لوگو کانون بورس

ارزهای دیجیتال حوزه انرژی (Energy)

ارزهای دیجیتال حوزه انرژی

با معرفی ارزهای دیجیتال حوزه انرژی با شما همراه هستیم. انرژی یکی از مهم‌ترین مباحث در دنیای امروز است که هر بازاری و هر تجارتی را تحت تأثیر قرار داده است. به اتمام رسیدن سوخت‌های فسیلی و آلودگی بسیار زیاد محیط زیست با استفاده از این سرویس‌ها باعث شده تا مصرف انرژی تبدیل به چالش بسیار بزرگ برای جامعه امروز شود. بسیاری از صنایع و تکنولوژی ها به دنبال استفاده از انرژی های نو و سبز هستند تا میزان آلودگی محیط زیست را به حداقل میزان ممکن برسانند. بازار ارز های دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تیم‌های توسعه‌دهنده ارزهای دیجیتال نیز به دنبال راهکارهایی برای مصرف بهینه تر و کمتر انرژی هستند. ارزهای دیجیتال حوزه انرژی نیز در همین راستا توسعه پیدا کرده‌اند. در این مقاله از مقالات معرفی ارز دیجیتال با شما همراه هستیم تا ارزهای دیجیتال حوزه انرژی را در دو دسته‌بندی مختلف به شما معرفی کنیم.

درباره ارزهای دیجیتال حوزه انرژی بایستی یادآور شویم که این ارز ها گاهی به صورت کاملاً اختصاصی و مشخص برای بهینه‌سازی مصرف انرژی توسعه پیدا کرده و در بازار نیز با همین دسته‌بندی تعریف می‌شوند. این دسته از ارزهای دیجیتال را در این مقاله با عنوان ارزهای دیجیتال حوزه انرژی معرفی خواهیم کرد. رمز ارز های دیگری هستند که با وجود این که در این دسته‌بندی قرار ندارند اما استفاده از برخی از فناوری ها و روش های عملکردی در سیستم آنها باعث شده تا به آنها به عنوان ارزهای دیجیتال سبز نگاه شود. این دسته از رمز ارزها را نیز با عنوان ارزهای دیجیتال حوزه انرژی سبز به شما معرفی خواهیم کرد.

نکات کلیدی مقاله:

 • ارزهای دیجیتال حوزه انرژی می‌توانند از نظر سرمایه گذاری نیز شرایط بسیار ایده‌آلی داشته باشند.
 • در آینده‌ای نه‌چندان دور اهمیت ارزهای دیجیتال حوزه انرژی به دلیل بهینه کردن مصرف انرژی بسیار بالا خواهد رفت.
 • اصلی‌ترین معیار برای دسته‌بندی رمز ارزها در حوزه انرژی مربوط به نحوه عملکرد آنها در شبکه بلاک چین می‌باشد.
 • فناوری بلاک چین به خودی خود ویژگی‌های لازم برای بهینه کردن مصرف انرژی را دارا است.
 • سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال حتماً باید بر اساس بررسی کامل فاکتورهای تحلیل فاندامنتال صورت پذیرد و به قرار گرفتن یک رمز ارز در حوزه انرژی به معنی خوب یا بد بودن آن نخواهد بود.

 

ارزهای دیجیتال حوزه انرژی چیست؟

ارزهای دیجیتال حوزه انرژی چیست و چرا باید درباره این دسته از رمز ارزها بدانیم؟  در مقالات گذشته به بررسی انواع ارز دیجیتال در حوزه های مختلف پرداختیم. به عنوان نمونه به بررسی و معرفی:

 • ارزهای دیجیتال حوزه متاورس
 • ارزهای دیجیتال حوزه NFT
 • ارزهای دیجیتال حوزه وب ۳
 • ارز های دیجیتال قرارداد هوشمند
 • ارزهای دیجیتال حوزه پرداخت
 • ارزهای دیجیتال حوزه بیمه
 • ارزهای دیجیتال حوزه اینترنت اشیا

و موارد دیگری از این دست را خدمت شما معرفی کردیم. در تمام این مقالات همچنین اشاره کردیم که یک ارز دیجیتال بسته به پلتفرمی که در اختیار دارد ممکن است در حوزه های مختلف تعریف شده و کاربردهای متنوع داشته باشد. ارزهای دیجیتال حوزه انرژی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و آنها نیز ممکن است علاوه بر حوزه انرژی در سایر حوزه‌ها نیز کاربرد داشته باشند.

ارزهای دیجیتال حوزه انرژی در کنار تمام مزیت ها و شرایطی که دارند، از یک نظر اهمیت بسیار خاصی داشته و به همین دلیل این روزها صحبت درباره آنها به شدت زیاد است. با توجه به اینکه میزان مصرف انرژی در سراسر جهان رو به افزایش پیدا کرده و افزایش جمعیت باعث شده تا منابع انرژی با کمبودهای روبه‌رو شود، از این رو کشورهای توسعه یافته و سازمان های بسیار بزرگ در سرتاسر جهان به دنبال ارائه راهکارهایی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و انرژی های نو هستند. همچنین سازمانهای بین المللی محافظت از محیط زیست نیز به دنبال راهکارهایی برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در کشور های مختلف می‌باشند.

ارزهای دیجیتال حوزه انرژی

در این بین نمی‌توان تأثیر بازار بسیار بزرگ ارزهای دیجیتال و این موضوع به راحتی عبور کرد. با توجه به اینکه راه‌اندازی و پیاده‌سازی ارزهای دیجیتال بر روی فناوری بلاک چین و اجرای تراکنش‌ها توسط کاربران نیاز به مصرف انرژی دارد، از این رو لازم است تا مصرف انرژی در میان ارز های دیجیتال نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و بهینه‌سازی شود. در این بین ارزهای دیجیتالی وجود دارند که پلتفرم‌ها به صورت اختصاصی برای چنین امری توسعه پیدا کرده و استفاده از آنها می‌تواند به خودی خود باعث بهینه شدن مصرف انرژی در این بازار شود.

البته شایان ذکر است که سایر ارزهای دیجیتال که تاکنون در این امر هیچ فعالیتی نداشت نیز روز به روز به سمت استفاده از انرژی های نو می‌روند. به عنوان مثال ارز دیجیتال اتریوم و تیم توسعه دهنده آن در حال پیاده‌سازی راهکارهایی برای بهینه شدن مصرف انرژی در بلاک چین این رمز ارز هستند. با این حال در حال حاضر دو رمز اصلی موجود در بازار یعنی بیت کوین و اتریوم از جمله پرمصرف‌ترین شبکه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

هر چقدر اهمیت مصرف انرژی در سرتاسر جهان افزایش پیدا کند، مسلماً ارزهای دیجیتال حوزه انرژی نیز مهم شمرده شده و نگاه‌ها به سمت آنها بیشتر خواهد شد. بنابراین اگر جدای از بحث مصرف انرژی از دید سرمایه گذاری و فاندامنتالی نیز بخواهیم به این دست از رمز ارزها نگاه کنیم، شرایط مطلوبی را می‌توان برای بسیاری از آنها متصور بود. به همین دلیل سرمایه گذاران و تریدرهای بازار ارز های دیجیتال نیز باعث این نگاه خاصی به سمت ارزهای دیجیتال حوزه انرژی برای سرمایه گذاری داشته باشند. برخی از تحلیلگران بر این باور هستند که ارزهای دیجیتال پرمصرف که شبکه و پلتفرم آنها انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کند، در سال‌های آتی ممکن است به صورت کامل از شبکه رمز ارزها خارج شوند. به همین دلیل در این مقاله و محتوای آن می‌تواند یک مسیر مشخص و چراغ راهی برای سرمایه‌ گذاری کاربران در بازار رمز ارزها نیز باشد.

تأثیر ارزهای دیجیتال بر روی مصرف انرژی در جهان

تأثیر میزان مصرف انرژی بر زندگی انسان در جامعه امروز امری کاملاً ثابت شده و بسیار مهم می باشد. با توجه به پروتکل ها و قوانینی که در چند سال گذشته درباره حفاظت از محیط زیست و میزان مصرف انرژی وضع شده است، مسلماً در هر صنعتی و در هر رشته‌ای لازم است تا این مهم به عنوان یکی از پارامترهای اصلی در نظر گرفته شده و حتماً شرایط لازم برای بهینه شدن مصرف انرژی در آن صنعت لحاظ شود. جالب است بدانید که خود کاربران معمولی نیز در سال‌های گذشته علاقه بسیار بیشتری نسبت به استفاده از تجهیزات مرتبط با انرژی های نو داشته و به دنبال راهکارهایی برای حذف مصرف انرژی های فسیلی در زندگی خود می‌باشند. هر چند هنوز هم بسیاری از کشورها مقاومت‌هایی نسبت به حذف کامل مصرف انرژی های فسیلی دارند و اما شرایط نشان می‌دهد که به زودی باید صنایع و سازمانهای این چنینی را به صورت کامل از صفحه جهان حذف شده بدانیم.

ارزهای دیجیتال سبز

با این توصیف عملاً ارزهای دیجیتال نیز بایستی بر روی میزان مصرف انرژی تمرکز بسیار زیادی داشته و حتما شرایط را در نظر داشته باشند تا این میزان مصرف انرژی به حداقل خود برسد. درباره ارزهای دیجیتال حوزه انرژی و همچنین تأثیر ارزهای دیجیتال بر روی میزان مصرف انرژی در جهان می‌توانیم رمز ارزها را در دو گروه مختلف دسته‌بندی کنیم. مسلماً همه ما می‌دانیم که بدون مصرف انرژی هیچ چیزی قابل اجرا نخواهد بود و تمام صنایع که ارزهای دیجیتال از آن مستثنی نیست، برای ادامه حیات خود نیاز به مصرف انرژی دارند. اما وقتی میزان مصرف انرژی در یک صنعت و یا یک ارز دیجیتال بهینه و مقرون به صرفه باشد، عملاً گرایش ها و تمایلات نیز بیشتر خواهد شد. در ادامه بررسی خواهیم کرد که ارزهای دیجیتال که تاثیرات منفی و چه تاثیرات مثبتی بر روی میزان مصرف انرژی در جهان دارند.

بررسی تأثیر منفی ارزهای دیجیتال بر مصرف انرژی در جهان

بخش اعظمی از ارزهای دیجیتال در حال حاضر تأثیر منفی روی میزان مصرف انرژی در جهان داشته و انرژی فزاینده ای را همراه با پلتفرم خود مصرف می کنند. البته ارزهای دیجیتال یک پدیده کامل نوپا در سرتاسر جهان است و هنوز به خیلی از مسائل در این بازار پرداخته نشده است. بررسی میزان مصرف انرژی و معرفی ارزهای دیجیتال حوزه انرژی نیز به تازگی در این بازار آغاز شده و عمر خیلی زیادی از زمان صحبت درباره انرژی در بازار ارز های دیجیتال نمی گذارد. به همین دلیل پر واضح است که ارزهای دیجیتال ابتدایی که اتفاقاً سهم اعظمی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند، در این باره هیچ گونه راهکاری نداشته و همچنان نقطه ضعف های بزرگ در این باره دارند.

شاید بزرگترین این نقطه ضعف رمز ارزها  در میزان مصرف انرژی را باید با ارز دیجیتال بیت کوین ارتباط بدهیم. البته ذکر این نکته ضروری است که نباید شرایطی شبکه بیت کوین و میزان مصرف انرژی در آن را با سایر رمز ارزها مقایسه کرد زیرا بیت کوین نزدیک به ۵۰ درصد از کل بازار ارز های دیجیتال را به خود اختصاص داده و عملاً این حجم و گستردگی به مراتب نیاز مصرف انرژی بیشتری نسبت به رمز ارزهای معمولی و آلت کوین ها دارد. از این رو بیت کوین را فقط باید با خود بیت کوین مقایسه کنیم.

در سال های اخیر گفتگو ها و همایش بسیار زیادی برای بالا بودن میزان مصرف انرژی برای استخراج بیت کوین و همچنین خود عملکرد این رمز ارز برگزار شده است. جوامع علمی محافظ محیط زیست دائما هشدارهایی را درباره تاثیرات منفی استخراج ‌بیت‌ کوین و عملکرد آن بر روی محیط زیست لیست ارائه می نمایند که نشان از اهمیت بسیار زیاد این موضوع دارد. شاید اگر در شرایط کنونی ارز دیجیتالی با همان ویژگی‌ها و مشخصات بیت کوین توسعه پیدا کرده و در بازار وارد شود به دلیل اهمیت مصرف انرژی خیلی سریع از رده خارج خواهد شد. کاربران در حال حاضر به غیر از بیت کوین به هیچ ارز دیجیتالی این اجازه را نمی دهند که به این میزان از مصرف انرژی برسد.

ارزهای دیجیتال سبز

البته شایان ذکر است که ارزهای دیجیتال برتر جهان مانند اتریوم نیز همچنان شرایط خوبی در این باره نداشته و میزان مصرف انرژی قابل توجهی دارد. هرچند در ماه‌های اخیر صحبت هایی برای بهینه کردن میزان مصرف انرژی در شبکه  اتریوم انجام پذیرفته است اما همچنان این موضوع در حد صحبت است.

بررسی تأثیر مثبت ارزهای دیجیتال بر مصرف انرژی در جهان

البته که قطعا بهینه ترین ارزهای دیجیتال حوزه انرژی هم برای پیشبرد اهداف خود در شبکه  نیاز به مصرف انرژی دارند اما با این وجود رمز ارز هایی هستند که میزان مصرف انرژی در آن‌ها کاملاً بهینه شده و به حداقل شرایط ممکن رسیده است. این دسته از ارزهای دیجیتال که در دسته‌بندی ارزهای دیجیتال حوزه انرژی قرار داشته باشند و چه قرار نداشته باشند یا مصرف انرژی بسیار پایینی داشته و یا برای کارکرد آنها از انرژی های نو و سبز استفاده می‌شود. گسترش این دستاورد در یکی دو سال گذشته به مراتب افزایش پیدا کرده و کاربران نیز استقبال قابل توجهی از آنها دارند.

ارزهای دیجیتال سبز

نکته بسیار جالب درباره ارزهای دیجیتال حوزه انرژی و آنهایی که از انرژی های سبز استفاده می نماید، مورد توجه قرار گرفتن آنها از سوی دولت ها و شرکت های بسیار بزرگ است. برای مثال شرکت تسلا به جهت اهمیتی که روی حفاظت از محیط زیست دارد به دنبال راهکاری برای اضافه کردن یک توکن با مصرف انرژی سبز به سیستم خود است. شرکت های بزرگ دیگری هم هستند که چنین روندی را در پیش گرفتند و همین امر می‌تواند دلیلی بر افزایش جذابیت این دسته از ارزهای دیجیتال برای سایر کاربران نیز باشد.

ارز دیجیتال EWT و ارز دیجیتال POWR که در چنین شرایطی گسترش پیدا کرده و البته همکاری های بسیار نزدیکی با نیروگاه های تولید انرژی های نو در جهان دارند در یکی دو ماه گذشته توانستند جایگاه بسیار مناسبی پیدا کرده و از این گذشته توسعه ارزهای دیجیتال در این حوزه نیز روز به روز در حال افزایش است. به زودی ارزهای دیجیتال حوزه انرژی را باید از جمله ارزهای دیجیتال برتر دسته‌بندی شده در جدول ارزهای دیجیتال بدانیم.

بالاخره کدام یک؟


بالاخره شرایط بازار ارزهای دیجیتال نسبت به میزان مصرف انرژی در حال حاضر چگونه است و این بازار چه نقشی در این زمینه دارد؟ اگر بخواهیم به صورت کلی و در یک جمع‌بندی شرایط ارزهای دیجیتال در میزان مصرف انرژی را مورد بررسی قرار داده و در نهایت تأثیر آنها را بر روی محیط زیست و میزان مصرف انرژی بسنجیم، بایستی عنوان کنیم که در شرایط فعلی این بازار تأثیر منفی بسیار زیادی روی محیط زیست دارد. در واقع هنوز بازار ارز های دیجیتال از نظر گرایش به سمت مصرف انرژی های نو و جلوگیری از بالا رفتن میزان مصرف انرژی شرایط خوبی نداشته و میتواند یکی از صنایع منفی در این زمینه قلمداد شود.

البته  ذکر این نکته ضروری است که این بازار در شرایط فعلی به سمت استفاده از انرژی های نو و پیشرفته و در چند سال آینده ممکن است این نتیجه گیری کاملاً برعکس باشد. به همین دلیل است که آینده ارزهای دیجیتال حوزه انرژی درخشان به نظر می رسد.

آینده ارزهای دیجیتال حوزه انرژی چیست؟

یکی از اطلاعات بسیار مفید درباره هر کدام از پروژه های مربوط به ارزهای دیجیتال بررسی آینده آنها است. به صورت کلی رمز ارزهایی که در آینده کاربرد بیشتری داشته باشند و کاربرد فعلی آنها در آینده بیشتر به چشم بیاید، آینده روشن تری داشته و تحلیل‌گران نیز شرایط بسیار مناسب تری را برای آنها در نظر می گیرند. در این زمینه قبلاً به معرفی ارزهای دیجیتال حوزه متاورس پرداخته ایم. اگر می دانید که متاورس چیست و چه جذابیت‌های در آینده می‌تواند برای زندگی ما ایجاد کند به سادگی باید تایید کرد که رمز ارزها توسعه پیدا کرده در این حوزه در آینده می‌تواند شرایط بسیار ایده آل تری نسبت به وضعیت کنونی داشته باشند.

شرایط برای ارزهای دیجیتال حوزه انرژی نیز دقیقاً مشابه با وضعیت کنونی متاورس است. هرچند در حال حاضر صحبت درباره ارزهای دیجیتال حوزه انرژی خیلی زیاد نیست و این روزها خیلی محبوب نبوده و جایگاه عالی در بازار ندارند، اما نوع کاربرد آنها با وجود روشن می نماید که در آینده نه چندان دور صحبت های زیادی درباره آنها خواهد شد و یا در آینده نه چندان دور شاهد گسترش ارزهای دیجیتال به مراتب قوی تری در این حوزه خواهیم بود.

۸ ارز دیجیتال برتر در زمینه انرژی های سبز

در این بخش از مقاله با معرفی ۸ ارز دیجیتال با شما همراه هستیم که هر چند در حوزه انرژی تعریف نشده‌اند، اما شرایط آنها به سمت استفاده از انرژی های نو پیش رفته و عملاً می‌توانند به عنوان ارزهای دیجیتال سبز معرفی شوند. دقت کنید که وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال حوزه انرژی می‌شود، در بازار حرفه‌ای منظور این رمز ارزها نیست. بلکه ارزهای دیجیتالی است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم. در این بخش رمز ارزهای معرفی شده از این نظر اهمیت دارند که فناوری های آنها تا حد بسیار زیادی می‌تواند باعث بهبود میزان مصرف انرژی در جهان شود و حداقل نسبت به بسیاری از رمز ارزها که تأثیر منفی روی میزان مصرف انرژی دارند، این دسته می‌توانند تاثیرات مثبتی روی این امر باقی بگذارند.

ارزهای دیجیتال حوزه انرژی

بررسی ارزهای دیجیتال حوزه انرژی های سبز از این نظر اهمیت دارد که با توجه به اینکه این دسته از رمز ارزها متناسب با نیازهای بشر در آینده از نظر مصرف انرژی توسعه پیدا کرده‌اند، از این رو می‌توانند آینده خوبی داشته و به عنوان گزینه‌هایی برای سرمایه گذاری نیز انتخاب شوند. به همین دلیل توصیه داریم که حتما به آنها دقت کافی داشته باشید.

قرارگیری ارزهای دیجیتال در حوزه انرژی های سبز بیشتر به نحوه عملکرد آنها باز می گردد. رمز ارزها بر حسب اینکه از چه الگوریتمی در پلتفرم خود استفاده کرده و روند مصرف انرژی در آنها چگونه است، در این حوزه تعریف می‌شوند. به عنوان مثال یکی از پر مصرف ترین الگوریتم ها الگوریتم اثبات کار است که بیت کوین بر آن پایه گذاری شده است. بنابراین در معرفی این رمز ارزها بیشتر به نحوه عملکرد آنها تمرکز داشته ایم.

۱- کاردانو

اولین رمز ارزی که به عنوان یکی از گزینه‌های محتمل برای قرارگیری در لیست ارزهای دیجیتال حوزه انرژی باید معرفی کنیم، کاردانو است. کاردانو رمز ارزی است که توسط یک تیم فوق‌العاده قدرتمند در ژاپن بنا نهاده شده است. این رمز ارز توسط یکی از افراد تیم توسعه دهنده اتریوم در ژاپن راه‌اندازی شده و دقیقاً دارای بلاک چین بهینه شده اتریوم است. به همین دلیل به آن اتریوم ژاپنی نیز می‌گویند. این رمز ارز کاربردهای بسیار زیادی دارد. از مقیاس‌پذیری بسیار بالا و کارمزدهای پایین نیز می‌توان به عنوان مزیت‌های اصلی کاردانو تعریف کرد.

عملکرد ارز دیجیتال کاردانو بر اساس یک الگوریتم تعدیل یافته اثبات سهام می باشد که شرایط به مراتب سبزتری برای آن نسبت به دو رقیب اصلی یعنی اتریوم و بیت کوین ایجاد نموده است. این الگوریتم باعث شده تا بلاک چین کاردانو تبدیل به یک بلاک چین بسیار سازگار با محیط زیست شده و عملاً شاهد زیانی از طرف کاردانو روی محیط زیست دور و بر خود نباشیم. طبق وایت پیپر کاردانو میزان مصرف انرژی شبکه بلاک چین آن ۶ گیگاوات ساعت است که البته با وجود کاهش چشم گیر نسبت به اتریوم و بیت کوین همچنان رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

۲- ریپل

یکی دیگر از رمز ارزهایی که باید در لیست ارزهای دیجیتال حوزه انرژی های سبز معرفی کنیم، ریپل است. رمز ارزی که برای همه ما آشنا بوده و یکی از بهترین های بازار نیز می باشد. نکته بسیار جالب درباره ریپل این است که این رمز ارز سابقه طولانی داشته و از سال ۲۰۱۲ کار خود را آغاز کرده است. از این رو بهینه‌سازی مصرف انرژی درآن نشان از آینده نگری بالای تیم توسعه این رمز ارز دارد. هم چنین جالب تر اینکه ریپل با وجود بهینه‌سازی مصرف انرژی شبکه خود، مقیاس‌پذیری بسیار بالایی داشته و امکان بیش از ۱۵۰۰ تراکنش در هر ثانیه در شبکه آن وجود دارد.

کارکرد ریپل بر اساس پروتکل الگوریتم اجماع است. یکی از دلایل بهینه بودن مصرف انرژی در شبکه ریپل نیز همین الگوریتم اجماع مورد استفاده برای تایید تراکنش‌ها می باشد. شبکه ارز دیجیتال ریپل برای هر تراکنش در حدود ۰.۰۰۷۹ کیلووات ساعت انرژی مصرف می نماید که عدد بسیار پایینی است و نشان از بهینه‌سازی عالی مصرف انرژی در شبکه این رمز ارز دارد.

۳- هدرا هش گراف

ارزهای دیجیتال سبزیکی دیگر از ارزهای دیجیتال حوزه انرژی که البته بیشتر در بهینه‌سازی انرژی نقش دارد، هدرا هش گراف می باشد. رمز ارزی که احتمالا نام آن را نیز به دلیل قرار گرفتن در لیست بهترین ها شنیده‌اید و شاید هم بخشی از سرمایه های خود را روی آن متمرکز کرده باشید. این رمز ارز نیز شرایط بسیار ایده‌آلی دارد و این شرایط با بهینه‌سازی انرژی بهینه تر و بهتر نیز شده است. این رمز ارز با وجود مصرف انرژی بهینه می‌تواند تا ۱۰۰ هزار تراکنش در هر ثانیه را مدیریت نماید. البته در مقایسه با ریپل این رمز ارز مصرف بیشتری دارد اما در مقایسه با بیت کوین می‌توان آن را به مراتب بهینه تر دانست.

عملکرد هدرا هش گراف بر اساس الگوریتم اثبات سهام است که انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار خواهد داشت. هدرا سرعت به مراتب بیشتری نسبت به بیت کوین و اتریوم دارد. اما با این حال انرژی کمتری نسبت به بیت کوین مصرف می نماید. این مهم نشان می دهد که کیفیت بالا و سرعت عالی هیچ ارتباطی با مصرف زیاد انرژی ندارد. البته شایان ذکر است که بیت کوین به مراتب بازار بزرگتری داشته و برای تایید این حجم از تراکنش‌ها نیاز به مصرف انرژی زیادی دارد. البته هدرا نیز حجم تراکنش‌های زیادی داشته و با رسیدن حجم تراکنش‌های آن به بیش از ۶.۵ میلیون تراکنش حتی از این نظر از اتریوم نیز جایگاه بهتری دارد.

۴- استلار

همچنین در میان ارزهای دیجیتال حوزه انرژی باید به معرفی رمز ارز دیگری با عنوان استلار بپردازیم. استلار قبلا شبکه در هم آمیخته ای با ریپل داشت و بعد ها از این رمز ارز جدا شد. این رمز ارز شرایط بسیار خوبی در زمینه مصرف انرژی دارد و از این نظر با ریپل تشابهاتی هم دارا است. استلار یک شبکه بسیار گسترده در بازار ارزهای دیجیتال است که می‌توان از آن برای کاربردهای بسیار متنوع استفاده نمود. تیم توسعه دهنده این شبکه برای اینکه اهمیت شبکه استلار را به مراتب بالاتر برده و به همه نشان دهند، حتی نام توکن بومی آن را از استلار به لومن تغییر دادند تا در نهایت وجه تمایزی میان این دو به وجود آید.

استلار یک شبکه مبتنی بر پروتکل اجماع است که در آن تراکنش‌ها باید به تایید نودهای مطمئن برسند. یک شبکه کاملاً غیرمتمرکز که دارای الگوریتمی به مراتب کم مصرف تر از بیت کوین می باشد. از کاربردها و خوبی های شبکه استلار می‌توان چندین مقاله مختلف منتشر نمود این شبکه اهمیت بسیار زیادی در بازار ارزهای دیجیتال پیدا کرده و در حال حاضر نیز جذابیت قابل توجهی برای سرمایه گذاری به دلیل قیمت مناسب دارد. البته تا رسیدن آن به تعداد تراکنش‌های بالا ممکن است شرایط مصرف انرژی آن نیز تغییر نماید.

۵- ایاس

در معرفی ارزهای دیجیتال حوزه انرژی های سبز باید به بررسی ایاس نیز بپردازیم. نامی آشنا در بازار ارزهای دیجیتال که صحبت درباره آن زیاد بوده است. پلتفرم ایاس به گونه ای توسعه پیدا کرده که تمام کاربران می‌توانند به راحتی از این پلتفرم برای پیش برد اهداف مختلف موجود در بازار ارزهای دیجیتال از آن استفاده نمایند. استفاده از چندین زبان برنامه نویسی برای توسعه این پلتفرم باعث شده تا کاربران به راحتی بتوانند در شبکه‌های مختلف و با دانش های مختلف از مزیت‌های آن بهره مند شوند.

ایاس در حال حاضر به قدری کاربردی است که از آن به عنوان قاتل اتریوم نیز یاد می‌شود. این رمز ارز شبکه خود را بر الگوریتم اثبات سهام استوار کرده که به نسبت بیت کوین با الگوریتم اثبات کار مصرف انرژی پایین تری دارد. با توجه به استخراج تمام توکن های ایاس دیگر نیازی به صرف انرژی برای این منظور نیز وجود ندارد و از این نظر نیز ایاس یک رمز ارز کم مصرف محسوب می‌شود.

۶- نانو

یکی دیگر از ارزهای دیجیتال حوزه انرژی که اتفاقا به این مسئله در شبکه آن اهمیت خاصی داده شده، ارز دیجیتال نانو می باشد. این رمز ارز در حال حاضر کاربردها و ویژگی های بسیار شگفت انگیزی دارد که شنیدن این ویژگی ها شما را نسبت به آن علاقمند خواهد نمود. در حال حاضر برای هر تراکنش در شبکه نانو در حدود ۰.۰۰۰۱۲ کیلو وات ساعت انرژی مصرف می‌شود و تمام توکن های آن نیز از قبل استخراج شده و نیازی به ماینینگ برای آن نیز نخواهید داشت. پردازش تراکنش‌ها در شبکه نانو نیاز به انرژی بسیار کمی دارد و همین موضوع باعث شده تا نانو نیز در لیست ارزهای دیجیتال حوزه انرژی جایگاه بسیار مناسبی داشته باشد.

نانو هم چنین یک ویژگی بارز دیگر را نیز با خود به همراه دارد که آن هم کارمزد بسیار پایین تراکنش‌ها در آن می باشد. به جهت رد پای کربنی بسیار کم و کم مصرف بودن، نانو به قدر کافی در دید قرار گرفته و داشتن مزیت‌های دیگر باعث می‌شود تا به زودی حرف های زیادی درباره نانو به میان آید.

عملکرد نانو بر اساس الگوریتم اثبات سهام استوار است و از فناوری بلاک لاتیس در آن استفاده شده که کاملاً با محیط زیست سازگار می باشد. این رمز ارز در حال حاضر در شبکه خود امکان ۱۲۵ تراکنش در هر ثانیه را فراهم آورده که البته مقیاس‌پذیری خیلی بالایی نیست اما با این حال از اتریوم و بیت کوین شرایط بهتری از این نظر دارا است.

۷- ترون

ارزهای دیجیتال حوزه انرژییکی دیگر از ارزهای دیجیتال حوزه انرژی های پاک که میزان مصرف انرژی پایین تری نسبت به رقیب اصلی خود یعنی اتریوم دارا است، ترون می باشد. ترون یکی دیگر از ارزهای دیجیتال شرق اسیایی است که موسس آن چینی است اما مرکز اصلی آن در سنگاپور قرار گرفته و توجه افراد و تحلیل گران بسیار زیادی را به خود جلب کرده است. شبکه ترون بر اساس الگوریتم اثبات سهام استوار است و بر همین اساس مصرف انرژی آن نیز بهینه تر شده است.

اگر نگاهی به کاربردهای ارز دیجیتال ترون و شبکه آن بیندازید، اهمیت و شرایط این رمز ارز را بهتر درک خواهید کرد. نکته بسیار جالب درباره ترون این است که شبکه این رمز ارز به زودی به جمع پلتفرم‌های توسعه دهنده بازی های کامپیوتری نیز اضافه خواهد شد که می‌تواند محبوبیت آن را تا چندین برابر افزایش دهد.

۸- الگورند

هم چنین در میان انواع ارز دیجیتال حوزه انرژی های سبز باید نامی هم از الگورند بیاوریم که یکی از جذاب ترین رمز ارزهای این روزها در بازار می باشد. این رمز ارز نیز دارای بلاک چینی مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام بوده و بیشتر برای تنظیم قراردادهای هوشمند راه‌اندازی شده است. یکی از اصلی‌ترین ویژگی های الگورند در مقیاس‌پذیری بسیار بالای آن است. شبکه این رمز ارز می‌تواند به صورت روزانه بیش از ۱ میلیون تراکنش را مدیریت کند و این میزان روز به روز نیز در حال افزایش است.

نکته جالب درباره الگورند این است که با وجود امکان مدیریت تعداد بالای تراکنش‌ها و سرعت زیاد انجام آنها در شبکه، این پلتفرم کاملاً با محیط زیست سازگار بوده و از این نظر یک گزینه عالی محسوب می‌شود. الگوریتم اثبات سهام به نوعی است که میزان مصرف برق در آن به حداقل میزان ممکن می رسد. همین موضوع باعث شده تا الگورند و شبکه آن نیز تبدیل به شبکه ای با میزان مصرف انرژی به مراتب پایین گردد. حتی بنیاد الگورند برنامه هایی برای استفاده از توسعه دهندگانی دارد که به دنبال ارزهای دیجیتال سبز بوده و حفاظت از محیط زیست یکی از اصلی‌ترین موارد در دستور کار این پلتفرم می باشد.

۳ ارز دیجیتال برتر حوزه انرژی


در نهایت نوبت به معرفی ارزهای دیجیتالی رسیده که به صورت خاص  منحصر به فرد در زمینه انرژی توسعه پیدا کرده و شبکه آنها به دنبال راه کارهایی برای بهینه‌سازی این مصرف در سرتاسر جهان است. هر چند ارزهای دیجیتال حوزه انرژی که در این بخش معرفی می کنیم، چندان با استقبال زیادی روبرو نیستند اما با این حال رشدهای بسیار زیادی را در چند ماه گذشته در آنها دیده ایم که می‌تواند نوید یک آغاز عالی برای این دسته از رمز ارزها باشد.

نکته بسیار جالب درباره تمام این رمز ارزها قیمت بسیار مناسب آنها است که شرایط لازم برای سرمایه گذاری را فراهم کرده‌اند. البته دقت کنید که با توجه به اینکه اکثر این رمز ارزها دارای بلاک چین اختصاصی نبوده و به نوعی توکن محسوب می‌شوند، از این رو خیلی نباید روی آنها از نظر استفاده از انرژی های سبز حساب کرد. آنها البته در پلتفرم خود می‌توانند شرایط لازم برای این منظور را فراهم آورند، اما اگر بخواهیم که کلیت بازار ارزهای دیجیتال به سمت استفاده از این انرژی ها برود، نیاز است تا شبکه‌ها و بلاک چین های قدرتمند مانند اتریوم، کاردانو، ترون، سولانا، باینناس کوین و مواردی از این دست این مسیر را طی کنند.

۱- پاور لجر – POWR

بهترین گزینه قرار گرفته در لیست ارزهای دیجیتال حوزه انرژی پاور لجر است. پاور لجر که به عنوان یک توکن در زیستگاه اصلی اتریوم و بلاک چین این رمز ارز پیاده‌سازی شده در حال حاضر در رتبه ۱۸۸ بهترین ارزهای دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار قرار گرفته است. این رمز ارز در چند ماه گذشته ارتباط و همکاری خوبی با نیروگاه های کشور هند را آغاز کرده که باعث بالا رفتن تمایل کاربران برای سرمایه گذاری روی آن نیز شده است.

ارزش بازار فعلی پاور نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار و تعداد سکه های در گردش آن نیز ۴۸۵ میلیون در شرایط فعلی است که می‌تواند تا ۱ میلیارد توکن افزایش یابد.

قیمت ارز دیجیتال پاور لجر در همان اوایل تا نزدیک به ۱.۸۵ دلار افزایش یافت اما پس از آن با یک نزول کلی روبرو شد و تا همین چند ماه پیش نیز نتوانسته بود هیچ صعودی را از خود به جای بگذارد. اما در همین چند ماه گذشته با رشد خوبی روبرو شده و حتی قیمت آن به نزدیکی ۰.۷ دلار نیز رسیده است که نشان از ترغیب بیشتر کاربران نسبت به سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال حوزه انرژی دارد.

۲- انرژی وب توکن – EWT

دومین گزینه در میان ارزهای دیجیتال حوزه انرژی یک کوین است. انرژی وب توکن حتی نام خود را نیز برپایه انرژی قرارداده و مشخصه اصلی خود را در بازار نشان دهد. این رمز ارز در حال حاضر در رتبه ۳۰۳ بهترین ارزهای دیجیتال جهان قرار گرفته و دارای ارزش بازار ۱۷۵ میلیون دلاری است. رمز ارزی که قیمت آن در چند ماه اخیر رشد قابل توجهی داشته و به نزدیکی های ۶ دلار نیز رسیده است.

EWT تیم توسعه دهنده بسیار خوش فکری دارد. این رمز ارز به صورت مرتب در حال افزایش تعداد پروژه های همکار خود در زمینه انرژی است و روز به روز به تعداد کسانی که آن را می شناسند، اضافه نیز می‌شود. به همین دلیل است که شاهد رشد فزاینده قیمت آن در چند ماه گذشته نیز بوده ایم.

البته تعداد سکه های در گردش ۳۰ میلیونی آن نیز از دیگر دلایل افزایش قیمت آن تا این عدد است. این رمز ارز در نهایت می‌تواند ۱۰۰ میلیون سکه در گردش داشته باشد و از این رو در صورت تقویت شرایط باید آن را با قیمت های بسیار بالاتری ببینیم. در صورتی که ارزش بازار آن به ۱ میلیارد دلار برسد، با فرض همین تعداد سکه های ۳۰ میلیونی قیمت آن باید بیش از ۳۰ دلار باشد. البته EWT سابقه رسیدن به قیمت بالای ۲۰ دلار را نیز دارا است که نشان از پتانسیل بالای آن است.

در حال حاضر اما حجم معاملات بسیار کمی در شبکه EWT شاهد هستیم و هنوز به ۱ میلیون دلار برای هر ۲۴ ساعت نرسیده است. اما به زودی باید منتظر بالا رفتن حجم معاملات آن نیز باشیم.

۳- ایفروس – WOZX

ایفروس نیز در لیست ارزهای دیجیتال حوزه انرژی تعریف می‌شود. این رمز ارز البته چندان شناخته شده نبوده و جایگاه خوبی هم در بازار ندارد. از این رو سرمایه گذاری بر روی آن نیز می‌تواند ریسک بالایی را متحمل سرمایه های کاربر کند. ایفروس بر روی پلتفرم اتریوم سوار است و می‌توانید به راحتی آن را در کیف پول های اتریومی ذخیره کنید. قیمت این رمز ارز در حال حاضر کمی بیشتر از ۰.۱ دلار بوده و حداکثر قیمت به ثبت رسیده از آن نیز در همان ماه های ابتدایی پیدایش آن و کمی بیش از ۳ دلار بوده است.

سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال حوزه انرژی


سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال حوزه مقوله کاملاً جداگانه نسبت به محتوای این مقاله است. سرمایه‌ گذاری یک مقوله کاملاً حرفه‌ای و تخصصی است و برای اقدام برای آن نیاز است تا شما دانش های متفاوتی را در تسلط خود داشته باشید. آشنایی با تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال و تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال از  نیازهای اصلی و اساسی برای این مقوله می‌باشد. اما به صورت کلی باید عنوان کنم که سرمایه ‌گذاری بر روی هر یک از ارزهای دیجیتال باید در زمان مناسب صورت پذیرد. به این معنا ارزهای دیجیتال حوزه انرژی در حال حاضر جایگاه مطلوبی برای تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال عالی ندارند اما در آینده می‌توان این انتظار را از آنها داشت. از این رو کاربران بایستی به صورت مداوم این رمز ارزها را در نظر داشته و مداوم نمودار آنها را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند تا در نهایت در بهترین فرصت اقدام به خرید و سرمایه ‌گذاری روی آن ها نمایند.

در حال حاضر سرمایه گذاری و خرید طولانی مدت ارزهای دیجیتال حوزه انرژی را چندان توصیه نمی کنیم اما شما می‌توانید بر روی گزینه‌هایی که به دنبال رسیدن به انرژی های سبز هستند نگاه ویژه داشته باشید. رمز ارز هایی که با وجود قرار نگرفتن در لیست ارزهای دیجیتال حوزه انرژی همچنان به دنبال رسیدن به انرژی های پاک و سبز هستند، به زودی جایگاه بسیار خوبی در بازار پیدا کرده و می‌توانند گزینه مطلوبی برای سرمایه گذاری باشند. کاردانو، ایاس، استلار و مواردی از این دست را عرض می کنیم.

حتما بخوانید: انواع ارز دیجیتال

جمع بندی


معرفی کامل و جامع ارزهای دیجیتال حوزه انرژی پرداخته  و شرایط این گروه از رمز ارزها را نیز به شما معرفی کردیم. دقت داشته باشید که ارزهای دیجیتال در دسته‌بندی های مختلف قرار می گیرند اما این موضوع به این معنا نیست که یک ارز دیجیتال نمی‌تواند در چندین دسته‌بندی قرار گیرد. توصیه ما برای سرمایه ‌گذاری گزینه‌هایی است که کاربردهای متنوعی داشته و امکان استفاده از آن برای شرایط مختلف وجود دارد. برای مثال ارز دیجیتالی که هم امکان استفاده از قراردادهای هوشمند را در دسترس کاربران قرار می‌دهد و هم در پلتفرم‌های NFT، متاورس و وب ۳ کاربرد دارد و همزمان به دنبال رسیدن به انرژی های پاک و سبز نیز هست مطمئنا گزینه بهتری نسبت به رمز ارز هایی خواهد بود که به تنهایی و فقط در دسته ارزهای دیجیتال حوزه انرژی قرار میگیرد.

تمام تلاش ما در مجموعه کانون بورس ارتقای سطح کیفیت سرمایه گذاری کاربران ایرانی در بازار ارز های دیجیتال است. در همین راستا به دنبال تدوین کامل ترین و جذاب ترین پکیج مقالات آموزش رایگان ارز دیجیتال و همچنین دوره ارز دیجیتال برای شما عزیزان هستیم. شما هم اکنون می‌توانید در دوره ارز دیجیتال کانون بورس شرکت کرده و در یک دوره چند هفته ای تمام و کمال اطلاعات لازم برای سرمایه گذاری در این بازار را به صورت کاملاً حرفه‌ای و کاربردی بیاموزید. این دوره دقیقاً منطبق بر شرایط فعلی بازار ارز های دیجیتال طراحی و تدوین شده و در انتهای آن شما به عنوان یک تحلیلگر و سرمایه گذار می‌توانید در بازار فعالیت داشته باشید. همراه شما در بازار ارز های دیجیتال هستیم.

یک پاسخ

 1. سلام ممنون از مجموعه شما بابت خدماتتون و اساتید پر تجربتون خیلی خوشحالم که تونستم از طریق شما با ارز دیجیتال اشنا بشم و با شما ادامه بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: