لوگو کانون بورس

دستگاه ماینر چیست و چگونه کار میکند

جرم دستگاه ماینر
شما در حال مطالعه مقاله ۳ از ۸ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

دستگاه ماینر چیست و چگونه کار میکند؟ در حال حاضر استخراج ارز دیجیتال تبدیل به یکی از بهترین روش‌های درآمدزایی از این بازار شده است. از یک طرف خرید و فروش این رمز ارزها با چالش‌های بسیار زیادی همراه است و از طرف دیگر چالش هایی که کاربران ایرانی با آنها روبرو هستند باعث شده تا بسیاری از ایرانی ها روی به استفاده از ترفند های ماینینگ برای درآمدزایی از این بازار بیاورند. یکی از مسائل بسیار مهم استخراج این رمز ارزها انتخاب دستگاه ماینر است. در این مقاله از سری مقالات آموزش استخراج ارز دیجیتال به بررسی انواع دستگاه ماینر و تشریح نحوه عملکرد آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

” نکات کلیدی مقاله:

 • یکی از مهمترین نکات در فرایند استخراج ارز دیجیتال، بهینه کردن هزینه ها است. برای بهینه کردن هزینه ‌های خود باید به دنبال خرید دستگاه ماینر متناسب با شرایط مورد نظر خود باشید.
 • دستگاه ماینر مبتنی بر چهار حالت استخراج با استفاده از سی پی یو، استخراج با استفاده از کارت گرافیک، دستگاه FPGA و  دستگاه ماینر اسیک تولید شده و در دسترس کاربران قرار دارد.
 • برای انتخاب دستگاه ماینر باید به مشخصات و ویژگی های اصلی آن دقت داشته باشید.
 • خرید دستگاه ماینر دست دوم و کار کرده با چالش ‌های بسیار زیادی همراه خواهد بود. “
راهنمای مطالعه نمایش

 

ماینر کیست؟

قبل از اینکه به بررسی دستگاه ماینر و انواع آن بپردازیم، ابتدا لازم است تا شما را با خود ماینر آشنا کنیم. این کلمه به معنی استخراج کننده است. کلمه ماینر هم برای دستگاه  استخراج ارز دیجیتال و هم برای خود فرد استخراج کننده به کار می رود.

دستگاه ماینر چیست

در گذشته و در زمانی که بیت کوین تازه به عنوان اولین ارز دیجیتال وارد بازارهای جهانی شده بود، استخراج این رمز ارز بسیار ساده بود و هر کسی با داشتن یک کامپیوتر ساده می‌توانست برای استخراج آن اقدام نماید.  با گذشت زمان تعداد افراد کسانی که به دنبال کسب درآمد از روش استخراج ارز دیجیتال بودند افزایش پیدا کرد و این بازار تبدیل به یک بازار رقابتی برای کاربران شد. به همین دلیل امروزه با مفهومی به عنوان سختی استخراج روبه‌رو هستیم که نشان از چالش‌ های بسیار زیاد پیش روی کاربران برای استخراج رمز ارز های مختلف دارد. هر چقدر سختی استخراج ارز دیجیتال بیشتر باشد، برای استخراج آن نیاز به دستگاه قدرتمند تری خواهیم داشت.

با سخت‌تر شدن استخراج ارزهای دیجیتال دیگر نمی توان تنها به قدرت پردازش کامپیوتر های معمولی اتکا کرد. به همین دلیل امروزه شاهد به وجود آمدن دستگاه های بسیار پیشرفته‌تری برای حل توابع مربوط به تراکنش های ارزهای دیجیتال هستیم. به افرادی که سخت افزارهای لازم برای حل معادلات ریاضی مربوط به تراکنش های شبکه بلاک چین را دارا هستند و در این عرصه فعالیت می نمایند اصطلاحاً ماینر گفته می شود. با این تعریف دیگر نباید کاربران تازه کاری که با موبایل به دنبال استخراج ارز دیجیتال می‌روند را به عنوان یک ماینر حساب کنیم.

دستگاه ماینر چیست

دستگاه ماینر چیست و چرا برای استخراج ارز دیجیتال به آن نیاز داریم. حالا که با تعریف ماینر آشنا شده‌اید، می‌توانیم دستگاه ماینر را نیز برای شما تشریح کنیم. دربند قبلی متوجه شدید که به دلیل سخت شدن فرآیند استخراج برای بسیاری از ارز های دیجیتال، عملاً در حال حاضر امکان استفاده از کامپیوتر های معمولی برای استخراج آنها وجود ندارد. از این رو لازم است تا دستگاهی با قدرت پردازش بسیار بالا برای این کار مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه ماینر در واقع یک سخت افزاری است که امکان پردازش اطلاعات با قدرت بسیار بالا و همچنین سرعت بسیار زیاد را دارا است.

دستگاه ماینر چیست

در آینده ای نه چندان دور ممکن است چنین سخت افزار هایی بر روی کامپیوتر های معمولی نیز به کار گرفته شوند. یا حتی با روی کار آمدن کامپیوترهای کوانتومی ممکن است امکان پردازش اطلاعات زیاد و فرایند استخراج با آنها قابل انجام باشد.

با اتصال دستگاه ماینر با استفاده از نرم افزارهای خاص به شبکه بلاک چین رمز ارز مورد نظر می‌توان برای اثبات تراکنش های انجام شده در شبکه آن رمز ارز مطابق با پروتکل اثبات کار POW اقدام نمود.

البته شایان ذکر است که تمام انواع دستگاه ماینر شرایط و مشخصات مشابه یکدیگر نداشته و قدرت محاسباتی هر یک از آنها می‌توانند نسبت به دیگری متفاوت باشد. از این رو کاربران متناسب با شرایطی که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت، بایستی برای انتخاب دستگاه ماینر مناسب اقدام نمایند.

اهمیت دستگاه ماینر چیست

اهمیت دستگاه ماینر چیست و چرا برای استخراج رمز ارز ها نیاز به استفاده از این دستگاه ضروری است؟ تمام فرآیندی که باعث استخراج یک ارز دیجیتال می شود، حرکت کردن یک تابع به عنوان تابع هش برای اثبات یک تراکنش در شبکه بلاک چین آن رمز ارز است.

دستگاه ماینر چیست

به زبان خیلی ساده وقتی کاربری در شبکه بلاک چین یک تراکنش انجام می‌دهد، این تراکنش برای این که  وارد زنجیره بلوک شبکه بلاکچین گردد، بایستی با تراکنش ها و بلوک های قبلی ارتباط معناداری داشته باشد. تعیین ارتباط معنادار به وسیله یک سری کدها و یک تابع بسیار پیچیده صورت می‌پذیرد که به تابع هش  معروف است.

به محض اینکه ارتباط میان یک تراکنش با تراکنش های قبلی و بلوک های قبلی پیدا شد، تراکنش جدید صورت گرفته اثبات شده عملیات نقل و انتقال میان کاربران نهایی می‌شود.

با این تعریف ممکن است تصور کنید که اصلا نیازی به وجود دستگاه‌ ماینر نیست. چون حل کردن یک تابع هر چقدر هم که مشکل باشد با کامپیوترهای معمولی نیز امکان پذیر است. بله این تصور کاملاً درست است اما مشکل اینجاست که در امر استخراج ارزهای دیجیتال ماینر های بسیار زیادی فعالیت می نمایند؛ از این رو علاوه بر قدرت محاسباتی، سرعت بالای محاسباتی نیز برای پیشبرد اهداف یک ماینر نیاز است. اینجاست که به راحتی می‌توانیم پاسخ پرسش و اهمیت دستگاه ماینر چیست را به شما اعلام کنیم. اهمیت دستگاه ماینر در حل کردن دقیق و با سرعت بالای این محاسبات است.

دستگاه ماینر در ایران

دستگاه ماینر چیست تا این جای مقاله درک کرده که دستگاه ماینر چیست و دقیقاً چه کاربردی در فرآیند استخراج ارز دیجیتال دارد. در ادامه مقاله هم تشریح خواهیم کرد که این دستگاه توسط کمپانی ها و شرکت های بسیار مختلفی تولید شده و کاربران بر اساس نیاز و هزینه در نظر گرفته برای خرید این دستگاه می‌تواند سراغ برندهای مختلف بروند. اما برای اینکه نگرانی و دغدغه های کاربران ایرانی را در زمینه خرید و تهیه این دستگاه حل کرده باشیم، لازم است تا امکان خرید برندهای مختلف دستگاه ماینر را در ایران به شما عزیزان گوشزد نماییم.

 

در حال حاضر شرکت های زیادی اقدام به واردات قانونی و شرکتی دستگاه ماینر نموده و کاربران ایرانی امکان خرید و تهیه بهترین برندهای تولید کننده این دستگاه هستند. حتی در برخی از پلتفرم ها می توانید برای خرید دستگاه ماینر کار کرده و دست دوم نیز اقدام کنید که اصلا توصیه نمی‌کنیم. زیرا خرید دستگاه ماینر دست دوم ممکن است شما را وارد چالش های زیادی نماید. این دستگاه نیز در صورت مواجه شدن با ایراد دیگر کارایی اولیه را نداشته و از این رو بهتر است در صورت اقدام به سرمایه گذاری با این روش، سراغ دستگاه های نو و دارای گارانتی بروید.

مشخصات دستگاه ماینر چیست

دستگاه ماینر چیست برای اینکه بهترین شرایط را برای کسب و کار استخراج ارز دیجیتال خود ایجاد کنیم، یکی از مهمترین نکات خرید دستگاه ارز دیجیتال مناسب و ایده آل است. اگر در خرید این دستگاه درست عمل نکنید، شرایط برای شما پیچیده خواهد شد.

 

در درجه اول ممکن است با خرید یک دستگاه ضعیف عملاً موفق به استخراج ارز دیجیتال مورد نظر خود نشوید. از طرف دیگر خرید یک دستگاه گران قیمت برای استخراج یک ارز با سختی استخراج بسیار پایین می تواند هزینه بسیار زیادی روی دست شما باقی گذاشته و سود حاصل از این فرایند را برای شما کاهش دهد. از این رو لازم دانستم تا مشخصات اصلی مربوط به دستگاه ماینر را با شما در میان بگذاریم.

البته شایان ذکر است که مشخصات فنی هر کدام از مدل های دستگاه ماینر باید به صورت جداگانه بررسی شود. اما مهم ترین ویژگی های لازم برای بررسی یک دستگاه ماینر موارد زیر هستند.

 

قیمت دستگاه

دستگاه ماینر چگونه کار میکند

قیمت دستگاه ماینر چیست ؟ یکی از مشخصات و ویژگی های بسیار مهم دستگاه ماینر قیمت آن است. تعیین قیمت یک دستگاه ماینر بر اساس عوامل مختلفی صورت می پذیرد. اما جدایی از این عوامل، این قیمت یک نکته بسیار مهم برای خود کاربران است. فرض کنید شما به دنبال استخراج یک ارز دیجیتال با سختی استخراج بسیار پایین بوده و خیلی نیاز مبرم به خرید دستگاه ماینر با قدرت خیلی زیاد ندارید. در این مواقع ممکن است این سوال برای ذهن کاربر پیش بیاید که با توجه به امکان استخراج راحت‌تر و سریع‌تر آن رمز ارز با دستگاه های قوی‌تر، چرا نباید سراغ دستگاه های با قدرت بالا برویم؟

پاسخ این سوال دقیقاً به مسئله برآورد هزینه ها و درآمد ناشی از استخراج ارز دیجیتال بر می‌گردد. چنین ارزهای دیجیتالی که معمولاً سختی استخراج پایینی دارند، قیمت خیلی زیادی در بازار نداشته و خرید یک دستگاه ماینر با قیمت بالا ممکن است تا چندین ماه حتی امکان رسیدن به صفر به صفر میزان درآمد و هزینه نیز برای کاربر فراهم شود. از این رو قیمت دستگاه ماینر در واقع بایستی بر اساس نوع ارز‌ دیجیتال مورد نظر برای استخراج تعیین شده و در هنگام برآورد هزینه‌ ها و درآمدها باید این قیمت لحاظ شود.

قدرت هش ریت دستگاه ماینر

قدرت استخراج یا نرخ هش دستگاه ماینر چیست ؟ یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشخصات و ویژگی های مربوط به دستگاه ماینر قدرت هش یا همان قدرت استخراج آن است. در بحث قیمت دستگاه استخراج اشاره کرده‌ایم که این قیمت بر اساس ویژگی ها و مشخصات مربوط به دستگاه ماینر تعیین می شود. هر چقدر قدرت هش دستگاه ماینر بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. همچنین با افزایش قدرت هش دستگاه ماینر قدرت محاسباتی آن بالاتر رفته و در نتیجه ماینر می تواند با سرعت بسیار بالاتری برای استخراج ارز دیجیتال اقدام کند. مسلماً برای ارز دیجیتال هایی مانند بیت کوین که سختی استخراج بسیار بالایی دارند، نیاز است تا از دستگاه ماینری با نرخ هش بالاتر استفاده شود. خود

دستگاه ماینر چگونه کار میکند

نرخ هش دستگاه ماینر با واحدی به نام تراهش بر ثانیه اعلام می‌شود. به این معنا که این دستگاه می تواند با سرعت N تراهش بر ثانیه  محاسبات مربوط به استخراج ارز دیجیتال را انجام دهد.

دقت داشته باشید که با توجه به اینکه نرخ هش دستگاه ماینر تاثیر مستقیمی روی قیمت آن دارد، از این رو کاربران باید بر اساس ارز دیجیتالی که برای استخراج مد نظر دارند برای تعیین مشخصه دستگاه‌ ماینر خود اقدام کنند. در غیر این صورت باز هم ممکن است تراز درآمدها و هزینه‌ ها به هم خورده و از نظر سرمایه گذاری شرایط ایده‌آلی برای ماینر ایجاد نشود.

میزان مصرف برق دستگاه ماینر

یکی دیگر از مشخصات مهم که باید درباره آن نیز در هنگام انتخاب دستگاه ماینر دقت بالایی داشته باشید، میزان مصرف برق آن است. هر چقدر میزان مصرف برق یک دستگاه پایین‌تر باشد کیفیت آن بیشتر بوده و در نتیجه قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. از طرف دیگر بالا بودن میزان مصرف برق یک دستگاه باعث افزایش هزینه‌ های ماینر شده و می تواند روی میزان درآمدهای کاربر تاثیر مستقیم داشته باشد. دقت داشته باشید که برخلاف قیمت دستگاه، هزینه مربوط به برق مصرفی این دستگاه یک هزینه ثابت بوده و همیشه همراه با ماینر خواهد بود.

الگوریتم دستگاه ماینر

الگوریتم استخراج دستگاه ماینر چیست ؟ یکی دیگر از مشخصاتی که باید در زمان انتخاب یک دستگاه ماینر به آن دقت شود، الگوریتم استخراج است. فرایند استخراج هر ارز دیجیتال بر اساس پروتکل ها و الگوریتم های خاصی صورت می پذیرد. شبکه بلاک چین هر ارز دیجیتالی از الگوریتم خاصی برای استخراج رمز ارزها استفاده می نماید. همزمان دستگاه های ماینر نیز از الگوریتم های خاصی برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می نمایند.

دستگاه ماینر چگونه کار میکند

بند بالا به وضوح نشان می‌دهد که از هر دستگاه ماینری نمی توان برای استخراج هر ارز دیجیتالی استفاده کرد. الگوریتم پشتیبانی شده در دستگاه ماینر باید مطابق با الگوریتمی باشد که شبکه بلاک چین آن رمز ارز از آن پشتیبانی می نماید. پس باید این ویژگی را به صورت منحصر به فرد برای خرید دستگاه ماینر در نظر بگیرید. البته شایان ذکر است که برخی از دستگاه های ماینر از چندین الگوریتم پشتیبانی کرده و امکان استفاده از آنها برای استخراج چندین رمز ارز وجود دارد.

مهم ترین و اصلی ترین الگوریتم های موجود برای پردازش اطلاعات در انواع دستگاه ماینر به شرح زیر است:

 • SHA-256
 • Ethash
 • Scrypt
 • Equihash
 • Cryptonight
 • X11
 • Blake2B
 • Blake256R14
 • Lyra2Rev2
 • Tensority

در مقاله معرفی بهترین دستگاه استخراج ارز دیجیتال هر کدام از این الگوریتم ها را برای مدل های مختلف دستگاه استخراج بررسی نموده‌ایم.

انواع دستگاه ماینر چیست ؟

انواع دستگاه ماینر چیست ؟ دستگاه ماینر با توجه به نوع عملکردی که دارند،  به انواع مختلفی تقسیم می شود. البته منظور ما در این بخش از مقاله از انواع دستگاه ماینر انواع مدل ها و برند های آن نیست. در این بخش از مقاله سعی داریم تا انواع دستگاه ماینر را بر اساس شرایط کار و نحوه عملکرد برای شما بیان کنیم.

دستگاه ماینر چگونه کار میکند

همانطور که می‌دانید کاربران و ماینرها قبل از اینکه به دنبال انتخاب برند مورد نظر برای دستگاه ماینر باشند، ابتدا باید نوع دستگاه را از نظر عملکرد تعیین کنند. این موضوع می تواند اولین قدم برای انتخاب یک دستگاه مناسب باشد.

نکته جالب درباره انواع دستگاه ماینر این است که شما می توانید با انتخاب یک  نوع مناسب شرایط دستیابی به دستگاه ایده آل مورد نظر خود را بهینه‌تر کنید. در واقع نوع دستگاه مورد استفاده برای استخراج ارز دیجیتال آن هم روی قیمت، هم روی کیفیت، هم روی قدرت و هم روی نوع ارز دیجیتال قابل استخراج به وسیله آن تاثیر خواهد داشت.

در واقع شما بایستی بر اساس ارز دیجیتالی که قصد استخراج آن را دارید، برای انتخاب یکی از انواع دستگاه استخراج ارز دیجیتال اقدام کنید. مسلماً هر چقدر سختی استخراج یک رمز ارز بیشتر باشد، بایستی به دنبال انتخاب مدل های پیشرفته‌تر و به روز تر باشید. در ادامه انواع دستگاه ماینر را بر اساس قدرت محاسبات از کم به زیاد به شما معرفی می‌کنیم.

۱- دستگاه ماینر مبتنی بر CPU (Central Processing Unit)

منظور از دستگاه ماینر مبتنی بر سی پی یو همان کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها هستند که قدرت پردازش مشخصی داشته و شما می توانید از آنها برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنیم. به عنوان اولین ارز دیجیتال قابل استخراج در جهان ابتدا با استفاده از کامپیوترهای شخصی و به اصطلاح دستگاه ماینر مبتنی بر سی پی یو قابل استخراج بود. اما با اضافه شدن تعداد ماینرها و افزایش سختی استخراج بیت کوین، در حال حاضر چنین امکانی برای کاربران وجود نداشته و برای استخراج بیت کوین حتماً باید سراغ دستگاه‌ های قویتر و با قدرت محاسباتی بالاتر بروند.

انواع دستگاه ماینر

البته این موضوع به این معنا نیست که دیگر دستگاه ماینر مبتنی بر سی پی یو کارایی لازم را نداشته و نمی‌توان از آن استفاده کرد، بلکه ارزهای دیجیتال قابل استخراج که به تازگی وارد چرخه‌  بازار رمز ارزها می‌شوند را به راحتی می توان با این دستگاه استخراج کرد. در مقاله معرفی بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۴ به تشریح تمام رمز ارزهایی پرداختیم که امکان استخراج آنها با کامپیوترهای شخصی وجود دارد.

دقت داشته باشید که انتخاب رمز ارزهایی که امکان استخراج آنها با دستگاه ماینر مبتنی بر سی پی یو وجود داشته باشد، یک مزیت بسیار بزرگ برای کاربران به دنبال خواهد داشت و آن هم بهینه ‌سازی خرید دستگاه ماینر است.

۲- دستگاه ماینر مبتنی بر کارت گرافیک GPU (Graphics Processing Unit)

یکی دیگر از انواع دستگاه ماینر، دستگاه های استخراج  ارز دیجیتال مبتنی بر کارت گرافیک یا GPU است.  کارت گرافیک یکی دیگر از پردازنده های مرکزی است که در کامپیوترهای امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. این پردازنده ها نیز قدرت محاسباتی قابل توجهی داشته و امکان استفاده از آنها برای استخراج برخی از رمز ارزها وجود دارد.

انواع دستگاه ماینر

در نظر داشته باشید که قدرت محاسباتی و نرخ هش ریت دستگاه ماینر مبتنی بر کارت گرافیک نسبت به دستگاه‌های مبتنی بر سی پی یو بیشتر بوده و از این رو از این دسته از دستگاه‌ ها می‌توان برای استخراج رمز ارز های بیشتری استفاده کرد.

دوباره باید تاکید داشته باشیم که انتخاب رمز ارز مورد نظر اهمیت بسیار زیادی در انتخاب یکی از انواع دستگاه ماینر دارد. در تشریح بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج به معرفی آن دسته از رمز ارز هایی پرداختیم که امکان استخراج آنها با استفاده از کارت گرافیک نیز وجود دارد.

کارت گرافیک ها البته همگی شرایط مشابهی نسبت به یکدیگر نداشته و شما می توانید در بازار این پردازنده را با قدرت های مختلفی تهیه کنید. قدرت پردازنده کارت گرافیکی کامپیوتر شما نیز تاثیر بسیار زیادی در کیفیت استخراج ارز دیجیتال خواهد داشت. البته همچنان امکان استخراج رمز ارز هایی با میزان سختی استخراج بالا مانند بیت کوین و اتریوم را با استفاده از کارت گرافیک ها نخواهید داشت.

۳- دستگاه ماینر FPGA (Field Programmable Gate Array)

اگر تاریخچه توسعه دستگاه ماینر را بررسی کنیم، بعد از دستگاه های مبتنی بر سی پی یو و کارت گرافیک، نوبت به دستگاه‌ های FPGA رسید. FPGA ها از نظر قدرت محاسباتی و نرخ هش ریت  نسبت به دو مدل قبلی شرایط بهتری داشته و از آنها قدرتمند تر محسوب می شود.

انواع دستگاه ماینر

این نوع دستگاه ها که به مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر نیز معروف هستند، در واقع مدلی از دستگاه های ماینر می‌باشند که امکان شخصی سازی آنها وجود دارد. دقیقاً مانند لپ تاپ ها و کامپیوتر های شخصی که شما می توانید از کارت گرافیک و سی پی یو های مختلفی بر روی آنها استفاده کنید، یا حتی کارت حافظه آنها را تغییر دهید، دستگاه های FPGA  نیز این شرایط را داشتند تا کاربر بر اساس نیاز المآن‌های مختلف آن را تغییر دهد. این امر یک مزیت بسیار بزرگ با خود به همراه داشت و آن هم امکان بهینه سازی هزینه ها بر اساس شرایط استخراج مورد نظر است.

FPGA ها در واقع نسل سوم از دستگاه های ماینر می‌باشند که جایگزین دو دستگاه قبلی شده و قبل از این امکان استخراج رمز ارز هایی مانند بیت کوین و اتریوم نیز با آنها وجود داشت. اما در حال حاضر این امکان برای کاربران وجود نداشته و این دستگاه تنها برای استخراج رمز ارز های جدیدتر قابل استفاده خواهد بود.

۴- دستگاه ماینر اسیک ASIC (Application Specific Integrated Circuit)

انواع دستگاه ماینر دستگاه ماینر ASIC  در واقع نسل چهارم از دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال هستند که در سال های اخیر برای ماینینگ رمز ارز ها روی کار آمدند. بر خلاف دستگاه ‌هایی مانند سی پی یو و کارت گرافیک که کاربردهای بسیار متنوعی داشته و تنها یکی از کاربردهای آن‌ها استخراج ارز دیجیتال محسوب می شود، دستگاه ها ASIC  تنها و تنها برای استخراج رمز ارز ها توسعه پیدا کرده و برای همین کاربرد از آنها استفاده می شود.

 

این دسته از دستگاه ها قدرت محاسباتی بسیار بالاتری داشته و  همچنین میزان برق مصرفی کمتری نیز دارا هستند تا بهترین شرایط استخراج را برای کاربران فراهم سازند. البته بایستی متذکر شویم که این دسته از دستگاه‌های ماینر نیز در برند ها و مدل های مختلفی تولید و عرضه شده که قدرت محاسباتی و همچنین هش ریت  آنها با یکدیگر متفاوت است.

اگر به دنبال استخراج بیت کوین هستید، حتماً باید یکی از انواع دستگاه ماینینگ ASIC را انتخاب نمایید. زیرا سایر انواع دستگاه ماینر امکان استخراج ارز دیجیتال را برای شما فراهم نمی‌کنند. همچنین باید دقت داشته باشید که تمام مدل ها و برند های تولید کننده این دستگاه نیز شرایط ایده آل برای سفارش بیت کوین را نداشته و لازم است در هنگام انتخاب دست روی بهترین مدل ها و برند ها بگذارید.

بهترین برندهای تولید کننده دستگاه ماینر چیست

بهترین برندهای دستگاه ماینر چیست ؟ نوبت به معرفی برندهای مختلف دستگاه ماینر می رسد. دقیقاً مانند کیف پول سخت افزاری ارز دیجیتال که به صورت کامل و واضح به تشریح انواع مدل ها و برند های تولید کننده آن پرداختیم، دستگاه استخراج ارز دیجیتال نیز توسط برندهای بسیار زیادی در سرتاسر دنیا تولید می شود. مانند هر دستگاه سخت‌ افزاری دیگری این دستگاه‌ ها نیز هم کیفیت متفاوتی دارند و هم با قیمت ‌های مختلفی عرضه می‌شوند.

برای انتخاب یکی از بهترین ها حتماً نباید سراغ گرانترین دستگاه ارز دیجیتال بروید. انتخاب یکی از برندهای تولید کننده دستگاه استخراج رمز ارز بایستی بر اساس شرایط مورد نیاز برای استخراج تعیین شود. در نظر داشته باشید که این انتخاب تاثیر بسیار زیادی روی درآمد حاصل از شرایط کار کاربر خواهد داشت. از این رو توصیه می‌کنیم ابتدا تمام مشخصات و ویژگی های مربوط به مدل های این برند ها را بررسی کرده و سپس با توجه به ارز دیجیتالی که به دنبال استخراج آن هستید، یکی از این برند ها و مدل های آنها را  انتخاب کنید.

مشهور ترین و محبوب ترین برند های تولید کننده دستگاه ماینر به شرح زیر هستند:

 • برند BitMain به عنوان معروف ترین برند تولید کننده این دستگاه یک برند چینی است که مدل های مختلف دستگاه های تولید شده توسط آن با عنوان AntMiner در بازار شناخته می‌شوند. این شرکت از سال ۲۰۱۳ در حال تولید این دستگاه ها برای کاربران است.
 • برند MicroBT یکدیگر از شرکت های چینی تولید کننده این دستگاه ها است که از سال ۲۰۱۶ در این بازار فعالیت کرده و مدل های مختلف دستگاه ماینینگ خود را با عنوان WhatsMiner در بازار عرضه داشته است.
 • برند Canaan یکی دیگر از برندهای تولید کننده دستگاه ماینینگ در جهان است که مدل های مختلف آن را می توانید با عنوان Avalon در بازار پیدا کنید.
 • هم چنین برند Ebang نیز یکی دیگر از برندهای تولید کننده این دستگاه در جهان است که می توانید دستگاه های مربوط به این برند را با عنوان Ebit در بازار پیدا کنید.

انتخاب بهترین دستگاه ماینر

بهترین دستگاه ماینر

مراحل انتخاب بهترین دستگاه ماینر چیست ؟ لازم به یادآوری است که انتخاب یکی از انواع دستگاه ماینر بایستی که به شرایط خاص و مطابق با یک برنامه مشخص صورت پذیرد. اینکه شما دست روی  بهترین و گرانترین دستگاه استخراج ارز دیجیتال بگذارید، به این معنی نیست که انتخاب خوبی داشته‌اید. انتخاب این دستگاه باید طبق مراحل و شرایط خاصی صورت پذیرد که در ادامه به تشریح این مراحل برای شما می پردازیم.

 • در درجه اول و در اولین قدم برای انتخاب یکی از انواع دستگاه ماینر باید به ارز دیجیتال مورد نظر خود برای استخراج مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که رمز ارزها شرایط متفاوتی برای استخراج داشته و از این رو از دستگاه های متفاوتی نیز برای استخراج آنها استفاده می شود. شما باید از دستگاه استخراجی استفاده کنید که فرایند استخراج رمز ارز مورد نظر شما را ساده‌تر نماید. انتخاب دستگاه های قدرتمند تر برای ماینینگ یک رمز ارز به هیچ وجه انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود و ممکن است هزینه های شما را به شدت افزایش دهد.
 • نکته دوم برای انتخاب بهترین دستگاه ماینر دقت به مشخصات خود دستگاه است. در این مرحله شما بایستی مدل های مختلف دستگاه ماینر را از برندهای مختلف از نظر مشخصاتی که در این مقاله با هم مرور کردیم، مقایسه کنید. مسلماً دستگاهی می تواند بهترین شرایط  را داشته و بهترین انتخاب برای شما باشد که نزدیکترین این گزینه به شرایط استخراج شما را فراهم آورد. فاصله گرفتن از شرایط ایده‌آل استخراج یک رمز ارز برای انتخاب دستگاه ماینر در نهایت دو نتیجه بیشتر نخواهد داشت. یا شما مجبور به پرداخت هزینه های بسیار زیادی برای خرید این دستگاه خواهید شد که به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد و یا بایستی دست روی دستگاه‌هایی بگذارید که از نظر قدرت هش به هیچ وجه شرایط لازم برای استخراج رمز ارز مورد نظر شما را ندارد.

در نهایت توصیه می‌کنیم که برای انتخاب بهترین دستگاه ماینر سراغ برندهای مشهور و محبوب رفته و از میان برندهای گمنام و ناشناخته انتخاب نکنید. زیرا برندهای شناخته شده در کنار تمام مزیت های مربوط به سرعت و قدرت محاسباتی بالا، از نظر طول عمر و دوام نیز شرایط خوبی داشته و از این بابت می توانید روی آنها حساب کنید.

تجهیزات مورد نیاز همراه با دستگاه ماینر چیست

بهترین دستگاه ماینر

لازم به یادآوری است که برای استفاده از دستگاه ماینر نیاز به تجهیزات جانبی دیگری نیاز دارد که تهیه آنها را نیز باید در دستور کار خود قرار دهید. برای کاربرانی که به دنبال استفاده از روش استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش حرفه‌ای برای کسب درآمد هستند، دقت به این تجهیزات نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. زیر اولاً تهیه این تجهیزات می‌تواند در هزینه‌ های آنها تاثیر مستقیم داشته باشد، در ثانی تهیه تجهیزات در شرایط ایده‌آل امکان استخراج بهتر ارز دیجیتال را نیز برای آنها فراهم خواهد کرد.

 • ایجاد شرایط مناسب برای استفاده از انرژی برق

یکی از اولین تجهیزات جانبی مورد نیاز برای استخراج رمز ارز ها انرژی برق است. کاربران بایستی شرایط لازم برای استفاده از این انرژی را در زمان استخراج فراهم کرده و از قبل تمهیدات لازم را در نظر بگیرند.

 • کامپیوتر خانگی

همچنین برای اجرای نرم‌ افزارهای مورد استفاده در استخراج ارز دیجیتال نیاز به داشتن یک کامپیوتر خانگی نیز خواهید داشت که با ترکیب آن با دستگاه ماینر بتوانید فرایند استخراج را تکمیل کنید.

 • کیف پول امن ارز دیجیتال

برای ذخیره سازی رمز ارز های استخراج شده نیاز به در اختیار داشتن یک کیف پول امن خواهید داشت. البته کیف پول مورد نظر شما بایستی از شبکه بلاکچین ارز دیجیتال استخراج شده نیز پشتیبانی نماید. در حال حاضر برای این منظور می توانید از انواع کیف پول سخت افزاری و یا انواع کیف پول نرم‌ افزاری استفاده کنید. هر دو نوع این کیف پول ها شرایط لازم برای ذخیره سازی ایمن ارزهای دیجیتال را دارا هستند.

 • خط اینترنت

یکی دیگر از نیازمندی ‌های استخراج ارزهای دیجیتال داشتن یک خط اینترنت است. البته لازم به توضیح است که برای استخراج رمز ارز ها معمولاً نیازی به خط اینترنت با سرعت بسیار بالا نداشته و با یک اینترنت معمولی می توانید این فرایند را کامل کنید. اما نکته مهم برای انتخاب خط اینترنت استفاده از خدماتی است که هیچ‌گونه قطع و وصلی نداشته باشد.

قطع شدن اینترنت در نیمه راه استخراج باعث می شود تا کل فرایند ریست شده و استخراج ارز دیجیتال برای ماینر ها با چالش های زیادی همراه شود. از این رو توصیه می‌کنیم همزمان از دو یا چند خط اینترنت برای پیشبرد اهداف خود در استخراج رمز ارز ها استفاده کرده و همچنین از شرکت های معتبر و قوی اینترنت خود را تهیه کنید.

جرم دستگاه ماینر چیست

جرم دستگاه ماینر چیست و آیا داشتن این دستگاه در ایران با جریمه هایی همراه است یا خیر؟ در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستیم، به هر دلیلی که احتمالاً اصلی ترین دلیل این امر کسب سود خود دولت از بازار استخراج ارزهای دیجیتال است، استخراج رمز ارز ها در ایران قانونی بوده و سازمان‌های ذیربط دستورالعمل های مربوط به آن را نیز به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران اعلام کرده‌اند. البته ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور که در حال ویرایش این مقاله باشیم، دیگر خبری از این دستورالعمل ها و مجوزهای قانونی برای استخراج رمز ارز در ایران نباشد. اما با این حال در شرایط فعلی شهروندان ایرانی می توانند از این روش سرمایه گذاری در بازار رمز ارز ها استفاده کنند.

جرم دستگاه ماینر

اما کاربران علاقه‌مند بایستی مطابق با این دستورالعمل رفتار کرده و به صورت خودسرانه برای خرید و استفاده از دستگاه ماینر اقدام نکنند. طبق شرایط پیش بینی شده در این دستورالعمل، کاربران علاقمند بایستی از قبل مجوزهای لازم برای استفاده از این دستگاه را تهیه نمایند. جدایی از بحث هزینه ها و مالیات هایی که دولت از بابت صدور مجوز داشتن دستگاه ماینر صادر می کند، مواردی مانند استفاده از برق صنعتی و یا محاسبه نرخ برق مصرفی متناسب با قیمت برق صنعتی از جمله مواردی است که در این دستورالعمل به آن اشاره شده است.

هرچند اضافه شدن چنین دستورالعمل‌هایی و اخذ مالیات و هزینه های مختلف برای صدور مجوز استفاده از دستگاه ماینر می‌تواند تبدیل به مانعی بزرگ برای علاقمندان و کاربران این دستگاه ها باشد، اما با این حال با یک برنامه‌ریزی درست و البته انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای استخراج این امکان برای کاربران هنوز هم وجود دارد که سود خوبی از این عملیات کسب نمایند.

اما در صورتی که برای استفاده از دستگاه ماینر سراغ مجوزهای لازم نروید، ممکن است شرایط برای شما کاملاً پیچیده شود. در چنین مواقعی  ممکن است از سوی دولت علاوه بر اینکه دستگاه ماینر شما ضبط شده و دیگر امکان استفاده از آن را نداشته باشید، کاربران با جریمه های بسیار سنگینی نیز روبه‌رو خواهند شد. با توجه به این که چنین چالشی می تواند ریسک بسیار بزرگی برای سرمایه های کاربران باشد، توصیه می‌کنیم حتماً مطابق با دستورالعمل فرایند استخراج ارز دیجیتال رفتار کرده و سراغ استخراج غیرقانونی ارز دیجیتال نروید.

قیمت دستگاه ماینر چیست

یکی از چالش‌های اصلی و مهمی که ماینر ها برای آغاز فرآیند  استخراج ارز دیجیتال با آن روبرو هستند، قیمت دستگاه ماینر است. قیمت این دستگاه به عوامل و موارد بسیار مختلفی بستگی دارد که باید در زمان انتخاب دستگاه مورد نظر به آن دقت داشته باشید. دقت به این عوامل باعث می‌شود تا قیمت دستگاه ماینر بهینه‌تر شده و در نتیجه هزینه های شما برای شروع فرآیند استخراج کمتر شود. در صورتی که به دنبال حل چالش قیمت دستگاه ماینر هستید، دقت به نکات زیر برای شما الزامی خواهد بود:

 • به عنوان نکته اول باید اشاره کنیم که خرید دستگاه ماینر دست دوم و کار کرده ریسک بسیار بزرگی خواهد بود. هرچند در نگاه اول ممکن است این دستگاه ها از نظر قیمتی نسبت به دستگاه های نو و تازه بهینه‌تر باشند، اما با بروز اولین خرابی در آن‌ها هزینه ها مانند آوار بر سر شما خراب خواهند شد. توصیه ما این است که این ریسک را به سرمایه های خود وارد نکرده و حتماً به دنبال خرید دستگاه های نو و همراه با گارانتی های لازم باشید.
 • انتخاب نوع دستگاه ماینر بر اساس ارز دیجیتالی که قرار است آن را استخراج کنید یکی دیگر از نکاتی است که می توانید با استفاده از آن به دنبال بهینه کردن قیمت این دستگاه باشید.
 • خرید از فروشگاه های معتبر و شناخته شده نیز یکی دیگر از نکات لازم برای تهیه هر چه بهتر دستگاه ماینر است.
 • در صورتی که هزینه خرید دستگاه ماینر برای شما بسیار بالا است، توصیه می‌کنیم به دنبال استخراج رمز ارز هایی باشید که امکان استخراج آنها با دستگاه های ساده تر مبتنی بر سی پی یو و یا کارت گرافیک وجود داشته باشد.

آیا در حال حاضر ماینینگ ارز دیجیتال سود آور است؟

اکنون به خوبی می دانید که دستگاه ماینر چیست و چگونه می توان از آن برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کرد. اما سوال اینجاست که آیا در حال حاضر ماینینگ ارز دیجیتال می تواند سودآور باشد یا اینکه دنبال چنین روش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال نرویم؟ صحبت درباره ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال همیشه همراه با معرفی روش های سرمایه گذاری در این بازار بوده و در حال حاضر نیز استقبال خاصی از آن در میان کاربران جهانی انجام می پذیرد. واقعیت این است که فرایند ماینینگ و یا استخراج ارز دیجیتال در حال حاضر نیز می تواند سودآور باشد اما همه این شرایط به نحوه عملکرد خودمان بستگی خواهد داشت.

اگر شما از دستگاه های ماینر مناسب استفاده نکرده و یا به دنبال استفاده از خدمات استخرهای پر بازده در استخراج ارز دیجیتال نباشید، همان درآمد شما چندان قابل توجه نخواهد بود و حتی افزایش قیمت رمز ارز استخراج شده نیز نمی‌تواند چندان سود قابل توجهی برای شما به دنبال داشته باشد. چالش و موضوع بسیار مهم در این باره رقابت بسیار شدیدی است که در بازار در میان کاربران برای استخراج ارز دیجیتال شکل گرفته است.

در حال حاضر استخراج کننده ها از دستگاه های فوق العاده پیچیده و حرفه ای برای استخراج رمز ارز ها استفاده می نمایند و همین هم باعث شده تا عملاً کاربرانی که به این دستگاهها دسترسی ندارند به سود چندان مناسبی نرسند. با توجه به این موضوع اگر شما در صدد انتخاب میان انواع روش های سرمایه گذاری در ارز دیجیتال هستید و استخراج ارز دیجیتال نیز یکی از گزینه های پیش روی شما است، تنها زمانی می توانید بر روی سودآور بودن روش سرمایه گذاری خود مطمئن باشید که از دستگاه های مدرن و به روز برای آن استفاده کرده و به نوعی خود را به استخر های استخراج پرسود نیز متصل کنید. در غیر اینصورت بهتر است سراغ سایر روش های سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال بروید.

اخبار مربوط به افزایش استخراج بیت کوین با کاهش قیمت آن

در حال حاضر که در حال نگارش این مقاله هستیم قیمت بیت کوین با افت قابل توجهی روبرو شده و نسبت به سقف قیمتی خود فاصله بسیار زیاد گرفته است. با وجود این امر در حال حاضر اخبار بسیار زیادی در بازار مبنی بر افزایش رقابت برای استخراج بیت کوین به گوش می رسد و تعداد کاربرانی که هر لحظه برای استخراج رمز ارز وارد می شوند نیز رو به افزایش است.

در واقع کاربران و استخراج کننده ها به نوعی می‌دانند که دوباره قرار است قیمت بیت کوین با رشد قابل توجه روبرو شده و حداقل به سقف قیمتی خود برسد. در صورت بروز چنین فرآیندی تمام دارایی های کاربران در شبکه بیت کوین به راحتی سه برابر خواهد شد و حتی با رشد بیشتر قیمت بیت کوین ممکن است این افزایش بازهم بیشتر شود.

در این بین ماینر ها با در نظر گرفتن این موضوع به این نتیجه رسیده‌اند که حتی اگر در شرایط فعلی هزینه ها و درآمدهای آن ها در استخراج بیت کوین با هم برابر شود و به درآمد قابل توجهی نرسند بازهم با افزایش قیمت بیت کوین شرایط فوق‌العاده ایده آلی را برای سرمایه‌گذاری خود رقم خواهند زد.

ماینر ها به خوبی می دانند که منبع درآمد آنها هم استخراج رمز ارزها و هم افزایش قیمت آنها است. در این بین وقتی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین با افت قابل توجهی روبرو می‌شود این مزیت برای ماینر ها به وجود می آید که در کنار سود حاصل از استخراج به فکر افزایش قیمت قابل توجه دوباره بیت کوین نیز باشند. البته این اتفاق برای سایر رمز ارزهای قابل استخراج نیز قابل تصور است اما با این وجود بیت کوین شرایط کاملاً متفاوت تری نسبت به آنها دارد.

آیا می توانیم روی درآمد حاصل از استخراج بیت کوین حساب کنیم؟

نکته مهم بعدی که درباره دستگاه ماینر باید به بررسی آن بپردازیم این است که آیا میتوان روی درآمد حاصل از استخراج بیت کوین حساب کرد یا خیر؟ برای بررسی شرایط حاصل از استخراج ارز دیجیتال بیت کوین لازم است تا دو موضوع مهم را به صورت مجزا با هم مورد بررسی قرار دهیم. اولین موضوع سود حاصل از افزایش قیمت بیت کوین است که در بند قبلی به صورت کامل آن را تشریح کردیم و در صورتی که چنین شرایطی برای ارز دیجیتال بیت کوین رخ دهد عملاً استخراج کننده ها می توانند به درآمدهای فوق‌العاده زیادی برسند. در واقع در این وضعیت اگر شما موفق به مساوی کردن میزان هزینه‌ها و درآمدهای فعلی خود در استخراج بیت کوین باشید درنهایت با افزایش قیمت می توانید رشد های انفجاری را در سرمایه خود مشاهده کنید.

اما اگر بخواهیم فرایند استخراج ارز دیجیتال بیت کوین را جدا از بحث افزایش قیمت این رمز ارز مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که درآمد حاصل از استخراج مخصوصاً برای کاربران ایرانی چندان قابل توجه نخواهد بود. با تمام چالش های بسیار زیادی که این فرایند ممکن است برای هر کس به دنبال داشته باشد در حال حاضر ماینر های ایرانی در اکثر مواقع به سود های بسیار کم ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلاری می رسند. البته ماینرهایی هم هستند که با دسترسی به دستگاه های مدرن و پیشرفته ماینینگ و همچنین اتصال به استخر های استخراج قوی شرایط خوبی را برای خود فراهم آوردند اما تعداد این افراد خیلی زیاد نیست.

دستگاه ماینر در ایران

نکته مهم دیگری که درباره دستگاه ماینر باید به آن اشاره کنیم این است که در حال حاضر امکان خرید و تهیه اکثر دستگاه های ماینر تولید شده در جهان در بازار ایران نیز برای کاربران وجود دارد. شما هم می توانید از شرکت های وارد کننده به صورت مستقیم دستگاه ماینر استفاده نشده را تهیه کنید. در این فرآیند می توانید این دستگاه را همراه با گارانتی های لازم تهیه نموده و از این گذشته نگرانی از بابت خراب شدن سریع آنها نیز نخواهید داشت. اما در این روش نیاز به پرداخت هزینه های قابل توجه خواهید داشت.

همچنین امکان خرید دستگاه ماینر به صورت دست دوم و استفاده شده نیز برای کاربران ایرانی وجود دارد و شما به راحتی می توانید با کمی جستجو دستگاه های ماینر پیشرفته دست دوم را نیز در بازار با قیمت های مقرون به صرفه تر و پایین تر تهیه کنید. البته این روش تهیه دستگاه ماینر با چالش‌های بسیار زیادی روبرو است ممکن است دستگاه مورد نظر بعد از مدت کوتاهی با خرابی های متعددی روبرو گردد. از این رو توصیه می کنیم که تا حد امکان از خرید دستگاه ماینر دست دوم خودداری نموده و به دنبال تهیه نمونه های دست نخورده باشید.

دستگاه ماینر برای توکن های مختلف

همانطور که متوجه شدید دستگاه‌های ماینر انواع مختلفی دارد و شما برای هر ارز دیجیتال باید دستگاه ماینر متفاوتی را خریداری نمایید. شما نمی‌توانید برای تمام توکن‌ های تعریف شده که قابلیت استخراج دارند یک دستگاه ماینر مشخص بخرید و از همین دستگاه برای استخراج رمز ارزهای مختلف استفاده نمایید. البته این نکته هم باید در نظر شما قرار بگیرد که برخی از دستگاه‌های ماینر ممکن است برای استخراج توکن‌ های مختلفی کاربرد داشته باشند اما شما وقتی به دنبال استخراج یک ارز دیجیتال هستید حتماً باید دستگاه ماینر متناسب با همان رمز ارز را خریداری کنید.

دستگاه‌های ماینر موجود در بازار با نرخ هش های مختلفی توسعه پیدا می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود تا شرایط سختی استخراج برای استفاده از آنها متفاوت باشد. مسلماً برای استخراج بیت کوین شما باید به دنبال دستگاه ماینری باشید که قدرت بسیار زیادی داشته باشد و برای استخراج رمز ارزهای ضعیف‌تر شما می‌توانید از دستگاه ماینر ضعیف‌تر نیز استفاده کنید. البته منظور ما از ضعیف‌تر بودن یک ارز دیجیتال در فرایند استخراج به معنی سختی استخراج کمتر آن است. با این حساب رتبه‌بندی رمز ارزها بر اساس ارزش بازار آنها نمی‌تواند معیاری برای این تصمیم گیری باشد و شما حتماً باید به شبکه بلاکچین رمز ارز مورد نظر مراجعه کرده و سختی استخراج آن را پیدا کنید.

جرم دستگاه ماینر

کلام آخر

در این مقاله از سری مقالات آموزش استخراج ارز دیجیتال سعی کردیم تا شما را به صورت کاملاً حرفه‌ای با انواع دستگاه ماینر آشنا کنیم و مشخصات و ویژگی های این دستگاه ها را نیز با شما در میان بگذاریم. اگر هنوز چالش‌های مربوط به انتخاب دستگاه استخراج ارز دیجیتال برای شما به پایان نرسیده است، می‌توانید مقالات بعدی ما را در این سری از مقالات آموزش رایگان دنبال کنید. همچنین در انتهای مقاله و در بخش دیدگاه‌ها می توانید نظرات و سوالات خود را با متخصصین ما در کانون بورس در میان بگذارید.

در انتها دوباره باید متذکر شویم که انتخاب یک دستگاه ماینر برای ورود به عرصه استخراج ارزهای دیجیتال بایستی در یک برنامه‌ریزی دقیق و متناسب با شرایط مورد نظر صورت پذیرد. برای به هدف نشستن برنامه‌ها در فرایند استخراج ارز دیجیتال، بهینه سازی هزینه ها اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر موفق به بهینه سازی مناسب هزینه های خود نشوید، این کسب و کار برای شما سودآور نخواهد.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکات برای بهینه سازی هزینه استخراج رمز ارزها دقت در هنگام انتخاب و خرید دستگاه ماینر است. با استفاده از نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم شما می توانید در این باره شرایط بهتری برای خود ایجاد کنید. برای به دست آوردن بهترین‌ها در بازار ارز های دیجیتال همراه شما هستیم.

کاربراان علاقمند به کسب آموزش های بیشتر در این باره می توانند با شرکت در دوره ارز دیجیتال و یا خرید پکیج ارز دیجیتال تمام اطلاعات لازم برای این روش سرمایه گذاری را به دست آورده و برای سرمایه گذاری حرفه ای از آن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: