بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال + بهترین ترفندها

کیف پول سخت افزاری
شما در حال مطالعه مقاله ۲۱ از ۲۱ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

با معرفی بهترین و کامل ترین ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال با شما هستیم. از این ترفندها می‌توان برای بالا بردن امنیت کیف پول تراست والت، بالا بردن امنیت کیف پول اتمیک و هر کیف پول دیگری که در شبکه بلاک چین ساخته شده و استفاده از آن رایج است، استفاده کرد. این موضوع هر چند در اکثر مواقع حتی در دوره ارز دیجیتال و مقالات آموزش ارز دیجیتال به آن کمتر پرداخته شده، اما از جمله مسائل مهم مربوط به این بازار است.

با معرفی انواع کیف پول رمز ارز و هم چنین پیدا کردن شناخت کافی نسبت به ماهیت کیف پول ارز دیجیتال دقت به چنین نکاتی می‌تواند شرایط بهتری برای تریدرها در بازار رمز ارزها ایجاد کند. از این رو با شما همراه هستیم تا بهترین ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم. همراه ما باشید.

 

اهمیت بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال


اما آموزش ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال چه اهمیتی دارد؟ آیا لازم است از این ترفندها استفاده کنیم یا والت های امروزی به اندازه کافی ضد جاسوسی و هک هستند که نیازی به استفاده از این ترفندها وجود نداشته باشد؟

بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال

برای درک اهمیت بالا بردن امنیت کیف پول رمز ارز خود باید بدانید که امنیت این والت ها را می‌توان از دو جنبه بررسی نمود:

 • امنیت خود کیف پول
 • شرایط امنیتی و نحوه استفاده کاربر

مورد اول به نوع کیف پول شما و شرایط توسعه آن باز می‌گردد. در این باره در مقالات گذشته به صورت مفصل توضیح دادیم. امنیت کیف پول سخت افزاری را بررسی کرده و مقایسه ای هم میان امنیت کیف پول نرم افزاری و سخت افزاری داشتیم. این امنیت خیلی به خود کاربر مربوط نبوده و تنها انتخاب بهترین و مناسب ترین کیف پول ها می‌تواند بهترین شرایط را برای وی ایجاد نماید. اکثر کیف پول های معروف و رایج معمولاً قدرت بالایی در این زمینه داشته و امکان هک کردن آنها تقریباً ناچیز است و خیلی جای نگرانی از این بابت وجود ندارد.

بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال

اما وقتی صحبت از نحوه استفاده کاربر از کیف پول می‌شود، شرایط متفاوت خواهد بود. فرض کنید که آدرس و مشخصات امنیتی کیف پول شما در اختیار افراد دیگر قرار گیرد. در این مواقع از بین رفتن و دزدیده شدن محتویات آن دیگر ربطی به امنیت خود کیف پول نداشته و این سهل انگاری شما است که باعث شده تا سرمایه های خودتان از دست برود. با توجه به اینکه اکثریت کاربران نسبت به این موضوع بی توجه بوده و یا ترفندهای لازم برای آن را نمی‌شناسند، تصمیم گرفتیم تا ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال را به صورت مفصل با شما در میان بگذاریم.

دلایل گم شدن ارزهای دیجیتال


برای اینکه با اهمیت بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال بیشتر آشنا شوید، لازم دانستیم تا دلایل از بین رفتن رمز ارزها و گم شدن آنها را با شما در میان بگذاریم. همان طور که می‌دانید در همین لحظه بیش از ۱ میلیون واحد از بیت کوین های استخراج شده گم شده و دیگر امکان دسترسی به آنها وجود ندارد. این موضوع برای سایر رمز ارزها نیز به همین ترتیب وجود دارد. شبکه های بلاک چین به نوعی توسعه یافته‌اند که دیگر عملاً امکان بازگردانی این ارزهای گم شده وجود ندارد.

جدای از بحث مربوط به این شرایط، این سوال نیز در ذهن کاربر پیش می‌آید که اصلاً چرا این رمز ارزها گم شده‌اند؟ پاسخ به این سوال است که اهمیت بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال را به شما نشان خواهد داد.

هک شدن کیف پول ارز دیجیتال

عوامل مختلفی در گم شدن و از بین رفتن ارزهای دیجیتال تاثیر دارند که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم. هدف از بیان این دلایل این است که شما درک کنید که چقدر از این دلایل به نوع رفتار کاربران و تریدرها در بازار رمز ارزها بستگی دارد. اگر اصول تریدر شدن ارز دیجیتال را بدانید، بایستی با این نکات نیز آشنا باشید. حتی برای کاربرانی که در امر استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال فعالیت دارند نیز این مفاهیم اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

 • از بین رفتن کیف پول ارز دیجیتال


یکی از اصلی ترین دلایل از بین رفتن ارزهای دیجیتال از بین رفتن و گم شدن کیف پول است. در مقاله ترفندهای بازیابی کیف پول ارز دیجیتال تمام ترفندها و روش های لازم برای بازگردانی اطلاعات و محتویات والت های مختلف را بررسی کردیم. اگر این مقاله ر مطالعه کرده باشید، می‌دانید که امکان بازیابی اطلاعات والتی که عبارت بازیابی آن موجود نباشد، نزدیک به صفر است.

بنابراین اگر به هر دلیلی کیف پول خود را از دست بدهید و به عبارت بازیابی آن نیز دسترسی نباشد، عملاً رمز ارزهای خود را از دست داده و این رمز ارزها در شبکه نیز گم شده و دیگر قابل بازیابی توسط هیچ کسی نیستند. مگر کسی که به اطلاعات والت شما دسترسی پیدا کند.

دلایل زیادی وجود دارند که باعث از بین رفتن کیف پول می‌شوند. برای مثال:

 • گم شدن کیف پول
 • خراب شدن کیف پول
 • از کار افتادن کیف پول

چه برای سافت والت ها و چه برای هارد والت ها ممکن است اتفاق افتاده و در نتیجه محتویات آنها برای همیشه از بین برود. به نظر ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال مهم‌تر از آن چیزی به نظر می‌رسند که قبل از مطالعه این مقاله تصور می‌کردید.

 • فراموش کردن اطلاعات کیف پول


یکی دیگر از دلایل از بین رفتن رمز ارزها و والت ها، فراموش کردن اطلاعات آن توسط کاربران است. اگر در جایی ذخیره و پشتیبانی از اطلاعات امنیتی والت خود نداشته باشید، عملاً نمی‌توانید به محتویات آن دسترسی پیدا کنید. همین امر باعث می‌شود تا رمز ارزهای داخل آن از بین رفته و برای همیشه در شبکه بلاک چین گم شوند.

بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال

 • ارسال رمز ارزها به آدرس های اشتباهی


امیدواریم این مشکل برای شما پیش نیامده باشد، اما این موضوع نیز یکی از دلایل از بین رفتن رمز ارزها است. کاربران و تریدرهای زیادی با این مشکل روبرو شده‌اند و دیگر به هیچ وجه به ارزهای دیجیتال خود دسترسی ندارند. این امر برای کاربران و تریدرهای تازه کار بیشتر رخ می‌دهد. عدم استفاده از آموزش های ارز دیجیتال و بی اهمیت جلوه دادن این آموزش ها یکی از دلایل بروز این مشکل است.

 • ارسال رمز ارزها در شبکه های اشتباهی


اگر از تریدرهای با سابقه بازار رمز ارزها هستید، حتماً می‌دانید که برای نقل و انتقال این ارزها در داخل شبکه باید سراغ شبکه های مخصوصی بروید. برای مثال در صورت نیاز به انتقال رمز ارزهایی که در شبکه بلاک چین اتریوم قرار دارند، باید از شبکه اتریوم استفاده کنید. هم چنین این موضوع برای شبکه های کاردانو، بایننس اسمارت چین، ترون، بیت کوین و … نیز به همین ترتیب است. در صورت بروز اشتباه در انتخاب این شبکه ها نیز ممکن است ارزهای دیجیتال شما با مشکل گم شدن روبرو شده و دیگر به آنها دسترسی نداشته باشید.

 • گم شدن، خراب شدن و به سرقت رفتن موبایل یا کامپیوتر


کاربران معمولاً تمام دارایی های خود را در کامپیوترها و موبایل ها نگهداری می‌کنند. از این روبرو هر مشکلی در این سخت افزارها باعث می‌شود تا دسترسی به محتویات آنها نیز امکان پذیر نباشد. خود شما نیز احتمالاً از جمله ۹۸ درصد تریدرهایی هستید که با این چالش روبرو بوده و این خطر دارایی های شما را نیز تهدید می‌کند.

 • از کدام کیف پول نرم افزاری استفاده می‌کنید؟
 • اطلاعات امنیتی کیف پول خود را ذخیره کرده‌اید؟
 • این اطلاعات را در کجا ذخیره نموده‌اید؟

اگر پاسخ سوال های دوم و سوم شما کامپیوترها و موبایل ها است، عملاً هر لحظه با بروز هر یک از مشکلات خراب شدن، گم شدن و یا به سرقت رفتن این دستگاه ها خطر از بین رفتن سرمایه های خود را نیز خواهید داشت.

هک شدن کیف پول ارز دیجیتال

 • ویروسی شدن کامپیوترها و موبایل


هم چنین ویروسی شدن کامپیوتر و موبایل نیز می‌تواند دلیل دیگری باشد برای از بین رفتن سرمایه های رمز ارزی شما. البته بدافزارهایی هستند که می‌توانند باعث هک شدن کیف پول شما توسط هکرها نیز شوند. اگر در این باره دقت نداشته باشید، ممکن است با چنین چالش هایی روبرو شده و نتوانید از سرمایه های خود مراقبت کنید. یکی از اصلی ترین دلایل اهمیت ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال همین روش هایی است که برخی از هکر ها استفاده می‌نمایند.

برای این موضوع نیز باید ترفندهایی به کار بگیرید تا در تله هکرها نیفتید. دقت کنید که این روش هک شدن کیف پول نیز به این معنی نیست که شبکه خود کیف پول شما دستخوش مشکل است. بلکه در این شرایط هکرها با استفاده از این بدافزارها اطلاعات ذخیره شده در کامپیوتر و گوشی شما را به سرقت برده و از آن برای ورود به کیف پول رمز ارزتان استفاده می‌نمایند. این امر می‌تواند موجب به سرقت رفتن تمام ارزهای شما شود.

 • تحریم


هم چنین تحریم را نیز باید به دلایل از بین رفتن برخی از ارزها اضافه کنیم. همین الان بسیاری از رمز ارزهای کاربران ایرانی در حساب صرافی باینناس مسدود شده و دسترسی به آنها امکان پذیر نیست. این موضع برای کاربران چینی نیز تکرار شده است. مشکلات این چنینی البته کمتر وجود دارد اما با این حال نمی‌توان آن را کتمان کرد.

ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال


حالا که مشکلات و آسیب هایی که باعث گم شدن رمز ارزها می‌شوند را شناختید، با اهمیت استفاده از ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال نیز بیشتر آشنا شده‌اید. برای این که با این مشکلات روبرو نشده و مجبور به استفاده از ترفندهای بازیابی والت خود نیز نوشید، ترفندهایی که در ادامه مرور می‌کنیم، می‌توانند بهترین راه کار باشند. به خاطر داشته باشید که پیشگیری از بروز چنین آسیب هایی هم ساده‌تر است و هم به صورت رایگان در دسترس است. در حالی که با بروز اولین مشکل دیگر حتی هزینه کردن میلیون ها تومان نیز نمی‌تواند راهکاری برای شما باشد.

۱- یک پشتیبان امن داشته باشید

به عنوان اولین  و مهم‌ترین راه کار باید به پشتیبان گیری از اطلاعات کیف پول اشاره کنیم. این ترفند از ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا باعث می‌شود تا چالشی با از بین رفتن اطلاعات کیف پول خود و حتی گم شدن و نابود شدن آن نیز نداشته باشید. زیرا با در اختیار داشتن عبارت بازیابی کیف پول خود می‌توانید دوباره محتویات آن را فراخوانی کنید. البته به خاطر داشته باشید که خود روش پشتیبانی گیری از این اطلاعات امنیتی نیز اهمیت خاص خود را دارد.

بهترین کیف پول رمز ارز

بسیاری از والت های نرم افزاری و انواع کیف پول گرم در این مواقع یک نسخه بکآپ از اطلاعات والت شما را مانند یک فایل دانلودی در اختیار شما قرار می‌دهند. داشتن و ذخیره کردن این فایل خوب است اما با به خطر افتادن سلامت فیزیکی لپ تاپ و کامپیوتر شما، خود این فایل نیز در خطر خواهد بود. هم چنین از بین رفتن اطلاعات لپ تاپ باعث از بین رفتن ذخیره های شما از این اطلاعات امنیتی می‌شود. به صورت کلی از موارد زیر می‌توانید برای پشتیبان گیری از اطلاعات امنیتی والت خود استفاده کنید:

 • می‌توانید این اطلاعات را روی کاغذ یادداشت کنید و کاغذ را در جایی امن بگذارید.
 • می‌توانید این اطلاعات را در یک فایل در کامپیوتر ذخیره کنید و آن را در گوشه ای از کامپیوتر قرار داده و با استفاده از نرم افزارهای قفل ساز دسترسی به آن را محدود کنید.
 • می‌توانید این اطلاعات را در هارد اکسترنال ذخیره کنید.
 • هم چنین می‌توانید از همه این روش ها به صورت همزمان استفاده نمایید.

در هر صورت باید بدانید مکه این اطلاعات باید در جایی امن بوده و از قرار دادن آنها در معرض دید سایرین و دسترسی آنها دور نگه دارید. در غیر این صورت آسیب های ممکن و احتمالی بیشتر هم خواهند شد.

۲- استفاده از کیف پول های  محافظت شده

استفاده از کیف پول های محافظت شده نیز یکی دیگر از روش های نگهداری از رمز ارزها است. این روش اگر به خوبی صورت پذیرد می‌تواند بهترین ترفند برای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال باشد. این دسته از کیف پول ها یا والت ها با عنوان کیف پول صرافی شناخته می‌شوند. نگه داشتن رمز ارزها در این کیف پول ها می‌تواند ماندگاری آنها را تضمین نماید. البته انتخاب صرافی اصلی ترین چالش برای این مهم خواهد بود. زیرا بسیاری از صرافی ها خودشان می‌توانند منبع اصلی فساد و کلاهبرداری باشند. در این باره باید حتماً دست روی صرافی ها معتبر و شناخته شده بگذارید.

بهترین کیف پول رمز ارز

برای مثال صرافی کوینبیس یکی از صرافی های شناخته شده و عالی است که کیف پول کاربران خود را تضمین می‌نماید. این تضمین هم برای دسترسی به ارزها است و هم برای جلوگیری از هک شدن آنها. صرافی هایی هم هستند که دارایی های شما را در قبال هک شدن بیمه می‌نمایند. اگر تا کنون از وجود چنین فرصت هایی بی خبر بودید، حالا می‌توانید برای آن اقدام نمایید.

۳- استفاده از کیف پول سخت افزاری

استفاده از کیف پول های سخت افزاری نیز یکی از راه های بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال است. این کیف پول ها امنیت بسیار بیشتری دارند و با نگهداری از کلمات بازیابی آنها در جایی امن، عملاً دیگر چالشی از بابت از بین رفتن احتمالی داده های آن نخواهید داشت. خیلی از کاربران با این پرسش در ذهن خود روبرو هستند که آیا هزینه کردن برای خرید کیف پول های سخت افزاری به صرفه است یا خیر؟ اگر تنها یک بار با مشکل از بین رفتن و گم شدن ارز دیجیتال خود روبرو شوند، دیگر پاسخ این پرسش برای آنها ساده خواهد بود.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری به دلیل عدم اتصال به اینترنت و آفلاین بودن عملاً راهی برای هک شدن باقی نمی‌گذارند. اما اگر عبارت بازیابی آنها را گم کنید، ممکن است با این دسته از والت ها نیز با مشکل روبرو شوید.

۴- استفاده از پسورد قدرتمند و غیر قابل تشخیص

والت ها علاوه بر عبارت بازیابی دارای یک پسورد شخصی نیز هستند که کاربر در زمان ثبت نام تنظیم می‌نماید. حتماً باید این پسورد به صورت حرفه ای انتخاب شده و در انتخاب آن سهل انگاری صورت نپذیرد. ساده بودن این پسورد چشم طمع اطرافیان را تیز خواهد کرد و ممکن است باعث از بین رفتن دارایی های شما در بازار شود.

۵- استفاده از ورود دو عاملی

ورود دو عاملی نیز از بهترین ترفندهای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال است. با استفاده از این مهم هر چند ممکن است فرایند وارد شدن شما به کیف پول چند ثانیه طولانی‌تر شود، اما این فرصت را از افراد سودجو می‌گیرد که دیگر نتوانند برای ورود به والت شما اقدام نمایند.

۶- ورود به اثر انگشت و الگوی رمزدار در صورت امکان

برخی از والت ها امکان استفاده از اثر انگشت و الگوی رمزدار را نیز برای مراقبت از دارایی های کاربران در نظر می‌گیرند که با استفاده از آنها می‌توانید فرایند ورود به والت خود را ایمن‌تر نمایید. البته این مهم در همه کیف پول ها در دسترس نیست و فقط برخی از نرم افزارها چنین قابلیتی را در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند.

۷- استفاده از آنتی ویروس های خوب

یکی از نکات مهم برای مراقبت از کیف پول های نرم افزاری استفاده از آنتی ویروس ها است. استفاده از آنتی ویروس های قوی باعث می‌شود تا خیال شما از بابت این موضوع راحت باشد. این آنتی ویروس ها مانع از ورود بدافزار به کامپیوتر و موبایل شما شده و از این رو دست کلاهبرداران و هکرها را از دسترسی به اطلاعات لپ تاپ شما باز می‌دارد.

نکاتی برای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال


هم چنین بهتر است مراقب باشید تا:

 • در کامپیوترها و موبایل دیگران رمز عبور خود را وارد نکنید.
 • از در دسترس قرار دادن موبایل خود در اختیار بچه ها خودداری کنید.
 • روی لینک های ناشناس ارسال شده از طریق اس ام اس، ایمیل و یا در شبکه های اجتماعی خودداری کنید.
 • برای دانلود نرم افزار والت خود از سایت رسمی استفاده کنید و از لینک های سایت های ثالث وارد نشوید.

از این روش ها و تکنیک ها می‌توانید برای

 • بالا بردن امنیت کیف پول تراست والت
 • بالا بردن امنیت کیف پول بلاک چین
 • بالا بردن امنیت کیف پول اتمیک
 • بالا بردن امنیت کیف پول متاماسک
 • بالا بردن امنیت کیف پول کوینومی
 • بالا بردن امنیت کیف پول یورویی
 • و … استفاده کنید.

جمع بندی

سعی کردیم تا شما را با نکات مهمی برای بالا بردن امنیت کیف پول ارز دیجیتال آشنا کنیم. همین نکات ساده می‌توانند روند معاملات شما را در بازار رمز ارزها ایمن‌تر کرده و سدی برای به سرقت رفتن دارایی های شما در این بازار باشند.

کیف پول سخت افزاری

در پایان بهترین مدرسین آموزش ارز دیجیتال در کانون بورس آماده پاسخگویی به سوالات شما درباره خطرات مربوط به کیف پول ها و هک شدن آنها هستند. اگر سوالی در این باره دارید، در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

دسترسی سریع<<قبلی
ترتیبی که برای مطالعه مقالات این بخش پیشنهاد می کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۷٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۶/۷۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: