم دیفای در بند قبلی پرداختیم و نکات لازم برای استفاده از این وضعیت را نیز در اختیار شما قرار دادیم. اما معایب دیفای چیست و این پروژه چه معایبی را نیز با خود به همراه دارد که باید از آنها اجتناب کنیم؟ اتفاقاً شناخت معایب پروژه دیفای اهمیت به مراتب بیشتری نسبت به شناخت مزیت های ندارد زیرا با شناخت معایب شما از خطراتی که ممکن است پیش روی شما قرار بگیرد دوری خواهد کرد و به نوعی خطرات ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری شما کمتر می شوند.

همانطور که می‌دانید در حال حاضر بسیاری از کاربران به دلیل ناآگاهی بسیاری از دارایی های خود را در فرایند سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال از دست می‌دهند و اصلی ترین دلیل این موضوع هم عدم شناخته معایب پروژه های مختلف توسط این دسته از کاربران است. با شناخت معایب دیفای امکان برای شما به وجود می‌آید که بتوانید به درک درست تری نسبت به شرایط این پروژه رسیده و از انجام اقدامات اشتباه برای سرمایه ‌گذاری در آن اجتناب کنید.

 • پیچیدگی استفاده از امکانات در شرایط کنونی

اگر ماهیت پروژه دیفای و نحوه عملکرد آن را بشناسید متوجه خواهید شد که تمام فرایند های صورت گرفته شده در این پروژه به صورت کاملاً ساده انجام می پذیرد اما با توجه به پیش نیازهایی که استفاده از مرجع های دیفای دارد می‌توانیم پیچیدگی استفاده از این خدمات را قابل توجه بدانیم. برای اینکه یک کاربر از خدمات و ویژگیهای تعریف شده در حوزه دیفای استفاده کند باید مراحل مختلفی را طی کند که از این دست از مراحل می توانیم به ثبت نام در یک صرافی ارز دیجیتال و نقل و انتقال پول برای پرداخت کارمزد ها در این حوزه است.

فناوری مورد استفاده در بازار ارز دیجیتال یک فناوری تازه است که هنوز استفاده از آن در میان کاربران چندان رایج نشده و به همین دلیل با پیچیدگی های بسیاری برای بسته قابل توجهی از کاربران همراه است. با این حساب اولین عیب پروژه دیفای را باید پیچیده بودن ورود به این حوزه برای استفاده از خدمات آن تعریف کنیم.

 • نوسانات بالای قیمت ها

تمام کارمزد در تمام حوزه های تعریف شده در بازار ارز دیجیتال با استفاده از رمز ارزها پرداخت می‌شود و وجود نوسانات بسیار بالای قیمت در رمز ارزها باعث میشود تا پرداخت کارمزد با چالش هایی برای کاربران همراه باشد. البته روش هایی برای برون رفت از این چالش وجود دارد که با کسب تجربه در حوزه فعالیت در دفاع می توانید از این روش ها استفاده کنید.

 • وجود کلاهبرداری های رایج در این حوزه و بازار ارز دیجیتال

اگر با خطرات ارز دیجیتال آشنا باشید به خوبی می دانید که فعالیت در این حوزه و ممکن است شما در فرآیندهای مختلف با خطرات مختلفی روبرو شوید. برای دور ماندن از خطرات حوزه ارز دیجیتال لازم است تا تمام شرایط و جوانب را در نظر گرفته و بهینه ترین اقدامات را نیز برای دور ماندن از خطرات در فرایند سرمایه ‌گذاری خود لحاظ کنید.

هرچند پلتفرم های تعریف شده در خود حوزه دیفای با چالش های خیلی زیادی همراه نیستند اما افراد سودجویی زیادی نیز وجود دارند که با تعریف پلتفرم های کلاهبرداری به دنبال جلب نظر کاربران و دریافت سرمایه های آنها هستند. با توجه به اینکه شما باید به دقت بسیار زیادی در هنگام انتخاب بهترین پلتفرم حوزه دیفای داشته باشید تا درگیر چنین پروژه های کلاهبرداری نشوید.

 • خطاهای رایج کاربران

به دلیل ناشناخته بودن پلتفرم های حوزه دیفای برای بسیاری از کاربران و تازه بودن فناوری‌های این رده ممکن است کاربران در هنگام استفاده از مزیت ها و کاربرد های حوزه دیفای با چالش‌هایی روبرو شوند و خطاهایی انجام دهند. در بسیاری از مواقع ممکن است یک خطای بسیار ساده باعث از بین رفتن تمام دارایی های کاربران شده و در نتیجه چالش بسیار سنگینی را برای آنها به دنبال داشته باشد. به همین دلیل شما باید مراقب باشید که هات من با احتیاط کامل از پلتفرم های تعریف شده در این حوزه استفاده کنید.

 • مقیاس پذیری

یکی دیگر از معایبی که می توانیم برای حوزه دیفای به آن اشاره داشته باشیم مقیاس پذیری بسیار پایین بسیاری از شبکه‌های در نظر گرفته شده در این حوزه است. البته پلتفرم هایی هم در این حوزه تعریف شده‌اند که مقیاس پذیری بسیار بالایی دارند و امکان استفاده از آنها برای تایید تعداد بسیار زیادی از تراکنش ها در یک بازه زمانی کوتاه وجود دارد. اما با این حال برای یک پلتفرم که قرار است هزاران اپلیکیشن غیر متمرکز و تراکنش را در این حوزه مدیریت کند سرعت ۱۴ تا ۱۷ تراکنش در ثانیه تقریباً یک فاجعه است و به هیچ وجه نمی تواند مقیاس پذیری مناسبی برای انجام خدمات در این حوزه باشد.


فرایند دریافت وام در حوزه دیفای چیست


دیفای چیستیکی از کاربردهای بسیار مهم و جذاب که می توانیم در حوزه دیفای از آن بهره مند شویم دریافت وام است. دریافت وام یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌هایی است که باعث شده تا در میان بسیاری از کاربران جذاب شده و خیلی ها به دنبال استفاده از این قابلیت وارد پلتفرم های این حوزه شده اند. برخلاف روش بانکداری سنتی در فرآیند دریافت وام در حوزه دیفای نیاز به هیچگونه مدارک شناسایی خاصی نداشته و ضمانت شما برای دریافت این وام ها در واقعه دارایی های شما است.

فرایند دریافت وام در حوزه دیفای به اینگونه است که شما یکی از پلتفرم های محبوب و معتبر موجود در این حوزه را انتخاب کرده و سپس دارایی های خود اعم از توکن های ارز دیجیتال بیت کوین و ارز دیجیتال اتریوم را در شبکه های قفل می کنید. در ازای قفل کردن تعداد مشخصی از رمز ارز های معروف شما می‌توانید مقدار مشخصی که تتر به عنوان وام از پلتفرم های این چنینی دریافت کنید.

به عنوان مثال اگر شما ده هزار دلار توکن بیت کوین در یکی از پلتفرم های دیفای سپرده گذاری کنید میتوانید ۸۰ درصد این مبلغ یعنی هزار دلار وام دریافت کنید. دقت داشته باشید که سپرده گذاری در حوزه دیفای به صورت ارز دیجیتال است و دریافت وام نیز در آن بر اساس تر خواهد بود و شما بازپرداخت وام خود را نیز باید به صورت تتر پرداخت کنید. یکی دیگر از جذابیت های دریافت وام در حوزه دیفای این است که هیچ گونه محدودیتی برای بازپرداخت وام وجود نداشته و شما می توانید در زمان دلخواه و مورد نظر خود برای پرداخت وام به صورت یکجا اقدام کنید.


چرا باید از فرایند دریافت وام در پلتفرم دیفای استفاده کنیم؟


در بند قبلی درباره فرایند وام دهی آشنا شدیم و چون به خوبی می دانید که فرایند وام دهی در دیفای چیست و چگونه می توانید برای این منظور اقدام کنید. حالا سوال بسیار مهم اینجاست که استفاده از این فرآیند چه سودی برای ما دارد و چرا باید ما دارایی های خود را در پلتفرم دیفای قفل کنیم و در پی آن به دنبال دریافت وام از این حوزه باشیم؟

سودآوری در فرایند وام دهی حوزه دیفای اصطلاحا با عبارت کشت سود یا Yield Farming شناخته می شود. در این فرآیند شما می‌توانید با یک ترفند بسیار ساده از حوزه دیفای در بازار ارز دیجیتال سود به دست آورید و یک سرمایه گذاری فوق العاده جذاب برای خود در بازار رقم بزنید.

کارتونی که پیش بینی شما بر این منوال است که  دیجیتال بیت کوین و ارز دیجیتال اتریوم قرار است در یکی دو سال آینده روند صعودی داشته باشند و احتمالاً سرمایه ‌گذاری برای آنها می‌تواند ارزش سرمایه های شما را چندین برابر بیشتر کند. حالا شما میتوانید سرمایه های در دسترس خود را بر روی این دو ارز دیجیتال قرار داده و در بازار اقدام به خرید آنها کنید. بعد از خرید بیت کوین و خرید اتریوم حالا این امکان برای شما وجود دارد که توکن های خود را در یک از پلتفرم های دیفای سپرده گذاری کرده و در ازای سپرده گذاری خود وام دریافت کنید. وام دریافت شده در حوزه دیفای به صورت تر خواهد بود و کارمزد بسیار کمی نیز برای آن در نظر گرفته می شود.

حالا شما می توانید وام دریافت شده را دوباره برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال هزینه کنید و از سرمایه گذاری جدید خود نیز در طول یک بازه زمانی میان مدت سود خوبی به دست آورید. دقت داشته باشید که در طول فاصله این سرمایه گذاری توکن های اصلی شما نیز هنوز وجود دارند و روز به روز به ارزش آنها نیز اضافه میشود. بعد از پایان دوره سرمایه گذاری حالا شما میتوانید توکن هایی که با وام خریداری کرده اید را با سود بسیار بالا در بازار فروخته و تنها مقدار اولیه آن ها برای وام را به پلتفرم دیفای پرداخت کنید.

این روش درآمد زایی از حوزه دیفای یکی از رایج ترین روش های درآمدزایی در این حوزه است که طرفداران بسیار زیادی داشته و بسیاری از کاربران نیز به دلیل همین جذابیت در حال استفاده از این حوزه برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی هستند.

تضامین وام ها در پروژه دیفای چگونه است؟


سوال بسیار مهم درباره فرآیند وام دهی در حوزه دیفای این است که چه ضمانتی برای اجرای تعهدات برای طرفین وجود دارد؟ برای ضمانت اجرای تعهدات در پروژه دی فایل از مزیت قراردادهای هوشمند استفاده می شود. در هر کدام از قراردادهای هوشمند تمام جوانب و شرایط برای دو طرف از قبل از تعیین و پیش بینی شده و امکان انجام خلاف موارد توافق شده از سوی طرفین وجود ندارد. در واقع چه شما در نقش وام گیرنده و چه در نقش وام دهنده در یکی از پلتفرم های تعریف شده در این حوزه حتماً باید قرارداد هوشمند مورد نظر را تایید کنید که با این تایید دیگر امکان تقلب در توافقات صورت گرفته وجود نخواهد داشت.


پلتفرم دیفای چیست


اما پلتفرم دیفای چیست و چگونه می توانیم برای استفاده از خدمات و کاربردهای تعریف شده در این حوزه اقدام کنیم؟ اگر بخواهیم حوزه دیفای در بازار ارز دیجیتال را شبیه بانکداری سنتی مدل سازی کنیم، پلتفرم های تعریف شده در حوزه دیفای در واقع همان بانک ها در روش امور مالی متمرکز هستند. برای استفاده از امور مالی متمرکز و نقل و انتقال ها در بانکداری سنتی لازم است شما وارد پلتفرم یکی از بانک هایی که شوید که در آن حساب دارید و از طریق نرم افزار معرفی شده توسط بانک نقل و انتقال خود را انجام دهید.

برای ارائه این خدمات در حوزه دیفای نیز دقیقاً پلت‌فرم‌های مشخصی تعریف شده‌اند و برای این منظور می‌توانید سراغ ارزهای دیجیتال حوزه دیفای بروید. رمز ارز های بسیار زیادی در حوزه دیفای تعریف شده‌اند که به نوعی پلتفرم های مربوط به این حوزه محسوب می شوند و شما برای استفاده از خدمات دیفای بایستی به عضویت این پلتفرم ها در بیاید.

میکر، کامپوند، آوالانچ و فانتوم از جمله مشهور ترین و محبوب ترین پلتفرم های تعریف شده در حوزه دیفای هستند که شما می‌توانید با استفاده از خدمات آنها از ویژگی های این حوزه برای سودآوری استفاده نمایید.

اهمیت پلتفرم دیفای در ارز دیجیتال چیست


دیفای چیستدرباره مزیت ها و معایب دیفای صحبت کردیم و نکات بسیار مهمی برای سرمایه گذاری در این حوزه نیز با شما در میان گذاشتیم. اما پلتفرم دیفای به صورت اختصاصی در بازار ارز دیجیتال نیز مزیت های خاصی دارد و اهمیت بسیار بالایی را می توانیم برای این حوزه در بازار ارز دیجیتال تعریف کنیم. همانطور که قبلاً در مقالات مختلف به آن اشاره کردیم غیرمتمرکز بودن یکی از اصلی ترین و مهمترین ویژگی ها در حوزه رمز ارزها است و تمام پلتفرم های تعریف شده در این حوزه بایستی به صورت غیرمتمرکز به فعالیت خود ادامه دهند.

حوزه دیفای یکی از بهترین بسته ها برای توسعه برنامه های غیر متمرکز است و وجود این حوزه در بازار ارز دیجیتال به کاربران اجازه می دهد که به راحتی بتوانند برنامه های غیرمتمرکز موردنظر خود را توسعه داده و از آنها برای ارائه خدمات در بخش های مختلف استفاده کنند. اگر شما از کاربران کیف پول تراست والت هستید می‌توانید در بخش DApp در این کیف پول بسیاری از برنامه های غیر متمرکز توسعه یافته در بازار ارز دیجیتال را مشاهده کرده و با قابلیت ها و مزیت های آن ها نیز آشنا شوید که همگی این برنامه ها از جمله کاربردهای است که دیفای در بازار ارز دیجیتال ایجاد کرده است.


اتریوم و دیفای


رابطه اتریوم و دیفای چیست و چرا این دو همیشه در کنار هم یادداشت می شوند؟ دیفای و اتریوم یک رابطه ناگسستنی با هم دارند. هر چند دیفای و امور مالی غیر متمرکز اولین بار با روی کار آمدن بیت کوین پا به عرصه زندگی بشر گذاشت، اما در حال حاضر دیفای بیشتر از بیت کوین با اتریوم شناخته می شود. پلتفرم اتریوم را می توان پرکاربردترین پلتفرم در میان ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. یکی از اصلی ترین کاربردهای آن نیز همین پیاده سازی پروژه دیفای است. خالق اتریوم در سال ۲۰۱۳ به صورت مستقیم به این موضوع در وایت پیپر اتریوم اشاره کرده است.

پلتفرم اتریوم یک پلتفرم کاملا منعطف است که از آن می توان برای پروژه های بسیار مختلفی استفاده کرد. این انعطاف پذیری آن باعث شده تا به قراردادهای هوشمند و دیفای نیز به راحتی روی آن سوار شوند.

نکته بسیار مهم و جالب درباره رابطه میان دیفای و اتریوم این است که برخلاف بسیاری از کاربردهای رایجی که امروز برای آن شاهد هستیم، دیفای و قراردادهای هوشمند به صورت مستقیم با پلتفرم آن هماهنگ هستند. در واقع پلتفرم اتریوم از همان ابتدا قرار بود با توسعه این دو پروژه خود را در دل کاربران جا کند که خوشبختانه در این امر موفق بوده است.

چگونه می توانیم پلتفرم های طراحی شده در حوزه دیفای را مشاهده کنیم؟


برای مشاهده پلتفرم های تعریف شده در حوزه دیفای می توانید از خدمات سایت کوین مارکت کپ استفاده کنیم. دقیقاً در نوار ابزار بالای رمز ارزهای موجود در این سایت امکان فیلتر کردن پروژه های تعریف شده در بازار بر اساس کاربرد های مختلف وجود دارد که یکی از این کاربرد ها نیز دیفای است. شما میتوانید با انتخاب دیفای بر روی این نوار ابزار تمام رمز ارز ها و پروژه های تعریف شده در این حوزه را مشاهده کرده و مطالعات خود را نسبت به آنها افزایش دهید تا در نهایت امکان انتخاب یکی از آنها برای سرمایه گذاری برای شما به وجود آید.


آینده دیفای چیست


دیفای چیستآینده دیفای چیست و با گذشت زمان و گسترش بازار ارز دیجیتال چه شرایطی را باید برای این حوزه محتمل بدانیم؟ نه فقط درباره آینده دیفای بلکه هر وقت صحبت از آینده ارز دیجیتال می شود نکات مختلفی را می‌توان از دیدگاه های متفاوت در نظر گرفت و بررسی آینده پروژه ها در بازار ارز دیجیتال با چالش‌های متفاوتی روبرو است.

اگر بخواهیم بازار ارز دیجیتال را مانند یک فناوری پیشرفته جدید تعریف کنیم این فناوری در آینده با کاربردهای بسیار زیادی روبرو خواهند شد و استفاده از آن‌ها نیز برای هرچه بهتر کردن زندگی انسان ها رایج تر و بیشتر خواهد شد. اما صرف کاربردی بودن پروژه ها و فناوری های تعریف شده در بازار ارز دیجیتال به این معنا نیست که تمام پلتفرم های تعریف شده در این بازار نیز شرایط خوبی داشته باشند و همچنان در آینده نیز از آنها استقبال شود. به عنوان مثال ممکن است بلاک چین به عنوان یک فناوری پیشرفته در کاربردهای دیگری در زندگی انسان مورد استفاده قرار بگیرد اما بازار ارز دیجیتال برای همیشه از بین برود.

اگر بخواهیم از این دیدگاه به پروژه دیفای در آینده نگاه کنیم آینده پروژه دقیقاً وابسته به شرایط بازار رمز ارزها خواهد بود و هرگونه تغییرات در این بازار می تواند روی این پروژه نیز تاثیر مستقیم داشته باشد.

اما از دیدگاه دوم میتوانیم شرایط پروژه دیفای را از نظر کاربرد هایی که برای زندگی ما انسان ها ایجاد کرده بررسی کنیم. امور مالی غیرمتمرکز را میتوان نسل جدید فرآیندهای مالی در جهان در نظر گرفت که استفاده از آنها در آینده می تواند مزیت های بسیار زیادی برای جامعه جهانی به دنبال داشته باشند و عملاً شرایط به گونه ای است که استفاده از این نوع نقل و انتقالات در امور مالی غیر قابل اجتناب خواهد بود. از این نظر پروژه دیفای یک پروژه بسیار جذاب برای آینده محسوب می‌شود و احتمالاً در آینده باید شاهد پیشرفت های بیشتری نیز در این حوزه باشیم.

در نهایت اگر بخواهیم خطر از بین رفتن تمام بازار ارز دیجیتال را نادیده بگیریم پروژه دیفای را می توانیم یکی از جذاب ترین و کاربردی ترین پروژه ها در این بازار در نظر بگیریم که احتمال آینده بسیار خوبی نیز برای آن وجود دارد. همین موضوع باعث شده که بسیاری از شرکت های بزرگ و سرمایه گذاران بزرگ جهانی وارد پلتفرم های تعریف شده در حوزه دیفای شوند و این حوزه دائماً در حال گسترش در بازار است.


آیا باید روی دیفای و رمز ارزهای آن سرمایه گذاری کنیم؟


در مقاله معرفی ارزهای دیجیتال حوزه دیفای سعی کردیم تا بهترین توکن های معرفی شده در این حوزه را به شما معرفی کنیم که با مطالعه مقاله می توانید به درک کاملی نسبت بهترین رمز ارزهای تعریف شده در این حوزه برسید و از آنها برای سرمایه گذاری خود استفاده کنید. سوال بسیار مهم اینجاست که آیا حتما باید در حوزه دیفای و رمز ارزهای تعریف شده در این حوزه سرمایه گذاری کنیم یا اینکه این حوزه پتانسیل کافی برای سرمایه گذاری را ندارد؟

واقعیت این است که وقتی صحبت از سرمایه گذاری و خرید ارز دیجیتال به میان می آید نمی توان تمام تمرکز را بر روی یک حوزه قرارداد و اتفاقاً اتخاذ چنین تصمیمی یک اشتباه بسیار بزرگ از سوی سرمایه گذار خواهد بود. به دلیل اینکه وقتی یک چالش در پلتفرم یکی از حوزه های بازار ارز دیجیتال پیش می آید تمام پروژه های تعریف شده در این حوزه با چالش روبرو شده و احتمال افت ارزش آنها به میزان قابل توجهی وجود دارد. در این شرایط اگر شما سبد سرمایه گذاری خود را از من رمز ارزها یک حوزه انتخاب کرده باشید با خطر بسیار بزرگی روبرو شده و ممکن است بخش قابل توجهی از دارایی های خود را از دست بدهید.

بهترین تصمیم برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال انتخاب بهترین رمز ارز ها در حوزه های مختلف است که از این طریق هم احتمال خطر برای شما به حداقل میزان ممکن خواهد رسید و هم شما می توانید از پتانسیل سوددهی حوزه های مختلف تعریف شده در بازار ارز دیجیتال استفاده کنید.

اگر با این دیدگاه به دنبال سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال باشید مطمئن انتخاب حوزه دیفای به عنوان یکی از حوزه های عالی برای سرمایه گذاری در این بازار برای شما کاملا منطقی خواهد بود و حتماً باید بخشی از سرمایه های خود را بر روی رمز ارزهای برتر در نظر گرفته شده در این حوزه در نظر بگیرید.

نکته بسیار مهمی که در انتخاب بهترین رمز ارزهای تعریف شده در حوزه دیفای باید به آن اشاره داشته باشیم انتخاب ارزهای دیجیتال با ریسک سرمایه گذاری کم و البته رمز ارزهای چند کاربردی است. بسیاری از رمز ارزهایی که در حوزه دیفای تعریف شده‌اند کاربردهای دیگری در سایر پلتفرم ها و حوزه‌ها مانند قراردادهای هوشمند و یا حوزه متاورس هم دارند و به همین دلیل انتخاب چنین رمز هایی می تواند شانس موفقیت شما را در بازار به حداکثر میزان ممکن برساند.

جمع بندی

با مطالعه این مقاله اکنون شما به خوبی می دانید که دیفای چیست و چه کاربردی در بازار ارز دیجیتال و در زندگی ما دارد. مادر که حوزه دفاعی و شرایط این حوزه در بازار ارز دیجیتال شما می توانید از مزیت های تعریف شده در این حوزه برای هرچه بهتر کردن شرایط سرمایه گذاری خود در این بازار استفاده نمایید. حتی اگر به صورت مستقیم به دنبال سرمایه گذاری در پروژه دیفای نیستید می توانید از قابلیت های این شبکه برای بهتر کردن شرایط سرمایه گذاری خود استفاده کرده و یک سرمایه گذاری موفق را در بازار برای خود رقم بزنید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله شرایط شما برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال به بهترین نحو ممکن پیشرفته باشد و بتوانید از نکات بیان شده در این مقاله برای هرچه بهتر کردن فرایند سرمایه ‌گذاری خود در بازار پیچیده رمز ارز ها استفاده کنید. تمام تلاش ما در سایت کانون بورس ارائه بهترین خدمات ممکن برای بالا بردن کیفیت سرمایه ‌گذاری کاربران ایرانی است و در این راستا هم سری مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال و هم دوره پیشرفته آموزش ارز دیجیتال را برای شما فراهم کرده ایم که با استفاده از آنها می توانید یک سرمایه گذاری ایده آل و جذاب را در بازار برای خود رقم بزنید.

در پایان شما را دعوت می‌کنیم که اگر تجربه‌ای از فرایند سرمایه گذاری در حوزه دیفای دارید و یا نکته ای در ذهن شما درباره این حوزه وجود دارد که در این مقاله به آن پرداخته نشد و هنوز پاسخ سوال ذهنی خود را دریافت نکرده اید می توانید آن ها را در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت نکات بیان شده از سوی شما توسط کارشناسان ما مورد بررسی قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: