لوگو کانون بورس

تله گاوی چیست (Bull Trap) و چگونه در بازار ارز دیجیتال از آن دور بمانیم؟ 

تله گاوی چیست

تله گاوی چیست و چه زمانی شاهد اتفاق افتادن این تله در بازارهای مالی مانند بازار ارز دیجیتال یا بازار فارکس و حتی بازار بورس خودمان هستیم؟ شاید برای درک این موضوع که تله گاوی در ارز دیجیتال چیست وارد این مقاله شده و سعی داریم تا معاملات خود را برای درگیر نشدن با چنین تله هایی بهینه سازی کنید اما لازم به توضیح است که تله گاوی تنها مختص بازار ارز دیجیتال نبوده و در همه بازارهای مالی از جمله بازار فارکس و یا بازار بورس ممکن است شاهد چنین رخدادی باشید. بنابراین این مقاله را میتوان یک مقاله بسیار مهم در آموزش رایگان ارز دیجیتال و آموزش رایگان فارکس و حتی آموزش رایگان بورس تلقی کنید.

درک اینکه تله گاوی چیست و چه زمانی رخ می دهد به شناخت نمادها و نشانه ها در بازارهای مالی مربوط می شود. این تله را زمانی در بازار شاهد هستیم که شواهدی بسیار ضعیف برای گاوی شدن بازار به چشم می‌خورد اما ناغافل خرس ها برنده رقابت خرید و فروش و عرضه و تقاضا شده و اگر شما شناخت کافی نسبت به شرایط بروز چنین تله هایی نداشته باشید ممکن است با حد ضرر های سنگین معاملات خود را ترک کنید.

در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان در مجموعه کانون بورس در کنار شما هستیم تا به صورت کامل و جامع تله گاوی را در بازارهای مالی مورد بررسی قرار داده و البته روش های پیش بینی و جلوگیری از وارد شدن به این تله را نیز برای شما تشریح کنیم. البته احتمالاً با شناخت تله گاوی به دنبال درک تله خرسی نیز خواهید بود که در مقوله جداگانه به بررسی آن نیز خواهیم پرداخت.


گاو در بازارهای مالی نماد چیست؟


تله گاوی چیست

قبل از اینکه بدانید تله گاوی چیست و چه شرایطی را در بازار ارز دیجیتال و یا سایر بازارهای مالی برای شما ایجاد می کند لازم است تا یک تعریف مختصر درباره نماد گاو در بازارهای سرمایه گذاری برای شما داشته باشیم. البته در مقاله اصطلاحات رایج ارز دیجیتال این عبارت را به صورت کامل برای شما تشریح کردیم.

گاو در بازارهای مالی اصطلاحاً به بازارهای صعودی اطلاق می شود و گاوها نماد کسانی هستند که همیشه میل به بالا رفتن بازار داشته و بر این باور هستند که بازار می تواند روند صعودی داشته باشد. پس وقتی یک ارز دیجیتال و یا یک سهم در بازار بورس روند صعودی به خود می گیرد به این معنا است که گاو ها قدرت بیشتری نسبت به خرس ها پیدا کرده و همچنان شاهد افزایش تقاضا برای خرید ارز دیجیتال مورد نظر خواهیم بود.

در بازار فارکس هم بازار گاوی اصطلاحاً به بازار صعودی اطلاق می‌شود و گاوهای حاضر در یک جفت ارز تمایل به این دارند که جفت ارز مورد نظر را به سمت صعود هدایت نمایند. هر چند در بازار فارکس نزول و صعود از نظر ماهیت تفاوت بسیار زیادی در بازار سهام و بازار ارز دیجیتال دارد اما با این حال در این بازار نیز خرس ها و گاو ها در رقابت با یکدیگر برای ایجاد روندهای نزولی و صعودی هستند.


تله گاوی چیست؟


تله گاوی چیست تله گاوی اصطلاحی است که بیشتر در روندهای نزولی پرقدرت رخ می دهد و دقیقا جایی که کاربران به این باور می‌رسند که روند نزولی به انتها رسیده و اولین نشانه های تغییر ساختار روند دیده می شود، ناگهان شاهد به وجود آمدن تله گاوی در روند نزولی و ادامه دار شدن این روند می شویم.

همانطور که میدانید روند ها در بازارهای مالی چه بازار ارز دیجیتال و چه بازار فارکس به صورت زیگزاگ حرکت می کند و حرکت های اصلاحی در یک روند به نوعی در مسیر خلاف روند اصلی بروز می کنند. وقتی شما در یک روند نزولی قرار دارید یک اصلاح روند چه به صورت صعودی و چه به صورت رنج می تواند یکی از نشانه های برگشت روند باشد. در واقع حتی اگر روند نزولی به انتهای خود نیز رسیده باشد لازم است تا در ابتدا این مهم با یک اصلاح در روند مشاهده شود و در ادامه این اصلاح می تواند تبدیل به یک روند جدید صعودی در خلاف جهت روند قبلی باشد.

حال سوال بسیار مهم اینجاست که آیا تمام اصلاح ها و درجا زدن قیمت در مسیر یک روند نزولی می تواند نشانه برگشت کامل روند صعودی شدن قیمت یک ارز دیجیتال باشند؟ پاسخ این سوال کاملاً روشن و واضح است و مسلما همه ما میدانیم که تمام اصلاح ها و درجا زدن های قیمت در یک محدوده رنج هیچ وجه نمی تواند تضمین کننده برگشت رود به صعودی شدن باشد.

اما وقتی در یک روند نزولی با محدوده های رنج و یا اصلاح های قیمتی همراه می شویم خیلی از معامله‌گران ممکن است دیدگاه خرسی نسبت به بازار پیدا کرده و این باور برسند که روند فعلی به انتها رسیده و وارد معاملات خرید شوند. حال هر چقدر نشانه های برگشت در یک روند نزولی بیشتر شود تعداد کسانی که تمایل به خرید پیدا کرده‌اند نیز بیشتر خواهد شد.

فرض کنید که قیمت یک سهم و یا یک جفت ارز و حتی ارز دیجیتال در یک مسیر نزولی برای استراحت و اصلاح وارد یک محدوده رنج می شود. در چنین شرایطی مشخص نیست که ادامه روند چه خواهد شد و هم خریداران و فروشندگان تمایل دارند تا با احتیاط بیشتری بازار را دنبال نمایند و در بهترین فرصت در روند جدید وارد معامله شوند.

وقتی قیمت از انتهای یک محدوده رنج به سقف این محدوده با یک کندل صعودی بسیار بزرگ همراه می شود بسیاری از تکنیکالیست ها این کندل بزرگ صعودی را به عنوان یک نشانه برای تغییر ساختار و شروع روند صعودی در نظر می گیرند و وارد معاملات خرید می شوند. دقیقا همین جاست که تله گاوی در بازار به وجود می آید و قیمت بعد از یک کندل صعودی پرقدرت به سرعت دوباره در جهت نزولی برگشته و روند نزولی قبلی را ادامه میدهد.

خوب حالا به خوبی می دانید که تله گاوی چیست و در چه شرایطی ممکن است این تله در نمودار قیمت بدهد.

تله گاوی اصطلاحاً به ذهنیت برخی از خریداران و خرس ها در روندهای نزولی که با یک اصلاح رنج روبرو شده اند اطلاق می شود که در نهایت با شکست این ذهنیت بازار دوباره روند نزولی خود را ادامه می‌دهد.

تله گاوی در ارز دیجیتال چیست؟


تله گاوی چیست در بند قبلی کاملا درک کردید که تله گاوی چیست و در چه مواقعی در بازار رخ می دهد. البته در این باره در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد اما دربند قبلی سعی کردیم تا به زبان خیلی ساده این تله را در بازارهای مالی برای شما تعریف کنیم تا از این پس گرفتار آن نشوید. در ادامه نیز سعی می کنیم تا تمام تجربیات خود را درباره روش های دور ماندن از انواع تله گاوی با شما در میان بگذاریم یکبار برای همیشه این چالش را از معاملات خود در بازار ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی دور نگه دارید.

صحبت از تله گاوی در ارز دیجیتال شد. اینکه تله گاوی در ارز دیجیتال چیست و چه مشخصات و شرایطی دارد همان تعریفی است که دربند قبل به آن اشاره کردیم. در واقع تعریف تله گاوی در ارز دیجیتال صحبت متفاوتی نیست اما هدف ما از تاکید بیشتر در ارز دیجیتال درباره این فرایند این است که شما را با یک هشدار بسیار بزرگ در معاملات بازار ارز دیجیتال آشنا کنیم. زیرا تله گاوی به وفور در معاملات ارز دیجیتال و نوسانات قیمت رمز ارزها رخ می دهد.

اگر برای خرید ارز دیجیتال در پلتفرم های معاملاتی مختلف اقدام کرده باشید و تجربه قابل قبولی در این باره داشته باشید احتمالاً با تعداد بسیار زیادی از این تله ها روبرو شده اید. هر چند ممکن است در آن زمان شناختی نسبت به تله گاوی در ارز دیجیتال نداشتید اما با این حال معاملات شما درگیر آن بوده است.

در سالهای نقشه بازار ارز دیجیتال با رشد های خیلی زیادی روبرو شده و ارزش بازار ارز دیجیتال به مراتب نسبت سال‌های اولیه به وجود آمدن بیت کوین رشد نموده اما همچنان این بازار در مقایسه با بازار فارکس و بازار بورس آمریکا یک بازار کوچک محسوب می شود. کوچک بودن بازار ارز دیجیتال مزیت ها و معایب خاص خود را دارد اما مهمترین عیب کوچک بودن این بازار ایجاد سایه ها یا شدو های بسیار زیاد در کندل های نمودار قیمت رمز ارزها است.

در این بازار یک کندل چه در جهت سود و چه در جهت نزول ممکن است درصد قابل توجهی داشته باشد. وقتی معامله گران در یک روند نزولی با یک کندل صعودی بزرگ آن هم با نوسان چند درصدی قیمت روبرو می شوند، ذهنیت قوی‌تری برای انجام معاملات خرید پیدا کرده و ممکن است خیلی راحت فریب تله گاوی در بازار ارز دیجیتال را بخورند.

بازار ارز دیجیتال به شدت مستعد تله گاوی است و دائماً در نمودار قیمت رمز ارزهای مختلف شاهد این الگو هستیم. اگر حتی خیلی نمودار رمز ارزهای مختلف را نیز بررسی نکرده و تنها برای خرید بیت کوین و تا خرید ارز دیجیتال اتریوم اقدام کرده باشید احتمالاً چندین بار ای با تله گاوی روبرو شده اید.

تله گاوی در چه بازارهایی رخ می دهد؟


سوال بعدی که در مقاله تله گاوی چیست باید به آن پاسخ دهیم این است که این الگو در چه بازار هایی بیشتر رخ می دهد و در معاملات چه بازار هایی باید منتظر تشکیل شدن آن باشیم؟ اگر بخواهیم در این باره صادق باشیم این الگو ممکن است در هر بازاری که قیمت کالاها در آن بر اساس عرضه و تقاضا نوسان می‌کند به وجود آید اما هدف ما از معرفی تله گاوی بیشتر برای بازارهای فارکس و ارز دیجیتال و کمی هم برای بازار بورس ایران است.

اما نمی‌توان کتمان کرد که در نمودار قیمت طلا و یا نمودار قیمت سکه و طلا در بازار دلار نیز ممکن است شاهده تشکیل الگوی تله گاوی باشیم. در هر بازاری که در حال استفاده از تحلیل تکنیکال برای بررسی نمودار قیمت هستید بهتر است نکات مربوط به تله گاوی را بدانید و همچنین روش‌های تشخیص به وجود آمدن این الگو را نیز در بازار در نظر داشته باشید. دقت به این کار باعث می شود تا شما از نظر ذهنی آماده مقابله با تله گاوی در بازارهای مالی بوده و معاملات خود را از چنین شرایطی دور نگه دارید.


چرا تله گاوی اتفاق می افتد؟


تله گاوی چیست سوال بسیار مهمی که ممکن است در ذهن همه معامله گران در بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس به وجود آید این است که اصلاً چرا تله گاوی رخ میدهد و دلیل به وجود آمدن تله گاوی چیست ؟ دلایل مختلفی را می توانیم برای به وجود آمدن تله گاوی در بازار ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی عنوان کنیم که مهمترین آن ها جمع کردن نقدینگی توسط معامله گران بزرگ بازار ها است.

فرض کنید که شما به عنوان یک موسسه مالی بزرگ در بازار فارکس در حال معامله هستید و سرمایه چند صد میلیارد دلاری را در این بازار مدیریت می کنید. مسلما داشتن یک حجم سرمایه چند صد میلیارد دلاری تاثیر بسیار زیادی در روند حرکت قیمت یک جفت ارز در بازار فارکس و یا قیمت یک ارز دیجیتال در بازار رمز ارزها دارد. اگر شما برای ایجاد عرضه بیشتر وارد بازار شوید با این میزان سرمایه روندهای نزولی تشکیل خواهد شد و افزایش تقاضای خرید از سوی شما نیز می تواند باعث ایجاد روندهای صعودی شود.

از طرف دیگر همه ما می‌دانیم که در بازارهای مالی همتا به همتا در مقابل هر معامله خرید یک معامله فروش وجود دارد و در مقابل هر معامله فروش نیز یک معامله خرید نشسته است. حال اگر شما به هر دلیلی با این میزان سرمایه تمایل به ایجاد عرضه بیشتر در بازار و کاهش قیمت داشته باشید لازم است تا وارد معاملات فروش شده و از نزول بیشتر قیمت سود به دست آورید.

حالا چالش بسیار مهم دقیقا اینجاست که وقتی بازار در یک روند نزولی قدرتمند قرار دارد عملاً سایر معامله‌گران نیز به فکر فروش بوده و کمتر کسی را می توان پیدا کرد که معاملات خرید را در بازار باز کند. به همین دلیل عملاً شما نمی‌توانید سرمایه قابل توجهی را برای معاملات فروش وارد بازار کنید و از بسیاری از سودهای مدنظر خود دور خواهید ماند. به وجود آمدن یک تله گاوی در چنین مواقعی می تواند بهترین فرصت برای شما به عنوان یک موسسه مالی بزرگ برای جمع کردن نقدینگی ها و قرار دادن معاملات فروش در مقابل معاملات خرید سایر معامله گران باشد.

معامله‌گران خرد در چنین شرایطی با این دیدگاه که روند نزولی به اتمام رسیده و اولین نشانه های صعودی شدن روند نیز به وجود آمده اردر های خرید خود را باز می‌کنند و شما می توانید در برابر این اردر های خرید معاملات فروش بگیرید. کم کم با تمام شدن تمام خریداران این فرصت دوباره برای روند قیمت به وجود می‌آید ها با قدرت به نزول بیشتر ادامه دهد و شما نیز سود بیشتری از معاملات خود به دست آورید.

موضوع وقتی جالب تر می شود که بدانید خریداران در چنین مواقعی معمولاً حد ضرر های خود را کمی پایین تر از محل خرید خود قرار می‌دهند و صرافی ها در بازار ارز دیجیتال و بروکر ها در بازار فارکس برای رسیدن به یک سود فوق العاده جذاب آن هم در یک بازه زمانی کوتاه چند ساعته می توانند با وارد شدن به معاملات فروش در بالای محدوده رنج و خارج شدن از آنها در برابر معاملات خرید که حد ضرر های خریداران قبلی هستند اقدام کنند.

در واقع در چنین شرایطی پوزیشن های خرید معامله‌گران خورد نقدینگی لازم برای موسسات مالی و بانک ها را برای ورود به معاملات فروش در تله گاوی ایجاد می‌کند و حد ضرر های معامله گران نیز تضمین کننده سود بروکرها و صرافی‌ها خواهد بود.


آیا تله گاوی توسط نهنگ ها به وجود می آید؟


تله گاوی چیست نهنگ ارز دیجیتال و نهنگ بیت کوین از جمله اصطلاحاتی است که قبلاً به معرفی آن ها پرداخته ایم و شما با این اصطلاحات در بازار ارز دیجیتال آشنا هستید. نهنگ ها اصطلاحاً به معامله‌گرانی گفته می‌شود که سرمایه فوق‌العاده زیادی برای انجام معامله در بازارهای مالی داشته و روند معاملات آنها با این میزان سرمایه زیاد می توانند جهت نوسانات قیمت یک رمز ارز را نیز تعیین کند.

اگر بخواهیم یک تعریف منطقی از نهنگ ها در بازار فارکس داشته باشیم می‌توانیم این عنوان را به موسسات مالی بزرگ و بانکها اختصاص دهیم که حجم سرمایه قابل توجه ای برای تغییر روندها و روند سازی در بازار فارکس را دارند. در بازار ارز دیجیتال اما شرایط کمی متفاوت است و به دلیل کوچک بودن بازار سرمایه گذاران بزرگ و افراد ثروتمند حاضر در این بازار نیز می توانند در نقش نهنگ ظاهر شوند. البته شایان ذکر است که اصطلاح نهنگ بیشتر برای بازار ارز دیجیتال رایج بوده و در سایر بازارهای مالی معمولاً از این اصطلاح برای معرفی سرمایه گذاران بزرگ استفاده نمی شود.

اما سوال بسیار مهمی که در مقاله تله گاوی چیست باید به آن پاسخ دهیم این است که آیا واقعاً نهنگ ارز دیجیتال است که برای کسب سود بیشتر در معاملات تله گاوی را ایجاد میکند یا خیر؟

اگر بخواهیم اصطلاح تله گاوی را در بازار ارز دیجیتال تنها به ثروتمندان و سرمایه گذاران بزرگ به این بازار که به صورت شخصی معامله می‌کنند نسبت دهیم چندان نمی توان ایجاد تله های گاوی را به آنها نسبت داد. زیرا نهنگ ها معمولاً علاقه دارند تا فقط در بازار اسپات ارز دیجیتال اقدام به خرید رمز ارز ها در قیمت های بسیار پایین کرده و در قیمت های بسیار بالا از معاملات خود با سود سنگین خارج شوند. در حالیکه تله گاوی در بازار ارز دیجیتال بیشتر مختص بازار فیوچرز است.

در بازار فیوچرز ارز دیجیتال به دلیل دو طرفه بودن معمولاً معامله گران هم از معاملات خرید و هم از معاملات فروش به دنبال سود هستند و در چنین شرایطی امکان به وجود آمدن تله گاوی به شدت افزایش پیدا میکند. اما با این حال افراد بسیار زیادی هم هستند که سرمایه های قابل توجهی را در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال وارد کرده و امکان ایجاد تله گاوی را در معاملات و قیمت رمز ارزها دارند. اما اگر بخواهیم نفر اصلی ایجاد کننده تله گاوی در ارز دیجیتال را معرفی کنیم ذهن ما بیشتر معطوف به صرافی ها و تامین کنندگان نقدینگی برای بازار فیوچرز ارز دیجیتال خواهد بود.

این دسته از معامله گران در شرایطی قرار دارند که می‌توانند با ایجاد تله گاوی در بازار فیوچرز به سود های قابل توجهی برسند و به وجود آمدن چنین شرایطی در معاملات و نوسانات قیمت می تواند به شدت به نفع آنها باشد.


آیا تله گاوی با اصول تحلیل تکنیکال در تناقض است؟


تله گاوی چیست سود بسیار مهم دیگری که در مقاله تله گاوی چیست باید به آن پاسخ دهیم این است که آیا به وجود آمدن این الگو در روند قیمت رمز ارزها و جفت ارزها نشانه ی عدم سنخیت نوسانات قیمت با اصول تحلیل تکنیکال است یا خیر؟ همانطور که میدانید استراتژی‌ها و ستاپ های معاملاتی مختلفی برای انجام معاملات در بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس با توجه به اصول تحلیل تکنیکال توسعه پیدا کرده و هر کدام از این استراتژی ها نیز شرایط خاص خود را برای ورود به معاملات ایجاد می کنند.

در بسیاری از مواقع ممکن است اشتباه در انجام روند تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال باعث شود تا یک استراتژی موفق عمل نکند و یک ستاپ معاملاتی شرایط خوبی نداشته باشد. اگر یک استراتژی معاملاتی در تحلیل تکنیکال برای مواقعی که در یک روند نزولی در یک اصلاح رنج قرار داریم و یک کندل صعودی میتواند نشانه ورود به بازار باشد میتواند معامله گر را در تله گاوی بیندازد.

اما حالا که شما به صورت کامل با تله گاوی در ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی آشنا هستید و می دانید که به وجود آمدن این الگو در بازار کاملاً محتمل است چرا باید ستاپ معاملاتی برای ورود به بازار در چنین شرایطی برای خود داشته باشید؟ واقعیت اینست که نه الگوی تله گاوی و نه هیچ الگوی دیگری نمی تواند اصول تحلیل تکنیکال را زیر سوال ببرد و این روش تحلیلی را بی اعتبار معرفی کند اما با این حال شکست در استراتژی های معاملاتی تکنیکال ای امری کاملا منطقی است و ممکن است برای هر معامله گری به وجود آید.

معمولاً افرادی در تله گاوی گیر میکنند که با اولین نشانه های تغییر ساختار قیمت در یک روند نزولی وارد معاملات خرید شوند. در واقع ایجاد اولین کندل صعودی قدرتمند در یک روند نزولی می تواند شرایط لازم برای ورود به معامله برای آنها را ایجاد کند. اگر بخواهیم در این باره کاملا صادقانه با شما صحبت کنیم بایستی چنین استراتژی‌هایی را به شدت ضعیف معرفی کنیم و نمی توان از آنها به عنوان استراتژی هایی با وین ریت بالا یاد کرد.

ورود به یک معامله خرید آن هم در یک روند نزولی و در حالی که هنوز تمام نشانه های تغییر ساختار قیمت تشکیل نشده نشان از یک معامله کاملاً عجولانه برای تریدر دارد و ورود به چنین معاملاتی مسلما با شکست های متعددی نیز همراه خواهد شد. هرچند ممکن است بسیاری از شما با این نظر شخصی ما مخالف باشید اما به وجود آمدن تله گاوی در نمودار قیمت یک سهم یا ارز دیجیتال و حتی جفت ارز به هیچ وجه متناقض اصول تحلیل تکنیکال نبوده و کسانی که دوره ارز دیجیتال را سپری کرده و از استراتژی های قدرتمند برای معاملات خود استفاده می نمایند به هیچ وجه در چه مواقعی وارد معامله خرید نخواهند شد.

در حقیقت از نظر ما بیشتر کسانی وارد معاملات خرید در تله گاوی می شوند که برای ورود به یک معامله و استفاده از فرصت معاملاتی عجله داشته و این ذهنیت را دارند که اگر خیلی زود معامله خرید خود را باز نکند از بازار جا می ماند و هم این ذهنیت نه فقط در تله گاوی بلکه در بسیاری از شرایط دیگر باعث ایجاد ضرر های سنگین برای معامله گران در بازارهای مالی مانند ارز دیجیتال و فارکس میشود.


در زمان وقوع تله گاوی چه باید کرد؟


راهکارهای دور ماندن از تله گاوی چیست و در زمان به وجود آمدن الگوی تله گاوی در بازار چه اقدامی باید کنیم؟ بسیار ساده است اگر ما به شما توصیه کنیم که در زمان به وجود آمدن تله گاوی در ارز دیجیتال و یا بازار فارکس و حتی بازار بورس ایران از انجام معاملات خرید دور بمانید و خط خود را برای انجام معاملات فروش آماده کنید اما در واقعیت بازار چنین شرایطی به شدت سخت و پرچالش است.

با توجه به اینکه شرایط نمودار قیمت در تله گاوی به نحوی است که معامله گران را ترغیب به معامله خرید کرده و از انجام معاملات فروش دور نگه می دارد چنین توصیه ای نیز معمولاً به سختی در ذهن کاربران باقی خواهد ماند. مگر اینکه شما الگوی تله گاوی را مکرراً در نمودار قیمت رمز ارزهای مختلف دیده باشید و بلافاصله بعد از به وجود آمدن نشانه های این الگو آن را تشخیص داده و از انجام معاملات خرید دور بمانید.

در ادامه روش های تشخیص تغییر ساختار قیمت و تشخیص تله گاوی را با شما در میان خواهیم گذاشت تا امکان ورود شما به معاملات زیان ده در چنین شرایطی را به حداقل میزان ممکن برسانیم. اما اگر بخواهیم یک نصیحت خیلی ساده برای انجام معاملات بهتر در بازارهای مالی در چنین مواقعی به شما داشته باشیم و صبور بودن برای ورود به معاملات در نقاط مناسب است.

وقتی اولین نشانه ها برای تغییر روند به وجود می‌آید بسیاری از معامله‌گران با این دیدگاه که از فرصت به وجود آمده جا مانده اند سریع وارد معامله شده و همین موضوع است که تله گاوی را برای آنها تبدیل به یک زیان بزرگ میکند. در حالی که با صبور بودن هم احتمال درگیر شدن با تله گاوی برای معاملات شما به حداقل میزان ممکن خواهد رسید و هم امکان دارد تا وارد معاملاتی با سود بسیار زیادی نیز شوید.


روانشناسی تله گاوی چیست؟


تله گاوی چیست یکی از مهم ترین دانش های معاملاتی در بازارهای مالی مانند ارز دیجیتال و یا حتی بازار فارکس روانشناسی است اگر شما تسلط کافی و کامل بر روی اصول روانشناسی در معاملات یک بازار را داشته باشید در نهایت می توانید معاملات بهینه تر و موفق تری را نیز برای خود رقم بزنید. به همین جهت در کانون بورس تلاش می‌کنیم تا دائماً در کنار معرفی استراتژی ها و شرایط مختلف معاملاتی در بازار های مالی شما را با اصول روانشناسی و دلیل به وجود آمدن الگوهای مختلف نیز آشنا کنیم تا درک شما نسبت به تمام شرایط و رخدادهای بازارها عمقی باشد.

این که شما بدانید که روانشناسی تله گاوی چیست کمک می کند تا کمتر فریب چنین رفتارهایی را در قیمت بخورید و همین موضوع در نهایت شرایط معاملات بهتری را برای شما رقم خواهد زد و شما را از فریب خوردن توسط موسسات مالی و بروکرها دور نگه میدارد. روانشناسی تله گاوی را می توانیم به جمع کردن انرژی لازم برای ادامه یک روند نزولی در بازار نسبت دهیم.

به عنوان مثال یکی از رایج ترین الگو های به وجود آمده در روند حرکت قیمت رمز ارزها و جفت ارزها الگوهای هندسی ادامه دهنده روند هستند که معمولاً در میانه‌های روند تشکیل شده و به وجود آمدن آنها به این معنا است که روند نزولی همچنان ادامه خواهد داشت اما در حال حاضر در حال استراحت و جمع کردن انرژی بیشتر است. تله گاوی نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که در یک روند نزولی انرژی لازم برای ادامه روند توسط آن به وجود می آید.

در واقع از نظر روانشناسی تله گاوی زمانی رخ می دهد که همچنان فروشندگان قدرت بیشتری نسبت به خریداران دارند اما آنها برای ادامه دادن مسیر خود نیاز به یک استراحت و جمع کردن نقدینگی بیشتر دارند. اما در طرف مقابل خریداران با اینکه قدرت کمتری دارند به اشتباه به این باور می‌رسند که روند در جهت صعودی بر خواهد گشت و سریعتر معاملات خرید خود را در بازار درج می کنند. از اینرو به وجود آمدن این الگو را می توانیم به دلیل دیدگاه اشتباه بسیاری از خریداران بدانیم.


راه حل های دور ماندن از تله گاوی در ارز دیجیتال و فارکس


تله گاوی چیست تا اینجای مقاله تله گاوی چیست و چه شرایطی در بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس دارد سعی کردیم تا شما را با ماهیت این الگو در روند قیمت آشنا کنیم اکنون شما هم از نظر شکل ظاهری و هم از نظر ماهیت می‌توانید به وجود آمدن این الگو را تشخیص دهید. اما همچنان سه موضوع بسیار مهم درباره تله گاوی در ارز دیجیتال و فارکس باقیمانده که لازم است تا به بررسی آنها بپردازیم و اتفاقاً این موضوعات اهمیت بیشتری هم دارند.

روشهای تشخیص تله گاوی در ارز دیجیتال و فارکس، راه های جلوگیری از ایجاد ضرر در زمان به وجود آمدن الگوی تله گاوی و همچنین در نهایت معرفی استراتژی ها و روش های ترید ارز دیجیتال در زمان به وجود آمدن این الگو موضوعات بسیار مهمی است که در ادامه مقاله باید به آنها نیز بپردازیم.

در واقع از این به بعد سعی خواهیم کرد تا شما را برای انجام معامله در زمان تشکیل این الگو آماده کنیم. همانطور که در بالا به آنها اشاره کردیم به وجود آمدن تله گاوی به این معنا است که بازار می تواند یک روند نزولی قدرتمند را در ادامه داشته باشد و چرا شما به عنوان یک معامله گر آگاه که می توانید تله گاوی را تشخیص دهید در چنین مواقعی معامله نکنید.

البته لازمه انجام معامله در زمان تشکیل الگوی تله گاوی در بازار فارکس و ارز دیجیتال ابتدا تشخیص آن است اگر شما بر اساس تکنیک ها و الگوهای تکنیکالی در دسترس نتوانید این تشخیص را به درستی بدهید احتمالا نمی توانید معامله خوبی هم داشته باشید و ممکن است حتی با اینکه ممکن است در تله گاوی گیر کنید باز هم زیان کنید.

کله گاوی معمولاً در مواقعی به وجود می‌آید که قیمت در روند کلی در شرایط نزولی قرار دارد اما برای یک مدت کوتاهی وارد روند صعودی شده و ممکن است به یک مقاومت در همین روند صعودی نیز رسیده باشیم. در واقع اصلی ترین دلیلی که باعث میشود تا بسیاری از معامله‌گران فریب تله گاوی بخورند این است که قیمت مقداری در یک مقاومت پیشرو نفوذ می نماید و همین نفوذ کوتاه باعث می‌شود تا آنها به این تصور برسند که شکست کامل مقاومت رخ داده و می توانند وارد معاملات خرید شوند.

با این توصیف در ادامه برای معرفی روش های تشخیص تله گاوی باعث شما را با مواردی آشنا کنیم که می تواند نشانه های یک شکست جعلی را برای شما واضح نموده و شما را به این نتیجه برساند که شکسته ایجاد شده در مقاومت در روند اصلاحی جاری واقعی نیست و خیلی زود دوباره قیمت به روند نزولی بازخواهد گشت. برای این منظور می‌توانید از الگوهای پرایس اکشن و هم از برخی از اندیکاتور های رایج در تحلیل تکنیکال فارکس و تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال استفاده کنید که در ادامه این اندیکاتور ها و ابزار ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- مشاهده واگرایی در اندیکاتور RSI بعد از شکست


اولین ابزار و اندیکاتور آر اس آی که بایستی برای تشخیص شکست واقعی در یک تله گاوی به شما معرفی کنیم اندیکاتور آر اس آی که از آن می توانید برای تشخیص واگرایی ها استفاده کنید. واگرایی ها همان طور که می دانید یکی از نشانه های برگشت روند هستند و به وجود آمدن واگرایی میان قیمت و اندیکاتور آر اس آی می تواند نشانه تغییر روند قیمت جاری باشد.

وقتی قیمت بعد از یک نزول قابل توجه وارد یک اصلاح قیمتی می‌شود و در این اصلاح چند کف و سقف قیمتی ایجاد کرده و در نهایت در یک مقاومت نفوذ می کند شما می توانید با بررسی نوسانات قیمت و نوسانات اندیکاتور آر اس آی در جهت تشخیص واگرایی به این نتیجه برسید که آیا شکست مورد نظر واقعی بوده و یا اینکه تله گاوی پیش روی شما قرار دارد.

اگر قیمت با نفوذ به مقاومت پیشرو در یک روند اصلاحی صعودی سقفی بسازند که از سقف قبلی بالاتر است اما در عوض در اندیکاتور آر اس آی شاهد سقف جدید پایین تر از صفحه قبلی باشیم، در واقع در میان قیمت و اندیکاتور آر اس آی واگرایی رخ داده و این موضوع می‌تواند نشانه برگشت قیمت از روند صعودی و ادامه دار شدن روند نزولی قبلی باشد که این خود نشانه تله گاوی است.

در مواقعی که قیمت در یک اصلاح صعودی به یک مقاومت می رسد بسیاری از معامله‌گران در همان لحظه رسیدن قیمت به مقاومت وارد معاملات فروش می شوند و حد ضرر های خود را بالاتر از محدوده مقاومتی قرار میدهند. دسته دیگر از معامله‌گران هم هستند که بلافاصله بعد از نفوذ قیمت به بالای سطح مقاومتی وارد معاملات خرید شده و حد ضرر های خود را کمی پایین تر از محدوده مقاومتی که حالا تبدیل به یک محدوده حمایتی شده قرار می دهند.

در چنین مواقعی قیمت با یک رفت و برگشت به بالای محدوده مقاومتی حد ضرر هر دو دسته این معامله گران را فعال کرده و نقدینگی قابل توجهی را برای بروکر ها و صرافی ها به وجود می‌آورد و آنها می توانند با خیال راحت در یک روند نزولی سود قابل توجهی به دست آورند.

معامله گرانی که قبل از رسیدن قیمت به محدوده مقاومتی وارد معاملات فروش شده اند در واقع در تله گاوی گرفتار نشده و به دلیل تعجیل در ورود به معامله و عدم استفاده از ستاپ معاملاتی مناسب با شکست مواجه می شوند. به این دسته از افراد توصیه می کنیم که حتماً از ستاپ های معاملاتی بهتری برای ورود به معاملات فروش در زمان برخورد قیمت به یک سطح مقاومتی استفاده نمایند.

در این بین کسانی که در بالای محدوده مقاومتی وارد معاملات خرید می شوند در واقع در تله گاوی گرفتار شده و فریب صعودی شدن لحظه ای قیمت را در برخورد با یک مقاومت خوردند. اگر شما به عنوان یک تحلیلگر آگاه با اصول استفاده از واگرایی در اندیکاتور آر اس آی در معاملات بازار فارکس بازار ارز دیجیتال آشنا باشید به خوبی می دانند که به وجود آمدن یک واگرایی بر روی این اندیکاتور ورود شما به یک معامله در خلاف جهت این واگرایی را منع می کند و از این رو شما با مشاهده این واگرایی می‌توانید از ورود به تله گاوی در امان بمانید.

۲- مشاهده واگرایی در اندیکاتور مکدی بعد از شکست


تله گاوی چیست خوب ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که اگر شاهد به وجود آمدن واگرایی در اندیکاتور rsi نبودیم تکلیف چیست. بنابراین مقاله تله گاوی چیست را با معرفی یکی دیگر از روش های تشخیص این الگو در بازارهای مالی یعنی به وجود آمدن واگرایی در اندیکاتور مکدی ادامه می‌دهیم.

مکدی یکی دیگر از اندیکاتور هایی است که از آن می‌توان برای تشخیص واگرایی در قیمت یک ارز دیجیتال و یا جفت ارز استفاده کرد و اتفاقاً قدرت قابل توجهی برای معرفی واگرایی ها به معامله‌گران نیز دارد. هرچند شرایط به وجود آمدن واگرایی در اندیکاتور مکدی با اندیکاتور آر اس آی تفاوتهایی با یکدیگر دارند اما ممکن است هر دوی آن‌ها به صورت همزمان و یا یکی به صورت مجزا واگرایی در قیمت را به شما نشان دهد.

با این توصیف به شما پیشنهاد می کنیم که در زمان روبرو شدن با شکست یک ناحیه مقاومتی حتماً واگرایی را هم در اندیکاتور مکدی و هم در اندیکاتور آر اس آی مورد بررسی قرار دهید تا در صورت به وقوع پیوستن واگرایی در یکی از این اندیکاتور ها نیز شما بتوانید از ورود به یک معامله اشتباه در امان بمانید.

وقتی صحبت از دور ماندن از معاملات اشتباه و هیجان زده در بازار میشود چک کردن دو اندیکاتور چندان کار پرچالشی نیست و معامله گران محتاط معمولاً این استراتژی را در دستور کار خود قرار می‌دهند تا در تله گاوی در ارز دیجیتال و فارکس گرفتار نشوند.

وقتی ایجاد الگوی تله گاوی در بازار فارکس و در بازار ارز دیجیتال تبدیل به یک عادت برای صرافی ها و بروکر ها و البته معامله گران بزرگ شده تا از این طریق سرمایه‌های معامله‌گران خود را از جیب آنها خارج نمایند چرا شما نباید برای تشخیص این الگو از دو اندیکاتور کاملا رایگان بر روی نمودار قیمت مورد نظر خود استفاده کنید. جالب است بدانید که بسیاری از افراد استفاده از هر دوی این اندیکاتور ها را در تشخیص تله گاوی وقت‌گیر قلمداد می کنند و خیلی سریع دوست دارند وارد معاملات خرید شوند.

هرچند در ادامه روش های دیگری برای تشخیص تله گاوی را به شما معرفی خواهیم کرد اما اگر حتی نمی توانید به خود زحمت استفاده از اندیکاتور رایگان برای تشخیص این الگو را بدهید معرفی سایر روش ها نیز برای شما چندان مفید نخواهد بود و بهتر از شما همان معاملات اشتباه خود را در چنین شرایطی ادامه دهید.

۳- کاهش قابل توجه حجم معاملات


یکی دیگر از روش های تشخیص تله گاوی در ارز دیجیتال دقت به حجم معاملات است. این روش را به صورت اختصاصی برای بازار ارز دیجیتال معرفی می کنیم زیرا در بازار فارکس معمولاً حجم معاملات تعریفی نداشته و کاربران میتوانند اصلاً به حجم معاملات جفت ارزها به دسترسی داشته باشند. اما در بازار ارز دیجیتال شما می‌توانید با استفاده از پلتفرم های موجود حجم معاملات رمز ارزها را حتی در کندل های یک دقیقه نیز مشاهده کنید و از این طریق برای تشخیص تله گاوی از آنها استفاده نمایید.

وقتی یک مقاومت میشکند عملاً افراد ثروتمند و سرمایه گذاران بزرگ بایستی با حجم معاملاتی بسیار بالا برای خرید اقدام نمایند و همین موضوع باعث افزایش حجم معاملات در بازار خواهد شد. اما وقتی شما شاهد شکسته‌شدن مقاومتی هستید که حجم معاملات همراه با آن افزایش پیدا نکرده و چه بسا کاهش پیدا کرده است می تواند نشانه ای برای یک شکست جعلی و تله گاوی باشد.

متاسفانه بسیاری از افراد به همین موضوع ساده دقت نکرده و بلافاصله بعد از مشاهده یک قیمت هیجانی صعودی برای معاملات خرید اقدام می‌کنند. حجم معاملات اهمیت بسیار زیادی در بازار ارز دیجیتال داشته و حتماً شما بایستی از استراتژی های معاملاتی استفاده کنید که در آن حجم نیز مورد بررسی قرار میگیرد. البته شایان ذکر است که در پلتفرم های مختلف شما تنها می‌توانید پژو معاملات مخصوص به خودتان پلتفرم را مشاهده کنید و به همین دلیل توصیه می کنیم که از بهترین پلتفرم در دست یعنی نمودار قیمت در صرافی بایننس برای مشاهده حجم استفاده کنید تا برآورد بهتر و دقیق تری نسبت به شرایط تغییرات حجم معاملات در بازار ارز دیجیتال داشته باشید.

۴- اخبار حاکم بر بازار


تله گاوی چیست یکی دیگر از روش های تشخیص تله گاوی در بازارهای مالی دقت به اخبار حاکم بر بازار است. البته بررسی و کنترل اخبار حاکم بر بازار ممکن است با چالش‌های بسیار زیادی همراه باشد اما شما می توانید با یک بررسی کامل نسبت به اخبار موجود درباره بازارهای مالی حداقل در تایم فریم های بالاتر مانند یک ساعته و به بالا تله گاوی را تشخیص دهید.

وقتی تمام اخبار و جراید نشان از این دارد که بازار به سمت نزول خواهد بود و خیلی نباید برای سود بیشتر امیدوار باشیم، به وجود آوردن یک کندل صعودی هر چقدر هم قدرت داشته باشد نمی تواند نشانه تضمین‌کننده برای تغییر روند و بازگشت به روند صعودی باشد.

دقت داشته باشید که وقتی یک روند به انتهای خود رسیده و شاهد تغییر در مسیر حرکت قیمت هستیم که تمام شرایط و جوان به صورت همسو با یکدیگر تغییر روند را تایید نمایند. از یک طرف تحلیل تکنیکال و از طرف دیگر دادههای فاندامنتالی و اخبار بایستی در جهت یکدیگر عمل کرده تا شاهد تغییر روند به صورت کلی و کامل باشیم. در غیر این صورت شما می توانید به تمام نشانه های موجود در بازار مانند به وجود آمدن کندل صعودی شک کنید و نگران تله گاوی باشید.

استفاده از اخبار و شرایط آن ها در بازار ارز دیجیتال به مراتب اهمیت بیشتری نسبت به سایر بازارهای مالی دارد. بازار ارز دیجیتال به دلیل اینکه در حال حاضر نسبت به سایر بازارهای مالی مانند بازار فارکس کوچک است تاثیرپذیری به مراتب بیشتری از اخبار داشته و تغییر روند های بزرگ در قیمت رمز ارزها بایستی مبتنی بر اخبار اقتصادی حاکم بر بازار باشد. وقتی هنوز اخبار نسبت به تغییر روند نزولی به صعودی روی خوشی نشان می دهد حرکت های جزئی در قیمت به هیچ وجه نمی تواند یک روند بزرگ صعودی را ایجاد کند.

بسیاری از معامله‌گران در حال حاضر در بازار ارز دیجیتال با وجود داشتن دانش تحلیلی فوق العاده قدرتمند هنوز هم با ضرر های بسیار زیادی روبرو می شوند و یکی از اصلی ترین دلایل به وجود آمدن این ضررها عدم دقت به اخبار حاکم بر بازار و اطلاعات اقتصادی موجود در بازار جهان است. وقتی اقتصاد کلان نشان از افول قیمت در بازار ارز دیجیتال دارد، شما نمی توانید تنها به چند کندل صعودی دلخوش کنید و ممکن است به وجود آمدن کندل صعودی در چنین شرایطی نشان از تله گاوی داشته باشد.

البته در بسیاری از مواقع ممکن است بررسی اخبار حاکم بر بازار برای تشخیص طلای گاوی با دشواری‌های همراه باشد اما شما می‌توانید همراه با سایر عواملی که در این مقاله به آنها اشاره میکنیم از این نکته نیز برای تشخیص هر جا بهتر این تله در بازار ارز دیجیتال استفاده کنید.

۵- کاهش مومنتم روند صعودی نمودار قیمت


همانطور که میدانید وقتی شما در تایم فریم یک ساعته و چهار ساعته در حال مشاهده یک کندل صعودی قدرتمند هستید و یا یک روند صعودی به تازگی در حال آغاز است احتمالاً در تایم فریم های پایین تر مانند یک دقیقه و پنج دقیقه یک روند صعودی بزرگ آغاز شده و حتی در مراحل پایانی خود است. از این رو شما با مشاهده کاهش مومنتوم در روند صعودی در تایم فریم های پایین تر می توانید به وجود تله در تایم فریم معاملاتی خود پی ببرید.

کاهش مومنتوم از آن دسته از نشانه هایی است که خیلی نمی تواند به عنوان یک نشانه قدرتمند برای شروع روند جدید باشد اما به هر حال وقتی شما در آغاز یک روند صعودی با کاهش مومنتوم حرکت به سمت بالا روبرو شده باشید پرواضح است که روند تازه تشکیل شده به هیچ وجه قدرت لازم را نداشته و قابل اعتماد نیست.

۶- تثبیت نشدن شکست روند


مسلماً تمام کسانی که به دنباله معامله در زمان وقوع تله گاوی هستند در واقع به بهانه شکسته شدن روند قبلی و در محل شکست امیدوار به برگشت روند به سمت صعودی هستند. یا اینکه بر این باور هستند که مقاومت پیش روی قیمت کاملاً شکسته شده و در حال حاضر می توانند برای خرید وارد بازار شوند.

یکی از پر چالش ترین استراتژی های معاملاتی در بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس معامله گری بر اساس شکست است. چه شکست خط روند داینامیک و چشم شکسته مقاومت های استاتیک همیشه این دید را برای کاربران و معامله گران به وجود می‌آورد که روند پرقدرت سودی در حال آغاز است و آنها برای جا نماندن از بازار با حجم قابل توجه وارد معامله می شوند. دقیقاً بانک‌ها و موسسات مالی نیز از همین دیدگاه معامله‌گران خورد استفاده کرده و حجم قابل توجهی از نقدینگی های آنها را به دست می آورند.

هر چند معامله گری در شکست ها با چالش های بسیار زیادی همراه است اما اگر به دنبال استفاده از چنین استراتژی هایی در معاملات خود هستید حتماً باید از فیلتر های قدرتمند استفاده کنید تا در نهایت معاملات شما با کمترین میزان ریسک شود و یکی از بهترین فیلترها برای این منظور تثبیت شکست چه شکست خط روند و چه شکسته مقاومت استاتیک است.

وقتی شما در یک تایم فریم با شکسته یک ناحیه مقاومتی روبرو می شوید که احتمالاً باید منتظر بمانید تا این شکست توسط عوامل مختلفی تایید و در نهایت تثبیت شود. از روشها و نکات مختلف می‌توان برای مشاهده تثبیت شکست استفاده کرد. حداقل نکته استفاده از این روش این است که شما بلافاصله بعد از ورود قیمت بالای یک ناحیه مقاومتی وارد معامله خریدن خواهید شد و منتظر میماند تا شرایط کاملاً در یک روند صعودی تثبیت شود.

۷- الگوهای کندل استیک می توانند راهنمای خوبی باشند


تله گاوی چیست یکی دیگر از روش های تشخیص تله گاوی در بازار های مالی مانند بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس استفاده از الگوهای کندل استیک است. در بسیاری از مواقع یک صعود بزرگ معمولاً همراه با یک ناحیه رنج میشود که شما میتوانید با استفاده از کندل های تشکیل شده در این نواحی نسبت به تشخیص قدرت روند صعودی اقدام کرده و از این طریق مانع از ورود خود به یک تله گاوی شوید.

وقتی شما تنها به افزایش قیمت یک ارز دیجیتال و یا یک جفت ارز در فارکس دقت کنید ممکن است درباره تشخیص روند گمراه شده و نتوانید درک درستی نسبت به روند حاضر داشته باشید. اضافه کردن سایر فاکتورهای تحلیل تکنیکال باعث می‌شود تا تشخیص شما نسبت به روند و میزان قدرت آن بهتر شود و از این طریق می‌توانید معاملات بهتری نیز در بازار را برای خود رقم بزنید.

یکی از بهترین و مناسب ترین روش های تشخیص روند و قدرت آن در بازار استفاده از الگوهای کندل استیک است. الگوهای شمعی به راحتی به شما می‌گویند که روند حاضر چه قدرتی دارد و آیا می توانید برای ورود به معاملات خرید و فروش اقدام کنید یا خیر. دقیقاً همین کاربرد الگوهای کندل استیک را می توانید برای تشخیص تله گاوی در ارز دیجیتال و فارکس استفاده کنید.

وقتی شما با یک تله گاوی در نمودار قیمت یک ارز دیجیتال و یا یک جفت ارز در بازار فارکس رو به رو می‌شوید با تشکیل الگوهای کندل استیک برگشتی این دیدگاه باید برای شما به وجود آید که روند فعلی قدرت زیادی نداشته و احتمالاً بعد از گذشت مدت کوتاهی باید شاهده برگشت روند به شرایط قبل یعنی روند نزولی باشید.

البته لازم به توضیح است که لازمه اصلی استفاده از الگوهای کندل استیک برای تشخیص تله گاوی در بازارهای مالی داشتن دانش تحلیل تکنیکالی و قدرت تشخیص این الگوها در بازار است و هر کسی نمی تواند چنین شرایطی را برای خود ایجاد کند مگر اینکه آموزش های حرفه ای ورود به بازارهای مالی را پشت سر گذاشته باشد. در دوره آموزش ارز دیجیتال و در دوره آموزش فارکس شما می توانید با بهترین الگوهای کندل استیک که قابل استفاده برای تحلیل تکنیکال هستند آشنا شده و درک خود را نسبت به شرایط تحلیل بازارهای مالی افزایش دهید.

۸- تشکیل محدوده رنج در مقاومت ها


یکی دیگر از روش های تشخیص تله گاوی در نمودار قیمت رمز ارزها و جفت ارزهای مختلف تشکیل محدوده رنج در نزدیکی مقاومت ها است. در بسیاری از مواقع وقتی قرار بر شکسته شدن یک مقاومت باشد قیمت با سرعت و مومنتوم بسیار بالا حرکت کرده و مقاومت مورد نظر را به سمت بالا می شکند. در چنین مواقعی انتظار داریم قیمت به سرعت از مقاومت موردنظر دور شده و روند صعودی خیلی سریع شکل بگیرد.

اما در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که قیمت بعد از برخورد با یک مقاومت و یا نفوذ به آن وارد یک محدوده رنج شده و در یک محدوده بسیار کم نوسان می کند. بچه این فرآیند کاملا مشخص است که قیمت مومنتوم خود را از دست داده و احتمال ریزش دوباره آن به مراتب بیشتر شده است. با چنین مواقعی شما باید درک کنید که ورود به معاملات خرید با ریسک بسیار زیادی همراه است و نباید چنین ریسکی را به معاملات خود اضافه کنید.

دقت داشته باشید که به وجود آمدن محدوده های عرضه و تقاضا یکی از اصلی ترین و جذاب ترین روش های تحلیل بازار های مالی هستند و اکثر معامله‌گران از این محدوده ها برای قرار دادن معاملات خرید و فروش خود استفاده می کنند. وقتی در کنار یک ناحیه مقاومت ای شاهد تشکیل یک محدوده رنج هستید، در واقع در شرایط فعلی یک محدوده عرضه و تقاضا در حال تشکیل است و ترید کردن با این محدوده بدون پیدا کردن درک اینکه این محدوده عرضه یا تقاضا است با ریسک بسیار زیادی همراه خواهد بود.

شما می توانید از استراتژی های مختلفی مانند استراتژی شکست ناحیه عرضه و تقاضا برای ترید در چنین مناطقی اقدام کنید اما ورود سریع به معاملات خرید بعد از نفوذ قیمت به مقاومت ممکن است باعث افتادن شما در تله گاوی شده و عملاً دیگر نتوانید سود مورد نظر از معامله خود را به دست آورید.


راه هایی برای جلوگیری از ضرر در تله گاوی


تله گاوی چیست به فرض اینکه شما نتوانسته‌اید به وجود آمدن یک کله گاوی در نمودار قیمت جفت ارز ها و یا ارز های دیجیتال را تشخیص دهید و روند حرکت قیمت به گونه ای است که شما به صعودی بودن آن مطمئن هستید. البته که پیش بینی به وجود آمدن یک تله گاوی در بازار بسیار دشوار است از گذشته عدم دقت به روندهای صعودی پرقدرت در ابتدای کار و یا در برخورد با ناحیه های مقاومتی ممکن است باعث از دست رفتن فرصت های معاملاتی بسیار مناسب و ایده آل برای شما شود.

در چنین مواقعی نکات و ابزارهای مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن ها شما می توانید هم معاملات خود را به صورت کامل مدیریت کنید تا مانع از به وجود آمدن ضررهای سنگین برای شما شود و هم با استفاده از این ابزارها فیلتر های مناسبی نیز برای جلوگیری از ورود به تله گاوی در بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس به وجود آورید.

در ادامه سعی داریم ابزارها و روش‌های را به شما معرفی کنیم که استفاده از آنها باعث کنترل ضررها و جلوگیری از انجام معاملات اشتباهات زمان به وجود آمدن تله گاوی در بازار خواهد شد اما بسیار مهم درباره این ابزارها و روشها این است که استفاده از آن ها نیاز به دانش بالای تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دارد. در واقع افراد مبتدی و کسانی که تجربه ترید در بازارهای مالی را ندارند می توانند از این روش ها استفاده کنند و لازمه اصلی استفاده از آنها پشت سر گذاشتن دوره های آموزشی حرفه ای است.

۱- استفاده از مدیریت سرمایه برای کنترل ضررها


اولین روشی که در این باره باید به شما معرفی کنیم استفاده از سیستم ها و روش های مدیریت سرمایه در بازار است. مدیریت سرمایه روشی است که میزان حجم معاملات شما را کنترل کرده و از این طریق مانع از به وجود آمدن ضررهای سنگین در معاملات شما می گردد. اگر شما از یک سیستم مدیریت سرمایه قدرتمند در فرآیند معاملات خود در بازار استفاده کنید حتی در صورت وارد شدن بسیاری از معاملات شما به ضرر نیز چندان چالش خاصی نخواهید داشت می توانید با قدرت در بازار باقی بمانید و از مزیت های آن استفاده کنید.

دقت داشته باشید که هر بازاری سیستم مدیریت سرمایه خاص خود را دارد و شما نمی توانید در یک سیستم مدیریت سرمایه برای تمام بازارهای مالی مانند بورس و فارکس و ارز دیجیتال استفاده کنید. برای اینکه شما بتوانید بهترین روش مدیریت سرمایه را برای معاملات خود در بازارهای مالی به کار بگیرید لازم است تا به درک درستی نسبت به ماهیت سیستم‌های مدیریت سرمایه رسیده و این سیستم ها را بر اساس شرایط بازار ها شخصی سازی کنید.

دقت داشته باشید که استفاده از مدیریت سرمایه گاهی اوقات حتی ممکن است مانع از ورود شما به یک معامله به دلیل کم بودن میزان سود حاصل از انجام معامله شود. وقتی شما وارد یک معامله می‌شوید که میزان ضرر احتمالی آن چندین برابر میزان سود احتمالی باشد ورود به آن اصلا منطقی نبوده و سیستمهای مدیریت سرمایه در چنین شرایطی مانع از ورود شما به این معاملات می شوند. با مدیریت سرمایه حتی اگر شما در تله گاوی گرفتار هم شوید باز هم ضرر زیادی نخواهد کرد و امکان کنترل را برای شما وجود خواهد داشت.

۲- داشتن حد ضرر در معاملات


یکی دیگر از نکات تکنیکالی مهم که می تواند مانع از ورود شما به ضرر های سنگین در تله گاوی شود استفاده از حد ضرر در معاملات است. تله گاوی در ارز دیجیتال و یا فارکس خواه یا ناخواه ها پیش روی ما قرار خواهد گرفت و ممکن است حتی در صورت استفاده از فیلتر های مختلف باز هم فریب بازار را بخوریم و وارد معاملات اشتباه شویم. استفاده از حد ضرر باعث میشود تا شما در چنین مواقعی با یک ضرر بسیار کوچک و منطقی از بازار خارج شده و سرمایه اصلی خود را حفظ کنید.

دقت داشته باشید که هم استفاده از حد ضرر و هم استفاده از مدیریت سرمایه یک قدم جلوتر از پیشگیری از ورود به تله گاوی در بازارهای مالی است و در واقع این روش ها در حال بهینه سازی ضرر های شما از اشتباهات معاملاتی هستند.

۳- داشتن تریگر ورود به معامله مناسب در استراتژی های معاملاتی


یکی دیگر از نکات تکنیک هایی که با استفاده از آنها می توانید مانع از ضرر های سنگین در تله گاوی شده و حتی وارد چنین معاملاتی نشوید استفاده از تریگر ورود به معاملات با استفاده از استراتژی های معاملاتی است. برای اینکه شما در بازار یک معامله خرید را باز کنید باعث این نشانه ها و فاکتورهای مختلفی در کنار هم قرار بگیرد و از در کنار هم قرار گرفتن تمام این عوامل است که شما تصمیم میگیرید یک معامله خرید را در بازار باز کنید.

در یک استراتژی معاملاتی تریگر ورود آخرین فیلتری است که با رخ دادن آن ورود شما به معامله حتمی خواهد شد و شما با انتخاب تریگر های مناسب می توانید مانع از ورود خود به معاملات اشتباه شوید. اگر با انواع تریگر های مورد استفاده در استراتژی های معاملاتی آشنا باشید به خوبی می دانید که بسیاری از این تریگر ها زمانی رخ می دهند که صعودی شدن روند یک ارز دیجیتال حتمی شده باشد و اگر شما از آن در معاملات خود استفاده کنید معمولا وارد معاملاتی که درگیر تله گاوی هستند نخواهید شد.

۴- شناخت کافی نسبت به روند تغییرات قیمت ارز دیجیتال مورد نظر


تله گاوی چیست یکی دیگر از نکاتی که مانع از ورود شما به معاملات مختلف در برخورد با تله گاوی می شود شناخته کافی نسبت به روند تغییرات قیمت رمز ارزهای مختلف در بازار است. بسیاری از کاربران علاقه دارند که به صورت همزمان نمودار قیمت ده ها رمز ارز مختلف را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و در صورت به وجود آمدن موقعیت مناسب به وارد پوزیشن های خرید یا فروش شوند.

هرچند این روش معاملاتی و این تکنیک باعث استفاده از فرصت های بسیار زیادی در بازار رمز ارزها برای کاربران می شود اما یک عیب بسیار بزرگ به دنبال خواهد داشت. وقتی شما نمودار قیمت جفت ارزها و رمز ارز ها بسیار زیادی را در بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال تجزیه و تحلیل میکنید عملاً نمی‌تواند شناخت دقیق و کاملی نسبت به نحوه نوسانات و تغییرات قیمت آن رمز ارز پیدا نمایید.

بیایید این مسائل را به صورت کاملاً تخصصی برای بررسی تله گاوی در نمودار قیمت رمز ارزها بیان کنیم. اگر شما به صورت دائمی روند تغییرات قیمت بیت کوین را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده باشید نحوه رفتار قیمت این ارز دیجیتال در بازار در برخورد با ناحیه های مقاومتی و حمایتی آشنا هستید. این آشنایی باعث می شود تا در صورتی که قیمت بیت کوین به دنبال ایجاد یک تله گاوی شود با توجه به تجربه، شما سریعا آن را تشخیص دهید.

در واقع مشاهده دائمی و کامل روند تغییرات قیمت ارز دیجیتال باعث می شود تا شما به درک صحیح نسبت به نوسانات آن رسید و به همین دلیل مار از ورود خود به معاملات اشتباه شوید. در نظر داشته باشید که استفاده از این تکنیک نه فقط برای دور ماندن از تله گاوی بلکه برای جلوگیری از بسیاری از معاملات اشتباه دیگر برای شما سودمند خواهد بود.

خیلی از کاربران همین حالا که در حال مطالعه این مقاله هستند با مشاهده این بند این باور می‌رسند که استفاده از این تکنیک باعث می‌شود تا آنها از بسیاری از فرصت های معاملاتی در امان بمانند اما ما صراحتاً به شما عرض می‌کنیم که اگر شما روند معاملات موفقی را تنها در یک جفت ارز یا یک ارز دیجیتال برای خود رقم بزنید در نهایت یک معامله گر موفق در بازارهای مالی خواهید شد. کما اینکه تجربه نشان داده که بسیاری از معامله‌گران که از نمودار جفت ارزها و رمز ارز های بسیار زیادی در بازارهای مالی برای تحلیل و ترید استفاده می‌کنند در نهایت با ضرر های سنگین بازارهای مالی را ترک میکنند.

برای اینکه خیلی سرسری از این موضوع نگذشته باشیم و ذهن شما را نسبت به انجام معاملات موفق بر روی یک جفت ارز ها یک ارز دیجیتال بیشتر معطوف کنیم لازم است تا از نظر آماری شرایط معامله گران را با شما در میان بگذاریم. طبق آمارهای منتشر شده از سوی بروکر ها و صرافی های مختلف کمتر از ۵ درصد معامله گران در بازارهای مالی در طول یک سال به سودآوری رسیده و می توانند بیشتر از ۵ درصد از سرمایه اولیه خود را به عنوان سود به دست آورند.

اگر چنین آماری را ملاک قضاوت خود درباره تریدرها قرار دهیم به راحتی می توان درک کرد که انجام معاملات متعدد بر روی جفت ارزهای مختلف و یا رمز ارزهای مختلف به هیچ وجه تضمین کننده موفقیت نیست که هیچ بلکه احتمال شکست را نیز افزایش می دهد. در حالی که اگر شما تمام تمرکز خود را بر روی بررسی و تحلیل نمودار یک ارز دیجیتال قرار داده و تنها از آن برای تولید استفاده کنید در نهایت احتمال موفقیت شما چندین برابر بیشتر خواهد شد.

پرواضح است که تمرکز زیاد بر روی نمودار یک جفت ارز باعث می شود تا شما به صورت کامل و نحوه نوسانات و تغییرات قیمت آن آشنا باشید و در مواقع به وجود آمدن تله گاوی و تله خرسی به هیچ وجه فریب نخورید.

۵- عجله نکردن برای ورود به معاملات


نکته بعدی که دقت به آن می تواند مانع از ورود شما به معاملات اشتباه در تله گاوی شود عجله نکردن برای ورود به معاملات است. خیلی از معامله گران هستند که به محض دیدن یک کندل صعودی قدرتمند در برخورد قیمت با یک ناحیه مقاومتی و یا در زمان برگشت قیمت از یک نوعی حمایتی با این تصور که از سود بازار عقب نماند بدون هیچگونه استراتژی و با عجله وارد معاملات خرید می شوند.

بدترین اتفاق برای این دسته از معامله گران این است که معاملات آنها در چنین شرایطی که وارد سود شده و حتی با موفقیت به سرانجام برسد. این اتفاق باعث می‌شود تا معامله‌گر به انجام چنین معاملات عادت کرده و در آینده نیز چنین شرایطی را در معاملات خود تکرار نماید. دقت داشته باشید که انجام معاملات این چنینی و با عجله در بازارهای مالی تضمین‌کننده شکست شما خواهد بود و به زودی با ضرر های بسیار سرمی بازار را ترک خواهید کرد.

تله گاوی از آن دسته از شرایطی است که در یک لحظه تصور صعودی بودن قیمت را برای معامله گران ایجاد می‌کند و افراد که تسلط کافی بر روی روانشناسی خویشتن نداشته باشند با عجله وارد معاملات خرید شده و نمی توانند خود را برای جلوگیری از ضرر کنترل کنند‌. اگر شما نمودار قیمت ارز دیجیتال مورد نظر خود را در بازه های زمانی طولانی مدت بررسی کرده باشید به خوبی می توانید در کنید که در بسیاری از مواقع قیمت بعد از یک کندل صعودی شروع به برگشت کرده و خطا به روند نزولی برمیگردد.

با توجه به اینکه توصیه میکنیم که اول آن برای ورود به معاملات خرید عجله نداشته باشید و از این گذشته ختم از استراتژی معاملاتی برای ورود به معاملات استفاده کنید و تا زمانی که استراتژی معاملاتی شما برای ورود شرایط را مناسب نبیند هرگز وارد معاملات خرید و فروش نشوید. بزرگترین اشتباه کاربران در چنین شرایطی این است که آنها بر این باور هستند که دیگر شاهد فرصت های این چنین خواهد بود و به همین دلیل با عجله وارد معامله خرید می شود که همین موضوع باعث ایجاد ضرر های سنگین در معاملات آنها می شود.

۶- ورود پله ای در خرید ارز دیجیتال


دیگه از روش ها و استراتژی هایی که می تواند شما را از ضرر های سنگین در تله گاوی دور نگه دارد ورود پله‌ ای به فرایند خرید ارز دیجیتال در روندهای صعودی است. اگر به هر دلیلی به دنبال خرید یک ارز دیجیتال هستید و از طرف دیگر ممکن است در تله گرفتار نشوید توصیه ما این است که با حجم بسیار کمی وارد معامله خرید شوید تا در صورت برگشت روند با ضرر سنگینی روبرو نشوید.

متاسفانه در سال قابل توجهی از معامله گران در بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال از روند ورود پل های بیشتر برای کم کردن میانگین در ضرر ها استفاده می کنند در حالی که اصلی ترین کاربرد این روش برای اضافه کردن حجم معاملات در زمان رسیدن به سود است. با استفاده از این تکنیک اگر در تشخیص صعودی بودن یک ارز دیجیتال با اشتباه روبرو شدید به دلیل کم بودن حجم ورود شما به معامله با ضرر خیلی زیادی روبرو نخواهید شد و می توانید بلافاصله بازار را با یک ضرر کوچک ترک کنید.


دوره آموزشی ورود به بازار فارکس و ارز دیجیتال را جدی بگیرید


تله گاوی چیست تله گاوی یکی از الگوهایی است که نهنگ ها در بازار ارز دیجیتال و بیگ بویز ها در بازار فارکس از آن برای جمع کردن استاپ خریداران در برخورد قیمت به یک مقاومت استفاده می نمایند. چنین الگوهایی در بازارهای مالی به وفور مشاهده می شوند. وجود چنین الگوهای در بازارهای مالی نشان از این دارد که معامله گران باید به شدت مراقب باشند تا گرفتار تله های به وجود آمدن شوند. تکنیک هایی که در این مقاله با هم مرور کردیم تکنیک های بسیار مناسبی هستند که با استفاده از آن ها شما می توانید از تله گاوی دور بمانید و حتی امکان استفاده از بسیاری از آنها در سایر تله های موجود در بازارهای مالی نیز وجود دارد.

برای اینکه برای همیشه خیال خود را از بابت گرفتار شدن در چنین شرایطی در بازارهای مالی راحت کنید لازم است تا دوره آموزش تحلیل تکنیکال و ورود به بازارهای مالی را پشت سر بگذارید. در دوره آموزش بورس و فارکس و ارز دیجیتال شما با تمام تکنیک های مورد استفاده توسط معامله‌گران بزرگ برای فریب به معامله‌گران خود آشنا شده و از این طریق می توانید راهکارهای مناسب برای در امان ماندن از آنها را نیز اتخاذ کنید.

برای اینکه اهمیت آموزش برای ورود به بازارهای مالی را بیشتر درک کنی لازم است یادآوری کنیم که افراد بسیار کمی در این بازارها موفق می شوند و همان افراد از جمله کسانی هستند که دوره های حرفه ای آموزش را پشت سر گذاشته و به تمام روش های معامله گری در این بازار ها تسلط دارند. اگر شما نیز به دنبال ایجاد چنین شرایطی برای روند معاملات خود در بازارهای مالی هستید لازم است تا در کنار افزایش تجربه اصول معامله گری بر اساس تحلیل تکنیکال را نیز فرا بگیرید و از استراتژی های پر قدرت برای معاملات خود استفاده کنید.

البته نکته بسیار مهم دیگری که درباره دوره آموزش ورود به بازارهای مالی باید به آن اشاره کنیم استفاده از دوره های آموزشی حرفه ای و مبتنی بر واقعیت های بازار است. انتخاب یک دوره آموزشی اشتباه حتی ممکن است از عدم استفاده از آموزش برای ورود به این بازار ها برای شما گرانتر تمام شود و شرایط بهتری را برای شما ایجاد کند. به همین دلیل توصیه می کنیم که جستجو کاملی برای انتخاب یکی از بهترین دوره های آموزشی در بازارهای مالی داشته و در نهایت با قدرت ورود خود را به این بازارها در دستور کار قرار دهید.

جمع بندی


اکنون شما به خوبی می دانید که تله گاوی چیست و در چه مواقعی ممکن است چنین شرایطی در بازارهای مالی بر روی نمودار قیمت جفت ارزها در بازار فارکس و نمودار قیمت رمز ارزها در بازار ارز دیجیتال به وجود آید. البته امکان به وجود آمدن تله گاوی در بازار بورس ایران نیز وجود دارد اما این احتمال کمتر از بازارهای مالی بین المللی و بزرگ جهانی مانند بازار فارکس و بازار ارز دیجیتال است.

مهمتر از شناخت تمام جزئیات مربوط به تله گاوی در بازارهای مالی در که روشها و نکاتی است که باید دور ماندن شما از انجام معامله در چنین مواقعی می شود. اگر شما بتوانید اصول معامله گری در بازارهای مالی را به خوبی فرا گرفته و از این اصول در معاملات خود استفاده کنید خیلی زود به موفقیت خواهید رسید و دیگر در یک شدن با مواردی مانند تله گاوی و یا تله خرسی برای شما چندان اهمیت نخواهد داشت.

در مجموعه کانون بورس در کنار شما هستیم تا هم مقالات آموزش رایگان فارکس و ارز دیجیتال را به صورت کاملا حرفه ای برای شما آماده کنیم و هم امکان شرکت در دوره آموزش های حرفه ای بازارهای مالی از جمله فارکس و بورس ایران و ارز دیجیتال را فراهم آوریم. دوره های حضوری و یا پکیج آموزشی بازارهای مالی در کانون بورس متفاوت تر است تمام آن چیزی خواهد بود که در سایر سایت ها و منابع آموزشی مشاهده می کنید.

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱8٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱4/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: 2٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره ۱۷٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۱۳/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: