بورس کالا چیست ؟

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

بورس کالا چیست؟ و چگونه در آن سرمایه گذاری کنیم؟

بازارهای مالی که در ایران وجود دارد به صورت بازار بورس , فرابورس , بورس کالا و بورس انرژی طبقه بندی می‌شود.

در بازار بورس و فرابورس، اوراق بهادار خرید و فروش می‌شود. اما شاید این سوال مطرح شود که “بورس کالا” چیست و چگونه در آن سرمایه‌گذاری کنیم؟

مشکلات زیادی که بازارهای سنتی کالا داشتند و استفاده از بازاری منسجم و یکپارچه در جهت کنترل صحیح معاملات، باعث پیدایش بورس کالا در کشورهای مختلف شده است.

بورس کالا در ایران برای کسب سود طراحی نشده است و این بازار در جهت تامین مواد اولیه برای صنعت‌های مختلف به وجود آمده است. در این بازار فروشندگان و خریداران از طریق کارگزاران، اقدام به خرید و فروش کالاهای مختلف مانند فولاد می‌کنند. شخصیت های حقیقی نمی‌توانند در این بازار فعالیت داشته باشند و این بازار برای حقوقی‌ها و همانطور که اشاره شد برای تامین مواد اولیه صنعت‌های مختلف به وجود آمده است. اما قسمتی از بورس کالا برای کسب سود طراحی شده است و شخصیت های حقیقی می‌توانند در این بازار فعالیت داشته باشند و از نوسانات قیمتی در کالاهای مختلف، کسب سود کنند . قسمتی از بورس کالا که برای کسب سود طراحی شده است بازار آتی نام دارد .

بازار آتی چیست؟

قراردادهای آتی بیانگر توافق برای خرید یا فروش میزانی معین از یک سهم، اوراق بهادار یا کالای اقتصادی آن هم به قیمت معین و در تاریخی خاص در آینده هستند. این توافق از لحاظ قانونی الزامی است و یا به صورت تحویل حضوری و یا پرداخت نقدی انجام می‌پذیرد.

بسیاری از کالاها، پول‌های رایج (currencies)، و شاخص‌ها در قالب قراردادهای آتی، معامله می‌شوند و طیف وسیعی از محصولات را به معامله‌گران، عرضه می‌کنند.  قراردادهای آتی به دلیل قابلیت خرید و فروش مجدد تا هنگام تسویه، محصولی پرطرفدار در بین معامله‌گران روز هستند.

 

در بازار آتی کالاهای مختلف مانند سکه بهار آزادی , زعفران و کالاهای دیگر خرید و فروش میشود .

تبصره : سکه بهار آزادی چند سالی است که دیگر در بازار آتی خرید و فروش نمی شود .

 

قرارداد بازار آتی

در بازار آتی خرید و فروش به صورت قراردادی انجام می‌شود به این صورت که در آن خریدار و فروشنده توافق می‌‌نند یک کالا را با کیفیت و قیمت معلوم، در زمان و مکان مشخص خرید و فروش نمایند. در واقع قرارداد آتی قراردادی است که ما در زمان حال کالایی را خرید می‌کنیم؛ اما قراراست این کالا را در آینده تحویل بگیریم.

 

 

بازار دوطرفه

مهمترین تفاوت بازار آتی با بازاربورس و فرابورس دوطرفه بودن این بازار است . در بازار بورس و فرابورس سرمایه گذار فقط از افزایش قیمت می‌تواند کسب سود کند. این بازارها به صورت یکطرفه است اما بازارهایی که هم در جهت افزایش قیمت و هم در جهت کاهش قیت می‌توانند کسب سود کنند، بازارهای دوطرفه نامیده می‌شوند .

به این صورت که اگر پیش بینی شما روی کالایی خاص  افزایش قیمت است، آن کالا را خریداری می‌کنید و اگر پیش بینی شما کاهش قیمت است از فروش آن کالا کسب سود می‌کنید.

بیایید برای درک بهتر بازار دوطرفه یک مثال بزنیم: فرض کنید پیش بینی شما این است که قیمت سکه بهار آزادی در سه ماه آینده نزولی خواهد بود. قیمت سکه بهار آزادی اکنون در بازار ۷ میلیون تومان است در این صورت شما در بازار آتی یک قرارداد فروش اخذ می‌کنید، یعنی طی یک قرارداد متعهد می‌شوید سکه بهار آزادی را در آینده به خریدار تحویل دهید. قرارداد شما با قیمت زمان حال یعنی ۷ میلیون تومان اخذ شده است حال برای سه ماه آینده که شما متعهد شدید تا کالا را تحویل دهید اگر پیش بینی شما درست باشد و قیمت سکه بهار آزادی نزولی شده باشد سکه را با قیمت کمتر از بازار می‌خرید و با قیمت قرارداد یعنی ۷ میلیون تومان تحویل می‌دهید. به این صورت شما از کاهش قیمت کسب سود کرده اید .

روش خرید و فروش در بازار آتی

برای خرید و فروش در بازار آتی باید با کارگزاری خود تماس بگیرید و پس از ارائه مداک مورد نیاز و پرکردن فرم‌های مربوطه کد معاملاتی در بازار آتی دریافت کنید لازم به ذکر است کد معاملاتی بازار بورس و فرابورس با بازار آتی متفاوت است . در سایت بازار آتی به آدرس www. cdn.ime.co.ir میتوانید اطلاعات مربوط به قراردادهای مختلف را مشاهده کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس فوری با شما

[wof_wheel id="4580"]

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

روش پرداخت خود را انتخاب کنید