آموزش نوسان گیری در بورس + ۲۵ نکته حرفه‌ای نوسان گیری

آموزش نوسان گیری در بورس
شما در حال مطالعه مقاله ۲۱ از ۲۵ در این سرفصل آموزش رایگان هستید.

آموزش نوسان گیری در بورس یکی از حرفه‌ای‌ترین آموزش های مربوط به بازار بورس ایران است که در صورتی که بتوانید تسلط کافی روی روش ها و ایده های مربوط به این روش پیدا کنید خیلی راحت امکان رسیدن به درآمدهای قابل توجه در بازه های زمانی کوتاه مدت را خواهید داشت. اما نوسان گیری در بورس ایران چیست و چگونه می‌توانیم از این روش به درآمد برسیم؟ شایعات و تصورات غلط بسیار زیادی درباره نوسان گیری در بازارهای سرمایه وجود دارد که بسیاری از این شایعات اشتباه بوده و کاربران با استناد به آنها وارد چالش‌های بسیار بزرگی در سرمایه‌گذاری‌های خود می‌شوند. در این مقاله از سری مقالات آموزش رایگان بورس هم‌زمان با بررسی تمام ترفندها و نکات حرفه‌ای برای نوسان گیری در بازار بورس تهران سعی داریم تا این تصورات اشتباه را نیز از ذهن شما دور کنیم.

نکات کلیدی مقاله:

 • نوسان گیری یکی از حرفه‌ای‌ترین و تخصصی‌ترین روش های درآمدزایی در بازار بورس ایران است که استفاده از این روش نیاز به دانش تحلیلی فوق‌العاده قدرتمندی خواهد داشت.
 • تحلیل تکنیکال اصلی‌ترین پایه لازم برای نوسان گیری در بازار سرمایه است.
 • اقدام به نوسان گیری از سهم های مختلف در بازار سرمایه بدون داشتن دانش و پیش نیازهای لازم خطرات بسیار زیادی برای شما به دنبال خواهد داشت.
 • سیگنال های نوسان گیری در بازار بورس در بسیاری از مواقع اشتباه هستند و اتکا به این سیگنال ها باعث بروز چالش های بسیار زیادی در معاملات شما در بازار سرمایه خواهد شد.

[lwptoc]


نوسان گیری در بورس چیست


آموزش نوسان گیری در بازار بورس ایران را با ارائه مطالب ابتدایی و مفاهیم اولیه برای سرمایه گذاری در بازار آغاز می‌کنیم. در ابتدا نیز لازم است تا شما بدانید نوسان گیری در بورس چیست و این روش چگونه به وجود آمده است؟ همان‌طور که می دانید قیمت سهم های مختلف در بازار سرمایه به صورت زیگزاگ حرکت می‌کند. در روندهای صعودی بخش اعظم حرکت به سمت بالا و بخش کوچک حرکت که از آن به عنوان اصلاح یاد می شود به سمت پایین است. در روندهای نزولی بخش اعظم حرکت به سمت پایین و بخش اصلاح قیمت به سمت بالا است.

اگر شما یک سهم را در قیمت پایین خریداری کرده و در قیمت بالاتر به فروش برسانید اصطلاحاً در حال نوسان گیری در بازار بورس هستید. البته نوسان گیری در بازار سرمایه معمولاً در یک بازه زمانی مشخص صورت می‌پذیرد و قرار نیست شما ماه‌ها یا سال‌ها سهام مورد نظر را در حساب کاربری خود در کارگزاری بورس نگهداری کنید.

در روندهای صعودی در آغاز حرکت موج اصلی بایستی اقدام به خرید سهام مورد نظر کرده و در انتهای همان موج و قبل از شروع به اصلاح برای خروج از بازار اقدام کنید. در روندهای نزولی نیز در شروع اصلاح بازار اقدام به خرید سهام مورد نظر کرده و در انتهای اصلاح برای خروج از بازار اقدام کنید.

این تعریف ساده‌ترین تعریف برای نوسان گیری در بازار سرمایه است. نوسان گیری در بازار سرمایه قند در بازه‌های زمانی خیلی کوتاه مدت در حد چند ساعت و هم در بازه های زمانی یکی دو هفته انجام می‌پذیرد. اصطلاحاً به سرمایه‌گذاری هایی که در آن سرمایه گذار یک سهم را بیش از دو هفته نگهداری می‌کند خیلی عنوان نوسان گیری اطلاق نمی‌شود.


اهمیت آموزش نوسان گیری در بورس چیست


دربند قبلی درک کردید که نوسان گیری در بورس چیست و چگونه می‌توان از این روش به درآمد در بازار رسید. اما اهمیت آموزش نوسان گیری در بازار سرمایه کجاست؟ همان طور که می دانید اقدام به سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام در بازار بورس بدون داشتن دانش تحلیلی لازم اشتباه بسیار بزرگی است و می‌تواند خطرات بسیار زیادی بر روی سرمایه‌های شما به دنبال داشته باشد. دقت کنید که اهمیت آموزش نوسان گیری در بازار بورس به دلیل حساسیت‌های بسیار زیاد این روش درآمدزایی بیشتر از سایر روش‌ها است. کوچک ترین اشتباهی در روند معاملات می‌تواند فاجعه به بار آورده و سرمایه قابل توجه را به باد دهد.

البته بسیاری از کاربران بدون داشتن آموزش های لازم و تنها با تکیه بر سیگنال نوسان گیری در بورس به دنبال استفاده از این روش برای درآمدزایی در بازار هستند که هنوز فرد موفقی در این شرایط در بازار دیده نشده است. توصیه می‌کنیم که به صورت پایه‌ای آموزش نوسان گیری در بازار بورس را پشت سر گذاشته و سپس با تمرین و رسیدن به تسلط کافی برای این روش سرمایه گذاری اقدام کنید.

آموزش نوسان گیری در بورس برای چه کسانی لازم است؟


آموزش نوسان گیری در بورس برای چه کسانی مناسب است و چه کسانی می‌توانند از این روش به درآمدهای قابل توجه در بازار برسند؟ قبل از هر چیزی باعث یادآوری کنیم که استفاده از این روش درآمد زایی در بازار سرمایه نیاز به شرایط خاصی دارد. جدای از بحث میزان سرمایه در دسترس است که در ادامه به صورت کامل به آن خواهیم پرداخت، لازم است تا کاربران روحیات لازم برای انجام معاملات به شکل نوسان گیری در بازار سرمایه را نیز داشته باشند.

 • داشتن روحیه ریسک پذیری بسیار بالا
 • قدرت کنترل احساسات در شرایط های مختلف بازار بورس
 • امکان کنار آمدن با ضررهای کوتاه مدت در انجام معاملات نوسان گیری
 • کنترل حرص و طمع در شرایط مختلف بازار

چهار ویژگی مهمی هستند که حتماً سرمایه گذاران که به دنبال سرمایه گذاری به روش نوسان گیری هستند باید آنها را داشته و یا در خود تقویت نمایند. واقعیت این است که هیچ فردی در شروع ورود خود به بازار بورس چنین ویژگی هایی ندارد و عملاً برای تقویت آنها بایستی تمرین و آموزش های لازم پشت سر گذاشته شود. برخی از افراد به کل دارای روحیاتی هستند که به هیچ وجه با آموزش هم نمی‌توان چنین شرایط و ویژگی هایی در آنها ایجاد کرد که برای این افراد نوسان گیری در بازار سرمایه اصلاً روش مناسبی برای درآمدزایی نیست.

نکته مهم دیگری که در این باید به آن اشاره داشته باشیم، در بسیاری از سایت ها و مقالات تبلیغات گسترده‌ای برای ورود به عرصه نوسان گیری در بازار سرمایه انجام می پذیرد که این تبلیغات در اکثر مواقع مبالغه است. رسیدن به سودهای سر برابری در یک ماه، هر هفته ۱۰ درصد سود کنید، با نوسان گیری میلیاردر شوید، سیگنال نوسان گیری راه حلی برای میلیاردر شدن در بازار بورس و تبلیغات این چنینی معمولاً با اهداف مشخصی صورت می پذیرد.

اما واقعیت این است که نوسان گیری در بازار سرمایه یک روش فوق‌العاده پرخطر و پر ریسک است و معمولاً درصد کمی از افراد در این روش سرمایه گذاری به موفقیت می رسند. کسی که در تلگرام کانال سیگنال وی آی پی نوسان گیری در بورس ارائه می‌کند عملاً با معاملات خود به جایی نرسیده و دنبال جبران ضرر های خود از طریق سرمایه های سایر افراد است. بی شک تمام کانال های ارائه دهنده سیگنال نوسان گیری چیزی جز یک تبلیغات پوچ نیستند و هیچ ایده و شرایط ایرانی در پشت این کانال های سیگنال دهی نوسان گیری وجود ندارد.

از این رو در ابتدای این مقاله با ارائه این نکات سعی کردیم تا شما را با واقعیت نوسان گیری در بازار بورس آشنا کنیم و یک مسیر کاملاً روشن و واقع‌بینانه برای شما رقم بزنیم. وگرنه شروع مقاله با تبلیغات این چنینی که نوسان گیری می‌تواند شما را در بازار بورس میلیاردر کند چندان برای ما هم چالشی نداشت.

۱


ارزیابی شرایط نوسان گیری در بورس از نظر پتانسیل سوددهی و میزان ریسک


آموزش نوسان گیری در بورس را با بررسی پتانسیل سوددهی و میزان ریسک های وارد بر سرمایه ها در این روش سرمایه گذاری ادامه می‌دهیم. نظر قطعی ما درباره این روش سرمایه گذاری این است که حتی با آموزش های حرفه‌ای هم خیلی ها نمی‌توانند در این شرایط معاملات خوبی داشته باشند و بدون آموزش تمام افراد محکوم به شکست در انجام معاملات خود خواهند بود. اما تصمیم‌گیری درباره شرایط نوسان گیری در بازار سرمایه را به خود شما می‌سپاریم.

برای اینکه بتوانید بهتر درباره شرایط این روش درآمدزایی در بازار بورس تصمیم گیری کنید لازم است مزایا و معایب این روش را در دو کفه ترازو قرار داده و در نهایت با توجه به روحیات خود در سرمایه گذاری برای این تصمیم گیری اقدام کنید. دقت داشته باشید که اگر یک روش سرمایه گذاری هزاران مزیت هم داشته باشد اما با روحیه شما سازگار نباشد عملاً نمی توانید برای موفقیت در آن روش امیدوار بمانید. البته کسب آموزش های حرفه‌ای هم در این مورد بی تاثیر نخواهد بود و ممکن است شما را به شرایط لازم برای موفقیت در روش‌های مختلف سرمایه گذاری نزدیک تر نماید.

مزیت های نوسان گیری در بورس چیست


برای این که بتوانید دید بهتری نسبت به شرایط نوسان گیری در بازار بورس پیدا کرده و یک تصمیم گیری منطقی برای سرمایه گذاری در بازار داشته باشید، بدون هیچ اغراقی و به صورت کاملاً واقع بینانه مزیت ها و معایب نوسان گیری در بازار بورس را با هم مرور می کنیم. در قدم اول برای اینکه جذابیت‌های این روش سرمایه گذاری آشنا شوید مزیت های این روش را به شرح زیر در نظر داشته باشید:

اصلی‌ترین و مهم‌ترین و البته جذاب‌ترین مزیت نوسان گیری در بازار سرمایه امکان کسب سود در یک بازه زمانی بسیار کوتاه مدت است. تصور کنید که شما در یک روز می‌توانید ۵ تا ۱۰ درصد سود به دست آورید. در علم اقتصاد امروز این میزان سود در یک روز فوق‌العاده است. البته منظور ما از این مزیت مقدار سود حاصل از نوسان گیری نیست بلکه هدف ما معرفی بازه زمانی کوتاه مدت این روش برای رسیدن به سود است. تمام اقدامات شما برای سرمایه گذاری در این روش از ۱ تا نهایت ۱۴ روز به نتیجه خواهد نشست.

دومین مزیت نوسان گیری در بازار سرمایه این است که بازار نیز طبق همین استراتژی‌های این روش حرکت می کند. جالب است که شرایط تغییرات قیمت سهام ها در بازار بورس امکان نوسان گیری در این بازار را فراهم می‌کنند و در نتیجه استراتژی های معاملاتی تعریف شده برای نوسان گیری به نوعی استراتژی های موفق هستند البته نه برای همیشه.

سومین مزیت برای نوسان گیری در بازار سرمایه بازدهی بالای این روش است. بازدهی یک روش سرمایه گذاری در بازارهای مالی مختلف بر اساس دو فاکتور میزان موفقیت و همچنین مدت زمان لازم برای رسیدن به سود سنجیده می شود. از این نظر نوسان گیری در بازار سرمایه شرایط خوبی دارد.

یکی از مهم‌ترین مزیت های نوسان گیری در بازار سرمایه عدم نیاز به روش های تحلیل بنیادی در بازار بورس در این روش است. تکنیک ها و روش های تحلیل بنیادی معمولاً چالش های بسیار زیادی داشته و افراد مخصوصاً در شروع کار خود نمی‌توانند از این تکنیک ها به خوبی استفاده نمایند. از این گذشته استفاده از روش های تحلیل بنیادی در بورس می‌تواند بسیار زمان گیر باشد.

همچنین یکی دیگر از مزیت های نوسان گیری در بازار سرمایه این است که سرمایه شما زمان زیادی درگیر یک سهم یا سرمایه گذاری نخواهد بود. این موضوع مخصوصاً برای کسانی که به سرمایه خود در بازار برای زندگی شخصی نیاز دارند اهمیت بالایی خواهد داشت.

مهم‌ترین و اصلی ترین مزیت های نوسان گیری در بورس را با هم مرور کردیم و سایر مزیت های تعریف شده برای این روش نیز به نوعی زیر شاخه‌ای از همین مزیت ها هستند. احتمالاً در حال حاضر مجذوب این مزیت های بسیار عالی برای نوسان گیری در بازار سرمایه شده‌اید. اما توصیه می‌کنیم که عجله نکنید و در ادامه مقاله نیز با ما همراه باشید.

معایب نوسان گیری در بورس چیست


نوبت به معرفی معایب نوسان گیری در بازار سرمایه می رسد. البته قبل از این که به معرفی تک تک از معایب نوسان گیری در بورس بپردازیم لازم به توضیح است که برخی از معایبی که در ادامه با شما در میان می گذاریم با استفاده از ترفندهای قابل رفع هستند. از این رو در کنار معرفی معایب شرایط برطرف کردن آنها را نیز با شما در میان گذاشت تا در نهایت یک سرمایه گذاری مطمئن و ایده‌آل برای شما رقم بزنیم.

عیب ۱:

یکی از اصلی ترین و مهم ترین معایب نوسان گیری در بازار بورس ریسک بسیار بالای سرمایه گذاری این روش است. زیرا همانطور که در یک بازی زمانی بسیار کوتاه مدت ممکن است شما به سود قابل توجهی برسید در همین مدت کوتاه امکان ورود به ضرر نیز برای شما وجود خواهد داشت.

روشهای رفع ایراد:

 • یکی از بهترین و اصلی ترین روش های رفع این عیب در نوسان گیری در بازار سرمایه استفاده از مدیریت سرمایه در بورس است. مدیریت سرمایه باعث می شود تا حتی در صورت ورود به ضرر نیز ضررهای شما بسیار کم شده و در نهایت برایند معاملات شما مثبت باشد.
 • انجام معاملات منظم و پایبندی به حد ضرر از دیگر روش های رفع این عیب در انجام معاملات نوسان گیری در بازار سرمایه است.
 • داشتن یک پلن معاملاتی و پایبند بودن به استراتژی معاملاتی در زمان انجام معاملات روش دیگری است که می‌تواند ریسک انجام نوسان گیری در بازار سرمایه را برای شما کاهش دهد.
 • تمرین و پیدا کردن تسلط کافی به روش های تحلیل تکنیکال برای نوسان گیری در بازار بورس آموزش‌های حرفه‌ای هم از جمله راههای برطرف کردن ایراد برای شما خواهند بود.

عیب ۲:

نوسان گیری در بازار بورس به شدت به تحلیل تکنیکال وابسته است.

روشهای رفع ایراد:

 • شرکت در دوره های حرفه‌ای آموزش تحلیل تکنیکال میتواند این ایراد را برای شما برطرف سازد.
 • تمرین و امتحان کردن استراتژی های مختلف در حساب کاربری دمو نیز می‌تواند شرایط خوبی از این نظر برای شما به وجود آورد.

عیب ۳:

نوسان گیری در بازار بورس نیاز به کنترل هیجانات و احساسات بسیار قدرتمندی دارد.

روش های رفع ایراد:

 • همراه شدن در ابتدای کار با یک مربی یا استاد که تجربه کافی در انجام معاملات نوسان گیری در بازار بورس را داشته باشد می‌تواند راه حلی مناسب برای برطرف کردن این ایراد باشد.
 • تمرین و پیدا کردن تجربه در انجام معاملات با سرمایه بسیار کم تا حدی می‌تواند امکان کنترل هیجانات و احساسات را در هنگام نوسان گیری برای شما مقدور سازد.

عیب ۴:

بالا رفتن کارمزد های معاملاتی در نوسان گیری در بازار سرمایه

روش های رفع ایراد:

 • انجام معاملات سوده راه حل اصلی برای از بین بردن ضرر ناشی از پرداخت کارمزد های معاملاتی در نوسان گیری است.

مقایسه نوسان گیری در بورس با خریدهای طولانی مدت


در دو بند قبلی سعی کردیم تا مزایا و معایب نوسان گیری در بازار سرمایه را با شما در میان بگذاریم تا خودتان با شناخت کافی بتوانید برای اتخاذ روش سرمایه گذاری اقدام کنید یا خیر. همچنین در بررسی معایب نوسان گیری در بورس نیز سعی کردیم تا روش های برطرف کردن معایب موجود را نیز به شما بگوییم. واقعیت این است که اگر شما تمهیدات لازم برای رفع ایرادات و معایب این روش سرمایه گذاری را در نظر نگیرید عملاً امکان رسیدن به موفقیت برای شما بسیار سخت خواهد شد. از این رو توصیه می کنیم که یا سراغ این روش سرمایه گذاری نروید و یا اگر می روید حتماً تمام شرایط و جوانان را برای جلوگیری از به وجود آمدن این معایب در معاملات خود در نظر بگیرید.

اما برای نتیجه گیری درست و صحیح لازم دانستیم تا یک مقایسه میان دو روش سرمایه گذاری نوسان گیری و خرید و فروش در بازه های زمانی طولانی مدت در بازار بورس برای شما داشته باشیم.

اولاً که نوسان گیری نیاز به خواباندن طولانی مدت سرمایه ندارد و شما در بازه زمانی کوتاه مدتی می‌توانید سرمایه های خود را به صورت کامل از بازار خارج کنید اما در روش خرید و فروش طولانی مدت عملاً سرمایه های شما تا مدت زمان قابل توجهی بر بازار بورس باقی خواهد ماند.

به دلیل تورم بسیار زیادی که اقتصاد کشور ما دارد روند کلی قیمت سهام ها در بازار بورس در بازه‌های زمانی بیش از ۵ سال معمولاً صعودی است و شما در این مدت با احتمال بسیار زیاد معاملات سودده خواهد داشت اما در نوسان گیری احتمال رسیدن به سود کمتر است.

در روش نوسان گیری لازم است تا شما در طول مدت معامله در بازار فعال باشید و زمان بسیار زیادی صرف بررسی شرایط هر کدام از سهم ها چه قبل از معامله و چه بعد از معامله کنید. اما در روند خرید و فروش طولانی مدت عملاً نیازی به این موضوع نخواهید داشت.

نوع سهم هایی که برای نوسان گیری مناسب هستند با سهم هایی که برای خرید و فروش طولانی‌ مدت مناسب هستند با یکدیگر متفاوت است و شما باید از استدلال ها و استراتژی های مختلفی برای هر کدام از این روش ها استفاده کنید.

سرمایه گذاری با سرمایه بسیار کم در روش خرید و فروش طولانی مدت عمل نمی تواند سود کند یعنی برای شما به دنبال داشته باشد و رسیدن به سودهای حتی بیش از ۲۰۰ درصدی نیز بعد از گذشته ۵ تا ۶ سال مزیت خاصی برای سرمایه های کم نخواهد بود. اما در نوسان گیری شرایط متفاوت است و شما می‌توانید با توجه به نرخ سود مرکب با همان سرمایه کم نیز به سود قابل توجهی برسید.

به صورت کلی انجام معاملات در روش نوسان گیری پیچیده‌تر است و چالش‌های بسیار بیشتری پیش روی معامله گران و تحلیلگران قرار خواهد گرفت اما در خرید و فروش طولانی مدت شرایط متفاوت است.

در خرید و فروش طولانی مدت لازم است تا شما تمام استدلال های بنیادی مربوط به هر یک از سهم ها را نیز در نظر بگیرید تا در نهایت در انتخاب سهم مورد نظر بهتر عمل کنید.

با بررسی این تفاوت ها و این تمایز ها اکنون به خوبی می‌توانید درک کنید که شرایط برای انجام معاملات نوسان گیری در بورس چگونه است و چه وضعیتی پیش روی شما قرار خواهد گرفت. مزیت های زیاد برای سوددهی جذاب و در عین حال کاهش ها و ریسک های بیشتر کلماتی هستند که به خوبی می‌توانند نوسان گیری در بورس را برای شما تعریف نمایند و آن را نسبت به سایر روش‌های سرمایه‌گذاری در این بازار مشخص‌تر کنند. هر چند معامله گری با استفاده از روش‌های تحلیلی مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال به هیچ وجه قمار نیست اما اگر بخواهیم مقایسه میان خرید و فروش طولانی مدت با نوسان گیری داشته باشیم نوسان گیری مشخصات نزدیک تری به قمار دارد و احتمال بروز شکست در آن بیشتر است. البته این موضوع کاملاً منطقی سی را همیشه رسیدن به سود های بیشتر در بازه های زمانی کوتاه مدت تر ریسک بالاتری نه در بازار بورس را که در هر بازار دیگری به دنبال دارد.

برای درک هرچه بهتر این موضوع می‌توانیم یک مقایسه ساده با بازار خودرو داشته باشیم. خرید و فروش طولانی مدت در بازار بورس دقیقاً مشابه این است که شما یک خودروی معمولی را ۵ سال پیش خریداری میکردید. بدترین خودرو های موجود در بازار نیز از پنج سال پیش تا کنون چندین برابر افزایش قیمت داشته اند. اما دلال هایی در بازار خودرو وجود دارند که کل روند خرید و فروش خودرو برای آنها ممکن است در کمتر از چند روز به پایان برسد و سود مناسبی هم از این فرآیند به دست آورند. با این حال این دسته از افراد نیاز به تلاش بیشتری داشته و همچنین با چالش های بیشتری نیز روبرو خواهند بود.

۲


برای نوسان گیری در بورس چقدر سرمایه نیاز داریم؟


یکی از مهم‌ترین چالش هایی که برای ورود به روش سرمایه گذاری نوسان گیری باید آن را پشت سر بگذارید، انتخاب مقدار سرمایه برای وارد کردن در انجام معاملات است. انتخاب سرمایه برای نوسان گیری در بازار بورس از چند جهت اهمیت پیدا می کند. اگر شما شرایط خوبی از این نظر برای حساب معاملاتی خود در نظر نگیرید خیلی زود دچار چالش خواهید شد و ممکن است حتی در صورت اتخاذ استراتژی های مناسب و ایده‌آل نیز باز هم با شکست روبرو شوید. به صورت کلی بر خلاف استراتژی معاملاتی طولانی مدت در نوسان گیری مقدار سرمایه اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند.

در حال حاضر افراد بسیار زیادی هستند که با وجود داشتن دانش تحلیل تکنیکال قدرتمند برای انجام معاملات نوسان گیری نمی‌توانند به سود مناسبی برسند و خیلی زود با شکست از بازار خارج می‌شوند. دلایل بسیار زیادی را برای این مهم می‌توان برشمرد که یکی از مهم‌ترین این دلایل نداشتن سرمایه مناسب برای نوسان گیری در بازار بورس است. در آغاز و در جهت مقابل برخی از افراد نیز با سرمایه های بسیار کم به امید رسیدن به سودهای میلیاردی وارد چرخه نوسان گیری در بازار سرمایه شده و این دسته از افراد نیز همانند مقدار سرمایه های خود را نیز به باد می دهند.

با توجه به چالش‌های بسیار زیادی که انتخاب مقدار سرمایه برای انجام معاملات نوسان گیری در بورس دارد از این رو بر آن شدیم تا یک توضیح کامل و شفاف درباره این موضوع برای شما ارائه کنیم. برای این منظور ابتدا به بررسی شرایط نوسان گیری در بازار سرمایه با سرمایه های کم و سپس با سرمایه های زیاد خواهیم پرداخت و در نهایت یک نتیجه گیری کلی از این توضیح برای شما ارائه خواهیم داد.

نوسان گیری در بورس با سرمایه کم

قبل از هر چیزی لازم به توضیح است که مقدار سرمایه از نظر کم و زیاد بودن در بازار بورس تحت تاثیر زمان متغیر است. شاید اگر حدود ۵ سال پیش اقدام به نگارش این مقاله می کردیم یک سرمایه ۱۰ میلیون تومانی سرمایه نسبتاً مناسب و خوبی در بازار بورس بود اما در حال حاضر این چنین نیست. از این رو ممکن است سرمایه که اکنون به عنوان یک سرمایه خوب در بازار شناخته می‌شود در آینده دچار همین چالش گردد.

معیارهای مختلفی برای انتخاب مقدار سرمایه در بازار بورس وجود دارد. در بررسی که در این مقاله داریم سرمایه های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان را به عنوان سرمایه کم تلقی می‌کنیم و سرمایه های بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان را به عنوان سرمایه های قابل توجه در نظر می‌گیریم. البته که این موضوع خود نیز چالش های خاص خود را داشته و بایستی شما بر اساس شرایط سرمایه گذاری مرد نظر معیار مناسبی از این نظر برای خود در نظر بگیرید.

وقتی شما با سرمایه کم وارد چرخه نوسان گیری در بازار بورس می شوید با شرایط و چالش های زیر رو به رو خواهید شد:

اولاً اینکه وقتی سرمایه شما در بازار بورس کم باشد عملاً نمی توانید به تعداد معاملات خیلی زیادی وارد شوید و بایستی مقدار معامله خود را در چند سهم محدود کنید. از این رو ممکن است در زمان هایی فرصت معاملاتی خوبی در یک سهم برای شما به وجود آید اما نقدینگی لازم برای انجام معامله بر روی آن را نداشته باشید.

چالش بعدی این است که معمولاً سود های حاصل از نوسان گیری در بازار بورس در هر معامله کمتر از ۱۰ درصد است. ۱۰ درصد سود برای یک سرمایه گذاری ۵ میلیون تومانی تنها ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود که البته باید مقدار کارمزد را نیز از این سود کم کنید. هرچند رسیدن به ۱۰ درصد سود برای یک معامله شرایط بسیار ایده‌آلی است اما ۵۰۰ هزار تومان مبلغ قابل توجهی در بازار امروز نیست و شما مجبور هستید ده ها مورد از این پانصد هزار تومان را برای خود رقم بزنید تا در نهایت به سود قابل توجه برسید.

سرمایه کم باعث می‌شود تا هیجانات معامله‌گر بیشتر شده و امکان کنترل احساسات در زمان انجام معاملات برای وی کمتر شود. با توجه به اینکه حتی در صورت رسیدن به درصد سود قابل ملاحظه در یک معامله سود معامله گر از نظر ریالی چندان بالا نخواهد بود از این رو معامله گر همیشه در تلاطم انتخاب معاملات بیشتر و سرمایه گذاری های پر ریسک تر خواهد بود. از این رو به نوعی معامله گری با سرمایه کم ریسک معاملات شما را نیز افزایش می دهد.

یک نکته مثبت در ورود به روش سرمایه گذاری نوسان گیری در بازار سرمایه با سرمایه کم این است که شما می‌توانید کنترل خوبی بر روی سیستم مدیریت سرمایه در انجام معاملات خود داشته باشید. به صورت کلی انجام معاملات با سرمایه کم استرس کمتری ایجاد می کند زیرا حتی در صورت از بین رفتن تمام مبلغ در نظر گرفته شده در یک معامله نیز شرایط برای شما چندان پیچیده نخواهد شد. با وجود حد ضرر و سیستم مدیریت سرمایه این ضررها نیز در نهایت بسیار ناچیز خواهند شد و برای شروع انجام معاملات می‌تواند بهترین گزینه برای افراد تازه‌کار باشد.

نوسان گیری در بورس با سرمایه زیاد

شرایط و وضعیت‌های پیش رو در انجام معاملات نوسان گیری در بازار سرمایه با سرمایه کم را با هم بررسی کردیم و حالا نوبت رسیده تا این شرایط را برای سرمایه های زیاد نیز مورد بررسی قرار دهیم. هدف ما از ارائه این نکات آموزش نوسان گیری در بورس به صورت کاملاً حرفه‌ای و در نهایت اتخاذ یک روش معاملاتی عالی برای کاربران است. از این رو توصیه می کنیم که به این نکات بدید نکات آموزشی و تحلیل گری حرفه‌ای نگاه کنید. صرف مطالعه روزنامه وار این نکات به هیچ دردی از شما در معاملات بازار بورس نخواهد خورد.

وقتی شما با سرمایه زیاد به دنبال نوسان گیری در بازار بورس باشید با شرایط و وضعیت های زیر رو به رو خواهید شد:

اولاً این که حتی رسیدن به یک سود کم در یک معامله از نظر میزان درصد باز هم می‌تواند مبلغ قابل توجهی برای شما به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال ۵ درصد سود از انجام یک معامله ۲۰۰ میلیون تومانی می‌تواند سود ۱۰ میلیون تومانی را برای شما ایجاد کند که هرچند به نسبت سرمایه خیلی زیاد عدد قابل توجهی نیست اما با این حال سود خوبی برای یک معامله محسوب می‌شود و برای وضعیت روحی و روانی معامله گر راضی‌کننده خواهد بود. در حال حاضر افراد زیادی در بازار سرمایه هستند که در انجام یک معامله به سود های ۵۰۰ میلیون تومانی هم می‌رسند.

نکته دوم در انجام معاملات نوسان گیری با سرمایه زیاد در بازار بورس استرس‌های ناشی از نوسانات قیمت سهم مخصوصاً در شروع انجام معاملات است. زیرا افزایش و کاهش قابل توجه سرمایه ها می‌تواند استرس فوق‌العاده سنگینی را در روحیه فرد ایجاد کند. وقتی با یک نوسان ۱۰ درصدی ۵۰۰ میلیون تومان از سرمایه شما در ضرر قرار گرفته باشد عملاً امکان تحمل چنین شرایطی برای هرکسی مقدور نخواهد بود. بارها و بارها شنیده‌ایم که افراد زیادی در شروع انجام معاملات خود در بازار به دلیل عدم تحمل کافی مجبور به استفاده از خدمات درمانی شده‌اند.

سرمایه زیاد همچنین نیاز به بررسی پیچیدگی های زیادی برای سیستم مدیریت سرمایه نیز دارد. هر چقدر سرمایه بیشتر می‌شود لازم است تا از تکنیک های مدرن‌تری برای مدیریت سرمایه استفاده شده و از این گذشته کنترل دقیقی روی تمام معاملات انجام پذیرد. در غیر این صورت ممکن است شرایط به خوبی پیش نرود.

نتیجه گیری از مقدار سرمایه مورد نیاز برای نوسان گیری


در نهایت قرار شد تا یک نتیجه گیری از مقدار سرمایه مورد نیاز برای نوسان گیری در بورس داشته باشیم. این بخش از آموزش نوسان گیری در بورس اهمیت بسیار زیادی دارد و حتماً شما باید دقت کافی به نکات ارائه شده در این باره داشته باشید. برای این منظور نتیجه گیری های لازم را به صورت چند نکته با شما در میان می گذاریم و در نهایت با توجه به شرایط موجود تصمیم گیری به عهده شما خواهد بود:

اگر تجربه خیلی زیادی در نوسان گیری در بازار سرمایه نداشته و به نوعی در این روش معاملاتی تازه کار محسوب می شوید بهتر است با سرمایه کم وارد این روش سرمایه گذاری شوید. دقت کنید که شرایط سرمایه گذاری در نوسان گیری با سرمایه گذاری های طولانی مدت متفاوت است و حتی در صورت داشتن تجربه بالا در خرید و فروش طولانی ‌مدت سهم ها باز هم برای ورود به نوسان گیری بهتر است با سرمایه کم کار را آغاز کنید.

به مرور و با افزایش میزان تجربه می‌توانید مقدار سرمایه اولیه خودروها بیشتر کرده و با ریسک بالاتری وارد معاملات شوید.

کسانی که علاقه دارند تا از همان نقطه شروع با سرمایه قابل توجه وارد بازار بورس شوند بهتر است در کنار دانش تحلیل تکنیکالی از یک مربی و استاد با تجربه در این باره کمک بگیرند.

هر چند روش نوسان گیری در بازار سرمایه به‌خودی‌خود ریسک های بسیار جدی دارد اما با استفاده از نکات بیان شده در روانشناسی بازار بورس و همچنین با اتکا به سیستم مدیریت سرمایه در بورس بهتر است ریسک های این روش سرمایه گذاری را برای خود به حداقل برسانید.

۳


آموزش نوسان گیری در بورس به صورت حرفه‌ای


بعد از بیان مفاهیم اولیه و نکات بسیار مهم برای شروع معاملات نوسان گیری در بازار سرمایه حالا نوبت به آموزش حرف های این روش معامله گری در بازار می رسد. دقت داشته باشید که هدف ما از ارائه نکاتی که در ادامه با شما در میان می گذاریم پرورش سرمایه گذاران نوسان گیری در بازار بورس نیست زیرا ورود به چرخه نوسان گیری تنها با این مطالعه یک مقاله به هیچ وجه نمی تواند شرایط خوبی برای شما به دنبال داشته باشد و حتی ممکن است چالش‌های زیادی را نیز در سرمایه گذاری شما ایجاد کند. اما با این حال آموزش نوسان گیری در بورس را در دستور کار خود قرار داده‌ایم تا:

 • افراد تازه کار که به تازگی در صدد ورود به انجام معاملات نوسان گیری هستند شناخت کافی اولیه نسبت به شرایط این روش سرمایه گذاری پیدا نمایند و انتخاب بهتری برای معامله گری در بازار بورس داشته باشند.
 • افرادی که آموزش ‌های اولیه نوسان گیری در بازار سرمایه را پشت سر گذاشته و اکنون قدم های اول در این روش سرمایه گذاری را برداشته‌اند با مطالعه این آموزش‌ها درک خود را نسبت به این روش بالاتر برده و همچنین قدرت بیشتری در معاملات خود داشته باشند.
 • افراد با تجربه و حرفه‌ای که ممکن است چالش های در حین انجام معاملات خود داشته باشند با استفاده از این نکات شرایط را برای خود بهینه تر کنند.
 • افراد موفق در نوسان گیری در بازار سرمایه نیز نکات بیشتری را برای انجام معاملات خود فرا گرفته و معاملات خود را از این هم بهتر نمایند.
 • آموزش نوسان گیری در بورس با چالش های بسیار زیادی همراه است و تلاش و تمرین زیادی لازم دارد اما با این حال در صورتی که تسلط کافی به این روش معاملاتی پیدا کنید خیلی زود می‌توانید درآمد ثابت قابل توجهی برای خود رقم بزنید.

اصطلاحاتی که باید درباره نوسان گیری در بورس بدانید


اولین مرحله از آموزش نوسان گیری در بورس معرفی اصطلاحات رایج درباره این روش معامله گری است. البته در مقاله اصطلاحات رایج بورس به صورت کم و بیش به معرفی اصطلاحات کلی مربوط به این بازار و شما پرداختیم و اکنون تنها قصد داریم اصطلاحات حرفه‌ای و تخصصی مربوط به نوسان گیری را با شما در میان بگذاریم. دقت داشته باشید که آشنایی با این اطلاعات باعث می شود تا شما از همان روز اول به صورت کاملاً حرفه‌ای وارد معاملات نوسان گیری خود شده و با چالش‌های ابتدایی در این روش معاملاتی روبرو نباشید.

احتمالاً بسیاری از شما با این دسته از اصطلاحات آشنا هستید و تا حدی می دانید که مفهوم آنها دقیقاً در کجا قابل استفاده است اما با این حال هم برای کسانی که به تازگی وارد معاملات بازار بورس شده و شناخت کافی نسبت به این اصطلاحات ندارند و هم برای کسانی که ممکن است اطلاعات خود را در این باره بهروز نکرده باشند لازم دانستیم تا این اصطلاحات را مرور کنیم.

دامنه محدودیت نوسان در بورس

به عنوان اولین مورد بایستی به دامنه محدودیت نوسان در بورس اشاره داشته باشیم. این اصطلاح از جهات مختلفی برای انجام معاملات نوسان گیری اهمیت خواهد داشت یکی از مهم‌ترین آنها تعیین میزان حداقل و حداکثر ضرر و سود در یک روز معاملاتی در بازار است. دامنه محدودیت نوسان قیمت در بورس اصطلاحاً به حداکثر میزان نوسان ممکن قیمت یک سهم در هر روز معاملاتی نسبت به قیمت پایانی آن سن در روز گذشته اطلاق می شود. در واقع قیمت هر سهم در هر روز معاملاتی در بازار بورس تنها می‌تواند مقدار مشخصی به سمت بالا صعود کرده و یا به سمت پایین نزول نماید.

در حال حاضر حداکثر مقدار نوسان یک سهم در بازار بورس آخرین به روز رسانی سازمان بورس ۶ درصد است. البته هنوز این ۶ درصد برای تمام سهم ها اعمال شده و در برخی از تابلوهای بازار فرابورس نیز این میزان کمتر است. اما با این حال لازم دانستیم تا حداکثر میزان نوسان قیمت یک سهم را برای شما بازگو کنیم. اگر شما این دسته از سهم ها را برای نوسان گیری انتخاب کرده باشید عملاً در طول روز امکان رشد و نزول ۶ درصدی قیمت سهم شما نسبت به قیمت پایانی روز قبل وجود خواهد داشت.

البته شایان ذکر است که انتخاب سهم هایی با حداکثر محدودیت دامنه نوسان ۶ درصدی ممکن است ریسک معاملات شما را بیشتر نماید و ما از طرف دیگر پتانسیل سوددهی را برای شما نیز افزایش خواهد داد.

به روز رسانی می شود.

دسترسی سریع<<قبلی
ترتیبی که برای مطالعه مقالات این بخش پیشنهاد می کنیم:

4 پاسخ

 1. باسلا م
  خواندن مقاله خوب بودوهرچندمطالبش برایم تکراری بودامابازهم احساس کردم برایم مفیدبود.
  باتشکر

 2. باسلا م
  ازخواندن مقاله رضایت دارم وهرچندبیشترمطالب رامطلع بودم امابسیارخوشوقت شدم که مطالب ارایه شده صریح وشفاف بیان شده بود.امیدوارم بتوانم بازهم ازعلم وتجربیات اساتیدمحترم بهره مندگردم.
  باسپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

روش‌های پرداخت و ثبت نام

ارزش دوره: ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

پیش پرداخت: ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

روش پرداخت خود را انتخاب کنید

ارزش دوره ۱۱٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

قیمت جشنواره: ۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان

تماس فوری با شما

موضوع تماس با شما: