مولفه های موفقیت در بازار

 

موفقیت در بازار های مالی مستلزم داشتن دانش تخصصی در این حوزه می باشد.در بورس قانون بیست هشتاد برقرار است به این معنی که ۸۰ درصد افراد ضرر میکنند و فقط ۲۰ درصد از افراد سود میکنند . جالب این که ۸۰ درصد سودهای بدست آمده در بورس و بازارهای مالی متعلق به ۲۰ درصد از افرادی است که در آن بازار فعالیت می کنند.

سوال این است که ۲۰ درصد افرادی که در بازار های مالی سود میکنند چه کسانی هستند؟

 

تقریبا یک درصد از این بیست درصد افراد موفق کسانی هستند که به رانت و اطلاعات پنهان دسترسی دارند و ۱۹ درصد باقیمانده افرادی هستند که به دانش تخصصی ترید مسلط هستند.

برای موفقیت در بورس می بایست رو ی چهار دانش مسلط باشیم این چهار دانش عبارتند از:

۱-مدیریت ریسک  و سرمایه   ۲- دانش سیستم معاملاتی  ۳-روانشناسی بازار   ۴-روانشناسی خویشتن

عدم تسلط روی هر کدام از این ۴ دانش قطعا شکست و ضرر به همراه خواهد داشت.

هر کدام از چهار دانش بالا یک خروجی و یا یک هدف دارد که در ادامه به آنها میپردازیم

۱-دانش مدیریت سرمایه و ریسک: این دانش به قدری تخصصی بوده و آن قدر توسعه یافته است که دکتری این رشته در دانشگاههای  معتبر  امریکا و اروپا تدریس می شود.

دو نوع ریسک وجود دارد ریسک مثبت و ریسک منفی،ریسک متبت یعنی احتمال سود و ریسک منفی یعنی احتمال ضرر.بنابراین ریسک یک تابع دومتغیره می باشد که این دو متغیر(ریسک مثبت و ریسک منفی)با یکدیگر رابطه مستقیم دارند به معنی که هر چه ریسک مثبت را زیاد کنیم به همان نسبت ریسک منفی نیز زیاد میشود(هر چه دنبال سود بیشتر باشیم احتمال ضرر بزرکتر نیز بیشتر می شود)

بنابراین هر چه ریسک بزرگتری برداریم هم سودمان بزرگتر خواهد بود و هم ضررمان.هدف دانش مدیریت ریسک و سرمایه این است که ریسک منفی را کاهش دهد اما ریسک مثبت کاهش نیابد (یا این که ریسک مثبت خیلی کم کاهش یابد) و یا این که ریسک مثبت را زیاد کند ولی ریسک منفی افزایش نیابد(یا این که ریسک منفی خیلی کم افزایش یابد)

۲-دانش سیستم معاملاتی:هدف و خروجی این دانش شناسایی و پیش بینی حرکت های قیمت است.به عبارتی دیگر هدف سیستم معاملاتی شناسایی کف و سقف قیمت می باشد.سیستم های معاملاتی سه روش برای پیش بینی قیمت دارند که عبارت اند از:

*سیستم های مبتنی بر تحلیل فاندامنتال

*سیستم های مبتنی بر تحلیل تکنیکال

*سیستمها ی مبتنی بر تحلیل مدل های عددی

هر سه روش بالا احتمالی می باشد و هیچ سیستم معاملاتی در دنیا وجود ندارد که بتواند با قطعیت و ۱۰۰ درصد رفتارهای قیمت را پیش بینی کند.

۳-روانشناسی بازار:هدف و خروجی این دانش شناسایی و آنالیز تفکر معامله گران مختلف بازار است به گونه ای که با تحلیل تفکر سهامداران مختلف رفتار قیمت را بهتر درک کنیم.البته این دانش هم پوشانی زیادی با دانش سیستم معاملاتی نیز دارد.

۴-روانشناسی خویشتن:معامله در بازارهای مالی هیجان زیادی دارد از همین رو بسیاری از صفات انسانی نظیر ترس،طمع ،عدم تعهد ،انتقام و ….. میتواند برای معاملاتتان آفت محسوب شوند و نتیجه معاملات را تحت تاثیر قرار دهند.لذا دانش روانشناسی تلاش دارد که این گونه خصیصه های انسانی را کنترل و سازماندهی کند به گونه ای که  بتوان حد تعادل مطلوبی در این صفت ها درون ذهن معامله گر  به وجود آورد.

سوال مهم:یک سوال مهم این است که نقش هر کدام از این ۴ مولفه چقدر می باشد؟

شما در قسمت نظرات نظر خود را بیان کنید

 

توسط |2019-12-07T21:40:35+00:00فوریه 4th, 2017|آموزش های رایگان, موفقیت در بازار بورس|1 نظر

درباره نویسنده :

یک نظر

  1. مریم اقدمی 2019-12-07 در 15:02 - پاسخ

    به نظرمن ۵۰ درصد مربوط به مدیریت سرمایه و۳۰ درصد روانشناسی خویشتن ومابقی به روانشناسی بازار و سیستم معاملاتی اختصاص دارد

ارسال نظر

تماس فوری با شما

با پر کردن فرم زیر مشاورین ما ،در ساعات اداری ظرف چند دقیقه و در ساعات غیر اداری ظرف چند ساعت با شما تماس میگیرند.

لطفا صبر کنید