لوگو کانون بورس

آموزش استخراج بیت کوین | بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین

آموزش استخراج بیت کوین
شما در حال مطالعه مقاله ۱ از ۲ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

مقاله آموزش استخراج بیت کوین یکی از اصلی ترین سرفصل های دوره ارز دیجیتال است. شناخت ترفندها و روش های کاربردی برای استخراج بیت کوین می تواند یک روش درآمدزای عالی را به شما معرفی کند. استخراج بیت کوین, عبارتی که این روزها در کشور ما از هر گوشه‌ای به گوش می‌رسد. اتفاقات مختلفی نیز به این فرایند الکترونیکی نسبت داده می‌شود. از قطعی سراسری برق در تابستان ۱۴۰۰ تا چالش‌هایی که برای استخراج این رمز ارز وجود دارد، همگی شبیه به یک سؤال بزرگ در ذهن کاربران شده است.

 • آیا استخراج بیت کوین کار ساده‌ای است؟
 • چه ابزار و تجهیزاتی برای این کار لازم است؟
 • چه مجوزهایی برای این امر لازم داریم؟
 • چقدر باید در ابتدای کار هزینه بپردازیم؟
 • اصلاً این استخراج منطقی و معقول است؟
 • گام به گام مراحل استخراج بیت کوین چیست؟
 • آیا هزینه برق زیادی باید بپردازیم؟

این سؤالات و ده‌ها سؤال دیگر همگی چالش‌های ذهنی هستند که کاربران ایرانی در ماه‌های گذشته حتی بیشتر از قبل با آنها روبرو بوده‌اند. نگاه به ارزهای دیجیتال در ایران نسبت به دو سه سال قبل عوض شده و در حال حاضر ایرانی‌های زیادی در حال سودآوری در این رمز ارزها می‌باشند. در این بین برخی هم به جای معاملات بیت کوین ترجیح می‌دهند تا مسیر استخراج آن را بپیمایند. پس اگر حتی گوشه‌ای از ذهن خود به استخراج این رمز ارز فکر کرده و یا در حال جمع کردن بیل و کلنگ برای این استخراج هستید، با ما همراه بمانید. زیرا قرار است سیر تا پیاز این استخراج را با شما مرور کرده و ریزترین و جزئی‌ترین نکات لازم را بررسی کنیم.

در انتها، جدای از اینکه شما تمام جزئیات لازم برای این استخراج را در اختیار خواهید داشت، حتی می‌توانید نسبت به به‌صرفه بودن آن نیز تصمیم بگیرید. قبل از اینکه قیمت بیت کوین در بازار به یک میلیون دلار برسد، لازم است تا شروع کنید.

راهنمای مطالعه نمایش

مفاهیم اولیه آموزش استخراج بیت کوین

به کار بردن کلمه استخراج برای ارزهای دیجیتال کمی شبه برانگیز شده است. کسانی که هنوز هیچ اطلاعاتی در این باره ندارند، تصور می‌کنند که قرار است با بیل و کلنگ به جان کوه و کمر افتاده و از دل کوه بیت کوین استخراج نمایند. البته اگر چنین بود، قطعاً روند ساده‌تری برای استخراج این رمز ارز گرانبها باید طی می‌شد. منظور از استخراج بیت کوین در واقع استخراج آن از یک سری داده‌های کامپیوتری است که ابزارهای خاص خود را دارد. در این فرایند شما بیشتر از ابزار نیاز به اطلاعات دارید. برای شروع تصمیم گرفتیم مفاهیم اولیه مربوط به این فرایند چالش برانگیز را با شما در میان بگذاریم.

در این بخش از مقاله مفاهیم و عناوین زیر را با هم مرور خواهیم نمود:

 • استخراج بیت کوین چیست؟
 • ماینینگ چیست؟
 • اهمیت ماینینگ چیست؟
 • آیا وجود استخراج کننده‌ها برای شبکه بیت کوین الزامی است؟
 • اگر هیچ کسی بیت کوین استخراج نکند چه می‌شود؟
 • اهمیت استخراج بیت کوین برای امنیت شبکه آن
 • تأثیر استخراج بیت کوین بر محیط زیست
 • درآمد استخراج بیت کوین چقدر است؟
 • هاوینگ چیست و چرا درآمد بیت کوین نصف می‌شود؟
 • بعد از اتمام تمام بیت کوین ها استخراج کننده‌های بیت کوین چگونه درآمد کسب می‌کنند؟
 • استخر استخراج چیست؟
 • پاداش استخراج بیت کوین چقدر است؟

آموزش استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین چیست؟

تعریف استخراج بیت کوین در چند خط و یک بند ممکن است روند آن را کمی پیچیده نماید. زیرا می‌بایست در چنین بندی ده‌ها کلمه و عبارت نامأنوس را با شما در میان بگذاریم که اگر معنی و مفهوم آنها را ندانید، عملاً چیزی از این تعریف متوجه نخواهید شد. از این رو تصمیم گرفتیم تا در ابتدای متن یک تعریف به زبان ساده از استخراج بیت کوین برای شما عنوان کنیم و در انتها با بررسی همه فاکتورها و معرفی همه اصطلاحات ماینینگ یک تعریف کامل و علمی از این متد ارائه نماییم.

 استخراج بیت کوین در واقع یکی از چند ده روش درآمدزایی از شبکه این ارز دیجیتال است. در این روش کاربر با اتصال به شبکه اصلی بلاک چین بیت کوین که برای هر کسی امکان پذیرد است، اقدام به حل برخی معادلات ریاضی برای شبکه کرده و بلاک چین بیت کوین نیز به عنوان دستمزد مقداری بیت کوین به وی اعطا می‌نماید.

دریافت پاداش در ازای یک فرایند الکترونیکی

در واقع منظور از استخراج بیت کوین، دریافت پاداش برای انجام کاری الکترونیکی در شبکه بلاک چین این رمز ارز است. اتفاقی که مشابه آن را در سایر کسب و کارهای اینترنتی نیز تا حدید دیده‌اید. در این فرایند شما باید خدماتی را به سایر اعضا و فعالان شبکه بیت کوین ارائه دهید. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، شرایط بلاک چین را از دید کاربران معامله‌گر و تریدرها نگاه می‌کنیم.

واریز و برداشت از حساب بانکی

یک تریدر و معامله‌گر برای معامله بیت کوین نیاز به یک فرایند مشخص دارد. ارسال و دریافت کلیدهای خصوص و عمومی و اتصال به شبکه بلاک چین بیت کوین در نهایت عملیات نقل و انتقال این رمز ارز را نهایی می‌کند. دقت کنید که مانند حساب بانکی ارسال درخواست واریز یا برداشت به شبکه بیت کوین به معنی انجام آن نیست. در حساب‌های بانکی، حتماً باید بانک مورد نظر نیز پاسخگو بوده و بعد از تائید بانک است که انتقال پول انجام می‌پذیرد. به این معنی که بعد از ثبت درخواست فرد واریز کننده، بعد از تائید بانک که البته در کمتر از چند ثانیه انجام می‌شود، عملیات نهایی خواهد شد.

واریز و برداشت از بیت کوین

دقیقاً مانند فرایند یک حساب بانکی، واریز و برداشت بیت کوین نیز زمانی نهایی می‌شود که عملیات روی شبکه نقش ببندد. در این شبکه دیگر خبری از بانک و شرکت و سازمان دیگری نیست و همه چیز در اختیار کاربران است. پس وقتی شما به عنوان یک تریدر اقدام به انتقال مقداری بیت کوین در کیف پول ارز دیجیتال خود به کیف فرد دیگری می‌نمایید، باید منتظر باشید تا درخواست شما در شبکه بلاک چین تائید شود. وقتی سابقه تراکنش شما وارد یکی از بلاک‌های بلاک چین بیت کوین شده و در آن به ثبت رسید، انتقال صورت خواهد پذیرفت. حال سؤال اینجاست که چگونه تراکنش شما در شبکه بلاک چین به ثبت می‌رسد؟

ماینر یا استخراج کننده بیت کوین وارد می‌شو

دقیقاً در همین جا است که ماینر یا استخراج کننده بیت کوین وارد ماجرا می‌شود. وظیفه اصلی ماینر در این جا ارتباط دادن درخواست نقل و انتقال شما با شبکه بلاک چین است. این ارتباط با برخی داده‌های ریاضی و انطباق کدهایی که در بیت کوین ها شما و بلاک چین قرار دارد، برقرار می‌شود. اما این انطباق در شبکه بلاک چین به صورت اتوماتیک و خودکار صورت نمی‌پذیرد و لازم است تا کاربران و استخراج کننده‌ها در این اگر به شبکه یاری برسانند. در غیر این صورت شبکه از این انطباق و نقل و انتقال عاجز خواهد بود.

استخراج بیت کوین تکمیل می‌شود

با پایان این عملیات و وارد شدن تراکنش انجام شده در شبکه بلاک چین، دیگر تریدر به کار خود پایان داده و کاری به شبکه ندارد. حال نوبت به شبکه است که دستمزد استخراج کننده را بپردازد. شبکه و سیستم بیت کوین به گونه‌ای بنا شده که در ازای انجام عملیات بالا جایزه، پاداش، دستمزد و یا هر اصطلاح دیگری را به عنوان دستمزد به استخراج کننده پرداخت می‌کند. این پاداش برای هر تراکنش و هر بلاک مقدار مشخصی است که از قبلاً توسط شبکه تعیین شده است و هر چند سال نیز دوباره این مقدار تعیین می‌شود.

بنابراین:

استخراج بیت کوین در واقع پاداشی است که شبکه بلاک چین این ارز دیجیتال به ازای انجام انطباق میان کدهای ریاضی به استخراج کننده و ماینر اعطا می‌نماید.

استخراج بیت کوین چیست

هر چند این تعریف و داستان استخراج بیت کوین خیلی ساده بیان شد، اما چالش‌هایی هم در این بین وجود دارد. برای مثال چرا بیت کوین باید عملیات استخراج را به دست کاربران عادی بسپارد و چرا برای استخراج به کاربران پاداش می‌دهد؟ آیا عملیات ثبت تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین ساده است؟ پاسخ این سؤالات و همچنین بررسی تخصصی گام به گام استخراج بیت کوین را در ادامه مهمان ما در کانون بورس باشید.

ماینینگ چیست؟

ماینینگ کارشناسی ارشد استخراج بیت کوین است! فرایند استخراج بیت کوین در یک کلمه با اصطلاح ماینینگ شناخته می‌شود. ماینینگ یک کلمه انگلیسی است که معنی تحت الفظی آن استخراج است. هر چند از این کلمه تنها برای استخراج بیت کوین استفاده نشده و حتی برای استخراج فیزیکی نیز می‌توان آن را به کار برد، اما مقاربت معنایی عالی آن با شرایط به دست آوردن بیت کوین باعث شده تا از این واژه استفاده شود. دقت کنید که استخراج جدای از اینکه موضوع کلی شرایط به دست آوردن بیت کوین را نشان می‌دهد، اشاره به سختی این کار نیز دارد. مسلماً استخراج هر چیزی می‌تواند با سختی‌ها و چالش‌های زیادی همراه باشد. از این رو استفاده از عبارت ماینینگ بیت کوین می‌تواند به خوبی شرایط این پروسه را برای کاربران تشریح نماید.

همچنین:

استخراج کلمه‌ای است که علاوه بر نشان دادن سخت بودن به دست آوردن یک چیز، نشان از با ارزش بودن آن نیز دارد. از این جهت ماینینگ بیت کوین می‌تواند نشان از این دارد که این ارز دیجیتال چقدر ارزشمند بوده و می‌توان آن را با کالاهای فیزیکی قابل استخراج مانند طلا و سایر فلزات گرانبها مقایسه نمود.

جالب است بدانید که در کار معدن و استخراج فلزات گرانبها از دل زمین نیز شرایط متفاوتی حاکم است. برای مثال شرایط حفر معدن و استخراج طلا با شرایط لازم برای استخراج مس و سایر فلزات از یکدیگر متفاوت است و حتی دستگاه های مورد استفاده توسط معدنچیان نیز در رشته‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. از این رو ماینینگ بیت کوین را نیز می‌توان از این نظر یک نوع استخراج یک شی گرانبها در نظر گرفت که در آن از تجهیزات مدرن‌تر و پیشرفته‌تر الکترونیکی استفاده می‌شود.

ماینینگ در علم اقتصاد نیاز به بررسی پارامترهای زیادی دارد. کارشناسان و افراد با تجربه قبل از شروع هر عملیاتی باید به بررسی دارایی‌های یک معدن پرداخته، شرایط استخراج را بررسی و ارزیابی نموده و همچنین سختی کار و دستگاه های مورد نیاز را نیز در صورت نیاز تأمین نمایند. حتی لازم است تا یک بررسی اقتصادی از دارایی‌های موجود نیز به عمل آید. برای مثال اگر قرار است برای استخراج یک کیلو طلا میلیون‌ها دلار سرمایه گذاری گردد، از نظر اقتصادی اصلاً به صرفه نخواهد بود.

همین موضوع برای ماینینگ بیت کوین نیز به همین ترتیب صادق است. ماینر باید قبل از هر اقدامی تمام شرایط را بررسی، امکان تهیه دستگاه های مورد نیز را ارزیابی نموده و در نهایت ارزیابی مالی پروژه را نیز داشته باشد. تنها در این شرایط است که می‌توان امید به به ثمر رسیدن پروژه داشت.

اهمیت ماینینگ چیست؟

اهمیت ماینینگ و استخراج بیت کوین از چندین جنبه قابل بررسی است. جالب است که این استخراج هم برای ماینرها و هم برای شبکه بیت کوین به صورت همزمان اهمیت داشته و هر دو برای ارتقاء به یکدیگر نیاز دارند. این موضوع می‌تواند یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های شبکه بیت کوین با حساب‌های بانکی باشد. در ادامه با بررسی اهمیت ماینینگ از جنبه‌های مختلف، می‌توانید دلیل همه گیر شدن استخراج بیت کوین را بهتر درک کنید.

اهمیت ماینینگ

اهمیت ماینینگ برای ماینرها:

در درجه اول لازم است تا اهمیت استخراج بیت کوین را برای ماینرها مورد برسی قرار دهیم. استخراج بیت کوین از دو جهت برای ماینرها درآمد‌زا است. در درجه اول این افراد می‌توانند کمیسیون ناشی از انتقال بیت کوین بین افراد مختلف را دریافت نمایند و در درجه دوم با این استخراج صاحب مقداری بیت کوین خواهند شد که می‌توانند از آن نیز به عنوان یک دارایی بزرگ یاد کرد.

از این رو اهمیت ماینینگ برای ماینرها در بالا بردن دارایی‌ها و ثروت آنها است. این روش درآمدزایی مطمئن و ایده آل از شبکه بیت کوین می‌تواند هر کسی را به ثروت‌های هنگفت برساند. البته لازم است تا برای این منظور طبق اصول و شرایط حرفه‌ای پیش رفته و اسیر هیجانات نیز نشوید. شما می‌توانید با این روش به درآمدهایی برسید که حتی دیگر نیازی به خود دستگاه ماینر هم نداشته باشید و یا در نهایت برای برگرداند دارایی‌های خود مجبور به فروش دستگاه ماینر خود شوید. انتخاب با شما خواهد بود.

اهمیت ماینینگ برای امنیت شبکه بلاک چین بیت کوین:

در درجه دوم لازم است تا اهمیت ماینینگ و استخراج بیت کوین را برای امنیت شبکه این ارز دیجیتال مورد بررسی قرار دهیم. فعالیت نودها و افراد استخراج کننده در شبکه بیت کوین باعث بالاتر رفتن امنیت شبکه می‌شود. دقت کنید که متروکه شدن شبکه ارز دیجیتالی مانند بیت کوین می‌تواند خطر بسیار بزرگی برای آن باشد. با وجود ماینرها این شبکه تحت تأثیر افراد حاضر در شبکه اداره شده و این افراد دائماً در حال بررسی تراکنش‌های بلاک چین بیت کوین می‌باشند. همین امر باعث می‌شود تا همه چیز سر جای خودش باشد. در حالی که عدم حضور این افراد می‌توانست شرایط را برای افراد غیرمجاز فراهم آورد تا به دنبال سوءاستفاده از تراکنش‌های صورت گرفته باشند.

اهمیت ماینینگ برای ادامه کار بیت کوین:

اگر ماینینگ و استخراج بیت کوین صورت نگیرد، دیگر بیت کوین جدیدی تولید نمی‌شود و نقل و انتقال بیت کوین ها نیز ادامه نخواهد یافت. از این رو ماینینگ برای بقای شبکه بیت کوین نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. ماینرها در واقع به نوعی گردانندگان شبکه بلاک چین بیت کوین هستند و نبود این افراد باعث می‌شود تا شبکه کارکرد خود را از دست بدهد. حتی بعد از اتمام تمام بیت کوین ها و استخراج هر ۲۱ میلیون واحد بیت کوین موجود نیز ادامه کار شبکه این ارز دیجیتال منوط به فعالیت ماینرها خواهد بود. در غیر این صورت عملاً هیچ تراکنشی در داخل شبکه قابل انجام نخواهد بود.

اهمیت استخراج بیت کوین

اهمیت ماینینگ برای ارتقاء کیفیت شبکه بیت کوین:

هم‌چنین فعالیت ماینرها باعث ارتقاء شبکه بیت کوین نیز می‌شود. هر چقدر کاربران یک شبکه بیشتر باشند، شاهد بالا رفتن کیفیت آن در جهات مختلف خواهیم بود. اتفاقی که برای بسیاری از ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر رخ داده و شاهد تغییراتی در کیفیت آنها بوده‌ایم. برای مثال افزایش تعداد ماینرها باعث می‌شود تا سرعت شبکه بیت کوین و نقل و انتقال‌ها و تراکنش‌ها در آن افزایش یابد. همین امر میزان رضایت بیشتری را در میان کاربران بلاک چین بیت کوین به دنبال خواهد داشت و می‌تواند حس اعتمادپذیری بیشتری را نیز نسبت به آن ایجاد کند.

اهمیت ماینینگ در قیمت گذاری و افزایش قیمت بیت کوین:

یکی دیگر از تأثیرات ماینینگ و استخراج بیت کوین در امر قیمت گذاری این ارز دیجیتال است. افزایش تعداد استخراج کننده‌ها باعث می‌شود تا شبکه رونق بیشتری داشته باشد. همین رونق گرفتن شبکه عاملی است که افراد را به سمت حضور در آن ترغیب می‌نماید. از این رو ماینینگ را می‌توان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در این شبکه قلمداد کرد.

این اطلاعات نشان می‌دهند که وجود ماینرها و عملیات استخراج بیت کوین هم برای خود شبکه مهم است و هم خود ماینرها از این امر سود می‌برند. در واقع بقای بیت کوین به کاربران آن بستگی دارد و اگر روزی همه افراد تصمیم به خروج از بیت کوین بگیرند، عملاً دیگر چیزی از این شبکه باقی نخواهد ماند. برخلاف مؤسسات و بانک‌ها که حتی بدون کاربران نیز می‌توانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

آیا وجود استخراج کننده‌ها برای شبکه بیت کوین الزامی است؟

در بند قبلی به صورت جسته و گریخته به این پرسش پاسخ دادیم. شبکه بیت کوین به نوعی طراحی شده است که تمام کیفیت آن به نوعی وابسته به کاربران است. برخلاف ارزهای دیجیتالی که نیاز به عملیات استخراج ندارند، بیت کوین به صورت کامل به این عملیات وابسته بوده و عدم حضور استخراج کننده‌ها می‌تواند این شبکه را به مرز نابودی بکشاند.

اما چرا وجود استخراج کننده‌ها برای شبکه بیت کوین الزامی است؟

 • استخراج بیت کوین تنها راه‌حل شبکه آن برای نقل و انتقال این ارز دیجیتال است. پس بدون استخراج عملاً هیچ بیت کوینی را نمی‌توان به فرد دیگری فروخت و یا از کسی خرید.
 • استخراج بیت کوین تنها راه‌حلی است که با آن می‌توان بقیه بیت کوین ها را استخراج و در دسترس قرار داد. در غیر این صورت عملاً شبکه گسترش پیدا نکرده و بیت کوین های جدید ناشناخته باقی می‌مانند.
 • استخراج بیت کوین باعث بالا رفتن امنیت شبکه می‌شود و اهمیت بسیار زیادی دارد که در بند قبل به صورت کامل به بررسی آن پرداختیم.

این مفاهیم نشان می‌دهند که عملاً بیت کوین بدون استخراج کننده‌ها هیچ تعریفی نخواهد داشت. این موضوع را می‌توان ناشی از هوش بالای ابداع کننده این ارز دیجیتال دانست که سعی کرده تا وجود شبکه آن را به فعالیت دائمی افراد بسیار زیادی منوط نماید. درگیر بودن افراد بسیار زیادی در این شبکه باعث می‌شود تا کیفیت بیت کوین همچنان در حال ارتقاء باشد و روز به روز هم به محبوبیت آن اضافه شود. در حالی که سایر ارزهای دیجیتال برای رسیدن به چنین محبوبیتی و درگیر کردن افراد زیاد، با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

اگر هیچ کسی بیت کوین استخراج نکند چه می‌شود؟

اگر هیچ استخراج کننده‌ای در شبکه بیت کوین وجود نداشته باشد، عملاً شبکه بیت کوین از بین خواهد رفت. البته ممکن است در آینده تغییراتی در این شبکه اعمال شده و شرایط آن عوض شود. اما با این حال در شرایط فعلی شبکه این ارز دیجیتال به صورت مستقیم وابسته به استخراج بیت کوین بوده و در صورتی که هیچ استخراج کننده‌ای در این شبکه فعالیت نداشته باشد، عملاً حیاتی برای این ارز دیجیتال نیز نمی‌توان قائل شد. اما این شبکه به گونه‌ای جذاب طراحی شده که بعدی است چنین اتفاقی بیفتد.

برخی از تحلیل گران بر این باورند که بالاتر رفتن هزینه برق و انرژی و هم‌چنین گران‌تر شدن هزینه خرید دستگاه های ماینر دلیلی است تا در آینده دیگر شاهد استخراج بیت کوین نباشیم. هم‌چنین با نصف شدن دستمزد و پاداش استخراج کننده‌ها نیز این امر تشدید پیدا می‌نماید. اما باید عرض کنیم که با توجه به افزایش قیمتی که بیت کوین در سال‌های اخیر داشته و همچنین شرایطی که در آینده برای آن متصور هستیم، احتمالاً با تمام این اوصاف نیز این روش درآمدزایی از بیت کوین می‌تواند سود خوبی را در اختیار کاربران قرار دهد.

در ادامه مقاله با تشریح هزینه‌های مربوط به تهیه این موارد و هم‌چنین برآورد سودهای حاصل از استخراج بیت کوین بهتر می‌توانید در این باره تصمیم گیری کنید. پیش‌بینی هایی وجود دارد که طبق آن قیمت بیت کوین در انتهای دهه جاری میلادی می‌تواند تا یک میلیون دلار نیز افزایش یابد. به این موضوع باید میزان افزایش قیمت دلار در بازار ایران نیز اضافه نمود. با این اوصاف پر واضح است که درآمدهای حاصل از ماینینگ می‌تواند بالاتر از تمام هزینه‌های تمام شده استخراج، درآمد قابل توجهی را برای ماینرها رقم بزند. از این رو بعید است که حتی با نصف شدن پاداش‌ها نیز استخراج کننده‌های بیت کوین کم شوند.

استخراج بیت کوین چگونه است

اهمیت استخراج بیت کوین برای امنیت شبکه آن

درباره اهمیت استخراج بیت کوین در امنیت شبکه این ارز دیجیتال در بندهای قبلی توضیحاتی ارائه دادیم. اما لازم است تا برای روشن‌تر شدن این موضوع، به صورت تخصصی‌تر و فنی‌تر این مسئله را مورد بررسی قرار دهیم.

شبکه بلاک چین بیت کوین یک شبکه بلاک چین عمومی است. به صورت کلی شبکه‌های بلاک چین به دو نوع عمومی و. خصوصی تقسیم می‌شوند. در شبکه بلاک چین خصوصی تنها افرادی می‌توانند به شبکه متصل شوند که احراز هویت شده و کد شناسایی درون شبکه دارند. این نوع از شبکه‌ها بیشتر برای کسب و کارهای خصوصی که نیاز به امنیت بالایی دارند، مناسب است. در عوض نوع دیگری از شبکه بلاک چین که بلاک چین عمومی شناخته می‌شود، به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به هیچ احراز هویتی در شبکه فعالیت کنند که شبکه بلاک چین بیت کوین نیز از این دسته است.

شبکه‌های بلاک چین عمومی ممکن است تحت تأثیر موارد مختلفی با نا ایمنی‌ها روبرو شوند.

تأثیر استخراج بیت کوین بر محیط زیست

یکی از بزرگترین چالش‌های مربوط به استخراج بیت کوین در به هم خوردن نظم طبیعت و آلودگی بیشتر آن است. در حال حاضر هر فرآیندی که منجر به مصرف بی‌رویه برق و انرژی گردد، می‌توان از آن به عنوان یک عامل مؤثر در تخریب محیط زیست یاد کرد. مصرف بی‌رویه انرژی باعث می‌شود تا سوخت‌های فسیلی بیشتر به کار گرفته شده و از این گذشته انرژی زیادی نیز مصرف شود. البته شاید با خود متصور باشید که هر کار الکترونیکی نیاز به انرژی برق دارد و باعث بالاتر رفتن مصرف انرژی در جهان می‌شود. اما بیت کوین شرایط متفاوتی دارد.

در فرایند استخراج بیت کوین بایستی یک سری معادلات ریاضی برای تائید تراکنش‌ها انجام پذیرد. این معادلات ریاضی توسط ماینرها و یا بها اصطلاح نودها صورت می‌پذیرد. اما یکی از شرایط اصلی دریافت جایزه حل این معادلات سریع‌تر انجام دادن ن است. به این معنی که کسی موفق به دریافت پاداش خواهد شد که زودتر از بقیه معادله را حل کرده و اقدام به تائید تراکنش نماید. از این رو در چنین مواقعی یک مسابقه بسیار متراکم و سخت میان نودها در می‌گیرد. همین رقابت یکی از دلایل افزایش شدید مصرف برق در استخراج بیت کوین می‌شود.

از این گذشته کاربران نیز برای موفق‌تر شدن به دنبال دستگاه های مجهزتر و قوی‌تر رفته و از آنها در این امر استفاده می‌نمایند. دستگاه های قوی‌تر نیز انرژی برق بیشتری مصرف می‌نمایند. با این تفاسیر استخراج بیت کوین را می‌توان یکی از پرمصرف‌ترین فعالیت‌های الکترونیکی در نظر گرفت که می‌تواند ضرر زیادی به محیط زیست وارد نماید. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان در سال‌های گذشته و این شبکه حمایت نکرده و اعلام کرده‌اند که این روند می‌تواند به شدن برای محیط زیست مخرب باشد.

استخراج بیت کوین چیست

درآمد استخراج بیت کوین چقدر است؟

برای تعیین درآمد استخراج بیت کوین باید چندین عامل در کنار هم مورد بررسی قرار گیرد. از این گذشته دستگاه‌ها و تجهیزات به کار گرفته شده برای آن نیز قیمت‌های متفاوتی دارند و بر حسب اینکه ماینر از چه دستگاهی برای این کار استفاده نماید، میزان درآمد وی نیز متفاوت خواهد بود.

مهم‌ترین عوامل مؤثر بر درآمد استخراج بیت کوین به شرح زیر هستند:

 • هزینه لازم برای خرید دستگاه ماینر
 • کیفیت و قدرت دستگاه ماینر
 • میزان مصرف انرژی برق و هزینه‌های مربوط به آن
 • هزینه اینترنت
 • میزان موفقیت ماینر در استخراج بیت کوین

۴ مورد اول در بخش هزینه‌ها دسته‌بندی شده و تنها گزینه آخری است که بخش درآمدها را تشکیل می‌دهد. دقت کنید که برای برآورد این هزینه‌ها و درآمدها یکی از مهم‌ترین مسائل کیفیت دستگاه ماینینگ است. هر چند خرید دستگاه های با کیفیت‌تر و قوی‌تر در نگاه اول ممکن است نیاز به هزینه‌های بیشتری داشته باشند، اما پرواضح است که چنین دستگاه هایی در نهایت منجر به استخراج بیشتر بیت کوین نیز خواهند شد. از این رو درآمد استخراج بیت کوین را می‌توان کاملاً مرتبط با کیفیت دستگاه ماینینگ دانست.

اما برای این که دید مناسبی نسبت به درآمد استخراج بیت کوین برای ما ایجاد کنیم، لازم دانستیم که میانگینی از میزان درآمد استخراج کننده‌ها در ایران ارائه نماییم. این میزان درآمد کاملاً وابسته به قدرت دستگاه ماینینگ به کار گرفته شده توسط ماینرها است. در حال حاضر ماینرهای ایرانی درآمدی بین ۴ دلار تا ۳۰۰ دلار آمریکا در ماه را می‌توانند برای خود متصور باشند. البته آیتم‌های مختلفی این محدوده درآمدی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

عوامل مؤثر بر درآمد استخراج بیت کوین

اما لازم دانستیم تا به صورت مفصل نیز به عوامل مؤثر بر میزان درآمد استخراج بیت کوین نیز بپردازیم. این امر باعث می‌شود تا کاربران با شناخت این عوامل از همان ابتدا به دنبال بهینه کردن هزینه‌ها و بالاتر بردن درآمدهای خود باشند. در غیر این صورت ممکن است در میانه راه متوجه اشتباه خود شده و ضررهای هنگفتی را نیز از جیب بدهند.

 • کیفیت دستگاه ماینینگ

به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل در میزان درآمد استخراج بیت کوین باید به کیفیت دستگاه ماینینگ اشاره کنیم. در حال حاضر برندهای بسیار مختلفی در سطح جهان اقدام به تولید دستگاه ماینر کرده‌اند که این برندها در ایران نیز محصولات خود را ارائه داده و کاربران ایرانی نیز می‌توانند برای پیش برد اهداف خود در امر استخراج از آنها استفاده نمایند. اما موضوع اصلی اینجاست که کیفیت و قیمت دستگاه ماینینگ در میان برندهای مختلف یکسان نیست.

چالش اصلی در زمان خرید این دستگاه در این است که هر چقدر دستگاه مورد نظر قدرت بیشتری داشته و کیفیت بالاتری داشته باشد، در عمل قیمت بیشتری هم خواهد داشت. از این رو کاربران باید میان کیفیت بالاتر و قیمت بیشتر بهینه‌ترین حالت را انتخاب نمایند. درآمدهای بالا ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار تنها با دستگاه های بسیار مدرن امکان پذیر است و از این رو این انتخاب را باید مؤثرترین عامل در تعیین درآمد استخراج بیت کوین دانست. در ادامه مقاله به صورت تخصصی‌تر دستگاه ماینینگ را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد.

 • قیمت برق و هم‌چنین میزان مصرف آن

دومین عامل که به عنوان یک هزینه در تعیین درآمد استخراج بیت کوین نقش دارد، قیمت و میزان مصرف برق است. میزان مصرف برق نیز به صورت مستقیم به کیفیت دستگاه ماینینگ شما بستگی خواهد داشت. هر دستگاهی بنا به کیفیت و سختی کاری که تحمل می‌کند، میزان مصرف برق متفاوتی دارا است. از همین رو باید در انتخاب دستگاه مورد نظر دقت بسیار زیادی داشته باشید.

همچنین قیمت برق نیز یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در این درآمد است. در کشور ما ایران، هزینه برق صنعتی، صادراتی و یا مصارف خانگی با یکدیگر متفاوت است. البته که دولت استخراج بیت کوین را منوط به دریافت مجوز نموده و از این رو مجوز داران نیز ملزم به استفاده از شرایط خاصی از انرژی برق هستند. قیمت برق برای استخراج بیت کوین بسته به شرایط مختلف می‌تواند از ۹۰ تا ۱۲۰ تومان برای هر کیلووات ساعت باشد.

 • سختی استخراج

سختی استخراج نیز یکی از عوامل تعیین کننده در درآمد استخراج بیت کوین می‌باشد. هر چقدر سختی استخراج بیشتر باشد، در نتیجه به دست آوردن و استخراج بیت کوین ها سخت‌تر نیز خواهد شد. از این رو کاربران باید در زمان شروع به این فرایند این مهم را نیز در نظر بگیرند. با افزایش تعداد ماینرها در جهان این سختی بیشتر هم شده است. در حال حاضر رقابت بسیار زیاد و  سنگینی در میان  ماینرها در گرفته است. اتصال به یک استخر استخراج بزرگ می‌تواند کلید موفقیت بسیاری از کاربران در امر استخراج بیت کوین باشد.

 • مقدار کمیسیون

هر چند در اصل نقل و انتقال بیت کوین باید به صورت رایگان باشد، اما کاربران برای این که با سرعت بالاتری بتوانند کارهای خود را در شبکه پیش ببرند، ناچار به تعیین کارمزدهایی برای نقل و انتقال خود می‌نمایند. این هزینه‌ها و کارمزدها نیز علاوه بر استخراج، به عنوان پاداش به دست استخراج کننده‌ها می‌رسد. با محبوبیت بیت کوین و هم‌چنین بالاتر رفتن تعداد کاربران شبکه نیز شاهد افزایش این کمیسیون‌ها هستیم. از این رو این مهم را نیز می‌توان از جمله درآمدهای استخراج بیت کوین در نظر گرفت.

 • قیمت بیت کوین

در نهایت به عنوان آخرین عامل باید به قیمت بیت کوین اشاره کنیم. هر چقدر قیمت بیت کوین بیشتر باشد، سود حاصل از استخراج بیت کوین نیز بیشتر خواهد شد. در چنین مواقعی با توجه به اثبات ماندن سایر شرایط و عوامل، درآمد استخراج کننده به میزان قابل توجهی رشد خواهد داشت.

دقت کنید که درآمد حاصل از استخراج بیت کوین به صور دلاری است و قیمت دلار در بازار ایران نیز به نوعی می‌تواند در تعیین درآمد استخراج تأثیر داشته باشد. حتی درآمدهای پایین روزانه نیز در نهایت می‌تواند عدد قابل توجهی برای کاربران باشد.

درآمد استخراج بیت کوین چقدر است

هاوینگ چیست و چرا درآمد بیت کوین نصف می‌شود؟

یکی از اصطلاحاتی که لازم است تا کاربران قبل از اقدام برای استخراج بیت کوین با آن آشنا شوند، هاوینگ است. شبکه بلاک چین بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده تا به ازای میزان بلاک اضافه شده به شبکه، جایزه مشخصی را به استخراج کننده‌ها بپردازد. این جایزه در ابتدای کار بیت کوین برای هر بلاک ۵۰ واحد بیت کوین بود. به این معنی که وقتی یک بلاک کامل شده و به شبکه بلاک چین اضافه می‌شد، استخراج کننده بلاک مورد نظر ۵۰ واحد بیت کوین دریافت می‌کرد.

هم‌چنین طرح دوم شبکه بیت کوین نیز به این گونه است که بعد از استخراج هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک و اضافه شدن این مقدار به بلاک چین، میزان پاداش در نظر گرفته شده نصف می‌شود. این پدیده در شبکه بیت کوین با عنوان هاوینگ معروف شده است. هاوینگ در اصطلاح لغتی به معنای نصف شدن است و در شبکه بیت کوین به نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین اشاره دارد. اما چرا این پدیده رخ می‌دهد و چه تأثیری در درآمد استخراج بیت کوین خواهد داشت؟

فلسفه هاوینگ چیست؟

برای اینکه پدید هاوینگ بیت کوین را بهتر درک کنید، لازم است تا فلسفه آن را با شما در میان بگذاریم. برای این منظور نیاز است تا مقایسه‌ای ساده میان استخراج بیت کوین و استخراج طلا ارائه نماییم. کل ذخایر طلای موجود در جهان چقدر است؟ آیا این ذخایر از اولین روز شروع بشر برای استخراج این فلز گرانبها ثابت باقی مانده است؟ شاید اگر به ۲۰۰ سال پیش بازگردید، استخراج طلا خیلی ساده‌تر باشد. زیرا هر چند دستگاه های پیشرفته امروزی وجود نداشت، اما در هر شهری و در هر منطقه‌ای می‌توانستید معدنی از طلا در عمق کم زمین پیدا کنید. اما با استخراج‌های صورت گرفته در طول سالیان دراز، معادن طلا به شدت کاهش یافته و اکنون برای استخراج این فلز گرانبها جدای از بحث سختی‌های معدن کاری، نیاز به جستجوی بسیار زیادی نیز است.

این موضوع دقیقاً همان فلسفه هاوینگ بیت کوین است. شبکه بیت کوین ب گونه‌ای طراحی شده تا به مرور و با استخراج بیت کوین های بیشتر، امکان استخراج آن سخت‌تر شود. حتی تعداد کاربرانی که ممکن است در آینده به دنبال استخراج بیت کوین باشند، به دلیل سختی کار کمتر گردد. این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایل ارزشمندتر کردن بیت کوین در جامعه جهانی است. در واقع اگر هاوینگ در نظر گرفته نمی‌شد، ممکن بود تا بیت کوین محبوبیت فعلی را نداشته باشد.

هاوینگ چه زمانی رخ می‌دهد؟

ممکن است این سؤال نیز در ذهن شما به وجود بیاید که چه تاریخ‌هایی باید منتظر هاوینگ باشیم؟ طبق آنچه در دو بند قبلی گفتیم، پدیده هاوینگ متأثر از زمان نیست. بلکه به میزان بلاک‌های جدیدی مربوط است که به شبکه بلاک چین بیت کوین اضافه می‌شوند. هر زمان ۲۱۰۰۰۰ بلاک جدید به اتمام رسید، پدیده هاوینگ رخ می‌دهد. اما شبکه و شرایط استخراج بیت کوین به گونه‌ای است که معمولاً این میزان بلاک اضافه شده نیاز به حدود ۴ سال زمان دارد. از این رو هر ۴ سال یک بار شاهد رخ دادن پدیده هاوینگ هستیم.

هاوینگ بیت کوین چیست

هاوینگ‌ های گذشته بیت کوین

هاوینگ در تاریخچه بیت کوین تا کنون که در سال ۲۰۲۱ هستیم، ۳ بار رخ داده است. برای اولین بار این پدیده در سال ۲۰۱۲ و بعد از اضافه شدن ۲۱۰۰۰۰ بلاک جدید به شبکه بلاک چین بیت کوین رخ داد. در آن سال پاداش استخراج کننده‌ها برای هر بلاک از ۵۰ واحد به ۲۵ واحد کاهش یافت. دومین بار این پدیده در سال ۲۰۱۶ و ۴ سال بعد رخ داد. جایی که هاوینگ باعث شد تا پاداش استخراج هر یک بلاک به ۱۲.۵ واجد کاهش یابد. سومین و آخرین مرتبه هاوینگ نیز ب سال ۲۰۲۰ باز می‌گردد. سومین هاوینگ نیز باعث شدن تا پاداش بیت کوین برای استخراج کننده‌ها برای هر بلاک به ۶.۲۵ واحد بیت کوین کاهش یابد.

تأثیر هاوینگ بر درآمد استخراج بیت کوین

تأثیر هاوینگ بر استخراج بیت کوین از دو جهت قابل بررسی است و لازم است تا کاربران هر دو این جنبه‌ها را در نظر بگیرند. در درجه اول چیزی که روشن است و به چشم می‌آید، نصف شدن پاداش و در نتیجه نصف شدن درآمد حاصل از استخراج بیت کوین است. هر چند کمیسیون نقل و انتقال بیت کوین نیز به درآمد استخراج این رمز ارز اضافه می‌نماید، اما بخش اصلی درآمد استخراج بیت کوین به پاداش‌های استخراج باز می‌گردد. از این رو با نصف شدن این پاداش باید شاهد کاهش چشم گیر  درآمد این فرایند باشیم. اما در واقعیت جنبه دوم تأثیر هاوینگ باعث می‌شود تا این درآمد با کاهش روبرو نشود.

یکی از اصلی‌ترین عوامل مؤثر بر ارزش بیت کوین و قیمت آن هاوینگ است. به این معنی که با هر بار رخ دادن پدیده هاوینگ شاهد افزایش چشم گیر قیمت بیت کوین بوده‌ایم. همین امر را می‌توان برای هاوینگ‌های بعدی نیز متصور بود. از این رو هر چند مقدار پاداش استخراج کم می‌شود، اما افزایش قیمت بیت کوین حتی تأثیر بیشتری نسبت به این کم شدن پاداش گذاشته و باعث می‌شود تا درآمد استخراج بیت کوین نسبت به قبل بیشتر هم شود. از این رو استخراج کنندگان نباید به پدیده هاوینگ به چشم یک مانع برای بالا بردن درآمد خود نگاه کنند.

همچنین این پدیده باعث می‌شود تا تعداد کاربران کمتری نیز به دنبال استخراج بیت کوین باشند. با توجه به سخت‌تر شن این موضوع در آینده، ممکن است شرایط به گونه‌ای پیش برود که تنها افراد معدودی در جهان این قابلیت را داشته باشند تا دست به استخراج این رمز ارز با ارزش بزنند.

بعد از اتمام تمام بیت کوین ها استخراج کننده‌های بیت کوین چگونه درآمد کسب  می‌کنند؟

یکی از چالش‌های ذهنی کاربرانی که به دنبال استخراج بیت کوین هستند، نحوه دریافت پاداش و دستمزد بعد از به اتمام رسیدن استخراج تمام بیت کوین ها است. البته قبل از اینکه به بررسی این موضوع بپردازیم لازم است تا یک زمان تقریبی برای تمام شدن استخراج تمام بیت کوین ها ارائه نماییم. البته در ادامه تخصصی‌تر به این موضوع خواهیم پرداخت اما شواهد نشان می‌دهد که استخراج همه بیت کوین ها می‌تواند تا ۱۰۰ سال دیگر ادامه داشته باشد. اما با این حال بعد از تمام شدن آنها چه باید کرد؟

همان طور که اشاره کردیم استخراج بیت کوین از دو روش برای استخراج کننده درآمدزا است. در درجه اول پاداش استخراج و در درجه دوم کمیسیون ناشی از تائید نقل و انتقال بیت کوین است که این درآمدزایی را برای کاربران دارد. بعد از اتمام تمام بیت کوین ها این امکان برای کاربران وجود خواهد داشت تا با تائید این نقل و انتقال‌ها درآمدهای قابل توجهی در اختیار داشته باشند. از این گذشته با توجه به امکان رشد قابل توجه بیت کوین در آن زمان، این درآمدها نیز کاملاً قابل توجه خواهد بود.

استخر استخراج چیست؟

یکی از مفاهیمی که احتمالاً درباره ماینینگ و استخراج بیت کوین با آن روبرو شده‌اید، استخر استخراج است. برای اینکه این اصلاح مربوط به استخراج بیت کوین را بهتر درک کنید، لازم است تا آن را به زبان ساده برای شما تعریف نماییم. در گذشته و در سال‌های اولیه‌ای ارائه بیت کوین، به دلیل کم بودن تعداد تراکنش‌ها و هم‌چنین تعداد استخراج کننده و در کنار آن استفاده کاربران از دستگاه های ساده برای این عملیات، عملاً این عملیات با چالش‌های خیلی سنگینی همراه نبود. اما با گذشت زمان شرایط کاملاً عوض شد.

 • افراد بسیار زیادی برای استخراج بیت کوین دست به کار شده‌اند.
 • دستگاه های بسیار پیشرفته تری در این امر ماینرها را کمک می‌نمایند.
 • رقابت برای استخراج بیت کوین به مراتب افزایش پیدا کرده است.
 • امکان استخراج با دستگاه های ضعیف عملاً بسیار سخت است.
 • رقابت به تنهایی آن هم با افراد ثروتمندی که از امکانات بسیار پیشرفته برای این اگر استفاده می‌نمایند نیز امکان پذیر نخواهد بود.

از این رو ماینرها دست به یک ابتکار عالی برای پیش برد اهداف خود در امر استخراج بیت کوین زدند که به وجود آمدن استخر استخراج است. استخر استخراج در واقع یک فضای الکترونیکی و مجازی است که در آن استخراج کنندگان معمولی قدرت دستگاه های خود را به اشتراک می‌گذارند. با توجه به رقابت سختی که میان ماینرها در اگر حل کردن معادلات ریاضی برای تائید هر تراکنش وجود دارد، این فضا شرایطی را فراهم می‌آورد تا استخراج کنندگان معمولی بتوانند با ابر استخراج کننده‌های بیت کوین نیز رقابت داشته باشند.

البته هماهنگ شدن با یک استخر استخراج و پیوستن به آن برای استخراج کنندگان بیت کوین الزامی نیست. اما رقابت با فراهم‌های بزرگ افراد ثروتمند به تنهایی عملاً امکان پذیر نخواهد بود و عدم پیوستن به استخر تقریباً میزان درآمد شما را در امر استخراج سفر خواهد کرد. با پیوستن شما به عنوان ماینر به یک استخر استخراج قدرت همه اعضای استخر با هم ترکیب شده و همگی به صورت یک استخراج کننده واحد عمل می‌نمایند. همین امر باعث تقویت قدرت آنها خواهد شد. اما تکلیف درآمدها در استخر استخراج به چه صورت است؟

استخر استخراج بیت کوین چیست

درآمد استخراج بیت کوین در استخر استخراج

اما احتمالاً با این سؤال در ذهن خود روبرو شده‌اید که با ورود به استخر استخراج تکلیف درآمدهای شما چه می‌شود؟ آیا قرار است تمام درآمدها تقسیم شود؟ استخرهای استخراج هر کدام بنا به مدیریتی که دارند، از روش خاصی برای اعطای درآمدهای کاربران خود استفاده می‌نمایند. برای مثال در یکی از انواع روش‌های پرداخت سود در استخرها، مدیریت افراد را بنا به میزان سهم و قدرت پردازش اضافه شده به استخر دسته‌بندی می‌نمایند. در این حالت هر چقدر شما دستگاه قدرتمندتری داشته باشید، سهم بیشتری را نیز در اختیار خواهید داشت.

البته تکنیک‌های دیگری نیز برای تقسیم سود استخر استخراج وجود دارد. برای مثال به عنوان یک تکنیک دیگر می‌توان به میزان امتیاز هر کاربر اشاره کرد. در این حالت هر چقدر شما در امر تائید تراکنش‌ها بهتر عمل کنید، در نهایت نتیجه بهتری خواهید داشت و سهم بیشتری نیز دریافت می‌کنید.

نکاتی که باید درباره استخر استخراج بدانید

با توجه به اهمیت بسیار بالایی که پیوستن به استخر استخراج دارد، تصمیم گرفتیم تا به صورت کامل به بررسی این پدیدی در امر استخراج بیت کوین بپردازیم. بسیاری از کاربران از همان روزهای ابتدایی با این تصور که نیازی به پیوستن به استخرهای استخراج ندارند، وارد سیستم می‌شوند. البته عملاً این امکان وجود دارد که شما به عنوان یک نود به تنهایی در امر استخراج بیت کوین فعالیت کنید. اما با توجه به نکاتی که در بندهای قبلی اشاره کردیم، در این حالت عملاً امکان دریافت پاداش شما نزدیک به صفر خواهد بود و فقط هزینه برق و هزینه خرید دستگاه ماینینگ را روی دوش خود خواهید برد.

برای پیوستن به استخر استخراج حتماً نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • هر استخری قوانین خاص خود را دارد. از این رو ابتدا باید قوانین عضویت در استخرهای استخراج را بررسی نمایید.
 • با محدودیت‌هایی که استخر استخراج برای شما ایجاد می‌نماید، آشنا شوید.
 • میزان کارمزد ورود به استخرها را نیز بدانید و آنها را با هم مقایسه کنید.
 • سعی کنید به دنبال استخرهای معتبر و شفاف بروید. زیرا کلاهبرداری در این موضوع نیز در میان برخی از استخرها دیده می‌شود.

با دقت به این نکات می‌توانید در بهترین استخرها عضو شده و درآمد قابل توجهی برای خود رقم بزنید.

پاداش استخراج بیت کوین چقدر است؟

در بخش های قبلی به صورت تئوری به بررسی میزان درآمد استخراج بیت کوین پرداختیم و عوامل مؤثر بر آن را مرور نمودیم. اما لازم است تا به صورت عملیاتی و عددی نیز مقدار این درآمد و پاداش را بررسی کنیم تا کاربران علاقمند بتوانند تصمیم درستی درباره ورود به این حرفه بگیرند. البته محاسبه عددی مقدار درآمد بیت کوین می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلف عدد متفاوتی باشد. اما با این حال به صورت حدودی و میانگین قصد داریم تا این عدد را برای شما محاسبه کنیم.

در حال حاضر هزینه هر کیلووات برق مصرفی صنعتی در کشور ۹۰ تومان است. یک دستگاه ماینر با نرخ هش ۱۶ در هر یک ماه در یک فعالیت عادی می‌تواند حدود ۱۰۰ هزار تومان هزینه برق روی دست ماینر باقی بگذارد.

دومین مورد مربوط به هزینه کارمزد حضور در استخر استخراج است. به صورت معمول شما باید ۱ درصد از درآمد خود را به عنوان کارمزد به مدیریت استخرها بپردازید. البته این عدد نیز بنا به شرایط استخر می‌تواند متفاوت باشد.

با این مشخصات دستگاه ماینینگ و شرایط کاری، به صورت معمول ماینرهای ایرانی می‌توانند در حد نرمال ماهانه ۰.۰۰۳۹ واحد بیت کوین درآمد داشته باشند. در حال حاضر قیمت بیت کوین در جهان در حدود ۴۸۵۹۱ دلار آمریکا است که ۱ درصد از این مقدار سهم استخر استخراج می‌شود.

در این حالت می‌توان درآمد ۱۸۹.۵ دلاری را برای ماینر در نظر گرفت که اگر هزینه‌های مربوط به استخراج بیت کوین را از این مقدار کم کنیم، می‌توان انتظار درآمد خالص حدود ۱۸۰ دلاری را در ماه برای ماینر در نظر گرفت. اگر قیمت دلار امروز یعنی ۲۷۰۰۰ تومان را به عنوان قیمت ملاک در نظر بگیریم، این عدد به ۴۸۶۰۰۰۰ تومان می‌رسد. البته باید خاطر نشان کنیم که افزایش یا کاهش قیمت دلار در بازار داخلی و یا افزایش و کاهش قیمت بیت کوین در بازار جهانی روی این درآمد تأثیر خواهد داشت. هم‌چنین میزان فعالیت و نوع دستگاه ماینینگ را نیز باید به عنوان عاملی مهم در تعیین این درآمد در نظر گرفت.

هیدرو ماینینگ چیست؟

اصطلاح دیگری که لازم است تا درباره استخراج بیت کوین و ماینینگ به آن بپردازیم، هیدرو ماینینگ است. هیدرو ماینینگ از نظر ساختار تفاوت خاصی با استخراج معمولی بیت کوین ندارد. تفاوت اصلی این روش در امکان استفاده از انرژی‌های نو مانند انرژی باد و خورشیدی برای راه‌اندازی دستگاه ماینینگ است. به این ترتیب که در این روش دیگری خبری از استفاده از انرژی‌های فسیلی در کار نخواهد بود و کاربر با استفاده از انرژی‌های نو اقدام به استخراج بیت کوین می‌نماید.

بهره وری از انرژی‌ها نو باعث می‌شود تا کمتر شاهد تخریب محیط زیست باشیم. این امر می‌تواند ایراد بزرگ استخراج بیت کوین یعنی مشکلات محیط زیستی را به کل از بین ببرد. از این رو بسیار مهم است که کاربرانی که امکان چنین فرآیندی را دارند، از آن برای استخراج بیت کوین استفاده نمایند. البته مسلماً در حال حاضر که در کشور ما شرایط لازم برای استفاده از چنین انرژی‌هایی برای افراد شخصی به راحتی امکان پذیر نیست و نیاز به صرف هزینه‌های قابل توجه دارد، نمی‌توان چنین انتظاری از کاربران داشت. اما در آینده‌ای نزدیک می‌توان چنین شرایطی را برای کاربران ایرانی نیز متصور شد.

مزیت دیگر استفاده از این روش در بالاتر رفتن طول عمل دستگاه ماینینگ است. انرژی‌ها نو و انرژی‌های آبی باعث می‌شوند تا دستگاه ماینینگ در دمای امن به کار خود پرداخته و کمتر وارد دماهای بحرانی شود. از این رو دیگر چالشی برای آنها وجود نخواهد داشت.

هیدرو ماینینگ چیست

پیش‌نیازهای استخراج بیت کوین

در بخش قبلی سعی کردیم تا به صورت کامل و جامع به بررسی مفاهیم اولیه لازم برای استخراج بیت کوین بپردازیم. این مفاهیم برای ورود به این عرصه لازم هستند و در صورت عدم دقت به آنها ممکن است شرایط به گونه دیگری برای شما رقم بخورد. قبل از هر چیزی باید تمام موارد بالا را در نظر بگیرید. در این بخش نیز سعی داریم تا شما را با پیش‌نیازهای مربوط به استخراج بیت کوین آشنا کنیم. این بخش می‌تواند در عمل برای کاربران کاربردی‌تر باشد و به صورت کاملاً حرفه‌ای شرایط لازم برای استخراج بیت کوین را برای کاربران تشریح نماید. در بخش پیش‌نیازهای استخراج بیت کوین عناوین زیر را با هم مرور خواهیم نمود:

 • بلاک چین چیست؟
 • بلاک چین بیت کوین چگونه عمل می‌کند؟
 • اندازه هر بلاک بیت کوین
 • برای استخراج بیت کوین نیاز به چه ابزارهایی داریم؟
 • دستگاه استخراج کننده بیت کوین چیست؟
 • قیمت دستگاه استخراج کننده بیت کوین چقدر است؟
 • معیارهای خرید دستگاه استخراج بیت کوین
 • معرفی بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین
 • شناخت بهترین استخر استخراج
 • میزان درآمد هر یک از دستگاه های استخراج بیت کوین در ایران
 • هش بیت کوین چیست؟
 • نرخ هش یا هش ریت چیست؟
 • مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟
 • استخراج بیت کوین به زبان بلاک چین

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یا Block chain در واقع از دو کلمه Block به معنی بلاک و Chain به معنی زنجیره تشکیل شده است. ترکیب این دو کلمه معنی زنجیره بلاک را برای این سیستم به بار می‌آورد. از زمان پیدایش بلاک چین به صورت کلی زمان زیادی می‌گذرد، اما برای اولین بار این فناوری با پیدایش بیت کوین به دنبال رمز ارزها وارد شد. همین موضوع باعث محبوبیت و معروفیت آن نیز گردید. البته دقت کنید که هر چند به صورت عام خیلی‌ها بلاک چین را به بیت کوین مربوط می‌دانند، اما این فناوری تنها مختص به بیت کوین نبوده و سایر ارزهای دیجیتال نیز از آن استفاده می‌نمایند.

بلاک چین را به زبان ساده می‌توان به مانند یک دفترچه یادداشت و یا سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات الکترونیکی تعریف کرد. این فناوری در واقع مکانی برای ثبت اطلاعات مهم یک شبکه است. اگر شبکه مورد نظر خصوصی و سری باشد، از فناوری بلاک چین خصوصی برای آن استفاده می‌شود و اگر قرار است اطلاعات به نمایش عموم درآید، از سیستم بلاک چین عمومی برای آن استفاده می‌شود.

فناوری بلاگ چین بیت کوین نیز شبکه‌ای است که در آن داده‌هایی مهم قرار می‌گیرد. این داده‌ها حاوی اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بیت کوین در جهان می‌باشند که با استفاده از رمزنگاری در جای مخصوص به خود قرار گرفته و این عمل باعث می‌شود تا امکان هک یا حذف و حتی دستکاری آنها نیز وجود نداشته باشد.

دسترسی به بلاک چین بیت کوین برای تمام کاربران این شبکه امکان پذیر است و هر کسی که در حال استخراج بیت کوین می‌باشد، به نوعی در حال اضافه کردن بلاک‌های جدید به بلاک چین بیت کوین است. به مرور شاهد بزرگ‌تر شدن بلاک چین بیت کوین هستیم و این امر می‌تواند امنیت آن را نیز افزایش دهد.

امنیت بلاک چین

احتمالاً درباره امنیت بلاک چین موارد زیادی شنیده‌اید. این فناوری به عنوان یک فناوری کاملاً ایمن و قدرتمند معروف شه است. به همین دلیل است که خیلی‌ها شبکه بیت کوین را نفوذ ناپذیر می‌دانند. امنیت بلاک چین از دو جنبه قابل بررسی است. در درجه اول باید به امکان مشاهده آن توسط همه کاربران اشاره کنیم. اینکه یک نفر بخواهد یک بلاک تقلبی را در سیستم قرار دهد، با توجه به این که تمام کاربران در سرتاسر دنیا این بلاک‌ها را مشاهده کرده و امکان تطابق‌پذیری آن را بررسی می‌نمایند، عملاً غیر ممکن خواهد بود. از این رو سیستم بلاک چین به هیچ وجه به کسی اجازه تقلب در ورود اطلاعات اشتباهی را نمی‌دهد. مگر این که تمام کاربران در همه جای دنیا این تقلب را پذیرفته باشند که عملاً غیر ممکن است.

همچنین امنیت بلاک چین را می‌توان به حل معادلات مربوط به هر بلاک و هر تراکنش و مکانیزم اثبات کار یا Proof of Work نیز نسبت داد. در این حالت نیز عملاً امکان تهدید برای بلاک چین بیت کوین وجود ندارد. هکری که به دنبال هک کردن اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و یا ایجاد یک تراکنش تقبلی در شبکه بلاک چین بیت کوین است، بایستی تریلیون‌ها احتمال مختلف را مورد بررسی قرار دهد. حتی در صورت ممکن بودن این موضوع، باز هم نیاز به گذشت بیش از ۱۰۰ سال با کامپیوترهای کنونی برای آن وجود دارد. از این رو امنیت شبکه بلاک چین بیت کوین را می‌توان بسیار بالا دانست.

بلاک چیست؟

هر چند عرض کردیم که بلاک و بلاک چین اصطلاحاتی منحصر به شبکه بیت کوین نیستند، اما باید خاطر نشان کنیم که تعریف بلاک و بلاک چین برای شبکه ارزهای دیجیتال مختلف با هم متفاوت است. از این رو در این مقاله سعی داریم تا تعریفی از بلاک برای شبکه بیت کوین داشته باشیم. اگر بلاک چین را مانند یک زنجیر بزرگ در نظر بگیریم، هر کدام از حلقه‌های این زنجیر حکم بلاک را خواهند داشت. البته برخی مواقع شاهد هستیم که کاربران تراکنش‌ها را با بلاک اشتباه می‌گیرند. باید دقت کنید که هر بلاک ممکن است از ده‌ها و صدها تراکنش ایجاد شده باشد. از این رو نباید بلاک را با تراکنش اشتباه بگیرید.

برای این که درک بهتری نسبت به تعریف بلاک در سیستم و شبکه بیت کوین داشته باشید، لازم است تا توضیحی درباره آن در فرایند استخراج بیت کوین عرضه کنیم. دقت کنید که وقتی یک کاربر اقدام به انجام یک تراکنش در شبکه بیت کوین می‌نماید، این تراکنش بلافاصله انجام نشده و هم‌چنین به صورت مستقیم نیز وارد شبکه بلاک چین بیت کوین نمی‌شود. هر چند در حال حاضر شبکه بیت کوین امکان انجام ۱۰ تراکنش در هر ثانیه را دارد، اما این موضوع به آیتم‌های مختلفی نیز بستگی خواهد داشت. برای مثال میزان کارمزد در نظر گرفته شده یا مقدار بیت کوین موجود در هر تراکنش را می‌توان از اصلی‌ترین عوامل مؤثر بر سرعت انجام تراکنش دانست.

بعد از این که هر تراکنش توسط کاربران شبکه انجام می‌شود، این تراکنش‌ها به صورت کلی وارد یک استخر شده و در آن قرار می‌گیرند. تا بدین جا هنوز این تراکنش‌ها تائید نیز نشده‌اند. بعد از اینکه یک ماینر اقدام به تائید این تراکنش‌ها نمود، تراکنش مورد نظر وارد یک بلاک خواهد شد. یک بلاک زمانی تکمیل می‌شود که حجم آن کاملاً پر شود. سپس بلاک تشکیل شده به زنجیره بلاک چین اضافه شده و عضوی از آن خواهد بود. به صورت متوسط در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک به شبکه بلاک چین بیت کوین اضافه می‌شود.

بلاک چین چیست

حجم و اندازه هر بلاک

نکته مجهولی که در تعریف بالا به آن اشاره نکردیم، حجم بلاک است. هر بلاک چه حجمی داشته و چقدر باید تراکنش انجام شود تا این حجم پر شود؟ یکی از آیتم‌های متغیر در شبکه بلاک چین بیت کوین حجم بلاک است. دقت کنید که حجم بلاک در ساری فاکتورهای شبکه بیت کوین نیز تأثیر دارد. برای مثال سرعت انجام تراکنش‌ها را می‌توان تابعی از حجم بلاک دانست. هر چقدر حجم بلاک‌ها بیشتر باشد، امکان قرار گیری تعداد تراکنش بیشتری در آنها وجود داشته و در نتیجه سرعت کار نیز بالاتر خواهد رفت.

در سال‌های اولیه حضور بیت کوین، حجم بلاک‌های آن به ۳۶ مگابایت می‌رسید. این حجم بلاک اما تنها تا سال ۲۰۱۰ روی شبکه پایدار بود. در سال ۲۰۱۰ برای جلوگیری از تهدید تراکنش‌های اسپم حجم بلاک‌ها به ۱ مگابایت کاهش یافت و از آن زمان تا کنون سرعت تراکنش در شبکه بیت کوین نیز در حدود ۲ تا ۱۰ تراکنش در ثانیه شده است. در سال‌های گذشته طرح‌های بسیار زیادی برای افزایش حجم بلاک بیت کوین ارائه شده است که اجرای آنها به مرور تغییراتی را در این حجم به وجود آورده است. حتی بسیاری از این طرح‌ها در فورک‌های بیت کوین نیز به کار گرفته شده و نتایج آن ارزیابی شد. در آینده نیز ممکن است باز هم شاهد بروز تغییراتی در اندازه بلاک بیت کوین باشیم.

بلاک چین بیت کوین چگونه عمل می‌کند؟

اما بلاک چین چگونه رفتار می‌کند؟ با توجه به اهمیتی که اطلاع از نحوه عملکرد بلاک چین در استخراج بیت کوین وجود دارد، لازم است تا این موضوع را به صورت دقیق و کامل بررسی کنیم. بلاک چنین در کل سیستم خیلی پیچیده‌ای است اما عملکرد آن بسیار ساده و مفهوم است. بلاک چنین مجموعه‌های میلیون‌ها بلاک در کنار هم است. اما یک نکته مهم درباره بلاک‌های تشکیل دهنده بلاک چین این است که هر یک از این بلاک‌ها جایگاه مشخص خود را دارند. برای مثال تصور کنید که قرار است یک بلاک جدید به شبکه بلاک چین بیت کوین اضافه شود. این بلاک حتماً باید همان بلاکی باشد که با آخرین بلاک روی سیستم مچ باشد.

اما این اتفاق در حقیقی چگونه رخ می‌دهد؟ هر بلاک در درون خود دو عبارت یا کد و یا نشانه و هر اسم دیگری که بتوان روی آن گذاشت، دارد. عبارت اول با عنوان هش خود بلاک شناخته می‌شود و عبارت دوم نیز هش بلاک قبلی است. هر بلاک دارای یک هش منحصر به فرد است و این هش‌ها دیگر تکرار نمی‌شوند. هش‌ها نیز کدهایی از ترکیب حروف و اعداد هستند که عملاً امکان تقلب در آنها و یا ایجاد هش تقلبی در آنها وجود ندارد. به این ترتیب بلاک جدید تشکیل شده در شبکه بلاک چین تنها می‌تواند یک بلاک منحصر به فرد باش که در اطلاعات آن هش آخرین بلاک موجود روی شبکه وجود داشته باشد.

آیا می‌توان هش بلاک‌ها را تغییر داد؟

حال سؤال اینجاست که آیا یک ماینر یا استخراج کننده متقلّب این امکان را دارد که هش یک بلاک را تغییر دهد؟ همان طور که در بند قبل متوجه شدید، عملاً با تغییر هش یک بلاک تمام بلاک‌های بعد از آن نا معتبر می‌شوند. زیرا بلاک بعدی با هش بلاک فعلی ارتباط دارد. از این رو تغییر در هش بلاک غیرممکن است و این مهم باعث می‌شود تا کل شبکه نامعتبر شود.

البته هنوز یک چالش دیگر نیز در این مواقع روبروی فناوری بلاک چین قرار می‌گیرد. تصور کنید که کاربری به هر طریقی این امکان را پیدا کرده که هش یک بلاک را تغییر داده و در پی آن هش تمام بلاک‌های بعد از آن را نیز تغییر دهد. این مهم می‌تواند منجر به تقلب در شبکه شده و عملاً امنیت آن را زیر سؤال ببرد. اما این مهم نیز در واقعیت امکان پذیر نیست.

بلاک چین بیت کوین یک بلاک چین عمومی است و اطلاعات موجود در آن به نمایش تمام کاربران و نودها در می‌آید. هر کامپیوتری که توسط کاربران فعال در شبکه به بلاک چین بیت کوین متصل می‌شوند، حکم یک نود را دارند و تمام اطلاعات موجود در شبکه بیت کوین در این نودها نیز ذخیره می‌شود. به این ترتیب دیگر امکان تغییر هش یک بلاک غیرممکن می‌شود. زیرا اطلاعات قبلی در کامپیوتر تمام نودها ذخیره شده و این امر تنها زمانی قابل انجام است که تمام کاربران به نوعی با این تغییر هش کنار آمده و آن را بپذیرند.

برای استخراج بیت کوین نیاز به چه ابزارهایی داریم؟

حال که به صورت کامل تمام اطلاعات مربوط به شبه بلاک چین بیت کوین و نحوه کارکرد آن را تشریح کردیم، به شرایط و پیش‌نیازهای لازم برای استخراج بیت کوین بر می‌گردیم. به عنوان موضوع اول به ابزارهای لازم برای این امر باید اشاره کنیم. برای استخراج بیت کوین به ابزارهای زیر نیاز پیدا خواهید کرد:

 • دستگاه استخراج بیت کوین یا ASIC: که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.
 • کیف پول بیت کوین: در مقالات گذشته به صورت مفصل درباره کیف پول بیت کوین و معتبر‌ترین کیف پول‌های مورد استفاده برای بیت کوین توضیح داده‌ایم. این مورد برای نقل و انتقال بیت کوین لازم است. کیفیت پول نقش نگهدارنده بیت کوین های استخراج شده را دارد. به این معنی که وقتی بیت کوین استخراج شده قرار است به دارایی‌های شما اضافه شود، لازم به در اختیار داشتن کیف پول الکترونیکی مناسب برای بیت کوین خواهید داشت تا از آن نگهداری کنید.
 • اینترنت: برای اتصال به شبکه جهانی بیت کوین نیاز به اینترنت دارید. البته برخلاف تبلیغات صورت گرفته برای استخراج بیت کوین نیازی به اینترنت پر سرعت و قدرتمند ندارید. بلکه همان اینترنت‌های معمولی خانگی نیز می‌تواند پاسخگوی نیاز شما در این امر باشد. البته نکته مهم درباره اینترنت مورد نیاز برای استخراج بیت کوین پایداری و عدم قطعی آن است. قطع شدن اینترنت می‌تواند روند استخراج این رمز ارز را با اختلال روبرو کرده و مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد نماید. از این رو باید از اینترنتی استفاده کنید که با قطعی‌های موقتی نیز روبرو نباشد.
 • مجوز استخراج بیت کوین: در حال حاضر استخراج بیت کوین در ایران امری قانونی است اما نیاز به مجوز دارد. با توجه به اینکه نوع برق مصرفی برای این استخراج با برق مصرفی خانگی متفاوت خواهد بود و هزینه آن نیز با هزینه برق خانگی متفاوت است، لازم است تا ماینرهای علاقمند به استخراج این ارز دیجیتال حتماً برای دریافت مجوزهای قانونی از مراجع ذیربط اقدام نمایند. در غیر این صورت ممکن است با چالش‌های بسیاری سنگینی در امر استخراج بیت کوین روبرو شده و حتی مجبور به پرداخت هزینه‌ها و جریمه‌های به دولت نیز شوید.
 • برق: یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد نیاز برای استخراج بیت کوین انرژی برق است. البته همان برق خانگی کفایت کار دستگاه ماینینگ را خواهد داد، اما به دلیل ممنوع بودن استفاده از برق خانگی برای این امر، لازم است تا کاربران حتماً با دریافت مجوزهای لازم، از برق قانونی برای استخراج استفاده کنند.
 • سیستم خنک کننده دستگاه ماینینگ: هم‌چنین برای حفظ طول عمر و بالا برن راندمان دستگاه ماینینگ نیاز است تا شرایط دمایی ایده آلی برای آن فراهم آورید. کارکرد دائمی این دستگاه با برق باعث می‌شود تا دمای آن به طرز قابل توجهی افزایش یابد. این افزایش دما و گرم شدن زیاد این دستگاه باعث می‌شود تا کم کم طول عمر آن با چالش روبرو شده و خیلی زود از کار بیفتد. بسیاری از مزارع بیت کوین در جهان در مناطق سردسیر و همیشه یخبندان احداث شده تا با این چالش به نوعی مقابله شود. با این حال کاربران می‌توانند با استفاده از سیستم‌های خنک کننده پیشرفته، از گرم شدن زیاد دستگاه ماینینگ جلوگیری کرده و استفاده بهتری از آن داشته باشند.

دستگاه استخراج کننده بیت کوین چیست؟

یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد نیاز و مورد استفاده برای ماینینگ، دستگاه استخراج بیت کوین است. دستگاه استخراج بیت کوین به صورت مستقیم روی کیفیت کار و راندمان استخراج بیت کوین تأثیر دارد. حتی میزان درآمد ماینرها نیز به صورت مستقیم به این بازار وابسته است. اگر به قدر کافی در انتخاب دستگاه استخراج بیت کوین دقت نکنید، ممکن است با چالش‌های زیادی روبرو شده و نتوانید به خوبی در این حرفه به درآمد برسید. برای خرید دستگاه استخراج بیت کوین لازم است تا فاکتورهای بسیار مهمی را مد نظر قرار دهید.

در حال حاضر در بازار ایران نیز امکان دسترسی به بهترین برندهای تولید کننده دستگاه استخراج بیت کوین وجود دارد. هر کدام از این دستگاه‌ها کیفیت خاص خود را داشته و کارایی مخصوص به خود را نیز برای کاربران به دنبال دارند. برخی از کاربران در امر خرید این دستگاه با اشتباهاتی روبرو شده و در پی آن نمی‌توانند انتظارات خود را در امر ماینینگ برآورده سازند.

خرید دستگاه ارزان قیمت همیشه به معنی یک خرید ایده آل نیست. یک دستگاه ارزان قیمت ممکن است مصرف برق بسیار زیادی داشته باشد و از این گذشته کیفیت لازم را نیز برآورده نکند. با توجه به این که نیاز است تا ماینر در سیستم و شبکه بیت کوین معادلات پیچیده ریاضی را حل کند، نیاز است تا حتماً از دستگاه های پیشرفته‌ای برای این منظور استفاده شود. در گذشته کیفیت دستگاه‌ها خیلی تأثیر زیادی روی کیفیت کار ماینر نداشت و حتی با کامپیوترهای معمولی نیز کاربران می‌توانستند برای استخراج بیت کوین اقدام نمایند. استخدام بیت کوین با کامپیوتر و یا موبایل در گذشته بسیار رواج داشت. اما امروزه نیاز است تا از دستگاه های مدرنی برای این منظور استفاده شود. در غیر این صورت نمی‌توان در رقابت با ماینرهای حرفه‌ای سودی کسب  نمود.

آموزش استخراج بیت کوین

قیمت دستگاه استخراج کننده بیت کوین چقدر است؟

قیمت دستگاه استخراج بیت کوین به صورت مستقیم با کیفیت آن در ارتباط است. دقیقاً مانند خرید یک لپ تاپ و یا کامپیوتر شخصی که شما لازم است تا آیتم‌های مختلفی را در آنها بررسی کنید، برای خرید این محصول نیز نیاز به ارزیابی آیتم‌های مختلفی خواهید داشت که مجموع این آیتم‌ها روی قیمت این دستگاه تأثیر مستقیم دارد. قیمت دستگاه استخراج بیت کوین تحت تأثیر عوامل مختلف  می‌تواند تا ۵۰۰ میلیون تومان در بازار فعلی نیز باشد. البته هر چقدر قیمت یک دستگاه بالاتر برود، مسلماً کیفیت آن نیز بیشتر شده و درآمدهای بیشتری را نیز می‌توان از آن متصور بود.

قبل از این که قیمت دستگاه استخراج بیت کوین را در شرایط فعلی بازار با شما در میان بگذاریم، لازم است یک چالش مهم را با هم بررسی کنیم. خرید دستگاه ماینینگ دست دوم یکی از چالش‌های ذهنی کاربران است. این خرید ممکن است در نگاه اول به صرفه‌تر به نظر برسد، اما چالش‌هایی را نیز با خود به همراه دارد. دقیقاً مانند خرید یک لپ تاپ دست دوم، خرید دستگاه استخراج بیت کوین کارکرده نیز شرایط خاص خود را دارد. بسیاری از ایرادات رایج در این دستگاه‌ها در نگاه اول قابل بررسی نبوده و برای ارزیابی آنها نیاز به بررسی‌های بیشتری است. حتی لازم است تا کاربر چند روز یا چند هفته‌ای را با دستگاه به کار پرداخته و سپس عیب یابی آن انجام پذیرد. از این رو این خرید می‌توانید چالش‌هایی را با خود به همراه داشته باشد. در ادامه قیمت دستگاه استخراج بیت کوین را از میان آگهی‌های مختلف موجود در پلتفرم‌های فروش این محصولات گردآوری کرده‌ایم که با استفاده از آنها می‌توانید تا حدودی قیمت این دستگاه را برآورد کنید.

 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین Bitmain Antminer S19 (110Th) به صورت آکبند و کارکرده در بازار ۳۷۵ تا ۴۵۰ میلیون تومان است.
 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین MicroBT Whatsminer M30S (88Th) آکبند و کارکرده در حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان است.
 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین Bitmain Antminer S17+ (73Th) کارکرده حدود ۲۳۰ میلیون تومان است.
 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین MicroBT Whatsminer M31S (70Th) آکبند و کارکرده در حدود ۱۹۰ تا ۲۲۰ میلیون تومان است.
 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین Bitmain Antminer S9j (14.5Th) کارکرده ۲۵ تا ۲۸ میلیون تومان است.

در نظر داشته باشید که تمام این قیمت‌ها به دلیل نوسانات دلار در بازار ایران دائماً در حال تغییر هستند و هر روز ممکن است قیمت جدیدی برای آنها در نظر گرفته شود. مشاهده می‌کنید که هر دستگاهی بنا به کیفیت و کارکرده بودن یا آکبند بودن قیمت متفاوتی دارد. از این رو است که اصرار داریم تا قبل از اقدام به خرید حتماً باید جستجوی کاملی در میان دستگاه های موجود داشته باشید.

معیارهای خرید دستگاه استخراج بیت کوین

این بخش از مقاله می‌تواند اهمیت بسیار زیادی برای کسانی داشته باشد که به جد به دنبال حضور در حرفه استخراج بیت کوین هستند. اگر به این موضوع دقت کافی نداشته باشید، ممکن است خیلی زود پشیمان شده و ده‌ها میلیون تومان از سرمایه خود را به باد بدهید. در این بخش سعی داریم تا نکات مهمی را درباره خرید دستگاه استخراج بیت کوین با شما در میان بگذاریم. این عوامل می‌توانند بهترین شرایط را برای شما در این حرفه ایجاد نمایند. برای اینکه یک دستگاه خوب و با کیفیت داشته باشید، لازم است تا به موارد زیر در زمان خرید این محصول دقت کنید.:

 • قدرت پردازش یا هش ریت دستگاه استخراج بیت کوین

نره هش یا هش ریت دستگاه استخراج بیت کوین نشان دهنده قدرت پردازش این دستگاه در شبکه است. در واقع دستگاهی که نرخ هش ریتی بیشتری دارد، در واقع قدرت پردازش بیشتری نیز در شبکه دارا بوده و کیفیت بهتری ارائه خواهد نمود. نرخ هش ریت را می‌توان مانند سی پی یو در کامپیوترها و لپ تاپ‌ها دانست. هر چقدر سی پی یو یک کامپیوتر قوی‌تر باشد، در نهایت شرایط بهتری برای پردازش اطلاعات و داده‌ها خواهد داشت و هم‌چنین می‌توان از آن درآمد بیشتری هم کسب کرد. برای حل معادلات پیچیده موجود برای تائید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین این گزینه اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. در حال حاضر دستگاه های استخراج بیت کوین موجود در بازار ایران دارای نرخ هش ریت ۱۰ تا ۱۵۰ تراهش بر ثانیه هستند. البته دقت کنید که قیمت دستگاه استخراج بیت کوین نیز به صورت مستقیم به هش ریت آن ارتباط خواهد داشت.

 • میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین

دیگر متغیر بسیار مهمی که در زمان خرید دستگاه استخراج بیت کوین باید به آن دقت کنیم، میزان مصرف برق دستگاه است. باید در نظر داشته باشید که مصرف برق در عملیات استخراج بیت کوین در ستون هزینه‌ها جای می‌گیرد. از این رو با بالاتر رفتن آن میزان درآمد خالص شما از این فرایند کمتر خواهد شد. پر واضح است که کاربران باید به دنبال خرید دستگاه هایی با میزان مصرف برق بهینه‌تر باشند. در حال حاضر مصرف برق در ایران تبدیل به یک چالش بسیار بزرگ شده است و عدم دقت به این متغیر ممکن است شما را از رسیدن به درآمد در این عرصه محروم سازد.

 • وضعیت و سختی شبکه دستگاه استخراج بیت کوین

سختی شبکه یک معیار متغیر مربوط به شبکه بیت کوین است. با افزایش تعداد استخراج کننده‌ها و سخت‌تر شدن استخراج بیت کوین، سختی شبکه آن نیز افزایش می‌باید. ممکن است یک دستگاه استخراج تا چند ماه پیش سودآوری خوبی داشته اما اکنون دیگر حتی برای رسیدن به کف درآمد هم مناسب نباشد. این موضوع به دلیل افزایش سختی شبکه است. این مهم حتی باعث می‌شود تا قیمت این دستگاه‌ها نیز خیلی سریع با افت قابل توجهی همراه باشد. زیرا عملاً دیگر خریداری نخواهند داشت.

 • آکبند بودن یا کارکرده بودن دستگاه

هم‌چنین نو بودن و  یا کار کرده بودن دستگاه استخراج بیت کوین را نیز باید به عنوان یک معیار مهم دیگر تعیین کنیم. به صورت کلی دستگاه های دست دوم قیمت پایین تری نسبت به نمونه‌های آکبند دارند. اما این موضوع بدان معنی نیست که حتماً باید به دنبال خرید دستگاه های کارکرده باشید. زیرا در برخی مواقع ممکن است چنین دستگاه های عمر طولانی داشته و یا کیفیت لازم را نداشته باشند. در زمان خرید دستگاه های کارکرده بایستی به شدت مراقب باشید. برای خرید محصولات کران قیمت توصیه می‌کنیم که به سراغ نمونه‌های آکبند بروید.

 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین

قیمت دستگاه استخراج بیت کوین نیز یک معیار مهم برای خرید این محصول است. هر چند قیمت با کیفیت و برند رابطه مستقیمی دارد و به اصطلاح قدیمی‌ها هر چقدر بیشتر پول بدی بیشتر آش میخوری! اما شما باید در زمان خرید به دنبال بهینه کردن این قیمت‌ها باشید. خرید از فروشگاه‌های معتبری که به صورت مستقیم این محصولات را وارد می‌نمایند، می‌تواند یکی از راه‌های خرید ارزان‌تر دستگاه استخراج بیت کوین باشد.

 • شرکت و برند تولید کننده دستگاه استخراج بیت کوین

مانند سایر لوازم الکترونیکی خارجی، برند تولید کننده را نیز می‌توان یک معیار مهم در تعیین قیمت و کیفیت دستگاه استخراج بیت کوین دانست. در ادامه با معرفی بهترین دستگاه استخراج بیت کوین مشاهده خواهید کرد که برندهای مشهورتر به مراتب قیمت بالاتری هم دارند. البته از نظر کیفی نیز در شرایط بهتری هستند.

 • وزن و اندازه دستگاه

هم‌چنین وزن و اندازه دستگاه را نیز می‌توان یک نکته مهم در خرید این محصول دانست. در حال حاضر دستگاه ماینینگ‌هایی در اندازه‌های موبایل نیز در بازار موجود هستند که استفاده از آنها بسیار ساده است. از این رو در زمان خرید می‌توانید به این نکته نیز دقت داشته باشید.

معرفی بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین

پرواضح است که انتخاب دستگاه استخراج بیت کوین از میان بهترین‌های بازار در نهایت منجر به کسب درآمد بیشتر توسط کاربران و ماینرها خواهد شد. اگر شما نیز به دنبال رسیدن به درآمدهای بالاتر هستید بهتر است حتماً در قدم اول لیستی از بهترین دستگاه های موجود در بازار را در اختیار داشته باشید. این لیست بر اساس فاکتورهای مختلفی تهیه شده است. در درجه اول کیفیت و هش ریت دستگاه و پس از آن میزان مصرف برق و هم‌چنین محبوبیت آن در نزد کاربران از اصلی‌ترین عوامل رتبه‌بندی این محصولات هستند. در ادامه سعی کرده‌ایم تا بهترین دستگاه های موجود در ایران را برای شما معرفی کنیم. قبل از آن لازم است تا شما را با بهترین برندهای تولید کننده این دستگاه در جهان نیز آشنا کنیم. بهترین برندهایی که می‌توانید با خرید محصولات آنها خیالی راحت‌تر از کیفیت دستگاه خود داشته باشید، به شرح زیر هستند:

 • برند بیت مین – Bitmain که می‌توانید محصولات این کمپانی را با عنوان انت ماینر – Antminer در بازار تهیه کنید.
 • برند میکرو بی‌تی – MicroBT که می‌توانید محصولات این کمپانی را با عنوان Whatsminer در بازار تهیه کنید.
 • برند Canaan که تولید کننده دستگاه هایی با عنوان Avalon در جهان است.
 • برند Ebang که عرضه کننده دستگاه هایی با عنوان Ebit در جهان است.

در ادامه بهترین محصولات این برندها را با هم مرور خواهیم نمود.

 • دستگاه بیت مین انت ماینر اس ۱۹ پرو (Bitmain Antminer S19 Pro):

یکی از بهترین دستگاه استخراج بیت کوین است که در اختیار کاربران ایرانی نیز قرار گرفته است. از اصلی‌ترین مشخصات این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قدرت ۱۱۰ تراهش
 • عرضه شده در سال ۲۰۲۰
 • ابعاد ۱۹۵ در ۲۹۰ در ۳۷۰ میلی متر
 • وزن ۱۵ کیلوگرم
 • صدا ۸۱ دسیبل
 • دارای ۴ عدد فن
 • میزان مصرف برق ۳۲۵۰ وات
 • ولتاژ ۱۲ ولت
 • دمای کارکرد ۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد

این محصول بهترین تولید شرکت بیت مین است که در میان کاربران ایرانی نیز با محبوبیت قابل توجهی روبرو شده است. شرکت بیت مین حتی از فناوری‌های بسیار عالی برای جلوگیری از حملات ویروس‌ها نیز در آن استفاده کرده که کیفیت و امنیت آن را چند برابر نموده است. بازده انرژی این محصول ۲۹.۵ ژول بر تراهش است. این محصول در سایت اصلی خود شرکت Bitmain با قیمت ۳۸۰۰ دلار عرضه شده است که در بازار ایران شاهد قیمت‌های بسیار متفاوتی از آن هستیم.

 • دستگاه مایکرو بی‌تی واتس ماینر‌ ام ۳۰ پلاس پلاس (MicroBT Whatsminer M30S ++)

این دستگاه تولید کمپانی مایکرو بی‌تی است که می‌توانید آن را با مشخصات زیر در اختیار داشته باشید:

 • قدرت ۱۱۲ تراهش
 • عرضه شده در سال ۲۰۲۰
 • ابعاد ۱۲۵ در ۲۲۵ در ۴۲۵ میلی متر
 • وزن ۱۲.۸ کیلوگرم
 • صدا ۸۳ دسیبل
 • دارای ۲ عدد فن
 • مصرف برق ۳۴۷۲ وات
 • ولتاژ ۱۲ ولت
 • دمای کارکرد ۵ تا ۶۰ درجه سانتی گراد

این محصول شرکت مایکرو بی‌تی دارای میزان بازدهی ۳۱ ژول بر تراهش است. مشخصات آن نسبت به دستگاه قبلی اختلاف کمی دارد و قیمت آن در سایت مرجع نیز ۷۸۰۰ دلار تعیین شده است.

 • دستگاه کنان اوالون ماینر ۱۲۴۶ (Canaan Avalonminer 1246)

این دستگاه را نیز می‌توانید با مشخصات زیر در بازار تهیه کنید:

 • قدرت ۹۰ تراهش
 • در سال ۲۰۲۱ عرضه شده است.
 • ابعاد ۳۳۱ در ۱۹۵ در ۲۹۲ میلی متر
 • وزن ۱۲.۸ کیلوگرم
 • صدا ۷۵ دسیبل
 • دارای ۴ فن خنک کننده
 • مصرف برق ۳۴۲۰ واتی
 • ولتاژ ۱۲ ولت
 • دمای کارکرد ۵ تا ۶۰ درجه سانتی گراد

این دستگاه را نیز می‌توانید با بازده انرژی ۳۸ ژول بر تراهش در اختیار داشته باشید. این محصول نیز در سایت‌های مرجع و معتبر با قیمت ۳۱۰۰ دلاری عرضه شده است.

رتبه‌بندی سایر دستگاه های استخراج بیت کوین را نیز می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

نام دستگاه رتبه قدرت

(تراهش)

سال عرضه ابعاد (میلی متر) وزن تعداد فن مصرف برق (وات) ولتاژ

(ولت)

دمای کارکرد

(سانتی گراد)

بازده انرژی

(ژول بر تراهش)

Bitmain Antminer T19 ۴ ۸۴ ۲۰۲۰ ۴۰۰×۲۹۰×۱۹۵ ۱۴.۵ ۴ ۳۱۵۰ ۱۲ ۵ تا ۵۰ ۳۸
Bitmain Antminer S17+ ۵ ۷۳ ۲۰۱۹ ۳۰۴×۲۹۸×۱۷۵ ۱۱ ۴ ۲۹۲۰ ۱۲ ۵ تا ۵۰ ۴۵
Canaan Avalonminer 1166Pro ۶ ۸۱ ۲۰۲۰ ۴۴۲×۴۰۵×۳۰۶ ۱۲ ۴ ۳۴۰۰ ۱۲ ۵ تا ۳۵ ۴۲
Innosilicon T3+ 52T ۷ ۵۲ ۲۰۱۹ ۴۳۰×۲۲۰×۱۴۱ ۱۰ ۲ ۲۸۰۰ ۱۲ ۵ تا ۴۵ ۴۵
MicroBT Whatsminer M31S ۸ ۷۰ ۲۰۲۰ ۳۹۰×۲۲۰×۱۳۰ ۱۲.۵ ۲ ۳۲۲۰ ۱۲ ۵ تا ۴۰ ۴۷

شناخت بهترین استخر استخراج

در بند بعدی سعی داریم تا درآمد هر یک از دستگاه های استخراج بیت کوین را برای شما تشریح کنیم. با توجه به اینکه این درآمد به صورت مستقیم از استخر استخراجی که کاربران در فعالیت دارند نیز تأثیر می‌پذیرد، لازم است تا بهترین استخرهای استخراج را نیز به شما معرفی نماییم.

 • استخر استخراج AntPool به عنوان بزرگترین استخر استخراج بیت کوین در جهان معروف است. این استخر که توسط کمپانی Bitmain اداره می‌شود، در کشور چین قرار گرفته و کاربران می‌توانند روش‌های مختلف کسب درآمدی را در آن انتخاب نماید. این استخر از نظر امنیت در بالاترین سطح ممکن قرار گرفته است و همه چیز در آن با سرعت بالا انجام می‌شود. با ورود به این استخر بسته به نوع پلان درآمدی می‌بایست کارمزدهای ۰ تا ۲.۵ درصد را بپردازی.
 • استخر Slush Pool دومین استخر معروف و معتبری است که در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شده و قدرت بسیار زیادی دارد. این استخر در کشور جمهوری چک راه‌اندازی شده و از این کشور مدیریت می‌شود. از نظر امنیت در شرایط ایده آلی قرار داشته و کارمزد حضور در آن نیز برای ماینرها ۲ درصد از درآمد است.
 • استخر F2Pool نیز یکی از استخرهای معتبر برای استخراج بیت کوین است. البته امکان استخراج سایر رمز ارزها را نیز در این استخر خواهید داشت. این استخر از ماینرها کارمزد بالای ۴ درصدی را دریافت می‌نماید، از نظر امنیتی شرایط خوبی داشته و محیط کاربری ساده‌ای نیز دارد.
 • استخر BTCC نیز یکی دیگر از استخرهای معروف برای استخراج بیت کوین است. این استخر از سال ۲۰۱۴ کار خود را شروع کرده و کارمزد فعالیت در آن نیز ۲ درصد درآمد ماینرها است.
 • استخر Com را نیز می‌توان یکی دیگر از استخرهای معتبر و معروف استخراج بیت کوین دانست که در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شده است.
 • استخر استخراج Binance Pool از نظر اندازه دومین استخر بزرگ استخراج بیت کوین بعد از Ant Pool است. این استخر در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده و حدود ۱۲.۲۰ درصد از استخراج‌های بیت کوین را نیز به خود اختصاص داده است.
 • استخر استخراج Poolin یکی از معتبرترین استخرهایی است که ماینرهای ایرانی نیز می‌توانند در آن عضو شوند. این استخر حدود ۱۱.۹۸ درصد از کل سهم هش ریت شبکه را به خود اختصاص داده و از این حیث در رتبه سوم قرار دارد.

میزان درآمد هر یک از دستگاه های استخراج بیت کوین در ایران

در نهایت برای اینکه تمام زوایای لازم برای تهیه بهترین دستگاه استخراج بیت کوین را برای شما تشریح کرده باشیم، لازم است تا با میزان درآمد هر یک از این دستگاه نیز آشنا شوید. دقت کنید که این میزان درآمد بر اساس فاکتورهای بیان شده در بندهای گذشته می‌تواند متغیر باشد. از این رو به این اعداد به شکل یک درآمد حدودی نگاه کنید. هم‌چنین باید با عوامل مثبت و منفی تأثیرگذار روی این قیمت‌ها نیز آشنا باشید.

عواملی که باعث افزایش درآمد دستگاه استخراج بیت کوین می‌شوند:

 • استفاده از برق صنعتی به جای برق صادراتی
 • افزایش قیمت بیت کوین
 • افزایش قیمت دلار در بازار ایران

عواملی که باعث کاهش درآمد دستگاه استخراج بیت کوین می‌شوند:

 • افزایش سختی شبکه
 • افزایش تعداد ماینرها
 • استفاده از استخرهای نامناسب و با کارمزد بالا

با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید به صورت میانگین انتظارات زیر را از دستگاه استخراج بیت کوین خود داشته باشید:

 • Bitmain Antminer S19 Pro می‌تواند درآمد حدود ۳۰۰ دلاری را در هر ماه برای شما رقم بزند.
 • دستگاه MicroBT Whatsminer M30S می‌تواند درآمد حدود ۲۰۰ دلاری را برای شما رقم بزند.
 • دستگاه Bitmain Antminer S17+ می‌تواند درآمد حدود ۱۵۰ دلاری را برای شما رقم بزند.
 • دستگاه Bitmain Antminer S۱۷ Pro می‌تواند درآمد حدود ۱۲۰ دلاری را برای شما رقم بزند.
 • دستگاه MicroBT Whatsminer M۲۱S می‌تواند درآمد حدود ۱۱۵ دلاری را برای شما رقم بزند.

هش بیت کوین چیست؟

هش بیت کوین در واقع یک الگوریتم ریاضی رمزنگاری شده است. این تابع ریاضی اطلاعات ورودی را به خروجی‌های خاصی تبدیل می‌کند. خروجی‌های تابع هش مجموعه‌ای از اعداد و حروف در کنار هم هستند که طول ثابتی دارند. تغییر ورودی باعث می‌شود تا خروجی این تابع تغییر کند. از این گذشته این تابع برای هر ورودی یک خروجی مستقل و منحصر به فرد ارائه می‌نماید. این الگوریتم یکی از اصلی‌ترین دلایل بالا رفتن امنیت شبکه بیت کوین است. دقت کنید که امکان رسیدن به تابع اولیه ورودی این الگوریتم با داشتن نتیجه آن تقریباً غیر ممکن است. در واقع امکان وارون‌پذیری در این تابعه وجود ندارد.

تابعی که در شبکه بیت کوین ارتباط دهنده میان بلاک‌های مختلف است، هش بیت کوین نامیده می‌شود. ماینرها برای تائید تراکنش‌ها و سپس اضافه کردن بلاک جدید به بلاک چین بیت کوین لازم است تا هش بلاک‌ها را با یکدیگر تطابق دهند.

نرخ هش یا هش ریت چیست؟

هش ریت Hash rate یا در اصطلاح پارسی نرخ هش اصطلاحی است که به قدرت دستگاه استخراج بیت کوین اطلاق می‌شود. این اصطلاح در واقع نشان دهنده قدرت هر یک از دستگاه های استخراج بیت کوین می‌باشد. یک دستگاه استخراج بیت کوین بایستی در مدتی بسیار کوتاه محاسبات ریاضی بسیار پیچیده‌ای را حل کرده و ماینر را به تائید تراکنش‌ها نزدیک نماید. قدرت و سرعت در این مواقع همراه با یکدیگر تعریف می‌شوند. نرخ هش در واقع عددی است که میزان قدرت دستگاه را برای انجام این محاسبات ریاضی تعیین می‌نماید. قدرت هش دستگاه به میزان هش‌های پردازش شده آن در ثانیه اشاره دارد. برای مثال اگر نرخ هش یک دستگاه ۱۱۰ تراهش بر ثانیه است به این معنی است مکه این دستگاه می‌تواند در هر ثانیه ۱۱۰ تراهش را پردازش نماید.

مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟

فارم یا مزرعه استخراج بیت کوین یکی دیگر از اصطلاحاتی است که لازم است تا ماینرها با آن نیز آشنا باشند. احتمالاً در ماه‌های اخیر اخبار زیادی مبنی بر کشف مزارع استخراج بیت کوین در ایران خودمان شنیده‌اید. اما این مزارع چه تعریفی دارند؟ وقتی ماینرها به جای استفاده از یک دستگاه استخراج بیت کوین ده‌ها و صدها دستگاه را در کنار هم قرار داده و به صورت همزمان از قدرت همه آنها برای استخراج بیت کوین استفاده می‌نمایند، به این محیط اصطلاحاً مزرعه استخراج بیت کوین اطلاق می‌شود. در حال حاضر سوله‌های بسیار زیادی در اطراف شهرها به این کار اختصاص داده شده است که بسیاری از آنها غیرقانونی است.

مزارع بیت کوین به دلیل این که به صورت همزمان از ده‌ها دستگاه استخراج بیت کوین استفاده می‌نمایند، قدرت بسیار زیادی داشته و درآمد قابل توجهی را نیز برای کاربران به وجود می‌آورند. این مزارع برق بسیار زیادی مصرف می‌نمایند که می‌تواند کل شبکه برق یک شهر را با اختلال روبرو نماید.

مزرعه بیت کوین چیست

استخراج بیت کوین به زبان بلاک چین

تمام پیش نیازها و اصطلاحات لازم برای استخراج بیت کوین را با هم مرور کردیم. در انتهای این بخش نیز قصد داریم تا یک تعریف جامع از استخراج بیت کوین ارائه دهیم که می‌تواند شناخت بهتری نسبت به این روش برای شما به وجود آورد.

فرایند استخراج بیت کوین بر اساس الگوریتم اثبات کار یا Proof of Work انجام می‌پذیرد. به عنوان ماینر شما برای دریافت پاداش استخراج بیت کوین باید اولین نفری باشید که فرایند اثبات کار را برای کی تراکنش انجام می‌دهید. در این فرایند محاسباتی شما باید هش مورد نظر قرار گرفته در بلاک را تشخیص دهید. در این فرایند ماینر با استفاده از تجهیزات و دستگاه استخراجی که در اختیار دارد، باید هش مورد نظر را حدس بزند. اولین فردی که در میان میلیون‌ها ماینر بتوان این هش را حدس زده و به آن نزدیک شود، پاداش استخراج بیت کوین را دریافت خواهد نمود.

استخراج بیت کوین و نکات مهم آن

همه چیز برای استخراج بیت کوین آماده است. در دو بخش قبلی به بررسی اصطلاحات مورد نیاز و هم‌چنین پیش‌نیازهای لازم برای استخراج بیت کوین پرداختیم. این نکات و اطلاعات می‌تواند شرایط بسیار خوبی را برای شما به دنبال داشته باشد. در بخش حاضر نیز به دنبال ارائه مراحل استخراج بیت کوین به صورت گام به گام خواهیم بو دو هم‌چنین به صورت تخصصی‌تر به بررسی روند استخراج این ارز دیجیتال خواهیم پرداخت. با دقت به اطلاعات این بخش می‌توانید به صورت کاملاً آگاهانه این کسب و  کار را انتخاب و وارد آن شوید. در این بخش عناوین زیر را با شما در میان خواهیم گذاشت:

 • گام به گام با آموزش استخراج بیت کوین
 • فرایند استخراج بیت کوین
 • الگوریتم استخراج بیت کوین چیست؟
 • وظایف استخراج کننده بیت کوین چیست؟
 • راه‌های استخراج بیت کوین
 • استخراج بیت کوین با موبایل
 • استخراج بیت کوین با کامپیوتر
 • استخراج بیت کوین با دستگاه ماینینگ
 • استخراج ابری بیت کوین

گام به گام با آموزش استخراج بیت کوین

تا به این جای مقاله به صورت کامل و جامع با تمام شرایط و نکات مربوط به استخراج بیت کوین آشنا شده‌اید. اما برای این که این شرایط برای شما به صورت کاربردی قابل استفاده باشد، لازم است تا آنها را به صورت مرحله به مرحله و پشت سر هم برای شما بازگو کنیم. در ادامه مراحل استخراج بیت کوین را در ۹ گام به شرح زیر بیان خواهیم کرد:

 • گام اول: هزینه استخراج بیت کوین را برآورد کنید.
 • گام دوم: درآمد حاصل از استخراج بیت کوین را برآورد کنید.
 • گام سوم: آیا استخراج بیت کوین بهترین روش سرمایه گذاری برای شما در این ارز دیجیتال است؟
 • گام چهارم: به دنبال مجوزهای لازم باشید.
 • گام پنجم: نوبت به انتخاب و خرید دستگاه استخراج بیت کوین می‌رسد.
 • گام ششم: تمام پیش‌نیازهای استخراج بیت کوین را فراهم آورید.
 • گام هفتم: یک استخر استخراج انتخاب کرده و در آن عضو شوید.
 • گام هشتم: از نرم افزارهای استخراج بیت کوین استفاده کنید.
 • گام نهم: شروع فرایند استخراج بیت کوین

مراحل استخراج بیت کوین

گام اول: هزینه استخراج بیت کوین را برآورد کنید

تمام عوامل مؤثر بر هزینه استخراج بیت کوین را برای شما تشریح نمودیم:

 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین
 • هزینه میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین
 • هزینه دریافت مجوزهای لازم
 • کارمزد استخر استخراج
 • هزینه اینترنت

از اصلی‌ترین عوامل تعیین کننده هزینه استخراج بیت کوین برای شما هستند. با برآورد این هزینه مطابق با نکاتی که ارائه دادیم، می‌توانید این گام را سپری کنید.

گام دوم: درآمد استخراج بیت کوین را برآورد کنید

در گام دوم نوبت به تعیین میزان درآمد استخراج بیت کوین می‌رسد. عوامل مؤثر بر درآمد استخراج بیت کوین را نیز برای شما تشریح کردیم:

 • کیفیت، قدرت و میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین
 • قیمت دلار در بازار داخلی
 • قیمت بیت کوین و ارزش آن در بازارهای جهانی
 • میزان کارمزد تائید تراکنش‌ها
 • میزان پاداش استخراج بیت کوین

به بررسی کامل این عوامل نیز پرداختیم شما می‌بایست با ارزیابی دقیق این موارد بر حسب شرایط کاری خود، میزان درآمد استخراج بیت کوین را نیز برای خود تعیین کرده و آن را با هزینه‌ها مقایسه نمایید.

گام سوم: آیا استخراج بیت کوین بهترین روش سرمایه گذاری برای شما در این ارز دیجیتال است؟

این گام اهمیت بسیار زیادی در فرایند استخراج بیت کوین خواهد داشت. همه ماینرها بیشتر از اینکه به فکر امنیت شبکه بیت کوین باشند، به فکر درآمد استخراج بیت کوین بوده و سعی در بالاتر بردن میزان درآمد خود هستند. از این رو بایستی یک ارزیابی کامل و جامع از فرایند سرمایه گذاری روی استخراج بیت کوین داشته باشی. بررسی سؤالات زیر می‌تواند شما را در این گام راهنمایی کند:

 • آیا درآمد استخراج بیت کوین قابل توجه است و نسبت به هزینه‌ها به صرفه می‌باشد؟
 • آیا خرید بیت کوین درآمد بهتر و بیشتری نسبت به درآمد استخراج بیت کوین به دنبال خواهد داشت یا خیر؟
 • آیا سرمایه گذاری روی بیت کوین، مناسب است و یا بهتر است ارز دیجیتال دیگری را برای این منظور در نظر گرفت؟

با توجه به اینکه هدف نهایی از استخراج بیت کوین درآمدزایی و سرمایه گذاری روی آن است، از این رو لازم است تا از دید سرمایه گذاری نیز به این روش کسب درآمدی نگاه کنید.

گام چهارم: به دنبال مجوزهای لازم باشید

در گام چهارم و بعد از اینکه ارزیابی کامل از دید سرمایه گذاری روی درآمد استخراج بیت کوین داشتید، نوبت به دریافت مجوزهای لازم است. خیلی از کاربران به جای این گام خیلی سریع سراغ خرید دستگاه ماینینگ می‌روند. در حالی که ممکن است حتی موفق به دریافت مجوزهای لازم نشوید. از این رو در ابتدا و قبل از هر هزینه‌ای باید شرایط دریافت مجوزهای لازم را بررسی کنید و در صورت مساعد بودن شرایط و رسیدن به یک نتیجه مطلوب به دنبال خرید دستگاه ماینینگ بروید. در غیر این صورت ممکن است کوله باری از هزینه‌ها را روی دست خود باقی بگذارید.

گام پنجم: نوبت به انتخاب و خرید دستگاه استخراج بیت کوین می‌رسد

با دریافت مجوزهای لازم برای استخراج بیت کوین نوبت به بررسی انواع دستگاه های استخراج می‌رسد. قیمت دستگاه استخراج بیت کوین و میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین دو عاملی هستند که می‌توانند در این گام مهم تلقی کردند. در بخش های قبلی به صورت مفصل درباره معیارهای خرید بهترین دستگاه استخراج بیت کوین صحبت کردیم. با به کار بردن نکات ارائه شده در بخش های قبلی مقاله می‌توانید خیلی راحت بهترین و مناسب‌ترین دستگاه را برای خرید انتخاب کنید.

گام ششم: تمام پیش‌نیازهای استخراج بیت کوین را فراهم آورید

استخراج بیت کوین پیش‌نیازهای دیگری به جز خرید دستگاه نیز دارا است. کیفی پول بیت کوین، انتخاب فضایی مناسب، اینترنت و مواردی از این دست از جمله پیش‌نیازهایی هستند که به صورت کامل کیفیت لازم برای آنها را مورد بررسی قرار دادیم.

گام هفتم: یک استخر استخراج انتخاب کرده و در آن عضو شوید

انتخاب استخر استخراج بیت کوین مناسب نیز گام بعدی است که این مرحله را نیز در بخش های قبلی بررسی کرده‌ایم. هم‌چنین معیارهای انتخاب بهترین استخر را نیز به همراه معرفی بهترین استخرها با هم مرور کرده‌ایم.

گام هشتم: از نرم افزارهای استخراج بیت کوین استفاده کنید

انتخاب نرم افزار مناسب برای استخراج بیت کوین مرحله بسیار ساده‌ای است. معمولاً این نرم  افزارها همگی کیفیت لازم را دارا هستند و از این بابت نگرانی خاصی برای کاربران وجود ندارد.

گام نهم: شروع فرایند استخراج بیت کوین

با طی کرده ۸ مرحله قبلی حالا می‌توانید برای استخراج بیت کوین اقدام کنید. طی کردن این مراحل به صورت پشت سر هم باعث می‌شود تا هیچ دغدغه‌ای پیش روی شما نباشد و با خیال راحت برای این مهم اقدام کنید.

فرایند استخراج بیت کوین

فرایند استخراج بیت کوین بسیار ساده است. دقیقاً مانند نقل و انتقال عادی این ارز دیجیتال، شما باید یک کیفی پول بیت کوین در اختیار داشته باشید. با به اتمام رسیدن استخراج هر بلاک شما می‌توانید پاداش خود را از شبکه دریافت کنید. برای این کار کلید عمومی کیف پول خود را در اختیار مدیریت استخر استخراج که به صورت رباتیک مدیریت می‌شود، قرار داده و بیت کوین های خود را دریافت نمایید. این فرایند در کسری از ثانیه صورت گرفته و بلافاصله بعد از اتمام فرایند، کارمزد استخر از حساب شما کم شده و بقیه بیت کوین ها به حساب شما واریز خواهند شد.

الگوریتم استخراج بیت کوین چیست؟

دقت کنید که هر ارز دیجیتالی از الگوریتم خاصی برای استخراج استفاده می‌نماید. برخی از الگوریتم‌های محبوب و پرطرفدار مانند الگوریتم SHA-256 نیز برای ارزهای دیجیتال زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند و که بیت کوین و فورک‌های آن را نیز شامل می‌شود. الگوریتم SHA-256 یکی از اعضای خانواده بزرگ هشینگ کریپتوگرافیک می‌باشد که توسط موسسه ملی استانداردها و تکنولوژی توسعه یافته است. بیت کوین کش، لایتکوین کش و یونیورسال از دیگر ارزهای دیجیتالی هستند که می‌توانید با استفاده از الگوریتم SHA-256 اقدام به استخراج آنها کنید.

مراحل استخراج بیت کوین

وظایف استخراج کننده بیت کوین چیست؟

در بخش های قبلی به پیچیده بودن فرایند استخراج بیت کوین اشاره کردیم و هم‌چنین نکاتی را نیز درباره سختی شبکه بیت کوین با هم مرور کردیم. حال این سؤال پیش می‌آیند که ماینر چه وظیفه‌ای در استخراج بیت کوین به عهده دارد؟ با خرید و تهیه تمام پیش‌نیازهای استخراج بیت کوین، تمام وظایف مراحل انجام یک فرایند سده نرم افزاری است. دقیقاً مانند تمام نرم افزارهای دیگری که تا کنون در موبایل خود یا سیستم کامپیوتری داشتید، یک نرم  افراز ساده پیش روی شما قرار خواهد داشت که تمام فرآیندها در آن با چند کلیک ساده انجام می‌پذیرد. این کلیک‌ها نیز بسیار محدود بوده و نیازی به تکرار آنها نخواهید داشت.

راه‌ های استخراج بیت کوین

اما چه راه‌هایی برای استخراج بیت کوین وجود دارد؟ تا کنون تمام نکاتی که درباره استخراج بیت کوین به آنها پرداختیم، مربوط به استفاده از دستگاه استخراج است. اما روش‌های دیگری نیز برای استخراج این رمز ارز وجود دارد. البته این سخت افزار مورد استفاده برای این عملیات است که تعیین کننده نوع استخراج خواهد بود.

از جمله رایج‌ترین راه‌های استخراج بیت کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استخراج بیت کوین با موبایل
 • استخراج بیت کوین با کامپیوتر
 • استخراج بیت کوین با دستگاه ماینینگ
 • استخراج ابری بیت کوین

در ادامه به صورت مفصل هر یک از این روش‌های استخراج را با هم مرور خواهیم نمود.

استخراج بیت کوین با موبایل

استخراج بیت کوین با موبایل واقعیت دارد؟ اگر به دنبال این عبارت در اینترنت جستجو کرده باشید، احتمالاً با نرم افزارها و روش‌های مختلفی روبرو شده‌اید. قبل از این که به بررسی روند استخراج بیت کوین با موبایل بپردازیم، لازم است تا یک نکته مهم را به شما یادآوری نماییم. در بخش های قبلی به وضوح به سختی استخراج و هم‌چنین شرایط پیچیده لازم برای این امر اشاره کردیم، حال سؤال اینجاست که آیا یک موبایل می‌تواند شرایط لازم برای استخراج بیت کوین را برای شما فراهم آورد یا خیر؟

استخراج بیت کوین با موبایل را می‌توان در دو حالت مختلف مورد بررسی قرار داد. در وهله اول بازیها و سایت‌هایی هستند که به ازای یک کار خاص بیت کوین به کاربران خود ارائه می‌دهند. برخی از بازی‌هایی که به بیت کوین گیم معروف هستند، به ازای برنده شدن کاربر در روند بازی مقدار بسیار اندکی بیت کوین به آنها هدیه می‌دهند. البته ما که هنوز بیت کوینی از این بازی‌ها ن دیده‌ایم و نه شنیده‌ایم. این‌ها تنها ادعاهایی هستند که توسعه دهنده این سایتها و بازی‌ها برای ترغیب کاربران به حضور در محیط آنها و بالاتر بردن ترافیک از آن استفاده می‌نمایند. به نوعی این روش را می‌توان یک روش بازاریابی برای این افراد در نظر گرفت.

استخراج بیت کوین با موبایل در حالت دوم به نرم افزارهایی مربوط می‌شود که این فرایند را برای کاربران امکان پذیر می‌نمایند. این نرم افزارها نیز به دو دسته نرم افزارهای رایگان و نرم افزارهای پولی تقسیم می‌شوند که بنا به شرایط امکان استخراج بیت کوین را فراهم می‌آورند.

نرم افزار موبایلی MinerGate Mobile Miner

یکی از نرم افزارهای رایج برای استخراج بیت کوین با موبایل ماینرگیت است. این نرم افزار را می‌توان در گوشی‌های مختلف نصب کرده و استفاده نمود. این نرم افزار برای استخراج ارزهای مختلفی قابل استفاده است. هم‌چنین کاربران می‌توانند از کیف پول اختصاصی آن نیز برای ذخیره ارزهای استخراج شده استفاده نمایند. بیت کوین، مونرو، اتریوم و فانتوم از اصلی‌ترین ارزهایی هستند که با این نرم افزار می‌توانید برای استخراج آنها اقدام نمایید.

نرم افزار Crypto Miner

دومین نرم افزار یکه برای استخراج بیت کوین با موبایل باید به آن اشاره کنیم، کریپتو ماینر است. نسخه اصلی و کامل آن پولی است و در نسخه رایگان امکانات کاملی در اختیار ماینر قرار نمی‌گیرد.

نرم افزار NeoNeon Miner

استخراج بیت کوین با موبایل را می‌توان با نئو نئون ماینر نیز انجام داد. این نرم افزار نیز از جمله نرم افزارهای رایگان برای استخراج بیت کوین است که البته با تبلیغاتی نیز همراه است.

نرم افزار Bitcoin Miner

بیت کوین ماینر یکی از پرطرفدارترین نرم افزارهای موبایلی برای استخراج بیت کوین با موبایل است. این نرم افزار قابلیت استفاده روی گوشی‌های اندرویدی را دارا است. هم‌چنین امکان استخراج برخی دیگر از ارزهای دیجیتال را نیز با آن خواهید داشت.

از این دست نرم افزارها برای استخراج بیت کوین با موبایل بسیار زیاد هستند که با اهداف مختلفی توسعه یافته‌اند. شما نیز اگر به فکر استخراج بیت کوین با موبایل می‌توانید یکی از نمونه‌های آن را روی گوشی هوشمند خود نصب کرده و به صورت عملی فرایند استخراج را در آنها شاهد باشید.

استخراج بیت کوین با موبایل

بررسی شرایط استخراج بیت کوین با موبایل

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای استخراج بیت کوین به آن اشاره کردیم، پردازشگرهای قدرتمندی هستند که با هش ریت بالا شرایط استخراج بیت کوین و حل محاسبات پیچیده ریاضی لازم را با سرعت بسیار بالا در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دستگاه استخراج بیت کوین با هش ریت‌های ۵۰ تا ۱۵۰ ترابایت بر ثانیه می‌توانند روند انجام محاسبات را برای کاربران ساده‌تر کنند. اما لازم است تا برای بررسی روند استخراج بیت کوین با موبایل نگاهی به قدرت کارت گرافیک‌های موبایل‌های مختلف داشته باشیم.

گوشی هواوی میت ۹ که یکی از بهتری کارت گرافیک‌ها را در میان موبایل‌های مختلف دارا است، تنها امکان پردازش ۵۰ هش بر ثانیه را فراهم می‌آورد. در سامسونگ گلکسی S8 Plus این عدد به ۴۵ هش بر ثانیه می‌رسد. برای گوشی‌های معمولی این عدد چیزی حدود ۵ تا ۱۰ هش بر ثانیه است. این اعداد را با نرخ هش‌های دستگاه ماینینگ مقایسه کنید. این میزان تفاوت نشان می‌دهد که عملاً امکان استخراج بیت کوین با موبایل به این راحتی‌ها وجود نخواهد داشت. از این رو اگر به دنبال حضور حرفه‌ای در کسب و کار استخراج بیت کوین هستید، استفاده از دستگاه ماینینگ می‌تواند شرایط به مراتب بهتری برای شما باشد. از این گذشته موبایل‌های امروزی حتی قابلیت استفاده ۲۴ ساعته و ۷ روز در هفته را نیز نداشته و در این صورت ممکن است کاملاً از بین بروند. حتی درآمد حاصل از استخراج بیت کوین با موبایل ممکن است از میزان اینترنت مصرف شده برای آن نیز کمتر باشد. از این رو خیلی نباید روی این روش درآمدزایی با بیت کوین حساب کنید.

استخراج بیت کوین با لپ تاپ

استخراج بیت کوین با کامپیوتر

استخراج بیت کوین با کامپیوتر یکی دیگر از تکنیک‌های رایج برای استخراج این ارز دیجیتال محبوب و معروف است. نرم افزارهای زیادی نیز برای امکان استخراج بیت کوین با کامپیوتر توسعه یافته‌اند که به صورت رایگان و پولی می‌توانید از آنها نیز استفاده کنید. اما این موضوع چقدر می‌تواند حقیقت داشته باشد؟

به صورت کلی امکان استخراج بیت کوین با کامپیوتر وابسته به دو قطعه بسیار مهم در لپ تاپ‌ها و کامپیوترهای خانگی است. سی پی یو که پردازش اطلاعات را به عهده دارد و کارت گرافیک که در این پردازش همراه سی پی یو است. برای اینکه درک بهتری نسبت به استخراج بیت کوین با کامپیوتر داشته باشید، تنها کافی است قوی‌ترین سی پی یوها و کارت گرافیک‌های به کار گرفته شده در تولید این دستگاه‌ها را با دستگاه ASIC و سایر دستگاه های ماینینگ مقایسه نمایید. هر چند این دستگاه‌ها از نظر قدرت نسبت به موبایل‌ها در شرایط بهتری هستند، اما همچنان قدرت آنها بسیار ناچیز است و نباید روی آنها حساب کرد.

از این گذشته با استخراج بیت کوین با کامپیوتر ممکن است چالش‌های دیگری را نیز برای خود ایجاد کنید. از جمله داغ کردن بیش از حد کامپیوتر و از بین رفتن قطعات آن که می‌تواند هزینه‌های چند ده برابری نسبت به درآمد حاصل از استخراج بیت کوین با کامپیوتر برای شما به دنبال داشته باشد. از این رو توصیه می‌کنیم که به جای استفاده از این روش سراغ دستگاه ماینینگ بروید. حتی افزایش قیمت بیت کوین و افزایش قیمت دلار در بازار ایران نیز نمی‌تواند استخراج بیت کوین با کامپیوتر را برای کاربران به صرفه نماید. با این حال در ادامه به معرفی چند نرم افزار رایج برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر خواهیم پرداخت.

نرم افزار CGMiner

یک نرم افزار بسیار ساده اما قدرتمند برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر است. البته شرایط استخراج این رمز ارز بیشتر از اینکه به قدرت خود نرم افزار بستگی داشته باشد، به قدرت سیستم کامپیوتری مرتبط است.

نرم افزار Bitminter

بیت منتر نیز یکی دیگر از نرم افزارهای مورد استفاده برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر است. این نرم افزار در سال ۲۰۱۱ معرفی شده و تا کنون مورد استقبال کاربران زیادی قرار گرفته است. امکان استفاده از این نرم افزار با تجهیزات ASIC نیز وجود دارد.

نرم افزار GUIminer

جی یو ‌ای ماینر نیز یکی دیگر از نرم افزاری مورد استفاده برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر است. این نرم افزار را می‌توان با استخرهای مختلف استخراج پیکربندی کرد و با دستگاه های ماینینگ مختلف نیز می‌توان آن را ست کرد. امکانات بسیار زیادی در این نرم افزار در دسترس خواهید داشت و فضای کاربری آن نیز بسیار ساده است.

استخراج بیت کوین با دستگاه ماینینگ

هم‌چنین استخراج بیت کوین با دستگاه ماینینگ نیز یکی دیگر از روش‌های استخراج این رمز ارز است. در بخش های مختلف این مقاله به صورت مفصل در این باره اطلاعات لازم را به شما ارائه دادیم. این روش را می‌توان اصلی‌ترین و بهترین روش ماینینگ قلمداد نمود. البته در بخش ماینینگ چیست می‌تواند اطلاعات اولیه لازم برای استفاده از دستگاه ماینینگ را نیز در اختیار داشته باشید.

استخراج ابری بیت کوین

استخراج ابری بیت کوین

اگر به دنبال کسب دارد استخراج بیت کوین هستید، اما تمایلی برای خرید و مدیریت دستگاه ماینینگ را ندارید، می‌توانید از شرایط استخراج ابری بیت کوین یا Cloud Mining استفاده کنید. این روش یک روش جایگزین برای استخراج بیت کوین با استفاده از دستگاه استخراج است. در این روش به جای این که شما مستقیماً این دستگاه‌ها خریداری و راه‌اندازی کنید، به عضویت سایتها و شبکه‌هایی در می‌آیید که این امکانات را در اختیار دارند. روش‌های درآمدی مختلفی را نیز می‌توان در این روش استخراج در اختیار داشت.

 • استخراج ابری بیت کوین با استخراج میزبانی یا Hosted Mining: در این روش شما در واقع اقدام به اجاره یک دستگاه استخراج ماینینگ می‌نمایید و به صورت آنلاین می‌تواند از آن استفاده کنید.
 • استخراج میزبانی مجازی یا Virtual Hosted Mining: در این روش شما یک سرور اختصاصی مجازی در اختیار خواهید داشت و می‌توانید نرم افزارهای خود را در این محیط نصب کنید.
 • قدرت هش اجاره‌ای یا Leased hashing Power: در این روش نیز شما می‌توانید بر اساس مقدار هزینه مورد نیز مقدار قدرت هش اجاره کنید. حتی نیاز به سخت افزار خاصی نیز برای این روش کسب درآمد استخراج بیت کوین خواهید داشت.

کسب درآمد استخراج بیت کوین به روش ابری مزیت‌ها و معایب مختلفی داشته و به متغیرهای مختلفی هم بستگی دارد. برای مثال انتخاب سرور مناسب را می‌توان اصلی‌ترین فاکتور در تعیین این سود در نظر گرفت. یکی از اصلی‌ترین چالش‌های کلود ماینینگ برای کاربران ایرانی نیاز به هزینه‌های بسیار بالا در شروع برای آن است. حتی اگر این روش در نهایت شرایط کسب  سود را برای ماینر ایجاد کند، اما به دلیل نیاز به هزینه‌های بالا معمولاً خیلی‌ها به سمت آن نمی‌روند. اما با توجه به محدودیت‌های مربوط به مجوز استخراج بیت کوین این روش می‌تواند یک روش جایگزین عالی باشد.

مهم‌ترین مزیت‌های کلود ماینینگ:

 • نیاز به خرید و یا راه‌اندازی دستگاهی نخواهید داشت.
 • هزینه در طول روند استخراج به عهده شما نخواهد بد. می‌توانید متناسب با شرایط مورد نظر خود از سرورهای قدرتمند استفاده کنید. انتخاب سرور می‌تواند مزیت خوبی برای ماینرها باشد.
 • مشکلات مربوط به نگهداری و حتی تعمیر دستگاه استخراج بیت کوین را نیز نخواهید داشت.

اصلی‌ترین معایب کلود ماینینگ:

 • نسبت به روش استفاده از دستگاه استخراج ماینینگ درآمد کمتری دارد.
 • با چالش کلاهبردار بودن سرورها نیز روبرو خواهید بود.
 • هیچ شفافیتی در فرایند استخراج وجود ندارد.
 • هم‌چنین شما هیچ کنترلی روی فرایند کار نیز ندارید.

دانستنی‌های مهم درباره استخراج بیت کوین

با پایان ‌بخش قبلی تمام اطلاعات و شرایط مورد نیاز برای استخراج بیت کوین را برای شما تشریح کردیم. کاربرانی که به دنبال استفاده از این روش درآمدزایی از بیت کوین هستند، می‌توانند با به کارگیری تمام تکنیک‌های بیان شده به این عملیات بپردازند. در این بخش نیز تصمیم گرفتیم تا دانستنی‌ها و اطلاعات جالبی درباره استخراج بیت کوین در اختیار شما قرار دهیم که دقت به آنها می‌تواند این فرایند را برای شما ساده‌تر کند. هم این در تصمیم گیری نیز نیاز به این دانستنی‌های جالب خواهید داشت. در این بخش عناوین زیر را با هم مرور خواهیم نمود:

 • استخراج بیت کوین در ایران چگونه است؟
 • آیا استخراج بیت کوین در ایران غیرقانونی است؟
 • مراحل قانونی کردن استخراج بیت کوین در ایران
 • مواد قانونی مربوط به استخراج بیت کوین در ایران
 • میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین چقدر است؟
 • آیا می‌توان روی درآمد استخراج بیت کوین حساب کرد؟
 • استخراج بیت کوین برای چه کسانی مناسب است؟
 • مزیت‌های استخراج بیت کوین
 • معایب استخراج بیت کوین
 • چه تعداد بیت کوین قابل استخراج وجود دارد؟
 • استخراج تمام بیت کوین ها چند سال طول می‌کشد؟
 • چقدر طول می‌کشد تا یک بیت کوین استخراج شود؟
 • آیا ماینینگ همیشه سودآور است؟
 • ماینینگ سودآورتر است یا خرید بیت کوین؟

استخراج بیت کوین در ایران

استخراج بیت کوین در ایران چگونه است؟

در حال حاضر کاربران و ماینرها بسیار زیادی در ایران اقدام به استخراج بیت کوین می‌نمایند. این مهم درآمدهای متفاوتی برای آنها رقم زده است. هر کاربری بنا به شرایط درآمدهای مختلفی نیز در دسترس خواهد داشت.

آیا استخراج بیت کوین در ایران غیرقانونی است؟

استخراج بیت کوین در ایران نیاز به دریافت مجوزهای لازم خواهد داشت. با دریافت این مجوزها ممکن است کمی هزینه‌های شروع کار برای ماینر بیشتر شود، اما با این حال دیگر چالش‌های دولتی و قانونی گریبانگیر ماینر نخواهد شد. اما در صورت عدم دریافت مجوزهای لازم، فرایند استخراج بیت کوین در ایران غیرقانونی خواهد بود.

مراحل قانونی کردن استخراج بیت کوین در ایران

برای قانونی کردن استخراج بیت کوین در ایران تنها کافی است که از مراجع ذیصلاح مجوزهای لازم را دریافت کنید.

مواد قانونی مربوط به استخراج بیت کوین در ایران

در تاریخ ۱۳ مرداد ۹۸ آیین نامه اجرایی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده که اشاره به شرایط استخراج بیت کوین در ایران دارد، به صورت رسمی ابلاغ شد. در این آیین نامه به صورت مستقیم اشاره شده است که استخراج رمزارزهایی مانند بیت کوین به رسمیت شناخته شده و قانونی است. البته قانون گذار این فرایند را مبتنی بر دریافت مجوزهای لازم از وزارت صمت نموده است. از این رو کاربران می‌توانند با دریافت این مجوز برای کسب درآمد استخراج بیت کوین اقدام نمایند.

از مهم‌ترین نکات این آیین نامه می‌توان به استفاده از انشعاب برق مجاز و پرداخت هزینه برق متناسب با هزینه مصوب این آیین نامه دانست. این آیین نامه نرخ محاسباتی برای استخراج بیت کوین را نرخ برق صادراتی در نظر گرفته است.

میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین چقدر است؟

در بخش های قبلی به صورت کلی به بررسی میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین پرداختیم. این موضوع اهمیت بسیار زیادی برای استخراج بیت کوین در کشور ما دارد. از این رو لازم دانستیم تا به صورت دقیق‌تر نیز آن را مورد ارزیابی قرار دهیم. البته تمام این بررسی‌ها منوط به دریافت مجوز از سازمان‌های ذیربط است و در غیر این صورت خطرات دیگری ماینرهای ایرانی را تهدید می‌نماید. طبق تحقیقات انجام گرفته استخراج هر واحد بیت کوین می‌تواند معادل مصرف برق یک خانه در ۲۴ سال برق مصرف کند. این واقعیت نشان از بالا بودن زیاد هزینه برق برای استخراج بیت کوین دارد.

هم‌چنین در تحقیقاتی که توسط شرکت گلکسی دیجیتال صورت گرفته مصرف برق سالانه بیت کوین معادل ۱۱۳.۸۹ تراوات است. نکته بسیار عالی و مثبت در زمینه مقدار مصرف انرژی برق توسط کل شبکه بیت کوین در یک سال این است که این مقدار کمتر از نصف برق مصرف شده توسط سیستم بانکی در جهان است. سیستم‌های بانکی هر ساله حدود ۲۶۳.۷۲ تراوات برق مصرف می‌نمایند که در صورت جایگزین شده بیت کوین با شبکه بانکی می‌تواند خبر خوبی برای محیط زیست باشد. اما تا آن زمان باید میزان برق مصرفی بیت کوین را نیز به برق مصرفی سیستم بانکی اضافه کنیم.

آیا می‌توان روی درآمد استخراج بیت کوین حساب کرد؟

قبل از این شما باید به این سؤال پاسخ دهید که درآمد استخراج بیت کوین چقدر است؟ درآمد استخراج بیت کوین را به صورت جزئی و دقیق در بخش های قبلی مقاله مورد بررسی قرار دادیم. در صورت وقوع بهترین شرایط برای ماینر این درآمدها تا چند سال هنوز هزینه‌های لازم برای این استخراج را در نخواهد آورد. هزینه خرید دستگاه های با کیفیت استخراج می‌تواند بسیار سرسام آور باشد. البته برخی از کاربران به خرید این دستگاه‌ها از این دید نگاه می‌نمایند که در آینده امکان فروش این محصولات را خواهند داشت. با این دید می‌توان در درصد کمی از مواقع درآمد استخراج بیت کوین را منطقی تلقی نمود. زیرا در بسیاری از مواقع کاربران حتی با ضررهای هنگفتی نیز روبرو شده و نمی‌توانند در این امر به درآمد برسند.

با این حال برای اینکه درآمد استخراج بیت کوین را منطقی و قابل قبول بدانیم، لازم است تا شرایط به صورت خاص برای امکانات ماینرها مورد ارزیابی قرار گیرد. در دید کلی تنها درصد کمی از مواقع این درآمد منطقی به نظر می‌رسد و. در بیشتر مواقع هزینه‌ها حتی می‌توانند نسبت به درآمد بالاتر باشند.

آموزش استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین برای چه کسانی مناسب است؟

استخراج بیت کوین در ایران در سال‌های اخیر با چالش‌های زیادی همراه شده است. مشکلات قطعی برق در شهرهای بزرگ و یا بالا رفتن میزان مصرف برق در کشور یکی از بزرگترین معضلاتی است که استخراج بیت کوین آن را به دنبال داشته است. مزارع غیرقانونی استخراج بیت کوین و در کنار آن استفاده دولت از این ابزار برای درآمدزایی در بازارهای بین المللی باعث شده تا شاهد این چالش‌های بزرگ باشیم. در کنار آن دولت سعی کرده تا با برخی مزارع غیرقانونی نیز مقابله نماید و حتی افرادی که در منزل به صورت انفرادی اقدام به استخراج بیت کوین می‌نمایند را نیز توبیخ نموده است.

با این شرایط استخراج بیت کوین می‌تواند گزینه خوبی برای همه کاربران باشد. کسانی که به دنبال چنین فرآیندی هستند، بایستی شرایط لازم برای در اختیار داشتن انرژی برق را بسنجند. به دنبال مجوزهای لازم باشند و هم‌چنین سود و زیاد ناشی از این فرایند را نیز ارزیابی کنند. در نهایت استخراج بیت کوین می‌تواند برای کسانی مناسب باشد که به هیچ طریقی به سیستم برق کشور آسیبی وارد نکرده و به صورت کنترل شده این فرایند را سپری نمایند. هر چند بیشتری تأثیر در این مهم را فعالیت‌های خود دولت دارد، اما با این حال کاربران نیز نباید به عمق این فاجعه بزرگ در کشور اضافه کنند.

مزیت‌ های استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین مزیت‌های بسیار زیادی با خود به همراه دارد. در بخش های قبلی به صورت مفصل به بررسی مزیت‌های استخراج بیت کوین برای شبکه این ارز دیجیتال پرداختیم که بالا بردن امنیت شبکه اصلی‌ترین مزیت آن بود. اما در ‌این ‌بخش لازم دانستیم تا مزیت‌های استخراج بیت کوین را برای ماینرها نیز مورد بررسی قرار دهیم. به صورت کلی ماینرها می‌توانند از استخراج این ارز دیجیتال مزیت‌های زیر را در اختیار داشته باشند:

 • رسیدن به یک درآمد دلاری قابل توجه ماهانه

درآمد ۳۰۰ دلاری با نرخ فعلی دلار در ایران می‌تواند یک درآمد کاملاً قابل توجه برای ایرانی‌ها باشد. با استفاده از دستگاه های با کیفیت استخراج بیت کوین این امکان برای کاربران وجود خواهد داشت تا به این میزان درآمد در ماه برسند. حتی بهتر عمل کردن ماینرها می‌تواند باعث رساندن آنها به درآمدهای بالاتر نیز باشد. لازم است تا با یک برنامه‌ریزی درست و استاندارد از قبل تمام شرایط را در نظر بگیرید.

 • سرمایه گذاری روی بیت کوین

سرمایه گذاری روی بیت کوین نیز از دیگر مزیت‌های است که با استخراج بیت کوین به آن دسترسی خواهید داشت. اگر بتوانید از این فرایند تعداد بیت کوین های قابل توجهی به دست آورید، می‌توانید با نگه داشتن آنها برای سال‌های آینده، سرمایه گذاری ایده آلی را نیز برای خود رقم بزنید. پیش‌بینی و تحلیل بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین ممکن است در یک دهه پیش رو حتی به یک میلیون دلار برای هر واحد بیت کوین نیز برسد.

 • امکان دریافت کارمزد تراکنش

کارمزد تراکنش‌ها نیز درآمد دیگری است که می‌توانید با استخراج بیت کوین به آن دسترسی داشته باشید. این مهم را نیز باید به مزیت‌های این فرایند اضافه کنیم.

معایب استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین در کنار مزیت‌هایی که به آنها اشاره کردیم، معایبی نیز دارا است. به صورت کلی معایب استخراج بیت کوین نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول مربوط به خود ماینر است و دسته دوم نیز معایبی اعم از آسیب رساندن آن به محیط زیست و بالا بردن مصرف برق می‌باشند که به آنها اشاره کردیم. مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین می‌تواند آسیب‌های بسیار زیادی به سیستم برقی یک کشور وارد سازد. مهم‌ترین معایب استخراج بیت کوین برای خود ماینر نیز به شرح زیر هستند:

 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین بسیار زیاد است.

به عنوان اولی عیب باید به بالا بودن قیمت دستگاه استخراج بیت کوین اشاره کنیم. همان طور که در مقاله اشاره کردیم، کاربران برای خرید دستگاه استخراج بیت کوین نیاز به پرداخت هزینه‌های بسیار زیادی دارند که حتی ممکن است تا ۵۰۰ میلیون تومان نیز برسد. از این رو بالا بودن هزینه راه‌اندازی این کسب و کار را باید به عنوان کی عیب بزرگ برای آن بدانیم.

 • امکان نرسیدن به سود و حتی ضرردهی

یکی از اصلی‌ترین معایب استخراج بیت کوین در عدم اطمینان در رسیدن به درآمد در آن است. چالش‌های زیادی ممکن است ماینرها را تهدید نماید. از کلاهبرداری‌های رایج در این امر گرفته تا چالش‌های مربوط به قطعی برق، قطعی اینترنت و مواردی از این دست دائماً عملیات استخراج بیت کوین را تهدید می‌نمایند. از این رو کاربران می‌بایست با یک نگاه تیزبینانه برای شروع استخراج بیت کوین اقدام کنند.

 • پیچیده بودن فرایند استخراج و بالاتر رفتن میزان سختی شبکه

روز به روز روند استخراج بیت کوین پیچیده‌تر می‌شود و هر روز شاهد بروز چالش‌های جدیدی در این مسیر هستیم. بالا رفتن سختی شبکه را نیز باید به این پیچیدگی‌های بیفزاییم. هم‌چنین افزایش تعداد ماینرها نیز می‌تواند عامل دیگری برای پیچیده‌تر شدن شرایط ماینینگ باشد.

 • احتمال از بین رفتن تجهیزات و دستگاه استخراج بیت کوین

خطر دیگری که می‌توان آن را نیز به عنوان کی عیب بزرگ در استخراج بیت کوین یاد کرد، احتمال از بین رفتن تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای استخراج بیت کوین است. این تجهیزات با چالش‌های زیادی روبرو هستند و خطر از بین رفتن آنها دائماً وجود دارد. حتی هزینه‌های تعمیر آنها نیز می‌تواند سرسام آور باشد. از این رو باید به صورت کامل به نگهداری از دستگاه ماینینگ دقت نمایید.

آخرین عیبی که می‌توان به درآمد استخراج بیت کوین مربوط دانست، کاهش ارزش و قیمت بیت کوین در بازار است. در چنین مواقعی با ثابت ماندن هزینه‌ها، درآمد ماینرها با افت فاحشی روبرو شده و این امر می‌تواند چالش بزرگی برای آنها باشد. البته هر روش سرمایه گذاری و کسب درآمد با ریسک‌های خاص خود روبرو است و استخراج بیت کوین نیز از این امر مستثنی نخواهد بود.

چه تعداد بیت کوین قابل استخراج وجود دارد؟

در همان اولین روز حضور بیت کوین تعداد کل بیت کوین های موجود در شبکه تعیین شده است. طبق وایت پیپر بیت کوین این ارز دیجیتال از ۲۱ میلیون واحد بیت کوین تشکیل شده است. یعنی تعداد کل بیت کوین های موجود در جهان در نهایت می‌تواند به ۲۱ میلیون واحد برسد و با رسیدن به این عدد دیگر شاهد استخراج بیت کوین جدیدی نخواهیم بود. در حال حاضر آمارهای مختلفی برای مقدار بیت کوین های استخراج شده ارائه می‌شود. اما طبق رسمی‌ترین آمار تا کنون ۱۸.۷۸ میلیون واحد از بیت کوین های موجود استخراج شده است. این عدد ۸۳ درصد از کل بیت کوین های موجود را شامل می‌شود.

با این حساب می‌توان پی برد که در حال حاضر تنها ۲.۲۲ میلیون بیت کوین دیگر قابل استخراج هستند. به عبارتی تنها ۱۷ درصد از کل بیت کوین های قابل موجود، قابل استخراج بوده و بقیه در گذشته استخراج شده است. اما بیایید یک محاسبه سرانگشتی برای بیت کوین های استخراج شده داشته باشیم. تا کنون سه بار پدیده هاوینگ در شبکه بیت کوین رخ داده که از آخرین آن در سال ۲۰۲۰ تنها حدود یک سال و چند ماه می‌گذرد. قبل از اولین هاوینگ پاداش استخراج هر بلاک جدید ۵۰ واحد بیت کوین بود. به این معنی که در ۲۱۰۰۰۰ بلاک اولیه به ازای هر بلاک ۵۰ بیت کوین جدید استخراج شده است. با ضرب این دو عدد در هم متوجه می‌شوید که در ۴ سال اول ۱۰۵۰۰۰۰۰ بیت کوین استخراج شده است.

در هاوینگ اول که آن هم ۴ سال به طول انجامید، پاداش استخراج بیت کوین به ۲۵ واحد رسید. با این حساب در ۲۱۰۰۰۰ بلاک دوم که به ازای هر بلاک ۲۵ بیت کوین پاداش داده شده است، ۵.۲۵ میلیون واحد بیت کوین جدید استخراج شده است.

در هاوینگ دوم پاداش استخراج هر بلاک جدید به ۱۲.۵ واحد بیت کوین رسید. به این معنی که ۲۱۰۰۰۰ بلاک سوم کشف شده در شبکه بیت کوین باعث استخراج ۲.۶۲۵ میلیون واحد بیت کوین شده است.

در نهایت هاوینگ سوم نیز میزان پاداش استخراج بیت کوین را به ازای هر بلاک جدید به ۶.۲۵ بیت کوین رسانده است. تا قبل از سومین هاوینگ رخ داده در شبکه بیت کوین، ۱۸.۳۷۵ بیت کوین از کل ۲۱ میلیون واحد استخراج شده است.

نحوه استخراج بیت کوین

استخراج تمام بیت کوین ها چند سال طول می‌کشد؟

در بند قبلی به نحوه استخراج بیت کوین و زمان‌بندی آن اشاره کردیم. اما لازم است تا شما را با یک پدیده بسیار جالب روبرو کنیم. بیت کوین در سال ۲۰۰۸ روی کار آمده و استخراج آن نیز از همان سال شروع شده است. از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۲۰ و بعد از گذشت ۱۲ سال بیش از ۱۸ میلیون واجد بیت کوین موجود استخراج شده و تنها کمتر از ۳ میلیون واحد باقی مانده است. شاید این موضوع باعث شود تا شما تصور کنید که کل بیت کوین های موجود قابل استخراج که کمتر از ۳ میلیون واحد است، در ۴ سال آتی استخراج خواهد شد، اما این موضوع حقیقت ندارد. با هر بار رخ دادن پدیده هاوینگ مقدار بیت کوین قابل استخراج به ازای هر بلاک جدید نصف می‌شود. این پدیده تأثیر بسیار جالب روی فرایند استخراج این رمز ارز گذاشته است.

اگر حساب کتاب بند قبل را برای بیت کوین ‌های آینده موجود ادامه دهیم و همان فرض هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک جدید در هر ۴ سال را برای آن در نظر بگیریم، باید شاهد روند زیر در استخراج این رمز ارز باشیم:

 • تا سال ۲۰۲۴ بایستی ۱۳۱۲۵۰۰ واحد بیت کوین جدید استخراج شده و کل بیت کوین های استخراج شده به عدد ۱۹.۶۸۷۵ میلیون واحد برسد.
 • تا سال ۲۰۲۸ با رسیدن پاداش استخراج به عدد ۳.۱۲۵ بایستی ۶۵۶۲۵۰ بیت کوین جدید استخراج شده و کل بیت کوین های استخراج شده به عدد ۲۰۳۴۳۷۵۰ واحد برسد.
 • تا سال ۲۰۳۲ با رسیدن پاداش استخراج هر بلاک به ۱.۵۶۲۵ بیت کوین، بایستی ۳۲۸۱۲۵ بیت کوین جدید استخراج شود. هنوز جمع نهایی بیت کوین ها به ۲۱ میلیون واحد نرسیده است. این مقدار تازه به عدد ۲۰۶۷۱۸۷۵ واحد می‌رسد.
 • تا سال ۲۰۳۶ با رسیدن پاداش استخراج به عدد ۰.۷۸۱۲۵، تنها ۱۶۴۰۶۲.۵ بیت کوین جدید استخراج شده و عدد نهایی به ۲۰۸۳۵۹۳۷.۵ می‌رسد.
 • بیت کوین های استخراج شده برای ۴ سال‌های بعدی نیز به ترتیب برابر ۸۲۰۳۱.۲۵، ۴۱۰۱۵.۶۲۵، ۲۰۵۰۷.۸۱۲۵، ۱۰۲۵۳.۹۰۶۲۵ و … خواهد بود.

این حساب  کتاب ساده و سر انگشتی نشان می‌دهد که برای استخراج تمام ۲۱ میلیون واجد بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ یعنی ۱۲۰ سال آینده به طول خواهد کشید. البته با کم شدن پاداش استخراج بیت کوین با هاوینگ‌های جدید، قیمت بیت کوین باید به حدی بالا برود که همچنان ماینرها نسبت به حضور در این شغل رغبت داشته باشند.

چقدر طول می‌کشد تا یک بیت کوین استخراج شود؟

در سال ۲۰۲۱ و به طور متوسط در هر ۱۰ دقیقه یک بلاک بیت کوین جدید کشف می‌شود. با کشف هر بلاک نیز ۶.۲۵ واحد بیت کوین استخراج شده و در اختیار ماینر قرار می‌گیرد. با این حساب برای استخراج هر بیت کوین در سال ۲۰۲۱ نیاز  به ۱.۶ دقیقه زمان خواهید داشت. البته دقت کنید که ‌این عدد به صورت متوسط بیان شده  و با افزایش سختی استخراج ممکن است شرایط متفاوت باشد. از این گذشته در هاوینگ‌های بعدی نیز پاداش بیت کوین نصف خواهد شد و همین امر باعث می‌شود تا زمان لازم برای استخراج یک واحد بیت کوین در آینده افزایش یابد.

آیا ماینینگ همیشه سودآور است؟

آیا ماینینگ یا استخراج بیت کوین همیشه سودآور خواهد بود؟ پاسخ به این سؤال نیاز به بررسی شبکه بیت کوین از دو جنبه دارد. یکی اینکه این سودآوری را در همین شرایط کنونی بررسی کنیم و جنبه دوم نیز ارزیابی آن در آینده است. در شرایط فعلی استخراج بیت کوین برای همه کاربران سودآور نیست. در بسیاری از مواقع عوامل منفی ساز درآمد بیت کوین یعنی ستون هزینه‌ها حتی بالاتر رفته و خیلی از کاربران مجبور می‌شوند تا این فرایند را با ضررهای هنگفتی ترک کنند. نداشتن برنامه‌ریزی درست و خرید دستگاه های بی‌کیفیت را می‌توان از اصلی‌ترین دلایل ضرر ماینرها در شرایط کنونی دانست.

اما در آینده با نصف شدن پاداش بیت کوین در هاوینگ‌های جدید نیز این چالش در میان ماینرها به وجود می‌آید. برای آینده با فرض اینکه بیت کوین هم چنان یک ارز دیجیتال محبوب و با ارزش در میان کاربران جهانی باقی بماند، دو حالت را می‌توان برای درآمد ماینرها در نظر گرفت. در درجه اول ممکن است قیمت بیت کوین به قدری بالا برود که حتی همان پاداش‌های بسیار کم نیز می‌توانند درآمدهای قابل توجهی را برای ماینرها رقم بزنند. از این گذشته افزایش کارمزد تراکنش‌ها را نیز می‌توان راهکار دوم برای افزایش درآمد ماینرها در نظر گرفت. با افزایش کارمزدهای تراکنش‌ها همچنان رقابت در میان ماینرها باقی خواهد ماند.

البته بایستی خاطر نشان کنیم که همین عوامل فعلی که باعث منفی شدن درآمد استخراج بیت کوین برای ماینرها می‌شود، در آینده نیز وجود خواهند داشت و ممکن است مشکلات و چالش‌های این حرفه را بیشتر نیز نمایند.

ماینینگ سودآورتر است یا خرید بیت کوین؟

هم‌چنین لازم است تا یک موضوع بسیار مهم دیگر را نیز بی‌پاسخ باقی نگذاریم. خیلی از کاربران با این چالش روبرو می‌شوند که آیا استخراج بیت کوین یا ماینینگ درآمد بیشتری دارد یا خرید بیت کوین و نگهداری از آن؟ با آموزش بیت کوین می توانید به درآمدهای قابل توجهی برسید. این موضوع برای شرایط مختلف استخراج بیا کوین می‌تواند متفاوت باشد. اما برای ماینرهای ایرانی خرید بیت کوین حداقل در سال‌های گذشته درآمد بیشتری به دنبال داشته است. کسانی که در یک دهه گذشته به دنبال استخراج بیت کوین در ایران بوده‌اند، اگر همان هزینه خرید دستگاه های مورد نیاز را برای خرید بیت کوین صرف می‌نمودند، در حال حاضر درآمد به مراتب بالاتری نیز داشتند. البته این موضوع با چالش‌هایی هم همراه است. به عنوان مثال این افراد باید بیت کوین های خود را تا کنون نگه می‌داشتند.

بحث سرمایه گذاری در بیت کوین و کسب درآمد از شبکه آن از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است. اینکه یک روش درآمدزایی بهتر است یا بدتر، موردی است که کاربران باید با در نظر گرفتن همه شرایط به آن برسند. در مقالات گذشته درباره سرمایه گذاری روی بیت کوین و روش‌های کسب  درآمد آن صحبت کرده‌ایم.

ماینینگ بیت کوین یک روش درآمد زایی طولانی مدت

یکی از نکات بسیار مهمی که معمولاً از ذهن کاربران درباره استخراج بیت کوین دور می ماند، این است که این روش می‌تواند یک روش سرمایه گذاری طولانی مدت نیز باشد. دقت داشته باشید که هر چند ممکن است هزینه ها و درآمدهای ماینینگ بیت کوین در کوتاه مدت خیلی مناسب نباشد و استخراج کننده ها از این درآمدها راضی نباشند اما با این حال اگر بخواهیم به این موضوع به صورت طولانی مدت نگاه کنیم به راحتی در خواهد کرد که در طولانی مدت ماینینگ می تواند یک روش درآمدزایی عالی باشد.

بیت کوین در بازه های زمانی طولانی مدت همیشه ثابت کرده که می‌تواند روند صعودی داشته باشد و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال خرید این ارز دیجیتال برای بازه های زمانی طولانی مدت ۵ تا ۱۰ سال باشند. به همین دلیل وقتی یک ماینر هرچند با صرف هزینه های بسیار بالا اقدام به استخراج بیت کوین کرده و سپس این بیت کوین ها را در کیف پول خود نگهداری کند، در نهایت امکان سودآوری حداکثری از این ارز دیجیتال برای وی وجود خواهد داشت. بسیاری از ماینرها با همین دیدگاه در حال حاضر از ۵ تا ۱۰ سال گذشته تاکنون سرمایه های قابل توجهی به دست آورده و بدون نیاز به ترید و چالش های مربوط به آن در حال حاضر سرمایه ارزشمندی دارند.

سرمایه گذاری روی بیت کوین راه‌حل‌های زیادی دارد

سرمایه گذاری بر روی بیت کوین روش ها و راه‌حل‌های مختلفی دارد که استخراج آن تنها یکی از این راه‌ها است. یکی از اصلی ترین مزیت های بازار ارز دیجیتال برای کاربران و معامله گران در این است که امکان رسیدن به سود های قابل توجه با روش های بسیار مختلفی در دسترس همه قرار دارد. به عنوان مثال در حال حاضر از رایج ترین روش های سرمایه گذاری برای بیت کوین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استخراج ارز دیجیتال بیت کوین
 • نوسان گیری از ارز دیجیتال بیت کوین
 • خرید و نگهداری طولانی مدت از بیت کوین
 • استیک بیت کوین
 • آموزش بیت کوین

ملاحظه می کنید که حتی بدون داشتن دانش تحلیلی نیز امکان استفاده از شرایط ارز دیجیتال بیت کوین برای رسیدن به درآمدهای قابل توجه وجود دارد. در این میان شما بایستی با توجه به شرایط مالی و همچنین شرایط روحی و روانی از نظر سرمایه گذاری بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که نباید تنها به مقدار سوددهی این روش های سرمایه گذاری در بازار بیت کوین دقت داشته باشید زیرا در بسیاری از مواقع یک روش هرچند ممکن است میزان سوددهی کمتری داشته باشد اما در نهایت سوددهی مطمئن‌تری برای شما به دنبال خواهد داشت.

استخراج بیت کوین از آن دسته از روش هایی است که با اتخاذ آن در دراز مدت می توانید سود های قابل توجهی داشته باشید اما اگر به دید کوتاه مدت به دنبال سرمایه گذاری هستید استخراج رمز ارز به پیش و گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. برای اینکه بتوانید بهترین روش درآمدزایی از بیت کوین را برای خود انتخاب کنید بهترین گزینه مقایسه روش‌ های مختلف از نظر تمام معیارهای سرمایه گذاری است. به عنوان مثال خرید و نگهداری طولانی مدت از بیت کوین استرس و هیجان خیلی زیادی نداشته و حتی نیاز به صرف زمان طولانی مدت برای مشاهده نمودار بیت کوین نیز در این روش نخواهد داشت. در حالی که در روش نوسان گیری استرس و هیجان بسیار زیادی به وجود خواهد آمد و حتی ممکن است نیاز به بررسی دائمی و لحظه به لحظه نمودار بیت کوین نیز در این روش داشته باشید.

استیک بیت کوین بهتر است یا استخراج بیت کوین؟

همچنین لازم دانستیم تا مقایسه‌ای میان دو روش سرمایه گذاری استیکینگ و استخراج بیت کوین داشته باشیم. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری و کسب سود از بیت کوین استیک کردن آن در پلتفرم های مختلف است. برای اینکه بتوانیم یک مقایسه کامل و جامع میان شرایط استیکینگ بیت کوین و همچنین استخراج آن ارائه کنیم لازم است تا ابتدا تعریف مختصری از شرایط استیکینگ بیت کوین داشته باشیم.

استیک کردن بیت کوین به این معنا است که شما با خرید این ارز دیجیتال و فریز کردن دارایی های خود در یک پلتفرم این سود حاصل از آن فریز کردن را به همراه اصل سرمایه در پایان یک بازه زمانی دریافت کنید. به عنوان مثال در حال حاضر برخی از پلتفرم ها ۱ تا ۳۰ درصد از میزان سرمایه گذاری شما با روش استیک سودآوری دارند. در این روش شما نیاز به هیچگونه فعالیت خاصی نداشته و بعد از خرید بیت کوین ها تنها کافی است آنها را وارد پلتفرم مناسب نموده و در حساب کاربری خود فریز کنید.

البته دقت داشته باشید که برای این منظور حتماً باید یک پلتفرم معتبر و شناخته شده انتخاب نمایید تا میزان ریسک سرمایه گذاری شما به حداقل برسد. اگر در انتخاب پلتفرم مناسب برای استیک کردن بیت کوین اشتباه کامل کنید ممکن است دارایی های خود را از دست داده و درگیر برخی مسائل کلاهبرداری شوید. از این رو باید یادآوری کنیم که برای انتخاب بهترین پلتفرم ها برای استیکینگ بیت کوین تنها نباید مقدار سود در نظر گرفته شده از سوی پلتفرم های مورد نظر را در نظر بگیرید؛ زیرا برخی از سایت ها و کانال ها با تبلیغات این چنینی به دنبال کشاندن کاربران برای استیک کردن دارایی ها و در نهایت به سرقت بردن آنها هستند.

پلتفرم های معتبر معمولاً در تعهد کاری خود سود چندان زیادی برای استیک کردن بیت کوین ارائه نمی‌کنند اما در عمل ممکن است سود قابل توجهی برای کاربران به وجود آورند. در حال حاضر در برخی از انواع صرافی ارز دیجیتال سود حاصل از استیک کردن بیت کوین به حدود ۳۰ درصد نیز رسیده است. حال باید مقایسه داشته باشیم میان شرایط استیک کردن و استخراج ارز دیجیتال.

واقعیت این است که هر دوی این روش ها نیاز به سرمایه اولیه قابل توجه دارند. در فرایند استخراج ارز دیجیتال نیاز است تا دستگاه های لازم را تهیه کنید و برای استیک کردن نیز بایستی سرمایه اولیه لازم برای خرید بیت کوین های کافی را داشته باشید.

از نظر مدت زمان سرمایه گذاری هرچند استیک کردن ممکن است در بازه های زمانی کوتاه مدت تر درآمد بهتری داشته باشد اما درآمد حاصل از استیک در کوتاه مدت تضمین شده نیست.

روش استیک کردن یک درآمد کاملاً بی دردسر برای شما به دنبال خواهد داشت و برای رسیدن به این درآمد نیاز به عبور از هیچگونه چالش خاصی نخواهید بود.

دقت داشته باشید که سود تضمین شده حاصل از استیک کردن خیلی زیاد نیست و تنها در صورت داشتن بیت کوین های قابل توجه این سود برای شما قابل توجه خواهد بود.

در نهایت اگر شما به دنبال استخراج ارز دیجیتال بیت کوین هستید و علاقه به نوسان گیری و تری در بازار ندارید می‌توانید بیت کوین های استخراج شده خود را در یک پلتفرم معتبر استیک کنید. این روش این مزیت را برای شما به دنبال خواهد داشت تا از مزایای هر دو روش سرمایه گذاری استخراج و استیک بیت کوین استفاده نمایید.

نحوه استخراج بیت کوین

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

به بررسی کامل روند استخراج بیت کوین پرداختیم و نکات مهمی را برای اجرای هر چه بهتر فرآیندهای آن ارائه دادیم. هر چند شروع این کسب  و کار می‌تواند در نگاه اول چالش های زیادی را با خود به همراه داشته باشد، اما در نهایت ماینرهایی که به همه شرایط و ضوابط دقت داشته باشند، می‌توانند پیروز میدان نبرد ماینینگ بوده و درآمدهای قابل توجهی را برای خود به ارمغان بیاورند. درآمد استخراج بیت کوین به دلیل بالا بودن نرخ دلار در بازار داخلی در ایران، حتی نسبت به کشورهای اروپایی نیز بالاتر است و همین امر باعث شده تا فرایند استخراج این ارز دیجیتال در ایران با جذابیت‌های بسیار زیادی همراه شود.

اما چیزی که مسلم است، عملیاتی شدن این فرایند نیاز به بررسی‌ها و عبور از چالش های مختلفی دارد. در این مقاله سعی کردیم تا چالش های زیر را برای شما مطرح کرده و پاسخ‌های آنها را نیز به صورت کامل و جامع ارائه نماییم.

ابتدا به بررسی پاسخ سؤال ماینینگ چیست پرداختیم و تعریف کاملی از ماینینگ و روند اجرایی آن در شبکه بلاک چین بیت کوین ارائه دادیم. در همین راستا شما را با رایج‌ترین اصطلاحات مربوط به استخراج بیت کوین و هم‌چنین پیش‌نیازهای لازم برای آن آشنا نمودیم. داشتن چنین اطلاعاتی می‌تواند اولین و شاید هم مهم‌ترین قدم برای ورود به کسب و کار ماینینگ باشد.

در قدم بعدی برای هموارتر کردن راه ورود به این کسب و کار شرایط مربوط به انتخاب و خرید دستگاه استخراج بیت کوین را بررسی نمودیم. مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین و در کنار آن قیمت این دستگاه از مهم‌ترین چالش های مورد بررسی در این مقاله بود. قیمت دستگاه استخراج بیت کوین به معیارها و عوامل مختلفی بستگی دارد که آنها را نیز مو به مو مورد ارزیابی قرار دادیم.

سپس نوبت به معرفی راه‌های استخراج بیت کوین اعم از استخراج بیت کوین با موبایل یا استخراج بیت کوین با کامپیوتر پرداختیم و نکات آنها را نیز با جزئیات دقیق بررسی نمودیم.

در نهایت نوبت به ارزیابی درآمد استخراج بیت کوین برای ماینرهای ایرانی رسید. با بررسی تک‌تک عوامل مربوط به ستون هزینه و سپس عوامل مربوط به ستون درآمدها، میزان درآمد استخراج بیت کوین را نیز مورد بررسی قرار داده و مسیر را در این باره برای شما روشن نمودیم.

استخراج بیت کوین در ایران وارد فاز جدیدی شده است. با توجه به این که این فرایند در قانون به رسمیت شناخته شده و دولت نیز در صورت دریافت مجوزهای لازم هیچ مخالفتی با آن ندارد، از این رو لازم افراد زیادی را شاهد هستیم که با هدف رسیدن به درآمدهای بالا وارد این چرخه می شوند. با توجه به قیمت بسیار بالای دستگاه های ماینینگ، این دست از عزیزان حتماً باید قبل از هر اقدامی تمام جوانب را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

از مهم‌ترین نتایجی که محتوای مقاله حاضر شما را به آن نزدیک می‌نماید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استخراج بیت کوین نیاز به داشتن اطلاعات کامل درباره فرایند استخراج، عوامل مؤثر بر هزینه‌های استخراج و درآمد استخراج بیت کوین دارد. از این رو اطلاعات شرط اصلی و اساسی برای شروع این کسب و کار است.
 • روش‌هایی مانند استخراج بیت کوین با موبایل یا استخراج بیت کوین با کامپیوتر بیشتر روش‌های تبلیغاتی هستند که برخی سایت‌ها و نرم افزارها از آن به دنبال کسب سود بوده و عملاً مزیتی برای کاربران به دنبال نخواهد داشت. استفاده از دستگاه ماینینگ اصلی‌ترین راه برای استخراج این رمز ارز است.
 • خرید یک دستگاه ارزان قیمت که کیفیت لازم را نداشته باشد، دقیقاً مانند دور ریختن پول است.
 • استخراج بیت کوین می‌توانند درآمدهای قابل توجهی را حتی برای کاربران ایرانی به دنبال داشته باشد.
 • قانونی کردن فرایند استخراج بیت کوین می‌تواند باعث بالا رفتن هزینه‌های مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین شده اما موجبات خارج شدن استرس غیرقانونی بودن آن را فراهم می‌آورد.
 • خرید دستگاه مناسب، ورود به استخر مناسب و در نهایت بالا رفتن قیمت بیت کوین سه عامل اصلی در درآمد استخراج بیت کوین محسوب می شوند.

موسسه کانون بورس با سال‌ها تجربه در زمینه ارائه کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی تحلیل و ترید ارزهای دیجیتال سعی دارد تا کاربران ایرانی را به سطحی از کیفیت برساند که حداقل به اندازه کاربران آمریکایی و اروپایی به کسب سود از بازار ارزهای دیجیتال امید داشته باشند. نداشتن اطلاعات لازم باعث شده تا بسیاری از کاربران ایرانی نتوانند کیفیت لازم را در این بازارها داشته باشند. همین امر نیز باعث شده تا درصد قابل توجهی از ایرانی‌ها چیزی جز ضرر از این بازارها برای خود ایجاد نکنند.

شما نیز می توانید تجربیات خود را از استخراج بیت کوین با ما در میان بگذارید. آماده شنیدن نظرات و پاسخ به چالش های ذهنی شما در این باره در مجموعه کانون بورس هستیم.

پاسخ چند سوال مهم درباره استخراج بیت کوین

فرایند کشف بلاک های جدید برای شبکه بلاک چین اصطلاحا با عنوان استخراج بیت کوین شناخته می شود.

بسته به نوع دستگاه ماینینگ و استخر استخراج این درآمد می تواند تا ۵۰۰۰۰۰ دلار در ماه باشد.

استخراج کل بیت کوین ها با سرعت فعلی استخراج بیش از ۱۲۰ سال به طول می انجامد.

کلا ۲۱ میلیون واحد بیت کوین برای استخراج وجود دارد.

در صورت دریافت مجوزهای لازم، این عملیات قانونی است.

ترتیب پیشنهادی مطالعه مقالات این بخش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: