ارز دیجیتال ریپل (Ripple) چیست؟ + مزایا و معایب

ارز دیجیتال ریپل یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین رمز ارزهای تعریف شده در بازار ارز دیجیتال است و در حال حاضر کاربران بسیار زیادی برای انجام معاملات این رمز ارز در انواع صرافی ها اقدام می‌نمایند. در مقاله آموزش رایگان ارز دیجیتال توضیح دادیم که ریپل از آن دسته از رمز ارزهایی است که امکان سرمایه گذاری طولانی مدت را برای کاربران فراهم کرده و دارای قابلیت‌های فوق‌العاده ایده آلی است. با توجه به اینکه بسیاری از کاربران ایرانی در حال حاضر شرایط خرید ریپل را دنبال می‌نمایند بر آن شدیم تا در این مقاله به صورت کامل و جامع اطلاعات فاندامنتالی و تکنیکال این ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم.

نگاهی کلی به اطلاعات فاندامنتالی ارز دیجیتال ریپل


نامRippleرتبه فعلی۷
نمادXRPقیمت فعلی (دلار)۰.۳۴۵۶
برچسب ها:
کوینپرداخت ها
ارزش بازار فعلی۱۷ میلیارد
حجم معاملات ۲۴ ساعته۱ میلیارد
تعداد سکه های در گردش۴۹.۵۴ میلیارد
تعداد کل سکه ها۱۰۰ میلیارد
آدرس سایتwww.xrol.org

[lwptoc]


ارز دیجیتال ریپل چیست


ارز دیجیتال ریپل با نماد XRP یکی از معتبرترین و شناخته شده‌ترین ارز های دیجیتال است که دارای یک پلتفرم اختصاصی فوق العاده ایده آل و کاربردهای ویژه در بازار ارز دیجیتال است. البته شایان ذکر است که ریپل قبل از اینکه یک ارز دیجیتال باشد یک شرکت بسیار بزرگ نرم افزاری در سانفرانسیسکو است که محصولات بسیار زیادی را روانه بازار کرده و بلاکچین و ارز دیجیتال ریپل تنها یکی از محصولات این شرکت بسیار بزرگ محسوب می شود.

شبکه ریپل بیشتر از اینکه دارای خصوصیت های مربوط به سایر ارزهای دیجیتال باشد به عنوان یک شبکه پرداخت شناخته شده و حتی قبل از معرفی خود رمز ارز ریپل این شبکه برای پرداخت ها مورد استفاده قرار می گرفت. در واقع می توانیم ریپل را به عنوان ارز دیجیتال بومی یک شرکت چند منظوره و بزرگ معرفی کنیم که کاملاً شناخته شده بوده و قابلیت های بسیار زیادی نیز دارد. این شرکت برای هرچه بهتر کردن فرایند نقل و انتقال ها در شبکه خود که سیستم شبیه به سیستم سوئیفت دارد، ارز دیجیتال ریپل را توسعه داده است.

در مقالات مختلفی که درباره ریپل در اینترنت موجود است شرکت ریپل و خدمات آن با رمز ارز ریپل به صورت جداگانه معرفی شده است اما در این مقاله خیلی به دنبال معرفی شبکه گسترده ریپل نیستیم و سعی داریم تا خصوصیات و ویژگی های خود ارز دیجیتال ریپل را برای شما تعریف کنیم. بنابراین هر جا از XRP استفاده می کنیم منظور ما همان ارز دیجیتال ریپل است و در حال بررسی خصوصیات این رمز ارز بزرگ و عالی در بازار هستیم.

تاریخچه ارز دیجیتال ریپل چیست


ریپل برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ با همکاری افرادی در کشور آمریکا برای تبدیل شدن به یک سیستم پرداخت ها و انتقال ارز توسعه پیدا کرد. آقای کریس لارسن و جد مک کال به عنوان یک ایده عالی و جدید تصمیم گرفتند تا برای ایجاد یک مکانیسم واست میانه نقل و انتقالات دو ارز فیات شبکه و بلاکچین ریپل را توسعه دهند. در واقع در آن زمان هدف نزدیک و اولیه توسعه شبکه ریپل قرار گرفتن آن به عنوان یک مکانیزم واسط برای دو ارز فیات بود.

البته شایان ذکر است که با توجه به سابقه این شرکت که در زمینه پرداخت های مختلف در میان موسسات مالی و بانک ها عمل می کرد توسعه یک شبکه بلاک چین برای این هدف نیز چندان دور از ذهن همچنین شایان ذکر است که این شرکت در فاصله سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ چندین بار نام خود را تغییر داده و در نهایت ریپل نامه اصلی آن باقی مانده است.

تاریخچه ارز دیجیتال ریپل در بازار نشان می‌دهد که این رمز از همان زمان شروع ورود به بازار شرایط بسیار خوبی پیدا کرده و مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته است. با توجه به اینکه یک شرکت بسیار بزرگ پشت این اتفاق قرار داشت از همان ابتدا کاربران در بازار ارز دیجیتال تمایل زیادی به سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال داشتند. البته شایان ذکر است که خریدن و سرمایه گذاری بر روی ریپل به این معنا نیست که شما بخشی از سهام شرکت ریپل را در اختیار دارید نه بلکه با این رفتار شما تنها بر روی خود ارز دیجیتال XRP که یکی از محصولات شرکت بسیار بزرگ ریپل است سرمایه گذاری می‌کنید.

البته شایان ذکر است که خود رمز ارز ریپل به عنوان یک ارز دیجیتال در اوایل سال ۲۰۱۳ وارد بازار ارز دیجیتال شده و از آن زمان به بعد در گروه بهترین رمز ارزهای موجود در بازار قرار گرفته است.

اهداف توسعه ارز دیجیتال ریپل چیست


اهداف رمز ارز ریپل اصلی‌ترین مشخصه است که این ارز دیجیتال را با سایر رمز ارزهای موجود در بازار کاملاً متمایز می‌نماید. شرکت بزرگ ریپل مانند سایر محصولات خود با عرضه شبکه بلاک چین ریپل نیز به دنبال رسیدن به مقاصد و اهداف خاصی بوده و به همین دلیل همین روند را نیز در طول سال‌های گذشته طی کرده است. احتمالاً در مقالات گذشته درک کردید که تمام ارزهای دیجیتال معتبر و شناخته شده با اهداف مشخصی توسعه پیدا می نمایند و دلایل خاصی برای به وجود آمدن آن ها وجود دارد. اما به صورت حجم می توان بیان کرد که هیچ رمز ارزی در بازار مانند ریپل هدفمند توسعه پیدا نکرده و به هدف خود نیز نزدیکتر نشده است.

اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف که کمپانی ریپل از عرضه این ارز دیجیتال به دنبال آن است تبدیل کردن بلاک چین آن به عنوان جایگزینی برای سوئیفت برای نقل و انتقال های پول های واقعی در جهان است. البته شاید این هدف برای تمام رمز ارزها قابل تعریف باشد اما ریپل شرایط کاملاً ویژه‌ای برای این منظور دارد.

یکی دیگر از اهدافی که تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال ریپل برای این رمز ارز و شبکه آن در نظر گرفته حل کردن مشکلات مربوط به تبادلات بین المللی پول در جهان از سوی بانک های متمرکز است. میلیون ها دلار پول در هر سال در میان بانک های بزرگ جهان مبادله می شود و مشکلات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. در برخی مواقع نقل و انتقال پول‌های کلان در میان بانک های بزرگ جهان تا ۷ روز نیز طول می کشد و ریپل به دنبال حل کردن این مشکل، توسعه پیدا کرده است.

البته شایان ذکر است که در حال حاضر نمی توان شبکه ریپل را به عنوان جایگزین حتمی و کامل برای شبکه نقل و انتقال پول و سوئیفت در نظر گرفتن ما با این حال شرایطی که ریپل دارد نشان از این دارد که این رمز ارز به صورت خاص برای همین منظور در حال حرکت است و در آینده نه چندان دور رسیدن به این هدف برای این رمز دور از ذهن خواهد بود.

تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال XRP چیست


برای اینکه به معرفی تیم توسعه دهنده رمز ارز ریپل بپردازیم لازم است تا یک نکته بسیار مهم را برای شما عنوان کنیم. به صورت کلی این رمز ارز توسط شرکت ریپل توسعه پیدا کرده اما سابقه این شرکت به سال ۲۰۰۴ و فعالیتهای آقای رایان فوجر باز می گردد. بعد از آن بود که افرادی مانند جد مک کالب به شبکه این رمز ارز اضافه شده و در توسعه آن نقش داشتند. البته شایان ذکر است که آقای کالب سابقه بسیار درخشانی در بیت کوین و همچنین بعد ها بر روی شبکه ارز دیجیتال استلار دارد. وی همچنین در پایه گذاری ام تی گاکس (MtGox) به عنوان اولین صرافی مشهور در بازار ارز دیجیتال نیز نقش قابل توجهی داشته است.

آقای کریس لارسن به عنوان هیئت مدیره ریپل یکی دیگر از اصلی ترین نقش ها را در توسعه این ارز دیجیتال داشته و خدمات ارزنده ای را در این زمینه ارائه داده است. وی قبل از ورود به تیم توسعه دهنده ریپل سابقه بسیار طولانی در شرکت های مربوط به فناوری داشته و در این زمینه از افراد مشهور در جهان می باشد.

این سه فرد به عنوان اصلی ترین افراد توسعه دهنده شبکه رمز ارز ریپل هستند که باعث شده تا در حال حاضر پشتیبانی فوق العاده قدرتمند نیز برای این رمز ارز به وجود آید.

شرکای ریپل


در مقاله تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال اشاره کردیم که شناخت شرکت ها و سرمایه گذاران یک رمز از اهمیت بسیار زیادی برای شناخت هر چه بهتر شرایط آن دارد و حتماً شما بایستی در زمان بررسی شرایط کامل ارز دیجیتال مورد نظر خود به این موضوع نیز بپردازید. زیرا وقتی افراد و شرکت های معروف و مشهور بر روی یک ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده و از جمله شرکای آن باشند، نشان از قدرت بالا و شرایط بسیار ایده آل آن دارد. البته دقت داشته باشید که منظور ما از شرکا و سرمایه گذاران در واقع نهنگ های بازار ارز دیجیتال نیست و اشاره به شرکت های معتبر و شناخته شده داریم.

در این زمینه نیز ارز دیجیتال ریپل شرایط بسیار خوبی دارد و سرمایه گذاران قدرتمندی سرمایه های سنگینی را بر روی آن قرار داده اند. به عنوان مثال می‌توان به شرکت ها و افرادی مانند وست وینچرز، اندرسون هورویتز، لایت اسپید، گوگل ونچرز و IDG Capital Partners  اشاره کرد که در همان شروع ورود این رمز ارز به بازار بودجه یک و نیم میلیون دلاری را در اختیار تیم توسعه دهنده آن قرار دادند.

آقای جسی پاول بنیانگذار و مدیرعامل صرافی کراکن نیز یکی از بزرگ‌ترین سرمایه گذاران پروژه ریپل محسوب می شود که در همان روزهای اولیه ورود این رمز ارز به بازار سرمایه گذاری حدود ۲۰۰ هزار دلاری را بر روی آن انجام داد. آقای راجر ور یکی از بنیانگذاران بیت کوین کش نیز به عنوان یکی از سرمایه گذاران بزرگ پروژه ارز دیجیتال ریپل شناخته می شود.

ملاحظه می فرمایید که افراد و شرکت های بسیار معروف و مشهوری که سابقه درخشانی در بازار ارز دیجیتال نیز دارند بر روی ریپل سرمایه‌گذاری کرده و این امر نشان می‌دهد که در آینده بسیار درخشانی را بایستی برای شبکه آن در نظر بگیریم.

همچنین شایان ذکر است که تیم توسعه دهنده ریپل در طول چهار سال اولیه ورودی نبض از به بازار با بیش از ۱۰۰ بانک و موسسه مالی مختلف نیز قرارداد همکاری و مشارکت امضا کرد و همین موضوع باعث شد تا ارزش آن تا سال ۲۰۱۸ به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برسد که چنین اقدامی برای یک شرکت آمریکایی قبلاً بی سابقه بوده است.

به روز رسانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: