DPS در بورس چیست + نکات کلیدی معامله گری با DPS

DPS در بورس چیست
شما در حال مطالعه مقاله ۱۸ از ۲۸ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

DPS چیست و چگونه می‌توانیم از آن برای انجام معاملات بهتر در بازار بورس استفاده کنیم؟ در سری مقالات آموزش رایگان بورس سعی داریم تا اصطلاحات رایج بورس را به صورت کامل به شما معرفی کنیم. البته در این باره سعی ما بیشتر ارائه مطالب آموزشی کاربردی برای انجام معاملات بهتر در بازار است. وگرنه اینکه بدانیم DPS چیست به تنهایی نمی‌تواند کمک حالی برای داشتن سرمایه گذاری بهتر در بازار بورس باشد. نکته بسیار مهمی که درباره DPS و اصطلاحات این چنین باید عنوان کنیم این است که این اصطلاحات در کنار تعریف‌های ساده و مفهوم روشنی که دارند، در پشت پرده به نوعی ویژگی‌های یک سهم را تعریف می‌نمایند. به این معنی که اگر شما بتوانید به خوبی این ویژگی‌ها را درک کنید، می‌توانید از آنها برای انتخاب سهم‌های ارزنده‌تر برای سرمایه گذاری استفاده کنید.

در بسیاری از مواقع همین نکات ساده هستند که می‌توانند یک سرمایه گذاری کاملاً متفاوت در بازار بورس رقم بزنند. در همین راستا در این مقاله ابتدا به تعریف DPS در بازار بورس خواهیم پرداخت و سپس سعی می‌کنیم که نکات کاربردی مورد استفاده برای سرمایه گذاری از طریق آن را نیز به شما ارائه کنیم. نکات ارائه شده همگی تجربی هستند و در حال حاضر افراد حرفه‌ای از این نکات برای انجام سرمایه گذاری های بهتر استفاده می‌کنند. با ما در کانون بورس همراه باشید.

نکات کلیدی مقاله:

  • DPS در بورس مخفف Dividend per Share به معنی مقدار سود تقسیم شده از سوی شرکت‌های فعال در بازار بورس به ازای هر سهم عادی است.
  • DPS بالا یا منفی هر یک ویژگی های خاص خود را دارد. ممکن است در برخی مواقع DPS پایین و منفی نیز سهام ارزنده‌ای را در بازار تعریف نماید.
  • مقدار DPS در بورس هم به مقدار EPS و هم به سیاست‌های شرکت‌ها در بازار بستگی دارد.

[lwptoc]


DPS در بورس مخفف چیست


قبل از اینکه به صورت مفهومی بدانید که DPS در بورس چیست لازم است تا این اصطلاح را برای شما معنی کنیم. DPS مخفف عبارت Dividend per Share است. این عبارت به معنی مقدار سود تقسیمی به ازای هر واحد سهام هادی برای شرکت های فعال در بازار بورس می‌باشد. سود تقسیمی برای هر واحد سهم در بازار بورس می‌تواند نشان دهنده موارد مختلفی درباره یک سهم باشد. مواردی مانند میزان سود خالص شرکت برای هر سهم یا EPS و سیاست های شرکت برای سرمایه گذاری و کارهای اقتصادی می‌توانند در مقدار DPS تأثیر داشته باشند. در ادامه درباره تمام این جزئیات صحبت خواهیم کرد.


DPS در بورس چیست


DPS در بورس چیست و چرا این اصطلاح اهمیت پیدا کرده است؟ این اصطلاح در واقع به مقدار سود تقسیم شده میان سهام‌داران عادی یک سهم در بازار بورس اشاره دارد. همان طور که می‌دانید برای کسب سود در بازار بورس از فرایند خرید یک سهم دو روش وجود دارد. روش معمول کسب سود از بالا رفتن قیمت سهام خریداری شده است. در این فرایند وقتی شما سهامی را با قیمت پایین خریداری کرده و با قیمت بالا به فروش برسانید، به سود دست پیدا خواهید کرد. اما روش دومی نیز برای کسب سود در این بازار وجود دارد. در روش دوم شرکت های فعال در بازار بورس در پایان سال مالی درصدی از سودهای به دست آورده در تجارت خود را میان سهام داران در بازار تقسیم می‌نمایند. این مقدار سود با عنوان DPS شناخته می‌شود.

پس درک می‌کنید که DPS در واقع مقداری از سود حاصل از فعالیت‌های یک شرکت در سال مالی گذشته است نه همه آن. در واقع بعد از پایان سال مالی و بعد از برگزاری جلسه مجمع عمومی، درباره سود حاصل شده در سال گذشته تصمیم گیری می‌شود. مسلماً برخی از این سود به سرمایه گذاری و انجام فعالیت‌های اقتصادی مختلف برای بهتر کردن شرایط شرکت اختصاص می باید. طرح‌های اقتصادی مختلفی از سوی شرکت های فعال در بازار بورس هر ساله برای ایجاد شرایط بهتر اجرا می‌شود که این طرح‌ها نیاز به سرمایه و نقدینگی خواهند داشت. محل تأمین این نقدینگی معمولاً سود حاصل از فعالیت‌های شرکت در سال گذشته است؛ بنابراین شرکت ها بعد از محاسبه کل سود خالص شرکت در سال گذشته، درباره آن تصمیم گیری کرده و درصدی از آن را نیز به عنوان سود حاصل از سرمایه گذاری به سهام داران اختصاص می‌دهند.

مقدار DPS چقدر است؟


ممکن است با خود بیندیشید که مقدار DPS در بورس چیست و شرکت های فعال در بازار چگونه باید این مقدار را محاسبه نمایند؟ البته برای محاسبه DPS در بورس فرمول خاصی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اما قبل از آن لازم دانستیم تا قوانین مربوط به محاسبه این اصطلاح را در بازار بورس بیان کنیم. به صورت کلی یک قانون از سوی سازمان بورس تعیین شده است که طبق آن شرکت های فعال در بازار بورس حداقل باید ۱۰ درصد از سود خالص خود را به عنوان سود حاصل از سرمایه گذاری به سهام داران و دارندگان سهام عادی آن اختصاص دهند. دقت کنید که این مقدار یک مقدار حداقلی است و تصمیم گیری نهایی برای آن به عهده خود شرکت ها خواهد بود.

نکته مهم دیگری که لازم است تا درباره DPS به آن اشاره کنیم، حتمی نبودن این سود برای تمام شرکت ها است. هر چند طبق قانون شرکت ها باید ۱۰ درصد از سود حاصل خود را میان سهام داران تقسیم نمایند، اما وقتی یک شرکت در سال مالی اخیر خود زیان‌ده باشد، عملاً خبری از سود خالص نبوده و در نتیجه خبری از DPS هم نخواهد بود.


فرمول محاسبه DPS در بورس چیست


برای اینکه درک بهتری نسبت به DPS پیدا کنید، لازم است تا فرمول محاسبه آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم. به صورت کلی روش های مختلفی برای محاسبه DPS وجود دارد که در این مقاله سعی داریم تا دو روش و دو فرمول اصلی آن را با شما در میان بگذاریم. پارامترهای اقتصادی مانند DPS معمولاً از طریق محاسبات پیچیده به دست می‌آیند و اطلاعات زیادی برای رسیدن به آنها باید مورد بررسی قرار گیرد. اولین راه‌حل برای محاسبه DPS استفاده از فرمول زیر است:

DPS در بورس چیست

برای محاسبه DPS از طریق این فرمول تنها کافی است سود خالص کل یک شرکت در یک سال مالی محاسبه و مقدار سود ممتاز تقسیم شده در آن سال مالی را از سود کل کم کرده و در نهایت بر کل تعداد سهام در انتهای سال مالی تقسیم کنید. در نظر داشته باشید که سود ممتاز توزیع شده در طول یک سال مالی حتماً باید از سود کل در این فرمول کسر شود. به همین راحتی می‌توان برای محاسبه سود تقسیم شده به ازای هر سهم اقدام کرد. البته استفاده از این فرمول برای محاسبه سود تقسیم شده به نظر مجمع نیز بستگی خواهد داشت. زیرا ممکن است مجمع تصمیم به سرمایه گذاری بیشتر و یا تأمین نقدینگی از سود به دست آمده نماید. از این رو می‌توان با فرمول دیگری به صورت ضریبی از EPS برای محاسبه سود تقسیمی استفاده کرد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

به روز رسانی می شود.

دسترسی سریع<<قبلی<<قبلی بعدی >>
ترتیبی که برای مطالعه مقالات این بخش پیشنهاد می کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: